KOffice 1.5 - en to hu translation catalogue (15 entries)

en: End date is before start date! Please make sure that end date comes after start date.
hu: A záródátum nem lehet korábbi, mint a kezdődátum.

en: Error
hu: Hiba

en: Calendars should not be longer than 10 years. If you really need such long periods you need to split them up.
hu: A naptár nem lehet hosszabb 10 évnél. Ha valóban ilyen hosszú időszakra van szükség, bontsa fel több darabra.

en: Start and end dates are equal! Only one day will be inserted, do you want to continue?
hu: A kezdődátum megegyezik a záródátummal. Csak egy nap lesz beszúrva, valóban ezt szeretné?

en: Warning
hu: Figyelem

en: Creating a calendar for a longer period than a year can take up a lot of space, do you want to continue?
hu: Ha egy évnél hosszabb naptárt szeretne létrehozni, az igen sok helyet foglalhat el, biztosan ezt szeretné?

en: The area where the calendar is inserted is NOT empty, are you sure you want to continue, overwriting existing data? If you choose No the area that would be required for the desired calendar will be selected so you can see what data would be overwritten.
hu: Az a terület, ahová a naptár beszúrása történik, NEM üres. Biztosan felül szeretné írni az ott levő adatokat? Ha a Nem-et választja, akkor a naptár helye ki lesz jelölve, hogy könnyen ellenőrizhető legyen, milyen adatok lehetnek felülírva.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Calendar
hu: Naptár beszúrása

en: Calendar from %1 to %2
hu: Naptár: %1 - %2

en: week
hu: hét

en: Calendar
hu: Naptár

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalendarToolWidget)
en: Calendar Tool
hu: Naptár eszköz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_insertButton)
en: Insert
hu: Beszúrás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start date:
hu: Kezdődátum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End date:
hu: Záródátum:
