calligra - en to id translation catalogue (30 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text range
id: Tambahkan jarak teks

en: ArtisticTextShape
id: BentukTeksArtistik

en: A shape which shows a single text line
id: Sebuah bentuk yang menampilkan sebuah baris teks tunggal

en: Artistic Text
id: Teks Artistik

en: Detach Path
id: Alur Lepasan

en: Convert to Path
id: Konversikan ke Alur

en: Bold text
id: Teks tebal

en: Italic text
id: Teks miring

en: Superscript
id: Superskrip

en: Subscript
id: Subskrip

en: Anchor at Start
id: Jangkar di Awal

en: Anchor at Middle
id: Jangkar di Tengah

en: Anchor at End
id: Jangkar di Akhir

en: Click to change cursor position.
id: Klik untuk mengubah posisi kursor.

en: Click to select text shape.
id: Klik untuk memilih bentuk teks.

en: Double click to put text on path.
id: Klik ganda untuk menukil teks di alur.

en: Drag handle to change start offset.
id: Seret pegangan untuk mengubah offset awal.

en: Press escape to finish editing.
id: Tekan escape untuk menyelesaikan pengeditan.

en: Press return to finish editing.
id: Tekan enter untuk menyelesaikan pengeditan.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert to Path
id: Konversikan ke Alur

en: Text Properties
id: Properti Teks

en: Text On Path
id: Teks Di Alur

en: Artistic text editing
id: Artistik pengeditan teks

[ctx: (qtundo-format)]
en: Attach Path
id: Alur Lampiran

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change text anchor
id: Ubah jangkar teks

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change font
id: Ubah font

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Offset
id: Ubah Ofset Teks

[ctx: (qtundo-format)]
en: Detach Path
id: Alur Lepasan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove text range
id: Hapus jarak teks

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace text range
id: Ganti jarak teks
