calligra - en to id translation catalogue (48 entries)

en: Blend
id: Padu

en: Blend mode
id: Mode padu

en: Multiply
id: Perkalian

en: Screen
id: Layar

en: Darken
id: Pergelap

en: Lighten
id: Perterang

en: Gaussian blur
id: Buram gaussian

en: Color Matrix
id: Warna Matrix

en: Apply color matrix
id: Terapkan warna matrix

en: Saturate colors
id: Warna saturasi

en: Rotate hue
id: Rona rotasi

en: Luminance to alpha
id: Pencahayaan untuk alfa

en: Saturate value
id: Nilai saturasi

en: Angle
id: Sudutpandang

en: Color matrix
id: Warna matrix

en: Component transfer
id: Transfer komponen

en: Function
id: Fungsi

en: Identity
id: Identitas

en: Table
id: Tabel

en: Discrete
id: Diskrit

en: Linear
id: Linier

en: Values
id: Nilai

en: Slope
id: Lereng

en: Intercept
id: Cegat

en: Amplitude
id: Amplitudo

en: Exponent
id: Eksponen

en: Composite
id: Komposit

en: Operation
id: Operasi

en: Convolve Matrix
id: Matrix Berbelit-belit

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Wrap
id: Kemas

en: None
id: Nihil

en: Edge mode:
id: Mode tepi:

en: Kernel size:
id: Ukuran kernel:

en: Target point:
id: Titik target:

en: Divisor:
id: Pembagi:

en: Preserve alpha
id: Pertahankan alfa

en: Flood fill
id: Isi meluap

en: Flood color
id: Warna meluap

en: Image
id: Citra

en: Select image...
id: Pilih citra...

en: Select image
id: Pilih citra

en: Merge
id: Gabung

en: Morphology
id: Morfologi

en: Erode
id: Kikis

en: Dilate
id: Lebarkan

en: Radius x:
id: X radius:

en: Radius y:
id: Y radius:
