calligra - en to id translation catalogue (49 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (Shapes)
en: Shapes
id: Bentuk-bentuk

note: i18n: ectx: Menu (Shapes)
en: Shapes
id: Bentuk-bentuk

note: i18n: tag category attribute name
en: Todo
id: Kegiatan

note: i18n: tag state attribute name
en: Unchecked
id: Tak dicentang

note: i18n: tag state attribute name
en: Checked
id: Dicentang

note: i18n: tag category attribute name
en: Progress
id: Progres

en: States
id: Keadaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: State:
id: Keadaan:

en: State Shape
id: Bentuk Keadaan

en: A state shape
id: Sebuah bentuk keadaan

en: State tool options
id: Opsi alat keadaan

en: State editing
id: Pengeditan keadaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useCache)
en: Use a cache copy
id: Gunakan sebuah salinan cache

en: Web Shape
id: Bentuk Web

en: A web shape
id: Sebuah bentuk web

en: Web shape editing
id: Pengeditan bentuk web

en: Braindump: directly from your brain to the computer.
id: Braindump: langsung dari benakmu ke komputer

en: Unmaintained at the time of release of this version. The Calligra community welcomes interested persons to take over maintainership.
id: Tidak terpeliharanya pada saat rilis versi ini. Komunitas Calligra menyambut orang yang tertarik untuk mengambil alih pemeliharaan.

en: Former maintainer
id: Mantan pemelihara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Layout:
id: Tataletak:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bnAdd)
en: Create a new whiteboard
id: Ciptakan sebuah papan-putih baru

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bnDuplicate)
en: Duplicate whiteboard
id: Duplikatkan papan-putih

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bnDuplicate)
en: Duplicate the currently selected whiteboard
id: Duplikatkan papan-putih yang dipilih saat ini

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bnLower)
en: Move whiteboard down
id: Pindahkan papan-putih turun

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bnRaise)
en: Move whiteboard up
id: Pindahkan papan-putih naik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bnDelete)
en: Delete the whiteboard
id: Hapus papan-putih

en: Tool Bars
id: Bilah Alat

en: Tool Options
id: Opsi Alat

en: Toggles showing a title bar
id: Jungkitan menampilkan sebuah bilah judul

en: Toggles organising the options in tabs or not
id: Jungkitan mengorganisir opsi dalam tab atau tidak

en: Column
id: Kolom

en: Free
id: Bebas

en: Dockers
id: Docker

en: Untitled %1
id: %1 tak berjudul

en: Dump properties
id: Properti dump

en: Whiteboards
id: Papan-putih

en: Minimal View
id: Tampilan Minimal

en: Detailed View
id: Tampilan Terperinci

en: Thumbnail View
id: Tampilan GambarMini

en: View mode
id: Mode tampilan

en: Add new whiteboard below current.
id: Tambahkan papan-putih baru di bawah saat ini.

en: Add new whiteboard above current.
id: Tambahkan papan-putih baru di atas saat ini.

en: Add new whiteboard as child of current.
id: Tambahkan papan-putih baru sebagai anak saat ini.

en: D&elete
id: &Hapus

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
id: &Duplikatkan

en: Group Shapes
id: Kelompokkan Bentuk-bentuk

en: Ungroup Shapes
id: Lepas-kelompok Bentuk-bentuk

[ctx: (qtundo-format)]
en: Group shapes
id: Kelompokkan bentuk-bentuk

[ctx: (qtundo-format)]
en: Ungroup shapes
id: Lepas-kelompok bentuk-bentuk
