calligra - en to id translation catalogue (279 entries)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendAlignment)
en: Start
id: Awal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendAlignment)
en: End
id: Akhir

en: Near-axis
id: Dekat poros

en: Other-side
id: Sisi lain

en: Axistitle
id: Judulporos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, axisShow)
en: Show Axis
id: Tampilkan Poros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, axisScalingButton)
en: Scale
id: Skala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, axisShowLabels)
en: Show Labels
id: Tampilkan Label

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, axisShowMajorGridLines)
en: Show Major Grid
id: Tampilkan Kisi Mayor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, axisShowMinorGridLines)
en: Show Minor Grid
id: Tampilkan Kisi Minor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, barPropertiesLabel)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Bar Properties</span></p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Properti Bilah</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gapBetweenSetsLabel)
en: Gap Between Sets
id: Celah Antara Set

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gapBetweenBarsLabel)
en: Gap Between Bars
id: Celah Antara Bilah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, axisShowTitle)
en: Show Title
id: Tampilkan Judul

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, axes)
en: Primary X Axis
id: Poros X Primer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dataSetAxes) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, axes)
en: Primary Y Axis
id: Poros Y Primer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, axes)
en: Secondary X Axis
id: Poros X Sekunder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dataSetAxes) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, axes)
en: Secondary Y Axis
id: Poros Y Sekunder

en: The plugin needed for displaying text labels in a chart is not available.
id: Plugin yang diperlukan untuk mendisplaikan label teks dalam sebuah bagan tidaklah tersedia.

en: Plugin Missing
id: Plugin Hilang

en: The plugin needed for displaying text labels is not compatible with the current version of the chart Flake shape.
id: Plugin yang diperlukan untuk mendisplaikan label teks tidaklah kompatibel dengan versi saat ini dari bentuk Serpih bagan.

en: Plugin Incompatible
id: Plugin Tak Kompatibel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTitle)
en: Title
id: Judul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showSubTitle)
en: Subtitle
id: Subjudul

en: This document contains an external link to a remote document
    %1
id: Dokumen ini berisi sebuah tautan eksternal ke sebuah dokumen jarak jauh
    %1

en: Confirmation Required
id: Diperlukan Konfirmasi

en: Download
id: Unduh

en: Skip
id: Lewati

en: Chart
id: Bagan

en: Business charts
id: Bagan-bagan bisnis

en: Bar Chart
id: Bagan Bilah

en: Normal bar chart
id: Bagan bilah normal

en: Stacked Bar Chart
id: Bagan Bilah Bertumpuk

en: Stacked bar chart
id: Bagan bilah bertumpuk

en: Percent Bar Chart
id: Bagan Bilah Persen

en: Percent bar chart
id: Bagan bilah persen

en: Line Chart
id: Bagan Garis

en: Normal line chart
id: Bagan garis normal

en: Stacked Line Chart
id: Bagan garis Bertumpuk

en: Stacked line chart
id: Bagan garis bertumpuk

en: Percent Line Chart
id: Bagan Garis Persen

en: Percent line chart
id: Bagan garis persen

en: Area Chart
id: Bagan Area

en: Normal area chart
id: Bagan area normal

en: Stacked Area Chart
id: Bagan Area Bertumpuk

en: Stacked area chart
id: Bagan area bertumpuk

en: Percent Area Chart
id: Bagan Area Persen

en: Percent area chart
id: Bagan area persen

en: Pie Chart
id: Bagan Pai

en: Pie chart
id: Bagan pai

en: Ring Chart
id: Bagan Ring

en: Ring chart
id: Bagan ring

en: Bubble Chart
id: Bagan Gelembung

en: Bubble chart
id: Bagan gelembung

en: Scatter Chart
id: Bagan Pencar

en: Scatter chart
id: Bagan pencar

en: Radar Chart
id: Bagan Radar

en: Radar chart
id: Bagan radar

en: Filled Radar Chart
id: Bagan Radar Terisi

en: Filled radar chart
id: Bagan radar terisi

en: Candle Stick Stock Chart
id: Bagan Stok Batang Lilin

en: Japanese candle stick stock chart
id: Bagan stok batang lilin

en: OHLC Stock Chart
id: Bagan Stok OHLC

en: Open High Low Close stock chart
id: Bagan stok Open High Low Close

en: HLC Stock Chart
id: Bagan Stok HLC

en: High Low Close stock chart
id: Bagan stok High Low Close

en: January
id: Januari

en: July
id: Juli

en: December
id: Desember

en: Column %1
id: Kolom %1

en: Month
id: Bulan

en: Growth in %
id: Pertumbuhan dalam %

en: Share A
id: Bagikan A

en: Share B
id: Bagikan B

en: Share C
id: Bagikan C

en: Open
id: Buka

en: High
id: Tinggi

en: Low
id: Rendah

en: Close
id: Tutup

en: Growth
id: Pertumbuhan

en: Do something
id: Lakukan sesuatu

en: Do something else
id: Lakukan sesuatu hal

en: Titles
id: Judul

en: Legend
id: Legenda

en: Plot Area
id: Area Plot

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Legend
id: Tampilkan Legenda

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Legend
id: Sembunyikan Legenda

en: Chart editing
id: Pengeditan bagan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Axis
id: Tambahkan Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Axis
id: Hapus Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Axis Title
id: Tampilkan Judul Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Axis Title
id: Sembunyikan Judul Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Axis
id: Tampilkan Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Axis
id: Sembunyikan Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Axis Labels
id: Tampilkan Label-label Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Axis Labels
id: Sembunyikan Label-label Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Axis Major Gridlines
id: Tampilkan Gariskisi Mayor Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Axis Major Gridlines
id: Sembunyikan Gariskisi Mayor Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Axis Minor Gridlines
id: Tampilkan Gariskisi Minor Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Axis Minor Gridlines
id: Sembunyikan Gariskisi Minor Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Logarithmic Scaling
id: Penskalaan Logaritma

[ctx: (qtundo-format)]
en: Linear Scaling
id: Penskalaan Linier

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Axis Step Width
id: Atur Lebar Langkah Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Axis Substep Width
id: Atur Lebar Sublangkah Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Automatic Step Width
id: Atur Lebar Langkah Otomatis

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Manual Step Width
id: Atur Lebar Langkah Manual

[ctx: (qtundo-format)]
en: Automatic Substep Width
id: Lebar Sublangkah Otomatis

[ctx: (qtundo-format)]
en: Manual Substep Width
id: Lebar Sublangkah Manual

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Axis Label Font
id: Atur Font Label Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Axis Position
id: Atur Posisi Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Axis Labels Position
id: Atur Posisi Label-label Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Text Shape
id: Tampilkan Bentuk Teks

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Text Shape
id: Sembunyikan Bentuk Teks

[ctx: (qtundo-format)]
en: Normal Bar Chart
id: Bagan Bilah Normal

[ctx: (qtundo-format)]
en: Stacked Bar Chart
id: Bagan Bilah Bertumpuk

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percent Bar Chart
id: Bagan Bilah Persen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Normal Line Chart
id: Bagan Garis Normal

[ctx: (qtundo-format)]
en: Stacked Line Chart
id: Bagan Garis Bertumpuk

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percent Line Chart
id: Bagan Garis Persen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Normal Area Chart
id: Bagan Area Normal

[ctx: (qtundo-format)]
en: Stacked Area Chart
id: Bagan Area Bertumpuk

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percent Area Chart
id: Bagan Area Persen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Circle Chart
id: Bagan Lingkaran

[ctx: (qtundo-format)]
en: Ring Chart
id: Bagan Ring

[ctx: (qtundo-format)]
en: Scatter Chart
id: Bagan Pencar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Radar Chart
id: Bagan Radar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Filled Radar Chart
id: Bagan Radar Terisi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Stock Chart
id: Bagan Stok

[ctx: (qtundo-format)]
en: Bubble Chart
id: Bagan Gelembung

[ctx: (qtundo-format)]
en: Surface Chart
id: Bagan Permukaan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Gantt Chart
id: Bagan Grantt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Dataset Chart Type
id: Atur Dataset Tipe Bagan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Category
id: Tampilkan Dataset Kategori

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Category
id: Sembunyikan Dataset Kategori

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Number
id: Tampilkan Dataset Nomor

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Number
id: Sembunyikan Dataset Nomor

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Percent
id: Tampilkan Dataset Persen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Percent
id: Sembunyikan Dataset Persen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Symbol
id: Tampilkan Dataset Simbol

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Symbol
id: Sembunyikan Dataset Simbol

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Dataset Brush Color
id: Atur Dataset Warna Kuas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Dataset Pen Color
id: Atur Dataset Warna Pena

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Marker
id: Sembunyikan Dataset Penanda

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Marker Symbol
id: Tampilkan Dataset Simbol Penanda

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Dataset Axis
id: Atur Dataset Poros

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Gap Between Bars
id: Atur Celah Antara Bilah

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Gap Between Sets
id: Atur Celah Antara Set

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Legend Title
id: Atur Judul Legenda

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Legend Font
id: Atur Font Legenda

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Legend Font size
id: Atur ukuran Font Legenda

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Legend Orientation
id: Atur Otientasi Lengenda

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Horizontal Bars
id: Atur Bilah-bilah Mendatar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Vertical Bars
id: Atur Bilah-bilah Tegak

en: Series %1
id: Seri %1

en: Chart Type
id: Tipe Bagan

en: Stacked
id: Bertumpuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, datasetShowPercent) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetShowPercent) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataPointShowPercent)
en: Percent
id: Persen

en: Polar Chart
id: Bagan Kutub

en: Filled
id: Terisi

en: Stock Chart
id: Bagan Stok

en: Candlestick
id: Batang-lilin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: None
id: Nihil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, automaticStepWidth) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, automaticSubStepWidth)
en: Automatic
id: Otomatis

en: Select
id: Pilih

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, dataSets)
en: Select a data set
id: Pilih sebuah data set

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetHasChartType)
en: Use Plot Type
id: Gunakan Tipe Plot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Attach To Axis
id: Lampirkan Ke Poros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetPenLabel)
en: Stroke
id: Rusuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetColorLabel)
en: Fill
id: Isi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetMarkerLabel)
en: Marker
id: Penanda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, datasetShowCategory) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetShowCategory) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataPointShowCategory)
en: Category
id: Kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetShowNumber) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataPointShowNumber)
en: Number
id: Nomor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, datasetShowErrorBar)
en: Error Bars
id: Bilah-bilah Error

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertRow) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, formatErrorBar)
en: Insert
id: Sisipkan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, logarithmicScaling)
en: Logarithmic Scaling
id: Penskalaan Logaritma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Step Width:
id: Lebar Langkah:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Substep Width:
id: Lebar Sublangkah:

en: Bubble Data Editor
id: Pengedit Data Gelembung

en: Insert Column Before
id: Sisipkan Kolom Sebelumnya

en: Insert Column After
id: Sisipkan Kolom Sesudahnya

en: Insert Row Above
id: Sisipkan Baris Atas

en: Insert Row Below
id: Sisipkan Baris Bawah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteSelection)
en: Delete
id: Hapus

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BubbleDataEditor) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScatterDataEditor)
en: Bubbles Editor
id: Pengedit Gelembung

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, insertColumnBefore) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, insertColumnLeft)
en: Insert data column before selected column
id: Sisipkan kolom data sebelum kolom yang dipilih

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, insertRowBelow)
en: Insert data row below selected row
id: Sisipkan baris data di bawah baris yang dipilih

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, insertRowAbove)
en: Insert data row above selected row
id: Sisipkan baris data di atas baris yang dipilih

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, insertColumnAfter) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, insertColumnRight)
en: Insert data column after selected column
id: Sisipkan kolom data sesudah kolom yang dipilih

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deleteSelection)
en: Delete selection
id: Hapus seleksi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, manualControl)
en: Manual control of data sets
id: Kendali manualnya data set

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, removeDataSet)
en: Remove data set
id: Hapus data set

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addDataSetAfter) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addDataSetBefore)
en: Add data set after selected data set
id: Tambahkan data set sesudah data set yang dipilih

en: Dataset Name
id: Nama Dataset

en: X-Values
id: Nilai-X

en: Y-Values
id: Nilai-Y

en: Bubble Size
id: Ukuran Gelembung

[ctx: @info:tooltip]
en: Default label: %1
id: Label baku: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: X-Values cell region: %1
id: Region sel Nilai-X: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Default values used
id: Nilai-nilai baku yang digunakan

[ctx: @info:tooltip]
en: Y-Values cell region: %1
id: Region sel Nilai-Y: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Bubble size cell region: %1
id: Region sel ukuran gelembung: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y Values:
id: Nilai Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X Values:
id: Nilai X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <b>Choose a Data Set</b>
id: <b>Memilih sebuah Data Set</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Categories:
id: Kategori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="right" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Name:</span></p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="right" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Nama:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ChartTableEditor)
en: Data Editor
id: Pengedit Data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, dataSetsInRows)
en: &Data sets in rows
id: &Data set dalam baris

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, dataSetsInColumns)
en: Data sets in &columns
id: Data set dalam &kolom

en: Select Font
id: Pilih Font

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FormatErrorBarDialog)
en: Format Error Bars
id: Format Bilah-bilah Error

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Error Category</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Kategori Error</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Constant
id: Konstan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Percentage
id: Persentase

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Error Margin
id: Margin Error

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Standard Deviation
id: Deviasi Standar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Variance
id: Varian

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: From Data table
id: Dari tabel Data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueLabel)
en: Positive
id: Positif

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, negIndicator)
en: Negative
id: Negatif

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameValueForBoth)
en: Same for both
id: Sama untuk keduanya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Value
id: Nilai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Error Indicator</span></p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Indikator Error</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, posIndicator)
en: Positive
id: Positif

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, posAndNegIndicator)
en: Both
id: Keduanya

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NewAxisDialog)
en: New Axis
id: Poros Baru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
id: Judul:

en: Pie Data Editor
id: Pengedit Data Pai

en: Row %1
id: Baris %1

en: Scatter Data Editor
id: Pengedit Data Pencar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StockDataEditor)
en: Stock Data Editor
id: Pengedit Data Stok

en: Delete Row
id: Hapus Baris

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deleteSelection)
en: Delete row
id: Hapus baris

en: Insert Above
id: Sisipkan di Atas

en: Insert Below
id: Sisipkan di Bawah

en: Insert Before
id: Sisipkan di Sebelumnya

en: Insert After
id: Sisipkan di Sesudahnya

en: Delete Selection
id: Hapus Seleksi

en: New Row
id: Baris Baru

en: New Column
id: Kolom Baru

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendOrientation)
en: Vertical
id: Tegak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendOrientation)
en: Horizontal
id: Mendatar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendAlignment)
en: Center
id: Tengah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Right
id: Kanan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Top
id: Atas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Bottom
id: Bawah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Left
id: Kiri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Top-left
id: Kiri-atas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Top-right
id: Kanan-atas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Bottom-left
id: Kiri-bawah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Bottom-right
id: Kanan-bawah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Position
id: Posisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showLegend)
en: Show Legend
id: Tampilkan Legenda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Orientation
id: Orientasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, legendEditFontButton)
en: Fonts...
id: Font...

en: Data Point %1
id: Titik Data %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: E&xplode Factor
id: Faktor Le&dak

en: Surface Chart
id: Bagan Permukaan

en: Gantt Chart
id: Bagan Grantt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, chartOrientation)
en: Vertical Bars
id: Bilah-bilah Tegak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, chartOrientation)
en: Horizontal Bars
id: Bilah-bilah Mendatar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Axes
id: Poros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Data Sets
id: Data Set

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Data Points
id: Titik Data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetPenLabel)
en: Range line
id: Rentang garis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetColorLabel)
en: Gain marker
id: Penanda Keuntungan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetColorLabel_2)
en: Loss marker
id: Penanda Kerugian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Positioning
id: Pemosisian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Resize
id: Ubah ukuran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Categories
id: Kategori

en: Butt cap
id: Kap jendul

en: Round cap
id: Kap bulat

en: Square cap
id: Kap persegi

en: Miter join
id: Join miter

en: Round join
id: Join bulat

en: Bevel join
id: Join bevel

en: Miter limit
id: Batas miter

en: Set line width of actual selection
id: Set lebar garisnya seleksi sebenarnya

en: Change the color of the line
id: Ubah warnanya si garis
