calligra - en to id translation catalogue (54 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text to formula
id: Tambahkan teks ke rumus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rows
id: Ubah baris

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text
id: Tambahkan teks

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert row
id: Sisipkan baris

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove row
id: Hapus baris

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert column
id: Sisipkan kolom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove column
id: Hapus kolom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert formula elements.
id: Sisipkan elemen rumus.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove formula elements
id: Hapus elemen rumus

en: Arrows
id: Panah

en: Greek
id: Yunani

en: Relations
id: Relasi

en: Operators
id: Operator

en: Miscellaneous
id: Beraneka

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Insert
id: Sisipkan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupElements)
en: Elements
id: Elemen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSymbols)
en: Symbols
id: Simbol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupActions)
en: Actions
id: Aksi

[ctx: This button opens a file dialog to load a MathML file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonLoad)
en: Load...
id: Muat...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSave)
en: Save...
id: Simpan...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupGeneralOptions)
en: General options
id: Opsi umum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColors)
en: Colors:
id: Warna:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSpecificOptions)
en: Specific options
id: Opsi spesifik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rows:
id: Baris:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Columns:
id: Kolom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: View MathML
id: Tampilan MathML

en: This document contains an external link to a remote document
    %1
id: Dokumen ini berisi sebuah tautan eksternal ke sebuah dokumen jarak jauh
    %1

en: Confirmation Required
id: Diperlukan Konfirmasi

en: Download
id: Unduh

en: Skip
id: Lewati

en: Formula
id: Rumus

en: A formula
id: Sebuah rumus

en: Insert fenced element
id: Sisipkan elemen berpagar

en: Insert enclosed element
id: Sisipkan elemen terlampir

en: Insert root
id: Sisipkan akar

en: Insert square root
id: Sisipkan akar kuadrat

en: Insert fraction
id: Sisipkan fraksi

en: Insert bevelled fraction
id: Sisipkan fraksi ber-bevel

en: Insert 3x3 table
id: Sisipkan tabel 3x3

en: Insert 2 dimensional vector
id: Sisipkan vektor dimensional 2

en: Insert subscript
id: Sisipkan subscript

en: Insert superscript
id: Sisipkan superscript

en: Insert sub- and superscript
id: Sisipkan sub- dan superscript

en: Insert overscript
id: Sisipkan overscript

en: Insert underscript
id: Sisipkan underscript

en: Insert under- and overscript
id: Sisipkan under- dan overscript

en: Insert row
id: Sisipkan baris

en: Insert column
id: Sisipkan kolom

en: Remove row
id: Hapus baris

en: Remove column
id: Hapus kolom

en: Formula editing
id: Pengeditan rumus

en: Parse error.
id: Error urai.

en: Edit formula with LaTeX/Matlab syntax
id: Edit rumus dengan sintaks LaTeX/Matlab

en: Edit formula with LaTeX syntax
id: Edit rumus dengan sintaks LaTeX
