calligra - en to id translation catalogue (93 entries)

en: Double flat
id: Datar ganda

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
id: Datar

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
id: Tajam

en: Double sharp
id: Tajam ganda

en: %1 flats
id: %1 datar

en: %1 sharps
id: %1 tajam

en: Dots
id: Titik

en: Eraser
id: Penghapus

en: Ab Major
id: Mayor Ab

en: Eb Major
id: Mayor Eb

en: Bb Major
id: Mayor Bb

en: F Major
id: Mayor F

en: C Major
id: Mayor C

en: G Major
id: Mayor G

en: D Major
id: Mayor D

en: A Major
id: Mayor A

en: E Major
id: Mayor E

[ctx: Other key signature]
en: Other
id: Lainnya

en: note
id: catatan

en: rest
id: tanda-diam

en: Double whole
id: Seluruh ganda

en: Whole
id: Seluruh

en: Half
id: Setengah

en: Quarter
id: Perempat

en: Eighth
id: Kedelapan

en: 16th
id: Ke-16

en: 32nd
id: Ke-32

en: 64th
id: Ke-64

en: 128th
id: Ke-128

en: Unknown note
id: Catatan tak diketahui

en: Unknown rest
id: Tanda-diam tak diketahui

en: Remove bar
id: Hapus bilah

en: Select
id: Pilih

[ctx: Treble clef]
en: Treble
id: Trebel

[ctx: Bass clef]
en: Bass
id: Bas

[ctx: Soprano clef]
en: Soprano
id: Sopran

en: C clef on line %1
id: Kunci C pada garis %1

en: Unknown clef
id: Kunci tak diketahui

en: Tied notes
id: Catatan terikat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add measures
id: Tambahkan tindakan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add dot
id: Tambahkan titik

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set chord duration
id: Atur durasi akord

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add note
id: Tambahkan catatan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add part
id: Tambahkan bagian

en: Part %1
id: Bagian %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change part details
id: Ubah bagian terperinci

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add chord
id: Tambahkan akord

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add rest
id: Tambahkan tanda-diam

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert chord to rest
id: Konversikan akord ke tanda-diam

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove bar
id: Hapus bilah

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove rest
id: Hapus tanda-diam

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove chord
id: Hapus akord

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove note
id: Hapus catatan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove part
id: Hapus bagian

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove clef
id: Hapus kunci

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove staff element
id: Hapus elemen staf

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set accidentals
id: Atur asidental

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change clef
id: Ubah kunci

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change key signature
id: Ubah tandatangan kunci

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change time signature
id: Ubah tandatangan waktu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Toggle Note Tie
id: Jungkit Ikatan Catatan

en: Set key signature
id: Atur tandatangan kunci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
id: Tindakan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
id: melalui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
id: melalui akhir potongan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
id: untuk pengubahan kunci selanjutnya

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
id: Pranada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
id: Perbarui semua pranada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
id: Hanya perbarui staf yang dipilih

en: Part details
id: Bagian terperinci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
id: Nama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
id: Nama pendek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
id: Pranada:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
id: Suara 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
id: Suara 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
id: Suara 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
id: Suara 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
id: Tambahkan tindakan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
id: Impor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
id: Ekspor

en: Part 1
id: Bagian 1

en: Music Shape
id: Bentuk Musik

en: A shape which provides a music editor
id: Sebuah bentuk yang menyediakan sebuah pengedit musik

en: Parts
id: Bagian-bagian

en: Music editing, parts
id: Pengeditan musik, bagian-bagian

en: Clef
id: Kunci

en: Time signature
id: Tandatangan waktu

en: Key signature
id: Tandatangan kunci

en: Add how many measures?
id: Tambahkan berapa banyak tindakan?

[ctx: @title:window]
en: Import
id: Impor

en: MusicXML files (*.xml)
id: File-file MusicXML (*.xml)

[ctx: @title:window]
en: Export
id: Ekspor

en: Music editing
id: Pengeditan musik
