calligra - en to id translation catalogue (58 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
id: Ubah bulatan

en: Arc
id: Lengkungan

en: Pie
id: Pai

en: Chord
id: Akord

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
id: Bentuk Bulatan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
id: Tipe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
id: Sudutpandang awal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
id: Sudutpandang akhir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
id: Tutup bulatan

en: Ellipse
id: Bulatan

en: An ellipse
id: Sebuah bulatan

en: A callout shape
id: Sebuah bentuk callout

en: Rectangular Callout
id: Callout Persegipanjang

en: A rectangular callout
id: Sebuah callout persegipanjang

en: Rounded Callout
id: Callout Bulat

en: A rounded rectangular callout
id: Sebuah callout persegipanjang bulat

en: Callout editing
id: Pengeditan callout

en: An enhanced path shape
id: Sebuah bentuk alur yang disempurnakan

en: An enhanced path
id: Sebuah alur yang disempurnakan

en: Cross
id: Silang

en: A cross
id: Sebuah silangan

en: Arrow
id: Panah

en: An arrow
id: Sebuah anak panah

en: Smiley
id: Wajah

en: Circular Arrow
id: Panah Lingkar

en: A circular-arrow
id: Sebuah panah yang melingkar

en: Gearhead
id: Pentolan

en: A gearhead
id: Sebuah pentolan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
id: Ubah persegi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
id: Bentuk Persegi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
id: X radius sudut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
id: Y radius sudut:

en: Rectangle
id: Persegi

en: A rectangle
id: Sebuah persegi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
id: Ubah spiral

en: Curve
id: Kurva

en: Line
id: Garis

en: Clockwise
id: Searah jarum jam

en: Anticlockwise
id: Lawan arah jarum jam

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
id: Bentuk Spiral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
id: Lesap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
id: Arah:

en: A spiral shape
id: Sebuah bentuk spiral

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
id: Ubah bintang

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
id: Bentuk bintang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
id: Segibanyak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
id: Sudut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
id: Radius dalam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
id: Radius luar:

en: A star shape
id: Sebuah bentuk bintang

en: A star
id: Sebuah bintang

en: Star
id: Bintang

en: Flower
id: Bunga

en: A flower
id: Sebuah bunga

en: Pentagon
id: Segilima

en: A pentagon
id: Sebuah segilima

en: Hexagon
id: Segienam

en: A hexagon
id: Sebuah heksagonal
