calligra - en to id translation catalogue (21 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change image
id: Ubah citra

[ctx: (qtundo-format)]
en: Crop image
id: Pangkas citra

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change image color mode
id: Ubah mode warna citra

[ctx: (qtundo-format)]
en: Contour image (by image analysis)
id: Kontur citra (berdasarkan analisis citra)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove image contour
id: Hapus kontur citra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bnImageFile)
en: Replace image...
id: Ganti citra...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAspect)
en: Keep proportions
id: Jaga proporsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Left:
id: Kiri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Right:
id: Kanan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bottomLabel)
en: Bottom:
id: Bawah:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, topLabel)
en: Top:
id: Atas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, bnFill)
en: Reset
id: Set ulang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbContour)
en: Contour (by image analysis)
id: Kontur (berdasarkan analisis citra)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Color mode:
id: Mode warna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Crop
id: Pangkas

en: Image
id: Citra

en: Image shape that can display jpg, png etc.
id: Bentuk citra tersebut bisa mendisplaikan jpg, png, dll.

en: Standard
id: Standar

en: Greyscale
id: Skala abu

en: Monochrome
id: Monokrom

en: Picture editing
id: Pengeditan gambar
