calligra - en to id translation catalogue (461 entries)

en: Annotation
id: Anotasi

en: Annotation shape to show annotation content
id: Bentuk anotasi untuk menampilkan konten anotasi

en: Annotation Shape
id: Bentuk Anotasi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Accept change
id: Setujui perubahan

[ctx: Disable Shrink To Fit]
en: Disable
id: Nonfungsikan

[ctx: Enable Shrink To Fit]
en: Enable
id: Fungsikan

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Width]
en: %1 Grow To Fit Width
id: %1 Bertumbuh Ke Paskan Lebar

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Height]
en: %1 Grow To Fit Height
id: %1 Bertumbuh Ke Paskan Tinggi

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Shrink To Fit]
en: %1 Shrink To Fit
id: %1 Susutkan Ke Pas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List Level
id: Ubah Level Daftar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reject change
id: Apkir perubahan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Changes
id: Tampilkan Perubahan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Changes
id: Sembunyikan Perubahan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
id: Setujui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
id: Apkir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel
id: Batal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Log
id: Ubah Log

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Author
id: Penulis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Date
id: Tanggal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Type
id: Tipe

en: Ascending
id: Urut naik

en: Descending
id: Urut turun

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configureBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, BibliographyConfigureDialog)
en: Configure bibliography
id: Konfigurasikan bibliografi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Formatting of bibliography entries
id: Pemformatan entri-entri bibliografi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefixLabel)
en: Prefix:
id: Awalan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffixLabel)
en: Suffix:
id: Akhiran:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numberedEntries)
en: Number entries
id: Entri nomor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sort
id: Urutkan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortByPosition)
en: Sort by position
id: Urutkan berdasarkan posisi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sortKeyGroupBox)
en: Sort keys
id: Urutkan tuts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addSortKeyButton)
en: Add sort key
id: Tambahkan urutan tuts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortAlgorithmLabel)
en: Sort algorithm:
id: Urutkan algoritma:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sortAlgorithm)
en: Alphanumeric
id: Alfanumerik

en: Bibliography
id: Biografi

en: References
id: Referensi

en: This is a line of inserted text.
id: Ini adalah sebuah baris dari teks yang disisipkan.

en: This is a line of deleted text.
id: Ini adalah sebuah baris dari teks yang dihapus.

en: This is a line of text whose format has been changed.
id: Ini adalah sebuah baris dari teks yang mana formatnya telah diubah.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ChangeConfigureDialog)
en: Configure Change Tracking
id: Konfigurasikan Pelacakan Perubahan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: General Settings
id: Pengaturan Umum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Saving Format
id: Format Penyimpanan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, deltaXmlRadioButton)
en: DeltaXML (Experimental)
id: DeltaXML (Eksperimental)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Author Name
id: Nama Penulis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Visualization Settings
id: Ubah Pengaturan Visualisasi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, insertionGroupBox)
en: Insertions
id: Penyisipan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deletionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatColorLabel)
en: Background Color
id: Warna Latarbelakang

note: i18n: ectx: property (html), widget (QTextEdit, previewTextEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Preview</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Inserted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the inserted text. This is a line of inserted text. This is a line after the inserted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Deleted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the deleted text. This is a line of deleted text. This is a line after the deleted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Formatted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the format-change text. This is a line of text whose format has been changed. This is a line of text after the format-change text.</span></p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//Ep://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Pratinjau</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Teks yang Disisipkan</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Ini adalah sebuah garis teks sebelum teks yang disisipkan. Ini adalah sebuah garis teks yang disisipkan. Ini adalah sebuah garis sesudah teks disisipkan.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Teks yang Dihapus</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Ini adalah sebuah garis teks sebelum teks yang dihapus. Ini adalah sebuah garis teks yang dihapus. Ini adalah sebuah garis sesudah teks dihapus.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Teks yang Diformat</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Ini adalah sebuah garis teks sebelum teks yang berubah format. Ini adalah sebuah garis teks yang formatnya telah diubah. Ini adalah sebuah garis teks sesudah teks yang berubah format. </span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deletionGroupBox)
en: Deletions
id: Penghapusan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatGroupBox)
en: Format Changes
id: Perubahan Format

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChangeTrackingOptions)
en: Change Tracking Options
id: Ubah Opsi Pelacakan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureChangeTrackingButton)
en: Configure Settings
id: Konfigurasikan Pengaturan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, recordChangesCheckBox)
en: Record Changes
id: Rekam Perubahan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showChangesCheckBox)
en: Show Changes
id: Tampilkan Perubahan

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
id: Umum

[ctx: Name of the style]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
id: Nama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next style:
id: Gaya selanjutnya:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Parent style:
id: Gaya induk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inToc)
en: Include in table of contents
id: Sertakan dalam tabel konten-konten

en: Small Caps
id: Kap Kecil

en: Uppercase
id: Hurufbesar

en: Lowercase
id: Hurufkecil

en: Capitalize
id: Kapital

en: Superscript
id: Superskrip

en: Subscript
id: Subskrip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textColorLabel)
en: Text color:
id: Warna teks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
id: Warna latarbelakang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Underlining:
id: Penggarisan bawah:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Strikethrough:
id: Coret tengah:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Capitalization:
id: Pengkapitalan:

[ctx: Character position]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Position:
id: Posisi:

en: Select
id: Pilih

en: The document already contains the bibliography entry with different data.
    Do you want to adjust existing entries?
id: Si dokumen sudah berisi entri bibliografi dengan data yang berbeda.
    Apakah kamu ingin mengatur entri-entri yang ada?

en: Warning
id: Peringatan

en: Short name%1
id: Nama pendek%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CitationInsertionDialog)
en: Insert Bibliography entry
id: Sisipkan entri Bibliografi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Insert Bibliography Entry Details
id: Sisipkan Entri Bibliografi Terperinci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortnameLabel)
en: Short Name:
id: Nama Pendek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourcetypeLabel)
en: Source:
id: Sumber:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Article
id: Artikel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Book
id: Buku

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Booklet
id: Buku kecil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Conference
id: Konferensi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Incollection
id: Inkoleksi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Journal
id: Jurnal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Masters thesis
id: Tensis master

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Misc
id: Aneka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: PhD thesis
id: Tesis PhD

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Proceedings
id: Prosiding

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Tech Report
id: Laporan Teknologi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Unpublished
id: Tak terpublikasi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 1
id: kustom 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 2
id: kustom 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 3
id: kustom 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 4
id: kustom 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 5
id: kustom 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authorLabel)
en: Author:
id: Penulis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
id: Judul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
id: Tahun:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publisherLabel)
en: Publisher:
id: Pemublikasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
id: Alamat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chapterLabel)
en: Chapter:
id: Bab:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editorLabel)
en: Editor:
id: Pengedit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pagesLabel)
en: Page(s):
id: Halaman:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, booktitleLabel)
en: Book title:
id: Judul buku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editionLabel)
en: Edition:
id: Edisi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publicationLabel)
en: Publication:
id: Publikasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, institutionLabel)
en: Institution:
id: Institusi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organisationLabel)
en: Organisation:
id: Organisasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reporttypeLabel)
en: Type of Report:
id: Jenis Laporan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, schoolLabel)
en: University:
id: Universitas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, journalLabel)
en: Journal:
id: Jurnal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, monthLabel)
en: Month:
id: Bulan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, seriesLabel)
en: Series:
id: Seri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
id: Nomor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
id: Catatan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, annotationLabel)
en: Annotation:
id: Anotasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud1Label)
en: User-defined 1:
id: Pengguna Terdefinisi 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud3Label)
en: User-defined 3:
id: Pengguna Terdefinisi 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud2Label)
en: User-defined 2:
id: Pengguna Terdefinisi 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud4Label)
en: User-defined 4:
id: Pengguna Terdefinisi 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud5Label)
en: User-defined 5:
id: Pengguna Terdefinisi 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: OR
id: ATAU

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From the document:
id: Dari dokumen:

en: Used Styles
id: Gaya yang Digunakan

en: Unused Styles
id: Gaya yang Tak Digunakan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Colors
id: Warna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shadowGroupBox)
en: Text Shadow
id: Bayangan Teks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowColorLabel)
en: Color:
id: Warna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowDistanceLabel)
en: Distance:
id: Jarak:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, positionGroupBox)
en: Position
id: Posisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hyphenate)
en: Automatic hyphenation
id: Tandahubung otomatis

en: Select Font
id: Pilih Font

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertBibliographyDialog)
en: Insert Bibliography
id: Sisipkan Bibliografi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titlegroupBox)
en: Bibliography title
id: Judul bibliogarfi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bibliography entries
id: Entri bibliografi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bibTypesLabel)
en: Bibliography type:
id: Tipe bibliografi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In book
id: Dalam buku

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In collection
id: Dalam koleksi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In proceedings
id: Dalam prosiding

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Tech report
id: Laporan teknologi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom1
id: kustom1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom2
id: kustom2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom3
id: kustom3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom4
id: kustom4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom5
id: kustom5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, availableFieldsLabel)
en: Available fields
id: Bidang yang tersedia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add >>
id: Tambah >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, span)
en: Span
id: Jengkal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: <<Remove
id: <<Hapus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addedFieldsLabel)
en: Fields added
id: Bidang yang ditambahkan

en: Special Characters
id: Karakter Spesial

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: Insert
id: Sisipkan

[ctx: Close dialog]
en: Close
id: Tutup

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Quick search:
id: Cari cepat:

en: The URL is invalid
id: Si URL tak absah

en: Bookmark does not exist
id: Belum ada markah

en: Fetching the title: 0% complete
id: Mengambil judul: 0% lengkap

en: Fetch timed out
id: Batas waktu ambil

en: Fetching the title: %1% complete
id: Pengambilan judul: %1% lengkap

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkInsertionDialog)
en: Link
id: Tautan

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Web Link
id: Tautan Web

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Insert links to web documents. You can provide both URL and a label for the link,
     or just enter the URL and hit "Fetch the title from URL"
id: Sisipkan tautan ke dokumen web. Kamu bisa menyediakan kedua URL dan label untuk tautan,
    atau hanya memasukkan URL dan tekan "Ambil judul dari URL"

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: The address of your document (Uniform Resource Locator)
id: Alamatnya dokumenmu (Uniform Resource Locator)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, fetchTitleButton)
en: Hit this button to get the title from the URL. Redirections are also handled.
id: Tekan tombol ini untuk mendapatkan judul dari URL. Pembelokan juga ditangani.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fetchTitleButton)
en: Fetch Title From URL
id: Ambil Judul Dari URL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: The text that will be displayed for your link
id: Teks tersebut akan didisplaikan untuk tautanmu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en:  Text:
id:  Teks:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Link To Bookmark
id: Tautan Ke Markah

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Insert links to Bookmarks. To create bookmarks,
    click "Bookmarks" in the Links and Bookmarks section
id: Sisipkan tautan ke Markah. Untuk menciptakan markah,
    klik "Markah" di bagian Tautan dan Markah

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: The name of the bookmark to where the link has to point to
id: Nama markah untuk ke mana tautan akan mengarah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en:  Name:
id:  Nama:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ListLevelWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ParagraphIndentSpacing) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox)
en: <p><ul><li><b>Single</b>: The normal linespacing</li></ul></p>
id: <p><ul><li><b>Tunggal</b>: Penyepasian garis normal</li></ul></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addTabStop)
en: Add tab stop
id: Tambahkan henti tab

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Tab character
id: Karakter tab

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Space character
id: Karakter spasi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Nothing
id: Tidak ada apa-apa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabStopLabel)
en: First line separated from label by:
id: Garis pertama yang dipisahkan dari label oleh:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Left
id: Kiri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Center
id: Tengah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Right
id: Kanan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, increaseLabel)
en: Per level increase:
id: Per level tambahi:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, numberTab)
en: Number
id: Nomor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display levels above:
id: Displaikan level di atas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, synchro)
en: Letter synchronization
id: Sinkronisasi huruf

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, imageTab)
en: Picture
id: Gambar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Load Image...
id: Muat Citra...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
id: &Ubah nama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
id: &Hapus

en: Rename Bookmark
id: Ubah nama Markah

en: Please provide a new name for the bookmark
id: Mohon sediakan sebuah nama baru untuk markah

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
id: Sebuah markah dengan nama "%1" sudah ada.

en: Insert Bookmark
id: Sisipkan Markah

en: Please provide a name for the bookmark
id: Mohon sediakan sebuah nama untuk markah

en: Manage Bookmarks
id: Kelola Markah

en: Footnote Settings
id: Pengaturan Catatan-kaki

en: Endnote Settings
id: Pengaturan Catatan-akhir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Automatic Numbering:
id: Penomoran Otomatis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefix)
en:  Prefix:
id:  Awalan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startAt)
en:  Start at:
id:  Mulai pada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffix)
en:  Suffix:
id:  Akhiran:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, beginAt)
en: Starts over at:
id: Dimulai pada:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Page
id: Halaman

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Chapter
id: Bab

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Document
id: Dokumen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: a, b, c, ..., aa, ab, ..., ba, bb, ...
id: a, b, c, ..., aa, ab, ..., ba, bb, ..."

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: i, ii, iii, ...
id: i, ii, iii...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, continuationBox)
en: Continuation Notice:
id: Catatan Terusan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cont2)
en: Text saying it is a continuation:
id: Teks mengatakan itu adalah sebuah terusan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cont1)
en:  Text saying it will continue:
id: Teks mengatakan itu akan meneruskan:

[ctx: Text alignment]
en: Left
id: Kiri

[ctx: Text alignment]
en: Right
id: Kanan

[ctx: Text alignment]
en: Centered
id: Ditengahkan

[ctx: Tab follows the bullet or number]
en: Tab Stop
id: Henti Tab

[ctx: Space]
en: Space
id: Spasi

[ctx: None]
en: Nothing
id: Tidak ada apa-apa

en: Select a list image
id: Pilih sebuah daftar citra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start at:
id: Mulai pada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Alignment:
id: Kesejajaran:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Depth:
id: Kedalaman:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Display Levels:
id: Displaikan Level:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Bullet/Number followed by
id: Bullet/Nomor diikuti oleh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: at
id: pada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Aligned at
id: Disejajarkan pada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Indented at
id: Dilekuk pada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Custom character:
id: Karakter kustom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restartNumbering)
en: Restart numbering at this paragraph
id: Mulai ulang penomoran pada paragraf ini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, letterSynchronization)
en: Letter Synchronization
id: Sinkronisasi Huruf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width
id: Lebar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertImageLabel)
en: Insert Image
id: Sisipkan Citra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height
id: Tinggi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertImage)
en: Browse...
id: Telusuri...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Background
id: Latarbelakang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color
id: Warna latarbelakang

en: Whole Word
id: Kata Keseluruhan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Drop caps:
id: Kap jatuh:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Distance to paragraph:
id: Jaraknya paragraf:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of characters:
id: Jumlah karakter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of lines it covers:
id: Jumlah garis yang dicakupnya:

en: Indent/Spacing
id: Lekuk/Spasi

en: General Layout
id: Tataletak Umum

en: Bullets/Numbers
id: Bullet/Nomor

en: Decorations
id: Dekorasi

en: Drop Caps
id: Kap Jatuh

[ctx: Line spacing value]
en: Single
id: Tunggal

[ctx: Line spacing value]
en: 1.5 Lines
id: 1.5 Garis

[ctx: Line spacing value]
en: Double
id: Ganda

[ctx: Line spacing type]
en: Proportional
id: Proporsional

[ctx: Line spacing type]
en: Additional
id: Tambahan

[ctx: Line spacing type]
en: Fixed
id: Tetapkan

[ctx: Line spacing type]
en: At least
id: Setidaknya

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Indent
id: Lekuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Left:
id: Kiri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right:
id: Kanan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: First Line:
id: Garis Pertama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoTextIndent)
en: Auto-infer from text size
id: Auto kesimpulan dari ukuran teks

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Line Spacing
id: Penspasian Garis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Use Font Metrics:
id: Gunakan Metrik Font:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Paragraph Space
id: Spasi Paragraf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Before:
id: Sebelum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: After:
id: Sesudah:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Alignment
id: Kesejajaran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, justify)
en: Justify
id: Sejajar Kanan-Kiri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior at End of Frame/Page
id: Perilaku di Akhir Halaman/Frame

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepTogether)
en: Keep lines together
id: Jaga garis bersama-sama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakBefore)
en: Insert break before paragraph
id: Sisipkan patahan sebelum paragraf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakAfter)
en: Insert break after paragraph
id: Sisipkan patahan sesudah paragraf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Leave at least this many lines (orphans):
id: Biarkan setidaknya sebanyak garis ini (yatim):

en: Paragraph Format
id: Format Paragraf

en: Insert a table
id: Sisipkan sebuah tabel

en: Section name
id: Nama bagian

en: Configure sections
id: Konfigurasikan bagian

en: Invalid characters or section with such name exists.
id: Karakter atau bagian yang tak absah dengan nama yang ada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Section name:
id: Nama bagian:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SectionsSplitDialog)
en: Split sections
id: Bagian belah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Insert paragraph...
id: Sisipkan paragraf...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: before start of section:
id: sebelum awal bagian:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: after end of section:
id: sesudah akhir bagian:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertAnnotation)
en: Insert Note
id: Sisipkan Catatan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeAnnotation)
en: Remove Note
id: Hapus Catatan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Add caption
id: Tambahkan bab

en: Change font format
id: Ubah format font

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert citation at current position
id: Sisipkan kutipan di posisi saat ini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert Citation
id: Sisipkan Kutipan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configureBibliography)
en: Configure Bibliography
id: Konfigurasikan Bibliografi

en: Inserts a footnote at the current cursor position
id: Menyisipkan sebuah catatan-kaki di posisi kursor saat ini

en: Inserts an endnote at the current cursor position
id: Menyisipkan sebuah catatan-akhir di posisi kursor saat ini

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addEndnote)
en: Endnote
id: Catatan-akhir

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addFootnote)
en: Footnote
id: Catatan-kaki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SimpleInsertWidget)
en: Other insertions from "References"  below and in "Add Shape" docker
id: Penyisipan yang lain dari "Referensi" di bawah dan di docker "Tambahkan Bentuk"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertLink)
en: Hyperlinks
id: Hipertaut

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, invokeBookmarkHandler)
en: Bookmarks
id: Markah

en: Change paragraph format
id: Ubah format paragraf

en: Recently Used Level Formats
id: Format Level yang Barusan Digunakan

en: Library of Level Formats
id: Pustakanya Format Level

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bDelete)
en: Delete
id: Hapus

en: Define New Level Format...
id: Menetapkan Format Level Baru...

en: Define new bullet or numbering format
id: Menetapkan bullet atau format penomoran baru

en: Define New List Level Format
id: Menetapkan Daftar Baru Format Level

en: Edit List Level Format
id: Edit Daftar Format Level

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addToC)
en: Contents
id: Daftar Isi

en: Set Border Color...
id: Atur Warna Bingkai...

[ctx: No border - has to fit in 48pixels]
en: None
id: Nihil

en: No Border
id: Tidak ada Bingkai

en: Create a new style inheriting the current style
id: Ciptakan sebuah gaya baru pewarisan gaya saat ini

en: New Style
id: Gaya Baru

en: Another style named '%1' already exist. Please choose another name.
id: Gaya lainnya bernama '%1' sudah ada. Mohon catat nama lainnya.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, paragraphStylesListView)
en: Paragraph
id: Paragraf

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, characterStylesListView)
en: Character
id: Karakter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bNew)
en: &New
id: &Baru

en: Style Manager
id: Pengelola Gaya

en: Save Changes
id: Simpan Perubahan

en: You have changes that are not applied. What do you want to do with those changes?
id: Kamu memiliki perubahan yang belum diterapkan. Apa yang ingin kamu lakukan dengan perubahan tersebut?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">It is possible to assign a named style to text and alter the style properties to change all text with that style.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Applying a style change will reformat all text that previously got the named style assigned to it. Use the Styles docker to apply styles to text.</p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ini memungkinkan untuk menandai sebuah gaya yang dinamai untuk teks dan ubah properti gaya untuk mengubah semua teks dengan gaya tersebut.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Menerapkan sebuah perubahan gaya akan memformat-ulang semua teks yang didapatkan sebelumnya gaya yang dinamai yang ditugaskan untuk itu. Gunakan docker Gaya untuk menerapkan gaya untuk teks.</p></body></html>

en: Create a new style with the current properties
id: Ciptakan sebuah gaya baru dengan properti saat ini

en: New style
id: Gaya baru

en: None
id: Nihil

en: Insert Table
id: Sisipkan Tabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupLogical)
en: Columns and rows
id: Kolom dan baris

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColumns)
en: Number of columns:
id: Jumlah kolom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRows)
en: Number of rows:
id: Jumlah baris:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupPhysical)
en: Width strategy
id: Strategi lebar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFixed)
en: Fixed column width:
id: Tetapkan lebar kolom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitContents)
en: Fit to contents
id: Paskan ke konten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitAvail)
en: Fit to available surrounding
id: Paskan ke sekitar yang tersedia

en: Table of Contents - Configure
id: Tabelnya Konten - Konfigurasikan

en: Table Title
id: Judul Tabel

en: Use outline
id: Gunakan garis-luar

en: Use styles
id: Gunakan gaya

en: Configure
id: Konfigurasikan

en: Index
id: Indeks

en: Styles
id: Ga&ya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTitle)
en: Title
id: Judul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useOutline) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useStyles)
en: CheckBox
id: KotakCentang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureStyles)
en: PushButton
id: TombolDorong

en: Style
id: Gaya

en: Table of Contents - Configure Styles
id: Tabelnya Konten - Konfigurasikan Gaya

en: Styles available
id: Gaya yang tersedia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesAvailableLabel)
en: TextLabel
id: LabelTeks

en: Disabled
id: Dinonfungsikan

en: Table Of Contents
id: Tabelnya Konten

en: Insert a Table of Contents into the document.
id: Sisipkan sebuah Tabelnya Konten ke dalam dokumen.

en: Insert Custom...
id: Sisipkan Kustom...

en: Insert a custom Table of Contents into the document.
id: Sisipkan sebuah kustom Tabelnya Konten ke dalam dokumen

en: Configure...
id: Konfigurasikan...

en: Configure the Table of Contents
id: Konfigurasikan Tabelnya Konten

en: Insert footnote with auto number
id: Sisipkan catatan-kaki dengan auto nomor

en: Insert Labeled Footnote
id: Sisipkan Catatan-kaki yang Dilabeli

en: Insert with label:
id: Sisipkan dengan label:

en: Insert endnote with auto number
id: Sisipkan catatan-akhir dengan auto nomor

en: Insert Labeled Endnote
id: Sisipkan Catatan-akhir yang Dilabeli

en: Settings...
id: Pengaturan...

en: Insert a bibliography into the document.
id: Sisipkan sebuah bibliografi ke dalam dokumen.

en: Insert Custom Bibliography
id: Sisipkan Bibliografi Kustom

en: Insert a custom Bibliography into the document.
id: Sisipkan sebuah Bibliografi kustom ke dalam dokumen.

en: Configure the bibliography
id: Konfigurasikan bibliografi

en: Insert Link
id: Sisipkan Tautan

en: Insert a weblink or link to a bookmark.
id: Sisipkan tautan web atau tautan ke sebuah markah.

en: Add Bookmark
id: Tambahkan Markah

en: Add Bookmark :
id: Tambahkan Markah:

en: Insert a Bookmark. This is useful to create links that point to areas within the document
id: Sisipkan sebuah Markah. Ini berguna untuk menciptakan tautan yang menuju ke area dalam dokumen

en: Display a pop up that hosts the options to add new Bookmark or handle existing Bookmarks
id: Displaikan sebuah sembulan yang menghost opsi untuk menambahkan Markah baru atau menangani Markah yang ada.

en: Manage your Bookmarks. Check where are they pointing to, Delete or Rename.
id: Kelola Markahmu. Periksa ke mana mereka akan mengarah, Hapus atau Ubah-nama.

[ctx: as in table of contents, list of pictures, index]
en: Tables, Lists & Indexes
id: Tabel, Daftar & Indeks

en: Footnotes and Endnotes
id: Catatan-kaki dan Catatan-akhir

en: Citations and Bibliography
id: Kutipan dan Bibliografi

en: Links and Bookmarks
id: Tautan dan Markah

en: Bookmark cannot be empty
id: Markah tidak boleh kosong

en: Duplicate Name. Click "Manage Bookmarks"
id: Nama Duplikat. Klik "Kelola Markah"

en: to Rename or Delete Bookmarks
id: untuk Mengubah Nama atau Menghapus Markah

en: Remove Comment
id: Hapus Komentar

en: Spell check
id: Periksa ejaan

en: Comments
id: Komentar

en: Review
id: Ulasan

en: Text
id: Teks

en: A shape that shows text
id: Sebuah bentuk yang menampilkan teks

en: Text Shape
id: Bentuk Teks

en: Configure current section
id: Konfigurasikan bagian saat ini

en: Insert new section
id: Sisipkan bagian baru

en: Insert paragraph between sections
id: Sisipkan paragraf antara bagian

en: Paste As Text
id: Tempel Srbagai Teks

en: Bold
id: Tebal

en: Italic
id: Miring

[ctx: Text formatting]
en: Underline
id: Garisbawahi

en: Strikethrough
id: Coret

en: Align Left
id: Sejajar Kiri

en: Align Right
id: Sejajar Kanan

en: Align Center
id: Sejajar Tengah

en: Align Block
id: Sejajar Blok

en: Change text direction
id: Ubah arah teks

en: Change writing direction
id: Ubah arah penulisan

en: Increase Indent
id: Tambahi Lekukan

en: Decrease Indent
id: Kurangi Lekukan

en: Toggle List or List Level Formatting
id: Daftar Jungkit atau Daftar Pemformatan Level

en: Toggle list on/off, or change format of current level
id: Daftar jungkit nyala/mati, atau ubah formatnya level saat ini

en: Increase Font Size
id: Tambahi Ukuran Font

en: Decrease Font Size
id: Kurangi Ukuran Font

en: Font Family
id: Keluarga Font

en: Variable
id: Variabel

en: Insert Non-Breaking Space
id: Sisipkan Spasi Non-Patah

en: Insert Non-Breaking Hyphen
id: Sisipkan Tanda-Hubung Non-Patah

en: Insert Index
id: Sisipkan Indeks

en: Insert Soft Hyphen
id: Sisipkan Tanda-Hubung Lunak

en: Line Break
id: Patahan Garis

en: Page Break
id: Patahan Halaman

en: Insert a page break
id: Sisipkan sebuah patahan halaman

en: All text after this point will be moved into the next page.
id: Semua teks sesudah titik ini akan dipindahkan ke dalam halaman selanjutnya.

en: Change character size, font, boldface, italics etc.
id: Ubah karakter ukuran, font, huruf tebal, miring dll.

en: Change the attributes of the currently selected characters.
id: Ubah atribut-atribut karakrer yang dipilih barusan.

en: Font Size
id: Ukuran Font

en: Text Color...
id: Warna Teks...

en: Text Color
id: Warna Teks

en: Background Color...
id: Warna Latarbelakang...

en: Auto Resize To Content
id: Auto Ubah Ukuran Untuk Konten

en: Grow To Fit Width
id: Tumbuhkan Untuk Mengepaskan Lebar

en: Grow To Fit Height
id: Tumbuhkan Untuk Mengepaskan Tinggi

en: Shrink To Fit
id: Susutkan Untuk Mengepaskan

en: Insert a table into the document.
id: Sisipkan sebuah tabel ke dalam dokumen

en: Row Above
id: Baris Atas

en: Insert Row Above
id: Sisipkan Baris Atas

en: Row Below
id: Baris Bawah

en: Insert Row Below
id: Sisipkan Baris Bawah

en: Column Left
id: Kolom Kiri

en: Insert Column Left
id: Sisipkan Kolom Kiri

en: Column Right
id: Kolom Kanan

en: Insert Column Right
id: Sisipkan Kolom Kanan

en: Column
id: Kolom

en: Delete Column
id: Hapus Kolom

en: Row
id: Baris

en: Delete Row
id: Hapus Baris

en: Merge Cells
id: Gabungkan Sel

en: Split Cells
id: Sel Belah

en: Select a border style and paint that style onto a table
id: Pilih sebuah gaya bingkai dan lukisan, gaya tersebut ke dalam sebuah tabel

en: Paragraph...
id: Paragraf...

en: Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.
id: Ubah margin paragraf, aliran teks, bullet, penomoran dll.

en: <p>Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.</p><p>Select text in multiple paragraphs to change the formatting of all selected paragraphs.</p><p>If no text is selected, the paragraph where the cursor is located will be changed.</p>
id: <p>Ubah margin paragraf, aliran teks, bullet, penomoran dll.</p><p>Pilih teks dalam multipel paragraf untuk mengubah pemformatan dari semua paragraf yang dipilih.</p><p>Jika tidak ada teks yang dipilih, paragraf yang mana tempat kursor berlokasi akan diubah.</p>

en: Style Manager...
id: Pengelola Gaya...

en: Change attributes of styles
id: Ubah atributnya gaya

en: <p>Change font and paragraph attributes of styles.</p><p>Multiple styles can be changed using the dialog box.</p>
id: <p>Ubah font dan paragraf atributnya gaya.</p><p>Gaya multipel bisa diubah menggunakan kotak dialog.</p>

en: Special Character...
id: Karakter Spesial...

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard
id: Sisipkan satu atau lebih simbol atau karakter yang tidak ditemukan di keyboard

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard.
id: Sisipkan satu atau lebih simbol atau karakter yang tidak ditemukan di keyboard.

en: Repaint
id: Lukis-ulang

en: Insert Comment
id: Sisipkan Komentar

en: Insertion
id: Penyisipan

en: Deletion
id: Penghapusan

en: Formatting
id: Pemformatan

en: Ctrl+click to go to link
id: Ctrl+klik untuk menuju ke tautan

en: Ctrl+click to go to the note
id: Ctrl+klik untuk menuju ke catatan

en: Ctrl+click to go to the note reference
id: Ctrl+klik untuk menuju ke referensi catatan

en: follows along
id: ikuti sepanjang

en: Press shift to not resize this
id: Tekan shift untuk tidak mengubah ukuran ini

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Formatting
id: Ubah Pemformatan Bingkai

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
id: Potong

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Column Width
id: Mengatur Lebar Kolom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Row Height
id: Mengatur Tinggi Baris

en: Table
id: Tabel

en: Autocorrection
id: Auto-koreksi

en: Key Press
id: Tekan Tuts

en: This link points to the program or script '%1'.
    Malicious programs can harm your computer. Are you sure that you want to run this program?
id: Tautan ini mengarah ke program atau skrip '%1'.
    Program jahat bisa membahayakan komputermu. Apakah kamu yakin bahwa kamu ingin menjalankan program ini?

en: Open Link?
id: Buka Tautan?

en: Text editing
id: Pengeditan teks
