calligra - en to id translation catalogue (31 entries)

en: (No match)
id: (Tidak cocok)

en: &Search for:
id: Pen&carian untuk:

en: S&earch
id: &Cari

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
id: Mundur

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
id: Maju

en: Change Language...
id: Ubah Bahasa...

en: &Thesaurus
id: &Tesaurus

en: Synonyms
id: Sinonim

en: More General Words
id: Kata Umum Selebihnya

en: More Specific Words
id: Kata Spesifik Selebihnya

en: &Replace with:
id: &Ganti dengan:

en: &Replace
id: &Ganti

en: Replace Word
id: Ganti Kata

en: Related Words - %1
id: Kata yang Berkaitan - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
id: File tesaurus '%1' tidak ditemukan. Silakan gunakan 'Ubah Bahasa...' untuk memilih file tesaurus.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
id: <b>Error:</b> Gagal mengeksekusi grep.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
id: Sinonim/Hipernim - Diurutkan berdasarkan Kekerapan

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
id: Sinonim - Diurutkan berdasarkan Arti yang Mirip (hanya katakerja)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
id: Antonim - Kata dengan Artian yang Berlawanan

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
id: Hiponim - ... adalah (seperti) sebuah %1

en: Meronyms - %1 has a ...
id: Meronim - %1 mempunyai sebuah ...

en: Holonyms - ... has a %1
id: Holonim - ... mempunyai sebuah %1

en: Attributes
id: Atribut

en: Cause To (for some verbs only)
id: Penyebab (hanya untuk beberapa katakerja)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
id: Penerapan Katakerja (hanya untuk beberapa katakerja)

en: Familiarity & Polysemy Count
id: Jumlah Polisemi & Keakraban

en: Verb Frames (examples of use)
id: Kerangka Katakerja (contoh penggunaan)

en: List of Compound Words
id: Daftar Kata Majemuk

en: Overview of Senses
id: Sekilas tentang Kesadaran

en: <b>Error:</b> Failed to execute WordNet program 'wn'. WordNet has to be installed on your computer if you want to use it, and 'wn' has to be in your PATH. You can get WordNet at <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Note that WordNet only supports the English language.
id: <b>Error:</b> Gagal mengeksekusi program WordNet 'wn'. WordNet sudah diinstal pada komputermu jika kamu ingin menggunakannya, dan 'wn' sudah menjadi ALUR-mu. Kamu bisa mendapatkan WordNet di <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Ingat bahwa WordNet hanya mendukung bahasa English saja.

en: No match for '%1'.
id: Tidak cocok untuk '%1'.
