calligra - en to id translation catalogue (1374 entries)

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
id: Is&i

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
id: Bersihkan

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
id: Hapus

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
id: &Tampilan

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
id: &Menuju

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
id: &Sisipkan

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
id: Data &Eksternal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
id: Gabungkan Sel

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
id: Ba&ris

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
id: &Kolom

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
id: &Lembar

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
id: Rentang &Cetak

note: i18n: ectx: Menu
en: Manual Page Breaks
id: Manual Patahan Halaman

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
id: &Peralatan

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
id: Peng&aturan

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
id: Navigasi

note: i18n: ectx: Menu
en: Activate
id: Aktifkan

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
id: Warna/Bingkai

en: Parsing of formula in cell %1 failed.
id: Penguraian formula dalam sel %1 gagal.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChartDatabaseSelector)
en: Database Selector
id: Pemilih Database

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_areaBox)
en: Data Area
id: Area Data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowAsLabel)
en: First row as label
id: Baris pertama sebagai label

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColumnAsLabel)
en: First column as label
id: Kolom pertama sebagai label

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_formatBox)
en: Data Format
id: Format Data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInRows)
en: Data sets in rows
id: Data set dalam baris

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInColumns)
en: Data sets in columns
id: Data set dalam kolom

en: Processing is not possible, because some cells are locked as elements of a matrix.
id: Pemrosesan tidaklah memungkinkan, karena beberapa sel telah dikunci sebagai elemennya matrix.

en: Processing is not possible, because some cells are protected.
id: Pemrosesan tidaklah memungkinkan, karena beberapa sel telah diproteksi.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Filter
id: Terapkan Filter

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: December
id: Desember

[ctx: May short]
en: May
id: Mei

en: Aug
id: Agu

en: Oct
id: Okt

en: Dec
id: Des

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Sunday
id: Minggu

en: Mon
id: Sen

en: Tue
id: Sel

en: Wed
id: Rab

en: Thu
id: Kam

en: Fri
id: Jum

en: Sat
id: Sab

en: Sun
id: Ming

[ctx: (qtundo-format)]
en: Autofill
id: Autoisi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Color
id: Ubah Warna Bingkai

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Comment
id: Buang Komentar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Comment
id: Tambahkan Komentar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Conditional Formatting
id: Buang Pemformatan Bersyarat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Conditional Formatting
id: Tambahkan Pemformatan Bersyarat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Value
id: Ubah Nilai

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Series
id: Sisipkan Seri

[ctx: (qtundo-format)]
en: Fill Selection
id: Isi Seleksi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Case
id: Ubah Huruf

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Cells
id: Sisipkan Sel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Cells
id: Buang Sel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
id: Hapus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Indentation
id: Tambahi Lekukan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Indentation
id: Kurangi Lekukan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Link
id: Buang Tautan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Link
id: Atur Tautan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Horizontally
id: Gabungkan Sel Secara Mendatar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Vertically
id: Gabungkan Sel Secara Tegak

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells
id: Gabungkan Sel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Dissociate Cells
id: Pisahkan Sel

en: Merging of columns or rows is not supported.
id: Penggabungan kolom atau baris tidaklah didukung.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Named Area
id: Tambahkan Area Dinamai

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Named Area
id: Buang Area Dinamai

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Precision
id: Tambahi Presisi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Precision
id: Kurangi Presisi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Column
id: Ubah ukuran Kolom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Row
id: Ubah ukuran Baris

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows/Columns
id: Tampilkan Baris/Kolom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Columns
id: Tampilkan Kolom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows
id: Tampilkan Baris

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows/Columns
id: Sembunyikan Baris/Kolom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Columns
id: Sembunyikan Kolom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows
id: Sembunyikan Baris

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns/Rows
id: Menyesuaikan Kolom/Baris

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns
id: Menyesuaikan Kolom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Rows
id: Menyesuaikan Baris

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Columns
id: Sisipkan Kolom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Columns
id: Buang Kolom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Rows
id: Sisipkan Baris

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Rows
id: Buang Baris

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Sheet
id: Ubah nama Lembar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet %1
id: Sembunyikan Lembar %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet
id: Sembunyikan Lembar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet %1
id: Tampilkan Lembar %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet
id: Tampilkan Lembar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Sheet
id: Tambahkan Lembar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate Sheet
id: Duplikatkan Lembar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Sheet
id: Buang Lembar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Sheet Properties
id: Ubah Properti Lembar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Sort Data
id: Urutkan Data

en: Do you want to check the spelling in the next sheet?
id: Apakah kamu ingin memeriksa ejaannya di dalam lembar selanjutnya?

[ctx: (qtundo-format)]
en: Correct Misspelled Words
id: Koreksikan Kesalahan Ejaan Kata

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Style
id: Set ulang Gaya

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Style
id: Ubah Gaya

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Validity Check
id: Buang Pemeriksaan Keabsahan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Validity Check
id: Tambahkan Pemeriksaan Keabsahan

en: Dollar
id: Dolar

en: Canada
id: Kanada

en: Caribbean
id: Karibia

en: New Zealand
id: Selandia Baru

en: Belgium
id: Belgia

en: Cyprus
id: Siprus

en: Finland
id: Finlandia

en: France
id: Perancis

en: Germany
id: Jerman

en: Greece
id: Yunani

en: Ireland
id: Irlandia

en: Italy
id: Italia

en: Netherlands
id: Belanda

en: Spain
id: Spanyol

en: United Kingdom
id: Britania Raya

en: Japan
id: Jepang

en: Afghani (old)
id: Afghani (lawas)

en: Algeria
id: Aljazair

en: Algerian Dinar
id: Dinar Aljazair

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: US Dollar
id: Dolar US

en: Andorran Peseta
id: Peseta Andorra

en: East Caribbean Dollar
id: Dollar Karibia Timur

en: Antigua And Barbuda
id: Antigua dan Barbuda

en: Argentine Peso
id: Peso Argentina

en: Armenian Dram
id: Dram Armenia

en: Aruban Florin
id: Florin Aruba

en: Australian Dollar
id: Dollar Australia

en: Azerbaijanian Manat
id: Manat Azerbaijanian

en: Bahamian Dollar
id: Dollar Bahamia

en: Bahraini Dinar
id: Dinar Bahrain

en: Barbados Dollar
id: Dollar Barbados

en: Belarusian Ruble
id: Ruble Belarusia

en: Belize Dollar
id: Dollar Belize

en: Bermudian Dollar
id: Dollar Bermudian

en: Indian Rupee
id: Rupee India

en: Bosnia And Herzegovina
id: Bosnia dan Herzegovina

en: Convertible Marks
id: Tanda Dapat-Dikonversi

en: Bouvet Island
id: Kepulauan Bouvet

en: Norwegian Krone
id: Krone Norwegia

en: Brazil
id: Brasil

en: Brazilian Real
id: Real Brazil

en: British Indian Ocean Territory
id: Wilayah Samudra Hindia Britania

en: Brunei Dollar
id: Dollar Brunei

en: Bulgarian Lev
id: Lev Bulgaria

en: Burundi Franc
id: Franc Burundi

en: Cambodia
id: Kamboja

en: Cameroon
id: Kamerun

en: Canadian Dollar
id: Dollar Kanada

en: Cape Verde
id: Tanjung Verde

en: Cape Verde Escudo
id: Escudo Tanjung Verde

en: Cayman Islands
id: Kepulauan Cayman

en: Cayman Islands Dollar
id: Dollar Kepulauan Cayman

en: Central African Republic
id: Republik Afrika Tengah

en: Chile
id: Chili

en: Chilean Peso
id: Peso Chili

en: China
id: Cina

en: Christmas Island
id: Pulau Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
id: Kepulauan Cocos (Keeling)

en: Colombia
id: Kolombia

en: Colombian Peso
id: Peso Kolombia

en: Comoro Franc
id: Franc Komoro

en: Comoros
id: Komoro

en: Congo
id: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic Of
id: Kongo, Republik Demokratik Kongo

en: Cook Islands
id: Kepulauan Cook

en: New Zealand Dollar
id: Dollar Selandia Baru

en: Costa Rica
id: Kosta Rika

en: Costa Rican Colon
id: Colon Kosta Rika

en: Croatia
id: Kroasia

en: Croatian kuna
id: Kuna kroasia

en: Cuba
id: Kuba

en: Cuban Peso
id: Peso Kuba

en: Cyprus Pound
id: Pound Siprus

en: Czech Koruna
id: Koruna Ceko

en: Czechia
id: Ceko

en: Danish Krone
id: Krone Denmark

en: Djibouti Franc
id: Franc Djibouti

en: Dominican Peso
id: Peso Dominika

en: Dominican Republic
id: Republik Dominika

en: East Timor
id: Timor Timur

en: Timor Escudo
id: Escudo Timor

en: Ecuador
id: Ekuador

en: Egypt
id: Mesir

en: Egyptian Pound
id: Pound Mesir

en: El Salvador
id: El Savador

en: El Salvador Colon
id: Colon El Salvador

en: Equatorial Guinea
id: Guinea Ekuator

en: Eritrea
id: Eritria

en: Ethiopia
id: Etiopia

en: Ethiopian Birr
id: Birr Ethiopia

en: Falkland Island (Malvinas)
id: Kepulauan Falkland (Malvinas)

en: Falkland Islands Pound
id: Pound Kepulauan Falkland

en: Faeroe Islands
id: Kepulauan Faeroe

en: Fiji Dollar
id: Dollar Fiji

en: French Guiana
id: Guyana Perancis

en: CFP Franc
id: Franc CFP

en: French Polynesia
id: Polinesia Prancis

en: Franc Southern Territories
id: Franc Wilayah Selatan

en: German Mark
id: Mark Jerman

en: Gibraltar Pound
id: Pound Gibraltar

en: Guinea Franc
id: Franc Guinea

en: Guinea-Bissau Peso
id: Peso Guyana-Bissau

en: Guyana Dollar
id: Dolar Guyana

en: Heard Island And McDonald Islands
id: Kepulauan Heard Dan Kepulauan McDonald

en: Holy See (Vatican City State)
id: Holy See (Negara Kota Vatikan)

en: Hong Kong Dollar
id: Dolar Hong Kong

en: Hungary
id: Hungaria

en: Iceland
id: Islandia

en: Iceland Krona
id: Krona Islandia

en: Iran, Islamic Republic Of
id: Iran, Republik Islami

en: Iranian Rial
id: Rial Iran

en: Iraqi Dinar
id: Dinar Iraq

en: New Israeli Sheqel
id: Sheqel Israel Baru

en: Jamaica
id: Jamaika

en: Jamaican Dollar
id: Dolar Jamaika

en: Jordan
id: Yordania

en: Jordanian Dinar
id: Dinar Jordania

en: Kenyan Shilling
id: Shilling Kenya

en: Korea, Democratic People's Republic Of
id: Korea, Republik Rakyat Demokrasi

en: North Korean Won
id: Won Korea Utara

en: Korea, Republic Of
id: Korea, Republik

en: Kuwaiti Dinar
id: Dinar Kuwait

en: Kyrgyzstan
id: Kirgistan

en: Lao People's Democratic Republic
id: Republik Demokrasi Rakyat Lao

en: Latvian Lats
id: Lats Latvia

en: Lebanese Pound
id: Pound Lebanon

en: Liberian Dollar
id: Dollar Liberia

en: Libyan Dinar
id: Dinar Libia

en: Swiss Franc
id: Franc Swiss

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
id: Macedonia, Mantan Republik Yugoslavia

en: Madagascar
id: Madagaskar

en: Malagasy Franc
id: Franc Malagasy

en: Malaysian Ringgit
id: Ringgit Malaysia

en: Maldives
id: Maladewa

en: Maltese Lira
id: Lira Malta

en: Marshall Islands
id: Kepulauan Marshall

en: Mauritius Rupee
id: Rupee Mauritius

en: Mexican Peso
id: Peso Meksiko

en: Mexico
id: Meksiko

en: Micronesia, Federated States Of
id: Micronesia, Negara Federasi

en: Moldova, Republic Of
id: Moldova, Republik

en: Moldovan Leu
id: Leu Moldova

en: Moroccan Dirham
id: Dirham Maroko

en: Morocco
id: Maroko

en: Namibia Dollar
id: Dolar Namibia

en: Nepalese Rupee
id: Rupee Nepal

en: Netherlands Antillean Guilder
id: Guilder Antilles Belanda

en: Netherlands Antilles
id: Antilles Belanda

en: New Caledonia
id: Kaledonia Baru

en: Nicaragua
id: Nikaragua

en: Norfolk Islands
id: Kepulauan Norfolk

en: Northern Mariana Islands
id: Kepulauan Mariana Bagian Utara

en: Norway
id: Norwegia

en: Pakistan Rupee
id: Rupee Pakistan

en: Paraguay
id: Paraguai

en: Philippine Peso
id: Peso Filipina

en: Philippines
id: Filipina

en: Poland
id: Polandia

en: Romania
id: Rumania

en: Russian Federation
id: Federasi Rusia

en: Russian Ruble
id: Ruble Rusia

en: Rwanda
id: Ruwanda

en: Rwanda Franc
id: Franc Rwanda

en: Saint Helena Pound
id: Pound Saint Helena

en: Saint Kitts And Nevis
id: Saint Kitts Dan Nevis

en: Saint Pierre And Miquelon
id: Saint Pierre Dan Miquelon

en: Saint Vincent And The Grenadines
id: Saint Vincent Dan Grenadin

en: Sao Tome And Principe
id: Sao Tome Dan Principe

en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

en: Saudi Riyal
id: Riyal Arab Saudi

en: Seychelles Rupee
id: Rupee Seychelles

en: Singapore
id: Singapura

en: Singapore Dollar
id: Dolar Singapura

en: Slovak Koruna
id: Koruna Slovakia

en: Solomon Islands
id: Kepulauan Solomon

en: Solomon Islands Dollar
id: Dolar Kepulauan Solomon

en: Somali Shilling
id: Shilling Somalia

en: South Africa
id: Afrika Selatan

en: Sri Lanka Rupee
id: Rupee Sri Lanka

en: Sudanese Dinar
id: Dinar Sudan

en: Suriname Guilder
id: Guilder Suriname

en: Svalbard And Jan Mayen
id: Svalbard Dan Jan Mayen

en: Sweden
id: Swedia

en: Swedish Krona
id: Krona Swedia

en: Switzerland
id: Swiss

en: Syrian Arab Republic
id: Republik Suriah Arab

en: Syrian Pound
id: Pound Suriah

en: New Taiwan Dollar
id: Dolar Taiwan Baru

en: Taiwan, Province Of China
id: Taiwan, Provinsi Cina

en: Tanzania, United Republic Of
id: Tanzania, Republik Serikat

en: Tanzanian Shilling
id: Shilling Tanzania

en: Trinidad And Tobago
id: Trinidad Dan Tobago

en: Trinidad and Tobago Dollar
id: Dolar Trinidad Dan Tobago

en: Tunisian Dinar
id: Dinar Tunisia

en: Turkey
id: Turki

en: Turkish Lira
id: Lira Turki

en: Turks And Caicos Islands
id: Kepulauan Caicos Dan Turks

en: Uganda Shilling
id: Shilling Uganda

en: Ukraine
id: Ukraina

en: UAE Dirham
id: Dirham UAE

en: United Arab Emirates
id: Uni Emirat Arab

en: US Dollar (Next day)
id: Dolar US (Hari selanjutnya)

en: US Dollar (Same day)
id: Dolar US (Hari yang sama)

en: Uruguay
id: Uruguai

en: Uzbekistan Sum
id: Sum Uzbekistan

en: Virgin Islands
id: Kepulauan Virgin

en: Wallis And Futuna
id: Wallis Dan Futuna

en: Western Sahara
id: Sahara Barat

en: Yemen
id: Yaman

en: Yemeni Rial
id: Rial Yaman

en: Yugoslavian Dinar
id: Dinar Yugoslavian

en: Zimbabwe Dollar
id: Dolar Zimbabwe

en: All
id: Semua

en: Empty
id: Kosong

en: Non-empty
id: Tidak kosong

en: Add Named Area
id: Tambahkan Area Dinamai

en: Enter the area name:
id: Masukkan nama area:

en: The named area '%1' already exists.
    Do you want to replace it?
id: Area yang dinamai '%1'" sudah ada.
    Apakah kamu ingin menggantinya?

en: Replace Named Area
id: Ganti Area Dinamai

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace Named Area
id: Ganti Area Dinamai

en: Change Angle
id: Ubah Sudutpandang

en: Angle:
id: Sudutpandang:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Angle
id: Ubah Sudutpandang

en: Sheet Style
id: Gaya Lembar

en: Select the sheet style to apply:
id: Pilih gaya lembar yang mau diterapkan:

en: Could not find image %1.
id: Tidak bisa menemukan citra %1.

en: Could not load image %1.
id: Tidak bisa memuat citra %1.

en: Could not find sheet-style XML file '%1'.
id: Tidak bisa menemukan file '%1' gaya-lembar XML.

en: Parsing error in sheet-style XML file %1.
id: Error penguraian dalam file %1 gaya-lembar XML.

en: Select Character
id: Pilih Karakter

en: Insert the selected character in the text
id: Sisipkan karakter yang dipilih di dalam teks

en: Cell Comment
id: Komentar Sel

en: <none>
id: <nihil>

note: i18ncheckarg
en: equal to
id: sama dengan

en: greater than
id: lebih besar dari

en: less than
id: kurang dari

en: equal to or greater than
id: sama dengan atau lebih besar dari

en: equal to or less than
id: sama dengan atau lebih kecil dari

en: between
id: antara

en: outside range
id: rentang sisiluar

en: different to
id: perbedaan

en: First Condition
id: Kondisi Pertama

en: Second Condition
id: Kondisi Kedua

en: Third Condition
id: Kondisi Ketiga

en: Cell is
id: Sel adalah

en: Cell style
id: Gaya sel

en: different from
id: perbedaan dari

en: Conditional Styles
id: Gaya Kondisional

en: If the first value is a number, the second value also has to be a number.
id: Jika nilai pertama adalah sebuah nomor, nilai kedua juga harus sebuah nomor.

en: If the first value is a string, the second value also has to be a string.
id: Jika nilai pertama adalah sebuah string, nilai kedua juga harus sebuah string.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rowHeader)
en: Description in rows
id: Deskripsi dalam baris

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_columnHeader)
en: Description in columns
id: Deskripsi dalam kolom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyData)
en: Copy data
id: Salin data

en: Consolidate
id: Konsolidasi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Sum
id: Jumlah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
id: Rata-rata

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
id: Cacah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Max
id: Maks

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Product
id: Produk

en: Standard Deviation
id: Deviasi Standar

en: Variance
id: Varian

en: You have to define at least one source range.
id: Kamu harus mendefinisikan setidaknya satu jarak sumber.

en: %1 is not a valid cell range.
id: %1 bukanlah sebuah jarak sel yang absah.

en: The range
    %1
    is too small
id: Rentang
    %1
    terlalu kecil

en: The range
    %1
    is too large
id: Rentang
    %1
    terlalu besar

en: The ranges
    %1
    and
    %2
    have different size
id: Rentang
    %1
    dan
    %2
    memiliki ukuran yang berbeda

[ctx: (qtundo-format)]
en: Consolidate
id: Konsolidasi

en: The source range intersects the destination range.
id: Rentang sumber memotong rentang tujuan.

en: The range
    %1
     is malformed
id: Rentang
    %1
     berformat buruk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function:
id: Fungsi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Reference:
id: Referensi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Entered references:
id: Referensi yang dimasukkan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Add
id: Tambah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeButton)
en: Remove
id: Buang

en: Inserting From Clipboard
id: Penyisipan Dari Papan Klip

en: There is no data in the clipboard.
id: Tidak adanya data di dalam papan klip.

en: There is no usable data in the clipboard.
id: Tidak adanya data yang dapat digunakan di dalam papan klip.

en: Import CSV Data File
id: Impor File Data CSV

en: CSV data files (*.csv)
id: File-file data CSV (*.csv)

en: Text to Columns
id: Teks untuk Kolom

en: Cannot open input file.
id: Tidak bisa membuka file input.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Inserting From Clipboard
id: Penyisipan Dari Papan Klip

[ctx: (qtundo-format)]
en: Inserting Text File
id: Penyisipan File Teks

[ctx: (qtundo-format)]
en: Text to Columns
id: Teks untuk Kolom

en: Insert Data From Database
id: Sisipkan Data Dari Database

en: Type:
id: Tipe:

en: User name:
    (if necessary)
id: Nama pengguna:
    (jika diperlukan)

en: Port:
    (if necessary)
id: Porta:
    (jika diperlukan)

en: Database name:
id: Nama basis data:

en: Password:
    (if necessary)
id: Kata sandi:
    (jika diperlukan)

en: Select tables:
id: Pilih tabel:

en: Tables
id: Tabel

en: Select columns:
id: Pilih kolom:

en: Column
id: Kolom

en: Table
id: Tabel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
id: Kolom

en: Match all of the following (AND)
id: Cocok semua dengan (DAN) berikut ini

en: Match any of the following (OR)
id: Cocok apa pun dengan (ATAU) berikut ini

en: equals
id: sama dengan

en: not equal
id: tidak sama dengan

en: in
id: dalam

en: not in
id: tidak dalam

en: like
id: seperti

en: greater
id: lebih besar

en: lesser
id: lebih kecil

en: greater or equal
id: lebih besar atau sama dengan

en: less or equal
id: lebih kecil atau sama dengan

en: Sorted by
id: Diurutkan berdasarkan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Ascending
id: Urut naik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
id: Urut turun

en: Query Options
id: Opsi Query

en: SQL query:
id: Query SQL:

en: Insert in region
id: Sisipkan di region

en: Starting in cell
id: Memulai di sel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
id: Hasil

en: You cannot specify a table here.
id: Kamu tidak bisa menentukan sebuah tabel di sini.

en: You have to specify a valid region.
id: Kamu telah menentukan sebuah region yang absah.

en: You have to specify a valid cell.
id: Kamu telah menentukan sebuah sel yang absah.

en: You are not allowed to change data in the database.
id: Kamu tidak boleh mengubah data di dalam database.

en: Executing query failed.
id: Pengeksekusian query gagal.

en: You did not get any results with this query.
id: Kamu belum mendapatkan hasil apa pun dengan query ini.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Data From Database
id: Sisipkan Data Dari Database

en: The port must be a number
id: Porta harusnya sebuah nomor

en: Connecting to database...
id: Mengkoneksikan ke database...

en: Connected. Retrieving table information...
id: Terkoneksi. Menerima informasi tabel...

en: This database contains no tables
id: Database ini tidak berisi tabel

en: Driver could not be loaded
id: Driver tidak bisa dimuat

en: Retrieving meta data of tables...
id: Menerima meta datanya tabel...

en: You have to select at least one table.
id: Kamu harus memilih setidaknya satu tabel.

en: You have to select at least one column.
id: Kamu harus memilih setidaknya satu kolom.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
id: Nihil

en: '*' or '?' are not valid wildcards in SQL. The proper replacements are '%' or '_'. Do you want to replace them?
id: '*' atau '?' bukanlah wildcard yang absah dalam SQL. Penggantian yang benar adalah '%' atau '_'. Apakah kamu ingin menggantinya?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
id: Pratinjau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_9) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, textButton)
en: Text
id: Teks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
id: Waktu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
id: Tanggal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
id: Rumus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Currency
id: Mata Uang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
id: Uang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
id: Persen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Generic
id: Generik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
id: Angka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_10)
en: Date and Time
id: Tanggal dan Waktu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Currency:
id: Mata Uang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Postfix:
id: Akhiran:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Precision:
id: Presisi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Prefix:
id: Awalan:

en: Document Settings
id: Pengaturan Dokumen

en: Calculation
id: Perhitungan

en: Locale
id: Lokal

en: Case sensitive
id: Sensitif huruf

en: Precision as shown
id: Presisi sebagaimana ditampilkan

en: Search criteria must apply to whole cell
id: Cari kriteria yang mesti diterapkan ke seluruh sel

en: Automatic find labels
id: Otomatis menemukan label

en: String comparison:
id: Perbandingan string:

en: Regular Expressions
id: Kalimat Biasa

en: Wildcards
id: Wildcard

en: Null Year:
id: Tahun Nol:

en: &Use System's Locale Settings
id: &Gunakan Pengaturan Lokal Sistem

en: Language: %1
id: Bahasa: %1

en: Default number format: %1
id: Format baku nomor: %1

note: i18ncheckarg
en: Long date format: %1
id: Format tanggal panjang: %1

en: Short date format: %1
id: Format tanggal pendek: %1

en: Time format: %1
id: Format waktu: %1

en: Currency format: %1
id: Format mata uang: %1

en: More Options
id: Opsi Selebihnya

en: Search entire sheet
id: Cari seluruh lembar

en: Search in:
id: Cari di:

en: Cell Values
id: Nilai Sel

en: Comments
id: Komentar

en: Search direction:
id: Cari tujuan:

en: Across then Down
id: Sebrang kemudian Turun

en: Down then Across
id: Turun kemudian Sebrang

en: Fewer Options
id: Opsi Ringkas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, FontWidget)
en: You can select here the font style, size and color, including some additional options like underlined or stroke out text for the current cell text. The lower part of the page gives a preview of the selected text format.
    The default font is set for all cells in the Format -> Style Manager menu with the currently used style.
id: Di sini kamu bisa memilih gaya font, ukuran, dan warna, termasuk beberapa opsi tambahan seperti garis-bawahi atau coreti teks untuk teks sel saat ini. Bagian paling bawah pada halaman memberikan sebuah pratinjau dari format teks yang dipilih.
    Font bakunya adalah diset untuk semua sel di dalam menu Format -> Pengelola Gaya dengan gaya yang digunakan saat ini.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, size_combo)
en: Choose the style for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different styles, the displayed style is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current style settings for each cell. Changing to Roman for example will change all the selected cells style text to Roman.
id: Memilih gaya untuk font-mu untuk sel yang dipilih saat ini. Ketika kamu memilih bermacam sel dengan gaya yang berbeda, gaya yang didisplaikan adalah diset untuk Pemvariasian (Tidak ada Perubahan) dan membiarkannya tetap seperti itu yang akan menjaga semua pengaturan gaya saat ini untuk masing-masing sel. Mengubah ke Roman misalnya akan mengubah semua teks gaya sel yang dipilih ke Roman.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Varying (No Change)
id: Bervariasi (Tidak ada Perubahan)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Roman
id: Romawi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Italic
id: Miring

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, weight_combo)
en: Choose the weight for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different font weight, the displayed weight is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current weight settings for each cell. Changing to Bold for example will change all the selected cells font weight to Bold.
id: Pilih bobot untuk font-mu untuk sel yang saat ini dipilih. Ketika kamu memilih bermacam sel dengan bobot font yang berbeda, bobot yang ditampilkan diset untuk Pemvariasian (Tidak ada Perubahan) dan membiarkannya tetap seperti itu yang akan menjaga semua pengaturan bobot kamu saat ini untuk masing-masing sel. Mengubah ke Tebal misalnya akan mengubah semua bobot font sel yang dipilih ke Tebal.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
id: Tebal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
id: Warna:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, underline)
en: If this is checked, the current cell text will be underlined.
id: Jika ini dicentang, teks sel saat ini akan digarisbawahi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
id: Garisibawah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
id: Ukuran:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
id: Bobot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
id: Gaya:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
id: Memilih warna untuk teks sel saat ini. Mengeklik pada bilah warna akan membawa kamu dialog KDE Select Color standar di mana kamu akan bisa memilih warna yang baru.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
id: Ini akan mencoret teks sel saat ini jika ini dicentang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strike)
en: Strike out
id: Coret

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
id: Kotak ini mendaftarkan semua famili font yang tersedia. Klik pada salahsatu famili untuk mengesetnya di dalam sel saat ini.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
id: Kamu bisa melihat sebuah pratinjau font yang kamu pilih pada sel saat ini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
id: Fungsi

en: Insert function
id: Sisipkan fingsi

en: Help
id: Bantuan

en: Parameters
id: Parameter

en: This function has no parameters.
id: Fungsi ini tidak memiliki parameter.

en: Description is not available.
id: Deskripsi tidak tersedia.

en: Goal Seek
id: Jangka Tujuan

en: Cell reference is invalid.
id: Referensi sel tidak absah.

en: Target value is invalid.
id: Nilai target tidak absah.

en: Source cell must contain a numeric value.
id: Sel sumber harus berisi sebuah nilai numerik.

en: Target cell must contain a formula.
id: Sel target harus berisi sebuah rumus.

en: Starting...
id: Memulai...

en: Iteration:
id: Perulangan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: New value:
id: Nilai baru:

en: Goal seeking with cell %1 found a solution:
id: Menjangka tujuan dengan sel %1 ditemukan sebuah solusi:

en: Goal seeking with cell %1 has found NO solution.
id: Menjangka rujuan dengan sel %1 telah ditemukan TIDAK ADA solusi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Set cell:
id: Atur sel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: To value:
id: Ke nilai:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: By changing cell:
id: Dengan mengubah sel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Goal seeking with cell <cell> found <a | no> solution:
id: Menjangka dengan sel <cell> ditemukan  <a | no> solusi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Current value:
id: Nilai saat ini:

en: Goto Cell
id: Menuju Sel

en: Enter cell:
id: Masukkan sel:

en: Insert
id: Sisipkan

en: Move towards right
id: Bergerak ke kanan

en: Move towards bottom
id: Bergerak ke bawah

en: Insert rows
id: Sisipkan baris

en: Insert columns
id: Sisipkan kolom

en: Insert Cells
id: Sisipkan Sel

en: Move towards left
id: Bergerak ke kiri

en: Move towards top
id: Bergerak ke atas

en: Remove rows
id: Buang baris

en: Remove columns
id: Buang kolom

en: Remove Cells
id: Buang Sel

en: Style
id: Gaya

[ctx: Name of the style]
en: Name:
id: Nama:

en: Inherit style:
id: Gaya warisan:

en: Default
id: Baku

en: A style with this name already exists.
id: Sebuah gaya dengan nama ini sudah ada.

en: The style name can not be empty.
id: Nama gaya tidak boleh kosong.

en: A style cannot inherit from itself.
id: Sebuah gaya tidak bisa diwariskan dari dirinya sendiri.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
id: Gaya tidak bisa diwariskan dari '%1' karena referensi rekursif.

en: Cell Format
id: Format Sel

en: &General
id: &Umum

en: &Data Format
id: Format &Data

en: &Position
id: &Posisi

en: &Border
id: &Bingkai

en: Back&ground
id: Latarbela&kang

en: &Cell Protection
id: Proteksi &Sel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Format
id: Ubah Format

en: This is the default format and Calligra Sheets autodetects the actual data type depending on the current cell data. By default, Calligra Sheets right justifies numbers, dates and times within a cell and left justifies anything else.
id: Ini adalah format baku dan Calligra Sheets mendeteksi secara otomatis tipe data aktual tergantung pada data sel saat ini. Secara baku, Calligra Sheets memèpètkan kanan angka, tanggal, dan waktu di dalam sel dan memèpètkan kiri apa pun lainnya.

en: The number notation uses the notation you globally choose in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Numbers tab. Numbers are right justified by default.
id: Notasi angka menggunakan notasi yang kamu pilih secara global dalam tab System Settings -> Pengaturan Regional -> Format -> Angka. Angka akan dipèpètkan ke kanan secara bakunya.

en: When you have a number in the current cell and you switch from the dcell format from Generic to Percent, the current cell number will be multiplied by 100%.
    For example if you enter 12 and set the cell format to Percent, the number will then be 1,200 %. Switching back to Generic cell format will bring it back to 12.
    You can also use the Percent icon in the Format Toolbar.
id: Ketika kamu memiliki angka di sel saat ini dan kamu beralih dari format dcell dari Generik ke Persen, nomor sel saat ini akan dikalikan 100%.
    Misalnya jika kamu memasukkan 12 dan mengatur format sel ke Persen, jumlahnya maka akan menjadi 1.200%. Beralih kembali ke format sel Generik akan membawanya kembali ke 12.
    Kamu juga bisa menggunakan ikon Persen di BilahAlat Format.

en: The Money format converts your number into money notation using the settings globally fixed in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Money. The currency symbol will be displayed and the precision will be the one set in System Settings.
    You can also use the Currency icon in the Format Toolbar to set the cell formatting to look like your current currency.
id: Format Uang mengkonversikan angkamu ke dalam notasi uang menggunakan pengaturan secara global yang ditetapkan di Pengaturan Sistem -> Penampilan dan Perilaku Umum -> Lokal -> Negara/Region & Bahasa -> Uang. Simbol mata uang akan didisplaikan dan presisinya akan menjadi satu set di Pengaturan Sistem.
    Kamu juga bisa menggunakan ikon Mata Uang di BilahAlat Format untuk mengatur sel pemformatan agar terlihat seperti mata uangmu saat ini.

en: Scientific
id: Ilmiah

en: The scientific format changes your number using the scientific notation. For example, 0.0012 will be changed to 1.2E-03. Going back using Generic cell format will display 0.0012 again.
id: Format ilmiah mengubah angkamu menggunakan notasi ilmiah. Misalnya, 0.0012 akan diubah menjadi 1.2E-03. Kembali menggunakan format sel Generik akan mendisplaikan 0.0012 lagi.

en: The fraction format changes your number into a fraction. For example, 0.1 can be changed to 1/8, 2/16, 1/10, etc. You define the type of fraction by choosing it in the field on the right. If the exact fraction is not possible in the fraction mode you choose, the nearest closest match is chosen.
     For example: when we have 1.5 as number, we choose Fraction and Sixteenths 1/16 the text displayed into cell is "1 8/16" which is an exact fraction. If you have 1.4 as number in your cell and you choose Fraction and Sixteenths 1/16 then the cell will display "1 6/16" which is the nearest closest Sixteenth fraction.
id: Format fraksi mengubah angkamu menjadi pecahan. Misalnya, 0,1 bisa diubah menjadi 1/8, 2/16, 1/10, dll. Kamu tentukan jenis fraksi dengan memilihnya pada bidang di sebelah kanan. Jika fraksi yang tepat tidak memungkinkan dalam mode pecahan yang kamu pilih, pencocokan paling dekat akan dipilih.
    Misalnya: ketika kita memiliki angka 1,5, kita memilih Fraksi dan Seperenam Belas 1/16 maka teks yang ditampilkan ke sel adalah "1 8/16"yang merupakan fraksi tepat. Jika kamu memiliki 1,4 sebagai angka di selmu dan kamu memilih Fraksi dan Seperenam Belas 1/16 kemudian sel akan menampilkan "1 6/16" yang merupakan Fraksi Seperenam Belas yang paling dekat.

en: To enter a date, you should enter it in one of the formats set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. There are two formats set here: the date format and the short date format.
    Just like you can drag down numbers you can also drag down dates and the next cells will also get dates.
id: Untuk memasukkan tanggal, kamu harus memasukkannya dalam salah satu format yang diatur dalam System Settings -> Penampilan dan Perilaku Umum -> Lokal -> Negara/Region & Bahasa -> Waktu & Tanggal. Ada dua format yang ditetapkan di sini: format tanggal panjang dan pendek.
    Sama seperti kamu menyeret angka, kamu juga bisa menyeret turun tanggal dan si sel selanjutnya juga akan mendapat tanggal.

en: This formats your cell content as a time. To enter a time, you should enter it in the Time format set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Date & Time. In the Cell Format dialog box you can set how the time should be displayed by choosing one of the available time format options. The default format is the system format set in System Settings. When the number in the cell does not make sense as a time, Calligra Sheets will display 00:00 in the global format you have in System Settings.
id: Ini memformat konten sel kamu sebagai waktu. Untuk memasukkan waktu, kamu harus memasukkannya dalam format Waktu yang diatur dalam System Settings -> Penampilan dan Perilaku Umum -> Lokal -> Negara/Region & Bahasa -> Tanggal & Waktu. Dalam kotak dialog Format Sel kamu bisa mengatur bagaimana waktu akan ditampilkan dengan memilih salah satu opsi format waktu yang tersedia. Format baku adalah format sistem yang diatur dalam System Settings. Ketika nomor dalam sel tidak masuk akal sebagai waktu, Calligra Sheets akan menampilkan 00:00 dalam format global yang kamu miliki di System Settings.

en: This formats your cell content as date and time. To enter a date and a time, you should enter it in the Time format set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. In the Cell Format dialog box you can set how the time should be displayed by choosing one of the available date format options. The default format is the system format set in System Settings. When the number in the cell does not make sense as a date and time, Calligra Sheets will display 00:00 in the global format you have in System Settings.
id: Ini memformat konten sel kamu sebagai tanggal dan waktu. Untuk memasukkan tanggal dan waktu, kamu harus memasukkannya dalam format Waktu yang diatur dalam System Settings -> Penampilan dan Perilaku Umum -> Lokal -> Negara/Region & Bahasa -> Waktu & Tanggal. Dalam kotak dialog Format Sel kamu bisa mengatur bagaimana waktu akan ditampilkan dengan memilih salah satu opsi format tanggal yang tersedia. Format baku adalah format sistem yang diatur dalam System Settings. Ketika angka dalam sel tidak masuk akal sebagai tanggal dan waktu, Calligra Sheets akan menampilkan 00:00 dalam format global yang kamu miliki di System Settings.

en: This formats your cell content as text. This can be useful if you want a number treated as text instead as a number, for example for a ZIP code. Setting a number as text format will left justify it. When numbers are formatted as text, they cannot be used in calculations or formulas. It also change the way the cell is justified.
id: Ini memformat konten sel kamu sebagai teks. Ini bisa berguna jika kamu menginginkan nomor diperlakukan sebagai teks, bukan sebagai angka, misalnya untuk kode ZIP. Mengatur nomor sebagai format teks akan memèpètkannya ke kiri. Ketika angka akan diformat sebagai teks, mereka tidak bisa digunakan dalam perhitungan atau rumus. Itu juga mengubah cara sel dipèpètkan.

en: Custom
id: Kustom

en: The custom format does not work yet. To be enabled in the next release.
id: Format kustom belum bisa bekerja. Jadi difungsikan di dalam rilis selanjutnya.

en: This will display a preview of your choice so you can know what it does before clicking the OK button to validate it.
id: Ini akan mendisplaikan sebuah pratinjau pilihanmu sehingga kamu bisa tau apa yang dilakukan sebelum mengeklik tombol Oke untuk mengabsahkannya.

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
id: Mendisplaikan pemilihan format untuk format fraksi, tanggal, atau waktu.

en: You can add here a Postfix such as a $HK symbol to the end of each cell content in the checked format.
id: Kamu bisa tambahkan di sini sebuah Postfix seperti simbol $HK di akhir masing-masing konten sel di dalam format yang tercentang.

en: variable
id: variabel

en: You can control how many digits are displayed after the decimal point for numeric values. This can also be changed using the Increase precision or Decrease precision icons in the Format toolbar.
id: Kamu bisa mengendalikan berapa banyak angka yang didisplaikan sesudah titik desimal untuk nilai-nilai numerik. Ini juga bisa diubah menggunakan ikon Tambahi presisi atau Kurangi presisi di dalam bilah-alat Format.

en: You can add here a Prefix such as a $ symbol at the start of each cell content in the checked format.
id: Kamu bisa tambahkan di sini sebuah Awalan seperti simbol $ di awal mesing-masing konten sel di dalam format tercentang.

en: You can choose whether positive values are displayed with a leading + sign and whether negative values are shown in red.
id: Kamu bisa memilih apakah nilai positif akan ditampilkan dengan sebuah tanda + paling depan dan apakah nilai negatif akan ditampilkan dalam warna merah.

en: Automatic
id: Otomatis

en: Halves 1/2
id: Setengah 1/2

en: Quarters 1/4
id: Seperempat 1/4

en: Eighths 1/8
id: Seperdelapan 1/8

en: Sixteenths 1/16
id: Seperenam belas 1/16

en: Tenths 1/10
id: Sepersepuluh 1/10

en: Hundredths 1/100
id: Seperseratus 1/100

en: One digit 5/9
id: Satu angka 5/9

en: Two digits 15/22
id: Dua angka 15/22

en: Three digits 153/652
id: Tiga angka 153/652

en: System:
id: Sistem:

en:  (=[mm]:ss)
id:  (=[mm]:dd)

en:  (=[hh]:mm:ss)
id:  (=[jj]:mm:dd)

en:  (=[hh]:mm)
id:  (=[jj]:mm)

en: Default width (%1 %2)
id: Lebar baku (%1 %2)

en: Default height (%1 %2)
id: Tinggi baku (%1 %2)

en: Border
id: Bingkai

en: Preselect
id: Prapilih

en: Pattern
id: Pola

en: Customize
id: Sesuaikan

en: Background color:
id: Warna latarbelakang:

en: No Color
id: Tidak ada Warna

en: Insert Link
id: Sisipkan Tautan

en: Link to Internet Address
id: Tautan ke Alamat Internet

en: Text to display:
id: Teks yang didisplaikan:

en: Internet address:
id: Alamat internet:

en: Link to Email Address
id: Tautan ke Alamat Email

en: Email address:
id: Alamat email:

en: Subject:
id: Subjek:

en: Link to File
id: Tautkan ke File

en: File location:
id: Lokasi file:

en: Recent file:
id: File baru-baru ini:

en: No Entries
id: Tak Ada Lema

en: Cell
id: Sel

en: Link to Cell
id: Tautkan ke Sel

en: Cell or Named Area:
id: Sel atau Area Dinamai:

en: Internet address is empty
id: Alamat internetnya kosong

en: Mail address is empty
id: Alamat mailnya kosong

en: File name is empty
id: Nama filenya kosong

en: Destination cell is empty
id: Sel tujuannya kosong

en: Custom Lists
id: Daftar Kustom

en: List:
id: Daftar:

en: Entry:
id: Entri:

en: Cancel
id: Batal

en: New
id: Baru

en: Modify
id: Modifikasikan

en: Copy
id: Salin

en: Do you really want to remove this list?
id: Apakah kamu sungguh ingin membuang daftar ini?

en: Remove List
id: Buang Daftar

en: Entry area is not empty.
    Do you want to continue?
id: Area entri tidaklah kosong.
    Apakah kamu ingin meneruskan?

en: &Select
id: Pili&h

en: Named Areas
id: Area Dinamai

en: &New...
id: &Baru...

en: &Remove
id: &Buang

en: New Named Area
id: Area Dinamai Baru

en: Edit Named Area
id: Edit Area Dinamai

en: Do you really want to remove this named area?
id: Apakah kamu sungguh ingin membuang area yang dinamai ini?

en: Remove Named Area
id: Buang Area yang Dinamai

en: Cells:
id: Sel:

en: Sheet:
id: Lembar:

en: Area name:
id: Nama area:

en: Paste Inserting Cells
id: Tempel Penyisipan Sel

en: Select Source
id: Pilih Source

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Current)
en: Current Selection
id: Seleksi Saat-ini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, External)
en: External Source
id: Sumber Eksternal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator)
en: And
id: Dan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator)
en: Or
id: Atau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Field
id: Bidang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Condition
id: Kondisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
id: Nilai

en: Pivot Table Configuration Window
id: Window Konfigurasi Tabel Sumbu

en: Add Filter
id: Tambah Filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Drag from Labels and drop in the desired field
id: Seret dari Label dan taruh di dalam bidang yang diinginkan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Labels
id: Label

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Select Option
id: Opsi Pilih

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: sum
id: jumlah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: average
id: rata-rata

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: max
id: maks

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: count
id: cacah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TotalRows)
en: Total Rows
id: Total Baris

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TotalColumns)
en: Total Columns
id: Total Kolom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rows
id: Baris

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Values
id: Nilai

en: Pivot Options
id: Opsi Sumbu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value Type
id: Tipe Nilai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Base Field
id: Bidang Dasar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Base Item
id: Butir Dasar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ManualSelection)
en: Manual Selection
id: Seleksi Manual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortBy)
en: Sort By
id: Urutkan Berdasarkan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: <qt>Set the content position horizontally in the cell.
    <b>Standard</b> is default and is set from the format you choose.
    <b>Left</b> means the content will be displayed on the left of the cell.
    <b>Center</b> means the content will be in the center horizontally in the cell.
    <b>Right</b> means the content of the cell will be displayed on the right of the cell.</qt>
id: <qt>Atur posisi konten secara mendatar di dalam sel.
    <b>Standar</b> adalah baku dan adalah diatur dari format yang kamu pilih.
    <b>Kiri</b> cara konten akan didisplaikan di sebelah kirinya sel.
    <b>Tengah</b> cara konten akan berada di tengah secara mendatar di dalam sel.
    <b>Kanan</b> cara konten dari sel akan didisplaikan di sebelah kanannya sel.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Horizontal
id: Mendatar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
id: Standar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
id: Kiri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
id: Tengah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
id: Kanan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: <qt>Set the content position vertically in the cell.
    <b>Top</b> means the content will be displayed on top of the cell.
    <b>Middle</b> means the content will be in the middle vertically in the cell.
    <b>Bottom</b> means the content of the cell will be displayed at the bottom of the cell.</qt>
id: <qt>Atur posisi konten secara menegak di dalam sel.
    <b>Atas</b> maksudnya konten akan didisplaikan di bagian bawahnya sel.
    <b>Tengah</b> maksudnya konten akan berada di tengah secara menegak di dalam sel.
    <b>Bawah</b> maksudnya kontennya sel akan didisplaikan di bagian bawahnya sel.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Vertical
id: Tegak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
id: Atas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
id: Tengah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
id: Bawah

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
id: Teksmu akan tampak berorientasi pada sudut yang kamu atur di sini. Nilai positif akan bergerak berlawanan arah jarum jam dan nilai negatif akan bergerak searah jarum jam.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
id: Perotasian

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Set the amount of indent that will be used in the cell when you choose the Increase Indent or Decrease Indent actions.
id: Tetapkan jumlah lekukan yang akan digunakan dalam sel ketika kamu memilih aksi Tambahi Lekukan atau Kurangi Lekukan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
id: Lekuk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: When checked, this has the same effect as Format ->Merge Cells. You need to have at least two consecutive cells selected. Those consecutive cells are then merged into a bigger one.
    When a merged cell is selected and when you uncheck this, then all cells come back to their original size as before the merging. It has the same effect as Format -> Dissociate Cells.
id: Saat dicentang, ini memiliki efek yang sama dengan Format -> Gabung Sel. Kamu harus memiliki setidaknya dua sel berurutan yang dipilih. Sel-sel yang berurutan kemudian digabung menjadi lebih besar.
    Ketika sel yang digabungkan dipilih dan ketika kamu menghapus-centang ini, maka semua sel kembali ke ukuran aslinya seperti sebelum penggabungan. Ini memiliki efek yang sama dengan Format -> Pisahkan Sel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
id: Gabungkan sel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: The unit used here is the one set in Format -> Page Layout.. dialog.
id: Unit yang digunakan di sini adalah satu set dalam dialog Format -> Tataletak Halaman....

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: Size of Cell
id: Ukuran Sel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: If checked, the default height will be used for the cell instead of the value above.
id: Jika dicentang, tinggi baku akan digunakan untuk sel bukannya nilai di atas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: Default height (%1)
id: Tinggi baku (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
id: Tinggi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFrame, m_heightPanel)
en: Set the height of the cell.
id: Atur tingginya sel.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: If checked, the default width will be used for the cell instead of the value above.
id: Jika dicentang, lebar baku akan digunakan untuk sel bukannya nilai di atas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: Default width (%1)
id: Lebar baku (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
id: Lebar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: This is only available when the rotation is 0°.
    Wrap text wraps the text so it fits in the previous cell size. If this is not checked, the text will stay on one line and the cell size will be adjusted to contain the text.
    Vertical text puts your text vertically.
id: Ini hanya tersedia ketika rotasi 0°.
    Kemas teks mengemaskan teks sehingga sesuai dengan ukuran sel sebelumnya. Jika ini tidak dicentang, teks akan tetap pada satu baris dan ukuran sel akan disesuaikan untuk mengisi teks.
    Teks menegak menempatkan teksmu secara menegak.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
id: Opsi Teks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multi)
en: Wrap text
id: Kemas teks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vertical)
en: Vertical text
id: Teks tegak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shrinkToFit)
en: Shrink to fit
id: Susutkan ke pas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ProtectionWidget)
en: This tab enables you to set Cell Protection. All cells are protected by default (that means cell content cannot be changed) and for the cell protection to be active you also need to protect the sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu and to provide a password.
    You can also hide the cell formula in order to protect the way you calculate the formula. This also needs to enable sheet protection to work.
    You can hide the cell content with Hide all and again this needs sheet protection.
    You can learn more about all these settings in the User Manual in the Advanced Calligra Sheets chapter.
id: Tab ini memungkinkan kamu untuk mengatur Proteksi Sel. Semua sel diproteksi secara baku (itu berarti konten sel tidak bisa diubah) dan agar proteksi sel aktif, kamu juga perlu memproteksi lembar menggunakan menu Peralatan -> Proteksi Lembar... dan untuk menyediakan sebuah kata sandi.
    Kamu juga bisa menyembunyikan rumus sel untuk memproteksi cara kamu menghitung rumus. Ini juga perlu mengaktifkan proteksi lembar agar bekerja.
    Kamu bisa menyembunyikan konten sel dengan Sembunyikan semua dan lagi-lagi ini membutuhkan proteksi lembar.
    Kamu bisa mempelajari lebih lanjut tentang semua pengaturan ini dalam Manual Pengguna di dalam bab Tingkat Lanjut Calligra Sheets.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
id: Pencetakan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: If checked, the content of the cell will not be printed. If this is not checked (default), the cell content will be printed.
    Note that you can print it even if the cell is protected
id: Jika dicentang, kontennya sel tidak akan dicetak. Jika ini tidak dicentang (baku), kontennya sel akan dicetak.
    Ingat bahwa kamu bisa mencetaknya bahkan jika sel telah diproteksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
id: &Jangan cetak teks

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
id: Proteksi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: This hides the cell content and works only when the sheet is protected. Whether the cell itself is protected or not does not matter.
id: Ini menyembunyikan konten sel dan hanya berfungsi ketika lembar diproteksi. Apakah sel itu sendiri terlindungi atau tidak, tidak masalah.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: Hide &all
id: Sembunyikan semu&a

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: If checked, the cell content will be protected. This is the default behavior. You need to protect the whole sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu option for this individual cell protection to work. See the manual for more details in the Advanced Calligra Sheets chapter. When a cell is protected, its content cannot be changed.
id: Jika dicentang, konten sel akan diproteksi. Ini adalah perilaku baku. Kamu perlu memproteksi seluruh lembar menggunakan opsi menu Peralatan -> Proteksi Lembar... agar proteksi sel individual ini supaya bekerja. Lihat manual untuk perincian selebihnya di dalam bab Tingkat Lanjut Calligra Sheets. Ketika sebuah sel diproteksi, kontennya tidak bisa diubah.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: &Protected
id: Di&proteksi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: When this is checked, the cell is still visible. However, its contents do not appear in the Formula bar. Hiding formula is only working for cells that contain formulae so the user cannot view the formula. And the sheet must be protected for this to work.
id: Ketika ini dicentang, sel masih terlihat. Namun, kontennya tidak tampak di bilah Rumus. Penyembunyian rumus hanya bekerja bagi sel yang berisi rumus sehingga pengguna tidak bisa melihat rumus. Dan lembar harus diproteksi supaya ini bekerja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
id: &Sembunyikan rumus

en: Resize Row
id: Ubah ukuran Baris

en: Resize Column
id: Ubah ukuran Kolom

en: Series
id: Seri

en: Insert Values
id: Sisipkan Nilai

en: Insert the series vertically, one below the other
id: Sisipkan seri secara menegak, satu di bawah lainnya

en: Insert the series horizontally, from left to right
id: Sisipkan seri secara mendatar, dari kiri ke kanan

en: Type
id: Tipe

en: Linear (2,4,6,...)
id: Linier (2,4,6,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step add the value provided in step. This creates a series where each value is 'step' larger than the value before it.
id: Hasilkan sebuah seri dari 'awal' ke 'akhir' dan untuk masing-masing langkah tambahkan nilai yang disediakan dalam langkah. Ini menciptakan sebuah seri dimana masing-masing nilai adalah 'langkah' yang lebih besar dari nilai sebelumnya.

en: Geometric (2,4,8,...)
id: Geometrik (2,4,8,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step multiply the value with the value provided in step. Using a step of 5 produces a list like: 5, 25, 125, 625 since 5 multiplied by 5 (step) equals 25, and that multiplied by 5 equals 125, which multiplied by the same step-value of 5 equals 625.
id: Hasilkan sebuah seri dari 'awal' ke 'akhir' dan bagi masing-masing langkah, kalikan nilai dengan nilai yang disediakan dalam langkah. Penggunaan langkah 5 menghasilkan daftar seperti: 5, 25, 125, 625 karena 5 dikalikan 5 (langkah) sama-dengan 25, dan 25 dikalikan 5 sama-dengan 125, yang mana dikalikan dengan nilai langkah 5 yang sama jadi sama-dengan 625.

en: Start value:
id: Nilai awal:

en: Stop value:
id: Nilai henti:

en: Step value:
id: Nilai langkah:

en: End and start value must be positive.
id: Nilai awal dan akhir harusnya positif.

en: End value must be greater than the start value or the step must be less than '1'.
id: Nilai akhir harusnya lebih besar dari nilai awal atau langkah harusnya lebih kecil dari '1'.

en: None of the Start, Stop or Step values may be equal to zero.
id: Nihilnya nilai-nilai Awal, Henti atau Langkah mungkin sama dengan nol.

en: Step value must be different from 1
id: Nilai langkah harusnya berbeda dari 1

en: Step is negative.
id: Langkah adalah negatif.

en: The step value must be greater than zero; otherwise, the linear series is infinite.
id: Nilai langkah harusnya lebih besar dari nol; selain itu, seri linier adalah tak terbatas.

en: If the start value is greater than the end value the step must be less than zero.
id: Jika nilai awal adalah lebih besar dari nilai akhir langkah harusnya lebih kecil dari nol.

en: If the step is negative, the start value must be greater then the end value.
id: Jika langkah adalah negatif, nilai awal harusnya lebih besar dari nilai akhir.

en: Show Columns
id: Tampilkan Kolom

en: Select hidden columns to show:
id: Pilih kolom tersembunyi untuk menampilkan:

en: Show Rows
id: Tampilkan Baris

en: Select hidden rows to show:
id: Pilih baris tersembunyi untuk menampilkan:

en: Column: %1
id: Kolom: %1

en: Row: %1
id: Baris: %1

en: Show Sheet
id: Tampilkan Lembar

en: Select hidden sheets to show:
id: Pilih lembar tersembunyi untuk menampilkan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCustomLists)
en: Use custom list
id: Gunakan daftar kustom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyLayout)
en: Copy cell formatting (Borders, Colors, Text Style)
id: Salin pemformatan sel (Bingkai, Warna, Gaya Teks)

en: Column %1
id: Kolom %1

en: Row %1
id: Baris %1

en: &First column contains row headers
id: Kolom &pertama berisi kepala baris

en: &First row contains column headers
id: Baris &pertama berisi kepala kolom

en: Sort
id: Urutkan

en: Case Insensitive
id: Huruf Tak Sensitif

en: Case Sensitive
id: Sensitif Huruf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Move Up
id: Pindah Naik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Item
id: Butir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Sort Order
id: Urutkan Urutan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Case Sensitivity
id: Sensitif Huruf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Move Down
id: Pindah Turun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useHeader)
en: First row contains column headers
id: Baris pertama berisi kepala kolom

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Direction
id: Arah

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: The data is grouped in columns and gets sorted horizontally by comparing the specified rows in the given order.
id: Data telah dikelompokkan dalam kolom dan dapat diurutkan secara mendatar dengan membandingkan baris tertentu di dalam urutan yang diberikan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: The data is grouped in columns. Their rows are compared in the specified order. If the data in two rows is equal, the next given row gets compared until the two column groups differ in one of the rows. Then, the complete column is moved to it final position.
id: Data telah dikelompokkan dalam kolom. Baris-baris tersebut akan dibandingkan di dalam urutan yang ditentukan. Jika data dalam dua baris adalah sama, baris yang diberikan berikutnya akan dibandingkan sampai dua kelompok kolom berbeda dalam satu baris. Lalu, seluruh kolom dipindahkan ke posisi akhir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: Sort data grouped in columns horizontally
id: Urutkan data yang dikelompokkan dalam kolom secara mendatar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: The data is grouped in rows and gets sorted vertically by comparing the specified columns in the given order.
id: Data telah dikelompokkan dalam baris dan akan diurutkan secara menegak dengan membandingkan kolom yang ditentukan di dalam urutan yang diberikan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: The data is grouped in rows. Their columns are compared in the specified order. If the data in two columns is equal, the next given column gets compared until the two row groups differ in one of the columns. Then, the complete row is moved to it final position.
id: Data telah dikelompokkan dalam baris. Kolom-kolom tersebut akan dibandingkan di dalam urutan yang ditentukan. Jika data dalam dua kolom adalah sama, kolom yang diberikan berikutnya akan dibandingkan sampai dua kelompok baris berbeda dalam satu kolom. Lalu, seluruh baris dipindahkan ke posisi akhir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: Sort data grouped in rows vertically
id: Urutkan data yang dikelompokkan dalam baris secara menegak

en: Special Paste
id: Tempel Spesial

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Content
id: Konten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
id: Semuanya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
id: Komentar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noBorderButton)
en: Everything without border
id: Semuanya tanpa bingkai

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
id: Operasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
id: Timpa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, additionButton)
en: Addition
id: Penambahan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, subtractionButton)
en: Subtraction
id: Pengurangan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
id: Perkalian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, divisionButton)
en: Division
id: Pembagian

en: Style Manager
id: Pengelola Gaya

en: All Styles
id: Semua Gaya

en: Custom Styles
id: Kustom Gaya

en: Hierarchical
id: Hierarki

en: &Modify...
id: &Modifikasi...

en: &Delete...
id: &Hapus...

en: style%1
id: gaya%1

en: Subtotals
id: Subtotal

en: Remove All
id: Buang Semua

en: You need to select at least one column for adding subtotals.
id: Kamu perlu memilih setidaknya satu kolom untuk menambahkan subtotal.

en: Grand Total
id: Total Keseluruhan

en: Column '%1'
id: Kolom '%1'

en: CountA
id: CacahA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_replaceSubtotals)
en: &Replace current Subtotals
id: &Ganti Subtotal saat ini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pageBreak)
en: &Page break between groups
id: &Patahkan halaman antara kelompok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryBelow)
en: &Summary below data
id: &Ringkasan data di bawah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryOnly)
en: Summary &only
id: Ringkasan &saja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreBox)
en: &Ignore empty cells when looking for changes
id: &Abaikan sel kosong ketika mencari perubahan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_eachChangeLabel)
en: At each change in:
id: Pada setiap perubahan di:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_useFunctionLabel)
en: Use function:
id: Gunakan fungsi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_addSubtotalToLabel)
en: Add Subtotal to:
id: Tambahkan Subtotal ke:

en: Validity
id: Keabsahan

en: Clear &All
id: Bersihkan &Semua

en: &Criteria
id: &Kriteria

en: Allow:
id: Izinkan:

en: Text Length
id: Panjang Teks

en: List
id: Daftar

en: Allow blanks
id: Boleh kosong

en: Maximum:
id: Maksimum:

en: Date:
id: Tanggal:

en: Date minimum:
id: Minimum tanggal:

en: Date maximum:
id: Maksimum tanggal:

en: Time:
id: Waktu:

en: Time minimum:
id: Minimum waktu:

en: Time maximum:
id: Maksimum waktu:

en: Number:
id: Nomor:

en: Entries:
id: Entri:

en: &Error Alert
id: Waspada &Error

en: Show error message when invalid values are entered
id: Tampilkan pesan error ketika nilai yang dimasukkan tidak absah

en: Action:
id: Aksi:

en: Stop
id: Hentikan

en: Warning
id: Peringatan

en: Information
id: Informasi

[ctx: Title of message]
en: Title:
id: Judul:

en: Message:
id: Pesan:

en: Input Help
id: Bantuan Input

en: Show input help when cell is selected
id: Tampilkan bantuan input ketika sel telah dipilih

en: This is not a valid value.
id: Ini bukanlah sebuah nilai yang absah.

en: This is not a valid time.
id: Ini bukanlah sebuah waktu yang absah.

en: This is not a valid date.
id: Ini bukanlah sebuah tanggal yang absah.

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
id: Seluruh nomor (seperti 1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
id: Sebuah nilai kebenaran (TRUE atau FALSE)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
id: Sebuah nilai titik ambang (seperti 1.3, 0.343, 253 )

en: Any kind of value
id: Jenis nilai apa pun

en: A string representing a date (like "2/22/2012")
id: Sebuah string yang mewakili tanggal (seperti "2/22/2012")

en: A range of strings
id: Sebuah rentang string

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
id: Sebuah rentang seluruh nomor (seperti  1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
id: Sebuah rentang nilai-nilai kebenaran (TRUE dan FALSE)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
id: Sebuah nilai-nilai titik ambang (seperti 1.3, 0.343, 253 )

en: A range of any kind of values
id: Sebuah rentang jenis nilai-nilai apa pun

en: A string representing a range of dates (like "2/22/2012"-"5/22/2012")
id: Sebuah string yang mewakili rentang tanggal (seperti "2/22/2012"-"5/22/2012")

en: <p><b>Return type:</b> %1</p>
id: <p><b>Tipe balik:</b> %1</p>

en: Syntax
id: Sintaks

en: <li><b>Comment:</b> %1
id: <li><b>Komentar:</b> %1

en: <br><b>Type:</b> %1
id: <br><b>Tipe:</b> %1

en: Examples
id: Contoh

en: Related Functions
id: Fungsi Terkait

en: Bit Operations
id: Operasi Bit

en: First number
id: Nomor pertama

en: Second number
id: Nomor kedua

en: The BITAND() function performs a bit-wise AND operation for the two integer parameters.
id: Fungsi BITAND() melakukan operasi AND sedikit-cerdas untuk dua parameter bilangan bulat.

en: BITAND(value; value)
id: BITAND(nilai; nilai)

en: BITAND(12;10) returns 8 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "anded" with 1010 is 1000, which is integer 8).
id: BITAND(12;10) membalikkan 8 (karena desimal 12 adalah biner 1100, dan desimal 10 adalah biner 1010; dan 1100 "anded" dengan 1010 adalah 1000, yang mana adalah bilangan bulat 8).

en: Amount to left shift by
id: Jumlah pergeseran kiri berdasarkan

en: The BITLSHIFT() function performs a bit-wise left shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to left shift by becomes a right shift.
id: Fungsi BITLSHIFT() melakukan sebuah operasi pergeseran kiri sedikit cerdas dari parameter pertama. Sejumlah bit untuk penggeseran oleh tertentu berdasarkan parameter kedua. Ingat bahwa nomor bit negatif untuk menggeser kiri dengan menjadi pergeseran kanan.

en: BITLSHIFT(value; shift size)
id: BITLSHIFT(nilai; ukuran pergeseran)

en: Amount to right shift by
id: Jumlah pergeseran kanan berdasarkan

en: The BITRSHIFT() function performs a bit-wise right shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to right shift by becomes a left shift.
id: Fungsi BITRSHIFT() melakukan sedikit-cara operasi pergeseran kanan dari parameter pertama. Angka bit untuk pergeseran adalah dengan ditentukan oleh parameter kedua. Perhatikan bahwa angka negatif bit untuk pergeseran kanan menjadi sebuah pergeseran kiri.

en: BITRSHIFT(value; shift size)
id: BITRSHIFT(nilai; ukuran pergeseran)

en: The BITOR() function performs a bit-wise OR operation for the two integer parameters.
id:  Fungsi BITOR() melakukan sedikit-cara operasi OR untuk dua parameter bilangan bulat.

en: BITOR(value; value)
id: BITOR(nilai; nilai)

en: BITOR(12;10) returns 14 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "ored" with 1010 is 1110, which is integer 14).
id: BITOR(12;10) membalikkan 14 (karena desimal 12 adalah biner 1100, dan desimal 10 adalah biner 1010; dan 1100 "ored" dengan 1010 adalah 1110, yang mana adalah bilangan bulat 14)

en: The BITXOR() function performs a bit-wise exclusive-OR operation for the two integer parameters.
id: Fungsi BITXOR() melakukan sedikit-cara operasi OR sendiri untuk dua parameter bilangan bulat.

en: BITXOR(value; value)
id: BITXOR(nilai; nilai)

en: BITXOR(12;10) returns 6 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "xored" with 1010 is 0110, which is integer 6).
id: BITXOR(12;10) membalikkan 6 (karena desimal 12 adalah sebuah biner 1100, dan desimal 10 adalah biner 1010; dan 1100 "xored" dengan 1010 adalah 0110, yang mana bilangan bulat 6).

en: Conversion
id: Konversi

en: Bool value to convert
id: Nilai bool untuk mengkonversi

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
id: Fungsi BOOL2STRING() membalikkan sebuah nilai string untuk sebuah nilai boolean yang diberikan. Metode ini adalah berniat untuk penggunaan boolean dalam metode yang mana memerlukan sebuah string

en: BOOL2STRING(value)
id: BOOL2STRING(nilai)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
id: BOOL2STRING(true) membalikkan "True"

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
id: BOOL2STRING(false) membalikkan "False"

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
id: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) membalikkan TRUE

en: Integer value to convert
id: Nilai bilangan bulat untuk mengkonversi

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
id: Fungsi INT2BOOL() membalikkan sebuah nilai boolean untuk angka bilangan bulat yang diberikan. Metode ini adalah berniat untuk penggunaan bilangan bulat dalam metode yang mana memerlukan sebuah boolean. Ini hanya menerima 0 atau 1. Jika nilai lainnya telah diberikan, false adalah yang dibalikkan.

en: INT2BOOL(value)
id: INT2BOOL(nilai)

en: INT2BOOL(1) returns true
id: INT2BOOL(1) membalikkan true

en: INT2BOOL(0) returns false
id: INT2BOOL(0) membalikkan false

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
id: OR(INT2BOOL(1); false) membalikkan true

en: BOOL2INT(value)
id: BOOL2INT(nilai)

en: BOOL2INT(True) returns 1
id: BOOL2INT(True) membalikkan 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
id: BOOL2INT(True) membalikkan 0

en: Number to convert into string
id: Nomor untuk mengkonversi ke dalam string

en: The NUM2STRING() function returns a string value for a given number. Note that Calligra Sheets can auto-convert numbers to strings if needed, so this function should rarely be needed.
id: Fungsi NUM2STRING() membalikkan sebuah nilai string untuk nomor yang diberikan. Ingat bahwa Calligra Sheets bisa auto konversi nomor-nomor ke string jika diperlukan, sehingga fungsi ini seharusnya jarang diperlukan.

en: NUM2STRING(value)
id: NUM2STRING(nilai)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
id: NUM2STRING(10) membalikkan "10"

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
id: NUM2STRING(2.05) membalikkan "2.05"

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
id: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) membalikkan True

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
id: Fungsi STRING() membalikkan sebuah nilai string untuk nomor yang diberikan. Ini adalah sama sebagaimana fungsi NUM2STRING.

en: A one character string to convert
id: Salahsatu steing karakter untuk mengkonversi

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
id: Fungsi CHARTOASCII() membalikkan kode ASCII untuk karakter yang diberikan.

en: CHARTOASCII(value)
id: CHARTOASCII(nilai)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
id: CHARTOASCII("v") membalikkan 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
id: CHARTOASCII(r) adalah sebuah error. Karakter harusnya dalam tanda-kutip.

en: The ASCII values to convert
id: Nilai-nilai ASCII untuk mengkonversi

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
id: Fungsi ASCIITOCHAR() membalikkan karakter untuk masing-masing kode ASCII

en: ASCIITOCHAR(value)
id: ASCIITOCHAR(nilai)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
id: ASCIITOCHAR(118) membalikkan "v"

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
id: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) membalikkan "KDE"

en: Value in X
id: Nilai dalam X

en: Value in Y
id: Nilai dalam Y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
id: Fungsi POLR() membalikkan radius yang sesuai ke posisinya titik dalam cartesian landmark.

en: POLR(12;12) returns 16.9705
id: POLR(12;12) membalikkan 16.9705

en: POLR(12;0) returns 12
id: POLR(12;0) membalikkan 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
id: Fungsi POLA() membalikkan sudutpandang (dalam radian) yang sesuai ke posisinya titik dalam cartesian landmark.

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
id: POLA(12;12) membalikkan 0.78539816

en: POLA(12;0) returns 0
id: POLA(12;0) membalikkan 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
id: POLA(0;12) membalikkan 1.5707

en: Angle (radians)
id: Sudutpandang (radian)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
id: Fungsi CARX() membalikkan posisi X yang sesuai ke posisinya titik dalam polar landmark.

en: CARX(Radius;Angle)
id: CARX(Radius;Sudutpandang)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
id: CARX(12;1.5707) membalikkan 0.00115592

en: CARX(12;0) returns 12
id: CARX(12;0) membalikkan 12

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
id: Fungsi DECSEX() mengkonversikan nilai ganda ke sebuah nilai waktu.

en: DECSEX(double)
id: DECSEX(ganda)

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
id: DECSEX(1.6668) membalikkan 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
id: DECSEX(7.8) membalikkan 7:47

en: Hours
id: Jam

en: Minutes
id: Menit

en: Seconds
id: Detik

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
id: Fungsi SEXDEC() membalikkan sebuah nilai desimal. Kamu juga bisa menyuplai sebuah nilai waktu.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
id: SEXDEC(nilai waktu) atau SEXDEC(jam;menit;detik)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
id: SEXDEC(1;5;7) membalikkan 1.0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
id: DECSEX("8:05") membalikkan 8.08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
id: Fungsi CARY() membalikkan posisi Y yang sesuai ke posisinya titik dalam sebuah landmark polar.

en: CARY(Radius;Angle)
id: CARY(Radius;Sudutpandang)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
id: CARY(12;1.5707) membalikkan 12

en: CARY(12;0) returns 0
id: CARY(12;0) membalikkan 0

en: The ROMAN() function returns the number in Roman format. Only positive whole numbers can be converted. The optional Format argument specifies the level of conciseness, and defaults to 0.
id: Fungsi ROMAN() membalikkan nomor dalam format Roman. Hanya seluruh nomor yang positif yang bisa dikonversi. Argumen Format opsional menentukan tingkat keringkasan, dan bakunya ke 0

en: ROMAN(Number)
id: ROMAN(Nomor)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
id: ROMAN(99) membalikkan "XCIX"

en: ROMAN(-55) returns "Err"
id: ROMAN(-55) membalikkan "Err"

en: Numeral
id: Angka arab

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
id: Fungsi ARABIC() mengkonversikan angka arab romawi ke dalam sebuah nomor.

en: ARABIC(Numeral)
id: ARABIC(Angka arab)

en: ARABIC("IV") returns 4
id: ARABIC("IV") membalikkan 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
id: ARABIC("XCIX") membalikkan 99

en: Range marking the database
id: Penandaan rentang database

en: String marking the column in the database
id: Penandaan string kolom di dalam database

en: Range marking the conditions
id: Penandaan rentang kondisi

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
id: Menjumlahkan angka dalam kolomnya database ditentukan oleh serangkaian kondisi.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
id: DSUM(Database; "Kepala"; Kondisi)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
id: DSUM(A1:C5; "Gaji"; A9:A11)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
id: Menghitungkan rentang dalam sebuah kolom database ditentukan oleh serangkaian kondisi untuk nilai angka itu

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
id: DAVERAGE(Database; "Kepala"; Kondisi)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
id: DAVERAGE(A1:C5; "Gaji"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
id: Menghitungkan sel-sel yang berisi nilai-nilai numerik dalam sebuah kolomnya database yang ditentukan oleh set kondisi.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
id: DCOUNT(Database; "Kepala"; Kondisi)"

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
id: DCOUNT(A1:C5; "Gaji"; A9:A11)"

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
id: Menghitungkan sel-sel yang berisi numerik atau nilai-nilai alfanumerik dalam sebuah kolomnya database yang ditentukan oleh set kondisi.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
id: DCOUNTA(Database; "Kepala"; Kondisi)"

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
id: DCOUNTA(A1:C5; "Gaji"; A9:A11)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
id: Membalikkan sebuah nilai tunggal sebuah kolomnya database yang ditentukan oleh set kondisi. Fungsi ini membalikkan sebuah error jika tidak ada nilai atau nilai yang lebih dari satu yang ada.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
id: DGET(Database; "Kepala"; Kondisi)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
id: DGET(A1:C5; "Gaji"; A9:A11)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
id: Membalikkan nilai yang lebih besar dalam sebuah kolomnya database yang ditentukan oleh set kondisi.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
id: DMAX(Database; "Kepala"; Kondisi)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
id: DMAX(A1:C5; "Gaji"; A9:A11)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
id: Kembalikkan nilai-nilai yang lebih kecil dalam sebuah kolomnya database yang ditentukan oleh set kondisi.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
id: DMIN(Database; "Kepala"; Kondisi)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
id: DMIN(A1:C5; "Gaji"; A9:A11)"

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
id: Membalikkan produk dari semua nilai-nilai numerik dalam sebuah kolomnya database yang ditentukan oleh set kondisi.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
id: DPRODUCT(Database; "Kepala"; Kondisi)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
id: DPRODUCT(A1:C5; "Gaji"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
id: Membalikkan estimasi pada pembagian dari populasi berdasarkan pada sampel yang menggunakan semua nilai-nilai numerik dalam sebuah kolomnya database yang ditentukan oleh set kondisi.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
id: DSTDEV(Database; "Kepala"; Kondisi)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
id: DSTDEV(A1:C5; "Gaji"; A9:A11)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
id: Membalikkan selisih standarnya populasi berdasarkan pada seluruh populasi menggunakan semua nilai-nilai numerik dalam sebuah kolomnya database yang ditentukan oleh set kondisi.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
id: DSTDEVP(Database; "Kepala"; Kondisi)"

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
id: DSTDEVP(A1:C5; "Gaji"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
id: Membalikkan estimasinya perbedaannya populasi berdasarkan pada sampel menggunakan semua nilai-nilai numerik dalam sebuah kolomnya database yang ditentukan oleh set kondisi.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
id: DVAR(Database; "Kepala"; Kondisi)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
id: Membalikkan varians dari populasi berdasarkan seluruh populasi menggunakan semua nilai numerik dalam kolom database yang ditentukan oleh seperangkat kondisi.

en: Range containing the pivot table
id: Rentang mengandung tabel pivot

en: Name of the field of which you want the summary data
id: Nama bidang yang mana data ringkasan yang kamu inginkan

en: Fetches summary data from a pivot table.
id: Pengambilan data ringkasan dari tabel pivot.

en: Date & Time
id: Tanggal & Waktu

en: Method (optional)
id: Metode (opsional)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
id: Fungsi WEEKDAY() membalikkan hari kerja dari tanggal yang diberikan. Jika metodenya adalah 1 (baku) WEEKDAY() membalikkan 1 untuk hari minggu, 2 untuk hari senin,.. Jika metode ini 2, senin adalah 1, selasa 2, ... dan jika metodenya adalah 3 WEEKDAY() membalikkan 0 untuk senin, 1 untuk selasa,...

en: Date1
id: Tanggal1

en: Date2
id: Tanggal2

en: Method
id: Metode

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
id: Fungsi DAYS360() membalikkan jumlah hari dari tanggal1 ke tanggal2 menggunakan kalender 360-hari di mana semua bulan diasumsikan memiliki 30 hari. Jika metode ini false (baku) metode AS akan digunakan, Eropa sebaliknya.

en: Months
id: Bulan

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
id: Fungsi MONTH membalikkan bulannya tanggal. Jika tidak ada parameter yang ditentukan maka bulan saat ini akan dibalikkan.

en: MONTH(date)
id: MONTH(tanggal)

en: Year
id: Tahun

en: Month
id: Bulan

en: Day
id: Hari

en: TODAY()
id: HARI INI()

en: Start date
id: Tanggal awal

en: Holidays
id: Hari Raya

en: End date
id: Tanggal akhir

en: Engineering
id: Rancang-bangun

en: Base
id: Dasar

en: Lower limit
id: Batas bawah

en: Upper limit
id: Batas atas

en: Power
id: Daya

en: Floating point value
id: Nilai titik ambang

en: Financial
id: Keuangan

en: Settlement
id: Pembayaran

en: Annual rate of security
id: Laju tahunan keamanan

en: Par value
id: Nilai par

en: Number of payments per year
id: Jumlah pembayaran tiap tahun

en: Day counting basis
id: Dasar penghitungan hari

en: Years
id: Tahun

en: Frequency
id: Frekuensi

en: rate
id: laju

en: value
id: nilai

en: start
id: awal

en: end
id: akhir

en: type
id: tipe

en: Rate
id: Laju

en: Last
id: Terakhir

en: Price
id: Harga

en: Dates
id: Tanggal

en: Reference
id: Referensi

en: NA()
id: TA()

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
id: Membalikkan namafile saat ini. Jika dokumen saat ini belum disimpan, sebuah string kosong adalah yang dibalikkan

en: FILENAME()
id: NAMA FILE()

en: Logical
id: Logikal

en: FALSE() returns FALSE
id: FALSE() membalikkan FALSE

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
id: Fungsi TRUE() membalikkan nilai boolean TRUE.

en: TRUE() returns TRUE
id: TRUE() membalikkan TRUE

en: Boolean values
id: Nilai boolean

en: The AND() function returns True if all the values are true. Otherwise it returns False (unless any of the values in an error - then it returns an error).
id: Fungsi AND() membalikkan True jika semua nilai-nilai akan true. Selain itu membalikkan False (kecuali kalau nilai-nilainya dalam sebuah error - maka itu membalikkan sebuah error).

en: AND(value;value;...)
id: AND(nilai;nilai;...)

en: AND(true;true;true) returns True
id: AND(true;true;true) membalikkan True

en: AND(true;false) returns False
id: AND(true;false) menghasilkan False

en: The OR() function returns True if at least one of the values is true. Otherwise it returns False (unless any of the values is an error, then it returns an error).
id: Fungsi OR() membalikkan True jika setidaknya satu dari nilai-nilai adalah true. Selain itu membalikkan False (kecuali kalau nilai-nilainya dalam sebuah error - maka itu membalikkan sebuah error).

en: OR(value;value;...)
id: OR(nilai;nilai;...)

en: Any Alternative
id: Alternatif Lain

en: X the independent variable of the power series
id: X si variabel independen dari seri daya

en: N the initial power to which X is to be raised
id: N si daya inisial yang mana X yang akan dinaikkan

en: Third number
id: Nomor ketiga

en: The POW(x;y) function returns the value of x raised to the power of y. It's the same as POWER.
id: Fungsi POW(x;y) membalikkan nilai x yang dinaikkan ke power y. Ini adalah sama sebagai POWER.

en: Precision
id: Presisi

en: Range
id: Jangkauan

en: Multiple
id: Multipel

en: Digits
id: Angka

en: Row number
id: Jumlah baris

en: Column number
id: Jumlah kolom

en: Absolute number (optional)
id: Nomor mutlak (opsional)

en: A1 style (optional)
id: Gaya A1 (opsional)

en: Sheet name
id: Nama lembar

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
id: Angka mutlak menentukan tipe referensi: 1 atau dihilangkan = Mutlak, 2 = Baris mutlak, kolom relatif, 3 = Baris relatif, kolom mutlak dan 4 = Relatif.

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
id: Nama lembar adalah teks penentuan nama si lembar.

en: Returns information about position, formatting or contents in a reference.
id: Membalikkan informasi tentang posisi, pemformatan atau konten-konten dalam sebuah referensi.

en: Index
id: Indeks

en: Arguments
id: Argumen

en: Returns the parameter specified by the index.
id: Membalikkan parameter yang ditentukan oleh indeks.

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
id: Fungsi COLUMN membalikkan kolom referensi sel yang diberikan. Jika tidak ada parameter yang ditentukan si kolom dari sel saat ini akan dibalikkan.

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
id: Fungsi COLUMNS membalikkan nomor kolom-kolom dalam sebuah referensi.

en: Row
id: Baris

en: If a range is given, returns value stored in a given row/column. If one cell is given, which contains an array, then one element of the array is returned.
id: Jika sebuah rentang telah diberikan, membalikkan nilai yang disimpan dalam sebuah kolom/baris yang diberikan. Jika satu sel telah diberikan, yang mana berisi sebuah susunan, maka satu elemen dari susunan adalah yang dibalikkan.

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
id: Membalikkan konten dari sel yang ditentukan oleh teks referensi. Parameter kedua adalah yang opsional.

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
id: Fungsi ROW membalikkan baris referensi sel yang diberikan. Jika tidak ada parameter yang telah ditentukan, baris dari sel saat ini akan dibalikkan.

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
id: Fungsi ROWS membalikkan nomor baris-baris dalam sebuah referensi.

en: Returns the sheet number of the reference or the string representing a sheet name.
id: Membalikkan nomor lembar dari referensi atau string yang mewakili nama lembar.

en: Returns the number of sheets in a reference or current document.
id: Membalikkan nomor lembar dalam sebuah referensi atau dokumen saat ini.

en: Lookup value
id: Nilai lookup

en: Lookup vector
id: Vektor lookup

en: Result vector
id: Vektor hasil

en: The LOOKUP function looks up the first parameter in the lookup vector. It returns a value in the result Vector with the same index as the matching value in the lookup vector. If value is not in the lookup vector it takes the next lower one. If no value in the lookup vector matches an error is returned. The lookup vector must be in ascending order and lookup and result vector must have the same size. Numeric values, string and boolean values are recognized. Comparison between strings is case-insensitive.
id: Fungsi LOOKUP mencari parameter pertama dalam vektor lookup. Ini membalikkan sebuah nilai di dalam Vektor hasil dengan indeks yang sama sebagai nilai yang cocok di dalam vektor lookup. Jika nilai tidak ada di dalam vektor lookup ini mengambil yang lebih rendah selanjutnya. Jika tidak ada nilai dalam vektor lookup yang cocok sebuah error adalah yang dibalikkan. Vektor lookup harusnya dalam urutan urut-naik dan lookup serta vektor hasil harusnya memiliki ukuran yang sama. Nilai numerik, string, dan nilai boolean akan diakui. Perbandingan antar string adalah tidak peka huruf besar-kecil.

en: Data source
id: Sumber data

en: Sorted (optional)
id: Diurutkan (opsional)

en: Look for a matching value in the first row of the given table, and return the value of the indicated row.
id: Mencari sebuah nilai yang cocok di dalam baris pertama dari tabel yang diberikan, dan membalikkan nilai dari baris yang terindikasi.

en: Looks up the 'lookup value' in the first row of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'row' and the column, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first row is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
id: Mencari 'nilai lookup' di dalam baris pertama dari 'sumber data'. Jika sebuah nilai cocok, nilai di dalam 'baris' dan kolom, nilai yang ditemukan di dalamnya, adalah dibalikkan. Jika 'diurutkan' adalah true (baku), baris pertama adalah diasumsikan menjadi diurutkan.Pencarian akan berakhir, jika 'nilai lookup' adalah lebih rendah dari nilai, yang dibandingkan saat ini.

en: Look for a matching value in the first column of the given table, and return the value of the indicated column.
id: Mencari nilai yang cocok di dalam kolom pertama dari tabel yang diberikan, dan membalikkan nilai dari kolom yang terindikasi.

en: Looks up the 'lookup value' in the first column of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'column' and the row, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first column is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
id: Mencari 'nilai lookup' di dalam kolom pertama dari 'sumber data'. Jika sebuah nilai cocok, nilai di dalam 'kolom' dan baris, nilai yang ditemukan di dalamnya, adalah dibalikkan. Jika 'diurutkan' adalah true (baku), kolom pertama adalah diasumsikan menjadi diurutkan.Pencarian akan berakhir, jika 'nilai lookup' adalah lebih rendah dari nilai, yang dibandingkan saat ini.

en: Formula cell
id: Sel rumus

en: Row cell
id: Sel baris

en: Row replacement
id: Penggantian baris

en: Column cell (optional)
id: Sel kolom (opsional)

en: Column replacement (optional)
id: Penggantian kolom (opsional)

en: MULTIPLE.OPERATIONS executes the formula expression pointed to by FormulaCell and all formula expressions it depends on while replacing all references to RowCell with references to RowReplacement respectively all references to ColumnCell with references to ColumnReplacement. The function may be used to easily create tables of expressions that depend on two input parameters.
id: MULTIPLE.OPERATIONS mengeksekusi ekspresi rumus yang ditujukan untuk FormulaCell dan semua ekspresi rumus bergantung pada ketika mengganti semua referensi terhadap RowCell dengan referensi terhadap RowReplacement secara masing-masing semua referensi terhadap ColumnCell dengan referensi terhadap ColumnReplacement. Fungsi ini mungkin digunakan untuk secara mudah menciptakan tabel ekspresi yang bergantung pada dua parameter input.

en: Search value
id: Nilai pencarian

en: Search region
id: Wilayah pencarian

en: Match type (optional)
id: Tipe cocok (opsional)

en: Finds a search value in a search region, and returns its position (starting from 1). Match type can be either -1, 0 or 1 and determines how is searched for the value. If match type is 0, the index of the first value that equals search value is returned. If match type is 1 (or omitted), the index of the first value that is less than or equal to the search value is returned and the values in the search region must be sorted in ascending order. If match type is -1, the smallest value that is greater than or equal to the search value is found, and the search region needs to be sorted in descending order.
id: Menemukan sebuah nilai pencarian di wilayah pencarian, dan membalikkan posisinya (mulai dari 1). Tipe pencocokan bisa berupa -1, 0 atau 1 dan menentukan cara pencarian untuk nilai. Jika tipe pencocokan adalah 0, indeks dari nilai pertama yang sama-dengan nilai pencarian adalah dibalikkan. Jika tipe pencocokan 1 (atau dihilangkan), indeks dari nilai pertama yang kurang dari atau sama-dengan nilai pencarian adalah dibalikkan dan nilai-nilai di dalam wilayah pencarian harusnya diurutkan dalam urutan urut-naik. Jika tipe pencocokan -1, nilai terkecil yang lebih besar atau sama-dengan ke  nilai pencarian adalah ditemukan, dan wilayah pencarian perlu diurutkan dalam urutan urut-urun.

en: Reference or range
id: Referensi atau rentang

en: Number of rows to offset
id: Nomor baris untuk offset

en: Number of columns to offset
id: Nomor kolom untuk offset

en: Height of the offset range (optional)
id: Tingginya rentang offset (opsional)

en: Width of the offset range (optional)
id: Lebarnya rentang offset (opsional

en: Modifies a reference's position and dimension.
id: Memodifikasikan posisi dan dimensi referensi.

en: Statistical
id: Statistik

en: Floating point values
id: Nilai titik ambang

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
id: Fungsi AVERAGE() menghitungkan rata-rata semua nilai-nilai yang diberikan sebagai parameter. Kamu bisa menghitung rata-rata sebuah rentang AVERAGE(A1:B5) atau sebuah daftar nilai seperti AVERAGE(12;5;12.5).

en: String values
id: Nilai string

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
id: AVERAGEA() menghitungkan rata-rata argumen yang diberikan. Angka, teks dan nilai-nilai logis juga dimasukkan dalam perhitungan. Jika sel berisi teks atau argumen dievaluasi menjadi FALSE, itu dihitung sebagai nilai nol (0). Jika argumen mengevaluasi ke TRUE, itu dihitung sebagai satu (1). Perhatikan bahwa sel yang kosong tidak dihitung.

en: Alpha parameter
id: Parameter alfa

en: Beta parameter
id: Parameter beta

en: Start
id: Awal

en: End
id: Akhir

en: Cumulative
id: Kumulatif

en: The third and fourth parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
id: Parameter ketiga dan keempat adalah opsional. Mereka set batas teratas dan terendah, selain itu membakukan untuk 0.0 dan 1.0 secara masing-masing.

en: The start and end parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
id: Parameter awal dan akhir adalah opsional. Mereka set batas teratas dan terendah, selain itu membakukan untuk 0.0 dan 1.0 secara masing-masing.

en: Degrees of freedom
id: Derajat kebebasan

en: The CHIDIST() function returns the probability value from the indicated Chi square that a hypothesis is confirmed.
id: Fungsi CHIDIST() membalikkan nilai secara kemungkinan dari kuadrat Chi yang diindikasikan bahwa sebuah hipotesis adalah yang dikonfirmasi.

en: CHIDIST compares the Chi square value to be given for a random sample that is calculated from the sum of (observed value-expected value)^2/expected value for all values with the theoretical Chi square distribution and determines from this the probability of error for the hypothesis to be tested.
id: CHIDIST membandingkan nilai kuadrat Chi yang akan diberikan untuk sampel acak yaitu dihitung dari jumlah (nilai yang diamati  nilai yang diharapkan)^2/nilai yang diharapkan untuk semua nilai dengan menentukan dan distribusi kuadrat Chi teoretis dari probabilitas error ini untuk hipotesis yang akan diuji.

en: Total number of elements
id: Total nomor elemen

en: Number of elements to choose
id: Nomor elemen yang dipilih

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
id: Fungsi COMBIN() menghitungkan jumlah kombinasi yang memungkinkan. Parameter pertama adalah total jumlah elemen. Parameter kedua adalah jumlah elemen yang dipilih. Kedua parameter harus positif dan parameter pertama harus tidak lebih kecil dari parameter yang kedua. Kalau tidak, si fungsi membalikkan sebuah kesalahan.

en: The COMBINA() function calculates the count of possible combinations allowing repetition. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose allowing repetition. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
id: Fungsi COMBINA() menghitungkan jumlah kemungkinan kombinasi yang memungkinkan pengulangan. Parameter pertama adalah jumlah total elemen. Parameter kedua adalah jumlah elemen untuk memilih pengulangan yang memungkinkan. Kedua parameter harus positif dan parameter pertama tidak boleh kurang dari parameter yang kedua. Kalau tidak, si fungsi membalikkan kesalahan.

en: Lambda parameter
id: Parameter lambda

en: The lambda parameter must be positive.
id: Parameter lambda harusnya positif.

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
id: Fungsi KURT() menghitung estimasi tak berbias dari kurtosis dari kumpulan data. Kamu harus memberikan setidaknya 4 nilai, jika tidak kesalahan akan dibalikkan.

en: Probability
id: Kemungkinan

en: Float
id: Ambang

en: Standard deviation of the distribution
id: Pengelakan standar dari distribusi

en: Order
id: Urutan

en: Mean of the distribution
id: Maksud dari distribusi

en: Standard deviation
id: Standar deviasi

en: mean
id: rata

en: Position
id: Posisi

en: Length
id: Panjang

en: Number of characters
id: Jumlah karakter

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: Replacement
id: Pergantian

en: You cannot change a protected sheet
id: Kamu tidak bisa mengubah sebuah lembar yang diproteksi

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
id: halaman

en: pages
id: halaman

en: name
id: nama

en: time
id: waktu

en: date
id: tanggal

en: author
id: penulis

en: sheet
id: lembar

en: Sheet%1
id: Lembar%1

en: Original Author
id: Penulis Asli

en: Maintainer
id: Pemelihara

en: Comment:
id: Komentar:

en: Cell formatting
id: Pemformatan sel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
id: Atur Tataletak Halaman

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileOptionsWidget)
en: File Options
id: Opsi File

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Autosave interval:
id: Interval autosimpan:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: No autosave
id: Tanpa autosimpan

note: i18n: unit symbol for minutes, leading space as separator i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en:  min
id:  mnt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Create backup file:
id: Ciptakan file cadangan:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
id: Warna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Grid:
id: &Kisi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_gridColor) i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: Custom...
id: Kustom...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Page Out&line:
id: Kerangka Ha&laman:

en: No Limit
id: Tidak ada Batas

en: Sheet
id: Lembar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Print settings
id: Pengaturan cetak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Grid
id: Kisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chartsCheckBox)
en: Charts
id: Diagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headersCheckBox)
en: Headers
id: Kepala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: to
id: ke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Scaling
id: Skala

[ctx: @title:window]
en: Configure
id: Konfigurasikan

en: Interface
id: Antarmuka

en: Down
id: Turun

en: Up
id: Naik

en: Down, First Column
id: Turun, Kolom Pertama

en: Open/Save
id: Buka/Simpan

en: Function Modules
id: Modul-modul Fungsi

en: Tools
id: Peralatan

en: Plugins
id: Plugin

en: Spelling
id: Pengejaan

en: Spell Checker Behavior
id: Perilaku Pemeriksa Ejaan

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
id: Penulis

en: Author
id: Penulis

en: &Completion mode:
id: Mode penyele&saian:

en: Lets you choose the (auto) text completion mode from a range of options in the drop down selection box.
id: Membiarkan kamu memilih (auto) mode penyelesaian teks dari sebuah rentang opsi di dalam kotak seleksi tarik turun.

en: Popup
id: Sembulan

en: Semi-Automatic
id: Semi-Otomatis

en: Sheet Properties
id: Properti Lembar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
id: Kiri ke Kanan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
id: Kanan ke Kiri

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SheetPropertiesWidget)
en: SheetPropertiesBase
id: DasarPropertiLembar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
id: Arah tataletak:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Default is that the first column of the sheet is on the left. If you choose Right to Left, then the first column will be on the right and the others added from right to left.
id: Bakunya kolom pertama dari lembar adalah di sebelah kiri. Jika kamu memilih Kanan ke Kiri, maka kolom pertama akan berada di sebelah kanan dan yang lainnya ditambahkan dari kanan ke kiri.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked cells containing comments will be marked by a small red triangle at the top right corner.
id: Jika kotak ini dicentang, sel yang berisi komentar akan ditandai dengan segitiga merah kecil di sudut kanan atas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
id: Tampilkan indikator k&omentar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: If this box is checked the cell reference shown at the left end of the Formula Bar will be displayed in LC mode (i.e. L2C3) rather than in its normal form B3. This does not seem to be of much use at the moment.
id: Jika kotak ini dicentang, referensi sel yang ditampilkan di ujung kiri Bilah Rumus akan didisplaikan dalam mode LC (mis. L2C3) daripada dalam form normal B3. Ini sepertinya tidak banyak digunakan pada saat ini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
id: Gunakan mode &LC

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: If you check this option, the page borders will be drawn on your current sheet. Per default the page borders are not displayed. It is useful to see the page borders if you want to print your sheet.
id: Jika kamu centang opsi ini, bingkai halaman akan digambari di lembarmu saat ini. Secara baku bingkai halaman tidak ditampilkan. Ini berguna untuk melihat bingkai halaman jika kamu ingin mencetak lembarmu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: Show page outline
id: Tampilkan kerangka halaman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
id: &Sembunyikan nol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
id: Tampilkan &kisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
id: Penghitungan ulang otom&atis

en: Sheets
id: Lembar

en: File Format Mismatch
id: Ketidaksesuaian Format File

en: Match cases when searching
id: Cocokkan huruf ketika mencari

en: Height: %1 %2
id: Tinggi: %1 %2

en: Hide Row
id: Sembunyikan Baris

en: Width: %1 %2
id: Lebar: %1 %2

en: Hide Column
id: Sembunyikan Kolom

en: Area is too large.
id: Area terlalu besar.

en: Sheet Properties...
id: Properti Lembar...

en: Modify current sheet's properties
id: Modifikasikan properti lembar saat ini

en: Insert Sheet
id: Sisipkan Lembar

en: Duplicate Sheet
id: Duplikatkan Lembar

en: Remove Sheet
id: Buang Lembar

en: Rename Sheet...
id: Ubah nama Lembar...

en: Show Sheet...
id: Tampilkan Lembar...

en: Hide Sheet
id: Sembunyikan Lembar

en: Page Layout...
id: Tataletak Halaman...

en: Reset Print Range
id: Set ulang Rentang Cetak

en: Page Outline
id: Kerangka Halaman

en: Recalculate Sheet
id: Hitung ulang Lembar

en: Recalculate
id: Hitung ulang

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
id: Hitung ulang nilai setiap sel di dalam lembar kerja saat ini

en: Recalculate Document
id: Hitung ulang Dokumen

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
id: Hitung ulang nilai setiap sel di semua lembar kerja

en: Protect &Sheet...
id: Proteksi &Lembar...

en: Protect the sheet from being modified
id: Proteksi lembar dari tindakan modifikasi

en: Protect &Document...
id: Proteksi &Dokumen...

en: &Create Template From Document...
id: &Ciptakan Templat Dari Dokumen...

en: Anchor
id: Jangkar

en: Page
id: Halaman

en: Next
id: Selanjutnya

en: Previous
id: Sebelumnya

en: First
id: Pertama

[ctx: Move to the last sheet]
en: Last
id: Terakhir

en: Column Header
id: Kepala Kolom

en: Show the column header
id: Tampilkan kepala kolom

en: Row Header
id: Kepala Baris

en: Show the row header
id: Tampilkan kepala baris

en: Horizontal Scrollbar
id: BilahGulir Mendatar

en: Show the horizontal scrollbar
id: Tampilkan bilahgulir mendatar

en: Vertical Scrollbar
id: BilahGulir Tegak

en: Show the vertical scrollbar
id: Tampilkan bilahgulir menegak

en: Status Bar
id: Bilah Status

en: Show the status bar
id: Tampilkan bilah status

en: Tab Bar
id: Bilah Tab

en: Show the tab bar
id: Tampilkan bilah tab

en: Set various Calligra Sheets options
id: Atur berbagai opsi Calligra Sheets

en: No calculation
id: Tidak ada penghitungan

en: Calculate using sum
id: Hitung menggunakan sum

en: Calculate using minimum
id: Hitung menggunakan minimum

en: Calculate using maximum
id: Hitung menggunakan maximum

en: Calculate using average
id: Hitung menggunakan average

en: Calculate using the count
id: Hitung menggunakan count

en: Calculate using the countA
id: Hitung menggunakan countA

en: Protect Document
id: Proteksi Dokumen

en: Unprotect Document
id: Lepas Perlindungan Dokumen

en: Protect Sheet
id: Proteksi Lembar

en: Unprotect Sheet
id: Lepas Perlindungan Lembar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Print Range
id: Set ulang Rentang Cetak

en: You cannot delete the only sheet.
id: Kamu tidak bisa menghapus lembarnya saja.

en: Enter name:
id: Masukkan nama:

en: Rename Sheet
id: Ubah nama Lembar

en: This name is already used.
id: Nama ini sudah digunakan.

en: Sum:
id: Jumlah:

en: Average:
id: Rata-rata:

en: Max:
id: Maks:

en: Count:
id: Cacah:

en: CountA:
id: CacahA:

en: Cell Format...
id: Format Sel...

en: Set the cell formatting
id: Atur pemformatan sel

en: Resets to the default format
id: Set ulang ke format baku

en: Style Manager...
id: Pengelola Gaya...

en: Create Style From Cell...
id: Ciptakan Gaya Dari Sel...

en: Style From Cell
id: Gaya Dari Sel

en: Strike Out
id: Coret

en: Select Font...
id: Pilih Font...

en: Font Size
id: Ukuran Font

en: Increase Font Size
id: Tambahi Ukuran Font

en: Decrease Font Size
id: Kurangi Ukuran Font

en: Text Color
id: Warna Teks

en: Align Left
id: Sejajar Kiri

en: Left justify the cell contents
id: Pèpètkan kiri konten sel

en: Align Center
id: Sejajar Tengah

en: Align Right
id: Sejajar Kanan

en: Right justify the cell contents
id: Pèpètkan kanan konten sel

en: Align Top
id: Sejajarkan Atas

en: Align Bottom
id: Sejajarkan Bawah

en: No Borders
id: Tanpa Bingkai

en: Outline
id: Kerangka

en: Wrap Text
id: Kemas Teks

en: Wrap
id: Kemas

en: Vertical Text
id: Teks Tegak

en: Increase Indent
id: Tambahi Lekukan

en: Decrease Indent
id: Kurangi Lekukan

en: Change Angle...
id: Ubah Sudutpandang...

en: Angle
id: Sudutpandang

en: Increase Precision
id: Tambahi Presisi

en: Decrease Precision
id: Kurangi Presisi

en: Upper Case
id: Huruf besar

en: Upper
id: Pembesar

en: Lower Case
id: Huruf kecil

en: Lower
id: Pengecil

en: Background Color
id: Warna Latarbelakang

en: Merge Cells Horizontally
id: Gabungkan Sel Secara Mendatar

en: Merge Cells Vertically
id: Gabungkan Sel Secara Tegak

en: Dissociate Cells
id: Pisahkan Sel

en: Resize Column...
id: Ubah ukuran Kolom...

en: Insert Columns
id: Sisipkan Kolom

en: Remove Columns
id: Buang Kolom

en: Hide Columns
id: Sembunyikan Kolom

en: Show Columns...
id: Tampilkan Kolom...

en: Resize Row...
id: Ubah ukuran Baris...

en: Insert Rows
id: Sisipkan Baris

en: Remove Rows
id: Buang Baris

en: Hide Rows
id: Sembunyikan Baris

en: Show Rows...
id: Tampilkan Baris...

en: Adjust Row && Column
id: Sesuaikan Baris && Kolom

en: Adjusts row/column size so that the contents will fit
id: Sesuaikan ukuran baris/kolom yang kontennya akan mengepas

en: Cells...
id: Sel...

en: Insert Cells...
id: Sisipkan Sel...

en: Remove Cells...
id: Buang Sel...

en: Clear All
id: Bersihkan Semua

en: Clear all contents and formatting of the current cell
id: Kosongkan semua konten dan pemformatannya sel saat ini

en: Contents
id: Daftar Isi

en: Clear Contents
id: Kosongkan Konten

en: Remove the contents of the current cell
id: Buang kontennya sel saat ini

en: Comment...
id: Komentar...

en: Edit a comment for this cell
id: Edit sebuah komentar untuk sel ini

en: Remove Comment
id: Buang Komentar

en: Remove this cell's comment
id: Buang komentar sel ini

en: Conditional Styles...
id: Gaya Secara Kondisi...

en: Set cell style based on certain conditions
id: Atur gaya sel berdasarkan pada kondisi tertentu

en: &Link...
id: &Tautan...

en: Link
id: Tautan

en: Remove Link
id: Buang Tautan

en: Validity...
id: Keabsahan...

en: &Sort...
id: &Urutkan...

en: &Left
id: Ki&ri

en: &Right
id: Ka&nan

en: &Up
id: Na&ik

en: &Down
id: &Turun

en: &Series...
id: &Seri...

en: &Function...
id: &Fungsi...

en: S&pecial Character...
id: Karakter S&pesial...

en: From &Database...
id: Dari &Database...

en: Text File
id: File Teks

en: From &Clipboard...
id: Dari Papan-&klip...

en: Clipboard
id: Papan-klip

en: &Text to Columns...
id: &Teks untuk Kolom...

en: Custom Lists...
id: Daftar Kustom...

en: Create custom lists for sorting or autofill
id: Ciptakan daftar kustom untuk mengurutkan atau autoisi

en: &Consolidate...
id: &Konsolidasi...

en: &Goal Seek...
id: &Jangka Tujuan...

en: &Subtotals...
id: &Subtotal...

en: &Pivot Tables...
id: Tabel &Sumbu...

en: Create Pivot Tables
id: Ciptakan Tabel Sumbu

en: Area Name...
id: Nama Area...

en: Set a name for a region of the spreadsheet
id: Atur sebuah nama untuk regionnya lembar sebar

en: Named Areas...
id: Area yang Dinamai...

en: Edit or select named areas
id: Edit atau pilih area yang dinamai

en: Formula Selection
id: Pemilihan Rumus

en: Insert a function
id: Sisipkan sebuah fungsi

en: Others...
id: Lainnya...

en: Modify Cell
id: Modifikasikan Sel

en: Special Paste...
id: Tempel Spesial...

en: Paste the contents of the clipboard with special options
id: Tempelkan kontennya papan klip pakai opsi spesial

en: Paste with Insertion
id: Tempelkan dengan Penyisipan

en: Goto Cell...
id: Menuju Sel...

en: Goto
id: Menuju

en: Document Settings...
id: Pengaturan Dokumen...

en: Create Style From Cell
id: Ciptakan Gaya Dari Sel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Font
id: Ubah Font

[ctx: (qtundo-format)]
en: Wrap Text
id: Kemas Teks

[ctx: (qtundo-format)]
en: Vertical Text
id: Teks Tegak

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
id: Potong

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace
id: Ganti

[ctx: (qtundo-format)]
en: Currency Format
id: Format Mata Uang

[ctx: (qtundo-format)]
en: Time Format
id: Format Waktu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Date Format
id: Format Tanggal

en: Delete Cells...
id: Hapus Sel...

en: Adjust Column
id: Sesuaikan Kolom

en: Delete Columns
id: Hapus Kolom

en: Adjust Row
id: Sesuaikan Baris

en: Delete Rows
id: Hapus Baris

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Alignment
id: Kesejajaran

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Borders
id: Bingkai

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Merge
id: Gabung

en: Apply
id: Terapkan

en: Apply changes
id: Terapkan perubahan

en: Discard changes
id: Buang perubahan

en: This link points to the program or script '%1'.
    Malicious programs can harm your computer. Are you sure that you want to run this program?
id: Tautan ini mengarah ke program atau skrip '%1'.
    Program jahat bisa membahayakan komputermu. Apakah kamu yakin bahwa kamu ingin menjalankan program ini?

en: Open Link?
id: Buka Tautan?

[ctx: Activate sheet named foo]
en: Activate %1
id: Aktifkan %1

[ctx: Error: circular formula dependency]
en: #CIRCLE!
id: #LINGKARAN!

[ctx: Error: broken cell reference]
en: #DEPEND!
id: #BERGANTUNG!

[ctx: Error: not available]
en: #N/A
id: #T/A

[ctx: Error: unknown function name]
en: #NAME?
id: #NAMA?

[ctx: Error: number out of range]
en: #NUM!
id: #NOM!

[ctx: Error: empty intersecting area]
en: #NULL!
id: #NOL!

[ctx: Error: formula not parseable]
en: #PARSE!
id: #URAI!

[ctx: Error: wrong (number of) function argument(s)]
en: #VALUE!
id: #NILAI!

en: s
id: d
