calligra - en to id translation catalogue (394 entries)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
id: &Tampilan

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
id: &Sisipkan

note: i18n: ectx: Menu (page)
en: &Slide
id: &Salindia

note: i18n: ectx: Menu (slideshow)
en: Sli&de Show
id: Pertunjukan Salin&dia

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
id: Peng&aturan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add custom slide show
id: Tambahkan pertunjukan salindia kustom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape animation
id: Ciptakan animasi bentuk

[ctx: (qtundo-format)]
en: Edit animation trigger event
id: Edit peristiwa pemicu animasi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove shape animation
id: Hapus animasi bentuk

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete custom slide show
id: Hapus pertunjukan salindia kustom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete slide | Delete slides
id[0]: Hapus salindia
id[1]: Hapus salindia-salindia

[ctx: (qtundo-format)]
en: Edit animation delay/duration
id: Edit tundaan/durasi animasi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Edit custom slide show
id: Edit pertunjukan salindia kustom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Slide Effect
id: Ciptakan Efek Salindia

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Slide Effect
id: Modifikasi Efek Salindia

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Slide Effect
id: Hapus Efek Salindia

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename custom slide show
id: Ubah nama pertunjukan salindia kustom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reorder animations
id: Urutkan ulang animasi

en: Presentation Tool
id: Alat Presentasi

en: Copyright 1998-%1, The Stage Team
id: Hakcipta 1998-%1, Para Tim Stage

en: Former maintainer
id: Mantan pemelihara

en: Original author
id: Penulis asli

en: Martin Pfeiffer
id: Martin Pfeiffe

en: Unknown
id: Tak diketahui

en: Slide %1
id: Salindia  %1

en: End of presentation. Click to exit.
id: Akhiri presentasi. Klik untuk keluar.

en: Layout
id: Tataletak

en: Can not find needed text component, Calligra Stage will quit now.
id: Tidak bisa menemukan komponen teks yang diperlukan, Calligra Stage akan berhenti sekarang juga.

en: Can not find needed picture component, Calligra Stage will quit now.
id: Tidak bisa menemukan komponen gambar yang diperlukan, Calligra Stage akan berhenti sekarang juga.

en: Installation Error
id: Error Penginstalan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Pictures
id: Sisipkan Gambar

en: Placeholder shape
id: Bentuk placeholder

en: Double click to add a title
id: Klik ganda untuk menambahkan sebuah judul

en: Double click to add an outline
id: Klik ganda untuk menambahkan kerangka

en: Double click to add a text
id: Klik ganda untuk menambahkan sebuah teks

en: Double click to add notes
id: Klik ganda untuk menambahkan catatan

en: Double click to add a picture
id: Klik ganda untuk menambahkan sebuah gambar

en: Double click to add a chart
id: Klik ganda untuk menambahkan sebuah bagan

en: Double click to add an object
id: Klik ganda untuk menambahkan sebuah objek

en: Pen Color
id: Warna Pena

en: Pen Size
id: Ukuran Pena

en: Black
id: Hitam

en: White
id: Putih

en: Green
id: Hijau

en: Red
id: Merah

en: Blue
id: Biru

en: Yellow
id: Kuning

en: Next Slide
id: Salindia Selanjutnya

en: Speaker Notes
id: Catatan Berbicara

en: Current Slide %1 of %2
id: Salindia Saat ini %1 dari %2

en: End of Slide Show
id: Akhiri Pertunjukan Salindia

en: start on mouse click
id: mulai saat klik mouse

en: start after previous animation
id: mulai sesudah animasi sebelumnya

en: start with previous animation
id: mulai dengan animasi sebelumnya

en: Start after %1 seconds. Duration of %2 seconds.
id: Mulaikan sesudah %1 detik. Durasinya %2 detik.

en: Animation
id: Animasi

en: Shape
id: Bentuk

en: &Move Here
id: &Pindah Sini

en: &Copy Here
id: &Salin Sini

en: C&ancel
id: &Batal

en: Show Master Slides
id: Tampilkan Salindia Master

en: Import Slideshow...
id: Impor Pertunjukan Salindia...

en: Insert Slide
id: Sisipkan Salindia

en: Insert a new slide after the current one
id: Sisipkan sebuah salindia baru sesudah yang satu ini

en: Copy Slide
id: Salin Salindia

en: Copy the current slide
id: Salin salindia saat ini

en: Delete Slide
id: Hapus Salindia

en: Delete the current slide
id: Hapus salindia saat ini

en: Master Slide...
id: Salindia Master...

en: Previous Slide
id: Salindia Sebelumnya

en: Go to previous slide
id: Menuju ke salindia sebelumnya

en: Go to next slide
id: Menuju ke salindia selanjutnya

en: First Slide
id: Salindia Pertama

en: Go to first slide
id: Menuju ke salindia pertama

en: Last Slide
id: Salindia Terakhir

en: Go to last slide
id: Menuju ke salindia terakhir

en: Configure Stage...
id: Konfigurasikan Stage...

en: Export as HTML...
id: Ekspor sebagai HTML...

en: Insert Pictures as Slides...
id: Sisipkan Gambar sebagai Salindia...

en: Create Appear Animation
id: Ciptakan Animasi Muncul

en: Edit Custom Slide Shows...
id: Edit Pertunjukan Salindia Kustom...

en: Start Presentation
id: Mulai Presentasi

en: From Current Slide
id: Dari Salindia Saat Ini

en: From First Slide
id: Dari Salindia Pertama

en: Stop presentation
id: Hentikan presentasi

en: Show Status Bar
id: Tampilkan Bilah Status

en: Hide Status Bar
id: Sembunyikan Bilah Status

en: Shows or hides the status bar
id: Tampilkan atau sembunyikan bilah status

en: Configure Slide Show...
id: Konfigurasikan Pertunjukan Salindia...

en: Configure Presenter View...
id: Konfigurasikan Tampilan Pesenter...

en: Draw on the presentation...
id: Gambari pada presentasi...

en: Highlight the presentation...
id: Soroti perentasi...

en: Blackscreen on the presentation...
id: Layarhitam pada presentasi...

en: Notes
id: Catatan

en: Slides Sorter
id: Pengurut Salindia

en: Slide Show:
id: Pertunjukan Salindia:

en: Add a new custom slide show
id: Tambahkan sebuah pertunjukan salindia kustom baru

en: Delete current custom slide show
id: Hapus pertunjukan salindia kustom saat ini

en: Add slides to current custom slide show
id: Tambahkan salindia ke pertunjukan salindia kustom saat ini

en: Remove slides from current custom slide show
id: Hapus salindia dari pertunjukan salindia kustom saat ini

en: Duplicate Slide
id: Duplikatkan Salindia

en: Start Slideshow
id: Mulai Pertunjukan Salindia

en: Add a new slide
id: Tambahkan sebuah salindia baru

en: Delete selected slides
id: Hapus selandia terpilih

en: Rename
id: Ubah nama

en: Cut
id: Potong

en: Copy
id: Salin

en: Paste
id: Tempel

en: Slide Show %1
id: Pertunjukan Salindia %1

en: All slides
id: Semua salindia

en: There cannot be two slideshows with the same name.
id: Tidak boleh ada dua pertunjukan salindia dengan nama yang sama

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Layout
id: Set Tataletak

en: Automatic animation preview
id: Pratinjau animasi otomatis

en: Preview animation
id: Pratinjau animasi

en: Slide Transitions
id: Transisi Salindia

en: Shape Click Actions
id: Aksi Klik Bentuk

en: Shape Animations
id: Animasi Bentuk

en: Manage animation delay and duration:
id: Kelola tundaan dan durasi animasi:

en: Start:
id: Mulai:

en: on mouse click
id: saat klik mouse

en: after previous animation
id: sesudah animasi sebelumnya

en: with previous animation
id: dengan animasi sebelumnya

en: Delay:
id: Tundaan:

en: Duration:
id: Durasi:

en: Preview Shape Animation
id: Pratinjau Animasi Bentuk

en: No Effect
id: Tanpa efek

en:  sec
id:  det

en: Apply To All Slides
id: Terapkan Ke Semua Salindia

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Slide Effect to all Slides
id: Terapkan Efek Salindia ke semua Salindia

en: Entrance
id: Masuk

en: Exit
id: Keluar

en: Emphasis
id: Tekanan

en: Custom
id: Kustom

en: Motion path
id: Alur pergerakan

en: Ole Action
id: Aksi ole

en: Media Call
id: Panggilan Media

en: Edit animation
id: Edit animasi

en: Add new animation
id: Tambahkan animasi baru

en: Remove animation
id: Hapus animasi

en: Order:
id: Urutan:

en: Move animation up
id: Pindahkan naik animasi

en: Move animation down
id: Pindahkan turun animasi

en: Add a new animation
id: Tambahkan sebuah animasi baru

en: Delete current animation
id: Hapus animasi saat ini

en: seconds
id: detik

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WdgToolCrop)
en: Crop
id: Pangkas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolWidth)
en: W&idth:
id: L&ebar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, boolWidth)
en: Will keep the width of the crop constant
id: Akan menjaga lebarnya konstan pangkas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolHeight)
en: &Height:
id: &Tinggi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, boolHeight)
en: Will keep the height of the crop constant
id: Akan menjaga tingginya konstan pangkas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolRatio)
en: R&atio:
id: R&asio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, boolRatio)
en: Will keep the ratio constant
id: Akan menjaga konstan rasio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Layer
id: Lapisan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Image
id: Citra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bnCrop)
en: &Crop
id: &Pangkas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Edit Shape
id: Edit Bentuk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple monitors
id: Banyak monitor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Presentation monitor:
id: Monitor presentasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, presenterViewCheckBox)
en: Enable presenter view
id: Fungsikan tampilan presenter

en: Monitor %1 (primary)
id: Monitor %1 (primer)

en: Configure Presenter View
id: Konfigurasikan Tampilan Presenter

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KPrConfigureSlideShow)
en: Configure Slide Show
id: Konfigurasikan Pertunjukan Salindia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slides
id: Salindia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Presentation Slides:
id: Salindia Presentasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editSlidesButton)
en: Edit Custom Slide Shows ...
id: Edit Pertunjukan Salindia Kustom...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KPrHtmlExport)
en: HTML Export
id: Ekspor HTML

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_slideslist)
en: Tick the slide should be exported :
id: Tutul salindia yang akan diekspor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_selectAll)
en: Select all
id: Pilih semua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_css)
en: Select template (.css) :
id: Pilih template (.css):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_deselectAll)
en: Deselect all
id: Tak Pilih Semua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textlable_top)
en: Title
id: Judul

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_preview)
en: Output preview
id: Pratinjau output

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushbuttonBrowseTemplate)
en: Browse
id: Telusuri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: Author
id: Penulis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_Favorite)
en: Delete Favorite
id: Hapus Favorit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_browser)
en: Open in browser
id: Buka di penelusur

en: Html Export
id: Ekspor html

en: Export
id: Ekspor

en: There is already a favorite file with this name
id: Sudah ada sebuah file favorit dengan nama ini

en: Incorrect file, .zip only or corrupted zip
id: Salah file, .zip saja atau zip terkorupsi

en: Zip file need to contain style.css
id: File zip harus mengandung style.css

en: Delete Template
id: Hapus Templat

en: You may not remove the templates provided with the application
id: Kamu tidak boleh menghapus templat yang disediakan dengan aplikasi

en: Add Template
id: Tambahkan Template

en: Are you sure you want to remove "%1"?
id: Apakah kamu yakin ingin menghapus "%1"?

en: Confirm remove
id: Konfirmasi hapus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change sound action
id: Ubah aksi suara

en: No sound
id: Tanpa suara

en: Import...
id: Impor...

en: Bar
id: Bilah

en: From Left
id: Dari Kiri

en: From Top
id: Dari Atas

en: From Right
id: Dari Kanan

en: From Bottom
id: Dari Bawah

en: Unknown subtype
id: Sub-tipe tak diketahui

en: Clock
id: Jam

en: From Twelve Clockwise
id: Dari Duabelas Searah-Jarum-Jam

en: From Three Clockwise
id: Dari Tiga Searah-Jarum-Jam

en: From Six Clockwise
id: Dari Enam Searah-Jarum-Jam

en: From Nine Clockwise
id: Dari Sembilan Searah-Jarum-Jam

en: From Twelve Counterclockwise
id: Dari Duabelas Lawan-Arah-Jarum-Jam

en: From Three Counterclockwise
id: Dari Tiga Lawan-Arah-Jarum-Jam

en: From Six Counterclockwise
id: Dari Enam Lawan-Arah-Jarum-Jam

en: From Nine Counterclockwise
id: Dari Sembilan Lawan-Arah-Jarum-Jam

en: Double Fan
id: Kipas Ganda

en: Fan Out Vertical
id: Kipas Keluar Tegak

en: Fan Out Horizontal
id: Kipas Keluar Mendatar

en: Fan In Vertical
id: Kipas Masuk Tegak

en: Fan In Horizontal
id: Kipas Masuk Mendatar

en: Fan In Vertical Reverse
id: Kipas Masuk Tegak Kebalikan

en: Fan In Horizontal Reverse
id: Kipas Masuk Mendatar Kebalikan

en: Double Sweep
id: Usap Ganda

en: Parallel Vertical
id: Tegak Paralel

en: Parallel Diagonal
id: Diagonal Pararlel

en: Opposite Vertical
id: Tegak Berlawanan

en: Opposite Horizontal
id: Mendatar Berlawanan

en: Parallel Diagonal Top Left
id: Paralel Diagonal Kiri Atas

en: Parallel Diagonal Bottom Left
id: Pararel Diagonal Kiri Bawah

en: Parallel Vertical Reverse
id: Paralel Tegak Kebalikan

en: Parallel Diagonal Reverse
id: Paralel Diagonal Kebalikan

en: Opposite Vertical Reverse
id: Berlawanan Tegak Kebalikan

en: Opposite Horizontal Reverse
id: Berlawanan Mendatar Kebalikan

en: Parallel Diagonal Top Left Reverse
id: Paralel Diagonal Kiri Atas Kebalikan

en: Parallel Diagonal Bottom Left Reverse
id: Paralel Diagonal Kiri Bawah Kebalikan

en: Fan
id: Kipas

en: Center Right
id: Kanan Tengah

en: Center Top
id: Atas Tengah

en: Center Left
id: Kiri Tengah

en: Center Bottom
id: Bawah Tengah

en: Fan Out Top
id: Kipas Keluar Atas

en: Fan Out Right
id: Kipas Keluar Kanan

en: Fan Out Bottom
id: Kipas Keluar Bawah

en: Fan Out Left
id: Kipas Keluar Kiri

en: Fan In Top
id: Kipas Masuk Atas

en: Fan In Right
id: Kipas Masuk Kanan

en: Fan In Bottom
id: Kipas Masuk Bawah

en: Fan In Left
id: Kipas Masuk Kiri

en: Pin Wheel
id: Roda Pin

en: Two Blades Vertical Clockwise
id: Dua Pisau Tegak Searah-jarum-jam

en: Two Blades Horizontal Clockwise
id: Dua Pisau Mendatar Searah-jarum-jam

en: Four Blades Horizontal Clockwise
id: Empat Pisau Mendatar Searah-jarum-jam

en: Two Blades Vertical Counterclockwise
id: Dua Pisau Tegak Lawan-arah-jarum-jam

en: Two Blades Horizontal Counterclockwise
id: Dua Pisau Mendatar Lawan-arah-jarum-jam

en: Four Blades Horizontal Counterclockwise
id: Empat Pisau Mendatar Lawan-arah-jarum-jam

en: Saloon Door
id: Pintu Bar

en: To Top
id: Ke Atas

en: To Left
id: Ke Kiri

en: To Bottom
id: Ke Bawah

en: To Right
id: Ke Kanan

en: Single Sweep
id: Usap Tunggal

en: Clockwise Top
id: Searah-jarum-jam Atas

en: Clockwise Right
id: Searah-jarum-jam Kanan

en: Clockwise Bottom
id: Searah-jarum-jam Bawah

en: Clockwise Left
id: Searah-jarum-jam Kiri

en: Clockwise Top Left
id: Searah-jarum-jam Kiri Atas

en: Counterclockwise Bottom Left
id: Lawan-arah-jarum-jam Kiri Bawah

en: Clockwise Bottom Right
id: Searah-jarum-jam Kanan Bawah

en: Counterclockwise Top Right
id: Lawan-arah-jarum-jam Kanan Atas

en: Counterclockwise Top
id: Lawan-arah-jarum-jam Atas

en: Counterclockwise Right
id: Lawan-arah-jarum-jam Kanan

en: Counterclockwise Bottom
id: Lawan-arah-jarum-jam Bawah

en: Counterclockwise Left
id: Lawan-arah-jarum-jam Kiri

en: Counterclockwise Top Left
id: Lawan-arah-jarum-jam Kiri Atas

en: Clockwise Bottom Left
id: Searah-jarum-jam Kiri Bawah

en: Counterclockwise Bottom Right
id: Lawan-arah-jarum-jam Kanan Bawah

en: Clockwise Top Right
id: Searah-jarum-jam Kanan Atas

en: Windshield
id: Kaca Depan

en: Right
id: Kanan

en: Up
id: Naik

en: Vertical
id: Tegak

en: Horizontal
id: Mendatar

en: Right Reverse
id: Kanan Kebalikan

en: Up Reverse
id: Naik Kebalikan

en: Vertical Reverse
id: Tegak Kebalikan

en: Horizontal Reverse
id: Mendatar Kebalikan

en: Barn Door
id: Pintu Gudang

en: Diagonal Bottom Left
id: Diagonal Kiri Bawah

en: Diagonal Bottom Left Reverse
id: Diagonal Kiri Bawah Kebalikan

en: Diagonal Top Left
id: Diagonal Kiri Atas

en: Diagonal Top Left Reverse
id: Diagonal Kiri Atas Kebalikan

en: Barn Vee
id: Ve Gudang

en: Barn Zig Zag
id: Zig Zag Gudang

en: Vertical Reversed
id: Tegak Kebalikan

en: Horizontal Reversed
id: Mendatar Kebalikan

en: Box
id: Kotak

en: From Top Left
id: Dari Kiri Atas

en: From Top Right
id: Dari Kanan Atas

en: From Bottom Left
id: Dari Kiri Bawah

en: From Bottom Right
id: Dari Kanan Bawah

en: Four Box
id: Empat Kotak

en: Corners In
id: Sudut Masuk

en: Corners In Reverse
id: Sudut Masuk Kebalikan

en: Corners Out
id: Sudut Keluar

en: Corners Out Reverse
id: Sudut Keluar Kebalikan

en: Misc Diagonal
id: Aneka Diagonal

en: Double Barn Door
id: Pintu Gudang Ganda

en: Double Diamond
id: Berlian Ganda

en: Vee
id: Ve

en: Fade
id: Lesap

en: Crossfade
id: Lesap Silang

en: Fade over Color
id: Lesap lintas Warna

en: ArrowHead
id: Kepala Panah

en: Down
id: Turun

en: Down Reverse
id: Turun Kebalikan

en: Left
id: Kiri

en: Left Reverse
id: Kiri Kebalikan

en: Ellipse
id: Bulat

en: Circle
id: Lingkaran

en: Circle Reverse
id: Lingkaran Kebalikan

en: Eye
id: Mata

en: Hexagon
id: Segienam

en: Iris
id: Wajik

en: Rectangular
id: Persegi

en: Rectangular Reverse
id: Persegi Kebalikan

en: Diamond
id: Berlian

en: Diamond Reverse
id: Berlian Kebalikan

en: Misc
id: Aneka

en: Heart
id: Jantung

en: Heart Reverse
id: Jantung Kebalikan

en: Keyhole
id: Lubang Kunci

en: Keyhole Reverse
id: Lubang Kunci Kebalikan

en: Pentagon
id: Segilima

en: RoundRect
id: Persegi

en: Star
id: Bintang

en: Four Point Star
id: Empat Titik Bintang

en: Four Point Star Reverse
id: Empat Titik Bintang Kebalikan

en: Five Point Star
id: Lima Titik Bintang

en: Five Point Star Reverse
id: Lima Titik Bintang Kebalikan

en: Six Point Star
id: Enam Titik Bintang

en: Six Point Star Reverse
id: Enam Titik Bintang Kebalikan

en: Triangle
id: Segitiga

en: Box Snakes
id: Kotak Ular

en: Two Box Top In
id: Dua Kotak Atas Masuk

en: Two Box Bottom In
id: Dua Kotak Bawah Masuk

en: Two Box Left In
id: Dua Kotak Kiri Masuk

en: Two Box Right In
id: Dua Kotak Kanan Masuk

en: Four Box Vertical In
id: Empat Kotak Tegak Masuk

en: Four Box Horizontal In
id: Empat Kotak Mendatar Masuk

en: Two Box Top Out
id: Dua Kotak Atas Keluar

en: Two Box Bottom Out
id: Dua Kotak Bawah Keluar

en: Two Box Left Out
id: Dua Kotak Kiri Keluar

en: Two Box Right Out
id: Dua Kotak Kanan Keluar

en: Four Box Vertical Out
id: Empat Kotak Tegak Keluar

en: Four Box Horizontal Out
id: Empat Kotak Mendatar Keluar

en: Parallel Snakes
id: Ular Paralel

en: Vertical Top Same In
id: Tegak Atas Sama Masuk

en: Vertical Top Same Out
id: Tegak Atas Sama Keluar

en: Vertical Bottom Same In
id: Tegak Bawah Sama Keluar

en: Vertical Bottom Same Out
id: Tegak Bawah Sama Keluar

en: Vertical Top Left Opposite In
id: Tegak Atas Berlawanan Kiri Masuk

en: Vertical Top Left Opposite Out
id: Tegak Atas Berlawanan Kiri Keluar

en: Vertical Bottom Left Opposite In
id: Tegak Bawah Berlawanan Kiri Masuk

en: Vertical Bottom Left Opposite Out
id: Tegak Bawah Berlawanan Kiri Keluar

en: Horizontal Left Same In
id: Mendatar Kiri Sama Masuk

en: Horizontal Left Same Out
id: Mendatar Kiri Sama Keluar

en: Horizontal Right Same In
id: Mendatar Kanan Sama Masuk

en: Horizontal Right Same Out
id: Mendatar Kanan Sama Keluar

en: Horizontal Top Left Opposite In
id: Mendatar Atas Berlawanan Kiri Keluar

en: Horizontal Top Left Opposite Out
id: Mendatar Atas Berlawanan Kiri Keluar

en: Horizontal Top Right Opposite In
id: Mendatar Atas Berlawanan Kanan Masuk

en: Horizontal Top Right Opposite Out
id: Mendatar Atas Berlawanan Kanan Keluar

en: Diagonal Bottom Left Opposite In
id: Diagonal Bawah Berlawanan Kiri Masuk

en: Diagonal Bottom Left Opposite Out
id: Diagonal Bawah Berlawanan Kiri Keluar

en: Diagonal Top Left Opposite In
id: Diagonal Atas Berlawanan Kiri Masuk

en: Diagonal Top Left Opposite Out
id: Diagonal Atas Berlawanan Kiri Keluar

en: Snake
id: Ular

en: Clockwise Top Left In
id: Searah-jarum-jam Kiri Atas Masuk

en: Clockwise Top Left Out
id: Searah-jarum-jam Kiri Atas Keluar

en: Clockwise Top Right In
id: Searah-jarum-jam Kanan Atas Masuk

en: Clockwise Top Right Out
id: Searah-jarum-jam Kanan Atas Keluar

en: Clockwise Bottom Left In
id: Searah-jarum-jam Kiri Bawah Masuk

en: Clockwise Bottom Left Out
id: Searah-jarum-jam Kiri Bawah Keluar

en: Clockwise Bottom Right In
id: Searah-jarum-jam Kanan Bawah Masuk

en: Clockwise Bottom Right Out
id: Searah-jarum-jam Kanan Bawah Keluar

en: Counterclockwise Top Left In
id: Lawan-arah-jarum-jam Kiri Atas Masuk

en: Counterclockwise Top Left Out
id: Lawan-arah-jarum-jam Kiri Atas Keluar

en: Counterclockwise Top Right In
id: Lawan-arah-jarum-jam Kanan Atas Masuk

en: Counterclockwise Top Right Out
id: Lawan-arah-jarum-jam Kanan Atas Keluar

en: Counterclockwise Bottom Left In
id: Lawan-arah-jarum-jam Kiri Bawah Masuk

en: Counterclockwise Bottom Left Out
id: Lawan-arah-jarum-jam Kiri Bawah Keluar

en: Counterclockwise Bottom Right In
id: Lawan-arah-jarum-jam Kanan Bawah Masuk

en: Counterclockwise Bottom Right Out
id: Lawan-arah-jarum-jam Kanan Bawah Keluar

en: Waterfall
id: Air Terjun

en: Top Left Vertical
id: Kiri Atas Tegak

en: Top Left Horizontal
id: Kiri Atas Mendatar

en: Top Right Vertical
id: Kanan Atas Tegak

en: Top Right Horizontal
id: Kanan Atas Mendatar

en: Bottom Left Vertical
id: Kiri Bawah Tegak

en: Bottom Left Horizontal
id: Kiri Bawah Mendatar

en: Bottom Right Vertical
id: Kanan Bawah Tegak

en: Bottom Right Horizontal
id: Kanan Bawah Mendatar

en: Slide
id: Salindia

en: Space Rotation
id: Rotasi Ruang

en: Swap effect
id: Efek usap
