calligra - en to id translation catalogue (97 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Boolean Operation
id: Operasi Boolean

note: i18n: ectx: Menu (object_order)
en: &Order
id: &Urutan

note: i18n: ectx: Menu (object_align)
en: &Align
id: &Sejajar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
id: &Tampilan

note: i18n: ectx: Menu (object)
en: &Object
id: &Objek

note: i18n: ectx: Menu (object_distribute)
en: &Distribute
id: &Distribusi

note: i18n: ectx: Menu (path)
en: &Path
id: &Alur

note: i18n: ectx: Menu (effects)
en: Effe&cts
id: Efe&k

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
id: Peng&aturan

note: i18n: ectx: ToolBar (object_toolbar)
en: Object
id: Objek

note: i18n: ectx: ToolBar (align_toolbar)
en: Align
id: Sejajar

note: i18n: ectx: ToolBar (Effects)
en: Effects
id: Efek

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
id: Tampilan

en: &Flatten Path...
id: &Ratakan Alur...

en: Flatten Path
id: Ratakan Alur

en: Properties
id: Properti

en: Flatness:
id: Kerataan:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flatten path
id: Ratakan alur

[ctx: (qtundo-format)]
en: Refine path
id: Perbaiki alur

en: &Refine Path...
id: Pe&rbaiki Alur...

en: Refine Path
id: Perbaiki Alur

en: Subdivisions:
id: Subdivisi:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Round Corners
id: Sudut Bulat

en: &Round Corners...
id: Su&dut Bulat...

en: Round Corners
id: Sudut Bulat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Whirl & pinch
id: Pusaran & cubitan

en: &Whirl/Pinch...
id: Pu&saran/Cubitan...

en: Whirl Pinch
id: Pusaran Cubitan

en: The result of the Whirlpinch effect can be improved by refining the path shape beforehand.
id: Hasil dari efek Whirlpinch bisa ditingkatkan dengan memperbaiki alur bentuk yang sebelumnya.

en: Angle:
id: Sudutpandang:

en: Pinch:
id: Cubitan:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Raise Layer
id: Naikkan Lapisan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lower Layer
id: Turunkan Lapisan

en: Configure
id: Konfigurasikan

en: Interface
id: Antarmuka

en: Misc
id: Aneka

en: Grid
id: Kisi

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
id: Dokumen

en: Document Settings
id: Pengaturan Dokumen

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
id: Penulis

en: Author
id: Penulis

en: A Vector Graphics Drawing Application.
id: Sebuah Aplikasi Menggambar Grafik Vektor.

en: (c) 2001-%1, The Karbon Developers
id: (c) 2001-%1, Para Pengembang Karbon

en: Maintainer
id: Pemelihara

en: Bug fixes and improvements
id: Perbaikan bug dan perbaikan lainnya

en: Bug fixes
id: Perbaikan bug

en: Helpful patches and advice
id: Penasehat dan penambalan yang berguna

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert graphics
id: Sisipkan grafik

en: Choose Graphic to Add
id: Memilih Grafik untuk Ditambahkan

en: Could not load image.
id: Tidak bisa memuat citra.

en: Import graphic
id: Impor grafik

en: Could not create image shape.
id: Tidak bisa menciptakan bentuk citra.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally
id: Cerminkan Secara Mendatar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Vertically
id: Cerminkan Secara Tegak

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally and Vertically
id: Cerminkan Secara Mendatar dan Secara Tegak

[ctx: (qtundo-format)]
en: Separate paths
id: Alur terpisah

en: Outline &Mode
id: &Mode Garis-luar

en: &Import Graphic...
id: &Impor Grafik...

en: D&elete
id: &Hapus

en: Edit Guides
id: Edit Panduan

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
id: &Duplikatkan

en: Distribute Center (Horizontal)
id: Distribusikan Pusat (Mendatar)

en: Distribute Gaps (Horizontal)
id: Distribusikan Celah (Mendatar)

en: Distribute Left Borders
id: Distribusikan Bingkai Kiri

en: Distribute Right Borders
id: Distribusikan Bingkai Kanan

en: Distribute Center (Vertical)
id: Distribusikan Pusat (Tegak)

en: Distribute Gaps (Vertical)
id: Distribusikan Celah (Tegak)

en: Distribute Bottom Borders
id: Distribusikan Bingkai Bawah

en: Distribute Top Borders
id: Distribusikan Bingkai Atas

en: Show Color Palette
id: Tampilkan Palet Warna

en: Show or hide color palette
id: Tampilkan atau sembunyikan palet warna

en: &Clip Object
id: &Klip Objek

en: &Unclip Objects
id: &Lepas-klip Objek

en: Mirror Vertically
id: Cerminkan Secara Tegak

en: Mirror Horizontally
id: Cerminkan Secara Mendatar

en: &Close Path
id: &Tutup Alur

en: Com&bine Path
id: Kom&binasikan Alur

en: Se&parate Path
id: &Pisahkan Alur

en: Re&verse Path
id: Mun&durkan Alur

en: Intersect Paths
id: Persimpangan Alur

en: Subtract Paths
id: Pengurangan Alur

en: Unite Paths
id: Persatuan Alur

en: Exclude Paths
id: Perkecualian Alur

en: Snap Path to Grid
id: Jepretkan Alur ke Kisi

en: Zoom to Selection
id: Zoom untuk Seleksi

en: Zoom to Drawing
id: Zoom untuk Menggambari

en: Show status bar:
id: Tampilkan bilah status:

en: Number of recent files:
id: Jumlah file baru-baru ini:

en: Palette font size:
id: Palet ukuran font:

en: Select palette
id: Pilih palet

en: Press to apply fill to selection
id: Tekan untuk menerapkan isi ke seleksi

[ctx: The style has no fill]
en: None
id: Nihil

en: Press to apply stroke to selection
id: Tekan untuk menerapkan rusuk ke seleksi

[ctx: The style has a custom stroking]
en: Custom
id: Kustom

[ctx: The style has no stroking]
en: None
id: Nihil

en: Stroke:
id: Rusuk:

en: Fill:
id: Isi:
