calligra - en to id translation catalogue (247 entries)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
id: &Peralatan

en: No such script.
id: Tidak ada skrip seperti itu.

en: No such script function.
id: Tidak ada fungsi skrip seperti itu.

en: No return value.
id: Tidak ada nilai balik.

en: Scripts
id: Skrip

en: Scriptfile "%1" does not exist.
id: File skrip "%1" tidak ada.

en: Scriptfile "%1" is not executable. Please set the executable-attribute on that file.
id: File skrip "%1" tidaklah dapat dieksekusi. Mohon atur atribut dapat dieksekusi pada file tersebut.

en: Scriptfile "%1" is in a temporary directory. Execution denied.
id: File skrip "%1" sudah ada di dalam direktori temporer. Pengeksekusian ditolak.

en: Failed to execute scriptfile "%1"
id: Gagal mengengsekusi file skrip "%1"

en: Errors on execution of scripts.
id: Error saat pengeksekusian skrip.

en: Sheet
id: Lembar

en: Cell
id: Sel

en: Range
id: Rentang

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Values
id: Atur Nilai

en: New
id: Baru

en: Open...
id: Buka...

en: Save
id: Simpan

en: Save As...
id: Simpan Sebagai...

[ctx: Menu]
en: Build
id: Bangun

en: Compile
id: Kompil

en: Execute
id: Eksekusi

en: Open File
id: Buka File

en: <qt>Failed to open file "%1"<br><br>%2</qt>
id: <qt>Gagal membuka file "%1"<br><br>%2</qt>

en: <qt>Failed to save file "%1"<br><br>%2</qt>
id: <qt>Gagal menyimpan file "%1"<br><br>%2</qt>

en: Save File
id: Simpan File

en: Compiled! %1
id: Terkompil! %1

en: Executed! %1
id: Tereksekusi! %1

en: Name
id: Nama

en: Type
id: Tipe

en: Console
id: Konsol

en: Editor
id: Pengedit

en: Inspect
id: Inspeksi

en: CSV Export
id: Ekspor CSV

en: Export to CSV File
id: Ekspor ke File CSV

[ctx: Options page name]
en: Save
id: Simpan

en: All Files
id: Semua File

en: Comma-Separated-Value Files
id: File-file Comma-Separated-Value

[ctx: Options page name]
en: Export
id: Ekspor

en: Export Sheets and ranges
id: Ekspor Sheets dan jangkauan

en: Comma Separated Value Options
id: Opsi Comma Separated Value

en: Options
id: Opsi

en: No CSV file chosen
id: Tidak ada file CSV yang dipilih

en: CSV Import
id: Impor CSV

en: Import from CSV File
id: Impor dqri File CSV

en: Open
id: Buka

en: Import to sheet beginning at cell
id: Impor ke awal lembar pada sel

en: No current sheet.
id: Tidak ada lembar saat ini.

en: Invalid sheet "%1" defined.
id: Lembar "%1" yang ditentukan tidak absah.

en: Invalid cell "%1" defined.
id: Sel "%1" yang ditentukan tidak absah.

en: File '%1' not found.
id: File '%1' tidak ditemukan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Delimiter:
id: Pembatas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line terminator
id: Terminator Baris

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Escape char:
id: Karakter lolosan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DoubleQuoteCheckBox)
en: Double quote
id: Kutipan ganda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Quote char:
id: Karakter kutipan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, QuotingCheckBox)
en: Quoting
id: Pengutipan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SkipInitialSpaceCheckBox)
en: Skip initial space
id: Lewati spasi inisial

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StrictCheckBox)
en: Strict
id: Ketat

en: No such file "%1" to read from.
id: Tidak ada file seperti "%1" untuk dibaca.

en: Failed to open the file "%1".
id: Gagal membuka file  "%1".

en: No sheets which could be exported to HTML.
id: Tidak ada lembar yang bisa diekspor ke HTML.

en: Failed to create HTML file "%1":
    %2
id: Gagal menciptakan file HTML "%1":
    %2

en: HTML Export
id: Ekspor HTML

en: Read from OpenDocument Spreadsheet File
id: Baca dari File Spreadsheet OpenDocument

en: OpenDocument Spreadsheet Files
id: File-file Spreadsheet OpenDocument

en: Save to HTML File
id: Simpan ke file HTML

en: HTML Documents
id: Dokumen HTML

en: HTML Document Information
id: informasi Dokumen HTML

en: Style of the HTML Document
id: Gayanya Dokumen HTML

en: Styles
id: Gaya

en: Overwrite file?
id: Timpa file?

en: The file "%1" does already exist. Overwrite the file?
id: File "%1" sudah ada. Timpa file?

en: Export aborted.
id: Pengeksporan dibatalkan.

en: Exporting...
id: Mengekspor...

en: Initialize...
id: Inisialisasi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Title:
id: Judul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Subject:
id: Subjek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
id: Penulis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Keywords:
id: Katakunci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Filename:
id: Nama file:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Date:
id: Tanggal:

en: Save to Log File
id: Simpan ke File Log

en: Log File
id: File Log

en: Aborted.
id: Digugurkan.

en: Failed to write Log File "%1":
    %2
id: Gagal menulis File Log "%1":
    %2

en: Failed to create listener for sheetname '%1' and range '%2'
id: Gagal menciptakan listener untuk nama lembar '%1' dan jangkauan '%2'

en: Failed to create listener
id: Gagal menciptakan listener

en: Sheet name changed
id: Nama lembar yang diubah

en: Show sheet %1
id: Tampilkan lembar %1

en: Hide sheet %1
id: Sembunyikan lembar %1

en: Action
id: Aksi

en: Cell Name
id: Nama Sel

en: Cell Value
id: Nilai Sel

en: Sheet Name
id: Nama Lembar

en: Cell Name if selection changed
id: Nama Sel jika seleksi diubah

en: Cell Value if selection changed
id: Nilai Sel jika seleksi diubah

en: Sheet Name if sheet changed
id: Nama Lembar jika lembar diubah

en: Calligra Spreadsheet
id: Lembar Sebar Calligra

en: Failed to connect with the Orca HTTP-Server.
id: Gagal mengkoneksikan dengan HTTP-Server Orca.

en: <qt>Failed to import the ODFPY python module.<br><br>To use this odfpyexport.py python script to export to OpenDocument you need to install the <a href="http://opendocumentfellowship.org/projects/odfpy">ODFPY</a> python module.</qt>
id: <qt>Failed to import the ODFPY python module.<br><br>Untuk menggunakan skrip python odfpyexport.py ini untuk pengeksporan ke OpenDocument kamu perlu menginstal <a href="http://opendocumentfellowship.org/projects/odfpy">ODFPY</a> modul python.</qt>

en: Invalid range for sheet "%1" cause left column value "%2" is bigger than right column value "%3".
id: Rentang tidak absah untuk lembar "%1" sebab nilai "%2" kolom kiri lebih besar dari nilai "%3" kolom kanan.

en: Invalid range for sheet "%1" cause top row value "%2" is bigger than bottom row value "%3".
id: Rentang tidak absah untuk lembar "%1" sebab nilai "%2" baris atas lebih besar dari nilai "%3" baris bawah.

en: No OpenDocument Spreadsheet file to read from defined.
id: Tidak ada file OpenDocument Spreadsheet untuk pembacaan dari yang ditentukan.

en: OdfPy Export
id: Ekspor OdfPy

en: Save to OpenDocument File
id: Sumpan ke OpenDocument File

en: All Supported Files
id: Semua File Didukung

en: Export Sheets
id: Ekspor Lembar

en: Sheets
id: Lembar

en: No OpenDocument file to write defined.
id: Tidak ada file OpenDocument untuk menulis yang ditentukan.

en: The PYREGEXP() function replaces substring in the input string with a given string using regular expression.
id: Fungsi PYREGEXP() menggantikan substring di dalam string input dengan sebuah string yang diberikan menggunakan ekspresi reguler.

en: The input string.
id: String input.

en: The regular expression.
id: Ekspresi reguler.

en: Replace with.
id: Ganti dengan.

en: PYREGEXP("Some String","(S|m)","A")
id: PYREGEXP("Beberapa String","(S|m)","A")

en: Invalid regexp
id: Regexp tidak absah

en: The PYTIME() function displays the current datetime.
id: Fungsi PYTIME() mendisplaikan waktu-tanggal saat ini.

en: PYTIME(string)
id: PYTIME(string)"

en: The datetime format string.
id: String format waktu-tanggal.

en: Invalid format
id: Format tidak absah

en: This function returns the probability density function of the normal distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kepadatan probabilitasnya distribusi normal.

en: If true, log of the result will be returned instead. This is useful if the result would otherwise underflow to 0. Defaults to false.
id: Jika true, log dari hasilnya akan dibalikkan sebagai gantinya. Ini cukup berguna jika hasilnya bisa berbalik mengalir ke 0. Bakunya ke false.

en: mean of the distribution
id: maksud dari distribusi

en: observation
id: pengamatan

en: standard deviation of the distribution
id: pengelakan standar dari distribusi

en: This function returns the cumulative distribution function of the normal distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi distribusi kumulatifnya distribusi normal.

en: If true (the default), the lower tail of the distribution is considered.
id: Jika true (baku), buntut bagian bawah dari distribusi dipertimbangkan.

en: If true, log of the probability is used. This is useful if the probability would otherwise underflow to 0. Defaults to false.
id: Jika true, log probabilitas digunakan. Ini berguna jika probabilitas sebaliknya akan mengalir ke 0. Bakunya ke false.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the normal distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kemungkinan kuantil, mis., kebalikan dari fungsi distribusi kumulatif, dari distribusi normal.

en: probability
id: kemungkinan

en: This function returns the probability density function of the log-normal distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kemungkinan densitas dari distribusi log normal.

en: mean of the underlying normal distribution
id: maksud dari distribusi normal yang mendasarinya

en: standard deviation of the underlying normal distribution
id: standar deviasi dari distribusi normal yang mendasarinya

en: This function returns the cumulative distribution function of the log-normal distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi distribusi kumulatif dari distribusi log-normal.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the log-normal distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kuantil kemungkinan, mis., kebalikan dari fungsi distribusi kumulatif, dari distribusi log-normal.

en: This function returns the probability density function of the gamma distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kemungkinan kepadatan dari distribusi gamma.

en: the scale parameter of the distribution
id: parameter skalanya distribusi

en: the shape parameter of the distribution
id: parameter bentuknya distribusi

en: This function returns the cumulative distribution function of the gamma distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi distribusi kumulatifnya distribusi gamma.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the gamma distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kemungkinan kuantil, mis., kebalikan dari fungsi distribusi kumulatif, dari distribusi gamma.

en: This function returns the probability density function of the beta distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kepadatan kemungkinan dari distribusi beta.

en: the first shape parameter of the distribution
id: parameter bentuk pertama dari distribusi

en: the second scale parameter of the distribution
id: parameter skala kedua dari distribusi

en: This function returns the cumulative distribution function of the beta distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi distribusi kumulatif dari distribusi beta.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the beta distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kuantil kemungkinan, mis., kebalikan dari fungsi distribusi kumulatif, dari distribusi beta.

en: This function returns the probability density function of the Student t distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kepadatan kemungkinan dari distribusi Student t.

en: the number of degrees of freedom of the distribution
id: angka derajat kebebasan distribusi

en: This function returns the cumulative distribution function of the Student t distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi distribusi kumulatif dari distribusi Student t.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Student t distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kuantil kemungkinan, mis., kebalikan dari fungsi distribusi kumulatif, dari distribusi Student t.

en: This function returns the probability density function of the F distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kepadatan kemungkinan dari distribusi F.

en: the first number of degrees of freedom of the distribution
id: angka pertama derajat kebebasan distribusi

en: the second number of degrees of freedom of the distribution
id: angka derajat kedua kebebasan distribusi

en: This function returns the cumulative distribution function of the F distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi distribusi kumulatif dari distribusi F.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the F distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kuantil kemungkinan, mis., kebalikan dari fungsi distribusi kumulatif, dari distribusi F.

en: This function returns the probability density function of the chi-square distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kepadatan kemungkinan dari distribusi chi-square.

en: This function returns the cumulative distribution function of the chi-square distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi distribusi kumulatif dari distribusi chi-square.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the chi-square distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kuantil kemungkinan, mis., kebalikan dari fungsi distribusi kumulatif, dari distribusi chi-square.

en: This function returns the probability density function of the Weibull distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kepadatan kemungkinan dari distribusi Weibull.

en: This function returns the cumulative distribution function of the Weibull distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi distribusi kumulatif dari distribusi Weibull.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Weibull distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kuantil kemungkinan, mis., kebalikan dari fungsi distribusi kumulatif, dari distribusi Weibull.

en: This function returns the probability density function of the Poisson distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kepadatan kemungkinan dari distribusi Poisson.

en: the mean of the distribution
id: maksud dari distribusi

en: This function returns the cumulative distribution function of the Poisson distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi distribusi kumulatif dari distribusi Poisson.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Poisson distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kuantil kemungkinan, mis., kebalikan dari fungsi distribusi kumulatif, dari distribusi F.

en: This function returns the probability density function of the exponential distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kepadatan kemungkinan dari distribusi eksponensial.

en: This function returns the cumulative distribution function of the exponential distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi distribusi kumulatif dari distribusi eksponensial.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the exponential distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kuantil kemungkinan, mis., kebalikan dari fungsi distribusi kumulatif, dari distribusi eksponensial.

en: This function returns the probability density function of the binomial distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kepadatan kemungkinan dari distribusi binomial.

en: the number of trials
id: jumlah percobaan

en: the probability of success in each trial
id: kemungkinan sukses dalam masing-masing percobaan

en: This function returns the cumulative distribution function of the binomial distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi distribusi kumulatif dari distribusi binomial.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the binomial distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kuantil kemungkinan, mis., kebalikan dari fungsi distribusi kumulatif, dari distribusi binomial.

en: This function returns the probability density function of the negative binomial distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kepadatan kemungkinan dari distribusi binomial negatif.

en: This function returns the cumulative distribution function of the negative binomial distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi distribusi kumulatif dari distribusi binomial negatif.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the negative binomial distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kuantil kemungkinan, mis., kebalikan dari fungsi distribusi kumulatif, dari distribusi binomial negatif.

en: This function returns the probability density function of the hypergeometric distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kepadatan kemungkinan dari distribusi hipergeometrik.

en: the number of balls drawn
id: jumlah bola yang digambari

en: the number of black balls
id: jumlah bola-bola hitam

en: the number of red balls
id: jumlah bola-bola merah

en: This function returns the cumulative distribution function of the hypergeometric distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi distribusi kumulatif dari distribusi hipergeometrik.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the hypergeometric distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kuantil kemungkinan, mis., kebalikan dari fungsi distribusi kumulatif, dari distribusi hipergeometrik.

en: This function returns the probability density function of the geometric distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kepadatan kemungkinan dari distribusi geometrik.

en: This function returns the cumulative distribution function of the geometric distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi distribusi kumulatif dari distribusi geometrik.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the geometric distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kuantil kemungkinan, mis., kebalikan dari fungsi distribusi kumulatif, dari distribusi geometrik.

en: This function returns the probability density function of the Cauchy distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kepadatan kemungkinan dari distribusi Cauchy.

en: the center of the distribution
id: pusat dari distribusi

en: This function returns the cumulative distribution function of the Cauchy distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi distribusi kumulatif dari distribusi Cauchy.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Cauchy distribution.
id: Fungsi ini membalikkan fungsi kuantil kemungkinan, mis., kebalikan dari fungsi distribusi kumulatif, dari distribusi Cauchy.

note: i18n: tag collection attribute text
en: Import
id: Impor

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Import content
id: Impor konten

note: i18n: tag script attribute text
en: CSV File
id: File CSV

note: i18n: tag script attribute comment
en: Import from a Comma-Separated-Value File
id: Impor dari sebuah File Comma-Separated-Value

note: i18n: tag script attribute text
en: vCard File
id: File vCard

note: i18n: tag script attribute comment
en: Import from a vCard File
id: Impor dari File vCard

note: i18n: tag collection attribute text
en: Export
id: Ekspor

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Export content
id: Ekspor konten

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to a Comma-Separated-Value File
id: Ekspor ke sebuah File Comma-Separated-Value

note: i18n: tag script attribute text
en: HTML File
id: File HTML

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to a HTML File
id: Ekspor ke sebuah File HTML

note: i18n: tag script attribute text
en: OdfPy File
id: File OdfPy

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to an OpenDocument File
id: Ekspor ke sebuah File OpenDocument

note: i18n: tag collection attribute text
en: Functions
id: Fungsi

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Scripting formula functions
id: Fungsi-fungsi rumus penskripan

note: i18n: tag script attribute text
en: R-Project
id: Projek R

note: i18n: tag script attribute comment
en: Functions for the R programming environment for data analysis and graphics
id: Fungsi-fungsi untuk lingkungan pemrograman R untuk analisis data dan grafis

note: i18n: tag script attribute comment
en: Yahoo! Finance formula function
id: Fungsi rumus Yahoo! Finance

note: i18n: tag script attribute comment
en: Yahoo! Weather formula function
id: Fungsi rumus Yahoo! Weather

note: i18n: tag script attribute comment
en: Time formula function
id: Fungsi rumus waktu

note: i18n: tag script attribute comment
en: Regular Expression formula function
id: Fungsi rumus Regular Expression

note: i18n: tag collection attribute text
en: Tools
id: Peralatan

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Miscellaneous scripts
id: Skrip lainnya

note: i18n: tag script attribute text
en: XML Viewer
id: Penampil XML

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to view the OpenDocument XML representation of the current document
id: Skrip python untuk menampilkan representasi XML OpenDocument pada dokumen saat ini

note: i18n: tag script attribute comment
en: Orca Screen Reader
id: Pembaca Layar Orca

note: i18n: tag script attribute text
en: Logger
id: Pencatat log

note: i18n: tag script attribute comment
en: Log changes in cells to a file
id: Mengubah log dalam sel ke sebuah file

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Scripting Docker Widgets
id: Penskripan Widgets Docker

note: i18n: tag script attribute text
en: Python Console
id: Konsol Python

note: i18n: tag script attribute comment
en: Interactive Python Console Docker
id: Docker Konsol Python Interaktif

en: Import vCard
id: Impor vCard

en: vCard Files
id: File-file vCard

en: Open OpenDocument File
id: Buka File OpenDocument

en: OpenDocument Files
id: File-file OpenDocument

en: Failed to read the manifest
id: Gagal membaca wujudnya

en: Failed to extract "%1" to "%2"
id: Gagal mengekstrak "%1" ke "%2"

en: <qt>Failed to execute program:<br><br>%1 "%2"</qt>
id: <qt>Gagal mengeksekusi program:<br><br>%1 "%2"</qt>

en: Open with...
id: Buka dengan...

en: No program defined.
id: Tidak ada program yang ditentukan.

en: Compare...
id: Bandingkan...

en: Compare with OpenDocument file:
id: Bandingkan dengan file OpenDocument:

en: No OpenDocument file to compare with selected.
id: Tidak ada file OpenDocument untuk membandingkan dengan yang ditentukan.

en: No command selected.
id: Tidak ada perintah yang dipilih.

en: The OpenDocument file does not contain any file named "%1"
id: File OpenDocument tidak berisi file apa pun yang bernama "%1"

en: The YFINANCE() function uses the Yahoo! Finance Web Service to display stock values of a defined ticker symbol.
id: Fungsi YFINANCE() menggunakan Yahoo! Finance Web Service untuk mendisplaikan nilai stoknya sebuah simbol ticker yang ditentukan.

en: The ticker symbol.
id: Simbol ticker.

en: The date.
id: Tanggal.

en: The type: Date, Open, High, Low, Close, Volume or AdjClose.
id: Tipe: Tanggal, Buka, Tinggi, Rendah, Tutup, Volume atau AdjClose.

en: Invalid symbol
id: Simbol tidak absah

en: Invalid date
id: Tanggal tidak absah

en: Invalid type
id: Tipe tidak absah

en: Web services request failed
id: Layanan web yang diminta gagal

en: No stock
id: Tidak ada stok

en: Invalid stock
id: Stok tidak absah

en: The YWEATHER() function uses the Yahoo! Weather Web Service to display the weather of a location.
id: Fungsi YWEATHER() menggunakan Yahoo! Weather Web Service untuk mendisplaikan cuaca pada sebuah lokasi.

en: The US zip code, Location ID or cell that contains them.
id: Kode zip US, ID Lokasi atau sel yang berisi mereka.

en: Units for temperature. f=Fahrenheit and c=Celsius
id: Unit untuk temperatur. f=Fahrenheit dan c=Celsius"

en: Invalid location
id: Lokasi tidak absah

en: Invalid condition
id: Kondisi tidak absah
