calligra - en to id translation catalogue (46 entries)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
id: Pera&latan

note: i18n: tag collection attribute text
en: Import
id: Impor

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Import content
id: Impor konten

note: i18n: tag script attribute text
en: Text or HTML File
id: File HTML atau Teks

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to import content from a text or html file
id: Skrip python untuk mengimpor konten dari sebuah file html atau teks

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to import content from a combined doxygen XML file
id: Skrip python untuk mengimpor konten dari sebuah file doxygen XML yang dikombin

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to import content using OpenOffice.org PyUNO
id: Skrip python untuk mengimpor konten dari sebuah OpenOffice.org PyUNO

note: i18n: tag collection attribute text
en: Export
id: Ekspor

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Export content
id: Ekspor konten

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to export content to a text or html file
id: Skrip python untuk mengekspor konten ke sebuah file html atau teks

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to export content to a PDF file using ReportLab.org
id: Skrip python untuk mengekspor konten ke sebuah file PDF menggunakan ReportLab.org

note: i18n: tag collection attribute text
en: Tools
id: Peralatan

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Miscellaneous scripts
id: Skrip lainnya

note: i18n: tag script attribute text
en: XML Viewer
id: Penampil XML

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to view the OpenDocument XML representation of the current document
id: Skrip python untuk menampilkan representasi XML OpenDocument-nya dokumen saat ini

note: i18n: tag script attribute text
en: Document Tree
id: Hierarki Dokumen

note: i18n: tag script attribute comment
en: QtRuby script that displays the document structure within a treeview
id: Skrip QtRuby yang mendisplaikan struktur dokumen kedalam sebuah tampilan-hierarki

note: i18n: tag script attribute text
en: Online Help
id: Bantuan Online

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that uses the KHTML Part to display the Words Scripting online help
id: Skrip python yang menggunakan KHTML Part untuk mendisplaikan bantuan online Words Scripting

note: i18n: tag collection attribute text i18n: tag script attribute text
en: Variables
id: Variabel

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Scripting variables for Words
id: Variabel-variabel penskripan untuk Words

note: i18n: tag script attribute text
en: Read From File...
id: Baca Dari File...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to read a variable from a file
id: Skrip python untuk membaca variabel dari sebuah file

note: i18n: tag collection attribute text
en: Samples
id: Sampel

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Samples to demonstrate scripting with Words
id: Sampel untuk mendemonstrasikan penskripan dengan Words

note: i18n: tag script attribute text
en: Insert Shape...
id: Sisipkan Bentuk...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to insert a shape
id: Skrip python untuk menyisipkan sebuah bentuk

note: i18n: tag script attribute text
en: Control Cursor...
id: Kendalikan Kursor...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Ruby script that demonstrates how to control the cursor
id: Skrip ruby yang mendemonstrasikan bagaimana cara mengendalikan kursor

note: i18n: tag script attribute text
en: Execute Action...
id: Eksekusikan Aksi...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that demonstrates usage of actions
id: Skrip python yang mendemonstrasikan penggunaan aksi

note: i18n: tag script attribute text
en: Tool Actions...
id: Alat Aksi...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that demonstrates usage of tool actions
id: Skrip python yang mendemonstrasikan penggunaan alat aksi

note: i18n: tag script attribute text
en: Progressbar
id: Bilah progres

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that demonstrates how to use the progressbar
id: Skrip python yang mendemonstrasikan bagaimana cara menggunakan bilah progres

note: i18n: tag script attribute text
en: Text
id: Teks

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that demonstrates usage of the text engine
id: Skrip python yang mendemonstrasikan penggunaan mesin teks

note: i18n: tag script attribute text
en: Lists with HTML
id: Dafar dengan HTML

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that demonstrates how to create lists with HTML
id: Skrip python yang mendemonstrasikan bagaimana cara menciptakan daftar dengan HTML

note: i18n: tag script attribute text
en: Lists with Cursor
id: Daftr dengan Kursor

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that demonstrates how to create lists with a cursor
id: Skrip python yang mendemonstrasikan bagaimana cara menciptakan daftar dengan sebuah kursor

note: i18n: tag script attribute text
en: Tables
id: Tabel

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that demonstrates how to deal with tables
id: Skrip python yang mendemonstrasikan bagaimana cara berurusan dengan tabel

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that demonstrates how to handle variables
id: Skrip python yang mendemonstrasikan bagaimana cara menangani variabel

note: i18n: tag script attribute text
en: All Shapes
id: Semua Bentuk

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script adds all shapes
id: Skrip python menambahkan semua bentuk
