kspread_plugin_tool_calendar - en to it translation catalogue (15 entries)

en: End date is before start date! Please make sure that end date comes after start date.
it: La data finale è precedente a quella iniziale! Assicurati che le due date siano compatibili.

en: Error
it: Errore

en: Calendars should not be longer than 10 years. If you really need such long periods you need to split them up.
it: I calendari non possono comprendere più di 10 anni. Se davvero ti serve un periodo così lungo, devi suddividerlo.

en: Start and end dates are equal! Only one day will be inserted, do you want to continue?
it: La data finale è uguale a quella iniziale! Verrà inserito un solo giorno.Vuoi continuare?

en: Warning
it: Attenzione

en: Creating a calendar for a longer period than a year can take up a lot of space, do you want to continue?
it: Creare un calendario più lungo di un anno utilizza moltissimo spazio. Vuoi continuare?

en: The area where the calendar is inserted is NOT empty, are you sure you want to continue, overwriting existing data? If you choose No the area that would be required for the desired calendar will be selected so you can see what data would be overwritten.
it: L'area in cui verrà inserito il calendario NON è vuota. Sei sicuro di voler continuare e sovrascrivere i dati esistenti? Se scegli "No", l'area richiesta per il calendario che vorresti inserire verrà evidenziata. Così potrai vedere quali dati verrebbero sovrascritti.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Calendar
it: Inserisci calendario

en: Calendar from %1 to %2
it: Calendario dal %1 al %2

en: week
it: settimana

en: Calendar
it: Calendario

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalendarToolWidget)
en: Calendar Tool
it: Calendario

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_insertButton)
en: Insert
it: Inserisci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End date:
it: Data finale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start date:
it: Data iniziale:
