karbon - en to it translation catalogue (54 entries)

en: Blend
it: Miscela

en: Blend mode
it: Modalità di miscela

en: Normal
it: Normale

en: Multiply
it: Moltiplica

en: Screen
it: Schermo

en: Darken
it: Scurisci

en: Lighten
it: Schiarisci

en: Gaussian blur
it: Sfocatura gaussiana

en: Radius
it: Raggio

en: Color Matrix
it: Matrice di colori

en: Apply color matrix
it: Applica matrice di colori

en: Saturate colors
it: Satura colori

en: Rotate hue
it: Ruota tonalità

en: Luminance to alpha
it: Luminanza ad alfa

en: Saturate value
it: Satura valore

en: Angle
it: Angolo

en: Color matrix
it: Matrice di colori

en: Component transfer
it: Trasferimento di componenti

en: Function
it: Funzione

en: Identity
it: Identità

en: Table
it: Tabella

en: Discrete
it: Discreto

en: Linear
it: Lineare

en: Values
it: Valori

en: Slope
it: Inclinazione

en: Intercept
it: Intercetta

en: Amplitude
it: Ampiezza

en: Exponent
it: Esponente

en: Offset
it: Scostamento

en: Composite
it: Composto

en: Operation
it: Operazione

en: Convolve Matrix
it: Convolgi matrice

en: Duplicate
it: Duplica

en: Wrap
it: Avvolgi

en: None
it: Nessuno

en: Edge mode:
it: Modalità di bordo:

en: Kernel size:
it: Dimensione del nocciolo:

en: Target point:
it: Punto di destinazione:

en: Divisor:
it: Divisore:

en: Bias:
it: Distorsione:

en: Preserve alpha
it: Mantieni alfa

en: Edit kernel
it: Modifica nocciolo

en: Flood fill
it: Inonda

en: Flood color
it: Colore di inondazione

en: Image
it: Immagine

en: Select image...
it: Seleziona immagine...

en: Select image
it: Seleziona immagine

en: Merge
it: Fondi

en: Morphology
it: Morfologia

en: Erode
it: Erodi

en: Dilate
it: Dilata

en: Operator:
it: Operatore:

en: Radius x:
it: Raggio X:

en: Radius y:
it: Raggio Y:
