calligra_semanticitem_event - en to it translation catalogue (15 entries)

[ctx: displayname of the semantic item type Event]
en: Event
it: Evento

en: Region
it: Regione

en: Select a calendar for saving:
it: Seleziona un calendario per il salvataggio:

en: Could not add entry
    %1
it: Impossibile aggiungere una voce
    %1

en: Could not save iCal file
    %1
it: Impossibile salvare il file iCal
    %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Summary:
it: &Riepilogo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Location:
it: &Posizione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Start:
it: Ini&zio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &End:
it: &Fine:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tadtab)
en: Time and Date
it: Ora e data

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tztab)
en: Timezone
it: Fuso orario

en: Calendar Event
it: Evento di calendario

en: Edit...
it: Modifica...

en: Import event to Calendar
it: Importa evento nel calendario

en: Export event to iCal file...
it: Esporta evento in un file iCal...
