FormulaShape - en to it translation catalogue (56 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text to formula
it: Aggiungi testo a una formula

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rows
it: Modifica righe

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text
it: Aggiungi testo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert row
it: Inserisci riga

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove row
it: Rimuovi riga

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert column
it: Inserisci colonna

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove column
it: Rimuovi colonna

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert formula elements.
it: Inserisce elementi nella formula.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove formula elements
it: Rimuove elementi dalla formula.

en: Arrows
it: Frecce

en: Greek
it: Greco

en: Relations
it: Relazioni

en: Operators
it: Operatori

en: Miscellaneous
it: Varie

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Insert
it: Inserisci

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupElements)
en: Elements
it: Elementi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSymbols)
en: Symbols
it: Simboli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupActions)
en: Actions
it: Azioni

[ctx: This button opens a file dialog to load a MathML file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonLoad)
en: Load...
it: Carica...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSave)
en: Save...
it: Salva...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Edit
it: Modifica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupGeneralOptions)
en: General options
it: Opzioni generali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font:
it: Carattere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColors)
en: Colors:
it: Colori:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSpecificOptions)
en: Specific options
it: Opzioni particolari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rows:
it: Righe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Columns:
it: Colonne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: View MathML
it: Vedi MathML

en: This document contains an external link to a remote document
    %1
it: Questo documento è collegato esternamente a
    %1

en: Confirmation Required
it: È richiesta una conferma

en: Download
it: Scarica

en: Skip
it: Salta

en: A formula
it: Una formula

en: Insert fenced element
it: Inserire un elemento delimitato

en: Insert enclosed element
it: Inserisci elemento tra parentesi

en: Insert root
it: Inserisci radice

en: Insert square root
it: Inserisci radice quadrata

en: Insert fraction
it: Inserisci frazione

en: Insert bevelled fraction
it: Inserisci una frazione elegante

en: Insert 3x3 table
it: Inserisci una matrice 3x3

en: Insert 2 dimensional vector
it: Inserisci vettore bidimensionale

en: Insert subscript
it: Inserisci un indice

en: Insert superscript
it: Inserisci un esponente

en: Insert sub- and superscript
it: Inserisci esponente e indice

en: Insert overscript
it: Inserisci scritta in alto

en: Insert underscript
it: Inserisci scritta in basso

en: Insert under- and overscript
it: Inserisci scritta in alto e in basso

en: Insert row
it: Inserisci riga

en: Insert column
it: Inserisci colonna

en: Remove row
it: Rimuovi riga

en: Remove column
it: Rimuovi colonna

en: Formula editing
it: Modifica delle formule

en: Mode:
it: Modalità:

en: Parse error.
it: Errore di interpretazione.

en: Edit formula with LaTeX/Matlab syntax
it: Modifica la formula con la sintassi LaTeX/Matlab

en: Edit formula with LaTeX syntax
it: Modifica la formula con la sintassi LaTeX
