MusicShape - en to it translation catalogue (96 entries)

en: Double flat
it: Doppio bemolle

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
it: Bemolle

en: Natural
it: Bequadro

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
it: Diesis

en: Double sharp
it: Doppio diesis

en: %1 flats
it: %1 bemolli

en: %1 sharps
it: %1 diesis

en: Dots
it: Punti

en: Eraser
it: Gomma

en: Ab Major
it: Lab maggiore

en: Eb Major
it: Mib maggiore

en: Bb Major
it: Sib maggiore

en: F Major
it: Fa maggiore

en: C Major
it: Do maggiore

en: G Major
it: Sol maggiore

en: D Major
it: Re maggiore

en: A Major
it: La maggiore

en: E Major
it: Mi maggiore

[ctx: Other key signature]
en: Other
it: Altra

en: note
it: nota

en: rest
it: pausa

en: Double whole
it: Breve

en: Whole
it: Semibreve

en: Half
it: Minima

en: Quarter
it: Semiminima

en: Eighth
it: Croma

en: 16th
it: Semicroma

en: 32nd
it: Biscroma

en: 64th
it: Semibiscroma

en: 128th
it: Fusa

en: Unknown note
it: Nota sconosciuta

en: Unknown rest
it: Pausa sconosciuta

en: Remove bar
it: Rimuovi battuta

en: Select
it: Seleziona

[ctx: Treble clef]
en: Treble
it: Violino

[ctx: Bass clef]
en: Bass
it: Basso

[ctx: Alto clef]
en: Alto
it: Contralto

[ctx: Tenor clef]
en: Tenor
it: Tenore

en: C clef on line %1
it: Chiave di Do sul rigo %1

en: Unknown clef
it: Chiave sconosciuta

en: Tied notes
it: Note legate

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add measures
it: Aggiungi misure

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add dot
it: Aggiungi punto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set chord duration
it: Imposta durata accordo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add note
it: Aggiungi nota

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add part
it: Aggiungi parte

en: Part %1
it: Parte %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change part details
it: Cambia i dettagli della parte

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add chord
it: Aggiungi accordo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add rest
it: Aggiungi pausa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert chord to rest
it: Converti accordo in pausa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove bar
it: Rimuovi battuta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove rest
it: Rimuovi pausa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove chord
it: Rimuovi accordo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove note
it: Rimuovi nota

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove part
it: Rimuovi parte

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove clef
it: Rimuovi chiave

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove staff element
it: Rimuovi elemento del rigo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set accidentals
it: Imposta accidenti

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change clef
it: Cambia chiave

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change key signature
it: Cambia armatura di chiave

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change time signature
it: Cambia indicazione tempo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Toggle Note Tie
it: Attiva/disattiva legatura

en: Set key signature
it: Imposta armatura di chiave

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Region
it: Regione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
it: Misura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
it: fino

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
it: fino alla fine del pezzo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
it: al prossimo cambio di chiave

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
it: Righi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
it: Aggiorna tutti i righi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
it: Aggiorna solo il rigo selezionato

en: Part details
it: Dettagli della parte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
it: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
it: Nome breve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
it: Righi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
it: Voce 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
it: Voce 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
it: Voce 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
it: Voce 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
it: Aggiungi misure

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
it: Importa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
it: Esporta

en: Part 1
it: Parte 1

en: Music Shape
it: Figura musicale

en: A shape which provides a music editor
it: Una figura che fornisce un editor musicale

en: Parts
it: Parti

en: Music editing, parts
it: Composizione musicale, parti

en: Clef
it: Chiave

en: Time signature
it: Tempo

en: Key signature
it: Armatura della chiave

en: Add how many measures?
it: Quante misure aggiungere?

[ctx: @title:window]
en: Import
it: Importa

en: MusicXML files (*.xml)
it: File MusicXML (*.xml)

[ctx: @title:window]
en: Export
it: Esporta

en: Music editing
it: Composizione musicale
