PathShapes - en to it translation catalogue (59 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
it: Cambia ellisse

en: Arc
it: Arco

en: Pie
it: Settore circolare

en: Chord
it: Corda

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
it: Figura di ellisse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
it: Tipo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
it: Angoli iniziale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
it: Angolo finale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
it: Chiudi ellisse

en: Ellipse
it: Ellisse

en: An ellipse
it: Un'ellisse

en: A callout shape
it: La forma di uno strillo

en: Rectangular Callout
it: Un strillo rettangolare

en: A rectangular callout
it: Uno strillo rettangolare

en: Rounded Callout
it: Strillo arrotondato

en: A rounded rectangular callout
it: Uno strillo rettangolare arrotondato

en: Callout editing
it: Modifica strillo

en: An enhanced path shape
it: La figura di un percorso migliorato

en: An enhanced path
it: Un percorso migliorato

en: Cross
it: Croce

en: A cross
it: Una croce

en: Arrow
it: Freccia

en: An arrow
it: Una freccia

en: Smiley
it: Faccina

en: Circular Arrow
it: Freccia circolare

en: A circular-arrow
it: Una freccia circolare

en: Gearhead
it: Testa a rotella

en: A gearhead
it: Una testa a rotella

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
it: Cambia rettangolo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
it: Figura di rettangolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
it: Raggio x dell'angolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
it: Raggio y dell'angolo:

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: A rectangle
it: Un rettangolo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
it: Cambia spirale

en: Curve
it: Curva

en: Line
it: Linea

en: Clockwise
it: Senso orario

en: Anticlockwise
it: Senso antiorario

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
it: Figura di spirale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
it: Sfumatura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
it: Direzione:

en: Spiral
it: Spirale

en: A spiral shape
it: La figura di una spirale

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
it: Cambia stella

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
it: Figura di stella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
it: Poligono:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
it: Angoli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
it: Raggio interno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
it: Raggio esterno:

en: A star shape
it: La figura di una stella

en: A star
it: Una stella

en: Star
it: Stella

en: Flower
it: Fiore

en: A flower
it: Un fiore

en: Pentagon
it: Pentagono

en: A pentagon
it: Un pentagono

en: Hexagon
it: Esagono

en: A hexagon
it: Un esagono
