TextShape - en to it translation catalogue (477 entries)

en: Annotation
it: Annotazione

en: Annotation shape to show annotation content
it: Forma di annotazione per mostrare il contenuto dell'annotazione

en: Annotation Shape
it: Forma di annotazione

[ctx: (qtundo-format)]
en: Accept change
it: Accetta modifica

[ctx: Disable Shrink To Fit]
en: Disable
it: Disabilita

[ctx: Enable Shrink To Fit]
en: Enable
it: Abilita

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Width]
en: %1 Grow To Fit Width
it: %1 «Ingrandisci per adattare all'ampiezza»

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Height]
en: %1 Grow To Fit Height
it: %1 «Ingrandisci per adattare all'altezza»

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Shrink To Fit]
en: %1 Shrink To Fit
it: %1 «Adatta alle dimensioni»

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List Level
it: Cambia livello elenco

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reject change
it: Rifiuta modifica

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Changes
it: Mostra modifiche

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Changes
it: Nascondi modifiche

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AcceptRejectChangeDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TableOfContentsConfigure) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TableOfContentsStyleConfigure)
en: Dialog
it: Finestra di dialogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
it: Accetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
it: Rifiuta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel
it: Annulla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Log
it: Elenco modifiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Author
it: Autore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Date
it: Data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Type
it: Tipo

en: Ascending
it: Ascendente

en: Descending
it: Discendente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configureBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, BibliographyConfigureDialog)
en: Configure bibliography
it: Configura bibliografia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Formatting of bibliography entries
it: Impaginazione delle voci bibliografiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefixLabel)
en: Prefix:
it: Prefisso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffixLabel)
en: Suffix:
it: Suffisso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numberedEntries)
en: Number entries
it: Voci numerate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sort
it: Ordina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortByPosition)
en: Sort by position
it: Ordina per posizione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sortKeyGroupBox)
en: Sort keys
it: Chiavi di ordinamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addSortKeyButton)
en: Add sort key
it: Aggiungi chiave di ordinamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortAlgorithmLabel)
en: Sort algorithm:
it: Algoritmo di ordinamento:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sortAlgorithm)
en: Alphanumeric
it: Alfanumerico

en: Bibliography
it: Bibliografia

en: References
it: Riferimenti

en: This is a line of inserted text.
it: Questa è una riga di testo inserito.

en: This is a line of deleted text.
it: Questa è una riga di testo eliminato.

en: This is a line of text whose format has been changed.
it: Questa è una riga il cui formato è cambiato.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ChangeConfigureDialog)
en: Configure Change Tracking
it: Configura il rintracciamento delle modifiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: General Settings
it: Impostazioni generali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Saving Format
it: Formato di salvataggio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, deltaXmlRadioButton)
en: DeltaXML (Experimental)
it: DeltaXML (Sperimentale)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Author Name
it: Nome dell'autore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Visualization Settings
it: Cambia impostazioni di visualizzazione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, insertionGroupBox)
en: Insertions
it: Inserimenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deletionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatColorLabel)
en: Background Color
it: Colore di sfondo

note: i18n: ectx: property (html), widget (QTextEdit, previewTextEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Preview</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Inserted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the inserted text. This is a line of inserted text. This is a line after the inserted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Deleted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the deleted text. This is a line of deleted text. This is a line after the deleted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Formatted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the format-change text. This is a line of text whose format has been changed. This is a line of text after the format-change text.</span></p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Anteprima</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Testo inserito</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Questa è una riga di testo prima del testo inserito. Questa è una riga di testo inserito. Questa è una riga di testo dopo il testo inserito.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Testo eliminato</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Questa è una riga di testo prima del testo eliminato. Questa è una riga di testo eliminato. Questa è una riga di testo dopo il testo eliminato.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Testo formattato</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Questa è una riga di testo prima del testo col formato cambiato. Questa è una riga di testo col formato cambiato. Questa è una riga di testo dopo il testo col formato cambiato..</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deletionGroupBox)
en: Deletions
it: Eliminazioni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatGroupBox)
en: Format Changes
it: Cambi di formato

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChangeTrackingOptions)
en: Change Tracking Options
it: Opzioni di rintracciamento delle modifiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureChangeTrackingButton)
en: Configure Settings
it: Configura impostazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, recordChangesCheckBox)
en: Record Changes
it: Registra modifiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showChangesCheckBox)
en: Show Changes
it: Mostra modifiche

en: Font
it: Caratteri

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
it: Generale

[ctx: Name of the style]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
it: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next style:
it: Stile successivo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Parent style:
it: Stile genitore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inToc)
en: Include in table of contents
it: Includi nella tavola dei contenuti

en: Normal
it: Normale

en: Small Caps
it: Maiuscoletto

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Lowercase
it: Minuscolo

en: Capitalize
it: Iniziali maiuscole

en: Superscript
it: Apice

en: Subscript
it: Pedice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textColorLabel)
en: Text color:
it: Colore del testo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
it: Colore dello sfondo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Underlining:
it: Sottolineatura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Strikethrough:
it: Sbarrato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Capitalization:
it: Uso delle maiuscole:

[ctx: Character position]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Position:
it: Posizione:

en: Select
it: Seleziona

en: The document already contains the bibliography entry with different data.
    Do you want to adjust existing entries?
it: Il documento contiene già la voce di bibliografia con dati differenti,
    Vuoi modificare le voci esistenti?

en: Warning
it: Attenzione

en: Short name%1
it: Nome breve%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CitationInsertionDialog)
en: Insert Bibliography entry
it: Aggiungi voce bibliografica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Insert Bibliography Entry Details
it: Inserisci i dettagli della voce bibliografica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortnameLabel)
en: Short Name:
it: Nome breve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourcetypeLabel)
en: Source:
it: Fonte:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Article
it: Articolo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Book
it: Libro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Booklet
it: Opuscolo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Conference
it: Conferenza

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Email
it: Posta elettronica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Inbook
it: Inlibro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Incollection
it: Inraccolta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Inproceedings
it: Inatti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Journal
it: Rivista

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Manual
it: Manuale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Masters thesis
it: Tesi di laurea magistrale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Misc
it: Varie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: PhD thesis
it: Tesi di dottorato di ricerca

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Proceedings
it: Atti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Tech Report
it: Rapporto tecnico

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Unpublished
it: Non pubblicato

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 1
it: personalizzato 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 2
it: personalizzato 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 3
it: personalizzato 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 4
it: personalizzato 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 5
it: personalizzato 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authorLabel)
en: Author:
it: Autore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
it: Titolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
it: Anno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publisherLabel)
en: Publisher:
it: Casa editrice:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
it: Indirizzo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chapterLabel)
en: Chapter:
it: Capitolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editorLabel)
en: Editor:
it: Editore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pagesLabel)
en: Page(s):
it: Pagina/e:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, booktitleLabel)
en: Book title:
it: Titolo del libro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editionLabel)
en: Edition:
it: Edizione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publicationLabel)
en: Publication:
it: Pubblicazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, institutionLabel)
en: Institution:
it: Istituto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organisationLabel)
en: Organisation:
it: Organizzazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reporttypeLabel)
en: Type of Report:
it: Tipo di relazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, schoolLabel)
en: University:
it: Università:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, journalLabel)
en: Journal:
it: Rivista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, monthLabel)
en: Month:
it: Mese:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, seriesLabel)
en: Series:
it: Serie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
it: Numero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
it: Nota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, annotationLabel)
en: Annotation:
it: Annotazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud1Label)
en: User-defined 1:
it: Definito dall'utente 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud3Label)
en: User-defined 3:
it: Definito dall'utente 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud2Label)
en: User-defined 2:
it: Definito dall'utente 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud4Label)
en: User-defined 4:
it: Definito dall'utente 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud5Label)
en: User-defined 5:
it: Definito dall'utente 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From the document:
it: Dal documento:

en: Used Styles
it: Stili utilizzati

en: Unused Styles
it: Stili inutilizzati

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Colors
it: Colori

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shadowGroupBox)
en: Text Shadow
it: Ombra del testo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowColorLabel)
en: Color:
it: Colore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowDistanceLabel)
en: Distance:
it: Distanza:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, positionGroupBox)
en: Position
it: Posizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hyphenate)
en: Automatic hyphenation
it: Sillabazione automatica

en: Select Font
it: Seleziona i caratteri

[ctx: (qtundo-format)]
en: Font
it: Carattere

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertBibliographyDialog)
en: Insert Bibliography
it: Inserisci bibliografia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titlegroupBox)
en: Bibliography title
it: Titolo bibliografia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bibliography entries
it: Voci di bibliografia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bibTypesLabel)
en: Bibliography type:
it: Tipo di bibliografia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In book
it: Nel libro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In collection
it: Nella raccolta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In proceedings
it: In atti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Tech report
it: Relazione tecnica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom1
it: personale1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom2
it: personale2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom3
it: personale3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom4
it: personale4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom5
it: personale5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, availableFieldsLabel)
en: Available fields
it: Campi disponibili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add >>
it: Aggiungi »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, span)
en: Span
it: Separatore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: <<Remove
it: « Rimuovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addedFieldsLabel)
en: Fields added
it: Campi aggiunti

en: Special Characters
it: Caratteri speciali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: Insert
it: Inserisci

[ctx: Close dialog]
en: Close
it: Chiudi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Quick search:
it: Ricerca rapida:

en: The URL is invalid
it: L'URL non è valido

en: Bookmark does not exist
it: Il segnalibro non esiste

en: Fetching the title: 0% complete
it: Recupero del titolo: 0% completo

en: Fetch timed out
it: Tempo scaduto per il recupero

en: Fetching the title: %1% complete
it: Recupero del titolo: %1% completo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkInsertionDialog)
en: Link
it: Collegamento

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Web Link
it: Collegamento sul web

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Insert links to web documents. You can provide both URL and a label for the link,
     or just enter the URL and hit "Fetch the title from URL"
it: Inserisce collegamenti a documenti sul web. Puoi fornire sia l'URL che un'etichetta per il collegamento,
     oppure inserire solo l'URL e premere «Recupera il titolo dall'URL»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: The address of your document (Uniform Resource Locator)
it: L'indirizzo del documento (URL)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, fetchTitleButton)
en: Hit this button to get the title from the URL. Redirections are also handled.
it: Premi questo pulsante per recuperare il titolo dall'URL. Sono gestite anche le redirezioni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fetchTitleButton)
en: Fetch Title From URL
it: Recupera il titolo da URL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: The text that will be displayed for your link
it: Il testo da mostrare per il collegamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en:  Text:
it:  Testo:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Link To Bookmark
it: Collegamento a segnalibro

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Insert links to Bookmarks. To create bookmarks,
    click "Bookmarks" in the Links and Bookmarks section
it: Inserisci collegamenti ai segnalibri. Per creare un segnalibro,
    fai clic su «Segnalibri» nella sezione collegamenti e segnalibri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: The name of the bookmark to where the link has to point to
it: Il nome del segnalibro dove il collegamento deve puntare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en:  Name:
it:  Nome:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ListLevelWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ParagraphIndentSpacing) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox)
en: <p><ul><li><b>Single</b>: The normal linespacing</li></ul></p>
it: <p><ul><li><b>Singola</b>: La spaziatura normale</li></ul></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addTabStop)
en: Add tab stop
it: Aggiungi punto di tabulazione

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Tab character
it: Carattere di tabulazione

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Space character
it: Carattere di spazio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Nothing
it: Niente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: LABEL
it: ETICHETTA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabStopLabel)
en: First line separated from label by:
it: Prima riga separata dalla etichetta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Left
it: A sinistra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Center
it: Al centro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Right
it: A destra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, increaseLabel)
en: Per level increase:
it: Incremento per livello:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, numberTab)
en: Number
it: Numero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Format:
it: Formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display levels above:
it: Mostra i livelli sopra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, synchro)
en: Letter synchronization
it: Sincronizzazione lettera

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bulletTab)
en: Bullet
it: Punto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, imageTab)
en: Picture
it: Immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Load Image...
it: Carica immagine...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
it: &Rinomina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
it: &Elimina

en: Rename Bookmark
it: Rinomina segnalibro

en: Please provide a new name for the bookmark
it: Fornisci un nuovo nome per il segnalibro

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
it: Un segnalibro chiamato «%1» è già presente.

en: Insert Bookmark
it: Inserisci segnalibro

en: Please provide a name for the bookmark
it: Fornisci un nome per il segnalibro

en: Manage Bookmarks
it: Gestisci segnalibri

en: Footnote Settings
it: Impostazioni per le note a piè di pagina

en: Endnote Settings
it: Impostazioni per le note finali

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Automatic Numbering:
it: Numerazione automatica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefix)
en:  Prefix:
it: Prefisso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startAt)
en:  Start at:
it: Inizia da:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numStyle)
en:  Format:
it:  Formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffix)
en:  Suffix:
it: Suffisso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, beginAt)
en: Starts over at:
it: Ricomincia da:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Page
it: Pagina

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Chapter
it: Capitolo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Document
it: Documento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: I,II,III, ...
it: I, II, III, ...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, continuationBox)
en: Continuation Notice:
it: Nota di continuazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cont2)
en: Text saying it is a continuation:
it: Testo che indica che è una continuazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cont1)
en:  Text saying it will continue:
it: Testo che indica che continuerà:

[ctx: Automatic horizontal alignment]
en: Auto
it: Automatico

[ctx: Text alignment]
en: Left
it: A sinistra

[ctx: Text alignment]
en: Right
it: A destra

[ctx: Text alignment]
en: Centered
it: Centrato

[ctx: Tab follows the bullet or number]
en: Tab Stop
it: Tabulazione

[ctx: Space]
en: Space
it: Spazio

[ctx: None]
en: Nothing
it: Niente

en: Select a list image
it: Seleziona l'immagine di un elenco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start at:
it: Inizia da:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Alignment:
it: Allineamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Depth:
it: Profondità:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Display Levels:
it: Livelli da mostrare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Bullet/Number followed by
it: Elenchi puntati/Numeri seguiti da

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: at
it: a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Aligned at
it: Allineato a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Indented at
it: Rientrato a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Custom character:
it: Carattere speciale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restartNumbering)
en: Restart numbering at this paragraph
it: Riparti con la numerazione a questo paragrafo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, letterSynchronization)
en: Letter Synchronization
it: Sincronizzazione lettera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width
it: Larghezza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertImageLabel)
en: Insert Image
it: Inserisci immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height
it: Altezza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertImage)
en: Browse...
it: Sfoglia...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Background
it: Sfondo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Whole Word
it: Parola intera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Drop caps:
it: Capolettere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Distance to paragraph:
it: Distanza dal paragrafo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of characters:
it: Numero di caratteri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of lines it covers:
it: Numero di righe coperte:

en: Indent/Spacing
it: Rientri/spaziature

en: General Layout
it: Impaginazione generale

en: Bullets/Numbers
it: Elenchi puntati/Numeri

en: Decorations
it: Decorazioni

en: Drop Caps
it: Capolettere

[ctx: Line spacing value]
en: Single
it: Singola

[ctx: Line spacing value]
en: 1.5 Lines
it: 1.5 righe

[ctx: Line spacing value]
en: Double
it: Doppia

[ctx: Line spacing type]
en: Proportional
it: Proporzionale

[ctx: Line spacing type]
en: Additional
it: Aggiuntiva

[ctx: Line spacing type]
en: Fixed
it: Fissa

[ctx: Line spacing type]
en: At least
it: Almeno

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Indent
it: Rientro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Left:
it: Sinistro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right:
it: Destro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: First Line:
it: Prima riga:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoTextIndent)
en: Auto-infer from text size
it: Deduci automaticamente dalla dimensione del testo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Line Spacing
it: Interlinea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Use Font Metrics:
it: Usa la metrica dei caratteri:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Paragraph Space
it: Spaziatura dei paragrafi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Before:
it: Prima:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: After:
it: Dopo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Alignment
it: Allineamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, justify)
en: Justify
it: Giustificato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior at End of Frame/Page
it: Comportamento a fine riquadro/pagina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepTogether)
en: Keep lines together
it: Tieni assieme le righe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakBefore)
en: Insert break before paragraph
it: Inserisci un'interruzione prima del paragrafo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakAfter)
en: Insert break after paragraph
it: Inserisci un'interruzione dopo il paragrafo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Leave at least this many lines (orphans):
it: Lascia almeno così tante righe (orfane):

en: Paragraph Format
it: Formato paragrafi

en: Insert a table
it: Inserisci una tabella

en: Section name
it: Nome della sezione

en: Configure sections
it: Configura sezioni

en: Invalid characters or section with such name exists.
it: Caratteri non validi o esiste una sezione con lo stesso nome.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Section name:
it: Nome della sezione:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SectionsSplitDialog)
en: Split sections
it: Dividi sezioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Insert paragraph...
it: Inserisci paragrafo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: before start of section:
it: prima dell'inizio della sezione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: after end of section:
it: dopo la fine della sezione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertAnnotation)
en: Insert Note
it: Inserisci nota

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeAnnotation)
en: Remove Note
it: Rimuovi nota

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Add caption
it: Aggiungi didascalia

en: Change font format
it: Cambia il formato del carattere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert citation at current position
it: Inserisci citazione alla posizione attuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert Citation
it: Inserisci citazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configureBibliography)
en: Configure Bibliography
it: Configura bibliografia

en: Inserts a footnote at the current cursor position
it: Inserisci una nota a piè di pagina alla posizione attuale del cursore

en: Inserts an endnote at the current cursor position
it: Inserisci una nota finale alla posizione attuale del cursore

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addEndnote)
en: Endnote
it: Nota finale

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addFootnote)
en: Footnote
it: Nota a piè di pagina

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SimpleInsertWidget)
en: Other insertions from "References"  below and in "Add Shape" docker
it: Altre aggiunte in «Riferimenti» in basso e nell'area «Aggiungi forme»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertLink)
en: Hyperlinks
it: Collegamenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, invokeBookmarkHandler)
en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Change paragraph format
it: Cambia il formato dei paragrafi

en: Recently Used Level Formats
it: Formati di livello utilizzati di recente

en: Library of Level Formats
it: Raccolta dei formati di livello

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bDelete)
en: Delete
it: Elimina

en: Edit...
it: Modifica...

en: Define New Level Format...
it: Definisci nuovo formato di livello...

en: Define new bullet or numbering format
it: Definisci un nuovo formato di punto o numerazione

en: Define New List Level Format
it: Definisci nuovo formato di livello dell'elenco

en: Edit List Level Format
it: Modifica formato di livello dell'elenco

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addToC)
en: Contents
it: Contenuti

en: Set Border Color...
it: Imposta il colore del testo...

[ctx: No border - has to fit in 48pixels]
en: None
it: Nessuno

en: No Border
it: Senza bordo

en: Create a new style inheriting the current style
it: Crea un nuovo stile che eredita le proprietà dello stile attuale

en: New Style
it: Nuovo stile

en: Another style named '%1' already exist. Please choose another name.
it: Un altro stile con nome «%1» esiste già. Scegli un nome diverso.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, paragraphStylesListView)
en: Paragraph
it: Paragrafo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, characterStylesListView)
en: Character
it: Carattere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bNew)
en: &New
it: &Nuovo

en: Style Manager
it: Gestione stili

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: You have changes that are not applied. What do you want to do with those changes?
it: Ci sono modifiche non applicate. Cosa vuoi farne?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">It is possible to assign a named style to text and alter the style properties to change all text with that style.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Applying a style change will reformat all text that previously got the named style assigned to it. Use the Styles docker to apply styles to text.</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">È possibile assegnare un nome allo stile del testo e alterare le proprietà dello stile per modificare tutto il testo con tale stile.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">L'applicazione della modifica dello stile reimpaginerà tutto il testo a cui è stato precedentemente assegnato lo stile in questione. Usa il pannello Stili per applicare gli stili al testo.</p></body></html>

en: Create a new style with the current properties
it: Crea un nuovo stile con le proprietà attuali

en: New style
it: Nuovo stile

en: None
it: Nessuno

en: Insert Table
it: Inserisci tabella

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupLogical)
en: Columns and rows
it: Colonne e righe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColumns)
en: Number of columns:
it: Numero di colonne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRows)
en: Number of rows:
it: Numero di righe:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupPhysical)
en: Width strategy
it: Strategia per la larghezza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFixed)
en: Fixed column width:
it: Larghezza fissa della colonna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitContents)
en: Fit to contents
it: Adatta al contenuto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitAvail)
en: Fit to available surrounding
it: Adatta agli elementi adiacenti disponibili

en: Table of Contents - Configure
it: Tavola dei contenuti – Configura

en: Table Title
it: Titolo della tabella

en: Use outline
it: Usa la bordatura

en: Use styles
it: Usa gli stili

en: Configure
it: Configura

en: Index
it: Indice

en: Styles
it: Stili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTitle)
en: Title
it: Titolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useOutline) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useStyles)
en: CheckBox
it: CasellaDaMarcare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureStyles)
en: PushButton
it: PulsanteDaPremere

en: Level %1
it: Livello %1

en: Level
it: Livello

en: Style
it: Stile

en: Table of Contents - Configure Styles
it: Tavola dei contenuti – Configura gli stili

en: Styles available
it: Stili disponibili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesAvailableLabel)
en: TextLabel
it: Etichettatesto

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Table Of Contents
it: Tavola dei contenuti

en: Insert a Table of Contents into the document.
it: Inserisci una Tavola dei contenuti nel documento.

en: Insert Custom...
it: Inserisci personalizzato...

en: Insert a custom Table of Contents into the document.
it: Inserisci una Tavola dei contenuti nel documento.

en: Configure...
it: Configura...

en: Configure the Table of Contents
it: Configura la Tavola dei contenuti

en: Insert footnote with auto number
it: Inserisci nota a piè di pagina con numerazione automatica

en: Insert Labeled Footnote
it: Inserisci nota a piè di pagina etichettata

en: Insert with label:
it: Inserisci con etichetta:

en: Insert endnote with auto number
it: Inserisci nota finale con numerazione automatica

en: Insert Labeled Endnote
it: Inserisci nota finale etichettata

en: Settings...
it: Impostazioni...

en: Insert a citation into the document.
it: Inserisci una citazione nel documento.

en: Insert a bibliography into the document.
it: Inserisci una bibliografia nel documento.

en: Insert Custom Bibliography
it: Aggiungi bibliografia personalizzata

en: Insert a custom Bibliography into the document.
it: Inserisci una bibliografia personalizzata nel documento.

en: Configure the bibliography
it: Configura la bibliografia

en: Insert Link
it: Inserisci collegamento

en: Insert a weblink or link to a bookmark.
it: Inserisci un collegamento o un collegamento web nel documento.

en: Add Bookmark
it: Aggiungi segnalibro

en: Add Bookmark :
it: Aggiungi segnalibro:

en: Insert a Bookmark. This is useful to create links that point to areas within the document
it: Aggiungi un segnalibro. È utile per creare collegamenti che puntano a certe sezioni del documento

en: Display a pop up that hosts the options to add new Bookmark or handle existing Bookmarks
it: Mostra una finestra con le opzioni per aggiungere nuovi segnalibri o gestire quelli esistenti

en: Manage your Bookmarks. Check where are they pointing to, Delete or Rename.
it: Gestisce i segnalibri. Controlla dove puntano, eliminali o rinominali.

[ctx: as in table of contents, list of pictures, index]
en: Tables, Lists & Indexes
it: Tabelle, elenchi ed indici

en: Footnotes and Endnotes
it: Note finali o a piè di pagina

en: Citations and Bibliography
it: Citazioni e bibliografia

en: Links and Bookmarks
it: Collegamenti e segnalibri

en: Bookmark cannot be empty
it: Il segnalibro non può essere vuoto

en: Duplicate Name. Click "Manage Bookmarks"
it: Nome duplicato. Fai clic su «Gestisci i segnalibri»

en: to Rename or Delete Bookmarks
it: per rinominare o eliminare i segnalibri

en: Remove Comment
it: Rimuovi commento

en: Spell check
it: Controllo ortografico

en: Comments
it: commenti

en: Review
it: Revisione

en: Text
it: Testo

en: A shape that shows text
it: Una figura che mostra del testo

en: Text Shape
it: Figura di testo

en: Configure current section
it: Configura la sezione attuale

en: Insert new section
it: Inserisci una nuova sezione

en: Insert paragraph between sections
it: Inserisci paragrafo tra le sezioni

en: Paste As Text
it: Incolla come testo

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

[ctx: Text formatting]
en: Underline
it: Sottolineato

en: Strikethrough
it: Sbarrato

en: Align Left
it: Allinea a sinistra

en: Align Right
it: Allinea a destra

en: Align Center
it: Allinea al centro

en: Align Block
it: Allinea blocco

en: Change text direction
it: Cambia direzione del testo

en: Change writing direction
it: Cambia direzione di scrittura

en: Increase Indent
it: Aumenta rientro

en: Decrease Indent
it: Diminuisci rientro

en: Toggle List or List Level Formatting
it: Commuta elenco o formattazione di livello dell'elenco

en: Toggle list on/off, or change format of current level
it: Abilita/disabilita l'elenco, o cambia il formato del livello attuale

en: Increase Font Size
it: Aumenta dimensione caratteri

en: Decrease Font Size
it: Diminuisci dimensione caratteri

en: Font Family
it: Famiglia di caratteri

en: Variable
it: Variabile

en: Insert Non-Breaking Space
it: Inserisci spazio insecabile

en: Insert Non-Breaking Hyphen
it: Inserisci trattino insecabile

en: Insert Index
it: Inserisci indice

en: Insert Soft Hyphen
it: Inserisci trattino opzionale

en: Line Break
it: Interruzione riga

en: Page Break
it: Interruzione di pagina

en: Insert a page break
it: Inserisci interruzione di pagina

en: All text after this point will be moved into the next page.
it: Tutto il testo dopo questo punto sarà spostato sulla pagina successiva.

en: Font...
it: Caratteri...

en: Change character size, font, boldface, italics etc.
it: Cambia la dimensione, il tipo, lo spessore, l'inclinazione ecc. dei caratteri

en: Change the attributes of the currently selected characters.
it: Cambia gli attributi dei caratteri attualmente selezionati.

en: Font Size
it: Dimensione caratteri

en: Text Color...
it: Colore del testo...

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Background Color...
it: Colore dello sfondo...

en: Auto Resize To Content
it: Ridimensionamento automatico al contenuto

en: Grow To Fit Width
it: Ingrandisci per adattarsi all'ampiezza

en: Grow To Fit Height
it: Ingrandisci per adattarsi all'altezza

en: Shrink To Fit
it: Adatta alle dimensioni

en: Insert a table into the document.
it: Inserisci una tabella nel documento.

en: Row Above
it: Riga sopra

en: Insert Row Above
it: Inserisci riga sopra

en: Row Below
it: Riga sotto

en: Insert Row Below
it: Inserisci riga sotto

en: Column Left
it: Colonna a sinistra

en: Insert Column Left
it: Inserisci colonna a sinistra

en: Column Right
it: Colonna a destra

en: Insert Column Right
it: Inserisci colonna a destra

en: Column
it: Colonna

en: Delete Column
it: Elimina colonna

en: Row
it: Riga

en: Delete Row
it: Elimina riga

en: Merge Cells
it: Unisci celle

en: Split Cells
it: Dividi celle

en: Select a border style and paint that style onto a table
it: Seleziona un stile del bordo e applicalo a una tabella

en: Paragraph...
it: Paragrafo...

en: Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.
it: Cambia i margini, il flusso del testo, i bordi, le liste puntate, la numerazione, ecc.

en: <p>Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.</p><p>Select text in multiple paragraphs to change the formatting of all selected paragraphs.</p><p>If no text is selected, the paragraph where the cursor is located will be changed.</p>
it: <p>Cambia i margini del paragrafo, il flusso del testo, i bordi, gli elenchi puntati, la numerazione, ecc.</p><p>Seleziona il testo in paragrafi multipli per cambiare la formattazione di tutti i paragrafi selezionati.</p><p>Se non è selezionato alcun testo, sarà modificato il paragrafo dove si trova il cursore.</p>

en: Style Manager...
it: Gestione stili...

en: Change attributes of styles
it: Cambia gli attributi degli stili

en: <p>Change font and paragraph attributes of styles.</p><p>Multiple styles can be changed using the dialog box.</p>
it: <p>Cambia gli attributi degli stili del carattere e del paragrafo.</p><p>Più stili possono essere modificati utilizzando la finestra di dialogo.</p>

en: Special Character...
it: Caratteri speciali...

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard
it: Inserisci uno o più caratteri o simboli non presenti sulla tastiera

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard.
it: Inserisci uno o più caratteri o simboli non presenti sulla tastiera.

en: Repaint
it: Ridisegna

en: Insert Comment
it: Inserisci commento

en: Insertion
it: Inserimento

en: Deletion
it: Eliminazione

en: Formatting
it: Formato

en: Ctrl+click to go to link
it: Ctrl+clic per seguire il collegamento

en: Ctrl+click to go to the note
it: Ctrl+clic per raggiungere la nota

en: Ctrl+click to go to the note reference
it: Ctrl+clic per raggiungere il riferimento di nota

en: follows along
it: segue il

en: Press shift to not resize this
it: Premi Maiusc per non ridimensionarlo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Formatting
it: Cambia formato del bordo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
it: Taglia

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Column Width
it: Correggi la larghezza della colonna

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Row Height
it: Correggi l'altezza della riga

en: Table
it: Tabella

en: Autocorrection
it: Correzione automatica

en: Key Press
it: Pressione tasto

en: This link points to the program or script '%1'.
    Malicious programs can harm your computer. Are you sure that you want to run this program?
it: Questo collegamento punta al programma o script «%1».
    Programmi malintenzionati possono danneggiare il tuo computer. Sei sicuro di voler eseguire questo programma?

en: Open Link?
it: Aprire il collegamento?

en: Text editing
it: Modifica del testo
