AutocorrectPlugin - en to it translation catalogue (49 entries)

en: Configure &Autocorrection...
it: Configura la correzione &automatica...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutocorrectConfig)
en: Autocorrection
it: Correzione automatica

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Si&mple Autocorrection
it: Correzione automatica se&mplice

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Detect when a new sentence is started and always ensure that the first character is an uppercase character
it: Identifica l'inizio di una nuova frase e rende il primo carattere della frase maiuscolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Convert &first letter of a sentence automatically to uppercase
    (e.g. "my house. in this town" to "my house. In this town")
it: Converti in maiuscolo la prima lettera di una &frase
    (ad es. «la mia casa. in questa città» in «la mia casa. In questa città»)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: All words are checked for the common mistake of holding the shift key down a bit too long. If some words must have two uppercase characters, then those exceptions should be added in the 'Exceptions' tab.
it: Tutte le parole sono controllate per il comune errore di tener premuto il tasto Maiusc un po' troppo a lungo. Se qualche parola deve avere due caratteri maiuscoli, dovresti aggiungerla nella scheda «Eccezioni».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: Convert &two uppercase characters to one uppercase and one lowercase character
     (e.g. PErfect to Perfect)
it: Conver&ti due caratteri maiuscoli in uno maiuscolo ed uno minuscolo
    (ad es. PErfetto in Perfetto)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Detect when a URL (Uniform Resource Locator) is typed and provide formatting that matches the way an Internet browser would show a URL.
it: Determina quando viene inserito un URL (Uniform Resource Locator) e lo impagina come farebbe un browser Web.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Autoformat &URLs
it: Impagina automaticamente gli &URL

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: Make sure that more than one space cannot be typed, as this is a common mistake which is quite hard to find in formatted text.
it: Impedisce che si possa inserire più di uno spazio, che è un errore comune difficile da scoprire nel testo impaginato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: &Suppress double spaces
it: Elimina gli &spazi doppi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: Keep correct formatting and indenting of sentences by automatically removing spaces typed at the beginning and end of a paragraph.
it: Mantiene l'impaginazione e i rientri corretti per le frasi rimuovendo automaticamente gli spazi inseriti all'inizio e alla fine di un paragrafo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: R&emove spaces at the beginning and end of paragraphs
it: Rimuov&e gli spazi all'inizio e alla fine dei paragrafi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: When you use _underline_ or *bold*, the text between the underscores or asterisks will be converted to underlined or bold text.
it: Quando usi _sottolinea_ o *grassetto*, il testo fra i simboli di sottolineatura o fra gli asterischi sarà convertito in testo sottolineato o in grassetto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: Automatically do &bold and underline formatting
it: Rendi automaticamente le parole sottolineate o in &grassetto.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Most standard fraction notations will be converted when available
it: La maggior parte delle notazioni frazionarie saranno convertite, se possibile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Re&place 1/2... with ½...
it: Sos&tituisci 1/2... con ½...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: When typing '1)' or similar in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that numbering style. This has the advantage that further paragraphs will also be numbered and the spacing is done correctly.
it: Se viene scritto «1)» o simili all'inizio di un paragrafo, il paragrafo viene convertito all'uso di tale stile di enumerazione dei paragrafi. Ciò ha il vantaggio che anche i paragrafi seguenti saranno numerati e spaziati correttamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: Use &autonumbering for numbered paragraphs
it: Usa la numerazione &automatica per i paragrafi numerati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSuperScript)
en: Rep&lace 1st... with 1^st...
it: Sos&tituisci 1st... con 1^st...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeDaysName)
en: Capitalize name of days
it: I nomi di giorno iniziano in maiuscolo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: When typing '*' or '-' in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that list-style. Using a list-style formatting means that a correct bullet is used to draw the list.
it: Se viene scritto «*» o «-» all'inizio di un paragrafo, il paragrafo viene convertito all'uso di tale stile di enumerazione dei paragrafi. Ciò ha il vantaggio che anche i paragrafi seguenti saranno numerati e spaziati correttamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: Use l&ist-formatting for bulleted paragraphs
it: Usa impaginazione a lista per i paragrafi puntati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultBulletStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doubleDefault) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, singleDefault) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: Default
it: Predefinito

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Custom &Quotes
it: &Virgolette personali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicDoubleQuotes)
en: Replace &double quotes with typographical quotes
it: Sostituisci le virgolette &doppie con le virgolette tipografiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicSingleQuotes)
en: Replace &single quotes with typographical quotes
it: Sostituisci le virgolette &semplici con le virgolette tipografiche

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Ad&vanced Autocorrection
it: Correzione automatica a&vanzata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replacements and exceptions for language:
it: Sostituzioni ed eccezioni per la lingua:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: All Languages
it: Tutte le lingue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedAutocorrection)
en: &Enable word replacement
it: Abilita la sostituzion&e delle parole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCorrectionWithFormat)
en: Replace &text with format
it: Sostituisci il &testo col formato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, findLabel)
en: &Find
it: &Trova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel)
en: Re&place
it: Sos&tituisci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
it: &Aggiungi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove2)
en: Remove
it: Rimuovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeFormat)
en: C&hange Format...
it: Cam&bia formato...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFormat)
en: C&lear Format
it: Pu&lisci formato...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Find
it: Trova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Replace
it: Sostituisci

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: E&xceptions
it: Ecce&zioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Do not treat as the end of a sentence:
it: Non trattare come la conclusione di una frase:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude2)
en: Autoinclude
it: Inclusione automatica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove1)
en: R&emove
it: R&imuovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Accept two uppercase letters in:
it: Accetta due lettere maiuscole in:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add2)
en: A&dd
it: A&ggiungi

en: &Modify
it: &Modifica

en: Select Character
it: Seleziona carattere

en: Autocorrect
it: Correzione automatica
