thesaurus_tool - en to it translation catalogue (31 entries)

en: (No match)
it: (Nessuna corrispondenza)

en: &Search for:
it: &Cerca:

en: S&earch
it: C&erca

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
it: Indietro

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
it: Avanti

en: Change Language...
it: Cambia lingua...

en: &Thesaurus
it: &Dizionario dei sinonimi

en: Synonyms
it: Sinonimi

en: More General Words
it: Parole più generali

en: More Specific Words
it: Parole più specifiche

en: &Replace with:
it: &Sostituisci con:

en: &Replace
it: &Sostituisci

en: Replace Word
it: Sostituisci parola

en: Related Words - %1
it: Parole simili - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
it: File dei sinonimi «%1» non trovato. Usa «Cambia lingua...» per selezionare un file dei sinonimi.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
it: <b>Errore:</b> esecuzione di grep non riuscita.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
it: Sinonimi/iperonimi - Ordinati per frequenza

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
it: Sinonimi - Ordinati per somiglianza di significato (solo i verbi)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
it: Antonimi - Parole di significato opposto

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
it: Iponimi - ... è un (tipo di) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
it: Meronimi - %1 ha un ...

en: Holonyms - ... has a %1
it: Olonimi - ... ha un %1

en: Attributes
it: Attributi

en: Cause To (for some verbs only)
it: È causa di (solo per alcuni verbi)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
it: Implicazione verbale (solo per alcuni verbi)

en: Familiarity & Polysemy Count
it: Familiarità e conteggio di polisemia

en: Verb Frames (examples of use)
it: Contesti del verbo (esempi di utilizzo)

en: List of Compound Words
it: Elenco di parole composte

en: Overview of Senses
it: Anteprima dei significati

en: <b>Error:</b> Failed to execute WordNet program 'wn'. WordNet has to be installed on your computer if you want to use it, and 'wn' has to be in your PATH. You can get WordNet at <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Note that WordNet only supports the English language.
it: <b>Errore:</b> non è possibile eseguire il programma WordNet «wn». WordNet deve essere installato sul computer per poterlo usare, e il comando «wn» deve essere nel PATH. Puoi procurarti WordNet all'indirizzo <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Nota che WordNet supporta solo la lingua inglese.

en: No match for '%1'.
it: Nessuna corrispondenza per «%1».
