VariablesPlugin - en to it translation catalogue (61 entries)

en: Format:
it: Formato:

en: Number
it: Numero

en: Name
it: Nome

en: Number and name
it: Numero e nome

en: Number without separator
it: Numero senza separatore

en: Number and name without separator
it: Numero e nome senza separatore

en: Level:
it: Livello:

en: Chapter
it: Capitolo

[ctx: date that can not be changed later]
en: Date (Fixed)
it: Data (fissa)

en: Locale date format
it: Formato della data locale

en: Short locale date format
it: Formato breve data locale

en: Locale date & time format
it: Formato data & ora locale

en: Short locale date & time format
it: Formato breve data & ora locale

en: Day
it: Giorno

en: Month
it: Mese

en: Year
it: Anno

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: Flexible Digits (1-31)
it: Cifre flessibili (1-31)

en: 2 Digits (01-31)
it: 2 cifre (01-31)

en: Abbreviated Name
it: Nome abbreviato

en: Long Name
it: Nome lungo

en: Flexible Digits (1-12)
it: Cifre flessibili (1-12)

en: 2 Digits (01-12)
it: 2 cifre (01-12)

en: Possessive Abbreviated Name
it: Nome possessivo abbreviato

en: Possessive Long Name
it: Nome possessivo lungo

en: 2 Digits (01-99)
it: 2 cifre (01-99)

en: 4 Digits
it: 4 cifre

en: Flexible Digits (1-23)
it: Cifre flessibili (1-23)

en: 2 Digits (01-23)
it: 2 cifre (01-23)

en: Flexible Digits (1-59)
it: Cifre flessibili (1-59)

en: 2 Digits (01-59)
it: 2 cifre (01-59)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date Correction:
it: Correzione della data:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, correction)
en:  days
it: giorni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the way the date should be displayed:
it: Seleziona il modo in cui la data dovrebbe essere mostrata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, custom)
en: Custom format
it: Formato personalizzato

en: Author Name
it: Nome autore

en: Title
it: Titolo

en: Subject
it: Soggetto

en: File Name
it: Nome file

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Comments
it: Commenti

en: Page Count
it: Conto delle pagine

en: Page Number
it: Numero delle pagine

en: Custom
it: Personalizzata

en: Name:
it: Nome:

en: New
it: Nuova

en: Delete
it: Elimina

en: String
it: Stringa

en: Boolean
it: Booleano

en: Float
it: Virgola mobile

en: Percentage
it: Percentuale

en: Currency
it: Valuta

en: Date
it: Data

en: Time
it: Ora

en: Value:
it: Valore:

en: New Variable
it: Nuova variabile

en: Name for new variable:
it: Nome per la nuova variabile:

en: Delete variable <b>%1</b>?
it: Eliminare la variabile<b>%1</b>?

en: Delete Variable
it: Elimina variabile
