karbon - en to it translation catalogue (103 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Boolean Operation
it: Operazione booleana

note: i18n: ectx: Menu (object_order)
en: &Order
it: &Ordine

note: i18n: ectx: Menu (object_align)
en: &Align
it: &Allinea

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: ectx: Menu (object)
en: &Object
it: &Oggetto

note: i18n: ectx: Menu (object_distribute)
en: &Distribute
it: &Distribuisci

note: i18n: ectx: Menu (path)
en: &Path
it: &Percorso

note: i18n: ectx: Menu (effects)
en: Effe&cts
it: Effe&tti

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: Imp&ostazioni

note: i18n: ectx: Menu (page)
en: &Page
it: &Pagina

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
it: Modifica

note: i18n: ectx: ToolBar (object_toolbar)
en: Object
it: Oggetto

note: i18n: ectx: ToolBar (align_toolbar)
en: Align
it: Allinea

note: i18n: ectx: ToolBar (Effects)
en: Effects
it: Effetti

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
it: Visualizza

en: &Flatten Path...
it: &Appiattisci percorso...

en: Flatten Path
it: Appiattisci percorso

en: Properties
it: Proprietà

en: Flatness:
it: Pianezza:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flatten path
it: Appiattisci percorso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Refine path
it: Raffina percorso

en: &Refine Path...
it: &Raffina percorso...

en: Refine Path
it: Raffina percorso

en: Subdivisions:
it: Suddivisioni:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Round Corners
it: Smussa angoli

en: &Round Corners...
it: &Smussa angoli...

en: Round Corners
it: Smussa angoli

en: Radius:
it: Raggio:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Whirl & pinch
it: Vortice e pizzico

en: &Whirl/Pinch...
it: &Vortice e pizzico...

en: Whirl Pinch
it: Vortice e pizzico

en: Info
it: Informazioni

en: The result of the Whirlpinch effect can be improved by refining the path shape beforehand.
it: Il risultato dell'effetto vortice/pizzico può essere migliorato raffinando prima la forma del percorso.

en: Angle:
it: Angolo:

en: Pinch:
it: Pizzico:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Raise Layer
it: Alza livello

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lower Layer
it: Abbassa livello

en: Configure
it: Configura

en: Interface
it: Interfaccia

en: Misc
it: Varie

en: Grid
it: Griglia

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
it: Documento

en: Document Settings
it: Impostazioni del documento

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
it: Autore

en: Author
it: Autore

en: A Vector Graphics Drawing Application.
it: Un'applicazione per il disegno di grafica vettoriale.

en: (c) 2001-%1, The Karbon Developers
it: © 2001-%1, gli sviluppatori di Karbon

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Bug fixes and improvements
it: Correzioni e miglioramenti

en: Bug fixes
it: Correzioni

en: Helpful patches and advice
it: Patch utili e suggerimenti

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert graphics
it: Inserisci grafica

en: Choose Graphic to Add
it: Scegli la grafica da aggiungere

en: Could not load image.
it: Impossibile caricare l'immagine.

en: Import graphic
it: Importa grafica

en: Could not create image shape.
it: Impossibile creare la forma dell'immagine.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally
it: Rispecchia orizzontalmente

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Vertically
it: Rispecchia verticalmente

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally and Vertically
it: Rispecchia orizzontalmente e verticalmente

[ctx: (qtundo-format)]
en: Separate paths
it: Separa percorsi

en: Outline &Mode
it: &Modalità a riquadro

en: &Import Graphic...
it: &Importa grafica...

en: D&elete
it: &Elimina

en: Edit Guides
it: Modifica le guide

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
it: &Duplica

en: Distribute Center (Horizontal)
it: Distribuisci al centro (orizzontale)

en: Distribute Gaps (Horizontal)
it: Distribuisci vuoti (orizzontale)

en: Distribute Left Borders
it: Distribuisci bordi a sinistra

en: Distribute Right Borders
it: Distribuisci bordi a destra

en: Distribute Center (Vertical)
it: Distribuisci al centro (verticale)

en: Distribute Gaps (Vertical)
it: Distribuisci vuoti (verticale)

en: Distribute Bottom Borders
it: Distribuisci bordi in basso

en: Distribute Top Borders
it: Distribuisci bordi in alto

en: Show Color Palette
it: Mostra la tavolozza dei colori

en: Show or hide color palette
it: Mostra o nascondi la tavolozza dei colori

en: &Clip Object
it: Aggan&cia oggetto

en: &Unclip Objects
it: S&gancia oggetti

en: Mirror Vertically
it: Rispecchia verticalmente

en: Mirror Horizontally
it: Rispecchia orizzontalmente

en: &Close Path
it: &Chiudi il percorso

en: Com&bine Path
it: Com&bina il percorso

en: Se&parate Path
it: Se&para il percorso

en: Re&verse Path
it: In&verti il percorso

en: Intersect Paths
it: Interseca i percorsi

en: Subtract Paths
it: Sottrai i percorsi

en: Unite Paths
it: Unisci i percorsi

en: Exclude Paths
it: Escludi i percorsi

en: Snap Path to Grid
it: Aggancia percorso alla griglia

en: Zoom to Selection
it: Ingrandisci alla selezione

en: Zoom to Drawing
it: Ingrandisci al disegno

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Show status bar:
it: Mostra la barra di stato:

en: Number of recent files:
it: Numero di file recenti:

en: Palette font size:
it: Dimensione dei caratteri della tavolozza:

en: Select palette
it: Seleziona tavolozza

en: Press to apply fill to selection
it: Premi per applicare il riempimento alla selezione

[ctx: The style has no fill]
en: None
it: Senza

en: Press to apply stroke to selection
it: Premi per applicare il tratto alla selezione

[ctx: The style has a custom stroking]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: The style has no stroking]
en: None
it: Senza

en: Stroke:
it: Tratto:

en: Fill:
it: Riempimento:
