VariablesPlugin - en to ja translation catalogue (61 entries)

en: Format:
ja: 書式:

en: Number
ja: 数値

en: Name
ja: 名前

en: Number and name
ja: 数値と名前

en: Number without separator
ja: セパレータを除いた数字

en: Number and name without separator
ja: セパレータを除いた数字と名前

en: Level:
ja: レベル:

en: Chapter
ja: 章

[ctx: date that can not be changed later]
en: Date (Fixed)
ja: 日付(固定)

en: Locale date format
ja: ロケールの日付書式

en: Short locale date format
ja: ロケールの日付書式 (短縮型)

en: Locale date & time format
ja: ロケールの日付と時間の書式

en: Short locale date & time format
ja: ロケールの日付と時間の書式 (短縮型)

en: Day
ja: 日

en: Month
ja: 月

en: Year
ja: 年

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Flexible Digits (1-31)
ja: 可変桁数 (1-31)

en: 2 Digits (01-31)
ja: 2 桁 (01-31)

en: Abbreviated Name
ja: 短い名前

en: Long Name
ja: 長い名前

en: Flexible Digits (1-12)
ja: 可変桁数 (1-12)

en: 2 Digits (01-12)
ja: 2 桁 (01-12)

en: Possessive Abbreviated Name
ja: 所有格の短い名前

en: Possessive Long Name
ja: 所有格の長い名前

en: 2 Digits (01-99)
ja: 2 桁 (01-99)

en: 4 Digits
ja: 4 桁

en: Flexible Digits (1-23)
ja: 可変桁数 (1-23)

en: 2 Digits (01-23)
ja: 2 桁 (01-23)

en: Flexible Digits (1-59)
ja: 可変桁数 (1-59)

en: 2 Digits (01-59)
ja: 2 桁 (01-59)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date Correction:
ja: 日付補正:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, correction)
en:  days
ja:  日

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the way the date should be displayed:
ja: 日付を表示する書式を選択:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, custom)
en: Custom format
ja: カスタム書式

en: Author Name
ja: 作者名

en: Title
ja: タイトル

en: Subject
ja: 主題

en: File Name
ja: ファイル名

en: Keywords
ja: キーワード

en: Comments
ja: コメント

en: Page Count
ja: ページ数

en: Page Number
ja: ページ番号

en: Custom
ja: カスタム

en: Name:
ja: 名前:

en: New
ja: 新規

en: Delete
ja: 削除

en: String
ja: 文字列

en: Boolean
ja: 論理値

en: Float
ja: 浮動小数点数

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Date
ja: 日付

en: Time
ja: 時間

en: Formula
ja: 数式

en: Value:
ja: 値:

en: New Variable
ja: 新しい変数

en: Name for new variable:
ja: 新しい変数の名前:

en: Delete variable <b>%1</b>?
ja: 変数 <b>%1</b> を削除しますか？

en: Delete Variable
ja: 変数の削除
