kword - en to ja translation catalogue (198 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (view_displaymodes) i18n: ectx: Menu (view)
en: &Display Mode
ja: 表示モード(&D)

note: i18n: ectx: Menu (semantic)
en: Semantics
ja: セマンティクス

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: S&tyles
ja: スタイル(&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: Menu (SpellCheck)
en: Spellcheck
ja: スペルチェック

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
ja: 編集

note: i18n: ectx: Menu (check_spell_list)
en: Spell Check Result
ja: スペルチェックの結果

note: i18n: ectx: Menu (variable_list)
en: Change Variable To
ja: 変数を変更

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Style
ja: ページスタイルを設定

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Page Style
ja: ページスタイルを挿入

[ctx: (qtundo-format)]
en: Page Properties
ja: ページのプロパティ

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape
ja: シェイプを作成

en: Baseline
ja: ベスライン

en: Character
ja: 文字

en: Row
ja: 行

en: Page text area
ja: ページのテキストエリア

en: Paragraph area
ja: 段落エリア

en: Paragraph text area
ja: 段落テキストエリア

en: Left page border
ja: 左のページ境界

en: Right page border
ja: 右のページ境界

en: Right paragraph border
ja: 右の段落境界

en: Left paragraph border
ja: 左の段落境界

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVert)
en: Vertical Positioning
ja: 垂直位置

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHoriz)
en: Horizontal Positioning
ja: 水平位置

en: Grid
ja: グリッド

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
ja: 文書

en: Document Settings
ja: 文書の設定

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CreateBookmark)
en: Create New Bookmark
ja: 新しいブックマークを作成

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
ja: 名前:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnsLabel)
en: Columns:
ja: 列:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spacingLabel)
en: Column spacing:
ja: 列の間隔:

en: frameset
ja: フレームセット

en: No framesets in document
ja: 文書にフレームセットがありません

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name of frameset:
ja: フレームセット名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newRadio)
en: Create a new frameset:
ja: 新しいフレームセットを作成:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, existingRadio)
en: Select existing frameset to connect to:
ja: 接続する既存のフレームセットを選択:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, framesList)
en: Frameset Name
ja: フレームセット名

en: Smart Positioning
ja: スマートポジショニング

en: Text Run Around
ja: テキスト回り込み

en: Connect Text Frames
ja: テキストフレームを接続

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Shape Properties
ja: シェイプのプロパティを変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: &Page
ja: ページ(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Para&graph
ja: 段落(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignLeft)
en: &Left
ja: 左(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignCenter)
en: &Center
ja: 中央(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignRight)
en: &Right
ja: 右(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignTop)
en: &Top
ja: 上(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignBottom)
en: &Bottom
ja: 下(&B)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpWrap)
en: Text Wrap-around
ja: テキスト回り込み

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, runThrough)
en: Run through this shape
ja: このシェイプを突き抜ける

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Distance Between Shape and Text:
ja: シェイプとテキストの距離:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, columnsTab)
en: Columns
ja: 列

en: Style
ja: スタイル

en: Delete
ja: 削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Page Style
ja: ページスタイルを変更

en: Clone Page Style
ja: ページスタイルを複製

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right by:
ja: 右へ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
ja: 名前変更(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: Please provide a new name for the bookmark
ja: ブックマークの新しい名前を入力してください

en: Rename Bookmark
ja: ブックマーク名を変更

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
ja: “%1” という名前のブックマークは既に存在します。

en: Select Bookmark
ja: ブックマークを選択

en: Geometry
ja: 配置

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sizeTab)
en: Page Size && Margins
ja: ページサイズと余白

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create
ja: 作成

en: Page #
ja: ページ #

en: Statistics
ja: 統計

en: Words:
ja: 単語数:

en: Sentences:
ja: 文の数:

en: Syllables:
ja: 音節数:

en: Characters (spaces):
ja: スペースを含めた文字数:

en: Characters (no spaces):
ja: スペースを除いた文字数:

en: Lines:
ja: 行数:

en: East asian characters:
ja: 東アジア文字:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_words)
en: Words
ja: 単語

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_sentences)
en: Sentences
ja: 文

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_syllables)
en: Syllables
ja: 音節

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_lines)
en: Lines
ja: 行

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charspace)
en: Characters With Spaces
ja: スペースを含めた文字

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charnospace)
en: Characters without spaces
ja: スペースを除いた文字

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_east)
en: East Asian characters
ja: 東アジア文字

[ctx: Style name]
en: Standard
ja: 標準

[ctx: Style name]
en: Head 1
ja: 見出し 1

[ctx: Style name]
en: Head 2
ja: 見出し 2

[ctx: Style name]
en: Head 3
ja: 見出し 3

[ctx: Style name]
en: Enumerated List
ja: 番号リスト

[ctx: Style name]
en: Alphabetical List
ja: アルファベットリスト

[ctx: Style name]
en: Bullet List
ja: ビュレットリスト

[ctx: Style name]
en: Contents Title
ja: 目次タイトル

[ctx: Style name]
en: Contents Head 1
ja: 目次見出し 1

[ctx: Style name]
en: Contents Head 2
ja: 目次見出し 2

[ctx: Style name]
en: Contents Head 3
ja: 目次見出し 3

[ctx: Style name]
en: Document Title
ja: 文書タイトル

[ctx: Style name]
en: Header
ja: ヘッダ

[ctx: Style name]
en: Footer
ja: フッタ

[ctx: Style name]
en: Plain
ja: プレーン

[ctx: Style name]
en: Borders 1
ja: 縁取り 1

[ctx: Style name]
en: Borders 2
ja: 縁取り 2

[ctx: Style name]
en: Borders 3
ja: 縁取り 3

[ctx: Style name]
en: Row
ja: 上下に横線

[ctx: Style name]
en: Column
ja: 左右に縦線

[ctx: Style name]
en: Light Gray
ja: ライトグレー

[ctx: Style name]
en: Dark Gray
ja: ダークグレー

[ctx: Style name]
en: Black
ja: ブラック

[ctx: Style name]
en: Light Blue
ja: ライトブルー

[ctx: Style name]
en: Dark Blue
ja: ダークブルー

[ctx: Style name]
en: Red
ja: レッド

[ctx: Style name]
en: Yellow
ja: イエロー

[ctx: Style name]
en: Colorful
ja: カラフル

[ctx: Style name]
en: Bluish
ja: ブルーイッシュ

[ctx: Style name]
en: Simple 1
ja: シンプル 1

[ctx: Style name]
en: Simple 2
ja: シンプル 2

[ctx: Style name]
en: Simple 3
ja: シンプル 3

[ctx: Style name]
en: Header 1
ja: ヘッダ 1

[ctx: Style name]
en: Header 2
ja: ヘッダ 2

[ctx: Style name]
en: Header 3
ja: ヘッダ 3

[ctx: Style name]
en: Header 4
ja: ヘッダ 4

[ctx: Style name]
en: Columns 1
ja: 列 1

[ctx: Style name]
en: Columns 2
ja: 列 2

[ctx: Style name]
en: Grid 1
ja: グリッド 1

[ctx: Style name]
en: Grid 2
ja: グリッド 2

[ctx: Style name]
en: Grid 3
ja: グリッド 3

[ctx: Style name]
en: Gray Heading
ja: 見出し グレー

[ctx: Style name]
en: Blue Heading
ja: 見出し ブルー

[ctx: Style name]
en: Blue Traditional
ja: 伝統的 ブルー

[ctx: Style name]
en: Gray Traditional
ja: 伝統的 グレー

[ctx: Style name]
en: Blue Top and Bottom
ja: 上と下がブルー

[ctx: Style name]
en: Gray Top and Bottom
ja: 上と下がグレー

en: Word processor
ja: ワードプロセッサ

en: Co maintainer
ja: 共同メンテナ

en: Everything
ja: すべて

en: Formatting stuff
ja: フォーマット関係

en: Filter
ja: フィルタ

en: Statistics docker
ja: 統計ドック

en: ODF Support
ja: ODF のサポート

en: Page break icon
ja: 改ページアイコン

en: Copy
ja: コピー

en: Standard
ja: 標準

en: Document Title
ja: 文書のタイトル

en: Head 1
ja: 見出し 1

en: Head 2
ja: 見出し 2

en: Head 3
ja: 見出し 3

en: Bullet List
ja: ビュレットリスト

en: Tools
ja: ツール

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No office:body tag found.
ja: 無効な OASIS OpenDocument ファイル。office:body タグが見つかりません。

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No tag found inside office:body.
ja: 無効な OASIS OpenDocument ファイル。office:body の中にタグが見つかりません。

en: This is not a word processing document, but %1. Please try opening it with the appropriate application.
ja: これはワープロ文書ではなく %1 です。適切なアプリケーションで開いてください。

en: Can not find needed text component, Words will quit now
ja: 必要なテキストコンポーネントが見つかりません。Words を終了します。

en: Installation Error
ja: インストールエラー

en: Modified
ja: 変更されました

en: Saved
ja: 保存されました

en: Page %1 of %2
ja: ページ %1/%2

en: Page %1-%2 of %3
ja: ページ %1-%2/%3

en: Line %1
ja: 行 %1

en: Page Number
ja: ページ番号

en: Line Number
ja: 行番号

en: Page Style
ja: ページスタイル

en: Page Size
ja: ページサイズ

en: Saved/Modified
ja: 保存された/変更された

en: Mouse Cursor X:Y
ja: マウスカーソル: X:Y

en: Shape Properties...
ja: シェイプのプロパティ...

en: Change how the shape behave
ja: シェイプの挙動を変更する

en: Create Template From Document...
ja: 文書からテンプレートを作成...

en: Save this document and use it later as a template
ja: この文書を保存して、後でテンプレートとして使用

en: Show Formatting Characters
ja: 制御文字を表示

en: Toggle the display of non-printing characters
ja: 制御文字の表示/非表示を切り替え

en: Toggle the display of non-printing characters.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you tabs, spaces, carriage returns and other non-printing characters.
ja: <p>制御文字の表示/非表示を切り替えます。</p><p>有効にすると、タブ、スペース、改行などの印刷されない制御文字を表す記号が表示されます。</p>

en: Show Text Shape Borders
ja: テキストシェイプの境界を表示

en: Turns the border display on and off
ja: 境界の表示/非表示を切り替え

en: Turns the border display on and off.<br/><br/>The borders are never printed. This option is useful to see how the document will appear on the printed page.
ja: <p>境界の表示/非表示を切り替えます。</p><p>境界線は印刷されません。このオプションは印刷されたページで文書がどのように見えるかを確認するのに役立ちます。</p>

en: Show Table Borders
ja: テーブルの境界を表示

en: Toggle the display of table borders
ja: テーブルの境界の表示/非表示を切り替え

en: Show Rulers
ja: 定規を表示

en: Shows or hides rulers
ja: 定規の表示/非表示を切り替え

en: The rulers are the white measuring spaces top and left of the document. The rulers show the position and width of pages and of frames and can be used to position tabulators among others.<p>Uncheck this to disable the rulers from being displayed.</p>
ja: <p>文書の左と上にある目盛の付いた白い部分が定規です。定規にはページやフレームの位置と幅が表示されます。表などを配置するときに役立ちます。</p><p>チェックを外すと定規は非表示になります。</p>

en: Snap to Grid
ja: グリッドに合わせる

en: Show Status Bar
ja: ステータスバーを表示

en: Shows or hides the status bar
ja: ステータスバーの表示/非表示を切り替えます

en: Configure...
ja: 設定...

en: Page Layout...
ja: ページのレイアウト...

en: Change properties of entire page
ja: ページ全体のプロパティを変更

en: Change properties of the entire page.<p>Currently you can change paper size, paper orientation, header and footer sizes, and column settings.</p>
ja: <p>ページ全体のプロパティを変更します。</p><p>現在変更できるのは用紙のサイズと向き、ヘッダ/フッタのサイズ、段組設定だけです。</p>

en: Create Header
ja: ヘッダを作成

en: Create Footer
ja: フッタを作成

en: Page Setup
ja: ページ設定

en: Header & Footer
ja: ヘッダとフッタ

en: Page layout
ja: ページのレイアウト

en: Odd Pages Header
ja: 奇数ページのヘッダ

en: Even Pages Header
ja: 偶数ページのヘッダ

en: Odd Pages Footer
ja: 奇数ページのフッタ

en: Even Pages Footer
ja: 偶数ページのフッタ

en: Main text
ja: メインテキスト

en: Other text
ja: 他のテキスト
