PathShapes - en to ja translation catalogue (51 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
ja: 楕円を変更

en: Arc
ja: 弧

en: Pie
ja: パイ

en: Chord
ja: 弦

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
ja: 楕円図形

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
ja: タイプ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
ja: 開始角度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
ja: 終了角度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
ja: 楕円を閉じる

en: Ellipse
ja: 楕円

en: An ellipse
ja: 楕円

en: An enhanced path shape
ja: 高度なパス図形

en: An enhanced path
ja: 高度なパス

en: Cross
ja: 十字形

en: A cross
ja: 十字形

en: Arrow
ja: 矢印

en: An arrow
ja: 矢印

en: Smiley
ja: 顔文字

en: Circular Arrow
ja: U ターン矢印

en: A circular-arrow
ja: U ターン矢印

en: Gearhead
ja: 歯車

en: A gearhead
ja: 歯車

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
ja: 四角形を変更

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
ja: 四角形図形

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
ja: コーナー半径 x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
ja: コーナー半径 y:

en: Rectangle
ja: 四角形

en: A rectangle
ja: 四角形

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
ja: らせんを変更

en: Curve
ja: 曲線

en: Line
ja: 直線

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
ja: らせん図形

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
ja: フェード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
ja: 方向:

en: Spiral
ja: らせん

en: A spiral shape
ja: らせん図形

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
ja: 星を変更

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
ja: 星型図形

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
ja: 多角形:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
ja: コーナー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
ja: 内部の角度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
ja: 外部の角度:

en: A star shape
ja: 星型図形

en: A star
ja: 星

en: Star
ja: 星

en: Flower
ja: 花

en: A flower
ja: 花

en: Pentagon
ja: 五角形

en: A pentagon
ja: 五角形

en: Hexagon
ja: 六角形

en: A hexagon
ja: 六角形
