karbon - en to ja translation catalogue (100 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Boolean Operation
ja: ブール演算

note: i18n: ectx: Menu (object_order)
en: &Order
ja: 順序(&O)

note: i18n: ectx: Menu (object_align)
en: &Align
ja: 整列(&A)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (object)
en: &Object
ja: オブジェクト(&O)

note: i18n: ectx: Menu (object_distribute)
en: &Distribute
ja: 均等配置(&D)

note: i18n: ectx: Menu (path)
en: &Path
ja: パス(&P)

note: i18n: ectx: Menu (effects)
en: Effe&cts
ja: 効果(&C)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
ja: 編集

note: i18n: ectx: ToolBar (object_toolbar)
en: Object
ja: オブジェクト

note: i18n: ectx: ToolBar (align_toolbar)
en: Align
ja: 整列

note: i18n: ectx: ToolBar (Effects)
en: Effects
ja: 効果

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
ja: 表示

en: &Flatten Path...
ja: パスを平坦化(&F)...

en: Flatten Path
ja: パスを平坦化

en: Properties
ja: プロパティ

en: Flatness:
ja: 平坦度:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flatten path
ja: パスを平坦化

[ctx: (qtundo-format)]
en: Refine path
ja: パスを整理

en: &Refine Path...
ja: パスを整理(&R)...

en: Refine Path
ja: パスを整理

en: Subdivisions:
ja: 細分化:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Round Corners
ja: 角を丸くする

en: &Round Corners...
ja: 角を丸くする(&R)...

en: Round Corners
ja: 角を丸くする

en: Radius:
ja: 半径:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Whirl & pinch
ja: 回転/つまみ

en: &Whirl/Pinch...
ja: 回転/つまみ変形(&W)...

en: Whirl Pinch
ja: 回転/つまみ変形

en: Info
ja: 情報

en: The result of the Whirlpinch effect can be improved by refining the path shape beforehand.
ja: 回転/つまみ変形の結果は、適用前にパス形状を適切に整理することで品質を向上させることができます。

en: Angle:
ja: 角度:

en: Pinch:
ja: つまみ:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Raise Layer
ja: レイヤーを前面に移動

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lower Layer
ja: レイヤーを背面に移動

en: Configure
ja: 設定

en: Interface
ja: インターフェース

en: Misc
ja: その他

en: Grid
ja: グリッド

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
ja: 文書

en: Document Settings
ja: 文書の設定

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
ja: 作者

en: Author
ja: 作者

en: A Vector Graphics Drawing Application.
ja: ベクターグラフィック描画アプリケーション

en: Bug fixes and improvements
ja: バグ修正と改良

en: Bug fixes
ja: バグ修正

en: Helpful patches and advice
ja: 有用なパッチと助言

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert graphics
ja: グラフィックを挿入

en: Choose Graphic to Add
ja: 追加するグラフィックを選択

en: Could not load image.
ja: 画像を読み込めません。

en: Import graphic
ja: グラフィックをインポート

en: Could not create image shape.
ja: 新しい画像シェイプを作成できませんでした。

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally
ja: 水平方向に反転

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Vertically
ja: 垂直方向に反転

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally and Vertically
ja: 水平方向と垂直方向に反転

[ctx: (qtundo-format)]
en: Separate paths
ja: パスを分割

en: Outline &Mode
ja: 輪郭モード(&M)

en: &Import Graphic...
ja: グラフィックをインポート(&I)...

en: Edit Guides
ja: ガイド線を編集

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
ja: 複製(&D)

en: Distribute Center (Horizontal)
ja: 中心を均等配置 (水平方向)

en: Distribute Gaps (Horizontal)
ja: すき間を均等配置 (水平方向)

en: Distribute Left Borders
ja: 左境界を均等配置

en: Distribute Right Borders
ja: 右境界を均等配置

en: Distribute Center (Vertical)
ja: 中心を均等配置 (垂直方向)

en: Distribute Gaps (Vertical)
ja: すき間を均等配置 (垂直方向)

en: Distribute Bottom Borders
ja: 下境界を均等配置

en: Distribute Top Borders
ja: 上境界を均等配置

en: Show Color Palette
ja: カラーパレットを表示

en: Show or hide color palette
ja: カラーパレットの表示/非表示を切り替えます

en: &Clip Object
ja: オブジェクトをクリップ(&C)

en: &Unclip Objects
ja: オブジェクトのクリップを解除(&U)

en: Mirror Vertically
ja: 垂直方向に反転

en: Mirror Horizontally
ja: 水平方向に反転

en: &Close Path
ja: パスを閉じる(&C)

en: Com&bine Path
ja: パスを一体化(&B)

en: Se&parate Path
ja: パスを平坦化(&P)

en: Re&verse Path
ja: パスを反転(&V)

en: Intersect Paths
ja: パスを交差

en: Subtract Paths
ja: パスを前面のパスで型抜き

en: Unite Paths
ja: パスを結合

en: Exclude Paths
ja: パスを排他的に重ねる

en: Snap Path to Grid
ja: パスをグリッドに合わせる

en: Zoom to Selection
ja: 選択範囲に合わせる

en: Zoom to Drawing
ja: 描画に合わせる

en: Zoom
ja: ズーム

en: Show status bar:
ja: ステータスバーを表示する:

en: Number of recent files:
ja: 最近のファイルの数:

en: Palette font size:
ja: パレットのフォントサイズ:

en: Select palette
ja: パレットを選択

en: Press to apply fill to selection
ja: クリックして選択に塗りつぶしを適用します

[ctx: The style has no fill]
en: None
ja: なし

en: Press to apply stroke to selection
ja: クリックして選択に輪郭を適用します

[ctx: The style has a custom stroking]
en: Custom
ja: カスタム

[ctx: The style has no stroking]
en: None
ja: なし

en: Stroke:
ja: 輪郭:

en: Fill:
ja: 塗りつぶし:
