ArtisticTextShape - en to ja translation catalogue (30 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text range
ja: テキスト範囲を追加

en: ArtisticTextShape
ja: デザインテキスト図形

en: A shape which shows a single text line
ja: 単一行のテキスト図形

en: Artistic Text
ja: デザインテキスト

en: Detach Path
ja: パスの取り外し

en: Convert to Path
ja: パスに変換

en: Bold text
ja: 太字テキスト

en: Italic text
ja: 斜体テキスト

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Subscript
ja: 下付き文字

en: Anchor at Start
ja: 先頭にアンカー

en: Anchor at Middle
ja: 中心にアンカー

en: Anchor at End
ja: 最後尾にアンカー

en: Click to change cursor position.
ja: カーソル位置を変更するにはクリックします。

en: Click to select text shape.
ja: テキスト図形を選択するにはクリックします。

en: Double click to put text on path.
ja: パス上にテキストを配置するにはダブルクリックします。

en: Drag handle to change start offset.
ja: 開始オフセットを変更するにはハンドルをドラッグします。

en: Press escape to finish editing.
ja: 編集を終えるには ESC を押下します。

en: Press return to finish editing.
ja: 編集を終えるには Return を押下します。

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert to Path
ja: パスに変換

en: Text Properties
ja: テキストのプロパティ

en: Text On Path
ja: パス上のテキスト

en: Artistic text editing
ja: デザインテキスト編集ツール

[ctx: (qtundo-format)]
en: Attach Path
ja: パスの取り付け

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change text anchor
ja: テキストアンカーを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change font
ja: フォントを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Offset
ja: テキストオフセットを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Detach Path
ja: パスの取り外し

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove text range
ja: テキスト範囲を削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace text range
ja: テキスト範囲を削除
