ChartShape - en to ja translation catalogue (74 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, barPropertiesLabel)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Bar Properties</span></p></body></html>
ja: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">棒のプロパティ</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gapBetweenSetsLabel)
en: Gap Between Sets
ja: セット間の間隔

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gapBetweenBarsLabel)
en: Gap Between Bars
ja: 棒間の間隔

en: The plugin needed for displaying text labels in a chart is not available.
ja: グラフにテキストラベルを表示するために必要なプラグインがありません。

en: Plugin Missing
ja: プラグインがありません

en: The plugin needed for displaying text labels is not compatible with the current version of the chart Flake shape.
ja: テキストラベルを表示するために必要なプラグインが、グラフ Flake シェイプのバージョンと非互換です。

en: Plugin Incompatible
ja: プラグインが非互換です

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTitle)
en: Title
ja: タイトル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showSubTitle)
en: Subtitle
ja: サブタイトル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFooter)
en: Footer
ja: フッタ

en: This document contains an external link to a remote document
    %1
ja: この文書にはリモート文書への外部リンクが含まれています
    %1

en: Confirmation Required
ja: 確認が必要です

en: Download
ja: ダウンロード

en: Skip
ja: スキップ

en: Chart
ja: グラフ

en: Business charts
ja: ビジネス用グラフ

en: Bar Chart
ja: 棒グラフ

en: Line Chart
ja: 折れ線グラフ

en: Area Chart
ja: 面グラフ

en: Pie Chart
ja: 円グラフ

en: Ring Chart
ja: ドーナツグラフ

en: Bubble Chart
ja: バブルチャート

en: Scatter Chart
ja: 散布図

en: January
ja: 1月

en: July
ja: 7月

en: December
ja: 12月

en: Column %1
ja: 列 %1

en: Month
ja: 月

en: Growth in %
ja: 伸び率

en: Do something
ja: 何かをする

en: Do something else
ja: 他の何かをする

en: Legend
ja: 凡例

en: Plot Area
ja: プロット領域

en: Chart editing
ja: グラフ編集

[ctx: (qtundo-format)]
en: Logarithmic Scaling
ja: 対数目盛り

[ctx: (qtundo-format)]
en: Linear Scaling
ja: 線形目盛り

en: Series %1
ja: 級数 %1

en: Normal
ja: 普通

en: Stacked
ja: 積み重ね

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, datasetShowPercent) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetShowPercent) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataPointShowPercent)
en: Percent
ja: パーセント

en: Polar Chart
ja: 極グラフ

en: Stock Chart
ja: 株価チャート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, automaticStepWidth) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, automaticSubStepWidth)
en: Automatic
ja: 自動

en: Data Set %1
ja: データセット %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, dataSets)
en: Select a data set
ja: データセットを選択します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, datasetShowCategory) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetShowCategory) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataPointShowCategory)
en: Category
ja: カテゴリ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertRow) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, formatErrorBar)
en: Insert
ja: 挿入

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AxisScalingDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CellRegionDialog)
en: Dialog
ja: ダイアログ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, logarithmicScaling)
en: Logarithmic Scaling
ja: 対数目盛り

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Step Width:
ja: 目盛りの幅:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Substep Width:
ja: 補助目盛りの幅:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y Values:
ja: Y 値:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X Values:
ja: X 値:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <b>Choose a Data Set</b>
ja: データセットを選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Categories:
ja: カテゴリ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="right" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Name:</span></p></body></html>
ja: 名前:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Percentage
ja: パーセント

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: From Data table
ja: データテーブルから

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueLabel)
en: Positive
ja: 正値

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, negIndicator)
en: Negative
ja: 負値

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Value
ja: 値

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, posIndicator)
en: Positive
ja: 正値

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NewAxisDialog)
en: New Axis
ja: 新しい軸

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
ja: タイトル:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Right
ja: 右

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Top
ja: 上

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Bottom
ja: 下

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Left
ja: 左

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showLegend)
en: Show Legend
ja: 凡例を表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Orientation
ja: 方向

en: Surface Chart
ja: 表面グラフ

en: Gantt Chart
ja: ガントチャート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editData)
en: Edit Data...
ja: データを編集...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Data Sets
ja: データセット
