FormulaShape - en to ja translation catalogue (53 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text to formula
ja: 数式にテキストを追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rows
ja: 行を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text
ja: テキストを追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert row
ja: 行を挿入

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove row
ja: 行を削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert column
ja: 列を挿入

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove column
ja: 列を削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert formula elements.
ja: 数式要素を挿入。

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove formula elements
ja: 数式要素を削除

en: Arrows
ja: 矢印

en: Greek
ja: ギリシャ文字

en: Relations
ja: 関係子

en: Operators
ja: 演算子

en: Miscellaneous
ja: その他

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Insert
ja: 挿入

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupElements)
en: Elements
ja: 要素

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSymbols)
en: Symbols
ja: 記号

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupActions)
en: Actions
ja: アクション

[ctx: This button opens a file dialog to load a MathML file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonLoad)
en: Load...
ja: 読み込み...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSave)
en: Save...
ja: 保存...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Edit
ja: 編集

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupGeneralOptions)
en: General options
ja: 全般オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font:
ja: フォント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColors)
en: Colors:
ja: 色:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSpecificOptions)
en: Specific options
ja: 特有のオプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rows:
ja: 行:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Columns:
ja: 列:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: View MathML
ja: MathML を表示

en: This document contains an external link to a remote document
    %1
ja: このドキュメントはリモートドキュメントへの外部リンクを含みます
    %1

en: Confirmation Required
ja: 確認が必要です

en: Download
ja: ダウンロード

en: Skip
ja: スキップ

en: Formula
ja: 数式

en: A formula
ja: 数式

en: Insert fenced element
ja: 囲まれた要素を挿入

en: Insert enclosed element
ja: 閉じられた要素を挿入

en: Insert root
ja: ルートを挿入

en: Insert square root
ja: 平方根を挿入

en: Insert fraction
ja: 分数を挿入

en: Insert bevelled fraction
ja: 斜め表示の分数を挿入

en: Insert 3x3 table
ja: 3x3 のテーブルを挿入

en: Insert 2 dimensional vector
ja: 二次元ベクトルを挿入

en: Insert subscript
ja: 下付き文字を挿入

en: Insert superscript
ja: 上付き文字を挿入

en: Insert sub- and superscript
ja: 下付き/上付き文字を挿入

en: Insert overscript
ja: 上文字を挿入

en: Insert underscript
ja: 下文字を挿入

en: Insert under- and overscript
ja: 下/上文字を挿入

en: Insert row
ja: 行を挿入

en: Insert column
ja: 列を挿入

en: Remove row
ja: 行を削除

en: Remove column
ja: 列を削除

en: Formula editing
ja: 数式編集
