MusicShape - en to ja translation catalogue (96 entries)

en: Double flat
ja: ダブルフラット

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
ja: フラット

en: Natural
ja: ナチュラル

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
ja: シャープ

en: Double sharp
ja: ダブルシャープ

en: %1 flats
ja: %1 フラット

en: %1 sharps
ja: %1 シャープ

en: Dots
ja: 付点

en: Eraser
ja: 消しゴム

en: Ab Major
ja: 変イ長調

en: Eb Major
ja: 変ホ長調

en: Bb Major
ja: 変ロ長調

en: F Major
ja: ヘ長調

en: C Major
ja: ハ長調

en: G Major
ja: ト長調

en: D Major
ja: ニ長調

en: A Major
ja: イ長調

en: E Major
ja: ホ長調

[ctx: Other key signature]
en: Other
ja: その他

en: note
ja: 音符

en: rest
ja: 休符

en: Double whole
ja: 倍全

en: Whole
ja: 全

en: Half
ja: 2分

en: Quarter
ja: 4分

en: Eighth
ja: 8分

en: 16th
ja: 16分

en: 32nd
ja: 32分

en: 64th
ja: 64分

en: 128th
ja: 128分

en: Unknown note
ja: 不明な音符

en: Unknown rest
ja: 不明な休符

en: Remove bar
ja: 小節を削除

en: Select
ja: 選択

[ctx: Treble clef]
en: Treble
ja: トレブル記号

[ctx: Bass clef]
en: Bass
ja: バス記号

[ctx: Soprano clef]
en: Soprano
ja: ソプラノ記号

[ctx: Alto clef]
en: Alto
ja: アルト記号

[ctx: Tenor clef]
en: Tenor
ja: テノール記号

en: C clef on line %1
ja: 第 %1 線にハ音記号

en: Unknown clef
ja: 不明な音部記号

en: Tied notes
ja: タイで結ばれた音符

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add measures
ja: 小節を追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add dot
ja: 付点を追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set chord duration
ja: コードの長さをセット

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add note
ja: 音符を追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add part
ja: パートを追加

en: Part %1
ja: パート %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change part details
ja: パートの詳細を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add chord
ja: コードを追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add rest
ja: 休符を追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert chord to rest
ja: コードを休符に変換

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove bar
ja: 小節を削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove rest
ja: 休符を削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove chord
ja: コードを削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove note
ja: 音符を削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove part
ja: パートを削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove clef
ja: 音部記号を削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove staff element
ja: 五線要素を削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set accidentals
ja: 臨時記号をセット

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change clef
ja: 音部記号を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change key signature
ja: 調号を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change time signature
ja: 拍子記号を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Toggle Note Tie
ja: タイをオン/オフ

en: Set key signature
ja: 調号をセット

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Region
ja: 範囲

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
ja: 小節

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
ja:  ~

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
ja: 曲の最後まで

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
ja: 次の変調まで

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
ja: 五線

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
ja: すべての五線を更新

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
ja: 選択した五線のみを更新

en: Part details
ja: パートの詳細

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ja: 名前:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
ja: 略名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
ja: 五線:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
ja: ボイス 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
ja: ボイス 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
ja: ボイス 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
ja: ボイス 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
ja: 小節を追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
ja: インポート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
ja: エクスポート

en: Part 1
ja: パート 1

en: Music Shape
ja: 音楽シェイプ

en: A shape which provides a music editor
ja: 楽譜を編集するためのシェイプ

en: Parts
ja: パート

en: Music editing, parts
ja: 楽譜編集、パート

en: Clef
ja: 音部記号

en: Time signature
ja: 拍子記号

en: Key signature
ja: 調号

en: Add how many measures?
ja: 何小節追加しますか？

[ctx: @title:window]
en: Import
ja: インポート

[ctx: @title:window]
en: Export
ja: エクスポート

en: Music editing
ja: 楽譜編集
