AutocorrectPlugin - en to ja translation catalogue (49 entries)

en: Configure &Autocorrection...
ja: 自動修正を設定(&A)...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutocorrectConfig)
en: Autocorrection
ja: 自動修正

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Si&mple Autocorrection
ja: 単純な自動修正(&M)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Detect when a new sentence is started and always ensure that the first character is an uppercase character
ja: 新しい文の始まりを検知し、最初の文字が必ず大文字になるようにします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Convert &first letter of a sentence automatically to uppercase
    (e.g. "my house. in this town" to "my house. In this town")
ja: 文の最初の文字を自動的に大文字にする(&F)
    (例 “my house. in this town” を “my house. In this town” に)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: All words are checked for the common mistake of holding the shift key down a bit too long. If some words must have two uppercase characters, then those exceptions should be added in the 'Exceptions' tab.
ja: すべての単語をチェックして、Shift キーを長く押し過ぎることで起こる間違いが発生していないか確認します。大文字を 2 文字含む単語があれば、例外として「例外」タブに追加してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: Convert &two uppercase characters to one uppercase and one lowercase character
     (e.g. PErfect to Perfect)
ja: 大文字 2 文字を大文字 1 文字と小文字 1 文字にする(&T)
    (例 PErfect を Perfect に)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Detect when a URL (Uniform Resource Locator) is typed and provide formatting that matches the way an Internet browser would show a URL.
ja: URL (Uniform Resource Locator) の入力を検知し、インターネットブラウザが URL を表示する形にフォーマットします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Autoformat &URLs
ja: URL を自動フォーマットする(&U)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: Make sure that more than one space cannot be typed, as this is a common mistake which is quite hard to find in formatted text.
ja: フォーマットされたテキストでは見つけにくい 2 文字以上のスペースを入力できないようにします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: &Suppress double spaces
ja: 二重スペースを抑制する(&S)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: Keep correct formatting and indenting of sentences by automatically removing spaces typed at the beginning and end of a paragraph.
ja: 段落の最初と最後に入力されたスペースを自動的に削除し、正しいフォーマットと字下げを保ちます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: R&emove spaces at the beginning and end of paragraphs
ja: 段落の最初と最後のスペースを削除する(&E)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: When you use _underline_ or *bold*, the text between the underscores or asterisks will be converted to underlined or bold text.
ja: 「_下線_」や「*ボールド*」とすると、アンダースコア (_) やアスタリスク (*) 間のテキストが自動的に下線付きまたはボールドになります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: Automatically do &bold and underline formatting
ja: 自動的にボールドや下線のフォーマットを行う(&B)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Most standard fraction notations will be converted when available
ja: 利用可能であれば最も標準的な分数表記に変換します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Re&place 1/2... with ½...
ja: 1/2... を ½... に置換する(&P)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: When typing '1)' or similar in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that numbering style. This has the advantage that further paragraphs will also be numbered and the spacing is done correctly.
ja: “1)” またはこれに類似するものを段落の最初に入力すると、段落にそのスタイルの番号付けが適用されます。このオプションを使うと、続く段落にも自動的に番号が付き、段落の間隔も正しく設定されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: Use &autonumbering for numbered paragraphs
ja: 段落に自動的に番号を付ける(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSuperScript)
en: Rep&lace 1st... with 1^st...
ja: 1st... を 1^st... に置換する(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeDaysName)
en: Capitalize name of days
ja: 曜日名を大文字にする

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: When typing '*' or '-' in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that list-style. Using a list-style formatting means that a correct bullet is used to draw the list.
ja: アスタリスク (*) やハイフン (-) を段落の最初に入力すると、段落にそのリストスタイルが適用されます。このオプションを使うと、自動的にリストに正しいビュレットが付きます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: Use l&ist-formatting for bulleted paragraphs
ja: ビュレット付きの段落に自動的にリストフォーマットを適用する(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultBulletStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doubleDefault) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, singleDefault) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: Default
ja: デフォルト

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Custom &Quotes
ja: カスタム引用符(&Q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicDoubleQuotes)
en: Replace &double quotes with typographical quotes
ja: 二重引用符を活版印刷の引用符に置換する(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicSingleQuotes)
en: Replace &single quotes with typographical quotes
ja: 一重引用符を活版印刷の引用符に置換する(&S)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Ad&vanced Autocorrection
ja: 高度な自動修正(&V)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replacements and exceptions for language:
ja: 置換と例外を適用する言語:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: All Languages
ja: すべての言語

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedAutocorrection)
en: &Enable word replacement
ja: 単語置換を有効にする(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCorrectionWithFormat)
en: Replace &text with format
ja: テキストを書式付きで置換する(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, findLabel)
en: &Find
ja: 検索(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel)
en: Re&place
ja: 置換(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
ja: 追加(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove2)
en: Remove
ja: 削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeFormat)
en: C&hange Format...
ja: 書式を変更(&H)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFormat)
en: C&lear Format
ja: 書式をクリア(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Find
ja: 検索

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Replace
ja: 置換

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: E&xceptions
ja: 例外(&X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Do not treat as the end of a sentence:
ja: 文の終わりとして扱わない文字列:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude2)
en: Autoinclude
ja: 自動取り込み

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove1)
en: R&emove
ja: 削除(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Accept two uppercase letters in:
ja: 2 文字の大文字を誤りとしない単語:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add2)
en: A&dd
ja: 追加(&D)

en: &Modify
ja: 変更(&M)

en: Select Character
ja: 文字を選択

en: Autocorrect
ja: 自動修正
