thesaurus_tool - en to ja translation catalogue (31 entries)

en: (No match)
ja: (マッチなし)

en: &Search for:
ja: 検索語(&S):

en: S&earch
ja: 検索(&E)

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
ja: 戻る

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
ja: 進む

en: Change Language...
ja: 言語を変更...

en: &Thesaurus
ja: シソーラス(&T)

en: Synonyms
ja: 類義語

en: More General Words
ja: より意味の広い語

en: More Specific Words
ja: より意味の狭い語

en: &Replace with:
ja: 次と置換(&R):

en: &Replace
ja: 置換(&R)

en: Replace Word
ja: 単語を置換

en: Related Words - %1
ja: 関連語 - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
ja: シソーラスファイル ‘%1’ が見つかりません。「言語を変更...」を使ってシソーラスファイルを選択してください。

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
ja: <html>エラー: <tt>grep</tt> を実行できませんでした。</html>

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
ja: 類義語/同義語 - 頻出順

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
ja: 類義語 - 意味が近い順 (動詞のみ)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
ja: 反義語 - 逆の意味を持つ単語

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
ja: Hyponyms - ... は %1 の一種

en: Meronyms - %1 has a ...
ja: Meronyms - %1 には ... がある

en: Holonyms - ... has a %1
ja: Holonyms - ... には %1 がある

en: Attributes
ja: 属性

en: Cause To (for some verbs only)
ja: Cause To (一部の動詞のみ)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
ja: 動詞の含意 (一部の動詞のみ)

en: Familiarity & Polysemy Count
ja: 通用性 & 多義性指数

en: Verb Frames (examples of use)
ja: 動詞の枠組 (使用例)

en: List of Compound Words
ja: 複合語のリスト

en: Overview of Senses
ja: 意味の概略

en: <b>Error:</b> Failed to execute WordNet program 'wn'. WordNet has to be installed on your computer if you want to use it, and 'wn' has to be in your PATH. You can get WordNet at <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Note that WordNet only supports the English language.
ja: <html>エラー: WordNet プログラム <tt>wn</tt> を実行できませんでした。WordNet を利用するためにはプログラムをインストールする必要があります。また <tt>wn</tt> が <tt>$PATH</tt> になければなりません。WordNet は <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a> で入手できます。【注意】 WordNet は英語以外の言語はサポートしていません。</html>

en: No match for '%1'.
ja: “%1” にマッチするものはありません。
