kofficefilters - en to ja translation catalogue (147 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pageLabel)
en: Page:
ja: ページ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Size in Pixels
ja: ピクセルでサイズ指定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Image width:
ja: 画像幅:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Image height:
ja: 画像高さ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size in Units
ja: 単位でサイズ指定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Resolution:
ja: 解像度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Unit:
ja: 単位:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Background Color
ja: 背景色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColor)
en: Color
ja: 色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelOpacity)
en: Opacity
ja: 透明度

en: Namespace "%1" not found
ja: ネームスペース "%1" は見つかりませんでした

en: Could not open the requested file %1
ja: 要求されたファイル %1 を開けません

en: Could not read ZIP directory of the requested file %1
ja: 要求されたファイル %1 の ZIP ディレクトリを開けません

en: Enter password
ja: パスワードを入力

en: This document is encrypted, please enter the password to decrypt it:
ja: この文書は暗号化されています。復号するためのパスワードを入力してください:

en: Incorrect password, please enter the password to decrypt this document:
ja: パスワードが正しくありません。この文書を復号するためのパスワードを入力してください:

en: Could not find path for type %1
ja: タイプ %1 のパスが見つかりません

en: %1 (line %2, column %3)
ja: %1 (行 %2, 列 %3)

en: %1 (%2, line %3, column %4)
ja: %1 (%2, 行 %3, 列 %4)

en: Element "%1" not found
ja: エレメント "%1" が見つかりません

en: Attribute "%1" not found
ja: 属性 "%1" が見つかりません

en: Unexpected value "%1" of attribute "%2"
ja: 属性 "%2" の 予想から外れた値 "%1"

en: Unexpected second occurrence of "%1" element
ja: "%1" エレメントの予想から外れた二次的な発生

en: Expected closing of element "%1"
ja: エレメント "%1" の予期された終了

en: None of expected elements found: %1
ja: 予期されたエレメントが見つかりませんでした: %1

en: Could not find target for id "%1" in file "%2"
ja: ファイル "%2" の id "%1" ターゲットが見つかりませんでした

en: Could not find relationships file "%1"
ja: 関係ファイル "%1" が見つかりませんでした

en: Could not find target for relationship "%1" in file "%2"
ja: ファイル "%2" の関係 "%1" ターゲットが見つかりませんでした

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2.
    Error message: %3
ja: メインドキュメントの行: %1, 列 %2 の解析中にエラーが発生しました
    エラーメッセージ: %3

en: Entry '%1' not found.
ja: エントリ '%1' が見つかりませんでした。

en: Entry '%1' is not a file.
ja: エントリ '%1' はファイルではありません。

en: Could not open entry "%1" for writing.
ja: エントリ "%1" を書き込みのために開けません。

en: Could not write block
ja: ブロックに書き込めません

en: <SHEETNAME>
ja: <シート名>

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Recommended ( %1 )
ja: 推奨 ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Locale ( %1 )
ja: ロケール ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
ja: その他 ( %1 )

en: Cannot find encoding: %1
ja: エンコーディングが見つかりません: %1

en: CSV filter cannot open input file - please report.
ja: CSV フィルタは入力ファイルを開けません - 報告してください。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, encodingPage)
en: Encoding
ja: エンコーディング

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: E&ncoding:
ja: エンコーディング(&N):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupEndOfLine)
en: End of Line
ja: 行末

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineLF)
en: &UNIX style (recommended; line feed only)
ja: &UNIX スタイル (推奨: ラインフィードのみ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCRLF)
en: &Windows style (carriage return and line feed)
ja: &Windows スタイル (キャリッジリターンとラインフィード)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCR)
en: &MacOS style (carriage return only)
ja: &MacOS スタイル (キャリッジリターンのみ)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Sheets
ja: シート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Select sheets to export:
ja: エクスポートするシートを選択:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterLineBox)
en: Delimiter Line
ja: 区切り線

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, m_sheetDelimiter)
en: ********<SHEETNAME>********
ja: *******<シート名>********

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: <SHEETNAME> gets replaced by the name of the next sheet.
ja: <シート名> は次のシートの名前に置き換えられます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_delimiterAboveAll)
en: Print delimiter line above every sheet
ja: 区切り線を各シートの上に印刷する

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Cells
ja: セル

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, m_delimiterBox)
en: Delimiter
ja: 区切り文字

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
ja: コンマ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
ja: セミコロン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioTab)
en: Tabulator
ja: タブ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
ja: スペース

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other:
ja: その他:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_quotesLabel)
en: Quotes:
ja: 引用:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_selectionOnly)
en: Export selection only
ja: 選択範囲のみをエクスポート

en: File format is not supported.
ja: サポートしていないファイルフォーマットです。

en: Could not read from file.
ja: ファイルから読めません。

en: Export Sheet to HTML
ja: シートを HTML にエクスポート

en: Recommended: UTF-8
ja: 推奨: UTF-8

en: Locale (%1)
ja: ロケール (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: En&coding:
ja: エンコーディング(&C):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mEncodingBox)
en: With this option you can define the encoding of the HTML file. The recommended encoding (UTF8) is selected as default.
ja: このオプションを使って HTML ファイルのエンコーディングを指定できます。標準は UTF-8 (推奨) です。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Sheet Selection
ja: シートの選択

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mSelectAllButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Click here to select all sheets in the list.
ja: リスト中のすべてのシートを選択するにはここをクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSelectAllButton)
en: Select &All
ja: すべて選択(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Desele&ct All
ja: すべて選択解除(&C)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: This option will make the HTML export filter generate a new page for each sheet. If you disable this option, all sheets are written on one page.
ja: このオプションを有効にすると、HTML エクスポートフィルタはシートごとに新しいページを生成します。無効にすると、すべてのシートが一つのページになります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: Use &separate files for each table
ja: 各テーブルに別々のファイルを使う(&S)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup4)
en: Style
ja: スタイル

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Select this option to use the default fonts and colors for the HTML page.
ja: HTML ページに標準のフォントと色を使うにはこのオプションを選んでください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Use &default style
ja: 標準のスタイルを使う(&D)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Select this option to specify a separate stylesheet for the HTML page. You can select or type on in the field below.
ja: HTML ページに使用するスタイルシートを指定する場合は、このオプションを有効にしてください。スタイルシートは選択するか下の欄に入力します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Use &external stylesheet:
ja: 外部スタイルシートを使う(&E):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, mCustomURL)
en: In this field you can enter an URL for your stylesheet. It is possible to point to a stylesheet on disk, or to somewhere on the Internet.
ja: この欄にスタイルシートの URL を入力します。指定するスタイルシートはディスク上のものでもインターネット上のものでも構いません。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Layout
ja: レイアウト

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use this option to enable or disable borders around the cells.
ja: セルの周りの境界線を有効/無効にします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use &borders
ja: 境界線を使う(&B)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPixelsBetweenCells)
en: Use this option to define how many pixels there should be between the cells. This effect is better visible if you check <b>Use borders</b> too.
ja: このオプションを使うとセルとセルの間のピクセル数を指定できます。この効果は「境界線を使う」を有効にするとより明白になります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Pi&xels between cells:
ja: セル間のピクセル(&X):

en: Top
ja: 上

en: Latex Export Filter Configuration
ja: LaTeX エクスポートフィルタの設定

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget2)
en: Document
ja: 文書

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Document Style
ja: 文書スタイル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, latexStyleButton)
en: Latex style
ja: LaTeX スタイル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wordsStyleButton)
en: Words style
ja: Words スタイル

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Document Type
ja: 文書タイプ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: The document will be able to be compiled alone
ja: 文書は単独でコンパイルできます

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: Independent document
ja: 独立した文書

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Do not generate either the latex header or the document environment
ja: LaTeX ヘッダも文書環境も生成しません

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, embededButton)
en: The document will be generated as a latex document which will have to be included in a main latex document. It will allow you to generate several little files for each chapter of your document.
ja: メイン LaTeX 文書に含める LaTeX 文書として文書を生成します。これを利用すると、文書の各章に使用する複数の小さいファイルを生成することができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Document to include
ja: 他に含める文書

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Document class:
ja: 文書クラス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Quality:
ja: 品質:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Final
ja: 最終

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Draft
ja: 原稿

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultFontSizeTextZone)
en: Default font size:
ja: 標準フォントサイズ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget3)
en: Pictures
ja: 画像

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert the pictures:
ja: 画像を変換:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Pictures directory:
ja: 画像のディレクトリ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Language
ja: 言語

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLanguageBtn)
en: Add
ja: 追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rmLanguageBtn)
en: Remove
ja: 削除

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Contents
ja: 内容

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Export information about author:
ja: 作者に関する情報をエクスポートする:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Add a table of content:
ja: 目次を追加する:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Notes
ja: メモ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton7)
en: Don't export
ja: エクスポートしない

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton5)
en: Export notes in margin notes
ja: 余白のメモをエクスポート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton6)
en: Export notes in comments
ja: コメントのメモをエクスポート

en: Page
ja: ページ

en: The file seems to be corrupt. Skipping a table.
ja: ファイルが壊れているようです。テーブルをスキップします。

en: Skipping a table.
ja: テーブルをスキップ。

en: This document was created with OpenOffice.org version '%1'. This filter was written for version 1.0. Reading this file could cause strange behavior, crashes or incorrect display of the data. Do you want to continue converting the document?
ja: この文書は OpenOffice.org のバージョン %1 で作成されています。このフィルタはバージョン 1.0 のために書かれたものです。このファイルを読み込むと、異常な挙動、クラッシュまたはデータの不正表示などを引き起こす可能性があります。この文書の変換を続けますか？

en: Unsupported document version
ja: サポートされていない文書のバージョン

en: QPRO filter cannot open input file - please report.
ja: QPRO フィルタは入力ファイルを開けません - 報告してください。

en: Unable to open password protected files.
    The password algorithm has not been published
ja: パスワードで保護されたファイルを開けません。
    パスワードアルゴリズムは公開されていません。

en: Unable to find part for type %1
ja: タイプ %1 の部分を見つけられません

en: Declared number of shared strings too small (%1)
ja: 宣言された共有文字列の数が少なすぎます (%1)

en: Declared number of font styles too small (%1)
ja: 宣言されたフォントスタイルの数が少なすぎます (%1)

en: Declared number of cell formats too small (%1)
ja: 宣言されたセル形式の数が少なすぎます (%1)

en: Declared number of fill styles too small (%1)
ja: 宣言されたフィルスタイルの数が少なすぎます (%1)

en: The data could not be loaded completely because the maximum size of sheet was exceeded.
ja: 最大シートサイズを越えたのでデータを完全に読み込めませんでした。

en: Expected integer or floating point number
ja: 整数か浮動小数点数が求められます

en: Slide layout "%1" not found
ja: スライドレイアウト「%1」が見つかりません

en: Slide %1
ja: スライド %1

en: Words's Plain Text Import Filter
ja: Word プレーンテキストインポートフィルタ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImportDialogUI)
en: Plain Text Import Dialog
ja: プレーンテキストインポートダイアログ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupParagraph)
en: End of Paragraph
ja: 段落の最後

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphAsIs)
en: &As is: At the end of line
ja: そのまま(&A): 行末で

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphSentence)
en: &Sentence: If the end of line is the end of a sentence
ja: 文(&S): 行末が文末の場合

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphEmptyLine)
en: &Empty Line: If the line is empty
ja: 空行(&E): 行が空の場合

en: End notes
ja: 後注

en: Even Pages Header
ja: 偶数ページのヘッダ

en: Odd Pages Header
ja: 奇数ページのヘッダ

en: Even Pages Footer
ja: 偶数ページのフッタ

en: Odd Pages Footer
ja: 奇数ページのフッタ

en: First Page Header
ja: 最初のページのヘッダ

en: First Page Footer
ja: 最初のページのフッタ

en: Table %1
ja: テーブル %1

en: The file cannot be loaded, as it seems not to be an RTF document.
ja: ファイルは RTF 文書ではないようなので読み込めません。

en: Words's RTF Import Filter
ja: Word RTF インポートフィルタ

en: The file cannot be loaded.
ja: ファイルを読み込めません。
