kspread - en to ja translation catalogue (3036 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
ja: 埋める(&L)

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
ja: クリア

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
ja: 削除

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
ja: 挿入(&I)

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
ja: 外部データ(&E)

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
ja: 書式(&O)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
ja: セルを結合

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
ja: 行(&R)

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
ja: 列(&C)

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
ja: シート(&S)

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
ja: 印刷範囲(&P)

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
ja: データ(&D)

note: i18n: ectx: Menu (Filter)
en: Filter
ja: フィルタ

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
ja: 編集

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
ja: ナビゲーション

note: i18n: ectx: Menu
en: Activate
ja: アクティブ

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
ja: フォント

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatButton) i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
ja: 書式

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
ja: 色/境界

en: Parsing of formula in cell %1 failed.
ja: セル %1 の数式を解析できませんでした。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChartDatabaseSelector)
en: Database Selector
ja: データベースの選択

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_areaBox)
en: Data Area
ja: データ領域

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_areaLabel)
en: Area:
ja: 領域:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowAsLabel)
en: First row as label
ja: 最初の行はヘッダを含む

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColumnAsLabel)
en: First column as label
ja: 最初の列はヘッダを含む

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_formatBox)
en: Data Format
ja: データの形式

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInRows)
en: Data sets in rows
ja: 1 行が 1 つのデータセット

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInColumns)
en: Data sets in columns
ja: 1 列が 1 つのデータセット

en: Database
ja: データベース

en: Processing is not possible, because some cells are locked as elements of a matrix.
ja: いくつかのセルが行列の要素としてロックされているため、処理できません。

en: Processing is not possible, because some cells are protected.
ja: いくつかのセルが保護されているため、処理できません。

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Filter
ja: フィルタを適用

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Jan
ja: 1月

en: Feb
ja: 2月

en: Mar
ja: 3月

en: Apr
ja: 4月

[ctx: May short]
en: May
ja: 5月

en: Jun
ja: 6月

en: Jul
ja: 7月

en: Aug
ja: 8月

en: Sep
ja: 9月

en: Oct
ja: 10月

en: Nov
ja: 11月

en: Dec
ja: 12月

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Sun
ja: 日

[ctx: (qtundo-format)]
en: Autofill
ja: 自動補完

[ctx: (qtundo-format)]
en: Auto-Filter
ja: 自動フィルタ

[ctx: (qtundo-format)]
en: Auto-Format
ja: 自動書式

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Color
ja: 境界の色を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Comment
ja: コメントを削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Comment
ja: コメントを追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Conditional Formatting
ja: 条件付きセル書式を削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Conditional Formatting
ja: 条件付きセル書式を追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Value
ja: 値を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Series
ja: 級数を挿入

[ctx: (qtundo-format)]
en: Fill Selection
ja: 選択領域を埋める

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Case
ja: 大文字/小文字を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Cells
ja: セルを挿入

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Cells
ja: セルを削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Indentation
ja: 字下げを増やす

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Indentation
ja: 字下げを減らす

en: Merging of columns or rows is not supported.
ja: 列や行の結合はサポートされていません。

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Named Area
ja: 名前付き領域を追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Named Area
ja: 名前付き領域を削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Precision
ja: 精度を増やす

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Precision
ja: 精度を減らす

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Column
ja: 列をリサイズ

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Row
ja: 行をリサイズ

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Columns
ja: 列を挿入

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Columns
ja: 列を削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Rows
ja: 行を挿入

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Rows
ja: 行を削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Sheet
ja: シート名を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet
ja: シートを表示

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Sheet
ja: シートを追加

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate Sheet
ja: シートを複製

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Sheet
ja: シートを削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Sheet Properties
ja: シートのプロパティを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Sort Data
ja: データをソート

en: Do you want to check the spelling in the next sheet?
ja: 次のシートのスペルをチェックしますか？

[ctx: (qtundo-format)]
en: Correct Misspelled Words
ja: スペル間違いを修正

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Style
ja: スタイルをリセット

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Style
ja: スタイルを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Validity Check
ja: 有効性チェックを削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Validity Check
ja: 有効性チェックを追加

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Dollar
ja: ドル

en: Canada
ja: カナダ

en: Caribbean
ja: カリブ

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: United States
ja: 米国

en: Austria
ja: オーストリア

en: Euro
ja: ユーロ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: Germany
ja: ドイツ

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Italy
ja: イタリア

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Malta
ja: マルタ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Spain
ja: スペイン

en: Pound
ja: ポンド

en: United Kingdom
ja: 英国

en: Japan
ja: 日本

en: Yen
ja: 円

en: Afghani (old)
ja: アフガニ (旧)

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Afghani
ja: アフガニ

en: Albania
ja: アルバニア

en: Lek
ja: レク

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: Algerian Dinar
ja: アルジェリア・ディナール

en: American Samoa
ja: 米領サモア

en: US Dollar
ja: 米ドル

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Andorran Peseta
ja: アンドラ・ペセタ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Kwanza
ja: クワンザ

en: Anguilla
ja: アンギラ

en: East Caribbean Dollar
ja: 東カリブ・ドル

en: Antigua And Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Argentine Peso
ja: アルゼンチン・ペソ

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Armenian Dram
ja: アルメニア・ドラム

en: Aruba
ja: アルバ

en: Aruban Florin
ja: アルバ・フロリン

en: Australian Dollar
ja: オーストラリア・ドル

en: Schilling
ja: シリング

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Azerbaijanian Manat
ja: アゼルバイジャン・マナト

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahamian Dollar
ja: バハマ・ドル

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bahraini Dinar
ja: バーレーン・ディナール

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Taka
ja: タカ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Barbados Dollar
ja: バルバドス・ドル

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belarusian Ruble
ja: ベラルーシ・ルーブル

en: Franc
ja: フラン

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Belize Dollar
ja: ベリーズ・ドル

en: Benin
ja: ベナン

en: CFA Franc BCEAO
ja: CFA フラン BCEAO

en: Bermuda
ja: バミューダ諸島

en: Bermudian Dollar
ja: バミューダ・ドル

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Indian Rupee
ja: インド・ルピー

en: Ngultrum
ja: ニュルタム

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Boliviano
ja: ボリビアーノ

en: Bosnia And Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Convertible Marks
ja: 兌換マルク

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Pula
ja: プラ

en: Bouvet Island
ja: ブーベ島

en: Norwegian Krone
ja: ノルウェー・クローネ

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Brazilian Real
ja: ブラジル・レアル

en: British Indian Ocean Territory
ja: 英領インド洋地域

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイ

en: Brunei Dollar
ja: ブルネイ・ドル

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Lev
ja: レフ

en: Bulgarian Lev
ja: ブルガリア・レフ

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: Burundi Franc
ja: ブルンジ・フラン

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Riel
ja: リエル

en: CFA Franc BEAC
ja: CFA フラン BEAC

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canadian Dollar
ja: カナダ・ドル

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

en: Cape Verde Escudo
ja: カーボベルデ・エスクード

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Cayman Islands Dollar
ja: ケイマン諸島ドル

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: Chile
ja: チリ

en: Chilean Peso
ja: チリ・ペソ

en: China
ja: 中国

en: Yuan Renminbi
ja: 人民元

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Colombian Peso
ja: コロンビア・ペソ

en: Comoro Franc
ja: コモロ・フラン

en: Comoros
ja: コモロ

en: Congo
ja: コンゴ共和国

en: Congo, The Democratic Republic Of
ja: コンゴ

en: Franc Congolais
ja: コンゴ・フラン

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: New Zealand Dollar
ja: ニュージーランド・ドル

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Costa Rican Colon
ja: コスタリカ・コロン

en: Cote D'Ivoire
ja: コートジボワール

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Croatian kuna
ja: クロアチア・クーナ

en: Cuba
ja: キューバ

en: Cuban Peso
ja: キューバ・ペソ

en: Cyprus Pound
ja: キプロス・ポンド

en: Czech Koruna
ja: チェコ・コルナ

en: Danish Krone
ja: デンマーク・クローネ

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Djibouti Franc
ja: ジブチ・フラン

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Dominican Peso
ja: ドミニカ・ペソ

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: East Timor
ja: 東ティモール

en: Timor Escudo
ja: ティモール・エスクード

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Egypt
ja: エジプト

en: Egyptian Pound
ja: エジプト・ポンド

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: El Salvador Colon
ja: エルサルバドル・コロン

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Nakfa
ja: ナクファ

en: Estonia
ja: エストニア

en: Kroon
ja: クローン

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Ethiopian Birr
ja: エチオピア・ブル

en: Falkland Island (Malvinas)
ja: フォークランド諸島

en: Falkland Islands Pound
ja: フォークランド諸島・ポンド

en: Faeroe Islands
ja: フェロー諸島

en: Fiji
ja: フィジー

en: Fiji Dollar
ja: フィジー・ドル

en: Markka
ja: マルッカ

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: CFP Franc
ja: CFP フラン

en: French Polynesia
ja: 仏領ポリネシア

en: Franc Southern Territories
ja: フランス領南方地域

en: Gabon
ja: ガボン

en: Dalasi
ja: ダラシ

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Lari
ja: ラリ

en: German Mark
ja: ドイツ・マルク

en: Cedi
ja: セディ

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Gibraltar Pound
ja: ジブラルタル・ポンド

en: Drachma
ja: ドラクマ

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: グアドループ

en: Guam
ja: グアム

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Quetzal
ja: ケツァル

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea Franc
ja: ギニア・フラン

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guinea-Bissau Peso
ja: ギニアビサウ・ペソ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Guyana Dollar
ja: ガイアナ・ドル

en: Gourde
ja: グールド

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Heard Island And McDonald Islands
ja: ハード島・マクドナルド諸島

en: Holy See (Vatican City State)
ja: バチカン

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Lempira
ja: レンピラ

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hong Kong Dollar
ja: 香港ドル

en: Forint
ja: フォリント

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: Iceland Krona
ja: アイスランド・クローナ

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Rupiah
ja: ルピア

en: Iran, Islamic Republic Of
ja: イラン

en: Iranian Rial
ja: イラン・リアル

en: Iraq
ja: イラク

en: Iraqi Dinar
ja: イラク・ディナール

en: Punt
ja: ポンド

en: Pence
ja: ペンス

en: Israel
ja: イスラエル

en: New Israeli Sheqel
ja: 新イスラエル・シェケル

en: Lira
ja: リラ

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Jamaican Dollar
ja: ジャマイカ・ドル

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Jordanian Dinar
ja: ヨルダン・ディナール

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Tenge
ja: テンゲ

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kenyan Shilling
ja: ケニヤ・シリング

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Korea, Democratic People's Republic Of
ja: 北朝鮮

en: North Korean Won
ja: 北朝鮮ウォン

en: Korea, Republic Of
ja: 韓国

en: Won
ja: 韓国ウォン

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kuwaiti Dinar
ja: クウェート・ディナール

en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

en: Som
ja: ソム

en: Kip
ja: キップ

en: Lao People's Democratic Republic
ja: ラオス

en: Latvian Lats
ja: ラトビア・ラッツ

en: Lebanese Pound
ja: レバノン・ポンド

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lesotho
ja: レソト

en: Rand
ja: ランド

en: Loti
ja: ロチ

en: Liberia
ja: リベリア

en: Liberian Dollar
ja: リベリア・ドル

en: Libyan Arab Jamahiriya
ja: リビア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Swiss Franc
ja: スイス・フラン

en: Lithuanian Litus
ja: リトアニア・リタス

en: Macao
ja: マカオ

en: Pataca
ja: パタカ

en: Denar
ja: ディナール

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
ja: マケドニア

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malagasy Franc
ja: マダガスカル・フラン

en: Kwacha
ja: クワチャ

en: Malawi
ja: マラウイ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Malaysian Ringgit
ja: マレーシア・リンギット

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Rufiyaa
ja: ルフィヤ

en: Mali
ja: マリ

en: Maltese Lira
ja: マルタ・リラ

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: マルティニク

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Ouguiya
ja: ウギア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mauritius Rupee
ja: モーリシャス・ルピー

en: Mayotte
ja: マヨット

en: Mexican Peso
ja: メキシコ・ペソ

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
ja: メキシコ UDI

en: Micronesia, Federated States Of
ja: ミクロネシア連邦

en: Moldova, Republic Of
ja: モルドバ

en: Moldovan Leu
ja: モルドバ・レウ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Tugrik
ja: トゥグルグ

en: Montserrat
ja: モントセラト

en: Moroccan Dirham
ja: モロッコ・ディルハム

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Metical
ja: メティカル

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Kyat
ja: チャット

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Namibia Dollar
ja: ナミビア・ドル

en: Nauru
ja: ナウル

en: Nepal
ja: ネパール

en: Nepalese Rupee
ja: ネパール・ルピー

en: Guilder
ja: ギルダー

en: Netherlands Antillean Guilder
ja: オランダ領アンティル・ギルダー

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル

en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

en: Cordoba Oro
ja: コルドバ・オロ

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Naira
ja: ナイラ

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Niue
ja: ニウエ

en: Norfolk Islands
ja: ノーフォーク諸島

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島連邦

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Oman
ja: オマーン

en: Rial Omani
ja: オマーン・リアル

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Pakistan Rupee
ja: パキスタン・ルピー

en: Palau
ja: パラオ

en: Balboa
ja: バルボア

en: Panama
ja: パナマ

en: Kina
ja: キナ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Guarani
ja: グアラニ

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Nuevo Sol
ja: ヌエボ・ソル

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippine Peso
ja: フィリピン・ペソ

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Pitcairn
ja: ピトケアン

en: Poland
ja: ポーランド

en: Zloty
ja: ズロチ

en: Escudo
ja: エスクード

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Qatar
ja: カタール

en: Qatari Rial
ja: カタール・リアル

en: Leu
ja: レウ

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Russian Federation
ja: ロシア

en: Russian Ruble
ja: ロシア・ルーブル

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Rwanda Franc
ja: ルワンダ・フラン

en: Saint Helena
ja: セントヘレナ島

en: Saint Helena Pound
ja: セントヘレナ・ポンド

en: Saint Kitts And Nevis
ja: セントクリストファー・ネビス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Pierre And Miquelon
ja: サンピエール島・ミクロン島

en: Saint Vincent And The Grenadines
ja: セントビンセント・グレナディーン

en: Samoa
ja: サモア

en: Tala
ja: タラ

en: Dobra
ja: ドブラ

en: Sao Tome And Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Saudi Riyal
ja: サウジ・リヤル

en: Senegal
ja: セネガル

en: Seychelles
ja: セーシェル

en: Seychelles Rupee
ja: セーシェル・ルピー

en: Leone
ja: レオン

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Singapore Dollar
ja: シンガポール・ドル

en: Slovak Koruna
ja: スロバキア・コルナ

en: Tolar
ja: トラール

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Solomon Islands Dollar
ja: ソロモン諸島・ドル

en: Somali Shilling
ja: ソマリア・シリング

en: Somalia
ja: ソマリア

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: Peseta
ja: ペセタ

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Sri Lanka Rupee
ja: スリランカ・ルピー

en: Sudan
ja: スーダン

en: Sudanese Dinar
ja: スーダン・ディナール

en: Suriname
ja: スリナム

en: Suriname Guilder
ja: スリナム・ギルダー

en: Svalbard And Jan Mayen
ja: スバールバル諸島・ヤンマイエン島

en: Lilangeni
ja: リランゲニ

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Swedish Krona
ja: スウェーデン・クローナ

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syrian Arab Republic
ja: シリア

en: Syrian Pound
ja: シリア・ポンド

en: New Taiwan Dollar
ja: 新台湾ドル

en: Taiwan, Province Of China
ja: 台湾

en: Somoni
ja: ソモニ

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tanzania, United Republic Of
ja: タンザニア

en: Tanzanian Shilling
ja: タンザニア・シリング

en: Baht
ja: バーツ

en: Thailand
ja: タイ

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokelau
ja: トケラウ

en: Pa'anga
ja: パ・アンガ

en: Tonga
ja: トンガ

en: Trinidad And Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Trinidad and Tobago Dollar
ja: トリニダード・トバゴ・ドル

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Tunisian Dinar
ja: チュニジア・ディナール

en: Turkey
ja: トルコ

en: Turkish Lira
ja: トルコ・リラ

en: Manat
ja: マナト

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks And Caicos Islands
ja: タークス諸島・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Uganda Shilling
ja: ウガンダ・シリング

en: Hryvnia
ja: フリヴニャ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: UAE Dirham
ja: UAE ディルハム

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: Pound Sterling
ja: 英ポンド

en: US Dollar (Next day)
ja: 米ドル (翌日)

en: US Dollar (Same day)
ja: 米ドル (当日)

en: Peso Uruguayo
ja: ウルグアイ・ペソ

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Uzbekistan Sum
ja: ウズベキスタン・スム

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Vatu
ja: バツ

en: Bolivar
ja: ボリバル

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Dong
ja: ドン

en: Viet Nam
ja: ベトナム

en: Virgin Islands
ja: バージン諸島

en: Wallis And Futuna
ja: ワリス・フテュナ諸島

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Yemen
ja: イエメン

en: Yemeni Rial
ja: イエメン・リアル

en: Yugoslavia
ja: ユーゴスラビア

en: Yugoslavian Dinar
ja: ユーゴスラビア・ディナール

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Zimbabwe Dollar
ja: ジンバブエ・ドル

en: All
ja: すべて

en: Empty
ja: 空

en: Non-empty
ja: 空ではない

en: Add Named Area
ja: 名前付き領域を追加

en: Enter the area name:
ja: 領域名を入力:

en: The named area '%1' already exists.
    Do you want to replace it?
ja: “%1” という名前の領域は既に存在します。
    置き換えますか？

en: Replace Named Area
ja: 名前付き領域を置換

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace Named Area
ja: 名前付き領域を置換

en: Change Angle
ja: 角度を変更

en: Angle:
ja: 角度:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Angle
ja: 角度を変更

en: Sheet Style
ja: シートスタイル

en: Select the sheet style to apply:
ja: 適用するシートのスタイルを選択:

en: Could not find image %1.
ja: 画像 %1 が見つかりませんでした。

en: Could not load image %1.
ja: 画像 %1 が読み込めませんでした。

en: Could not find sheet-style XML file '%1'.
ja: シートスタイル XML ファイル ‘%1’ が見つかりませんでした。

en: Parsing error in sheet-style XML file %1.
ja: シートスタイル XML ファイルに構文解析エラー %1

en: Select Character
ja: 文字を選択

en: Insert the selected character in the text
ja: テキストに選択された文字を挿入

en: Cell Comment
ja: セルのコメント

en: <none>
ja: <なし>

note: i18ncheckarg
en: equal to
ja: 等しい

en: greater than
ja: より大きい

en: less than
ja: より小さい

en: equal to or greater than
ja: 以上

en: equal to or less than
ja: 以下

en: between
ja: 間

en: outside range
ja: 範囲外

en: different to
ja: 異なる

en: First Condition
ja: 第 1 条件

en: Second Condition
ja: 第 2 条件

en: Third Condition
ja: 第 3 条件

en: Cell is
ja: セルの値は

en: Cell style
ja: セルのスタイル

en: different from
ja: 異なる

en: Conditional Styles
ja: 条件付きスタイル

en: If the first value is a number, the second value also has to be a number.
ja: 最初の値が数値ならば、2 番目の値も数値にしなければなりません。

en: If the first value is a string, the second value also has to be a string.
ja: 最初の値が文字列ならば、2 番目の値も文字列にしなければなりません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rowHeader)
en: Description in rows
ja: 行の説明

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_columnHeader)
en: Description in columns
ja: 列の説明

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyData)
en: Copy data
ja: データをコピー

en: Consolidate
ja: 統合

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Sum
ja: SUM

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
ja: AVERAGE

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
ja: COUNT

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Max
ja: MAX

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Min
ja: MIN

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Product
ja: PRODUCT

en: Standard Deviation
ja: 標準偏差

en: Variance
ja: 分散

en: You have to define at least one source range.
ja: 少なくとも 1 つの範囲を選択してください。

en: %1 is not a valid cell range.
ja: %1 は有効なセル範囲ではありません。

en: The range
    %1
    is too small
ja: 範囲
    %1
    は小さすぎます

en: The range
    %1
    is too large
ja: 範囲
    %1
    は大きすぎます

en: The ranges
    %1
    and
    %2
    have different size
ja: 範囲
    %1
    と
    %2
    はサイズが異なります

[ctx: (qtundo-format)]
en: Consolidate
ja: 統合

en: The source range intersects the destination range.
ja: 入力セル範囲と出力セル範囲が重なっています

en: The range
    %1
     is malformed
ja: 範囲
    %1
    は不正です

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function:
ja: 関数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Reference:
ja: 参照:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Entered references:
ja: 入力された参照:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Add
ja: 追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeButton)
en: Remove
ja: 削除

en: Inserting From Clipboard
ja: クリップボードから挿入

en: There is no data in the clipboard.
ja: クリップボードにデータがありません。

en: There is no usable data in the clipboard.
ja: クリップボードに使用可能なデータがありません。

en: Text to Columns
ja: テキストを列に

en: Cannot open input file.
ja: 入力ファイルを開けません。

[ctx: (qtundo-format)]
en: Inserting From Clipboard
ja: クリップボードから挿入

[ctx: (qtundo-format)]
en: Inserting Text File
ja: テキストファイルを挿入

[ctx: (qtundo-format)]
en: Text to Columns
ja: テキストを列に

en: Insert Data From Database
ja: データベースからデータを挿入

en: Type:
ja: タイプ:

en: User name:
    (if necessary)
ja: ユーザ名:
    (必要なら)

en: Host:
ja: ホスト:

en: Port:
    (if necessary)
ja: ポート:
    (必要なら)

en: Database name:
ja: データベース名:

en: Password:
    (if necessary)
ja: パスワード:
    (必要なら)

en: Select tables:
ja: テーブルを選択:

en: Tables
ja: テーブル

en: Select columns:
ja: 列を選択:

en: Column
ja: 列

en: Table
ja: テーブル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
ja: 列

en: Match all of the following (AND)
ja: 次のすべてにマッチ (AND)

en: Match any of the following (OR)
ja: 次のいずれかにマッチ (OR)

en: equals
ja: 等しい

en: not equal
ja: 等しくない

en: in
ja: 含まれる

en: not in
ja: 含まれない

en: like
ja: 同様

en: greater
ja: より大きい

en: lesser
ja: より小さい

en: greater or equal
ja: 以上

en: less or equal
ja: 以下

en: Sorted by
ja: ソート基準

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Ascending
ja: 昇順

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
ja: 降順

en: Distinct
ja: 別個の

en: Query Options
ja: クエリのオプション

en: SQL query:
ja: SQL クエリ:

en: Insert in region
ja: 領域に挿入

en: Starting in cell
ja: セルで開始

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
ja: 結果

en: You cannot specify a table here.
ja: ここではテーブルを指定できません。

en: You have to specify a valid region.
ja: 有効な領域を指定してください。

en: You have to specify a valid cell.
ja: 有効なセルを指定してください。

en: You are not allowed to change data in the database.
ja: データベースのデータを変更する権限がありません。

en: Executing query failed.
ja: クエリの実行に失敗しました。

en: You did not get any results with this query.
ja: このクエリでは結果が得られませんでした。

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Data From Database
ja: データベースからデータを挿入

en: The port must be a number
ja: ポートは数値でなければなりません。

en: Connecting to database...
ja: データベースに接続中です...

en: Connected. Retrieving table information...
ja: 接続しました。テーブル情報を取得中です...

en: This database contains no tables
ja: このデータベースにはテーブルがありません

en: Driver could not be loaded
ja: ドライバをロードできませんでした

en: Retrieving meta data of tables...
ja: テーブルのメタデータを取得中...

en: You have to select at least one table.
ja: 少なくとも 1 つのテーブルを選択してください。

en: You have to select at least one column.
ja: 少なくとも 1 つの列を選択してください。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
ja: なし

en: '*' or '?' are not valid wildcards in SQL. The proper replacements are '%' or '_'. Do you want to replace them?
ja: '*' や '?' は SQL で使用できる有効なワイルドカードではありません。SQL では '%' と '_' を使用します。これらを置き換えますか？

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
ja: プレビュー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_9) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, textButton)
en: Text
ja: テキスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
ja: 時間

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
ja: 日付

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
ja: 分数 (分母)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Currency
ja: 通貨

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
ja: 通貨

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
ja: パーセント

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Generic
ja: 一般

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
ja: 数値

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_10)
en: Date and Time
ja: 日付と時間

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Currency:
ja: 通貨:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
ja: 書式:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Postfix:
ja: 接尾辞:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Precision:
ja: 精度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Prefix:
ja: 接頭辞:

en: Document Settings
ja: 文書の設定

en: &Use System's Locale Settings
ja: システムのロケール設定を使う(&U)

en: Language: %1
ja: 言語: %1

en: Default number format: %1
ja: 標準の数値書式: %1

note: i18ncheckarg
en: Long date format: %1
ja: 長い日付書式: %1

en: Short date format: %1
ja: 短い日付書式: %1

en: Time format: %1
ja: 時間書式: %1

en: Currency format: %1
ja: 通貨書式: %1

en: More Options
ja: 詳細オプションを表示

en: Search entire sheet
ja: シート全体を検索

en: Search in:
ja: 次を検索:

en: Cell Values
ja: セルの値

en: Comments
ja: コメント

en: Search direction:
ja: 検索の方向:

en: Across then Down
ja: 横へ -> 下へ

en: Down then Across
ja: 下へ -> 横へ

en: Fewer Options
ja: 詳細オプションを隠す

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, FontWidget)
en: You can select here the font style, size and color, including some additional options like underlined or stroke out text for the current cell text. The lower part of the page gives a preview of the selected text format.
    The default font is set for all cells in the Format -> Style Manager menu with the currently used style.
ja: 現在のセルテキストのフォントスタイル、サイズ、色および下線や取り消し線を含むいくつかのオプションを設定します。下の部分に選択したテキスト書式のプレビューが表示されます。
    標準フォントはメニューの「書式」->「スタイルマネージャ」で設定します。これは現在使用中のスタイルですべてのセルに適用されます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, size_combo)
en: Choose the style for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different styles, the displayed style is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current style settings for each cell. Changing to Roman for example will change all the selected cells style text to Roman.
ja: 現在選択されているセルのフォントスタイルを選んでください。スタイルの異なる複数のセルを選択するとスタイルの表示は「多種 (変更しない)」になります。そのままにしておくと、それぞれのセルの現在のスタイルが保持されます。それを例えばローマンに変更すると、選択されているすべてのセルのスタイルがローマンになります。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Varying (No Change)
ja: 多種 (変更しない)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Roman
ja: ローマン

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Italic
ja: イタリック

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, weight_combo)
en: Choose the weight for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different font weight, the displayed weight is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current weight settings for each cell. Changing to Bold for example will change all the selected cells font weight to Bold.
ja: 現在選択されているセルのフォントウェイトを選んでください。フォントウェイトの異なる複数のセルを選択するとフォントウェイトの表示は「多種 (変更しない)」になります。そのままにしておくと、それぞれのセルの現在のフォントウェイトが保持されます。それを例えばボールドに変更すると、選択されているすべてのセルのフォントウェイトがボールドになります。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ValueType)
en: Normal
ja: 標準

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
ja: ボールド

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
ja: 色:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, underline)
en: If this is checked, the current cell text will be underlined.
ja: セルのテキストに下線を付けます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
ja: 下線

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
ja: サイズ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
ja: ウェイト:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
ja: スタイル:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
ja: 現在のセルのテキストの色を選んでください。カラーバーをクリックすると KDE 標準の色選択ダイアログが表示され、そこで新しい色を選ぶことができます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
ja: セルのテキストに取り消し線を加えます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strike)
en: Strike out
ja: 取り消し線

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
ja: このボックスには利用できるすべてのフォントが表示されています。現在のセルに使用するフォントをクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
ja: 選択したフォントをプレビューすることができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
ja: 関数

en: Insert function
ja: 関数を挿入

en: Help
ja: ヘルプ

en: Parameters
ja: パラメータ

en: This function has no parameters.
ja: この関数にはパラメータはありません。

en: Description is not available.
ja: 説明がありません。

en: Goal Seek
ja: ゴール検索

en: Cell reference is invalid.
ja: セルの参照が無効です。

en: Target value is invalid.
ja: ターゲット値が無効です。

en: Source cell must contain a numeric value.
ja: ソースセルは数値を含んでいなければなりません。

en: Target cell must contain a formula.
ja: ターゲットセルは数式を含んでいなければなりません。

en: Starting...
ja: 開始...

en: Iteration:
ja: 繰り返し:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: New value:
ja: 新しい値:

en: Goal seeking with cell %1 found a solution:
ja: セル %1 のゴール検索は解決策を見つけました:

en: Goal seeking with cell %1 has found NO solution.
ja: セル %1 のゴール検索は解決策を見つけませんでした。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Set cell:
ja: セルをセット:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: To value:
ja: 目的値:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: By changing cell:
ja: セルの変更:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Goal seeking with cell <cell> found <a | no> solution:
ja: セル <cell> のゴール検索 <a | no> 解決策:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Current value:
ja: 現在の値:

en: Goto Cell
ja: セルに移動

en: Enter cell:
ja: セルを入力:

en: Insert
ja: 挿入

en: Move towards right
ja: 右へ移動

en: Move towards bottom
ja: 下へ移動

en: Insert rows
ja: 行を挿入

en: Insert columns
ja: 列を挿入

en: Insert Cells
ja: セルを挿入

en: Move towards left
ja: 左へ移動

en: Move towards top
ja: 上へ移動

en: Remove rows
ja: 行を削除

en: Remove columns
ja: 列を削除

en: Remove Cells
ja: セルを削除

en: Style
ja: スタイル

[ctx: Name of the style]
en: Name:
ja: 名前:

en: Inherit style:
ja: スタイルを継承:

en: Default
ja: 標準

en: A style with this name already exists.
ja: この名前のファイルは既に存在します。

en: The style name can not be empty.
ja: スタイル名は空にはできません。

en: A style cannot inherit from itself.
ja: スタイルはそれ自身から継承できません。

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
ja: 再帰的参照のためスタイルを '%1' から継承できません。

en: Cell Format
ja: セル書式

en: &General
ja: 全般(&G)

en: &Data Format
ja: データ書式(&D)

en: &Font
ja: フォント(&F)

en: &Position
ja: 位置(&P)

en: &Border
ja: 境界(&B)

en: Back&ground
ja: 背景(&G)

en: &Cell Protection
ja: セルの保護(&C)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Format
ja: 書式変更

en: This is the default format and Calligra Sheets autodetects the actual data type depending on the current cell data. By default, Calligra Sheets right justifies numbers, dates and times within a cell and left justifies anything else.
ja: 標準の書式です。Calligra Sheets はセルのデータから自動的にデータの種類を検知します。数値、日付、時間は右寄せ、それ以外のものはすべて左寄せで表示されます。

en: When you have a number in the current cell and you switch from the dcell format from Generic to Percent, the current cell number will be multiplied by 100%.
    For example if you enter 12 and set the cell format to Percent, the number will then be 1,200 %. Switching back to Generic cell format will bring it back to 12.
    You can also use the Percent icon in the Format Toolbar.
ja: 数値を含むセルの書式を一般からパーセントに変更すると、セルの数値は 100 倍になります。例えば、12 と入力してセルの書式をパーセントに設定すると 1,200% と表示されます。書式を一般に戻すと、12 に戻ります。
    書式ツールバーのパーセントアイコンを使うこともできます。

en: Scientific
ja: 科学表記

en: The scientific format changes your number using the scientific notation. For example, 0.0012 will be changed to 1.2E-03. Going back using Generic cell format will display 0.0012 again.
ja: 科学表記は数値を科学表記に変換します。例えば 0.0012 は 1.2E-03 になります。書式を一般に戻すと 0.0012 に戻ります。

en: The fraction format changes your number into a fraction. For example, 0.1 can be changed to 1/8, 2/16, 1/10, etc. You define the type of fraction by choosing it in the field on the right. If the exact fraction is not possible in the fraction mode you choose, the nearest closest match is chosen.
     For example: when we have 1.5 as number, we choose Fraction and Sixteenths 1/16 the text displayed into cell is "1 8/16" which is an exact fraction. If you have 1.4 as number in your cell and you choose Fraction and Sixteenths 1/16 then the cell will display "1 6/16" which is the nearest closest Sixteenth fraction.
ja: 分数書式は数値を分数に変換します。例えば 0.1 を 1/8, 2/16, 1/10 などに変換することができます。分数のタイプは右のリストから選んでください。選択した分数のタイプで正確に表せない場合は、最も近いものが使用されます。
    例: 1.5 は「16 分の 1 (1/16)」の分数タイプでは「1 8/16」と表示されます。これは正確な分数です。1.4 の場合は「16 分の 1 (1/16)」の分数タイプでは正確に表せないので、最も近い「1 6/16」になります。

en: This formats your cell content as text. This can be useful if you want a number treated as text instead as a number, for example for a ZIP code. Setting a number as text format will left justify it. When numbers are formatted as text, they cannot be used in calculations or formulas. It also change the way the cell is justified.
ja: セルの内容をテキストと見なして書式化します。これは数値をテキストとして扱う場合 (例: 郵便番号) に役立ちます。テキスト書式を適用した数値は左寄せで表示されます。また、テキスト化された数値は計算や数式には使えなくなります。

en: Custom
ja: カスタム

en: The custom format does not work yet. To be enabled in the next release.
ja: カスタム形式はまだ動きません。次のリリースで有効にされる予定です。

en: This will display a preview of your choice so you can know what it does before clicking the OK button to validate it.
ja: 選択したもののプレビューを表示します。これを使うと「OK」ボタンを押す前にどのようになるかを確認することができます。

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
ja: 分数、日付、時間書式の選択肢を表示します。

en: You can add here a Postfix such as a $HK symbol to the end of each cell content in the checked format.
ja: 選択した書式でセルの内容の後に $HK のような接尾辞を追加することができます。

en: variable
ja: 可変

en: You can control how many digits are displayed after the decimal point for numeric values. This can also be changed using the Increase precision or Decrease precision icons in the Format toolbar.
ja: 値が数値である場合に小数点以下に表示する桁数を設定します。これは書式ツールバーの「精度を増やす/減らす」のアイコンを使って変更することもできます。

en: You can add here a Prefix such as a $ symbol at the start of each cell content in the checked format.
ja: 選択した書式でセルの内容の前に $ のような接頭辞を追加することができます。

en: You can choose whether positive values are displayed with a leading + sign and whether negative values are shown in red.
ja: 正の値の前に + 記号を付けるかどうか、負の値を赤で表示するかどうかを設定します。

en: Automatic
ja: 自動

en: Halves 1/2
ja: 半分 (1/2)

en: Quarters 1/4
ja: 4 分の 1 (1/4)

en: Eighths 1/8
ja: 8 分の 1 (1/8)

en: Sixteenths 1/16
ja: 16 分の 1 (1/16)

en: Tenths 1/10
ja: 10 分の 1 (1/10)

en: Hundredths 1/100
ja: 100 分の 1 (1/100)

en: One digit 5/9
ja: 1 桁 (5/9)

en: Two digits 15/22
ja: 2 桁 (15/22)

en: Three digits 153/652
ja: 3 桁 (153/652)

en: System:
ja: システム:

en: Default width (%1 %2)
ja: 標準の幅 (%1 %2)

en: Default height (%1 %2)
ja: 標準の高さ (%1 %2)

en: Border
ja: 境界

en: Preselect
ja: あらかじめ選択された枠

en: Pattern
ja: パターン

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Background color:
ja: 背景色:

en: No Color
ja: 色なし

en: Insert Link
ja: リンクを挿入

en: Internet
ja: インターネット

en: Link to Internet Address
ja: インターネットアドレスへのリンク

en: Text to display:
ja: 表示するテキスト:

en: Internet address:
ja: インターネットアドレス:

en: Email
ja: メールアドレス

en: Link to Email Address
ja: メールアドレスへのリンク

en: Email address:
ja: メールアドレス:

en: Subject:
ja: 対象:

en: File
ja: ファイル

en: Link to File
ja: ファイルへのリンク

en: File location:
ja: ファイルの場所:

en: Recent file:
ja: 最近のファイル:

en: No Entries
ja: エントリがありません

en: Cell
ja: セル

en: Link to Cell
ja: セルへのリンク

en: Cell or Named Area:
ja: セルまたは名前付き領域:

en: Internet address is empty
ja: インターネットアドレスが空です

en: Mail address is empty
ja: メールアドレスが空です

en: File name is empty
ja: ファイル名が空です

en: Destination cell is empty
ja: 先のセルが空です

en: Custom Lists
ja: カスタムリスト

en: List:
ja: リスト:

en: Entry:
ja: エントリ:

en: Cancel
ja: キャンセル

en: New
ja: 新規

en: Modify
ja: 変更

en: Copy
ja: コピー

en: Do you really want to remove this list?
ja: 本当にこのリストを削除しますか？

en: Remove List
ja: リストを削除

en: Entry area is not empty.
    Do you want to continue?
ja: 入力領域は空ではありません。
    続けますか？

en: &Select
ja: 選択(&S)

en: Named Areas
ja: 名前付き領域

en: Area: %1
ja: 領域: %1

en: &New...
ja: 新規(&N)...

en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: New Named Area
ja: 新しい名前付き領域

en: Edit Named Area
ja: 名前付き領域を編集

en: Do you really want to remove this named area?
ja: 本当にこの名前付き領域を削除しますか？

en: Remove Named Area
ja: 名前付き領域を削除

en: Cells:
ja: セル:

en: Sheet:
ja: シート:

en: Area name:
ja: 領域名:

en: Paste Inserting Cells
ja: セルを挿入貼り付け

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Condition
ja: 条件

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
ja: 値

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rows
ja: 行

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Values
ja: 値

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortBy)
en: Sort By
ja: 第一基準

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: <qt>Set the content position horizontally in the cell.
    <b>Standard</b> is default and is set from the format you choose.
    <b>Left</b> means the content will be displayed on the left of the cell.
    <b>Center</b> means the content will be in the center horizontally in the cell.
    <b>Right</b> means the content of the cell will be displayed on the right of the cell.</qt>
ja: <qt>セルの内容を表示する水平方向の位置を設定します。
    [標準] 選択された書式に従って表示します。
    [左] セルの左端に表示します。
    [中央] セルの中央に表示します。
    [右] セルの右端に表示します。</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Horizontal
ja: 水平方向

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
ja: 標準

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
ja: 左

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
ja: 中央

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
ja: 右

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: <qt>Set the content position vertically in the cell.
    <b>Top</b> means the content will be displayed on top of the cell.
    <b>Middle</b> means the content will be in the middle vertically in the cell.
    <b>Bottom</b> means the content of the cell will be displayed at the bottom of the cell.</qt>
ja: <qt>セルの値を表示する垂直方向の位置を設定します。
    [上] セルの上の境界に合わせて表示します。
    [中央] セルの中央に表示します。
    [下] セルの下の境界に合わせて表示します。</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Vertical
ja: 垂直方向

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
ja: 上

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
ja: 中央

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
ja: 下

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
ja: ここで設定された角度でテキストを回転して表示します。正の値は逆時計回り、負の値は時計回りに回転させます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
ja: 回転

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
ja: 字下げ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
ja: セルを結合

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: The unit used here is the one set in Format -> Page Layout.. dialog.
ja: 単位は「書式|ページのレイアウト」で設定されたものです。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: Size of Cell
ja: セルのサイズ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: If checked, the default height will be used for the cell instead of the value above.
ja: チェックを入れると、上の値ではなく標準のセルの高さが適用されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: Default height (%1)
ja: 標準の高さ (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
ja: 高さ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFrame, m_heightPanel)
en: Set the height of the cell.
ja: セルの高さを設定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: If checked, the default width will be used for the cell instead of the value above.
ja: チェックを入れると、上の値ではなく標準のセルの幅が適用されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: Default width (%1)
ja: 標準の幅 (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
ja: 幅:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: This is only available when the rotation is 0°.
    Wrap text wraps the text so it fits in the previous cell size. If this is not checked, the text will stay on one line and the cell size will be adjusted to contain the text.
    Vertical text puts your text vertically.
ja: これは回転が 0° のときにのみ有効です。
    「テキストを折り返す」にチェックを入れると、セルのサイズに合わせてテキストが折り返されます。チェックを外すと、テキストは 1 行に表示され、テキストが収まるようにセルのサイズが調整されます。
    「縦に表示」を選ぶとテキストは縦に表示されます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
ja: テキストのオプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multi)
en: Wrap text
ja: テキストを折り返す

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vertical)
en: Vertical text
ja: 縦書き

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shrinkToFit)
en: Shrink to fit
ja: フィットさせるために縮める

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
ja: 印刷

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: If checked, the content of the cell will not be printed. If this is not checked (default), the cell content will be printed.
    Note that you can print it even if the cell is protected
ja: チェックを入れると、セルの内容は印刷されません。チェックを外すと (標準)、印刷されます。
    セルが保護されていても印刷はできます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
ja: テキストを印刷しない(&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
ja: 保護

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: This hides the cell content and works only when the sheet is protected. Whether the cell itself is protected or not does not matter.
ja: セルの内容を非表示にします。これはシートが保護されているときにのみ有効です。セル自体が保護されているかどうかは問題ではありません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: Hide &all
ja: すべて隠す(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: &Protected
ja: 保護する(&P)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: When this is checked, the cell is still visible. However, its contents do not appear in the Formula bar. Hiding formula is only working for cells that contain formulae so the user cannot view the formula. And the sheet must be protected for this to work.
ja: これにチェックを入れると、セルに含まれる数式が数式バーに表示されなくなるので、ユーザの目から数式の内容を隠すことができます。これはシートが保護されているときにのみ有効です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
ja: 数式を隠す(&H)

en: Resize Row
ja: 行をリサイズ

en: Resize Column
ja: 列をリサイズ

en: Series
ja: 級数

en: Insert Values
ja: 値を挿入

en: Insert the series vertically, one below the other
ja: 級数を上から下に垂直に挿入します。

en: Insert the series horizontally, from left to right
ja: 級数を左から右に水平に挿入します。

en: Type
ja: タイプ

en: Linear (2,4,6,...)
ja: 等差級数 (2,4,6,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step add the value provided in step. This creates a series where each value is 'step' larger than the value before it.
ja: ステップで与えられた値を追加しながら「開始値」から「終了値」までの級数を生成します。これは前の値より「ステップ値」分だけ大きい級数を生成します。

en: Geometric (2,4,8,...)
ja: 等比級数 (2,4,8,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step multiply the value with the value provided in step. Using a step of 5 produces a list like: 5, 25, 125, 625 since 5 multiplied by 5 (step) equals 25, and that multiplied by 5 equals 125, which multiplied by the same step-value of 5 equals 625.
ja: ステップで与えられた値をかけながら「開始値」から「終了値」までの級数を生成します。ステップが 5 の場合 5, 25, 125, 625 というリストが生成されます。(5x5=25, 25x5=125, 125x5=625)

en: Start value:
ja: 開始値:

en: Stop value:
ja: 終了値:

en: Step value:
ja: ステップ値:

en: End and start value must be positive.
ja: 開始・終了値は正でなければなりません。

en: End value must be greater than the start value or the step must be less than '1'.
ja: 終了値は開始値より大きくなければなりません。そうでない場合はステップ値が 1 より小さくなければなりません。

en: None of the Start, Stop or Step values may be equal to zero.
ja: 開始値、終了値、ステップ値のいずれもゼロではいけません。

en: Step value must be different from 1
ja: ステップ値は 1 ではいけません。

en: Step is negative.
ja: ステップ値が負になっています。

en: The step value must be greater than zero; otherwise, the linear series is infinite.
ja: ステップ値は 0 より大きくなければなりません。そうでなければ等差級数は無限になってしまいます。

en: If the start value is greater than the end value the step must be less than zero.
ja: 開始値が終了値より大きい場合はステップ値が 0 より小さくなければなりません。

en: If the step is negative, the start value must be greater then the end value.
ja: ステップ値が負の場合は開始値は終了値より大きくなければなりません。

en: Show Columns
ja: 列を表示

en: Select hidden columns to show:
ja: 表示させる隠し列を選択:

en: Show Rows
ja: 行を表示

en: Select hidden rows to show:
ja: 表示させる隠し行を選択:

en: Column: %1
ja: 列 %1

en: Row: %1
ja: 行 %1

en: Show Sheet
ja: シートを表示

en: Select hidden sheets to show:
ja: 表示させる隠しシートを選択:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCustomLists)
en: Use custom list
ja: カスタムリストを使用

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyLayout)
en: Copy cell formatting (Borders, Colors, Text Style)
ja: セルの書式 (境界、色、テキストスタイル) をコピー

en: Column %1
ja: 列 %1

en: Row %1
ja: 行 %1

en: &First column contains row headers
ja: 最初の列は行ヘッダを含む(&F)

en: &First row contains column headers
ja: 最初の行は列ヘッダを含む(&F)

en: Sort
ja: ソート

en: Case Insensitive
ja: 大文字と小文字を区別しない

en: Case Sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Sort Order
ja: ソート順序

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Case Sensitivity
ja: 大文字と小文字を区別するかどうか

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Move Down
ja: 下へ移動

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useHeader)
en: First row contains column headers
ja: 最初の行は列ヘッダを含む

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Direction
ja: 方向

en: Special Paste
ja: 特殊貼り付け

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Content
ja: 内容

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
ja: すべて

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
ja: コメント

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noBorderButton)
en: Everything without border
ja: 境界を除くすべて

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
ja: 操作

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
ja: 上書き

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, additionButton)
en: Addition
ja: 足し算

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, subtractionButton)
en: Subtraction
ja: 引き算

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
ja: 掛け算

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, divisionButton)
en: Division
ja: 割り算

en: Style Manager
ja: スタイルマネージャ

en: All Styles
ja: すべてのスタイル

en: Custom Styles
ja: カスタムスタイル

en: Hierarchical
ja: 階層的

en: &Modify...
ja: 変更(&M)...

en: &Delete...
ja: 削除(&D)...

en: style%1
ja: スタイル%1

en: Subtotals
ja: 小計

en: Remove All
ja: すべて削除

en: You need to select at least one column for adding subtotals.
ja: 小計を追加するには少なくとも 1 つの列を選択する必要があります。

en: Grand Total
ja: 総計

en: Column '%1'
ja: 列 '%1'

en: CountA
ja: COUNTA

en: StDev
ja: STDEV

en: StDevP
ja: STDEVP

en: Var
ja: VAR

en: VarP
ja: VARP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_replaceSubtotals)
en: &Replace current Subtotals
ja: 現在の小計を置換(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pageBreak)
en: &Page break between groups
ja: グループごとに改ページ(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryBelow)
en: &Summary below data
ja: 小計を表示(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryOnly)
en: Summary &only
ja: 総計のみ表示(&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreBox)
en: &Ignore empty cells when looking for changes
ja: 空白セルは変更と見なさない(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_eachChangeLabel)
en: At each change in:
ja: 次の値が変更されるごとに:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_useFunctionLabel)
en: Use function:
ja: 使用する関数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_addSubtotalToLabel)
en: Add Subtotal to:
ja: 小計する列:

en: Validity
ja: 有効性

en: Clear &All
ja: すべてクリア(&A)

en: &Criteria
ja: 条件(&C)

en: Allow:
ja: 許可:

en: Integer
ja: 整数

en: Text Length
ja: テキスト長

en: List
ja: リスト

en: Allow blanks
ja: 空白を許可

en: Data:
ja: データ:

en: Minimum:
ja: 最小:

en: Maximum:
ja: 最大:

en: Date:
ja: 日付:

en: Date minimum:
ja: 最小日付:

en: Date maximum:
ja: 最大日付:

en: Time:
ja: 時間:

en: Time minimum:
ja: 最小時間:

en: Time maximum:
ja: 最大時間:

en: Number:
ja: 数字:

en: Entries:
ja: エントリ:

en: &Error Alert
ja: エラーの警告(&E)

en: Show error message when invalid values are entered
ja: 不正な値が入力されたらエラーを表示する

en: Action:
ja: 動作:

en: Stop
ja: 停止

en: Warning
ja: 警告

en: Information
ja: 情報

[ctx: Title of message]
en: Title:
ja: タイトル:

en: Message:
ja: メッセージ:

en: Input Help
ja: 入力ヘルプ

en: Show input help when cell is selected
ja: セルが選択されたときに入力ヘルプを表示する

en: Error
ja: エラー

en: This is not a valid value.
ja: これは有効な値ではありません。

en: This is not a valid time.
ja: これは有効な時間ではありません。

en: This is not a valid date.
ja: これは有効な日付ではありません。

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
ja: 整数 (例 1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
ja: 真理値 (TRUE か FALSE)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
ja: 浮動小数点数 (例 1.3, 0.343, 253)

en: Any kind of value
ja: 任意の値

en: A range of strings
ja: 文字列の範囲

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
ja: 整数の範囲 (例 1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
ja: 真理値の範囲 (TRUE か FALSE)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
ja: 浮動小数点数の範囲 (例 1.3, 0.343, 253)

en: A range of any kind of values
ja: 任意値の範囲

en: <p><b>Return type:</b> %1</p>
ja: <p>返り型: %1</p>

en: Syntax
ja: 構文

en: <li><b>Comment:</b> %1
ja: <li>コメント: %1

en: <br><b>Type:</b> %1
ja: <br><b>タイプ:</b> %1

en: Examples
ja: 使用例

en: Related Functions
ja: 関連する関数

en: Bit Operations
ja: ビット演算

en: First number
ja: 最初の数

en: Second number
ja: 2 番目の数

en: The BITAND() function performs a bit-wise AND operation for the two integer parameters.
ja: BITAND() 関数は2つの整数パラメータに対してビット単位の AND 操作を行います。

en: BITAND(value; value)
ja: BITAND(値;値)

en: Amount to left shift by
ja: 左にシフトする量

en: The BITLSHIFT() function performs a bit-wise left shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to left shift by becomes a right shift.
ja: BITLSHIFT() 関数は最初のパラメータに対して左ビットシフト操作を行います。シフト量は2番目のパラメータによって指定します。負のシフト量は右にシフトされます。

en: BITLSHIFT(value; shift size)
ja: BITLSHIFT(値; シフトサイズ)

en: Amount to right shift by
ja: 右にシフトする量

en: The BITRSHIFT() function performs a bit-wise right shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to right shift by becomes a left shift.
ja: BITRSHIFT() 関数は最初のパラメータに対して右ビットシフト操作を行います。シフト量は2番目のパラメータによって指定します。負のシフト量は左にシフトされます。

en: BITRSHIFT(value; shift size)
ja: BITRSHIFT(値; シフトサイズ)

en: The BITOR() function performs a bit-wise OR operation for the two integer parameters.
ja: BITOR() 関数は2つの整数パラメータに対してビット単位の OR 操作を行います。

en: BITOR(value; value)
ja: BITOR(値;値)

en: The BITXOR() function performs a bit-wise exclusive-OR operation for the two integer parameters.
ja: BITXOR() 関数は2つの整数パラメータに対してビット単位の exclusive-OR 操作を行います。

en: BITXOR(value; value)
ja: BITXOR(値;値)

en: Conversion
ja: 変換

en: Bool value to convert
ja: 変換するブール値

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
ja: BOOL2STRING() 関数は与えられたブール値の文字列を返します。これは文字列を必要とする方法でブールを使うためのものです。

en: BOOL2STRING(value)
ja: BOOL2STRING(値)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
ja: BOOL2STRING(TRUE) は "TRUE" を返します

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
ja: BOOL2STRING(FALSE) は "FALSE" を返します

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
ja: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) は TRUE を返します

en: Integer value to convert
ja: 変換する整数値

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
ja: INT2BOOL() 関数は与えられた整数のブール値を返します。これはブールを必要とする方法で整数を使うためのものです。引数は 0 か 1 です。他の値が与えられると FALSE を返します。

en: INT2BOOL(value)
ja: INT2BOOL(値)

en: INT2BOOL(1) returns true
ja: INT2BOOL(1) は TRUE を返します

en: INT2BOOL(0) returns false
ja: INT2BOOL(0) は FALSE を返します

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
ja: OR(INT2BOOL(1); FALSE) は TRUE を返します

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
ja: BOOL2INT() 関数は与えられたブール値の整数を返します。これは整数を必要とする方法でブールを使うためのものです。

en: BOOL2INT(value)
ja: BOOL2INT(値)

en: BOOL2INT(True) returns 1
ja: BOOL2INT(TRUE) は 1 を返します

en: BOOL2INT(False) returns 0
ja: BOOL2INT(FALSE) は 0 を返します

en: Number to convert into string
ja: 文字列に変換する数値

en: The NUM2STRING() function returns a string value for a given number. Note that Calligra Sheets can auto-convert numbers to strings if needed, so this function should rarely be needed.
ja: NUM2STRING() 関数は与えられた数値を文字列で返します。Calligra Sheets は必要であれば自動的に数値を文字列に変換できるので、この関数はほとんど必要ではありません。

en: NUM2STRING(value)
ja: NUM2STRING(値)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
ja: NUM2STRING(10) は "10" を返します

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
ja: NUM2STRING(2.05) は "2.05" を返します

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
ja: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) は TRUE を返します

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
ja: STRING() 関数は与えられた数値に対して文字列を返します。NUM2STRING 関数と同じです。

en: A one character string to convert
ja: 変換する一文字列

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
ja: CHARTOASCII() 関数は与えられた文字の ASCII コードを返します。

en: CHARTOASCII(value)
ja: CHARTOASCII(値)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
ja: CHARTOASCII("v") は 118 を返します

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
ja: CHARTOASCII(r) はエラーです。文字は引用符でくくらなければなりません。

en: The ASCII values to convert
ja: 変換する ASCII 値

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
ja: ASCIITOCHAR() 関数は与えられた ASCII コードの文字を返します。

en: ASCIITOCHAR(value)
ja: ASCIITOCHAR(値)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
ja: ASCIITOCHAR(118) は "v" を返します

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
ja: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) は "KDE" を返します

en: Value in X
ja: X の値

en: Value in Y
ja: Y の値

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
ja: POLR() 関数はデカルト座標系から半径を返します。

en: POLR(12;12) returns 16.9705
ja: POLR(12;12) は 16.9705 を返します

en: POLR(12;0) returns 12
ja: POLR(12;0) は 12 を返します

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
ja: POLA() 関数はデカルト座標系での角度 (ラジアン) を返します。

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
ja: POLA(12;12) は 0.78539816 を返します

en: POLA(12;0) returns 0
ja: POLA(12;0) は 0 を返します

en: POLA(0;12) returns 1.5707
ja: POLA(0;12) は 1.5707 を返します

en: Radius
ja: 半径

en: Angle (radians)
ja: 角度 (ラジアン)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
ja: CARX() 関数は極座標から X の位置を返します。

en: CARX(Radius;Angle)
ja: CARX(半径;角度)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
ja: CARX(12;1.5707) は 0.00115592 を返します

en: CARX(12;0) returns 12
ja: CARX(12;0) は 12 を返します

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
ja: DECSEX() 関数は double 値を時間値に変換します。

en: DECSEX(double)
ja: DECSEX(値)

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
ja: DECSEX(1.6668) は 1:40 を返します

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
ja: DECSEX(7.8) は 7:47 を返します

en: Hours
ja: 時間

en: Minutes
ja: 分

en: Seconds
ja: 秒

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
ja: SEXDEC() 関数は小数点数を返します。時間値を与えることもできます。

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
ja: SEXDEC(時間値) または SEXDEC(時,分,秒)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
ja: SEXDEC(1;5;7) は 1.0852778 を返します

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
ja: DECSEX("8:05") は 8.08333333 を返します

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
ja: CARY() 関数は極座標から Y の位置を返します。

en: CARY(Radius;Angle)
ja: CARY(半径;角度)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
ja: CARY(12;1.5707) は 12 を返します

en: CARY(12;0) returns 0
ja: CARY(12;0) は 0 を返します

en: The ROMAN() function returns the number in Roman format. Only positive whole numbers can be converted. The optional Format argument specifies the level of conciseness, and defaults to 0.
ja: ROMAN() 関数はアラビア数字をローマ数字に変換します。数値は正の整数でなければなりません。追加のフォーマット引数は精度を指定し、標準は0です。

en: ROMAN(Number)
ja: ROMAN(数値)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
ja: ROMAN(99) は "XCIX" を返します

en: ROMAN(-55) returns "Err"
ja: ROMAN(-55) は "Err" を返します

en: Numeral
ja: 数字

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
ja: ARABIC() 関数はローマ数字をアラビア数字に変換します。

en: ARABIC(Numeral)
ja: ARABIC(数値)

en: ARABIC("IV") returns 4
ja: ARABIC("IV") は 4 を返します

en: ARABIC("XCIX") returns 99
ja: ARABIC("XCIX") は 99 を返します

en: Range marking the database
ja: データベース領域を表す範囲

en: String marking the column in the database
ja: データベース中の列を表す文字列

en: Range marking the conditions
ja: 条件を表す範囲

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
ja: 条件で指定されたデータ列の数値を合計します。

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
ja: 条件で指定されたデータ列の数値の平均を求めます。

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
ja: 条件で指定されたデータ列の数値を含むセルの個数を求めます。

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
ja: 条件で指定されたデータ列の英数字を含むセルの個数を求めます。

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
ja: 条件で指定されたデータ列の値を 1 つだけ返します。値がない、または値が 2 つ以上ある場合はエラーを返します。

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
ja: 条件で指定されたデータ列の最大値を返します。

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
ja: 条件で指定されたデータ列の最小値を返します。

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
ja: 条件で指定されたデータ列のすべての数値の積を返します。

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
ja: 条件で指定されたデータ列のすべての数値を母集団の標本とする標準偏差を返します。

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
ja: 条件で指定されたデータ列のすべての数値を母集団全体とする標準偏差を返します。

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
ja: 条件で指定されたデータ列のすべての数値を母集団の標本とする分散を返します。

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
ja: 条件で指定されたデータ列のすべての数値を母集団全体とする分散を返します。

en: Range containing the pivot table
ja: ピボットテーブルを含む範囲

en: Name of the field of which you want the summary data
ja: 要約データが必要なフィールド名

en: Fetches summary data from a pivot table.
ja: ピボットテーブルから要約データを取得します。

en: Date & Time
ja: 日付と時間

en: Method (optional)
ja: 方式 (オプション)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
ja: WEEKDAY() 関数は与えられた日付の曜日を返します。方式が 1 (標準) の場合は WEEKDAY() 関数は日曜日に 1、月曜日に 2...を返します。方式が 2 の場合は月曜日に 1、火曜日に 2...方式が 3 の場合は月曜日に 0、火曜日に 2...を返します。

en: WEEKDAY(date; method)
ja: WEEKDAY(日付; 計算方法)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
ja: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) は 5 を返します

en: Date1
ja: 日付1

en: Date2
ja: 日付2

en: Method
ja: 方式

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
ja: DAYS360() 関数はすべての月を30日とするカレンダーを使って日付1から日付2までの日数を返します。方式が FALSE (標準) の場合は米国方式、そうでない場合はヨーロッパ形式を使います。

en: DAYS360(date1; date2; method)
ja: DAYS360(日付1; 日付2; 方式)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
ja: DAYS360("2002-02-22"; "2002-04-21"; FALSE) は 59 を返します

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
ja: TIMEVALUE() 関数は一日の時刻を表す数値 (0 から 1 の間) を返します。

en: TIMEVALUE(time)
ja: TIMEVALUE(時間)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
ja: TIMEVALUE("10:05:02") は 0.42 を返します

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
ja: DATAVALUE 関数は日を表す数値 (1899年12月31日からの経過日数) を返します。

en: DATEVALUE(date)
ja: DATEVALUE(日付)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
ja: DATEVALUE("2000-02-22") は 37309 を返します

en: Months
ja: 月

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
ja: EDATE 関数は与えられた日付とそれ以前または以降の月数によって指定される日付を返します。

en: EDATE(date; months)
ja: EDATE(日付; 月)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
ja: EDATE("2002-02-22"; 3) は "2002-05-22" を返します

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
ja: EDATE("2002-03-31"; -1) は "2002-02-28" を返します

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
ja: EOMONTH 関数は与えられた日付とそれ以降の月数によって指定される月の最終日を返します。

en: EOMONTH(date; months)
ja: EOMONTH(日付; 月)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
ja: EOMONTH("2002-02-22"; 3) は "2002-05-31" を返します

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
ja: EOMONTH("2002-03-12"; -1) は "2002-02-28" を返します

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
ja: EOMONTH("2002-03-12"; 0) は "2002-03-31" を返します

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
ja: YEAR 関数は与えらた日付の年を返します。パラメータの指定がない場合は現在の年を返します。

en: YEAR(date)
ja: YEAR(日付)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
ja: YEAR("2000-02-22") は 2002 を返します

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
ja: YEAR(2323.1285) は 1906 を返します

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
ja: MONTH 関数は与えられた日付の月を返します。パラメータの指定がない場合は現在の月を返します。

en: MONTH(date)
ja: MONTH(日付)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
ja: MONTH("2002-02-22") は 2 を返します

en: MONTH(2323.1285) returns 5
ja: MONTH(2323.1285) は 5 を返します

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
ja: DAY 関数は与えられた日付の日を返します。パラメータの指定がない場合は現在の日を返します。

en: DAY(date)
ja: DAY(日付)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
ja: DAY("2000-02-22") は 22 を返します

en: DAY(2323.1285) returns 11
ja: DAY(2323.1285) は 11 を返します

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
ja: HOUR 関数は時間表現の中の時を返します。パラメータの指定がない場合は現在の時を返します。

en: HOUR(time)
ja: HOUR(時間)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
ja: HOUR("22:10:12") は 22 を返します

en: HOUR(0.1285) returns 3
ja: HOUR(0.1285) は 3 を返します

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
ja: MINUTE 関数は時間表現の中の分を返します。パラメータの指定がない場合は現在の分を返します。

en: MINUTE(time)
ja: MINUTE(時間)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
ja: MINUTE("22:10:12") は 10 を返します

en: MINUTE(0.1234) returns 57
ja: MINUTE(0.1234) は 57 を返します

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
ja: SECOND 関数は時間表現の中の秒を返します。パラメータの指定がない場合は現在の秒を返します。

en: SECOND(time)
ja: SECOND(時間)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
ja: SECOND("22:10:12") は 12 を返します

en: SECOND(0.1234) returns 42
ja: SECOND(0.1234) は 42 を返します

en: First (earlier) date value
ja: 最初の (前の) 日付値

en: Second date value
ja: 2 番目の日付値

en: Calculation mode
ja: 計算モード

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
ja: WEEKS() 関数は 2 つの日付の差を週で返します。3 番目のパラメータは計算モードを指定します。0 の場合は 2 つの日付の間にあり得る最大週数を返します。1 の場合は週の始まりの曜日から週末までを 1 週間として間に何週間含まれるかを返します。

en: WEEKS(date2; date1; mode)
ja: WEEKS(日付2; 日付1; モード)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
ja: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) は 1 を返します、なぜなら間に 1 週間と 1 日あるからです

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
ja: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) は 0 を返します、なぜなら 1 週間の始め (ローカル設定によって日曜か月曜に変化します) から開始して 1 週間たっていないからです。

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
ja: MONTHS() 関数は 2 つの日付の差を月で返します。3 番目の引数は計算モードを指定します。0 の場合は 2 つの日付の間にあり得る最大月数を返します。1 の場合は1日から月末までを 1 カ月として間に何カ月含まれるかを返します。

en: MONTHS(date2; date1; mode)
ja: MONTHS(日付2; 日付1; モード)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
ja: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) は 1 を返します、なぜなら間にひと月と 8 日あるからです

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
ja: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) は 0 を返します、なぜならひと月の始めから開始してひと月たっていないからです。

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
ja: YEARS() 関数は 2 つの日付の差を年で返します。3 番目の引数は計算モードを指定します。0 の場合は 2 つの日付の間にあり得る最大年数を返します。1 の場合は1月1日から12月31日までを 1 年として間に何年含まれるかを返します。

en: YEARS(date2; date1; mode)
ja: YEARS(日付2; 日付1; モード)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
ja: YEARS("2001-02-19";"2002-02-26";0) は 1 を返します。なぜなら間に1年と7日あるからです。

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
ja: YEARS("2002-02-19";"2002-02-26";1) は 0 を返します。なぜなら1月1日から開始して1年経過していないからです。

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
ja: DAYS() 関数は 2 つの日付の差を返します。

en: DAYS(date2; date1)
ja: DAYS(日付2; 日付1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
ja: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") は 4 を返します

en: Year
ja: 年

en: Month
ja: 月

en: Day
ja: 日

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
ja: DAYOFYEAR() 関数は一年の何日目かを返します (1...365)。

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
ja: DAYOFYEAR(年;月;日)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
ja: DAYOFYEAR(2000;12;1) は 336 を返します

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
ja: DAYOFYEAR(2000;2;29) は 60 を返します

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
ja: DATE() 関数はローカルパラメータでフォーマットされた日付を返します。

en: DATE(year;month;date)
ja: DATE(年;月;日)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
ja: DATE(2000;5;5) は "2000年5月5日 金曜日" を返します

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
ja: TIME() 関数はローカルパラメータでフォーマットされた時刻を返します。

en: TIME(hours;minutes;seconds)
ja: TIME(時;分;秒)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
ja: TIME(10;2;2) は 10:02:02 を返します

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
ja: TIME(10;70;0) は 11:10:0 を返します

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
ja: TIME(10;-40;0) は 9:20:0 を返します

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
ja: HOURS() 関数は時間表現の中の時を返します。

en: HOURS(time)
ja: HOURS(時間)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
ja: HOURS("10:5:2") は 10 を返します

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
ja: ISLEAPYEAR() 関数は与えられた年がうるう年なら TRUE を返します。

en: ISLEAPYEAR(year)
ja: ISLEAPYEAR(年)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
ja: ISLEAPYEAR(2000) は TRUE を返します

en: The function DAYSINMONTH() returns the number of days in the given year and month.
ja: DAYSINMONTH() 関数は与えられた年・月の日数を返します。

en: DAYSINMONTH(year;month)
ja: DAYSINMONTH(年;月)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
ja: DAYSINMONTH(2000;2) は 29 を返します

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
ja: DAYSINYEAR() 関数は与えられた年の日数を返します。

en: DAYSINYEAR(year)
ja: DAYSINYEAR(年)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
ja: DAYSINYEAR(2000) は 366 を返します

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
ja: WEEKSINYEAR() 関数は一年の週の数を返します。

en: WEEKSINYEAR(year)
ja: WEEKSINYEAR(年)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
ja: WEEKSINYEAR(2000) は 52 を返します

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
ja: MINUTES() 関数は時間表現の中の分を返します。

en: MINUTES(time)
ja: MINUTES(時間)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
ja: MINUTES("10:5:2") は 5 を返します

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
ja: SECONDS() 関数は時間表現の中の秒を返します。

en: SECONDS(time)
ja: SECONDS(時間)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
ja: SECONDS("10:5:2") は 2 を返します

en: Number of day in week (1..7)
ja: 週の曜日を表す数字 (1~7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
ja: DAYNAME() 関数は週の曜日 (1~7) の名前を返します。週の始まりは国によて月曜であったり日曜であったりします。

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
ja: DAYNAMME(1) は月曜日を返します (週が月曜で始まる場合)

en: Number of month (1..12)
ja: 月の番号 (1~12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
ja: MONTHNAME() 関数は月 (1~12) の名前を返します。

en: MONTHNAME(number)
ja: MONTHNAME(数値)

en: MONTHNAME(5) returns May
ja: MONTHNAME(5) は "5月" を返します

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
ja: CURRENTDATE() 関数は現在の日付を返します。TODAY 関数と同じです。

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
ja: CURRENTDATE() は "2002年4月13日 土曜日" を返します

en: The TODAY() function returns the current date.
ja: TODAY() 関数は現在の日付を返します

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
ja: CURRENTDATE() は "2002年4月13日 土曜日" を返します

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
ja: NOW() 関数は現在の日付と時刻を返します。CURRENTDATETIME と全く同じですが、こちらは他のアプリケーションとの互換性のために用意されています。

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
ja: NOW() は "2002年4月13日 土曜日 19:12:01" を返します

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
ja: CURRENTDATETIME() 関数は現在の日付と時間を返します。

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
ja: CURRENTDATETIME() は "2002年4月13日 土曜日 19:12:01" を返します

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
ja: CURRENTTIME() 関数はローカルパラメータでフォーマットされた現在の時間を返します。

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
ja: CURRENTTIME() は "19:12:01" を返します

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
ja: EASTERSUNDAY() 関数はパラメータとして与えられた年のイースターサンデーに相当する日付を返します。

en: EASTERSUNDAY(year)
ja: EASTERSUNDAY(年)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
ja: EASTERSUNDAY(2003) は "2003年4月20日" を返します

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
ja: ISOWEEKNUM() 関数は日付が一年の何周目に位置するかを返します。この関数は ISO8601 規格 (週は月曜日で始まり日曜日で終る、一年の最初の木曜日を含む週を一年の最初の週とする) に基づいています。

en: ISOWEEKNUM(date)
ja: ISOWEEKNUM(日付)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
ja: ISOWEEKNUM(A1) は A1 が "2005-12-21" であれば 51 を返します。

en: The WEEKNUM() function returns the non-ISO week number in which the date falls into.
ja: WEEKNUM() 関数は非 ISO 形式で日付が一年の何周目に位置するかを返します。

en: WEEKNUM(date; method)
ja: WEEKNUM(日付; 計算方法)

en: First date
ja: 1 番目の日付

en: Second date
ja: 2 番目の日付

en: interval
ja: 間隔

en: The DATEDIF() function returns the difference between two dates.
ja: DATEDIF() 関数は 2 つの日付の差を返します。

en: DATEDIF(first date; second date; interval)
ja: DATEDIF(1番目の日付;2番目の日付 ; 間隔)

en: The YEARFRAC() function returns the number of full days between start date and end date according to the basis.
ja: YEARFRAC() 関数は開始日時と終了日時の間の年数を基準に基づいて返します。

en: Start date
ja: 開始日付

en: Working days
ja: 営業日

en: Holidays
ja: 休日

en: The WORKDAY() function returns the date which is working days from the start date.
ja: WORKDAY() 関数は開始日からの営業日を返します。

en: WORKDAY(start date; days; holidays)
ja: WORKDAY(開始日; 日数; 休日)

en: End date
ja: 終了日付

en: The NETWORKDAY() function returns the number of working days between startdate and enddate.
ja: NETWORKDAY() 関数は開始日と終了日の間の営業日の数を返します。

en: NETWORKDAY(start date; end date; holidays)
ja: NETWORKDAY(開始日; 終了日; 休日)

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") returns 5 workdays
ja: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") は 5 営業日と返します

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) returns 3 workdays
ja: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) は 3 営業日と返します

en: DATE2UNIX() function converts a date and time value to unix time.
ja: DATE2UNIX() 関数は日付と時間を UNIX 時間の値に変換します。

en: DATE2UNIX(date)
ja: DATE2UNIX(日付)

en: DATE2UNIX("01/01/2000") returns 946,684,800
ja: DATE2UNIX("01/01/2000") は 946,684,800 を返します

en: Unixtime
ja: UNIX 時間

en: UNIX2DATE() function converts unix time to a date and time value.
ja: UNIX2DATE() 関数は UNIX 時間を日付と時間の値に変換します。

en: UNIX2DATE(unixtime)
ja: UNIX2DATE(UNIX 時間)

en: UNIX2DATE(0) returns 1970-01-01
ja: UNIX2DATE(0) は 1970-01-01 を返します

en: Engineering
ja: エンジニアリング

en: Base
ja: 基底

en: MinLength
ja: 最小長さ

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
ja: BASE() 関数は十進数の値を二進数から三十六進数の値に変換します。

en: BASE(number;base;prec)
ja: BASE(数値;基底;精度)

en: BASE(128;8) returns "200"
ja: BASE(128;8) は 200 を返します

en: Where the function is evaluated
ja: 関数に代入する値

en: Order of the function
ja: 関数の次数

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
ja: BESSELI() 関数は修正ベッセル関数 In(x) の値を返します。

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
ja: BESSELI(0.7;3) は 0.007367374 を返します

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
ja: BESSELJ() 関数はベッセル関数 Jn(x) の値を返します。

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
ja: BESSELJ(0.89;3) は 0.01397400 を返します

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
ja: BESSELK() 関数は修正ベッセル関数 Kn(x) の値を返します。これは純虚数の引数に対して評価されたベッセル関数と同じです。

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
ja: BESSELK(3;9) は 397.95880 を返します

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
ja: BESSELY() 関数はベッセル関数 Yn(x) の値を返します。これはウェーバー関数あるいはノイマン関数とも呼ばれます。

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
ja: BESSELY(4;2) = 0.215903595

en: From unit
ja: 変換前単位

en: To unit
ja: 変換後単位

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
ja: CONVERT() 関数は単位を変換します。

en: Supported mass units: g (gram), sg (pieces), lbm (pound), u (atomic mass), ozm (ounce), stone, ton, grain, pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).
ja: サポートされている質量単位: g (gram), sg (pieces), lbm (pound), u (atomic mass), ozm (ounce), stone, ton, grain, pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
ja: サポートされている距離単位: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
ja: サポートされている圧力単位: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
ja: サポートされている力単位: N (Newton), dyn, pound.

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
ja: サポートされているエネルギー単位: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
ja: サポートされているパワー単位: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
ja: サポートされている磁力単位: T (Tesla), ga (Gauss).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
ja: サポートされている温度単位: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).

en: Supported volume units: l (liter), tsp (teaspoon), tbs (tablespoon), oz (ounce liquid), cup, pt (pint), qt (quart), gal (gallon), barrel, m3 (cubic meter), mi3 (cubic mile), Nmi3 (cubic Nautical mile), in3 (cubic inch), ft3 (cubic foot), yd3 (cubic yard), GRT or regton (gross register ton).
ja: サポートされている容積単位: l (liter), tsp (teaspoon), tbs (tablespoon), oz (ounce liquid), cup, pt (pint), qt (quart), gal (gallon), barrel, m3 (cubic meter), mi3 (cubic mile), Nmi3 (cubic Nautical mile), in3 (cubic inch), ft3 (cubic foot), yd3 (cubic yard), GRT or regton (gross register ton).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
ja: サポートされている面積単位: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
ja: サポートされている速度単位: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph(miles per hour), kn (knot).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
ja: メートル法の単位には次の接頭辞が使えます: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
ja: CONVERT(数値; 変換前単位; 変換後単位)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
ja: CONVERT(32;"C";"F") = 89.6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
ja: CONVERT(3;"lbm";"kg") = 1.3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
ja: CONVERT(7.9;"cal";"J") = 33.0757

en: Lower limit
ja: 下限

en: Upper limit
ja: 上限

en: The ERF() function returns the error function. With a single argument, ERF() returns the error function between 0 and that argument.
ja: ERF() 関数はエラー関数を返します。引数が一つの場合は、ERF() 関数は 0 と引数の間のエラー関数を返します。

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
ja: ERF(下限; 上限)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
ja: ERF(0.4) = 0.42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
ja: ERFC() 関数は相補誤差関数を返します。

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
ja: ERFC(下限; 上限)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
ja: ERFC(0.4) = 0.57160764

en: The value to convert
ja: 変換する値

en: DEC2BIN(value)
ja: DEC2BIN(値)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
ja: DEC2BIN(12) は "1100" を返します

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
ja: DEC2BIN(55) は "110111" を返します

en: DEC2HEX(value)
ja: DEC2HEX(値)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
ja: DEC2HEX(12) は "c" を返します

en: DEC2HEX(55) returns "37"
ja: DEC2HEX(55) は "37" を返します

en: DEC2OCT(value)
ja: DEC2OCT(値)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
ja: DEC2OCT(12) は "14" を返します

en: DEC2OCT(55) returns "67"
ja: DEC2OCT(55) は "67" を返します

en: OCT2BIN(value)
ja: OCT2BIN(値)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
ja: OCT2BIN(12) は "1100" を返します

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
ja: OCT2BIN("55") は "110111" を返します

en: OCT2DEC(value)
ja: OCT2DEC(値)

en: OCT2DEC("12") returns 10
ja: OCT2DEC("12") は 10 を返します

en: OCT2DEC("55") returns 45
ja: OCT2DEC("55") は 45 を返します

en: OCT2HEX(value)
ja: OCT2HEX(値)

en: OCT2HEX("12") returns "A"
ja: OCT2HEX("12") は "A" を返します

en: OCT2HEX("55") returns "2D"
ja: OCT2HEX("55") は "2D" を返します

en: BIN2DEC(value)
ja: BIN2DEC(値)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
ja: BIN2DEC("1010") は 10 を返します

en: BIN2DEC("11111") returns 31
ja: BIN2DEC("11111") は 31 を返します

en: BIN2OCT(value)
ja: BIN2OCT(値)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
ja: BIN2OCT("1010") は "12" を返します

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
ja: BIN2OCT("11111") は "37" を返します

en: BIN2HEX(value)
ja: BIN2HEX(値)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
ja: BIN2HEX("1010") は "a" を返します

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
ja: BIN2HEX("11111") は "1f" を返します

en: HEX2DEC(value)
ja: HEX2DEC(値)

en: HEX2DEC("a") returns 10
ja: HEX2DEC("a") は 10 を返します

en: HEX2DEC("37") returns 55
ja: HEX2DEC("37") は 55 を返します

en: HEX2OCT(value)
ja: HEX2OCT(値)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
ja: HEX2OCT("a") は "12" を返します

en: HEX2OCT("37") returns "67"
ja: HEX2OCT("37") は "67" を返します

en: HEX2BIN(value)
ja: HEX2BIN(値)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
ja: HEX2BIN("a") は "1010" を返します

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
ja: HEX2BIN("37") は "110111" を返します

en: Real coefficient
ja: 実部

en: Imaginary coefficient
ja: 虚部

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
ja: COMPLEX(実部;虚部) は x+yi 形式の複素数を返します。

en: COMPLEX(real;imag)
ja: COMPLEX(実部;虚部)

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
ja: COMPLEX(1.2;3.4) は "1.2+3.4i" を返します

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
ja: COMPLEX(0;-1) は "-i" を返します

en: Complex number
ja: 複素数

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
ja: IMAGINARY(文字列) は複素数の虚部の係数を返します。

en: IMAGINARY(string)
ja: IMAGINARY(文字列)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
ja: IMAGINARY("1.2+3.4i") は 3.4 を返します

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
ja: IMAGINARY("1.2") は 0 を返します

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
ja: IMREAL(文字列) は複素数の実部の係数を返します。

en: IMREAL(string)
ja: IMREAL(文字列)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
ja: IMREAL("1.2+3.4i") は 1.2 を返します

en: IMREAL("1.2i") returns 0
ja: IMREAL("1.2i") は 0 を返します

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
ja: IMCOS(文字列) は複素数のコサインを返します。

en: IMCOS(string)
ja: IMCOS(文字列)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
ja: IMCOS("1+i") は "0.83373-0.988898i" を返します

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
ja: IMCOS("12i") は 81 377.4 を返します

en: The IMCOSH(string) returns the hyperbolic cosine of a complex number.
ja: IMCOSH(文字列) は複素数のハイパボリックコサインを返します。

en: IMCOSH(string)
ja: IMCOSH(文字列)

en: IMCOSH("1+i") returns "0.83373+0.988898i"
ja: IMCOSH("1+i") は "0.83373+0.988898i" を返します

en: IMCOSH("12i") returns 0.84358
ja: IMCOSH("12i") は 0.84358 を返します

en: The IMCOT(string) returns the cotangent of a complex number.
ja: IMCOT(文字列) は複素数のコタンジェントを返します。

en: IMCOT(string)
ja: IMCOT(文字列)

en: IMCOT("1+i") returns "0.21762-0.86801i"
ja: IMCOT("1+i") は "0.21762-0.86801i" を返します

en: The IMCSC(string) returns the cosecant of a complex number.
ja: IMCSC(文字列) は複素数のコセカントを返します。

en: IMCSC(string)
ja: IMCSC(文字列)

en: IMCSC("1+i") returns "0.62151-0.30393i"
ja: IMCSC("1+i") は "0.62151-0.30393i" を返します

en: The IMCSCH(string) returns the hyperbolic cosecant of a complex number.
ja: IMCSCH(文字列) は複素数のハイパボリックコセカントを返します。

en: IMCSCH(string)
ja: IMCSCH(文字列)

en: IMCSCH("1+i") returns "0.30393-i0.62151"
ja: IMCSCH("1+i") は "0.30393-i0.62151" を返します

en: The IMSEC(string) returns the secant of a complex number.
ja: IMSEC(文字列) は複素数のセカントを返します。

en: IMSEC(string)
ja: IMSEC(文字列)

en: IMSEC("1+i") returns "0.49833+i0.59108"
ja: IMSEC("1+i") は "0.49833+i0.59108" を返します

en: The IMSECH(string) returns the hyperbolic secant of a complex number.
ja: IMSECH(文字列) は複素数のハイパボリックセカントを返します。

en: IMSECH(string)
ja: IMSECH(文字列)

en: IMSECH("1+i") returns "0.49833-i0.59108"
ja: IMSECH("1+i") は "0.49833-i0.59108" を返します

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
ja: IMSIN(文字列) は複素数のサインを返します。

en: IMSIN(string)
ja: IMSIN(文字列)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
ja: IMSIN("1+i") は "1.29846+0.634964i" を返します

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
ja: IMSIN("1.2") は -0.536573 を返します

en: The IMSINH(string) function returns the hyperbolic sine of a complex number.
ja: IMSINH(文字列) は複素数のハイパボリックサインを返します。

en: IMSINH(string)
ja: IMSINH(文字列)

en: IMSINH("1+i") returns "0.63496+1.29846i"
ja: IMSINH("1+i") は "0.63496+1.29846i" を返します

en: IMSINH("1.2") returns 1.50946
ja: IMSINH("1.2") は 1.50946 を返します

en: The IMTAN(string) function returns the tangent of a complex number.
ja: IMTAN(文字列) は複素数のタンジェントを返します。

en: IMTAN(string)
ja: IMTAN(文字列)

en: IMTAN("1+i") returns "0.27175+1.08392i"
ja: IMTAN("1+i") は "0.27175+1.08392i" を返します

en: IMTAN("1.2") returns 2.57215
ja: IMTAN("1.2") は 2.57215 を返します

en: The IMTANH(string) function returns the hyperbolic tangent of a complex number.
ja: IMTANH(文字列) は複素数のハイパボリックタンジェントを返します。

en: IMTANH(string)
ja: IMTANH(文字列)

en: IMTANH("1+i") returns "1.08392+0.27175i"
ja: IMTANH("1+i") は "1.08392+0.27175i" を返します

en: IMTANH("1.2") returns 0.83365
ja: IMTANH("1.2") は 0.83365 を返します

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
ja: IMEXP(文字列) は複素数の指数関数を返します。

en: IMEXP(string)
ja: IMEXP(文字列)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
ja: IMEXP("2-i") は "3.99232-6.21768i" を返します

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
ja: IMEXP("12i") は "0.843854-0.536573i" を返します

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
ja: IMLN(文字列) は複素数の自然対数を返します。

en: IMLN(string)
ja: IMLN(文字列)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
ja: IMLN("3-i") は "1.15129-0.321751i" を返します

en: IMLN("12") returns 2.48491
ja: IMLN("12") は 2.48491 を返します

en: The IMLOG2(string) returns the base-2 logarithm of a complex number.
ja: IMLOG2(文字列) は複素数の 2 を底とする対数を返します。

en: IMLOG2(string)
ja: IMLOG2(文字列)

en: IMLOG2("3+4i") returns "2.321928+1.337804i"
ja: IMLOG2("3+4i") は "2.321928+1.337804i" を返します

en: The IMLOG10(string) returns the base-10 logarithm of a complex number.
ja: IMLOG10(文字列) は複素数の自然対数を返します。

en: IMLOG10(string)
ja: IMLOG10(文字列)

en: IMLOG10("3+4i") returns "0.69897+0.402719i"
ja: IMLOG10("3+4i") は "0.69897+0.402719i" を返します

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
ja: IMSQRT(文字列) は複素数の2乗根を返します。

en: IMSQRT(string)
ja: IMSQRT(文字列)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
ja: IMSQRT("1+i") は "1.09868+0.45509i" を返します

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
ja: IMSQRT("1.2i") は "0.774597+0.774597i" を返します

en: Power
ja: 累乗

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
ja: IMPOWER(文字列) は複素数の累乗を返します。

en: IMPOWER(string)
ja: IMPOWER(文字列)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
ja: IMPOWER("4-i";2) は "15-8i" を返します

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
ja: IMPOWER("1.2";2) は 1.44 を返します

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
ja: IMSUM() は x+yi 形式の複素数の和を返します。

en: IMSUM(value;value;...)
ja: IMSUM(値;値;...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
ja: IMSUM(1.2;"3.4+5i") は "4.6+5i" を返します

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
ja: IMSUM(1.2;"1i") は "1.2+i" を返します

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
ja: IMDIV() は x+yi 形式の複素数の除を返します。

en: IMDIV(value;value;...)
ja: IMDIV(値;値;...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
ja: IMDIV(1.2;"3.4+5i") は "0.111597-0.164114i" を返します

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
ja: IMDIV("12+i";"12-i") は "0.986207+0.16551i" を返します

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
ja: IMSUB() は x+yi 形式の複素数の差を返します。

en: IMSUB(value;value;...)
ja: IMSUB(値;値;...)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
ja: IMSUB(1.2;"3.4+5i") は "-2.2-5i" を返します

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
ja: IMSUB(1.2;"1i") は "1.2-i" を返します

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
ja: IMPRODUCT() は x+yi 形式の複素数の積を返します。

en: IMPRODUCT(value;value;...)
ja: IMPRODUCT(値;値;...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
ja: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") は "4.08+6i" を返します

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
ja: IMPRODUCT(1.2;"1i") は "+1.2i" を返します

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
ja: IMCONJUGATE(複素数) は x+yi 形式の複素数の共役を返します。

en: IMCONJUGATE(complex number)
ja: IMCONJUGATE(複素数)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
ja: IMCONJUGATE("1.2+5i") は "1.2-5i" を返します

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
ja: IMCONJUGATE("-i") は "i" を返します

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
ja: IMCONJUGATE("12") は "12" を返します

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
ja: IMARGUMENT(複素数) は x+yi 形式の複素数の偏角を返します。

en: IMARGUMENT(complex number)
ja: IMARGUMENT(複素数)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
ja: IMARGUMENT("1.2+5i") は 0.6072 を返します

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
ja: IMARGUMENT("-i") は -1.57079633 を返します

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
ja: IMARGUMENT("12") は "#Div/0" を返します

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
ja: IMABS(複素数) は x+yi 形式の複素数の絶対値を返します。

en: IMABS(complex number)
ja: IMABS(複素数)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
ja: IMABS("1.2+5i") は 5.1419 を返します

en: IMABS("-i") returns 1
ja: IMABS("-i") は 1 を返します

en: IMABS("12") returns 12
ja: IMABS("12") は 12 を返します

en: Floating point value
ja: 浮動小数点値

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
ja: DELTA() 関数は x=y ならば 1、そうでなければ 0 を返します。y の既定値は 0 です。

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
ja: DELTA(1.2; 3.4) は 0 を返します

en: DELTA(3; 3) returns 1
ja: DELTA(3; 3) は 1 を返します

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
ja: DELTA(1; TRUE) は 1 を返します

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
ja: GESTEP() 関数は x=y または x>y1 ならば 1、そうでなければ 0 を返します。y の既定値は 0 です。

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
ja: GESTEP(1.2; 3.4) は 0 を返します

en: GESTEP(3; 3) returns 1
ja: GESTEP(3; 3) は 1 を返します

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
ja: GESTEP(0.4; TRUE) は 0 を返します

en: GESTEP(4; 3) returns 1
ja: GESTEP(4; 3) は 1 を返します

en: Financial
ja: 財務

en: Issue date
ja: 発行日

en: First interest
ja: 最初の利払日

en: Settlement
ja: 受領日

en: Annual rate of security
ja: 証券の年利

en: Par value
ja: 額面価格

en: Number of payments per year
ja: 年間の利息支払い回数

en: Day counting basis
ja: 日数計算基準

en: The ACCRINT function returns accrued interest for a security which pays periodic interest. Allowed frequencies are 1 - annual, 2 - semi-annual or 4 - quarterly. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
ja: ACCRINT 関数は定期的に利息が支払われる証券の未収利息を返します。利息の支払い回数は 1: 年1回 2: 年2回 4: 年4回 から指定します。基準は使用する日数計算基準です。0: アメリカ式 (一カ月30日/一年360日) 1: 実際の日数 2: 実際の日数/一年360日 3: 実際の日数/一年365日 4: ヨーロッパ方式 (一カ月30日/一年360日)

en: ACCRINT(issue; first interest; settlement; rate; par; frequency; basis)
ja: ACCRINT(発行日; 最初の利払日; 受領日; 年利; 額面; 回数; 基準)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
ja: ACCRINT("2001-02-28";"2001-08-31";"2001-05-01";0.1;1000;2;0) は 16,994 を返します

en: The ACCRINTM function returns accrued interest for a security which pays interests at maturity date. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
ja: ACCRINTM 関数は満期日に利息が支払われる証券の未収利息を返します。基準は使用する日数計算基準です。0: アメリカ式 (一カ月30日/一年360日) 1: 実際の日数 2: 実際の日数/一年360日 3: 実際の日数/一年365日 4: ヨーロッパ方式 (一カ月30日/一年360日)

en: ACCRINTM(issue; settlement; rate; par; basis)
ja: ACCRINTM(発行日; 受領日; 年利; 額面; 基準)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
ja: ACCRINTM("2001-02-28";"2001-08-31";0.1;100) は 5.0278 を返します

en: Cost
ja: 取得価額

en: The AMORDEGRC function calculates the amortization value for the French accounting system using degressive depreciation.
ja: AMORDEGRC 関数は各会計期における逓減減価償却費を返します。フランスの会計システムで使用されます。

en: AMORDEGRC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
ja: AMORDEGRC(取得価額; 購入日; 開始期; 残存価額; 期; 率; 基準)

en: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 228
ja: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) は 228 を返します

en: The AMORLINC function calculates the amortization value for the French accounting system using linear depreciation.
ja: AMORDEGRC 関数は各会計期における線形減価償却費を返します。フランスの会計システムで使用されます。

en: AMORLINC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
ja: AMORLINC(取得価額; 購入日; 開始期; 残存価額; 期; 率; 基準)

en: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 91.256831
ja: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) は 91.256831 を返します

en: Principal
ja: 元金

en: Interest rate
ja: 利率

en: Periods per year
ja: 複利計算回数

en: Years
ja: 年数

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
ja: COMPOUND(元金;利率;複利計算回数;年数)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
ja: COMPOUND(5000;0.12;4;5) = 9030.56

en: CONTINOUS(principal;interest;years)
ja: CONTINOUS(元金;利率;年数)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
ja: CONTINOUS(1000;0.1;1) = 1105.17

en: Maturity
ja: 満期日

en: Frequency
ja: 回数

en: COUPNUM(settlement; maturity; frequency; basis)
ja: CUPNUM(受領日; 満期日; 回数; 基準)

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
ja: COUPNUM("2001-02-28";"2001-08-31";2;0) は 1 を返します

en: rate
ja: 利率

en: periods
ja: 期間

en: value
ja: 値

en: start
ja: 開始

en: end
ja: 終了

en: type
ja: タイプ

en: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -3562,187023
ja: CUMIPMT(0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0) = -3562,187023

en: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -11904.054201
ja: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) = -11904.054201

en: Salvage
ja: 残存価額

en: Life
ja: 耐用年数

en: Period
ja: 期間

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
ja: DB() 関数は定率法に基づいて各期の減価償却費を求めます。月は必須ではありません。省略すると 12 と見なします。

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
ja: DB(取得価額;残存価額;耐用年数;期間 [;月])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
ja: DB(8000;400;6;3) = 1158.40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
ja: DB(8000;400;6;3;2) = 1783.41

en: Factor
ja: 率

en: The DDB() function calculates the depreciation of an asset for a given period using the arithmetic-declining method. The factor is optional, if omitted it is assumed to be 2. All the parameter must be greater than zero.
ja: DDB() 関数は倍率法または指定した率に基づいて各期の減価償却費を求めます。率は必須ではありません。省略すると 2 と見なします。すべての引数はゼロより大きくなければなりません。

en: DDB(cost; salvage value; life; period [;factor])
ja: DDB(取得価額;残存価額;耐用年数;期間[;率])

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
ja: DDB(75000;1;60;12;2) は 1721.81 を返します

en: Price per $100 face value
ja: 額面価格 $100 あたりの価格

en: Redemption
ja: 償還価格

en: DISC(settlement; maturity; par; redemption [; basis ] )
ja: DISC(受領日;満期日;価格;償還価値 [;基準 ] )

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
ja: DISC("2001-02-28";"2001-08-31";12;14) は 0.2841 を返します

en: Fractional Dollar
ja: 分数表示ドル

en: The DOLLARDE() function returns a dollar price expressed as a decimal number. The fractional dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
ja: DOLLARDE() 関数は分数表示のドル金額を十進数表示のドル金額に変換します。分数の値分数の分母です。

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
ja: DOLLARDE(分数表示ドル; 分数)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
ja: DOLLARDE(1.02; 16) - 1ドルと2/16を意味 - は 1.125 を返します

en: Decimal Dollar
ja: 十進数表示ドル

en: The DOLLARFR() function returns a dollar price expressed as a fraction. The decimal dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
ja: DOLLARFR() 関数は十進法表示のドル金額を分数表示のドル金額に変換します。分数の値は分数の分母です。

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
ja: DOLLARFR(分数表示ドル; 分数)

en: DOLLARFR(1.125; 16) returns 1.02. (1 + 2/16)
ja: DOLLARFR(1.125; 16) は 1.02 を返します。(1 + 2/16)

en: Rate
ja: 年利

en: Present value (PV)
ja: 現在価格 (PV)

en: Future value (FV)
ja: 将来価格 (FV)

en: DURATION(rate; pv; fv)
ja: DURATION(利率;現在価格;将来価格)

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
ja: DURATION(0.1; 1000; 2000) は 7.27 を返します

en: Coupon
ja: クーポン

en: Yield
ja: 利回り

en: Basis
ja: 基準

en: DURATION_ADD(Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; Basis)
ja: DURATION_ADD(受領日; 満期日; 利札; 利回り; 頻度; 基準)

en: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) returns 5.9937749555
ja: DURATION_ADD("1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1) は 5.9937749555 を返します

en: Nominal interest rate
ja: 名目利率

en: Periods
ja: 複利計算回数

en: The EFFECT() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). For example: 8% interest compounded monthly provides an effective yield of EFFECT(.08;12) or 8.3%.
ja: EFFECT() 関数は名目利率 (年利) から実質年利を計算します。年利 8% で毎月複利計算されると実質年利は EFFECT(0.08;12) で 8.3% になります。

en: EFFECT(nominal;periods)
ja: EFFECTIVE(名目利率;複利計算回数)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
ja: EFFECT(0.08;12) = 0.083

en: The EFFECTIVE() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). It is the same as the EFFECT function.
ja: EFFECTIVE() 関数は名目利率 (年利) から実質年利を計算します。EFFECT 関数と同じです。

en: EFFECTIVE(nominal;periods)
ja: EFFECTIVE(名目利率;複利計算回数)

en: EURO(currency)
ja: EURO(通貨)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
ja: EURO("DEM") = 1.95583

en: Source currency
ja: 元の通貨

en: Target currency
ja: 変換後の通貨

en: EUROCONVERT(number; source currency; target currency)
ja: EUROCONVERT(数字; 元の通貨; 変換後の通貨)

en: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") equals 1.95583
ja: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") = 1.95583

en: Present value
ja: 現在価格

en: The FV() function returns the future value of an investment, given the yield and the time elapsed. If you have $1000 in a bank account earning 8% interest, after two years you will have FV(1000;0.08;2) or $1166.40.
ja: FV() 関数は与えられた利率と経過時間での将来得られる値を返します。もし銀行に $1000 あって 8% の年率で預け入れ2年なら FV(1000;0.08;2) で返り値は $1166.40 です。

en: FV(present value;yield;periods)
ja: FV(現在値;利率;複利計算回数)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
ja: FV(1000;0.08;2) = 1166.40

en: Payment per period
ja: 期間ごとの支払額

en: FV_ANNUITY(amount;interest;periods)
ja: FV_ANNUITY(金額;利率;期間)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
ja: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) = 5525.63

en: Investment
ja: 投資額

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
ja: INTRATE(受領日;満期日;投資額;償還価値;基準)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
ja: INTRATE("2001-02-28";"2001-08-31";1000000;2000000;1) は 1.98 を返します

en: Number of periods
ja: 支払回数

en: Present values
ja: 現在価格

en: Future value (optional)
ja: 将来価格 (オプション)

en: Type (optional)
ja: タイプ (オプション)

en: Rate is the periodic interest rate.
ja: 率は周期的な利率です。

en: IPMT(Rate; Period; NPer; PV; FV; Type)
ja: IPMT(利率;期間;支払回数;現在価格;将来価格;タイプ)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
ja: IPMT(0.1;3;3;8000) = -292.4

en: Present values (PV)
ja: 現在価格 (PV)

en: ISPMT(Rate; Period; NPer; PV)
ja: ISPMT(利率;期間;支払回数;現在価格)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
ja: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) = -53333

en: Face value
ja: 額面

en: Coupon rate
ja: クーポン利率

en: Coupons per year
ja: 年間のクーポン支払い回数

en: Market interest rate
ja: マーケット利率

en: LEVEL_COUPON(face value;coupon rate;coupons per year;years;market rate)
ja: LEVEL_COUPON(額面;クーポン利率;回数;年数;マーケット利率)

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
ja: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) = 1096.95

en: MDURATION( Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; [ Basis=0 ])
ja: MDURATION(受領日; 満期日; 利札; 利回り; 頻度; [ 基準 = 0 ])

en: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) returns 0.316321106
ja: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) は 0.316321106 を返します

en: Reinvestment
ja: 再投資額

en: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) equals 34.2823387842%
ja: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) = 34.2823387842%

en: Effective interest rate
ja: 実質年利

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
ja: NOMINAL() 関数は実質年利から与えられた複利計算回数に基づいて名目利率を計算します。毎月複利計算される預金口座で実質年利 8% を得るために必要な名目利率は NOMINAL(0.08;12) すなわち 7.72% です。

en: NOMINAL(effective;periods)
ja: NOMINAL(実質年利;複利計算回数)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
ja: NOMINAL(0.08;12) = 0.0772

en: Payment
ja: 支払額

en: Future value (FV - optional)
ja: 将来価格 (FV - オプション)

en: Returns the number of periods of an investment.
ja: 投資の期間の数を返します。

en: NPER(rate;payment;pv;fv;type)
ja: NPER(利率;支払額;現在価格;将来価格;タイプ)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
ja: NPER(0.1; -100; 1000) = 11

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
ja: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) は 11.906 を返します

en: Values (array)
ja: 値 (配列)

en: NPV(Rate; Values)
ja: NPV(利率; 値)

en: Last
ja: 最終利払日

en: AnnualYield
ja: 年利回り

en: The ODDLPRICE function calculates the value of the security per 100 currency units of face value. The security has an irregular last interest date.
ja: 最終利払期間の日数が半端な証券に対し、100 通貨単位あたりの価格を返します。

en: ODDLPRICE( Settlement; Maturity; Last; Rate; AnnualYield; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
ja: ODDLPRICE(受渡日; 満期日; 最終利払日; 利率; 利回り; 償還価額; 頻度[; 基準 = 0])

en: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) returns 90.991042345
ja: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) は 90.991042345 を返します

en: Price
ja: 価格

en: The ODDLYIELD function calculates the yield of the security which has an irregular last interest date.
ja: 最終期の日数が半端な証券の利回りを返します。

en: ODDLYIELD( Settlement; Maturity; Last; Rate; Price; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
ja: ODDLYIELD(受渡日; 満期日; 最終利払日; 利率; 価格; 還価額; 利払頻度 [; 計算基準 = 0])

en: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) returns 4.997775351
ja: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) は 4.997775351 を返します

en: Number of periods (NPer)
ja: 支払回数 (NPer)

en: PMT(rate; nper ; pv [; fv = 0 [; type = 0 ]] )
ja: PMT(利率;支払回数;現在価格 [;将来価格 =0 [;タイプ =0 ]] )

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
ja: PMT(0.1; 4; 10000) = -3154.71

en: PPMT(Rate; Period; NPer; PV [; FV = 9 [; Type = 0 ]] )
ja: PRMT(利率;期間;支払回数;現在価格 [;将来価格 =9 [;タイプ =0 ]] )

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
ja: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) = -18.48

en: Issue
ja: 発行日

en: Discount rate
ja: 割引率

en: Basis     Calculation method
ja: 基本     計算モード

en: PRICEMAT(settlement; maturity; issue; rate; yield [; basis = 0 ] )
ja: PRICEMAT(受渡日; 満期日; 発行日; 利率; 利回り [;基準 = 0 ] )

en: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) returns 103.819218241
ja: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) は 103.819218241 を返します

en: Future value
ja: 将来価格

en: The PV() function returns the present value of an investment -- the value today of a sum of money in the future, given the rate of interest or inflation. For example if you need $1166.40 for your new computer and you want to buy it in two years while earning 8% interest, you need to start with PV(1166.4;0.08;2) or $1000.
ja: PV() 関数は現在の預金から投資額を逆算します。もし現在$1166.40の預金があり年率8%、2年預け入れなら PV(1166.4;0.08;2) で返り値は$1000です。

en: PV(future value;rate;periods)
ja: PV(将来価格;利率;複利計算回数)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
ja: PV(1166.4;0.08;2) = 1000

en: PV_ANNUITY(amount;interest;periods)
ja: PV_ANNUITY(金額;利率;期間)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
ja: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) = 4329.4

en: Payment period
ja: 支払期間

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
ja: RECEIVED(受領日; 満期日; 投資額; 割引率; 基準)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
ja: RECEIVED("2001-02-28"; "2001-08-31"; 1000; 0.05; 0) は 1,025.787 を返します

en: The RRI function calculates the interest rate resulting from the profit (return) of an investment.
ja: RRI() 関数は投資の利益から得られる利率を計算します。

en: RRI(1;100;200) returns 1
ja: RRI(1;100;200) は 1 を返します

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
ja: SLN() 関数は定額法に基づいて各期の減価償却費を求めます。取得価格は資産に対して支払った価格、残存価格は償却期間終了後の資産の価格、耐用年数は資産を減価償却する期間です。SLN は償却費を資産の耐用年数で均等に割ります。

en: SLN(cost; salvage value; life)
ja: SLN(取得価額;残存価額;耐用年数)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
ja: SLN(10000;700;10) = 930

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
ja: SYD() 関数は定額逓減法に基づいて指定した期の減価償却費を求めます。この方法を用いると期が進むにつれて償却率が増大するので、早い期により多くの償却費が発生します。現在価格から残存価格を差し引いたものが償却可能な価格です。耐用年数は資産を償却する期間です。

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
ja: SYD(取得価額;残存価額;耐用年数;期間)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
ja: SYD(5000; 200; 5; 2) = 1280

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
ja: TBILLEQ(受領日; 満期日; 割引率)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
ja: TBILLEQ("2001-02-28"; "2001-08-31"; 0.1) は 0.1068 を返します

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
ja: TBILLPRICE(受領日; 満期日; 割引率)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
ja: TBILLPRICE("2001-02-28"; "2001-08-31"; 0.05) は 97.4444 を返します

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
ja: TBILLYIELD(受領日; 満期日; 価格)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
ja: TBILLYIELD("2001-02-28"; "2001-08-31"; 600) は -1.63 を返します

en: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) returns 1312.5
ja: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) は 1312.5 を返します

en: Dates
ja: 日付

en: XIRR( Values; Dates[; Guess = 0.1 ] )
ja: XIRR(範囲; 日付[; 推定値 = 0.1 ] )

en: The XNPV function calculates the net present value of a series of cash flows.
ja: XNPV 関数は定期的でないキャッシュフローに対する正味現在価値を返します。

en: XNPV( Rate; Values; Dates )
ja: XNPV(割引率; キャッシュフロー; 日付)

en: YIELDDISC calculates the yield of a discounted security per 100 currency units of face value.
ja: YIELDDISC は100 通貨単位当たりの割引債の年利回りを返します。

en: YIELDDISC(settlement; maturity; price, redemp, basis)
ja: YIELDDISC(受渡日; 満期日; 価値; 償還価額; 基準)

en: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) returns 0.106194684
ja: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) は  0.106194684 を返します

en: The YIELDMAT function calculates the yield of the security that pays interest on the maturity date.
ja: YIELDMAT 関数は満期日に利息が支払われる証券の利回りを返します。

en: YIELDMAT( Settlement; Maturity; Issue; Rate; Price; Basis )
ja: YIELDMAT(受渡日; 満期日; 発行日; 利率; 価値; 基準)

en: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) returns 0.050000000
ja: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) は 0.050000000 を返します

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
ja: ZERO_COUPON(額面;利率;年数)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
ja: ZERO_COUPON(1000;.1;20) = 148.64

en: Manual
ja: 手動

en: ERRORTYPE(value)
ja: ERRORTYPE(値)

en: ERRORTYPE(NA()) returns 7
ja: ERRORTYPE(NA()) は 7 を返します

en: ERRORTYPE(0) returns an error
ja: ERRORTYPE(0) はエラーを返します

en: Reference
ja: 参照

en: The FORMULA() function returns the formula of a cell as string.
ja: FORMULA() 関数はセルの数式を文字列として返します。

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
ja: N() 関数は値を数値に変換します。値が数値であるか数値を参照していれば数値を返します。値が真理値 TRUE であれば 1 を返します。値が日付であればその日付のシリアル値を返します。その他の値であれば 0 を返します。

en: N(value)
ja: N(値)

en: N(3.14) returns 3.14
ja: N(3.14) は 3.14 を返します

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
ja: N("7") は 0 を返します ("7" はテキストだからです)

en: Type of information
ja: 情報タイプ

en: INFO(type)
ja: INFO(タイプ)

en: Any value
ja: 任意値

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
ja: ISLOGICAL() 関数はパラメータがブール値なら TRUE を、そうでなければ FALSE を返します。

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
ja: ISLOGICAL(A1>A2) は TRUE を返します

en: ISLOGICAL(12) returns False
ja: ISLOGICAL(12) は FALSE を返します

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
ja: ISBLANK() 関数はパラメータが空なら TRUE を、そうでなければ FALSE を返します。

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
ja: ISBLANK(A1) は A1 が空なら TRUE を返します

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
ja: ISBLANK(A1) は A1 に値があれば FALSE を返します

en: The ISNUMBER() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUM.
ja: ISNUMBER() 関数はパラメータが数値なら TRUE を、そうでなければ FALSE を返します。ISNUM と同じです。

en: ISNUMBER(12) returns True
ja: ISNUMBER(12) は TRUE を返します

en: ISNUMBER(hello) returns False
ja: ISNUMBER(hello) は FALSE を返します

en: The ISNUM() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUMBER.
ja: ISNUM() 関数はパラメータが数値なら TRUE を、そうでなければ FALSE を返します。ISNUMBER と同じです。

en: ISNUM(12) returns True
ja: ISNUM(12) は TRUE を返します

en: ISNUM(hello) returns False
ja: ISNUM(hello) は FALSE を返します

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
ja: ISTIME() 関数はパラメータが時間値なら TRUE を、そうでなければ FALSE を返します。

en: ISTIME("12:05") returns True
ja: ISTIME("12:05") は TRUE を返します

en: ISTIME("hello") returns False
ja: ISTIME("hello") は FALSE を返します

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
ja: ISDATA() 関数はパラメータが日時値なら TRUE を、そうでなければ FALSE を返します。

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
ja: ISDATE("2000-2-2") は TRUE を返します

en: ISDATE("hello") returns False
ja: ISDATE("hello") は FALSE を返します

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
ja: ISREF() 関数はパラメータがセルを参照してれば TRUE を、そうでなければ FALSE を返します。

en: ISREF(A12) returns true
ja: ISREF(A12) は TRUE を返します

en: ISREF("hello") returns false
ja: ISREF("hello") は FALSE を返します

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
ja: ISTEXT() 関数はパラメータが文字列なら TRUE を、そうでなければ FALSE を返します。

en: ISTEXT(12) returns False
ja: ISTEXT(12) は FALSE を返します

en: ISTEXT("hello") returns True
ja: ISTEXT("hello") は TRUE を返します

en: The ISNONTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNOTTEXT.
ja: ISNONTEXT() 関数はパラメータが文字列でなれば TRUE を、そうであれば FALSE を返します。ISNOTTEXT と同じです。

en: ISNONTEXT(x)
ja: ISNOTTEXT(x)

en: ISNONTEXT(12) returns True
ja: ISNOTTEXT(12) は TRUE を返します

en: ISNONTEXT("hello") returns False
ja: ISNOTTEXT("hello") は FALSE を返します

en: The ISNOTTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNONTEXT.
ja: ISNOTTEXT() 関数はパラメータが文字列でなければ TRUE を、そうであれば FALSE を返します。ISNONTEXT と同じです。

en: ISNOTTEXT(12) returns True
ja: ISNOTTEXT(12) は TRUE を返します

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
ja: ISNOTTEXT("hello") は FALSE を返します

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
ja: ISODD() 関数は数値が奇数なら TRUE を、そうでなければ FALSE を返します。

en: ISODD(12) returns False
ja: ISODD(12) は FALSE を返します

en: ISODD(-7) returns True
ja: ISODD(-7) は TRUE を返します

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
ja: ISEVEN() 関数は数値が偶数なら TRUE を、そうでなければ FALSE を返します。

en: ISEVEN(12) returns True
ja: ISEVEN(12) は TRUE を返します

en: ISEVEN(-7) returns False
ja: ISEVEN(-7) は FALSE を返します

en: The ISERR() function returns True if its parameter is an error other than N/A. Otherwise, it returns False. Use ISERROR() if you want to include the N/A error as well.
ja: ISERR() 関数はパラメータが N/A 以外のエラーであれば TRUE を、そうでなければ FALSE を返します。N/A エラーも含める場合は ISERROR() 関数を使ってください。

en: The ISERROR() function returns True if its parameter is an error of any type. Otherwise, it returns False.
ja: ISERRORE() 関数はパラメータがエラーであれば TRUE を、そうでなければ FALSE を返します。

en: The ISNA() function returns True if its parameter is a N/A error. In all other cases, it returns False.
ja: ISNAA() 関数はパラメータが N/A エラーであれば TRUE を、そうでなければ FALSE を返します。

en: The NA() function returns the constant error value, N/A.
ja: NA() 関数は定数エラー値、N/A を返します。

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
ja: TYPE() 関数は値が数値であれば 1、文字列であれば 2、論理値であれば 4、エラー値であれば 16、配列であれば 64 を返します。値が参照するセルに数式が含まれている場合はその数式の返り値のタイプを返します。

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
ja: TYPE(A1) は A1 が "Text" を含むと 2 を返します

en: TYPE(-7) returns 1
ja: TYPE(-7) は 1 を返します

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
ja: TYPE(A2) は A2 が "=CURRENTDATE()" であれば 1 を返します

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
ja: 現在のファイル名を返します。現在の文書が保存されていないと空の文字列が返されます。

en: Logical
ja: 論理

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
ja: FALSE() 関数はブール値 FALSE を返します。

en: FALSE() returns FALSE
ja: FALSE() は FALSE を返します

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
ja: TRUE() 関数はブール値 TRUE を返します。

en: TRUE() returns TRUE
ja: TRUE() は TRUE を返します

en: Boolean values
ja: ブール値

en: The AND() function returns True if all the values are true. Otherwise it returns False (unless any of the values in an error - then it returns an error).
ja: AND() 関数はすべての値が TRUE なら TRUE を、そうでなければ FALSE を返します。(ただし、いずれかの値が error の場合は error を返します)。

en: AND(value;value;...)
ja: AND(値;値;...)

en: AND(true;true;true) returns True
ja: AND(TRUE;TRUE;TRUE) は TRUE を返します

en: AND(true;false) returns False
ja: AND(TRUE;FALSE) は FALSE を返します

en: The OR() function returns True if at least one of the values is true. Otherwise it returns False (unless any of the values is an error, then it returns an error).
ja: OR() 関数は少なくとも 1 つの値が TRUE なら TRUE を、そうでなければ FALSE を返します。(ただし、いずれかの値が error の場合は error を返します)。

en: OR(value;value;...)
ja: OR(値;値;...)

en: OR(false;false;false) returns False
ja: OR(FALSE;FALSE;FALSE) は FALSE を返します

en: OR(true;false) returns True
ja: OR(TRUE;FALSE) は TRUE を返します

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
ja: NAND() 関数は少なくとも 1 つの値が TRUE でなければ TRUE, そうでなければ FALSE を返します。

en: NAND(value;value;...)
ja: NAND(値;値;...)

en: NAND(true;false;false) returns True
ja: NAND(TRUE;FALSE;FALSE) は TRUE を返します

en: NAND(true;true) returns False
ja: NAND(TRUE;TRUE) は FALSE を返します

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
ja: NOR() 関数はすべてのパラメータがブール値でかつ FALSE なら TRUE, そうでなければ FALSE を返します。

en: NOR(value;value;...)
ja: NOR(値;値;...)

en: NOR(true;false;false) returns False
ja: NOR(TRUE;FALSE;FALSE) は FALSE を返します

en: NOR(false;false) returns True
ja: NOR(FALSE;FALSE) は TRUE を返します

en: The XOR() function returns False if the number of True values is even. Otherwise it returns True. It returns an error if any argument is an error.
ja: XOR() 関数は TRUE の数が偶数なら TRUE, そうでなければ FALSE を返します。いずれかの引数が error の場合は error を返します)。

en: XOR(value;value;...)
ja: XOR(値;値;...)

en: XOR(false;false;false) returns True
ja: XOR(FALSE;FALSE;FALSE) は TRUE を返します

en: XOR(true;false) returns True
ja: XOR(true;false) は True を返します

en: Boolean value
ja: ブール値

en: The NOT() function returns True if the value is False and returns False if the value is True. It returns an error if the input in an error.
ja: NOT() 関数は値が TRUE なら FALSE を、値が FALSE なら TRUE を返します。入力がエラーの場合はエラーを返します。

en: NOT(false) returns True
ja: NOT(FALSE) は TRUE を返します

en: NOT(true) returns False
ja: NOT(TRUE) は FALSE を返します

en: If true
ja: TRUE の場合

en: If false
ja: FALSE の場合

en: The IF() function is a conditional function. This function returns the second parameter if the condition is True. Otherwise it returns the third parameter (which defaults to being false).
ja: IF() 関数は条件関数です。条件が TRUE なら 2 番目のパラメータを返します。そうでないなら 3 番目のパラメータを返します。(標準では false になります)。

en: IF(condition;if_true;if_false)
ja: IF(条件;TRUE の場合;FALSE の場合)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
ja: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) は 3 を返します

en: Math
ja: 数学

en: The SUBTOTAL() function returns a subtotal of a given list of arguments ignoring other subtotal results in there. Function can be one of the following numbers: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.
ja: SUBTOTAL() 関数は与えられた引数リストの集計を行います。リストに含まれる他の集計結果は無視します。指定できる関数は次のいずれかです: 1 - 平均, 2 - データの数, 3 - 空白でないセルの数, 4 - 最大値, 5 - 最小値, 6 - 積, 7 - 標本による標準偏差, 8 - 母集団全体の標準偏差, 9 - 合計, 10 - 標本による分散, 11 - 母集団全体の分散

en: SUBTOTAL(function; value)
ja: SUBTOTAL(関数; 値)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
ja: A1:A5 が 7, 24, 23, 56, 9 の場合:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
ja: SUBTOTAL(1; A1:A5) は 23.8 を返します

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
ja: SUBTOTAL(4; A1:A5) は 56 を返します

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
ja: SUBTOTAL(9; A1:A5) は 119 を返します

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
ja: SUBTOTAL(11; A1:A5) は 307.76 を返します

en: The SERIESSUM() function returns the sum of a power series.
ja: SERIESSUM() 関数は積同士の和を返します。

en: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) return 9
ja: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) は 9 を返します

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
ja: LCM() 関数は 2 つ以上の浮動小数点値の最小公倍数を返します。

en: LCM(value; value)
ja: LCM(値;値)

en: LCM(6;4) returns 12
ja: LCM(6;4) は 12 を返します

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
ja: LCM(1.5;2.25) は 4.5 を返します

en: LCM(2;3;4) returns 12
ja: LCM(2;3;4) は 12 を返します

en: Third number
ja: 3 番目の数

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
ja: GCD() 関数は 2 つ以上の整数値の最大公約数を返します。

en: GCD(value; value)
ja: GCD(値; 値)

en: GCD(6;4) returns 2
ja: GCD(6;4) は 2 を返します

en: GCD(10;20) returns 10
ja: GCD(10;20) は 10 を返します

en: GCD(20;15;10) returns 5
ja: GCD(20;15;10) は 5 を返します

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
ja: ほとんどのシステムではこれは 2^-52=2.2204460492503131e-16 を返します

en: EPS() is so small that Calligra Sheets displays 1+eps() as 1
ja: EPS() がとても小さいので Calligra Sheets は 1+eps() を 1 と表示します

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
ja: POWER(x;y) 関数は x の y 乗を返します。

en: POWER(value;value)
ja: POWER(値;値)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
ja: POWER(1.2;3.4) = 1.8572

en: POWER(2;3) equals 8
ja: POWER(2;3) = 8

en: The POW(x;y) function returns the value of x raised to the power of y. It's the same as POWER.
ja: POW(x;y) 関数は x の y 乗を返します。POWER 関数と同じです。

en: POW(value;value)
ja: POW(値;値)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
ja: POW(1.2;3.4) = 1.8572

en: POW(2;3) equals 8
ja: POW(2;3) = 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
ja: EVEN() 関数は最も近い偶数に切り上げます。

en: EVEN(value)
ja: EVEN(値)

en: EVEN(1.2) returns 2
ja: EVEN(1.2) は 2 を返します

en: EVEN(2) returns 2
ja: EVEN(2) は 2 を返します

en: Precision
ja: 精度

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
ja: TRUNC() 関数は指定した精度で少数部分を切り捨てます。精度の指定がない場合は 0 と見なします。

en: TRUNC(value; precision)
ja: TRUNC(値; 精度)

en: TRUNC(1.2) returns 1
ja: TRUNC(1.2) は 1 を返します

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
ja: TRUNC(213.232; 2) は 213.23 を返します

en: The ODD() function returns the number rounded up (or down, for negative values) to the nearest odd integer. By definition, ODD(0) is 1.
ja: ODD() 関数は最も近い奇数に切り上げます。負数の場合は切り下げます。定義により、ODD(0) は 1 です。

en: ODD(value)
ja: ODD(値)

en: ODD(1.2) returns 3
ja: ODD(1.2) は 3 を返します

en: ODD(2) returns 3
ja: ODD(2) は 3 を返します

en: ODD(-2) returns -3
ja: ODD(-2) は -3 を返します

en: The GAMMA() function returns the gamma function value.
ja: GAMMA() 関数はガンマ関数値を返します。

en: GAMMA(value)
ja: GAMMA(値)

en: GAMMA(1) returns 1
ja: GAMMA(1) は 1 を返します

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
ja: MOD() 関数は割り算の余りを返します。2 番目のパラメータが null の場合は #DIV/0 を返します。

en: MOD(value;value)
ja: MOD(値;値)

en: MOD(12;5) returns 2
ja: MOD(12;5) は 2 を返します

en: MOD(5;5) returns 0
ja: MOD(5;5) は 0 を返します

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
ja: この関数は数値が負なら -1 を、null なら 0 を、正なら 1 を返します。

en: SIGN(value)
ja: SIGN(値)

en: SIGN(5) equals 1
ja: SIGN(5) = 1

en: SIGN(0) equals 0
ja: SIGN(0) = 0

en: SIGN(-5) equals -1
ja: SIGN(-5) = -1

en: This function multiplies each value by -1.
ja: INV() 関数は -1 を掛けた値を返します。

en: INV(value)
ja: INV(値)

en: INV(-5) equals 5
ja: INV(-5) = 5

en: INV(5) equals -5
ja: INV(5) = -5

en: INV(0) equals 0
ja: INV(0) = 0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
ja: この関数は引数として与えられた整数または浮動小数点値の個数を返します。引数は COUNT(A1:B5) のように範囲指定したり COUNT(12;5;12.5) のような値のリストによって与えることができます。

en: COUNT(value;value;value...)
ja: COUNT(値;値;値...)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
ja: COUNT(-5;"KSpread";2) は 2 を返します

en: COUNT(5) returns 1
ja: COUNT(5) は 1 を返します

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
ja: この関数は与えられた空白でない引数の個数を返します。引数は COUNT(A1:B5) のように範囲指定するか COUNT(12;5;12.5) のような値のリストによって与えることができます。

en: COUNTA(value;value;value...)
ja: COUNTA(値;値;値...)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
ja: COUNTA(-5;"KSpread";2) は 3 を返します

en: COUNTA(5) returns 1
ja: COUNTA(5) は 1 を返します

en: Cell range
ja: セルの範囲

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
ja: この関数は指定された範囲の空のセルの数を返します。

en: COUNTBLANK(range)
ja: COUNTBLANK(範囲)

en: Range
ja: 範囲

en: Criteria
ja: 条件

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
ja: COUNTIF() 関数は与えられた範囲で与えられた条件に合うセルの数を返します。

en: COUNTIF(range;criteria)
ja: COUNTIF(範囲;条件)

en: COUNTIF(A2:A3;"14") returns 1 if A2 is -4 and A3 is 14
ja: COUNTIF(A2:A3;"14") は A2 が -4 で A3 が 14 なら 1 を返します

en: A floating point value
ja: 浮動小数点数

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
ja: FACT() 関数はパラメータの階乗を計算します。数学的表現は (値)! です。

en: FACT(number)
ja: FACT(数値)

en: FACT(10) returns 3628800
ja: FACT(10) は 3628800 を返します

en: FACT(0) returns 1
ja: FACT(0) は 1 を返します

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
ja: FACTDOUBLE() 関数は数値の二重階乗を求めます。つまり x!! です。

en: FACTDOUBLE(number)
ja: FACTDOUBLE(数値)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
ja: FACTDOUBLE(6) は 48 を返します

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
ja: FACTDOUBLE(7) は 105 を返します

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
ja: SUM() 関数は引数として与えられたすべての値の合計を返します。引数は SUM(A1:B5) のように指定範囲したり SUM(12;5;12.5) のような値のリストによって与えることができます。

en: SUM(value;value;...)
ja: SUM(値;値;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
ja: SUM(12;5;7) = 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
ja: SUM(12.5;2) = 14.5

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
ja: SUMA() 関数は引数として与えられたすべての値の合計を返します。引数は SUM(A1:B5) のように範囲指定したり SUM(12;5;12.5) のような値のリストによって与えることができます。引数に含まれるテキストまたはブール値 FALSE は 0、ブール値 TRUE は 1 と見なします。

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
ja: SUMA(12;5;7) = 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
ja: SUMA(12.5;2;TRUE) = 15.5

en: Check range
ja: 評価範囲

en: Sum range
ja: 合計範囲

en: The SUMIF() function calculates the sum of all values given as parameters which match the criteria. The sum range is optional. If not supplied, the values in the check range are summed. The length of the check range should be equal or less than the length of the sum range.
ja: SUMIF() 関数はパラメータとして与えられた値の中で条件に合致するものの合計を求めます。合計範囲は必須ではありません。指定のない時は評価範囲の値を合計します。評価範囲の長さは合計範囲と等しいかそれより短くなければなりません。

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
ja: SUMIF(評価範囲;条件;合計範囲)

en: SUMIF(A1:A4;">1") sums all values in range A1:A4 which match >1
ja: SUMIF(A1:A4;">1") は A1:A4 の範囲で >1 に合致するすべての値を合計します。

en: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sums all values in range B1:B4 if the corresponding value in A1:A4 matches =0
ja: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) は A1:A4 の対応するセルが 0 と等しい B1:B4 の範囲のすべての値を合計します。

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
ja: PRODUCT() 関数は引数として与えられたすべての値の積を返します。引数は PRODUCT(A1:B5) のように範囲指定するか PRODUCT(12;5;12.5) のような値のリストによって与えることができます。数値が見つからない場合は 0 を返します。

en: PRODUCT(value;value;...)
ja: PRODUCT(値;値;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
ja: PRODUCT(3;5;7) = 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
ja: PRODUCT(12.5;2) = 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
ja: KPRODUCT() 関数は引数として与えられたすべての値の積を返します。引数は PRODUCT(A1:B5) のように範囲指定するか PRODUCT(12;5;12.5) のような値のリストによって与えることができます。数値が見つからない場合は 1 を返します。

en: KPRODUCT(value;value;...)
ja: KPRODUCT(値;値;...)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
ja: KPRODUCT(3;5;7) = 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
ja: KPRODUCT(12.5;2) = 25

en: The G_PRODUCT() function is the same as KPRODUCT. It is provided for Gnumeric compatibility.
ja: G_PRODUCT() 関数は KPRODUCT 関数と同じです。Gnumeric との互換性のために用意されています。

en: G_PRODUCT(value;value;...)
ja: G_PRODUCT(値;値;...)

en: The DIV() function divides the first value by the other values in turn.
ja: DIV() 関数は最初の値を他の値で順番に割ります。

en: DIV(value;value;...)
ja: DIV(値;値;...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
ja: DIV(20;2;2) は 5 を返します

en: DIV(25;2.5) returns 10
ja: DIV(25;2.5) は 10 を返します

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
ja: SUMSQ() 関数は引数として与えられた値の2乗の合計を返します。引数は SUMSQ(A1:B5) のように範囲指定するか SUMSQ(12;5;12.5) のような値のリストによって与えることができます。

en: SUMSQ(value;value;...)
ja: SUMSQ(値;値;...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
ja: SUMSQ(12;5;7) = 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
ja: SUMSQ(12.5;2) = 173

en: The MAX() function returns the largest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
ja: MAX() 関数は与えられたパラメータの中で一番大きい値を返します。文字列と真理値は無視します。

en: MAX(value;value;...)
ja: MAX(値;値;...)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
ja: MAX(12;5;7) は 12 を返します

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
ja: MAX(12.5;2) は 12.5 を返します

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
ja: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) は 0.5 を返します

en: The MAXA() function returns the largest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE evaluates to 0. String values are ignored.
ja: MAXA() 関数は与えられたパラメータの中で一番大きい値を返します。真理値 TRUE は 1、FALSE は 0 と見なします。文字列の値は無視します。

en: MAXA(value;value;...)
ja: MAXA(値;値;...)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
ja: MAXA(12;5;7) は 12 を返します

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
ja: MAXA(12.5;2) は 12.5 を返します

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
ja: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) は 1 を返します

en: The MIN() function returns the smallest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
ja: MIN() 関数は与えられたパラメータの中で一番小さい値を返します。文字列と真理値は無視します。

en: MIN(value;value;...)
ja: MIN(値;値;...)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
ja: MIN(12;5;7) は 5 を返します

en: MIN(12.5; 2) returns 2
ja: MIN(12.5;2) は 2 を返します

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
ja: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) は 0.4 を返します

en: The MINA() function returns the smallest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE to 0. String values are ignored.
ja: MINA() 関数は与えられたパラメータの中で一番小さい値を返します。真理値 TRUE は 1、FALSE は 0 と見なします。文字列の値は無視します。

en: MINA(value;value;...)
ja: MINA(値;値;...)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
ja: MINA(12;5;7) は 5 を返します

en: MINA(12.5; 2) returns 2
ja: MINA(12.5;2) は 2 を返します

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
ja: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) は 0 を返します

en: The MULTIPLY() function multiplies all the values given in the parameters. You can multiply values given by a range MULTIPLY(A1:B5) or a list of values like MULTIPLY(12;5;12.5). It's equivalent to PRODUCT.
ja: MULTIPLY() 関数は引数として与えられたすべての値の積を求めます。引数は MULTIPLY(A1:B5) のように範囲指定するか MULTIPLY(12;5;12.5) のような値のリストによって与えることができます。PRODUCT 関数と同じです。

en: MULTIPLY(value;value;...)
ja: MULTIPLY(値;値;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
ja: MULTIPLY(12;5;7) = 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
ja: MULTIPLY(12.5;2) = 25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
ja: MULTINOMIAL() 関数はパラメータの数値の和の階乗と数値の階乗の積の比を返します。MULTINOMIAL(a,b,c) は以下の公式を使用します:

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
ja: MULTINOMIAL(値;値;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
ja: MULTINOMIAL(3;4;5) = 27720

en: The SQRT() function returns the non-negative square root of the argument. It is an error if the argument is negative.
ja: SQRT() 関数は引数の正の平方根を返します。引数が負ならエラーになります。

en: SQRT(x)
ja: SQRT(x,n)

en: SQRT(9) equals 3
ja: SQRT(9) = 3

en: SQRT(-9) is an error
ja: SQRT(-9) はエラーになります。

en: The SQRTPI() function returns the non-negative square root of x * PI. It is an error if the argument is negative.
ja: SQRTPI() 関数は x * PI の正の平方根を返します。x が負ならエラーです。

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
ja: SQRTPI(2) = 2.506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
ja: LN() 関数は x の自然対数を返します。

en: LN(0.8) equals -0.22314355
ja: LN(0.8) = -0.22314355

en: LN(0) equals -inf
ja: LN(0) = -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
ja: LOGn() 関数は n が基底の x の対数を返します。

en: LOGn(value;base)
ja: LOGn(値;値)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
ja: LOGn(12;10) = 1.07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
ja: LOGn(12;2) = 3.5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
ja: ROOTN() 関数は負ではない x の n 乗根を返します。

en: ROOTN(9;2) equals 3
ja: ROOTN(9;2) = 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
ja: CUR() 関数は負ではない x の3乗根を返します。

en: CUR(27) equals 3
ja: CUR(27) = 3

en: A floating point value, greater than zero
ja: 0 より大きい浮動小数点数

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
ja: LOG() 関数は x の常用対数 (基底が10) を返します。

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
ja: LOG(0.8) = -0.09691001

en: LOG(0) is an error.
ja: LOG(0) はエラーになります。

en: A positive floating point value
ja: 正の浮動小数点数

en: The LOG10() function returns the base-10 logarithm of the argument.
ja: LOG10() 関数は x の常用対数 (基底が10) を返します。

en: LOG10(10) equals 1.
ja: LOG10(10) = 1

en: LOG10(0) is an error.
ja: LOG10(0) はエラーになります。

en: The LOG2() function returns the base-2 logarithm of x.
ja: LOG2() 関数は x の常用対数 (基底が2) を返します。

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
ja: LOG2(0.8) = -0.32192809

en: LOG2(0) equals -inf.
ja: LOG2(0) = -inf.

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
ja: EXP() 関数は e (自然対数の基底) の x 乗を返します。

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
ja: EXP(9) = 8 103.08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
ja: EXP(-9) = 0.00012341

en: CEIL(12.5) equals 13
ja: CEIL(12.5) = 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
ja: CEIL(-12.5) = -12

en: Significance (optional)
ja: 基準値 (オプション)

en: Mode (optional)
ja: モード (オプション)

en: CEILING(12.5) equals 13
ja: CEILING(12.5) = 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
ja: CEILING(6.43; 4) = 8

en: CEILING(-6.43; -4; 1) equals -8
ja: CEILING(-6.43; -4; 1) = -8

en: CEILING(-6.43; -4; 0) equals -4
ja: CEILING(-6.43; -4; 0) = -4

en: FLOOR(12.5) equals 12
ja: FLOOR(12.5) = 12

en: FLOOR(-12.5) equals -13
ja: FLOOR(-12.5) = -13

en: FLOOR(5; 2) equals 4
ja: FLOOR(5; 2) = 4

en: FLOOR(5; 2.2) equals 4.4
ja: FLOOR(5; 2.2) = 4.4

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
ja: ABS() 関数は浮動小数点値の絶対値を返します。

en: ABS(12.5) equals 12.5
ja: ABS(12.5) = 12.5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
ja: ABS(-12.5) = 12.5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
ja: INT() 関数は値の整数部を返します

en: INT(12.55) equals 12
ja: INT(12.55) = 12

en: INT(15) equals 15
ja: INT(15) = 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
ja: RAND() 関数は 0 から 1 までの中の疑似乱数を返します。

en: RAND() equals for example 0.78309922...
ja: RAND() = 0.78309922...(一例)

en: A floating point value (greater 0)
ja: 浮動小数点数 (>0)

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
ja: RANDEXP() 関数は指数分布の疑似乱数を返します。

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
ja: RANDPOISSON() 関数はポアソン分布の疑似乱数を返します。

en: A floating point value (between 0 and 1)
ja: 浮動小数点数 (0 と 1 の間)

en: Trials (greater 0)
ja: 試行 (>0)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
ja: RANDBINOM() 関数は二項分布の疑似乱数を返します。

en: Failures (greater 0)
ja: 失敗 (>0)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
ja: RANDNEGBINOMT() 関数は二項分布の負の疑似乱数を返します。

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
ja: RANDBERNOULLI() 関数はベルヌーイ分布の疑似乱数を返します。

en: Mean value of the normal distribution
ja: 正規分布の平均値

en: Dispersion of the normal distribution
ja: 正規分布の分散

en: The RANDNORM() function returns a Normal(Gaussian)-distributed pseudo-random number.
ja: RANDNORM() 関数は正規 (ガウシアン) 分布の疑似乱数を返します。

en: RANDNORM(mu; sigma)
ja: RANDNORM(μ; σ)

en: Bottom value
ja: 最小値

en: Top value
ja: 最大値

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
ja: RANDBETWEEN() 関数は最小値から最大値までの中の疑似乱数を返します。最小値>最大値の場合はエラーになります。

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
ja: RANDBETWEEN(最小値;最大値)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
ja: RANDBETWEEN(12;78) = 61.0811(一例)

en: Multiple
ja: 基準値

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
ja: MROUND() 関数は指定された基準値の倍数になるように切り上げまたは切り下げます。値と基準値の符号は同じでなければなりません。

en: MROUND(value; multiple)
ja: MMOD(値; 基準値)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
ja: MROUND(1.252; 0.5) = 1.5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
ja: MROUND(-1.252; -0.5) = -1.5

en: Digits
ja: 桁

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
ja: ROUND(値;[桁]) 関数は四捨五入した値を返します。桁は返り値の小数点以下の桁数です。桁が0または省略されている場合は、一番近い整数に切り上げます。数値が負の場合は、数値の整数部分を四捨五入します。

en: ROUND(value;[digits])
ja: ROUND(値;[桁])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
ja: ROUND(1.252;2) = 1.25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
ja: ROUND(-1.252;2) = -1.25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
ja: ROUND(1.258;2) = 1.26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
ja: ROUND(-12.25;-1) = -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
ja: ROUND(-1.252;0) = -1

en: The ROUNDUP(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is greater. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer.
ja: ROUNDUP(値;[桁]) 関数は絶対値が大きくなるように切り上げた値を返します。桁は返り値の小数点以下の桁数です。桁が0または省略されている場合は、一番近い整数に切り上げます。

en: ROUNDUP(value;[digits])
ja: ROUNDUP(値;[桁])

en: ROUNDUP(1.252) equals 2
ja: ROUNDUP(1.252) = 2

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
ja: ROUNDUP(1.252;2) = 1.26

en: ROUNDUP(-1.252;2) equals -1.26
ja: ROUNDUP(-1.252;2) = -1.26

en: ROUNDUP(-1.252) equals -2
ja: ROUNDUP(-1.252) = -2

en: The ROUNDDOWN(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is lesser. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded down to the nearest integer.
ja: ROUNDDOWN(値;[桁]) 関数は絶対値が小さくなるように切り下げた値を返します。桁は返り値の小数点以下の桁数です。桁が0または省略されている場合は、一番近い整数に切り下げます。

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
ja: ROUNDDOWN(値;[桁])

en: ROUNDDOWN(1.252) equals 1
ja: ROUNDDOWN(1.252) = -1

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
ja: ROUNDDOWN(1.252;2) = 1.25

en: ROUNDDOWN(-1.252;2) equals -1.25
ja: ROUNDDOWN(-1.252;2) = -1.25

en: ROUNDDOWN(-1.252) equals -1
ja: ROUNDDOWN(-1.252) = -1

en: Nth term
ja: N 番目

en: Function FIB calculates the Nth term of a Fibonacci sequence (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), in which each number, after the first two, is the sum of the two numbers immediately preceding it. FIB(0) is defined to be 0.
ja: FIB 関数はフィボナッチ数列 (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...最初の 2 つ以降は前の 2 つの数値の合計となっている) の N 番目の数値を返します。FIB(0) は 0 と定義されています。

en: FIB(9) returns 34
ja: FIB(9) は 34 を返します

en: FIB(26) returns 121393
ja: FIB(26) は 121393 を返します

en: Numerator
ja: 分子

en: Denumerator
ja: 分母

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
ja: QUOTIENT 関数は分子/分母の整数部を返します。

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
ja: QUOTIENT(分子;分母)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
ja: QUOTIENT(21;4) は 5 を返します

en: Function MDETERM returns the determinant of a given matrix. The matrix must be of type n x n.
ja: MDERTM 関数は与えられた行列の行列式を返します。行列の行数と列数は等しくなければなりません。

en: MDETERM(matrix)
ja: MDETERM(行列)

en: First matrix
ja: 最初の行列

en: Second matrix
ja: 2 番目の行列

en: Function MMULT multiplies two matrices. Number of columns of the first matrix must be the same as row count of the second one. The result is a matrix.
ja: MMULT 関数は 2 つの行列の積を求めます。行列1の列数は行列2の行数と同じでなければなりません。結果は行列になります。

en: MMULT(matrix1;matrix2)
ja: MMULT(行列1;行列2)

en: Matrix
ja: 行列

en: MINVERSE(matrix)
ja: MINVERSE(行列)

en: Dimension
ja: 次元

en: Creates the unity matrix of the given dimension.
ja: 指定した次元の単位行列を作成します。

en: MUNIT(dimension)
ja: MUNIT(次元)

en: TRANSPOSE(matrix)
ja: TRANSPOSE(行列)

en: Lookup & Reference
ja: 検索と参照

en: Row number
ja: 行番号

en: Column number
ja: 列番号

en: Absolute number (optional)
ja: 絶対値 (オプション)

en: A1 style (optional)
ja: A1 形式 (オプション)

en: Sheet name
ja: シート名

en: The ADDRESS creates a cell address. Parameter Row is the row number and Column is the column number.
ja: ADDRESS はセルのアドレスを作成します。行パラメータは行番号、列パラメータは列番号です。

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
ja: 絶対値は参照のタイプを指定します: 1または省略=行列を絶対参照; 2=行を絶対参照し列を相対参照; 3=行を相対参照し列を絶対参照; 4=行列を相対参照

en: A1 Style specifies the style of the address to return. If A1 is set to TRUE (default) the address is returned in A1 style if it is set to FALSE in R1C1 style.
ja: A1 形式は返すアドレスの形式を指定します。A1 が TRUE (既定値) なら A1 形式で、FALSE なら R1C1 形式でアドレスを返します。

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
ja: シート名はシートの名前を定義するテキストです。

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
ja: ADDRESS(行; 列; 絶対値; A1形式; シート名)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
ja: ADDRESS(6;4) は $D$6 を返します

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
ja: ADDRESS(6; 4; 2) は D$6 を返します

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
ja: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") は Sheet1!R6C[4] を返します

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
ja: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") は Sheet1!R6C4 を返します

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
ja: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") は Sheet1!D6 を返します

en: Returns the number of areas in the reference string. An area can be asingle cell or a set of cells.
ja: 参照に含まれる領域の個数を返します。領域は 1 つのセルまたはセル範囲です。

en: AREAS(reference)
ja: AREAS(参照)

en: AREAS(A1) returns 1
ja: AREAS(A1) は 1 を返します

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
ja: AREAS((A1; A2:A4)) は 2 を返します

en: CELL("COL", C7) returns 3
ja: CELL("COL", C7) は 3 を返します

en: CELL("ROW", C7) returns 7
ja: CELL("ROW", C7) は 7 を返します

en: CELL("ADDRESS", C7) returns $C$7
ja: CELL("ADDRESS", C7) は $C$7 を返します

en: Index
ja: インデックス

en: Arguments
ja: 引数

en: Returns the parameter specified by the index.
ja: インデックスによって指定されたパラメータを返します。

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
ja: CHOOSE(インデックス; パラメータ1; パラメータ2;...)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
ja: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") は "1st" を返します

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
ja: CHOOSE(2; 3; 2; 4) は 2 を返します

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
ja: COLUMN 関数は与えられたセルの列番号を返します。パラメータの指定がない場合は現在のセルの列番号を返します。

en: COLUMN(reference)
ja: COLUMN(参照)

en: COLUMN(A1) returns 1
ja: COLUMN(A1) は 1 を返します

en: COLUMN(D2) returns 4
ja: COLUMN(D2) は 4 を返します

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
ja: COLUMNS 関数は与えられた範囲内の列数を返します。

en: COLUMNS(reference)
ja: COLUMNS(参照)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
ja: COLUMNS(A1:C3) は 3 を返します

en: COLUMNS(D2) returns 1
ja: COLUMNS(D2) は 1 を返します

en: Row
ja: 行

en: INDEX(cell, row, column)
ja: INDEX(セル,行,列)

en: INDEX(range, row, column)
ja: INDEX(範囲,行,列)

en: INDEX(A1:C3;2;2), returns contents of B2
ja: INDEX(A1:C3;2;2) は B2 の内容を返します

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
ja: 参照テキストによって指定されたセルの内容を返します。2 番目のパラメータはオプションです。

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
ja: INDIRECT(参照テキスト, A1 スタイル)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
ja: INDIRECT(A1) は A1 が "B1" で B1 の値が 1 であれば 1 を返します

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
ja: INDIRECT("A1") は A1 の内容を返します

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
ja: ROW 関数は与えられたセルの行番号を返します。パラメータの指定がない場合は現在のセルの行番号を返します。

en: ROW(reference)
ja: ROW(参照)

en: ROW(A1) returns 1
ja: ROW(A1) は 1 を返します

en: ROW(D2) returns 2
ja: ROW(D2) は 2 を返します

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
ja: ROWS 関数は与えられた範囲の行数を返します。

en: ROWS(reference)
ja: ROWS(参照)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
ja: ROWS(A1:C3) は 3 を返します

en: ROWS(D2) returns 1
ja: ROWS(D2) は 1 を返します

en: SHEET(reference)
ja: SHEET(参照)

en: SHEET(Sheet1!C7) returns 1
ja: SHEET(Sheet1!C7) は 1 を返します

en: SHEET(Sheet2!C7) returns 2
ja: SHEET(Sheet2!C7) は 2 を返します

en: SHEETS(reference)
ja: SHEETS(参照)

en: Lookup vector
ja: Lookup ベクトル

en: Result vector
ja: 結果ベクトル

en: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) for A1 = 1, A2 = 2 returns the value of B1.
ja: LOOKUP(1.232;A1:A6;B1:B6) は A1=1、A2=2 であれば B1 の値を返します。

en: Data source
ja: データソース

en: Sorted (optional)
ja: ソート済み (オプション)

en: Formula cell
ja: 数式セル

en: Row cell
ja: 行セル

en: Row replacement
ja: 置換行

en: Column cell (optional)
ja: 列セル (オプション)

en: Column replacement (optional)
ja: 置換列 (オプション)

en: Search value
ja: 検索する値

en: Search region
ja: 検索領域

en: Reference or range
ja: 参照か範囲

en: Statistical
ja: 統計

en: Floating point values
ja: 浮動小数点数

en: The AVEDEV() function calculates the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
ja: AVEDEV() 関数はデータ全体の平均偏差を返します。

en: AVEDEV(value;value;...)
ja: AVEDEV(値;値;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
ja: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) は 7.84 を返します。

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
ja: AVERAGE() 関数は引数として与えられたすべての値の平均を取ります。引数は AVERAGE(A1:B5) のように範囲指定したり AVERAGE(12;5;12.5) のような値のリストで与えることができます。

en: AVERAGE(value;value;...)
ja: AVERAGE(値;値;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
ja: AVERAGE(12;5;7) = 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
ja: AVERAGE(12.5;2) = 7.25

en: String values
ja: 文字列の値

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
ja: AVERAGEA() 関数はパラメータとして与えられたすべての値の平均を取ります。数値、テキスト、論理値が計算対象です。もしセルがテキストを含むか引数が FALSE と評価されるとゼロ (0) としてカウントされます。もし引数が TRUE と評価されるとゼロ (0) としてカウントされます。空のセルはカウントされないので注意してください。

en: AVERAGEA(value;value;...)
ja: AVERAGEA(値;値;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
ja: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) = 18.94

en: Alpha parameter
ja: α パラメータ

en: Beta parameter
ja: β パラメータ

en: Start
ja: 上限

en: End
ja: 下限

en: Cumulative
ja: 累積

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
ja: BETADIST() 関数は累積ベータ確率密度関数の値を返します。

en: BETADIST(number;alpha;beta;start;end;[cumulative=TRUE])
ja: BETADIST(数値;α;β;上限;下限;[累積=TRUE]))

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
ja: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) = 0.675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
ja: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) = 0.537856

en: The BETAINV() function returns the inverse of BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).
ja: BETAINV() 関数は BETADIST(x;α;β;a;b;TRUE())) の逆数を返します。

en: BETAINV(number;alpha;beta [; start=0 [; end=1]])
ja: BETAINV(数値;α;β[;上限=0[;下限=1]])

en: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
ja: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) = 0.1

en: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
ja: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) = 0.3

en: Degrees of freedom
ja: 自由度

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
ja: CHIDIST(数値;自由度)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
ja: CHIDIST(13.27;5) は 0.021 を返します

en: Total number of elements
ja: 総要素数

en: Number of elements to choose
ja: 選択する要素数

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
ja: COMBIN() 関数は組合せの数を返します。最初のパラメータは総要素数、2 番目のパラメータは選択数です。この 2 つの値は正で、かつ最初のパラメータは 2 番目のパラメータより大きい必要があり、そうでなければエラーを返します。

en: COMBIN(total;chosen)
ja: COMBIN(合計;選択数)

en: COMBIN(12;5) returns 792
ja: COMBIN(12;5) は 792 を返します

en: COMBIN(5;5) returns 1
ja: COMBIN(5;5) は 1 を返します

en: Level of the confidence interval
ja: 信頼区間のレベル

en: Standard deviation for the total population
ja: 母集団全体の標準偏差

en: Size of the total population
ja: 母集団のサイズ

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
ja: CONFIDENCE() 関数は母集団の平均に対する信頼区間を返します。

en: The alpha parameter must be between 0 and 1 (non-inclusive), stddev must be positive and size must be greater or equal to 1.
ja: α は 0 と 1 の間 (0 と 1 を含まない)、標準偏差は正、サイズは 1 以上でなければなりません。

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
ja: CONFIDENCE(α;標準偏差;サイズ)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
ja: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) = 0.294059

en: Cell range of values
ja: 値のセル範囲

en: Second cell range of values
ja: 2 番目の値のセル範囲

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
ja: CORREL() 関数は 2 つのセル範囲の相関関係を計算します。

en: CORREL(range1; range2)
ja: CORREL(範囲1; 範囲2)

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
ja: COVAR() 関数は 2 つのセル範囲の共分散を計算します。

en: COVAR(range1; range2)
ja: COVAR(範囲1; 範囲2)

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
ja: DEVSQ() 関数は偏差の平方和を計算します。

en: DEVSQ(value; value;...)
ja: DEVSQ(値;値;...)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
ja: DEVSQ(21; 33; 54; 23) は 684.75 を返します

en: Lambda parameter
ja: λ パラメータ

en: 0 = density, 1 = distribution
ja: 0 = 密度, 1 = 分布

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
ja: EXPONDIST() 関数は指数分布関数の値を返します。

en: The lambda parameter must be positive.
ja: λ パラメータは正でなければなりません。

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
ja: 累積=0の場合は確率密度関数、累積=1の場合は累積分布関数の値を返します。

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
ja: EXPONDIST(数値;λ;累積)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
ja: EXPONDIST(3;0.5;0) = 0.111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
ja: EXPONDIST(3;0.5;1) = 0.776870

en: Degrees of freedom 1
ja: 自由度1

en: Degrees of freedom 2
ja: 自由度2

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
ja: FDIST() 関数は F 確率分布を返します。

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
ja: FDIST(数値;自由度1;自由度2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
ja: FDIST(0.8;8;12) は 0.61です

en: Number r1
ja: 数値 r1

en: Number r2
ja: 数値 r2

en: The FINV() function returns the unique non-negative number x such that FDIST(x;r1;r2) = p.
ja: FINV() 関数は FDIST(x;r1;r2) = p である負ではない x を返します。

en: FINV(number; r1; r2)
ja: FINV(数値; r1; r2)

en: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
ja: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) = 0.1

en: The FISHER() function returns the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
ja: FISHER() 関数は x のフィッシャー変換を返し正規分布に近い関数を作成します。

en: FISHER(number)
ja: FISHER(数値)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
ja: FISHER(0.2859) = 0.294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
ja: FISHER(0.8105) = 1.128485

en: The FISHERINV() function returns the inverse of the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
ja: FISHERINV() 関数は x の逆フィッシャー変換を返し正規分布に近い関数を作成します。

en: FISHERINV(number)
ja: FISHERINV(数値)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
ja: FISHERINV(0.2859) = 0.278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
ja: FISHERINV(0.8105) = 0.669866

en: Cumulated flag
ja: 累積フラグ

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
ja: GAMMADIST() 関数はガンマ分布を返します。

en: If the last parameter (cumulated) is 0, it calculates the density function; if it's 1, the distribution is returned.
ja: 累積=0の場合は確率密度関数、累積=1の場合は累積分布関数の値を計算します。

en: The first three parameters must be positive.
ja: 最初の 3 つのパラメータは正でなければなりません。

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
ja: GAMMADIST(数値;α;β;累積)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
ja: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) = 0.995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
ja: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) = 0.017179

en: GAMMAINV(number;alpha;beta)
ja: GAMMAINV(数値;α;β)

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
ja: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) = 0.1

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
ja: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) = 0.3

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
ja: 標準正規分布の整数値を求める数値

en: The GAUSS() function returns the integral values for the standard normal cumulative distribution.
ja: GAUSS() 関数は標準正規累積分布の整数値を返します。

en: GAUSS(value)
ja: GAUSS(値)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
ja: GAUSS(0.25) = 0.098706

en: GEOMEAN(value; value;...)
ja: GEOMEAN(値;値;...)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
ja: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) は 30.45886 を返します

en: HARMEAN(value; value;...)
ja: HARMEAN(値;値;...)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
ja: HARMEAN(21; 33; 54; 23) は 28.588 を返します

en: Number of success in the sample
ja: 標本の成功回数

en: Number of trials
ja: 試行回数

en: Number of success overall
ja: 成功回数

en: Population size
ja: 母集団の大きさ

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
ja: HYPGEOMDIST() 関数は超幾何分布の値を返します。

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
ja: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) は 0.3522 を返します

en: y values (array)
ja: y 値 (配列)

en: x values (array)
ja: X 値 (配列)

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
ja: KURT() 関数はデータ分布の尖度を計算します。最低 4 つの値が必要です。足りない場合はエラーを返します。

en: KURT(value; value;...)
ja: KURT(値;値;...)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
ja: KURT(21; 33; 54; 23) は 1.344239 を返します

en: KURTP(value; value;...)
ja: KURTP(値;値;...)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
ja: KURTP(21; 33; 54; 23) は -1.021 を返します

en: Position (from the largest)
ja: 順位 (一番大きいものから)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
ja: LARGE() 関数は与えられたデータの中で K 番目に大きい値を返します。

en: LARGE(range; k)
ja: LARGE(範囲; K)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
ja: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) は 3 を返します

en: The LEGACYFDIST() function returns the f-distribution.
ja: LEGACYFDIST() 関数は F 確率分布を返します。

en: LEGACYFDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
ja: LEGACYFDIST(数値;自由度1;自由度2)

en: LEGACYFDIST(0.8;8;12) yields 0.61
ja: LEGACYFDIST(0.8;8;12) は 0.61 です

en: Probability
ja: 確率

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
ja: 対数標準分布の平均値

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
ja: 対数標準分布の標準偏差

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
ja: LOGINV() 関数は対数正規累積分布関数の逆関数の値を返します。

en: LOGINV(p; mean; stdev)
ja: LOGINV(確率; 平均; 標準偏差)

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
ja: LOGINV(0.1;0;1) = 0.2776

en: Probability value for which the standard logarithmic distribution is to be calculated
ja: 標準対数分布を計算する確率値

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
ja: LOGNORMDIST() 関数は対数正規累積分布関数の値を返します。

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
ja: LOGNORMDIST(数値;MV;STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
ja: LOGNORMDIST(0.1;0;1) = 0.01

en: Floating point value or range of values
ja: 浮動小数点数か値の範囲

en: Floating point values or range of values
ja: 浮動小数点数か値の範囲

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
ja: MEDIAN() 関数は引数として与えられた値のメディアン (中央値) を返します。引数は MEDIAN(A1:B5) のように範囲指定したり MEDIAN(12;5;12.5) のような値のリストによって与えることができます。空のセルは 0 と見なし、テキストのセルは無視します。

en: MEDIAN(value;value;...)
ja: MEDIAN(値;値;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
ja: MEDIAN(12; 5; 5.5) = 5.5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
ja: MEDIAN(12; 7; 8;2) = 7.5

en: Float
ja: 浮動小数

en: The MODE() function returns the most frequently occurring value in the data set.
ja: MODE() 関数はデータ中の最頻値を返します。

en: MODE(number; number2; ...)
ja: MODE(数値; 数値2; ...)

en: MODE(range)
ja: MODE(範囲)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
ja: MODE(12; 14; 12; 15) は 12 を返します

en: Number of failures
ja: 失敗回数

en: Number of successful trials
ja: 成功回数

en: Probability of success
ja: 成功確率

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
ja: NEGBINOMDIST() 関数は負の二項分布を返します。

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
ja: NEGBINOMDIST(失敗回数;成功回数;成功確率)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
ja: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) は 0.152872629 を返します

en: Linear middle of the distribution
ja: 分布の算術平均

en: Standard deviation of the distribution
ja: 分布の標準偏差

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
ja: NORMDIST() 関数は正規累積分布を返します。

en: MV is the linear middle of the distribution.
ja: MV は分布の算術平均

en: STD is the standard deviation of the distribution.
ja: STD は分布の標準偏差

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
ja: k=0 の場合は確率密度関数、K=1 の場合は累積分布関数の値を計算します。

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
ja: NORMDIST(数値;MV;STD;K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
ja: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) = 0.934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
ja: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) = 0.842281

en: Middle value in the normal distribution
ja: 正規分布の中央値

en: Standard deviation of the normal distribution
ja: 正規分布の標準偏差

en: The NORMINV() function returns the inverse of the normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive) and STD must be positive.
ja: NORMINV() 関数は正規累積分布関数の逆関数の値を返します。数値は 0 と 1 の間でなければなりません (0 と 1 は含まない)。また、STD は正でなければなりません。

en: NORMINV(number;MV;STD)
ja: NORMINV(数値;MV;STD)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
ja: NORMINV(0.9;63;5) = 69.41

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
ja: 標準正規分布を計算する数。

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
ja: NORMSDIST() 関数は標準正規分布関数の値を返します。

en: NORMSDIST(Number)
ja: NORMSDIST(数値)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
ja: NORMSDIST(1) = 0.84

en: The NORMSINV() function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive).
ja: NORMSINV() 関数は標準正規累積分布関数の逆関数の値を返します。数値は 0 と 1 の間でなければなりません (0 と 1 は含まない)。

en: NORMSINV(Number)
ja: NORMSINV(数値)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
ja: NORMSINV(0.908789) は 1.3333 を返します

en: The PEARSON() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges. It is the same as the CORREL function.
ja: PEARSON() 関数は 2 つのセル範囲の相関関係を計算します。CORREL 関数と同じです。

en: PEARSON(range1; range2)
ja: PEARSON(範囲1; 範囲2)

en: Number of elements to permutate
ja: 順列の要素数

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
ja: PERMUT() 関数は順列を返します。最初のパラメータは総要素数、2 番目のパラメータは順列の選択数です。

en: PERMUT(total;permutated)
ja: PERMUT(合計;選択数)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
ja: PERMUT(8;5) = 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
ja: PERMUT(1;1) = 1

en: PERMUTATIONA(total;chosen)
ja: PERMUTATIONA(合計;選択数)

en: PERMUTATIONA(2,3) returns 8
ja: PERMUTATIONA(2;3) は 8 を返します

en: PERMUTATIONA(0,0) returns 1
ja: PERMUTATIONA(0;0) は 1 を返します

en: Range of values
ja: 値の範囲

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
ja: 標準正規分布を計算する数。

en: The PHI() function returns value of the distribution function for a standard normal distribution.
ja: PHI() 関数は標準正規分布の分布関数の値を返します。

en: PHI(value)
ja: PHI(値)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
ja: PHI(0.25) = 0.386668

en: Lambda parameter (the middle value)
ja: λ パラメータ (中央値)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
ja: POISSON() 関数はポアソン分布を返します。

en: The lambda and number parameters must be positive.
ja: λ と数値は正でなければなりません。

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
ja: POISSON(数値;λ;蓄積)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
ja: POISSON(60;50;0) = 0.020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
ja: POISSON(60;50;1) = 0.927840

en: Order
ja: 順序

en: RANK (2;{1;2;3}) equals 2
ja: RANK(2;{1;2;3}) = 2

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
ja: SKEW() 関数は分布の歪度を返します。

en: SKEW(number; number2; ...)
ja: SKEW(数値; 数値2; ...)

en: SKEW(range)
ja: SKEW(範囲)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
ja: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) は 0.9768 を返します

en: SKEWP(number; number2; ...)
ja: SKEWP(数値; 数値2; ...)

en: SKEWP(range)
ja: SKEWP(範囲)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
ja: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) は 0.655 を返します

en: Position (from the smallest)
ja: 順位 (一番小さいものから)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
ja: SMALL() 関数は与えられたデータの中で K 番目に小さい値を返します。

en: SMALL(range; k)
ja: SMALL(範囲; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
ja: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) は 1 を返します

en: Number to be normalized
ja: 標準化する数値

en: Mean of the distribution
ja: 分布の平均

en: Standard deviation
ja: 標準偏差

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
ja: STANDARDIZE() 関数は標準化変量を計算します。

en: STANDARDIZE(x; mean, stdev)
ja: STANDARDIZE(x; 平均, 標準偏差)

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
ja: STANDARDIZE(4; 3; 7) は 0.1429 を返します

en: The STDEV() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value.
ja: STDEV() 関数は引数を母集団の標本とする標準偏差を返します。標準偏差は値が平均値からどれくらい広く分散しているかを測るものです。

en: STDEV(value;value;...)
ja: STDEV(値;値;...)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
ja: STDEV(6;7;8) = 1

en: The STDEVA() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
ja: STDEVA() 関数は引数を母集団の標本とする標準偏差を返します。標準偏差は値が平均値からどれくらい広く分散しているかを測るものです。参照先のセルがテキストまたはブール値 FALSE の場合は 0、ブール値 TRUE は 1 と見なします。

en: STDEVA(value;value;...)
ja: STDEVA(値;値;...)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
ja: STDEVA(6; 7; A1; 8) = 1 (A1 が空の場合)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
ja: STDEVA(6; 7; A1; 8) = 3.109 (A1 が TRUE の場合)

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
ja: STDEVP() 関数は引数を母集団全体とする標準偏差を返します。

en: STDEVP(value;value;...)
ja: STDEVP(値;値;...)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
ja: STDEVP(6;7;8) = 0.816497...

en: The STDEVPA() function returns standard deviation based on an entire population. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
ja: STDEVP() 関数は引数を母集団全体とする標準偏差を返します。参照先のセルがテキストまたはブール値 FALSE の場合は 0、ブール値 TRUE は 1 と見なします。

en: STDEVPA(value;value;...)
ja: STDEVPA(値;値;...)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
ja: STDEVPA(6; 7; A1; 8) = 0.816497 (A1 が空の場合)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
ja: STDEVPA(6; 7; A1; 8) = 2.69 (A1 が TRUE の場合)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
ja: STDEVPA(6; 7; A1; 8) = 3.11 (A1 が FALSE の場合)

en: Value (array)
ja: 値 (配列)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
ja: SUMPRODUCT() 関数 (SUM(X*Y)) は値の掛け算の合計を返します。値の数は 2 つの配列で等しくなければなりません。そうでない場合は Err を返します。

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
ja: SUMPRODUCT(配列1;配列2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
ja: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) A1=2, A2=5, B1=3, B2=5 は 31 を返します

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
ja: SUMX2PY2() 関数 (SUM(X^2+Y^2)) は値の2乗根の合計を返します。値の数は 2 つの配列で等しくなければなりません。そうでない場合は Err を返します。

en: SUMX2PY2(array1;array2)
ja: SUMX2PY2(配列1;配列2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
ja: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) A1=2, A2=5, B1=3, B2=5 は 63 を返します

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
ja: SUMX2MY2() 関数 (SUM(X^2-Y^2)) は値の2乗根の差を返します。値の数は 2 つの配列で等しくなければなりません。そうでない場合は Err を返します。

en: SUMX2MY2(array1;array2)
ja: SUMX2MY2(配列1;配列2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
ja: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) A1=2, A2=5, B1=3, B2=5 は -5 を返します

en: Degrees of freedom for the t-distribution
ja: T-分布の自由度

en: Mode (1 or 2)
ja: モード (1か2)

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
ja: TDIST() 関数は t-分布を返します。

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
ja: モード=1 の場合は片側分布、モード=2 の場合は両側分布を計算します。

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
ja: TDIST(数値;自由度;モード)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
ja: TDIST(12;5;1) は 0.000035 を返します

en: VAR(value;value;...)
ja: VAR(値;値;...)

en: VAR(12;5;7) equals 13
ja: VAR(12;5;7) = 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
ja: VAR(15;80;3) = 1716.333...

en: VAR(6;7;8) equals 1
ja: VAR(6;7;8) = 1

en: VARA(value;value;...)
ja: VARA(値;値;...)

en: VARA(12;5;7) equals 13
ja: VARA(12;5;7) = 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
ja: VARA(15;80;3) = 1716.333...

en: VARA(6;7;8) equals 1
ja: VARA(6;7;8) = 1

en: VARIANCE(value;value;...)
ja: VARIANCE(値;値;...)

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
ja: VARIANCE(12;5;7) = 13

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
ja: VARIANCE(15;80;3) = 1716.333...

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
ja: VARIANCE(6;7;8) = 1

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
ja: VARP() 関数は引数を母集団全体とする分散を計算します。

en: VARP(value;value;...)
ja: VARP(値;値;...)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
ja: VARP(12;5;7) = 8.666...

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
ja: VARP(15;80;3) = 1144.22...

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
ja: VARP(6;7;8) = 0.6666667...

en: VARPA(value;value;...)
ja: VARPA(値;値;...)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
ja: VARPA(12;5;7) = 8.666...

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
ja: VARPA(15;80;3) = 1144.22...

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
ja: VARPA(6;7;8) = 0.6666667...

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
ja: WEIBULL() 関数はワイブル分布を返します。

en: The alpha and beta parameters must be positive, the number (first parameter) must be non-negative.
ja: α と β は正でなければなりません。最初のパラメータの数値は負ではいけません。

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
ja: WEIBULL(数値;α;β;蓄積)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
ja: WEIBULL(2;1;1;0) = 0.135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
ja: WEIBULL(2;1;1;1) = 0.864665

en: x (array)
ja: x 値 (配列)

en: mean
ja: 平均

en: standardDeviation
ja: 標準偏差

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
ja: BINO() 関数は二項分布を返します。

en: The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of successes, and the third is the probability of success. The number of trials should be greater than the number of successes and the probability should be smaller or equal to 1.
ja: 最初のパラメータは試行回数、2 番目は成功回数、3 番目は成功確率です。試行回数は成功回数より大きくなければなりません。また、成功確率は 1 以下である必要があります。

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
ja: BINO(試行回数;成功回数;成功確率)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
ja: BINO(12;9;0.8) は 0.236223201 を返します

en: The SUMXMY2() function (SUM((X-Y)^2)) returns the square of the differences of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
ja: SUM2XMY() 関数 (SUM((X-Y)^2)) は値の差の2乗を返します。値の数は 2 つの配列で等しくなければなりません。そうでない場合は Err を返します。

en: SUMXMY2(array1;array2)
ja: SUMXMY2(配列1;配列2)

en: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 1
ja: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) は A1=2, A2=5, B1=3, B2=5 であれば 1 を返します

en: Probability of failure
ja: 失敗確率

en: The INVBINO() function returns the negative binomial distribution. The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of failures, and the third is the probability of failure. The number of trials should be larger than the number of failures and the probability should be smaller or equal to 1.
ja: INVBINO() 関数は負の二項分布を返します。最初のパラメータは試行回数、2 番目は失敗回数、3 番目は失敗確率です。試行回数は失敗回数より大きくなければなりません。確率は1以下である必要があります。

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
ja: INVBINO(試行回数;失敗回数;失敗確率)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
ja: INVBINO(12;3;0.2) は 0.23622320 を返します

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
ja: GAMMALN() 関数はガンマ関数の自然対数を返します: G(x)。数値パラメータは正でなければなりません。

en: GAMMALN(Number)
ja: GAMMALN(数値)

en: GAMMALN(2) returns 0
ja: GAMMALN(2) は 0 を返します

en: Decimals
ja: 十進数

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
ja: DOLLAR() 関数は数値をある小数点数に丸めた通貨書式のテキストに変換します。DOLLAR という名前ですがローカル通貨の変換に使えます。

en: DOLLAR(number;decimals)
ja: DOLLAR(数値;小数点数)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
ja: DOLLAR(1403.77) は "$ 1,403.77" を返します

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
ja: DOLLAR(-0.123;4) は "$-0.1230" を返します

en: No_commas
ja: コンマなし

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
ja: FIXED(数値;小数点数;コンマなし)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
ja: FIXED(1234.567;1) は "1,234.6" を返します

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
ja: FIXED(1234.567;1;FALSE) は "1234.6" を返します

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
ja: FIXED(44.332) は "44.33" を返します

en: Text for which you want to substitute
ja: 置き換えるテキスト

en: Part of text you want to replace
ja: 置換するテキストの部分

en: New text which will be replacement
ja: 置換する新しいテキスト

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
ja: SUBSTITUTE() はテキスト文字列の中の古いテキストを新しいテキストで置き換えます。件数を指定するとその件数だけ古いテキストが置換されます。そうでない場合は、すべての古いテキストが新しいテキストで置き換えられます。特定のテキストを置換する時には SUBSTITUTE を、ある場所のテキストをすべて置換する時には REPLACE を使ってください。

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
ja: SUBSTITUTE(テキスト; 古いテキスト; 新しいテキスト;件数)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
ja: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") は "Sales Data" を返します

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
ja: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) は "Qtr 3, 2001" を返します

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
ja: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) は "Qtr 3, 2003" を返します

en: The text you want to find
ja: 検索テキスト

en: The text which may contain find_text
ja: 検索対象テキスト

en: Specified index to start the search
ja: 検索開始インデックスの指定

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
ja: SEARCH() 関数は検索テキストを検索対象テキストの中から見つけて、その最初の文字が検索対象テキストの左から数えて何文字目に当たるかを返します。

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
ja: 検索テキストにはワイルドカード文字を使用できます。(?) は任意の1文字、(*) は任意の文字列を表します。

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
ja: 開始位置は検索を開始する位置を指定します。検索対象テキストの最初の文字を 1 とします。開始位置を省略すると 1 と見なします。SEARCH は大文字と小文字を区別しません。

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
ja: SEARCH(検索テキスト;検索対象;開始位置)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
ja: SEARCH("e";"Statements";6) は 7 を返します

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
ja: SEARCH("margin";"Profit Margin") は 8 を返します

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
ja: T() 関数は値が参照するテキストを返します。値が文字または文字を参照している場合はその値を返し、文字でない場合は空白を返します。

en: T(value)
ja: T(値)

en: T("Calligra") returns "Calligra"
ja: T("Calligra") は "Calligra" を返します

en: T(1.2) returns "" (empty text)
ja: T(1.2) は "" (空白) を返します

en: The TEXT() function converts a value to text.
ja: TEXT() 関数は値をテキストに変換します。

en: TEXT(value)
ja: TEXT(値)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
ja: TEXT(1234.56) は "1234.56" を返します

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
ja: TEXT("KSpread") は "KSpread" を返します

en: String
ja: 文字列

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
ja: PROPER() 関数はそれぞれの単語の最初の文字を大文字にし、それ以外を小文字にします。

en: PROPER(string)
ja: PROPER(文字列)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
ja: PROPER("this is a title") は "This Is A Title" を返します

en: First string
ja: 最初の文字列

en: String to compare with
ja: 比較する文字列

en: Compare case-sensitive (true/false)
ja: 大文字と小文字を区別する (TRUE/FALSE)

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
ja: COMPARE() 関数は 2 つの文字列が等しければ 0 を返し、最初の文字列が 2 つ目の文字列より小さい値を持っていれば 1 を返し、そうでなければ -1 を返します。

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
ja: COMPARE(文字列1;文字列2; TRUE|FALSE)

en: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) returns 0
ja: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; TRUE) は 0 を返します

en: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) returns 1
ja: COMPARE("calligra"; "Calligra"; TRUE) は 1 を返します

en: COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) returns 1
ja: COMPARE("kspread"; "Calligra"; FALSE) は 1 を返します

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
ja: EXACT() 関数は 2 つの文字列が等しければ TRUE を返し、そうでなければ FALSE を返します。

en: EXACT(string1;string2)
ja: EXACT(文字列1;文字列2)

en: EXACT("Calligra";"Calligra") returns True
ja: EXACT("Calligra";"Calligra") は TRUE を返します

en: EXACT("KSpread";"Calligra") returns False
ja: EXACT("KSpread";"Calligra") は FALSE を返します

en: Text which you want to replace some characters
ja: 置換する対象のテキスト

en: Position of the characters to replace
ja: 置換する文字の位置

en: Number of characters to replace
ja: 置換する文字の数

en: The text that will replace characters in old text
ja: 古いテキストと置き換えるテキスト

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
ja: REPLACE() 関数はテキストの一部を違うテキストで置き換えます。

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
ja: REPLACE(テキスト;位置;長さ;新しいテキスト)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
ja: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") は "abcde-k" を返します

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
ja: REPLACE("2002";3;2;"03") は "2003" を返します

en: Byte position of the characters to replace
ja: 置換する文字のバイト位置

en: The byte length of characters to replace
ja: 置換する文字のバイト数

en: Specifies index to start the search
ja: 検索を開始する位置を指定

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
ja: FIND() 関数は検索テキストを検索対象テキストの中から見つけて、その最初の文字が検索対象テキストの左から数えて何文字目に当たるかを返します。

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
ja: 開始位置パラメータは検索を開始する文字を指定します。最初の文字が 1 です。開始位置を省略すると 1 と見なします。

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
ja: SEARCH 関数を使用することもできますが、SEARCH 関数と違い FIND は大文字と小文字を区別し、ワイルドカード文字を許可していません。

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
ja: FIND(検索テキスト;検索対象テキスト;開始位置)

en: FIND("Cal";"Calligra") returns 1
ja: FIND("Cal";"Calligra") は 1 を返します

en: FIND("i";"Calligra") returns 5
ja: FIND("i";"Calligra") は 5 を返します

en: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) returns 12
ja: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) は 12 を返します

en: Specifies byte position to start the search
ja: 検索を開始するバイト位置を指定

en: FINDB(find_text;within_text;BytePosition Start)
ja: FINDB(検索テキスト;検索対象テキスト;開始バイト位置)

en: Source string
ja: ソース文字列

en: Position
ja: 位置

en: Length
ja: 長さ

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
ja: MID() 関数は、与えられた文字列の中の「位置」から「長さ」分のブ文字列を返します。

en: MID(text;position;length)
ja: MID(テキスト;位置;長さ)

en: MID(text;position)
ja: MID(テキスト;位置)

en: MID("Calligra";2;3) returns "all"
ja: MID("Calligra";2;3) は "all" を返します

en: MID("Calligra";2) returns "alligra"
ja: MID("Calligra";2) は "alligra" を返します

en: Byte Position
ja: バイト位置

en: Byte Length
ja: バイト長

en: MIDB(text;BytePosition Start;ByteLength)
ja: MIDB(テキスト;バイト位置;バイト長)

en: MIDB(text;BytePosition Start)
ja: MIDB(テキスト;バイト位置)

en: The LEN() function returns the length of the string.
ja: LEN() 関数は文字列の長さを返します。

en: LEN(text)
ja: LEN(テキスト)

en: LEN("hello") returns 5
ja: LEN("hello") は 5 を返します

en: LEN("KSpread") returns 7
ja: LEN("KSpread") は 7 を返します

en: The LENB() function returns the length of the string using byte positions.
ja: LENB() 関数は文字列のバイト長を返します。

en: LENB(text)
ja: LENB(テキスト)

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
ja: TRIM() 関数は単語間をシングルスペースにしたテキストを返します。

en: TRIM(text)
ja: TRIM(テキスト)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
ja: TRIM(" hello    KSpread   ") は "hello KSpread" を返します

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
ja: CONCATENATE() 関数はパラメータとして与えられた文字列をすべて結合した文字列を返します。

en: CONCATENATE(value;value;...)
ja: CONCATENATE(値;値;...)

en: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") returns "SheetsCalligraKDE"
ja: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") は "SheetsCalligraKDE" を返します

en: Number of characters
ja: 文字数

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
ja: RIGHT() 関数は文字列の右から、「長さ」分のサブ文字列を返します。もし「長さ」が文字列長を超えていたら文字列すべてを返します。

en: RIGHT(text;length)
ja: RIGHT(テキスト;長さ)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
ja: RIGHT("hello";2) は "lo" を返します

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
ja: RIGHT("KSpread";10) は "KSpread" を返します

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
ja: RIGHT("KSpread") は "d" を返します

en: RIGHTB(text;ByteLength)
ja: RIGHTB(テキスト;バイト長)

en: LEFT(text;length)
ja: LEFT(テキスト;長さ)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
ja: LEFT("hello";2) は "he" を返します

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
ja: LEFT("KSpread";10) は "KSpread" を返します

en: LEFT("KSpread") returns "K"
ja: LEFT("KSpread") は "K" を返します

en: LEFTB(text;ByteLength)
ja: LEFTB(テキスト;バイト長)

en: Count of repetitions
ja: 繰り返す回数

en: REPT(text;count)
ja: REPT(テキスト;回数)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
ja: REPT("KSpread";3) は "KSpreadKSpreadKSpread" を返します

en: REPT("KSpread";0) returns ""
ja: REPT("KSpread";0) は "" を返します

en: The ROT13() function encrypts text by replacing each letter with the one 13 places along in the alphabet. If the 13th position is beyond the letter Z, it begins again at A (rotation).
ja: ROT13() 関数は文字をアルファベットで 13 個ずらしたもので置換することでテキストを暗号化します。13 番目が Z 以降なら A から開始します (回転)。

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
ja: 暗号化関数によって返されたテキストに再度暗号化関数を適用すると復号することができます。

en: ROT13(Text)
ja: ROT13(テキスト)

en: ROT13("KSpread") returns "XFcernq"
ja: ROT13("KSpread") は "XFcernq" を返します

en: ROT13("XFcernq") returns "KSpread"
ja: ROT13("XFcernq") は "KSpread" を返します

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
ja: TOGGLE() 関数は小文字を大文字に、大文字を小文字に変換します。

en: TOGGLE(text)
ja: TOGGLE(テキスト)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
ja: TOGGLE("hello") は "HELLO" を返します

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
ja: TOGGLE("HELLO") は "hello" を返します

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
ja: TOGGLE("HeLlO") は "hElLo" を返します

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
ja: CLEAN() 関数は文字列から印刷できない文字をすべて削除します。

en: CLEAN(text)
ja: CLEAN(テキスト)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
ja: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") は "HELLO" を返します

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
ja: SLEEK() 関数は文字列の空白を削除します。

en: SLEEK(text)
ja: SLEEK(テキスト)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
ja: SLEEK("This is   some  text ") は "Thisissometext" を返します。

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
ja: UPPER() 関数は文字列を大文字に変換します。

en: UPPER(text)
ja: UPPER(テキスト)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
ja: UPPER("hello") は "HELLO" を返します

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
ja: UPPER("HELLO") は "HELLO" を返します

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
ja: LOWER() 関数は文字列を小文字に変換します。

en: LOWER(text)
ja: LOWER(テキスト)

en: LOWER("hello") returns "hello"
ja: LOWER("hello") は "hello" を返します

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
ja: LOWER("HELLO") は "hello" を返します

en: Character code
ja: 文字コード

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
ja: CHAR() 関数は文字コードの文字を返します。

en: CHAR(code)
ja: CHAR(文字コード)

en: CHAR(65) returns "A"
ja: CHAR(65) は "A" を返します

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
ja: CODE() 関数はテキスト文字列の最初の文字の文字コードを返します。

en: CODE(text)
ja: CODE(テキスト)

en: CODE("KDE") returns 75
ja: CODE("KDE") は 75 を返します

en: Converts text string that represents a value to the real value.
ja: 値を表現しているテキストを実数値に変換します。

en: VALUE(text)
ja: VALUE(テキスト)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
ja: VALUE("14.03") は 14.03 を返します

en: Searched text
ja: 検索テキスト

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Default value (optional)
ja: 既定値 (オプション)

en: Back-reference (optional)
ja: 後方参照 (オプション)

en: Returns a part of the string that matches a regular expression. If the string does not match the given regular expression, value specified as default is returned.
ja: 正規表現と合致する文字列の一部を返します。文字列が与えられた正規表現と合致しない場合は既定値に指定された値を返します。

en: If a back-reference is provided, then the value of that back-reference is returned.
ja: 後方参照が与えられていれば、その参照の値を返します。

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
ja: REGEXP(テキスト; 正規表現; 既定値; 後方参照)

en: Replacement
ja: 置換

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
ja: 正規表現に合致するすべてを指定したテキストに置換します。

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
ja: REGEXPRE(テキスト; 正規表現; 置換)

en: The UNICODE() function returns a unicode code point for the first character in a text string.
ja: UNICODE() 関数はテキスト文字列の最初の文字の Unicode コードポイントを返します。

en: UNICODE(text)
ja: UNICODE(テキスト)

en: UNICODE("KDE") returns 75
ja: UNICODE("KDE") は 75 を返します

en: The UNICHAR() function returns the character specified by a unicode code point.
ja: UNICHAR() 関数は与えられた Unicode コードポイントに対応する文字を返します。

en: UNICHAR(code)
ja: UNICHAR(文字コード)

en: UNICHAR(65) returns "A"
ja: UNICHAR(65) は "A" を返します

en: Full width characters
ja: 全角文字

en: The ASC() function returns the half-width characters corresponding to the full-width argument.
ja: ASC() 関数は半角文字を対応する全角で返します。

en: ASC(text)
ja: ASC(テキスト)

en: Half-width characters
ja: 半角文字

en: The JIS() function returns the full-width characters corresponding to the half-width argument.
ja: JIS() 関数は全角文字を対応する半角で返します。

en: JIS(text)
ja: JIS(テキスト)

en: The BAHTTEXT() function converts a number to a text in Thai characters (baht).
ja: BAHTTEXT() 関数は値をタイ文字(baht)のテキストに変換します。

en: BAHTTEXT(number)
ja: BAHTTEXT(数値)

en: BAHTTEXT(23) returns "ยี่สิบสามบาทถ้วน"
ja: BAHTTEXT(23) は "ยี่สิบสามบาทถ้วน" を返します

en: Trigonometric
ja: 三角法

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
ja: COS() 関数は x のコサインを返します。x はラジアンです。

en: COS(0) equals 1.0
ja: COS(0) = 1.0

en: COS(PI()/2) equals 0
ja: COS(PI()/2) = 0.0

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
ja: ACOT() 関数は逆コタンジェントを返します。

en: ACOT(0) equals 1.57079633
ja: ACOT(0) = 1.57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
ja: SIN() 関数は x のサインを返します。x はラジアンです。

en: SIN(0) equals 0
ja: SIN(0) = 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
ja: SIN(PI()/2) = 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
ja: TAN() 関数は x のタンジェントを返します。x はラジアンです。

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
ja: TAN(0.7) = 0.84228838

en: TAN(0) equals 0
ja: TAN(0) = 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
ja: ACOS() 関数はアークコサインをラジアンで返します。この値は数学的には 0 から π (包括的) の間と定義されています。

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
ja: ACOS(0.8) = 0.6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
ja: ACOS(0) = 1.57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
ja: ASIN() 関数はアークサインをラジアンで返します。この値は数学的には -π/2 から π/2 (包括的) の間と定義されています。

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
ja: ASIN(0.8) = 0.92729522

en: ASIN(0) equals 0
ja: ASIN(0) = 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
ja: ATAN() 関数はアークタンジェントをラジアンで返します。この値は数学的には -π/2 から π/2 (包括的) の間と定義されています。

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
ja: ATAN(0.8) = 0.67474094

en: ATAN(0) equals 0
ja: ATAN(0) = 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
ja: COSH() 関数は x のハイパボリックコサインを返します。この値は数学的には (exp(x) + exp(-x))/2 と定義されています。

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
ja: COSH(0.8) = 1.33743495

en: COSH(0) equals 1
ja: COSH(0) = 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
ja: SINH() 関数は x のハイパボリックサインを返します。この値は数学的には (exp(x) - exp(-x))/2 と定義されています。

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
ja: SINH(0.8) = 0.88810598

en: SINH(0) equals 0
ja: SINH(0) = 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
ja: TANH() 関数は x のハイパボリックタンジェントを 返します。この値は数学的には sinh(x)/cosh(x) と定義されています。

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
ja: TANH(0.8) = 0.66403677

en: TANH(0) equals 0
ja: TANH(0) = 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
ja: ACOSH() 関数は x の逆ハイパボリックコサインを返します。つまりその値のハイパボリックコサインが x である値です。x が 1.0 未満であれば ACOSH() は not-a-number(NaN) を返し、errno がセットされます。

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
ja: ACOSH(5) = 2.29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
ja: ACOSH(0) = NaN

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
ja: ASINH() 関数は x の逆ハイパボリックサインを返します。つまりその値のハイパボリックサインが x である値です。

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
ja: ASINH(0.8) = 0.73266826

en: ASINH(0) equals 0
ja: ASINH(0) = 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
ja: ATANH() 関数は x の逆ハイパボリックタンジェントを返します。つまりその値のハイパボリックタンジェントが x である値です。もし x の絶対値が 1.0 以上だと ATANH() は not-a-number(NaN) を返します。

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
ja: ATANH(0.8) = 1.09861229

en: ATANH(0) equals 0
ja: ATANH(0) = 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
ja: この関数は 2 つの変数 x と y の逆タンジェントを返します。これは両引数の符号が結果の象限を決定するのに使われる以外は、y/x の逆タンジェントを計算するのと同様です。

en: ATAN2(value;value)
ja: ATAN2(値;値)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
ja: ATAN2(0.5;1.0) = 1.107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
ja: ATAN2(-0.5;2.0) = 1.815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
ja: この関数はラジアンを度に変換します。

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
ja: DEGREES(0.78) = 44.69

en: DEGREES(1) equals 57.29
ja: DEGREES(1) = 57.29

en: Angle (degrees)
ja: Angle (deg)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
ja: この関数は度をラジアンに変換します。

en: RADIANS(75) equals 1.308
ja: RADIANS(75) = 1.308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
ja: RADIANS(90) = 1.5707

en: The PI() function returns the value of PI.
ja: PI() 関数は π の値を返します

en: PI() equals 3.141592654...
ja: PI() = 3.141592654...

en: The CSC() function returns the cosecant of x, where x is given in radians.
ja: CSC() 関数は x のコセカントを返します。x はラジアンです。

en: CSC(PI()/2) equals 1
ja: CSC(PI()/2) = 1

en: The CSCH() function returns the hyperbolic cosecant of x, where x is given in radians.
ja: CSCH() 関数は x のハイパボリックコセカントを返します。x はラジアンです。

en: CSCH(PI()/2) equals 0.434537208...
ja: CSCH(PI()/2) = 0.434537208...

en: The SEC() function returns the secant of x, where x is given in radians.
ja: SEC() 関数は x のセカントを返します。x はラジアンです。

en: SEC(0) equals 1
ja: SEC(0) = 1

en: The SECH() function returns the hyperbolic secant of x, where x is given in radians.
ja: SECH() 関数は x のハイパボリックセカントを返します。x はラジアンです。

en: SECH(0) equals 1
ja: SECH(0) = 1

en: You cannot change a protected sheet
ja: 保護されたシートは変更できません

en: Sheet%1
ja: シート%1

en: This document has no sheets (tables).
ja: この文書にはシート (テーブル) がありません。

en: Original Author
ja: オリジナルの作者

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Import/export filter developer
ja: インポート/エクスポートフィルタの開発者

en: Developer (functions)
ja: 開発者 (関数)

en: Implemented, reviewed and tested various functions
ja: さまざまな関数の実装および見直しとテスト

en: Comment:
ja: コメント:

en: Define Print Range
ja: 印刷範囲を設定

en: Define the print range in the current sheet
ja: 現在のシートの印刷範囲を設定

en: Cell formatting
ja: セル書式

[ctx: (qtundo-format)]
en: Define Print Range
ja: 印刷範囲を設定

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
ja: ページのレイアウトを設定

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileOptionsWidget)
en: File Options
ja: ファイルのオプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of entries in Recent Files list:
ja: 「最近のファイル」に表示するエントリ数:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_recentFilesEntries)
en: Controls the maximum number of filenames that are shown when you select File-> Open Recent.
ja: メニューの「ファイル|最近のファイルを開く」に表示するファイル名の最大数を設定します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Autosave interval:
ja: 自動保存の間隔 (分):

note: i18n: unit symbol for minutes, leading space as separator i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en:  min
ja:  分

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Create backup file:
ja: バックアップファイルを作成:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_createBackupFile)
en: Check this box if you want some backup files created. This is checked per default.
ja: バックアップファイルを作成します。これは標準で有効になっています。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cursor movement after pressing Enter:
ja: Enter キーでカーソルを移動する方向:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cursorMovement)
en: When you have selected a cell, pressing the Enter key will move the cell cursor one cell left, right, up or down, as determined by this setting.
ja: セルが選択されている状態で Enter キーを押すと、この設定に従ってセルの選択が上下左右のいずれかに 1 つ移動します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_statusBarFunction)
en: This drop down selection box can be used to choose the calculation performed by the Statusbar Summary  function.
ja: ステータスバーの SUM 関数に実行させる計算方法を選んでください。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
ja: 色

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
ja: ここをクリックすると、グリッド (各セルの境界線) の色を変更することができます。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_gridColor) i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: Custom...
ja: カスタム...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: When the View ->Show Page Borders menu item is checked, the page borders are displayed. Click here to choose another color for the borders than the default red.
ja: 「表示|ページの境界を表示」にチェックを入れると、ページの境界が表示されます。ここをクリックすると境界の色を標準の赤から別の色に変更することができます。

en: No Limit
ja: 制限なし

en: Sheet
ja: シート

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Print settings
ja: 印刷設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Grid
ja: グリッド

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, commentCheckBox)
en: Comment indicator
ja: コメントインジケータ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chartsCheckBox)
en: Charts
ja: グラフ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectsCheckBox)
en: Objects
ja: オブジェクト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroValuesCheckBox)
en: Zero values
ja: ゼロの値

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, formulaCheckBox)
en: Formula indicator
ja: 数式インジケータ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawingsCheckBox)
en: Drawings
ja: 描画

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headersCheckBox)
en: Headers
ja: ヘッダ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page order
ja: ページの順序

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ltrButton)
en: From left to right, then down
ja: 左から右へ、次に下へ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ttbButton)
en: From top to bottom, then across
ja: 上から下へ、次に右へ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Table alignment on page
ja: テーブルの配置

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, horizontalCheckBox)
en: Center horizontally
ja: ページの横方向中央に

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verticalCheckBox)
en: Center vertically
ja: ページの縦方向中央に

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Repetitions on each page
ja: 各ページに繰り返し印刷する行と列

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, columnsCheckBox)
en: Columns from
ja: 列

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rowsCheckBox)
en: Rows from
ja: 行

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: to
ja: -

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Scaling
ja: 拡大・縮小

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomButton)
en: Fixed zoom:
ja: ズーム率を固定:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pageLimitsButton)
en: Page limits:
ja: ページ数を制限:

[ctx: @title:window]
en: Configure
ja: 設定

en: Interface
ja: インターフェース

en: Down
ja: 下へ

en: Up
ja: 上へ

en: Down, First Column
ja: 下の最初の列

en: Open/Save
ja: 開く/保存

en: Function Modules
ja: 関数モジュール

en: Tools
ja: ツール

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Spelling
ja: スペルチェック

en: Spell Checker Behavior
ja: スペルチェッカーの挙動

en: &Completion mode:
ja: 補完モード(&C):

en: Lets you choose the (auto) text completion mode from a range of options in the drop down selection box.
ja: テキスト補完の方法をドロップダウンの選択肢の中から選んでください。

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Semi-Automatic
ja: 半自動

en: Sheet Properties
ja: シートのプロパティ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
ja: 左から右

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
ja: 右から左

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
ja: レイアウトの方向:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked cells containing comments will be marked by a small red triangle at the top right corner.
ja: 有効にすると、コメントを含むセルの右上角に小さい赤三角が表示されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
ja: コメントインジケータを表示(&O)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: If this box is checked the cell reference shown at the left end of the Formula Bar will be displayed in LC mode (i.e. L2C3) rather than in its normal form B3. This does not seem to be of much use at the moment.
ja: チェックを入れると、数式バーの左端に表示されるセル参照の形式が標準形式 (例: B3) ではなく LC モード (例: L2C3) になります。このオプションは現在のところあまり使い途がないようです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
ja: LC モード(&L)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: If you check this option, the page borders will be drawn on your current sheet. Per default the page borders are not displayed. It is useful to see the page borders if you want to print your sheet.
ja: このオプションを有効にすると、現在のシートにページの境界が表示されます。標準の設定では表示されません。シートを印刷するときに役立ちます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: Check this box and the first letter of any text you type in will automatically be converted to uppercase.
ja: このボックスにチェックを入れると、入力したテキストの最初の文字が自動的に大文字になります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
ja: 最初の文字を大文字に変換(&C)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: If this box is checked any cell containing the value zero will appear blank.
ja: このボックスにチェックを入れると、値が 0 のセルの 0 を表示しません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
ja: ゼロを隠す(&H)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
ja: 数式を表示(&F)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: If this box is checked the column headings will show as numbers rather than as letters. Letters are default.
ja: このボックスにチェックを入れると、各列の上にアルファベットの代わりに数字が表示されます。標準はアルファベットです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
ja: 列を番号で表示(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
ja: 数式インジケータを表示(&I)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: If checked, the grid (the cell limits) will be shown. This is the default. If unchecked, the grid will be hidden.
ja: チェックを入れるとグリッド (セルの境界) が表示されます。これは標準です。チェックを外すとグリッドは表示されません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
ja: グリッドを表示(&G)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: This setting controls whether formulae are recalculated automatically when the value of any cell they refer to changes.
ja: 数式が参照するセルの値が変わったときに自動的に再計算するかどうかを選択します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
ja: 自動再計算(&A)

en: Sheets
ja: シート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allSheetsButton)
en: All Sheets
ja: すべてのシート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, activeSheetButton)
en: Active Sheet
ja: アクティブなシート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedSheetsButton)
en: Selected Sheets:
ja: 選択したシート:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
ja: 利用可能なシート

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: <b>List of all available sheets.</b><br>
    To print a sheet you have to select one or more sheets in this list and use the buttons to insert the selected sheet(s) in the right-hand list, which lists all sheets that are printed.<br>
    You can insert a sheet as often as you like, this way it will be printed multiple times. This is useful for dividers or title pages, for example.
ja: <qt>利用可能なすべてのシートのリスト。<br/>
    シートを印刷するためには、このリストからシートを選択し、ボタンを使って右のリストに追加してください。右のリストにあるシートが印刷されます。<br/>
    同じシートを何度でも追加できます。そうすると複数印刷されます。これは例えば仕切りページやタイトルページを印刷するときに役立ちます。</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
ja: 利用可能なシート

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
ja: 印刷するシートのリスト (印刷順)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: <b>List of sheets to print.</b><br>
    Only the sheets listed here will be printed in the order of listing. You can change the print order with the up and down buttons.<br>
    It is even possible to print a sheet more than once. Just insert the desired sheet again and order the list to your needs.
ja: <qt>印刷するシートのリスト。<br/>
    このリストにあるシートのみがリストの順番で印刷されます。印刷する順序は上下のボタンを使って変更できます。<br/>
    シートを 2 回以上印刷する場合は、そのシートをもう一度追加し、必要に応じてリストの順序を変更してください。</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
ja: 選択されたシート

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
ja: すべてのシートを選択

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
ja: 選択したシートを一番上に移動

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
ja: シートを選択

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
ja: 選択したシートを上へ移動

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
ja: シートを削除

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
ja: 選択したシートを下へ移動

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
ja: 選択をクリア

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
ja: 選択したシートを一番下に移動

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
ja: 無効な文書です。期待される MIME タイプは application/x-kspread か application/vnd.kde.kspread ですが、%1 でした。

en: File Format Mismatch
ja: ファイルフォーマットの不一致

en: Styles cannot be loaded.
ja: スタイルを読み込めません。

en: Invalid document. No map tag.
ja: 無効な文書です。マップタグがありません。

en: Height: %1 %2
ja: 高さ: %1 %2

en: Hide Row
ja: 行を隠す

en: Width: %1 %2
ja: 幅: %1 %2

en: Hide Column
ja: 列を隠す

en: Area is too large.
ja: 領域が大きすぎます。

en: Sheet %1 could not be found for printing
ja: 印刷するシート “%1” が見つかりません。

en: Nothing to print for sheet(s) %1.
ja: シート “%1” には印刷するものがありません。

en: Sheet Properties...
ja: シートのプロパティ...

en: Modify current sheet's properties
ja: 現在のシートのプロパティを変更

en: Insert Sheet
ja: シートを挿入

en: Insert a new sheet
ja: 新しいシートを挿入

en: Duplicate Sheet
ja: シートを複製

en: Duplicate the selected sheet
ja: 選択したシートを複製

en: Remove Sheet
ja: シートを削除

en: Remove the active sheet
ja: アクティブなシートを削除

en: Rename Sheet...
ja: シート名を変更...

en: Rename the active sheet
ja: アクティブなシートの名前を変更

en: Show Sheet...
ja: シートを表示...

en: Show a hidden sheet
ja: 隠しシートを表示

en: Hide Sheet
ja: シートを隠す

en: Hide the active sheet
ja: アクティブなシートを隠す

en: Page Layout...
ja: ページのレイアウト...

en: Specify the layout of the spreadsheet for a printout
ja: スプレッドシートの印刷時のレイアウトを指定

en: Reset Print Range
ja: 印刷範囲設定をリセット

en: Reset the print range in the current sheet
ja: 現在のシートの印刷範囲設定を解除

en: Recalculate Sheet
ja: シートを再計算

en: Recalculate
ja: 再計算

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
ja: 現在のワークシートのすべてのセルの値を再計算

en: Recalculate Document
ja: 文書を再計算

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
ja: すべてのワークシートのすべてのセルの値を再計算

en: Protect &Sheet...
ja: シートを保護(&S)...

en: Protect the sheet from being modified
ja: シートが変更されないように保護

en: Protect &Document...
ja: 文書を保護(&D)...

en: Protect the document from being modified
ja: 文書が変更されないように保護

en: &Create Template From Document...
ja: 文書からテンプレートを作成(&C)...

en: Anchor
ja: アンカー

en: Page
ja: ページ

en: Next Sheet
ja: 次のシート

en: Next
ja: 次へ

en: Move to the next sheet
ja: 次のシートに移動

en: Previous Sheet
ja: 前のシート

en: Previous
ja: 前へ

en: Move to the previous sheet
ja: 前のシートに移動

en: First Sheet
ja: 最初のシート

en: First
ja: 最初

en: Move to the first sheet
ja: 最初のシートに移動

en: Last Sheet
ja: 最後のシート

[ctx: Move to the last sheet]
en: Last
ja: 最後

en: Move to the last sheet
ja: 最後のシートに移動

en: Column Header
ja: 列のヘッダ

en: Show the column header
ja: 列のヘッダを表示

en: Row Header
ja: 行のヘッダ

en: Show the row header
ja: 行のヘッダを表示

en: Horizontal Scrollbar
ja: 水平スクロールバー

en: Show the horizontal scrollbar
ja: 水平スクロールバーを表示

en: Vertical Scrollbar
ja: 垂直スクロールバー

en: Show the vertical scrollbar
ja: 垂直スクロールバーを表示

en: Status Bar
ja: ステータスバー

en: Show the status bar
ja: ステータスバーを表示

en: Tab Bar
ja: タブバー

en: Show the tab bar
ja: タブバーを表示

en: Set various Calligra Sheets options
ja: Calligra Sheets のさまざまなオプションを設定

en: No calculation
ja: 計算なし

en: Calculate using sum
ja: SUM 関数

en: Calculate using minimum
ja: MIN 関数

en: Calculate using maximum
ja: MAX 関数

en: Calculate using average
ja: AVERAGE 関数

en: Calculate using the count
ja: COUNT 関数

en: Calculate using the countA
ja: COUNTA 関数

en: You cannot change a protected sheet.
ja: 保護されたシートは変更できません。

en: You cannot hide the last visible sheet.
ja: 最後に表示されているシートは隠せません。

en: Protect Document
ja: 文書を保護

en: Unprotect Document
ja: 文書の保護を解除

en: Protect Sheet
ja: シートを保護

en: Unprotect Sheet
ja: シートの保護を解除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Print Range
ja: 印刷範囲設定をリセット

en: You cannot delete the only sheet.
ja: 唯一のシートは削除できません。

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
ja: アクティブなシートを削除しようとしています。
    続けますか？

en: Enter name:
ja: 名前を入力:

en: Rename Sheet
ja: シート名を変更

en: Change Sheet Name
ja: シート名を変更

en: Sheet name cannot be empty.
ja: シート名は空にできません。

en: This name is already used.
ja: この名前は既に使われています。

en: Sum:
ja: SUM:

en: Average:
ja: AVERAGE:

en: Min:
ja: MIN:

en: Max:
ja: MAX:

en: Count:
ja: COUNT:

en: CountA:
ja: COUNTA:

en: Enter a password.
ja: パスワードを入力してください。

en: Enter the password.
ja: パスワードを入力してください。

en: Password is incorrect.
ja: パスワードが間違っています。

en: Dependency
ja: 依存

en: Invalid document. Sheet name is empty.
ja: 無効な文書。シート名が空です。

en: Header
ja: ヘッダ

en: Header1
ja: ヘッダ1

en: Cell Editor
ja: セルエディタ

en: Formula
ja: 数式

en: Cell Format...
ja: セルの書式...

en: Set the cell formatting
ja: セルの書式を設定

en: Resets to the default format
ja: 標準書式に戻す

en: Style Manager...
ja: スタイルマネージャ...

en: Edit and organize cell styles
ja: セルのスタイルを編集/管理

en: Apply a predefined style to the selected cells
ja: 選択したセルに所定のスタイルを適用

en: Create Style From Cell...
ja: セルからスタイルを作成...

en: Style From Cell
ja: セルからスタイルを作成

en: Create a new style based on the currently selected cell
ja: 現在選択されているセルに基づいて新しいスタイルを作成

en: Strike Out
ja: 取り消し線

en: Select Font...
ja: フォントを選択...

en: Select Font Size
ja: フォントサイズを選択

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Increase Font Size
ja: フォントサイズを大きく

en: Decrease Font Size
ja: フォントサイズを小さく

en: Text Color
ja: テキスト色

en: Set the text color
ja: テキスト色を設定

en: Align Left
ja: 左揃え

en: Left justify the cell contents
ja: セルの内容を左揃え

en: Align Center
ja: 中央揃え

en: Center the cell contents
ja: セルの内容を中央揃え

en: Align Right
ja: 右揃え

en: Right justify the cell contents
ja: セルの内容を右揃え

en: Align Top
ja: 上揃え

en: Align cell contents along the top of the cell
ja: セルの内容を上部に配置

en: Align Middle
ja: 中央に配置

en: Align cell contents centered in the cell
ja: セルの内容を中央に配置

en: Align Bottom
ja: 下揃え

en: Align cell contents along the bottom of the cell
ja: セルの内容を下部に配置

en: Border Left
ja: 境界 左

en: Set a left border to the selected area
ja: 選択領域の左に境界を設定

en: Border Right
ja: 境界 右

en: Set a right border to the selected area
ja: 選択領域の右に境界を設定

en: Border Top
ja: 境界 上

en: Set a top border to the selected area
ja: 選択領域の上に境界を設定

en: Border Bottom
ja: 境界 下

en: Set a bottom border to the selected area
ja: 選択領域の下に境界を設定

en: All Borders
ja: すべての境界

en: Set a border around all cells in the selected area
ja: 選択領域のすべてのセルの周りに境界を設定

en: No Borders
ja: 境界なし

en: Remove all borders in the selected area
ja: 選択領域のすべての境界を削除

en: Border Outline
ja: 境界 アウトライン

en: Outline
ja: アウトライン

en: Set a border to the outline of the selected area
ja: 選択領域のアウトラインに境界を設定

en: Select a new border color
ja: 新しい境界の色を選択

en: Border Color
ja: 境界の色

en: Wrap Text
ja: テキストの折り返し

en: Wrap
ja: 折り返し

en: Make the cell text wrap onto multiple lines
ja: セルのテキストを折り返す

en: Vertical Text
ja: 縦書き

en: Print cell contents vertically
ja: セルの内容を縦に表示

en: Increase Indent
ja: 字下げを増やす

en: Increase the indentation
ja: 字下げ数を増やす

en: Decrease Indent
ja: 字下げを減らす

en: Decrease the indentation
ja: 字下げ数を減らす

en: Change Angle...
ja: 角度を変更...

en: Angle
ja: 角度

en: Change the angle that cell contents are printed
ja: セルの内容を表示する角度を変更

en: Percent Format
ja: パーセント書式

en: Set the cell formatting to look like a percentage
ja: セルの値をパーセント表示

en: Money Format
ja: 金額書式

en: Set the cell formatting to look like your local currency
ja: セルの値をローカル通貨書式で表示

en: Increase Precision
ja: 精度を増やす

en: Increase the decimal precision shown onscreen
ja: 小数点以下の表示桁数を増やす

en: Decrease Precision
ja: 精度を減らす

en: Decrease the decimal precision shown onscreen
ja: 小数点以下の表示桁数を減らす

en: Upper Case
ja: 大文字に

en: Upper
ja: 大文字

en: Convert all letters to upper case
ja: すべての文字を大文字に変換

en: Lower Case
ja: 小文字に

en: Lower
ja: 小文字

en: Convert all letters to lower case
ja: すべての文字を小文字に変換

en: Convert First Letter to Upper Case
ja: 最初の文字を大文字に変換

en: First Letter Upper
ja: 最初の文字を大文字に

en: Capitalize the first letter
ja: 最初の文字を大文字に変換

en: Set the background color
ja: 背景色を設定

en: Background Color
ja: 背景色

en: Merge the selected region
ja: 選択領域のセルを結合

en: Merge Cells Horizontally
ja: セルを横に結合

en: Merge the selected region horizontally
ja: 選択領域を水平方向に結合

en: Merge Cells Vertically
ja: セルを縦に結合

en: Merge the selected region vertically
ja: 選択領域のセルを垂直方向に結合

en: Dissociate Cells
ja: セルを分離

en: Unmerge the selected region
ja: 選択領域のセルの結合を解除

en: Resize Column...
ja: 列をリサイズ...

en: Change the width of a column
ja: 列の幅を変更

en: Insert Columns
ja: 列を挿入

en: Inserts a new column into the spreadsheet
ja: スプレッドシートに新しい列を挿入

en: Remove Columns
ja: 列を削除

en: Removes the selected columns from the spreadsheet
ja: スプレッドシートから選択した列を削除

en: Hide Columns
ja: 列を隠す

en: Hide the column from this
ja: ここから列を隠す

en: Show Columns...
ja: 列を表示...

en: Show hidden columns
ja: 隠し列を表示

en: Equalize Column
ja: 列を均等化

en: Resizes selected columns to be the same size
ja: 選択した列の幅を揃える

en: Show hidden columns in the selection
ja: 選択領域の隠し列を表示

en: Resize Row...
ja: 行をリサイズ...

en: Change the height of a row
ja: 行の高さを変更

en: Insert Rows
ja: 行を挿入

en: Inserts a new row into the spreadsheet
ja: スプレッドシートに新しい行を挿入

en: Remove Rows
ja: 行を削除

en: Removes a row from the spreadsheet
ja: スプレッドシートから行を削除

en: Hide Rows
ja: 行を隠す

en: Hide a row from this
ja: ここから行を隠す

en: Show Rows...
ja: 行を表示...

en: Show hidden rows
ja: 隠し行を表示

en: Equalize Row
ja: 行を均等化

en: Resizes selected rows to be the same size
ja: 選択した行の高さを揃える

en: Show hidden rows in the selection
ja: 選択領域の隠し行を表示

en: Adjust Row && Column
ja: 行と列を調整

en: Adjusts row/column size so that the contents will fit
ja: 行/列のサイズをセルの内容に合わせる

en: Cells...
ja: セル...

en: Insert Cells...
ja: セルを挿入...

en: Insert a blank cell into the spreadsheet
ja: スプレッドシートに空のセルを挿入

en: Remove Cells...
ja: セルを削除...

en: Removes the cells from the spreadsheet
ja: スプレッドシートからセルを削除

en: Clear All
ja: すべてクリア

en: Clear all contents and formatting of the current cell
ja: 現在のセルのすべての内容と書式をクリア

en: Contents
ja: 内容

en: Clear Contents
ja: 内容をクリア

en: Remove the contents of the current cell
ja: 現在のセルの内容を削除

en: Comment...
ja: コメント...

en: Edit a comment for this cell
ja: このセルのコメントを編集

en: Remove Comment
ja: コメントを削除

en: Remove this cell's comment
ja: このセルのコメントを削除

en: Conditional Styles...
ja: 条件付きスタイル...

en: Set cell style based on certain conditions
ja: ある条件に基づいてセルのスタイルを設定

en: Remove Conditional Styles
ja: 条件付きスタイルを削除

en: Remove the conditional cell styles
ja: セルの条件付きスタイルを削除

en: &Link...
ja: リンク(&L)...

en: Insert an Internet hyperlink
ja: インターネットハイパーリンクを挿入

en: Link
ja: リンク

en: Remove Link
ja: リンクを削除

en: Remove a link
ja: リンクを削除

en: Validity...
ja: 有効性...

en: Set tests to confirm cell data is valid
ja: セルのデータが有効かどうかを確認するためのテストを設定

en: Remove Validity
ja: 有効性チェックを削除

en: Remove the validity tests on this cell
ja: このセルの有効性テストを削除

en: &Sort...
ja: ソート(&S)...

en: Sort a group of cells
ja: 複数のセルをソート

en: Sort &Decreasing
ja: 降順にソート(&D)

en: Sort a group of cells in decreasing(last to first) order
ja: 複数のセルを降順にソート

en: Sort &Increasing
ja: 昇順にソート(&I)

en: Sort a group of cells in ascending(first to last) order
ja: 複数のセルを昇順にソート

en: &Auto-Filter
ja: 自動フィルタ(&A)

en: Add an automatic filter to a cell range
ja: セルの範囲に自動フィルタを追加

en: &Left
ja: 左(&L)

en: &Right
ja: 右(&R)

en: &Up
ja: 上へ(&U)

en: &Down
ja: 下へ(&D)

en: Autosum
ja: SUM 関数

en: Insert the 'sum' function
ja: SUM 関数を挿入

en: &Series...
ja: 級数(&S)...

en: Insert a series
ja: 級数を挿入

en: &Function...
ja: 関数(&F)...

en: Insert math expression
ja: 数式を挿入

en: S&pecial Character...
ja: 特殊文字(&P)...

en: Insert one or more symbols or letters not found on the keyboard
ja: キーボードにない特殊な文字や記号を挿入

en: From &Database...
ja: データベースから(&D)...

en: Insert data from a SQL database
ja: SQL データベースからデータを挿入

en: From &Text File...
ja: テキストファイルから(&T)...

en: Text File
ja: テキストファイル

en: Insert data from a text file to the current cursor position/selection
ja: テキストファイルから現在のカーソル位置/選択領域にデータを挿入

en: From &Clipboard...
ja: クリップボードから(&C)...

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Insert CSV data from the clipboard to the current cursor position/selection
ja: クリップボードから現在のカーソル位置/選択領域に CSV データを挿入

en: &Text to Columns...
ja: テキストを列に(&T)...

en: Expand the content of cells to multiple columns
ja: セルの内容を複数列に展開

en: Custom Lists...
ja: カスタムリスト...

en: Create custom lists for sorting or autofill
ja: ソートまたは自動補完のためのカスタムリストを作成

en: &Consolidate...
ja: 統合(&C)...

en: Create a region of summary data from a group of similar regions
ja: 同じような領域からまとまったデータの領域を作成

en: &Goal Seek...
ja: ゴール検索(&G)...

en: Repeating calculation to find a specific value
ja: 特定の値を検索するために計算を繰り返す

en: &Subtotals...
ja: 小計(&S)...

en: Create different kind of subtotals to a list or database
ja: リストまたはデータベースにさまざまな小計を作成

en: Area Name...
ja: 領域名...

en: Set a name for a region of the spreadsheet
ja: シートの領域に名前を付ける

en: Named Areas...
ja: 名前付き領域...

en: Edit or select named areas
ja: 名前付き領域を編集/選択

en: Formula Selection
ja: 数式の選択

en: Insert a function
ja: 関数を挿入

en: Others...
ja: その他...

en: Modify Cell
ja: セルを編集

en: Edit the highlighted cell
ja: 強調表示されているセルを編集

en: Move the cell object to the clipboard
ja: セルのオブジェクトをクリップボードに移動

en: Copy the cell object to the clipboard
ja: セルのオブジェクトをクリップボードにコピー

en: Paste the contents of the clipboard at the cursor
ja: カーソル位置にクリップボードの内容を貼り付け

en: Special Paste...
ja: 特殊貼り付け...

en: Paste the contents of the clipboard with special options
ja: クリップボードの内容をオプションを指定して貼り付け

en: Paste with Insertion
ja: 挿入貼り付け

en: Inserts a cell from the clipboard into the spreadsheet
ja: クリップボードからスプレッドシートにセルを挿入

en: Selects all cells in the current sheet
ja: 現在のシートのすべてのセルを選択

en: Goto Cell...
ja: セルに移動...

en: Goto
ja: 移動

en: Move to a particular cell
ja: 指定したセルに移動

en: Check the spelling
ja: スペルチェック

en: Run Inspector...
ja: インスペクタを実行...

en: Show QTableView...
ja: QTableView を表示...

en: Auto-Format...
ja: 自動書式...

en: Set the worksheet formatting
ja: ワークシート書式を設定

en: Document Settings...
ja: 文書の設定...

en: Show document settings dialog
ja: 文書の設定ダイアログを表示

en: Create Style From Cell
ja: セルからスタイルを作成

en: The style name cannot be empty.
ja: スタイル名は空にはできません。

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Font
ja: フォントを変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Color
ja: テキスト色を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Horizontal Alignment
ja: 水平方向の位置を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Vertical Alignment
ja: 垂直方向の位置を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border
ja: 境界を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Wrap Text
ja: テキストの折り返し

[ctx: (qtundo-format)]
en: Vertical Text
ja: 縦書き

[ctx: (qtundo-format)]
en: Format Percent
ja: パーセントを書式化

[ctx: (qtundo-format)]
en: Format Money
ja: 金額を書式化

[ctx: (qtundo-format)]
en: Switch to uppercase
ja: 大文字に切り替え

[ctx: (qtundo-format)]
en: Switch to lowercase
ja: 小文字に切り替え

[ctx: (qtundo-format)]
en: First letter uppercase
ja: 最初の文字を大文字に

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Background Color
ja: 背景色を変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clear Text
ja: テキストをクリア

en: Edit Link
ja: リンクを編集

en: You must select multiple cells.
ja: 複数のセルを選択してください。

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
ja: 切り取り

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace
ja: 置換

[ctx: (qtundo-format)]
en: Number Format
ja: 数値書式

[ctx: (qtundo-format)]
en: Currency Format
ja: 通貨書式

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percentage Format
ja: パーセント書式

[ctx: (qtundo-format)]
en: Time Format
ja: 時間書式

[ctx: (qtundo-format)]
en: Date Format
ja: 日付書式

[ctx: (qtundo-format)]
en: Scientific Format
ja: 科学表記

en: Delete Cells...
ja: セルを削除...

en: Adjust Column
ja: 列を調整

en: Delete Columns
ja: 列を削除

en: Adjust Row
ja: 行を調整

en: Delete Rows
ja: 行を削除

en: Selection List...
ja: 選択リスト...

en: Clear Comment
ja: コメントをクリア

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Alignment
ja: 揃え

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Borders
ja: 境界

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Number format
ja: 数値書式

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Merge
ja: 結合

en: Apply
ja: 適用

en: Apply changes
ja: 変更を適用

en: Discard changes
ja: 変更を破棄

en: This link points to the program or script '%1'.
    Malicious programs can harm your computer. Are you sure that you want to run this program?
ja: これはプログラムまたはスクリプト '%1' にリンクしています。
    悪意のあるプログラムはあなたのコンピュータを損なうことができます。本当にこのプログラムを実行しますか？

en: Open Link?
ja: リンクを開きますか？

[ctx: Activate sheet named foo]
en: Activate %1
ja: %1 をアクティブにする

en: Select Single Cell
ja: 単一セルを選択

en: Select Multiple Cells
ja: 複数セルを選択

en: h
ja: 時

en: min
ja: 分

en: s
ja: 秒
