kspread_plugin_tool_calendar - en to ja translation catalogue (15 entries)

en: End date is before start date! Please make sure that end date comes after start date.
ja: 終了日が開始日より前になっています。終了日は開始日より後に設定してください。

en: Error
ja: エラー

en: Calendars should not be longer than 10 years. If you really need such long periods you need to split them up.
ja: 10 年を超えるカレンダーは作成できません。本当にそのような長い期間のカレンダーが必要な場合は、いくつかに分割して作成してください。

en: Start and end dates are equal! Only one day will be inserted, do you want to continue?
ja: 開始日と終了日が同じです。1 日だけのカレンダーが挿入されます。続けますか？

en: Warning
ja: 警告

en: Creating a calendar for a longer period than a year can take up a lot of space, do you want to continue?
ja: 期間が 1 年以上のカレンダーを作成すると非常に場所を取ります。続けますか？

en: The area where the calendar is inserted is NOT empty, are you sure you want to continue, overwriting existing data? If you choose No the area that would be required for the desired calendar will be selected so you can see what data would be overwritten.
ja: カレンダーを挿入する範囲が空ではありません。カレンダーを挿入して既存のデータを上書きしますか？「いいえ」を選択すると、カレンダーが挿入される範囲が表示され、この操作によって上書きされるデータを確認することができます。

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Calendar
ja: カレンダーを挿入

en: Calendar from %1 to %2
ja: %1 から %2 までのカレンダー

en: week
ja: 週

en: Calendar
ja: カレンダー

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalendarToolWidget)
en: Calendar Tool
ja: カレンダー作成ツール

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_insertButton)
en: Insert
ja: 挿入

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start date:
ja: 開始日:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End date:
ja: 終了日:
