kpresenter - en to ja translation catalogue (324 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
ja: 挿入(&I)

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
ja: フォーマット(&O)

note: i18n: ectx: Menu (page)
en: &Slide
ja: スライド(&S)

note: i18n: ectx: Menu (slideshow)
en: Sli&de Show
ja: スライドショー(&D)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape animation
ja: シェイプアニメーションを作成

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete slide | Delete slides
ja[0]: スライドを削除
ja[1]: スライドを削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Slide Effect
ja: スライド効果を作成

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Slide Effect
ja: スライド効果を編集

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Slide Effect
ja: スライド効果を削除

en: Former maintainer
ja: 以前のメンテナ

en: Original author
ja: オリジナルの作者

en: Unknown
ja: 未知

en: Slide %1
ja: スライド %1

en: End of presentation. Click to exit.
ja: プレゼンテーションの最後です。クリックして終了します。

en: Installation Error
ja: インストールエラー

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Pictures
ja: 絵を挿入

en: Placeholder shape
ja: プレースホルダーの形

en: Double click to add a title
ja: ダブルクリックしてタイトルを追加します

en: Double click to add an outline
ja: ダブルクリックしてアウトラインを追加します

en: Double click to add a text
ja: ダブルクリックしてテキストを追加します

en: Double click to add notes
ja: ダブルクリックしてメモを追加します

en: Double click to add a picture
ja: ダブルクリックして画像を追加します

en: Double click to add a chart
ja: ダブルクリックしてグラフを追加します

en: Double click to add an object
ja: ダブルクリックしてオブジェクトを追加します

en: Pen Color
ja: ペンの色

en: Pen Size
ja: ペンの太さ

en: Black
ja: 黒

en: White
ja: 白

en: Green
ja: 緑

en: Red
ja: 赤

en: Blue
ja: 青

en: Yellow
ja: 黄

en: Next Slide
ja: 次のスライド

en: Speaker Notes
ja: 発表者の注釈

en: Current Slide %1 of %2
ja: 現在のスライド %1 / %2

en: End of Slide Show
ja: スライドショーの最後

en: Animation
ja: アニメーション

en: Shape
ja: 図形

en: &Move Here
ja: ここに移動(&M)

en: &Copy Here
ja: ここにコピー(&C)

en: C&ancel
ja: キャンセル(&A)

en: Normal
ja: 標準

en: Show Master Slides
ja: マスタースライドを表示

en: Import Slideshow...
ja: スライドショーをインポート...

en: Insert Slide
ja: スライドを挿入

en: Insert a new slide after the current one
ja: 現在のスライドの後に新しいスライドを挿入します

en: Copy Slide
ja: スライドをコピー

en: Copy the current slide
ja: 現在のスライドをコピーします

en: Delete Slide
ja: スライドを削除

en: Delete the current slide
ja: 現在のスライドを削除します

en: Master Slide...
ja: マスタースライド...

en: Previous Slide
ja: 前のスライド

en: First Slide
ja: 最初のスライド

en: Last Slide
ja: 最後のスライド

en: Configure Stage...
ja: Stage を設定...

en: Export as HTML...
ja: HTML としてエクスポート...

en: Create Appear Animation
ja: 登場アニメーションを作成

en: Edit Custom Slide Shows...
ja: カスタムスライドショーを編集...

en: Start Presentation
ja: プレゼンテーションを開始

en: From Current Slide
ja: 現在のスライドから

en: From First Slide
ja: 最初のスライドから

en: Configure Slide Show...
ja: カスタムスライドショーを設定...

en: Configure Presenter View...
ja: プレゼンテーションビューを設定...

en: Notes
ja: メモ

en: Slide Show:
ja: スライドショー:

en: Add a new custom slide show
ja: 新しいカスタムスライドショーを追加

en: Delete current custom slide show
ja: 現在のカスタムスライドショーを削除

en: Add slides to current custom slide show
ja: 現在のカスタムスライドショーにスライドを追加

en: Remove slides from current custom slide show
ja: 現在のカスタムスライドショーからスライドを削除

en: Add a new slide
ja: 新しいスライドを追加

en: Delete selected slides
ja: 選択したスライドを削除します

en: Rename
ja: 名前変更

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Slide Show %1
ja: スライドショー %1

en: All slides
ja: すべてのスライド

en: Error
ja: エラー

en: There cannot be two slideshows with the same name.
ja: 同じ名前の 2 つのスライドショーは許されていません。

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Layout
ja: レイアウトの設定

en: Slide Transitions
ja: スライドの遷移

en: Shape Click Actions
ja: シェイプのクリックアクション

en: No Effect
ja: 効果なし

en:  sec
ja:  秒

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WdgToolCrop)
en: Crop
ja: 切り取り

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolWidth)
en: W&idth:
ja: 幅(&I):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, boolWidth)
en: Will keep the width of the crop constant
ja: 切り取りの幅を一定に保つ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolHeight)
en: &Height:
ja: 高さ(&H):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, boolHeight)
en: Will keep the height of the crop constant
ja: 切り取りの高さを一定に保つ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolRatio)
en: R&atio:
ja: 比率(&A):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, boolRatio)
en: Will keep the ratio constant
ja: 比率を一定に保つ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Layer
ja: レイヤー

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Image
ja: 画像

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bnCrop)
en: &Crop
ja: 切り取り(&C)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Edit Shape
ja: シェイプを編集

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple monitors
ja: マルチモニタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Presentation monitor:
ja: プレゼンテーションモニタ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, presenterViewCheckBox)
en: Enable presenter view
ja: プレゼンテーションビューを有効にする

en: Monitor %1 (primary)
ja: モニタ %1 (主要)

en: Monitor %1
ja: モニタ %1

en: Configure Presenter View
ja: 発表者ビューを設定

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KPrConfigureSlideShow)
en: Configure Slide Show
ja: スライドショーの設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slides
ja: スライド

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Presentation Slides:
ja: プレゼンテーションスライド:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editSlidesButton)
en: Edit Custom Slide Shows ...
ja: カスタムスライドショーを編集...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textlable_top)
en: Title
ja: タイトル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_Favorite)
en: Delete Favorite
ja: お気に入りを削除

en: Delete Template
ja: テンプレートを削除

en: Are you sure you want to remove "%1"?
ja: 本当に「%1」を削除しますか？

en: Confirm remove
ja: 削除を確認

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change sound action
ja: サウンドアクションを変更

en: No sound
ja: サウンドなし

en: Import...
ja: インポート...

en: Bar
ja: 棒状

en: From Left
ja: 左から

en: From Top
ja: 上から

en: From Right
ja: 右から

en: From Bottom
ja: 下から

en: Unknown subtype
ja: 未知のサブタイプ

en: Clock
ja: 時計

en: From Twelve Clockwise
ja: 12時から時計回りに

en: From Three Clockwise
ja: 3時から時計回りに

en: From Six Clockwise
ja: 6時から時計回りに

en: From Nine Clockwise
ja: 9時から時計回りに

en: From Twelve Counterclockwise
ja: 12時から反時計回りに

en: From Three Counterclockwise
ja: 3時から反時計回りに

en: From Six Counterclockwise
ja: 6時から反時計回りに

en: From Nine Counterclockwise
ja: 9時から反時計回りに

en: Double Fan
ja: 2つのファン

en: Fan Out Vertical
ja: 垂直にファンアウト

en: Fan Out Horizontal
ja: 水平にファンアウト

en: Fan In Vertical
ja: 垂直にファンイン

en: Fan In Horizontal
ja: 水平にファンイン

en: Fan In Vertical Reverse
ja: 垂直にファンイン反転

en: Fan In Horizontal Reverse
ja: 水平にファンイン反転

en: Double Sweep
ja: ダブルスイープ

en: Parallel Vertical
ja: 平行に垂直

en: Parallel Diagonal
ja: 平行に斜め

en: Opposite Vertical
ja: 反対方向に垂直

en: Opposite Horizontal
ja: 反対方向に水平

en: Parallel Diagonal Top Left
ja: 平行に斜め 上左

en: Parallel Diagonal Bottom Left
ja: 平行に斜め 下左

en: Parallel Vertical Reverse
ja: 平行に垂直反転

en: Parallel Diagonal Reverse
ja: 平行に斜め反転

en: Opposite Vertical Reverse
ja: 反対方向に垂直反転

en: Opposite Horizontal Reverse
ja: 反対方向に水平反転

en: Parallel Diagonal Top Left Reverse
ja: 平行に斜め反転 上左

en: Parallel Diagonal Bottom Left Reverse
ja: 平行に斜め反転 下左

en: Fan
ja: ファン

en: Center Right
ja: 中心 右

en: Center Top
ja: 中心 上

en: Center Left
ja: 中心 左

en: Center Bottom
ja: 中心 下

en: Fan Out Top
ja: ファンアウト 上

en: Fan Out Right
ja: ファンアウト 右

en: Fan Out Bottom
ja: ファンアウト 下

en: Fan Out Left
ja: ファンアウト 左

en: Fan In Top
ja: ファンイン 上

en: Fan In Right
ja: ファンイン 右

en: Fan In Bottom
ja: ファンイン 下

en: Fan In Left
ja: ファンイン 左

en: Pin Wheel
ja: ピンホイール

en: Two Blades Vertical Clockwise
ja: 2つのブレード 垂直時計回り

en: Two Blades Horizontal Clockwise
ja: 2つのブレード 水平時計回り

en: Four Blades Horizontal Clockwise
ja: 4つのブレード 水平時計回り

en: Two Blades Vertical Counterclockwise
ja: 2つのブレード 垂直反時計回り

en: Two Blades Horizontal Counterclockwise
ja: 2つのブレード 水平反時計回り

en: Four Blades Horizontal Counterclockwise
ja: 4つのブレード 水平反時計回り

en: Saloon Door
ja: サルーンドア

en: To Top
ja: 上へ

en: To Left
ja: 左へ

en: To Bottom
ja: 下へ

en: To Right
ja: 右へ

en: Single Sweep
ja: シングルスイープ

en: Clockwise Top
ja: 時計回り 上

en: Clockwise Right
ja: 時計回り 右

en: Clockwise Bottom
ja: 時計回り 下

en: Clockwise Left
ja: 時計回り 左

en: Clockwise Top Left
ja: 時計回り 上左

en: Counterclockwise Bottom Left
ja: 反時計回り 下左

en: Clockwise Bottom Right
ja: 時計回り 下右

en: Counterclockwise Top Right
ja: 反時計回り 上右

en: Counterclockwise Top
ja: 反時計回り 上

en: Counterclockwise Right
ja: 反時計回り 右

en: Counterclockwise Bottom
ja: 反時計回り 下

en: Counterclockwise Left
ja: 反時計回り 左

en: Counterclockwise Top Left
ja: 反時計回り 上左

en: Clockwise Bottom Left
ja: 時計回り 下左

en: Counterclockwise Bottom Right
ja: 反時計回り 下右

en: Clockwise Top Right
ja: 時計回り 上右

en: Windshield
ja: ウィンドシールド

en: Right
ja: 右

en: Up
ja: 上

en: Vertical
ja: 垂直

en: Horizontal
ja: 水平

en: Right Reverse
ja: 右反転

en: Up Reverse
ja: 上反転

en: Vertical Reverse
ja: 垂直反転

en: Horizontal Reverse
ja: 水平反転

en: Barn Door
ja: バーンドア

en: Diagonal Bottom Left
ja: 斜め下左

en: Diagonal Bottom Left Reverse
ja: 斜め下左反転

en: Diagonal Top Left
ja: 斜め上左

en: Diagonal Top Left Reverse
ja: 斜め上左反転

en: Barn Vee
ja: バーン V

en: Barn Zig Zag
ja: バーンジグザグ

en: Vertical Reversed
ja: 垂直反転

en: Horizontal Reversed
ja: 水平反転

en: Box
ja: 箱

en: From Top Left
ja: 左上から

en: From Top Right
ja: 右上から

en: From Bottom Left
ja: 左下から

en: From Bottom Right
ja: 右下から

en: Diagonal
ja: 斜め

en: Four Box
ja: 4つの箱

en: Corners In
ja: コーナーイン

en: Corners In Reverse
ja: コーナーイン反転

en: Corners Out
ja: コーナーアウト

en: Corners Out Reverse
ja: コーナーアウト反転

en: Misc Diagonal
ja: さまざまな斜め

en: Double Barn Door
ja: ダブルバーンドア

en: Double Diamond
ja: ダブルダイアモンド

en: Vee
ja: V

en: Zig Zag
ja: ジグザグ

en: Fade
ja: フェード

en: ArrowHead
ja: アローヘッド

en: Down
ja: 下

en: Down Reverse
ja: 下反転

en: Left
ja: 左

en: Left Reverse
ja: 左反転

en: Ellipse
ja: 楕円

en: Circle
ja: 円

en: Circle Reverse
ja: 円反転

en: Eye
ja: 目

en: Hexagon
ja: 六角形

en: Iris
ja: 虹

en: Rectangular
ja: 矩形

en: Rectangular Reverse
ja: 矩形反転

en: Diamond
ja: ダイアモンド

en: Diamond Reverse
ja: ダイアモンド反転

en: Misc
ja: その他

en: Heart
ja: ハート

en: Heart Reverse
ja: ハート反転

en: Keyhole
ja: 鍵穴

en: Keyhole Reverse
ja: 鍵穴反転

en: Pentagon
ja: 五角形

en: RoundRect
ja: 丸み矩形

en: Star
ja: 星

en: Four Point Star
ja: 4頂点星

en: Four Point Star Reverse
ja: 4頂点星反転

en: Five Point Star
ja: 5頂点星

en: Five Point Star Reverse
ja: 5頂点星反転

en: Six Point Star
ja: 6頂点星

en: Six Point Star Reverse
ja: 6頂点星反転

en: Triangle
ja: 三角形

en: Box Snakes
ja: ボックススネーク

en: Two Box Top In
ja: 2つの箱 上からイン

en: Two Box Bottom In
ja: 2つの箱 下からイン

en: Two Box Left In
ja: 2つの箱 左からイン

en: Two Box Right In
ja: 2つの箱 右からイン

en: Four Box Vertical In
ja: 4つの箱 垂直イン

en: Four Box Horizontal In
ja: 4つの箱 水平イン

en: Two Box Top Out
ja: 2つの箱 上からアウト

en: Two Box Bottom Out
ja: 2つの箱 下からアウト

en: Two Box Left Out
ja: 2つの箱 左からアウト

en: Two Box Right Out
ja: 2つの箱 右からアウト

en: Four Box Vertical Out
ja: 4つの箱 垂直アウト

en: Four Box Horizontal Out
ja: 4つの箱 水平アウト

en: Parallel Snakes
ja: 平行スネーク

en: Vertical Top Same In
ja: 平行 上から 同時イン

en: Vertical Top Same Out
ja: 平行 上から 同時アウト

en: Vertical Bottom Same In
ja: 平行 下から 同時イン

en: Vertical Bottom Same Out
ja: 平行 下から 同時アウト

en: Vertical Top Left Opposite In
ja: 平行 上左 反対方向イン

en: Vertical Top Left Opposite Out
ja: 平行 上左 反対方向アウト

en: Vertical Bottom Left Opposite In
ja: 平行 下左 反対方向イン

en: Vertical Bottom Left Opposite Out
ja: 平行 下左 反対方向アウト

en: Horizontal Left Same In
ja: 水平 左 同時イン

en: Horizontal Left Same Out
ja: 水平 左 同時アウト

en: Horizontal Right Same In
ja: 水平 右 同時イン

en: Horizontal Right Same Out
ja: 水平 右 同時アウト

en: Horizontal Top Left Opposite In
ja: 水平 上左 反対方向イン

en: Horizontal Top Left Opposite Out
ja: 水平 上左 反対方向アウト

en: Horizontal Top Right Opposite In
ja: 水平 上右 反対方向イン

en: Horizontal Top Right Opposite Out
ja: 水平 上右 反対方向アウト

en: Diagonal Bottom Left Opposite In
ja: 斜め 下左 反対方向イン

en: Diagonal Bottom Left Opposite Out
ja: 斜め 下左 反対方向アウト

en: Diagonal Top Left Opposite In
ja: 斜め 上左 反対方向イン

en: Diagonal Top Left Opposite Out
ja: 斜め 上左 反対方向アウト

en: Snake
ja: スネーク

en: Spiral
ja: らせん

en: Clockwise Top Left In
ja: 時計回り 上左イン

en: Clockwise Top Left Out
ja: 時計回り 上左アウト

en: Clockwise Top Right In
ja: 時計回り 上右イン

en: Clockwise Top Right Out
ja: 時計回り 上右アウト

en: Clockwise Bottom Left In
ja: 時計回り 下左イン

en: Clockwise Bottom Left Out
ja: 時計回り 下左アウト

en: Clockwise Bottom Right In
ja: 時計回り 下右イン

en: Clockwise Bottom Right Out
ja: 時計回り 下右アウト

en: Counterclockwise Top Left In
ja: 反時計回り 上左イン

en: Counterclockwise Top Left Out
ja: 反時計回り 上左アウト

en: Counterclockwise Top Right In
ja: 反時計回り 上右イン

en: Counterclockwise Top Right Out
ja: 反時計回り 上右アウト

en: Counterclockwise Bottom Left In
ja: 反時計回り 下左イン

en: Counterclockwise Bottom Left Out
ja: 反時計回り 下左アウト

en: Counterclockwise Bottom Right In
ja: 反時計回り 下右イン

en: Counterclockwise Bottom Right Out
ja: 反時計回り 下右アウト

en: Waterfall
ja: 滝

en: Top Left Vertical
ja: 上左垂直

en: Top Left Horizontal
ja: 上左水平

en: Top Right Vertical
ja: 上右垂直

en: Top Right Horizontal
ja: 上右水平

en: Bottom Left Vertical
ja: 下左垂直

en: Bottom Left Horizontal
ja: 下左水平

en: Bottom Right Vertical
ja: 下右垂直

en: Bottom Right Horizontal
ja: 下右水平

en: Slide
ja: スライド

en: Space Rotation
ja: スペース回転

en: Swap effect
ja: スワップ効果

en: Header
ja: ヘッダ

en: Footer
ja: フッタ
