koconverter - en to ja translation catalogue (15 entries)

en: Calligra Document Converter
ja: Calligra 文書コンバータ

en: Input file
ja: 入力ファイル

en: Output file
ja: 出力ファイル

en: Make a backup of the destination file
ja: 変換先ファイルのバックアップを作成

en: Batch mode: do not show dialogs
ja: バッチモード: ダイアログを表示しない

en: Interactive mode: show dialogs (default)
ja: 対話型モード: ダイアログを表示 (標準)

en: Mimetype of the output file
ja: 出力ファイルの MIME タイプ

en: The print orientation. This could be either Portrait or Landscape.
ja: 印刷方向です。横向きまたは縦向きから選択します。

en: The paper size. A4, Legal, Letter, ...
ja: 用紙サイズ(A4、リーガル、レターなど)です。

en: The size of the paper margin. By default this is 0.2.
ja: 用紙のマージンの大きさです。デフォルトでは 0.2 です。

en: Two arguments required
ja: 二つの引数が必要です

en: Mimetype for input file %1 not found!
ja: 入力ファイル ‘%1’ の MIME タイプが見つかりません。

en: Mimetype not found %1
ja: MIME タイプ %1 が見つかりません

en: Mimetype not found, try using the -mimetype option
ja: MIME タイプが見つかりません、-mimetype オプションを試してください

en: *** The conversion failed! ***
ja: *** 変換に失敗しました ***
