krossmodulekspread - en to ja translation catalogue (20 entries)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: No such script.
ja: そのようなスクリプトはありません。

en: No return value.
ja: 戻り値がありません。

en: Scripts
ja: スクリプト

en: Scriptfile "%1" does not exist.
ja: スクリプトファイル ‘%1’ は存在しません。

en: Scriptfile "%1" is not executable. Please set the executable-attribute on that file.
ja: スクリプトファイル ‘%1’ は実行ファイルではありません。ファイルに実行可能属性を設定してください。

en: Scriptfile "%1" is in a temporary directory. Execution denied.
ja: スクリプトファイル ‘%1’ は一時ディレクトリにあります。実行が拒否されました。

en: Failed to execute scriptfile "%1"
ja: スクリプトファイル ‘%1’ を実行できませんでした

en: Errors on execution of scripts.
ja: スクリプトの実行でエラーが発生しました。

en: Sheet
ja: シート

en: Cell
ja: セル

en: Range
ja: 範囲

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StrictCheckBox)
en: Strict
ja: 厳密

en: Failed to open the file "%1".
ja: ファイル ‘%1’ を開けませんでした。

en: Failed to create HTML file "%1":
    %2
ja: HTML ファイル ‘%1’ を作成できませんでした:
    %2

en: Failed to write Log File "%1":
    %2
ja: ログファイル ‘%1’ に書き出せませんでした:
    %2

en: Cell Name
ja: セル名

en: Sheet Name
ja: シート名

en: Sheets
ja: シート

note: i18n: tag collection attribute text
en: Tools
ja: ツール
