kspread - en to kk translation catalogue (2308 entries)

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
kk: бет

en: pages
kk: беттер

en: file
kk: файл

en: name
kk: атауы

en: time
kk: уақыты

en: date
kk: күні

en: author
kk: авторы

en: email
kk: эл.пошта

en: org
kk: ұйымы

en: sheet
kk: бет

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
kk: Бұл дұрыс құжат емес. Күткен MIME түрі application/x-kspread немесе application/vnd.kde.kspread, ал мұндағы - %1

en: This document was created with a newer version of Calligra Sheets (syntax version: %1)
    When you open it with this version of Calligra Sheets, some information may be lost.
kk: Бұл құжат Calligra Sheets-тің жаңарақ нұсқасында құрылған (синтаксис нұсқасы: %1)
    Бұны осы Calligra Sheets, нұсқасында ашса, кейбір ақпараттар жоғалуы мүмкін.

en: File Format Mismatch
kk: Файл пішімінің сәйкессіздігі

en: Styles cannot be loaded.
kk: Стильдер жүктелмейді.

en: Invalid document. No map tag.
kk: Құжат дұрыс емес. map деген тегі жоқ.

en: This document has no sheets (tables).
kk: Бұл құжатта беттер (кестелері) жоқ.

en: Invalid document. Sheet name is empty.
kk: Бұл дұрыс құжат емес. Беттің атауы жоқ.

en: Sheet%1
kk: Бет%1

en: Validation for cell %1 failed
kk: %1 ұяшығы тексеруден өтпеді

en: Header
kk: Айдар

en: Header1
kk: Айдар1

en: Default
kk: Әдетті

en: h
kk: сағ

en: min
kk: мин

en: s
kk: сек

en: Text
kk: Мәтін

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
kk: Бүтін сан (1; 132; 2344 секілді)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
kk: Логикалық мән (TRUE немесе FALSE)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
kk: Жылжымалы үтірлі сан (1,3; 0,343; 253 секілді)

en: Any kind of value
kk: Кез келген мән

en: A string representing a date (like "2/22/2012")
kk: Күнді көрсететін жол ("22/2/2012" секілді)

en: A range of strings
kk: Мәтін жолдар қатары

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
kk: Бүтін сандар қатары (1; 132; 2344 секілді)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
kk: Логикалық мәндер қатары (TRUE немесе FALSE)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
kk: Жыжымалы үтірлі сандар қатары (1,3; 0,343; 253 секілді)

en: A range of any kind of values
kk: Кез келген мәндер қатары

en: A string representing a range of dates (like "2/22/2012"-"5/22/2012")
kk: Күндер ауқымын көрсететін жол ("22/2/2012" - "22/5/2012" секілді)

en: <p><b>Return type:</b> %1</p>
kk: <p><b>Қайтаратын түрі:</b> %1</p>

en: Syntax
kk: Синтаксисі

en: Parameters
kk: Параметрлері

en: <br><b>Type:</b> %1
kk: <br><b>Түрі:</b> %1

en: <li><b>Comment:</b> %1
kk: <li><b>Түсініктемесі:</b> %1

en: Examples
kk: Мысалдары

en: Related Functions
kk: Жақын функциялары

en: Dependency
kk: Тәуелдік

[ctx: Error: circular formula dependency]
en: #CIRCLE!
kk: #ТҰЙЫҚ!

[ctx: Error: broken cell reference]
en: #DEPEND!
kk: #ТӘУЕЛДІК!

[ctx: Error: division by zero]
en: #DIV/0!
kk: #БӨЛУ/0!

[ctx: Error: not available]
en: #N/A
kk: #А/Ж

[ctx: Error: unknown function name]
en: #NAME?
kk: #АТАУ?

[ctx: Error: number out of range]
en: #NUM!
kk: #САН!

[ctx: Error: empty intersecting area]
en: #NULL!
kk: #НӨЛ!

[ctx: Error: formula not parseable]
en: #PARSE!
kk: #ТАЛДАУ!

[ctx: Error: invalid cell/array reference]
en: #REF!
kk: #СІЛ!

[ctx: Error: wrong (number of) function argument(s)]
en: #VALUE!
kk: #МӘН!

en: Bit Operations
kk: Биттік амалдар

en: First number
kk: Бірінші сан

en: Second number
kk: Екінші сан

en: The BITAND() function performs a bit-wise AND operation for the two integer parameters.
kk: BITAND() функциясы екі бүтін параметрлерімен биттік ЖӘНЕ амалын жасайды.

en: BITAND(value; value)
kk: BITAND(мән; мән)

en: BITAND(12;10) returns 8 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "anded" with 1010 is 1000, which is integer 8).
kk: BITAND(12;10) қайтаратыны 8 (өйткені ондық 12-нің бинарлық түрі 1100, ал ондық 10-ның бинарлық түрі 1010; сондықтан 1100 бен 1010 биттiк "ЖӘНЕ" амалы 1000-ды береді, оның ондық түрі 8).

en: Amount to left shift by
kk: Солға ығыстыру қадамы

en: The BITLSHIFT() function performs a bit-wise left shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to left shift by becomes a right shift.
kk: BITLSHIFT() функциясы бірінші параметрлерімен биттік солға ығыстыру амалын жасайды. Канша биттерге ығыстыруын екінші параметрі анықтайды. Бұл параметр теріс сан болса солға ығыстыру амалы оңға ығыстыру болып шығады.

en: BITLSHIFT(value; shift size)
kk: BITLSHIFT(мән; ығыстыру қадамы)

en: Amount to right shift by
kk: Оңға ығыстыру қадамы

en: The BITRSHIFT() function performs a bit-wise right shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to right shift by becomes a left shift.
kk: BITRSHIFT() функциясы бірінші параметрлерімен биттік оңға ығыстыру амалын жасайды. Канша биттерге ығыстыруын екінші параметрі анықтайды. Бұл параметр теріс сан болса оңға ығыстыру амалы солға ығыстыру болып шығады.

en: BITRSHIFT(value; shift size)
kk: BITRSHIFT(мән; ығыстыру қадамы)

en: The BITOR() function performs a bit-wise OR operation for the two integer parameters.
kk: BITOR() функциясы екі бүтін параметрлерімен биттік НЕМЕСЕ амалын жасайды.

en: BITOR(value; value)
kk: BITOR(мән; мән)

en: BITOR(12;10) returns 14 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "ored" with 1010 is 1110, which is integer 14).
kk: BITOR(12;10) қайтаратыны 14 (өйткені ондық 12-нің бинарлық түрі 1100, ал ондық 10-ның бинарлық түрі 1010; сондықтан 1100 бен 1010 биттiк "НЕМЕСЕ" амалы 1110-ды береді, оның ондық түрі 14).

en: The BITXOR() function performs a bit-wise exclusive-OR operation for the two integer parameters.
kk: BITXOR() функциясы екі бүтін параметрлерімен биттік СЫЙЫСПАЙТЫН НЕМЕСЕ амалын жасайды.

en: BITXOR(value; value)
kk: BITXOR(мән; мән)

en: BITXOR(12;10) returns 6 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "xored" with 1010 is 0110, which is integer 6).
kk: BITXOR(12;10) қайтаратыны 6 (өйткені ондық 12-нің бинарлық түрі 1100, ал ондық 10-ның бинарлық түрі 1010; сондықтан 1100 бен 1010 биттiк "СЫЙЫСПАЙТЫН НЕМЕСЕ" амалы 0110-ды береді, оның ондық түрі 6).

en: Conversion
kk: Аудару

en: Bool value to convert
kk: Аударатын логикалық мәні

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
kk: BOOL2STRING() функциясы логикалық мәнін мәтінге аударады. Бұл логикалық айнымалының мәнін мәтін жолы түрінде қабылдайтын функцияларға арналған түрлендіру

en: BOOL2STRING(value)
kk: BOOL2STRING(мән)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
kk: BOOL2STRING(true) қайтаратыны "True" деген жол

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
kk: BOOL2STRING(false) қайтаратыны "False" деген жол

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
kk: upper(BOOL2STRING(find("аман";"жаман"))) қайтаратыны TRUE

en: Integer value to convert
kk: Аударылатын бүтін сан

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
kk: INT2BOOL() функциясы бүтін санды логикалық мәнге аударып береді.Бұл сан айнымалыны логикалық мән түрінде қабылдайтын функцияларға арналған түрлендіру. Тек 0 немесе 1 сандарын қабылдайды. Өзге сандарға қайтаратыны - false.

en: INT2BOOL(value)
kk: INT2BOOL(мән)

en: INT2BOOL(1) returns true
kk: INT2BOOL(1) қайтаратыны true

en: INT2BOOL(0) returns false
kk: INT2BOOL(0) қайтаратыны false

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
kk: OR(INT2BOOL(1); false) қайтаратыны true

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
kk: BOOL2INT() функциясы логикалық мәнді бүтін санға аударып береді. Бұл логикалық мәнді бүтін сан түрінде қабылдайтын функцияларға арналған түрлендіру.

en: BOOL2INT(value)
kk: BOOL2INT(мән)

en: BOOL2INT(True) returns 1
kk: BOOL2INT(True) қайтаратыны 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
kk: BOOL2INT(False) қайтаратыны 0

en: Number to convert into string
kk: Мәтін жолына аударатын сан

en: The NUM2STRING() function returns a string value for a given number. Note that Calligra Sheets can auto-convert numbers to strings if needed, so this function should rarely be needed.
kk: NUM2STRING() функциясы санды мәтін жолына аударып береді. Айтпақшы, керекте Calligra Sheets өзі де санды мәтін таңбалар жолына автоматты түрде аударып береді, сондықтан бұл функцияның қажеттілігі сирек туады.

en: NUM2STRING(value)
kk: NUM2STRING(мән)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
kk: NUM2STRING(10) қайтаратыны "10"

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
kk: NUM2STRING(2.05) қайтаратыны "2,05"

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
kk: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2,010102) қайтаратыны True

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
kk: STRING() функциясы санды мәтін жолына аударып береді. Дәл NUM2STRING функциясындай.

en: A one character string to convert
kk: Аударатын бір таңбадан тұратын жол

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
kk: CHARTOASCII() функциясы келтірілген таңбаның ASCII кодын қайтарады.

en: CHARTOASCII(value)
kk: CHARTOASCII(мән)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
kk: CHARTOASCII("v") қайтаратыны 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
kk: CHARTOASCII(r) деп жазу қате. Таңба қос тырнақшаларда тұру керек.

en: The ASCII values to convert
kk: Аударатын ASCII коды

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
kk: ASCIITOCHAR() функциясы келтірілген ASCII кодтар қатарына сәйкесті таңбалар тізбегін қайтарады

en: ASCIITOCHAR(value)
kk: ASCIITOCHAR(мән)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
kk: ASCIITOCHAR(118) қайтаратыны "v"

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
kk: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) қайтаратыны "KDE"

en: Value in X
kk: X бойлығы

en: Value in Y
kk: Y бойлығы

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
kk: POLR() функциясы келтірілген тікбұрышты Декарт координаттарға сйкесті радиусының ұзындығын қайтарады.

en: POLR(12;12) returns 16.9705
kk: POLR(12;12) қайтаратыны 16.9705

en: POLR(12;0) returns 12
kk: POLR(12;0) қайтаратыны 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
kk: POLA() функциясы келтірілген тікбұрышты Декарт координаттарға сәйкесті радиусының (радиандағы) бұрышын қайтарады.

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
kk: POLA(12;12) қайтаратыны 0,78539816

en: POLA(12;0) returns 0
kk: POLA(12;0) қайтаратыны 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
kk: POLA(0;12) қайтаратыны 1,5707

en: Radius
kk: Радиус

en: Angle (radians)
kk: Бұрыш (радиан)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
kk: CARX() функциясы келтірілген полярлық координаттардың X бойлығын қайтарады.

en: CARX(Radius;Angle)
kk: CARX(Радиус;Бұрыш)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
kk: CARX(12;1,5707) қайтаратыны 0,00115592

en: CARX(12;0) returns 12
kk: CARX(12;0) қайтаратыны 12

en: Value
kk: Мәні

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
kk: DECSEX() функциясы жылжымалы үтірлі санды уақыт белгісіне аударады.

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
kk: DECSEX(1,6668) қайтаратыны 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
kk: DECSEX(7,8) қайтаратыны 7:47

en: Hours
kk: Сағат

en: Minutes
kk: Минут

en: Seconds
kk: Секунд

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
kk: SEXDEC() функциясы жылжымалы үтірлі санды қайтарады.Уақытты сағат, минут, секундтарын бөлек не уақыт белгісі түрінде келтіруге болады.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
kk: SEXDEC(уақыт белгісі) немесе SEXDEC(сағат;минут;секунд)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
kk: SEXDEC(1;5;7) қайтаратыны 1,0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
kk: DECSEX("8:05") қайтаратыны 8,08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
kk: CARY() функциясы келтірілген полярлық координаттардың Y-бойлығын қайтарады.

en: CARY(Radius;Angle)
kk: CARY(Радиус;Бұрыш)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
kk: CARY(12;1,5707) қайтаратыны 12

en: CARY(12;0) returns 0
kk: CARY(12;0) қайтаратыны 0

en: Number
kk: Сан

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
kk: Пішін

en: The ROMAN() function returns the number in Roman format. Only positive whole numbers can be converted. The optional Format argument specifies the level of conciseness, and defaults to 0.
kk: ROMAN() функциясы санды римдік түрдегі санға аударады. Сан теріс емес және бүтін болу керек. Қосымша Пішім аргументі қысқалық деңгейін анықтайды, ал ол келтірілмесе әдетті деңгейі - 0.

en: ROMAN(Number)
kk: ROMAN(сан)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
kk: ROMAN(99) қайтаратыны "XCIX"

en: ROMAN(-55) returns "Err"
kk: ROMAN(-55) қайтаратыны "Err"

en: Numeral
kk: Рим_саны

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
kk: ARABIC() функциясы Римдік санды кәдімгі (араб) пішіміне аударады.

en: ARABIC(Numeral)
kk: ARABIC(Рим_саны)

en: ARABIC("IV") returns 4
kk: ARABIC("IV") қайтаратыны 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
kk: ARABIC("XCIX") қайтаратыны 99

en: Database
kk: Деректер қоры

en: Range marking the database
kk: Деректер қорын белгілейтін ауқым

en: String marking the column in the database
kk: Деректер қоры бағанның белгісі

en: Range marking the conditions
kk: Шартын белгілейтін ауқым

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
kk: Шарт жинағы анықтаған деректер қорының бағандағы сандарының қосындысы.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
kk: DSUM(Дерек_Қоры; "Айдар"; Шарттар)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
kk: DSUM(A1:C5; "Айлық"; A9:A11)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
kk: Санды шарт жиынтығы анықтаған деректер қорының бағандағы сандарының орташасы

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
kk: DAVERAGE(Дерек_Қоры; "Айдар"; Шарттар)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
kk: DAVERAGE(A1:C5; "Айлық"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
kk: Шарт жинағы анықтаған деректер қорының бағандағы саны бар ұяшықтарын есептеу.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
kk: DCOUNT(Дерек_Қоры; "Айдар"; Шарттар)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
kk: DCOUNT(A1:C5; "Айлық"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
kk: Шарт жинағы анықтаған деректер қорының бағандағы сандары не әріпті-цифрлық жазуы бар ұяшықтарын есептеу.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
kk: DCOUNTA(Дерек_Қоры; "Айдар"; Шарттар)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
kk: DCOUNTA(A1:C5; "Айлық"; A9:A11)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
kk: Шарт жинағы анықтаған деректер қорының бағандағы жалғыз санын қайтарады. Сан болмаса не ол жалғыз болмаса - қатені қайтарады.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
kk: DGET(Дерек_Қоры; "Айдар"; Шарттар)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
kk: DGET(A1:C5; "Айлық"; A9:A11)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
kk: Шарт жинағы анықтаған деректер қорының бағандағы ең үлкен санын қайтарады.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
kk: DMAX(Дерек_Қоры; "Айдар"; Шарттар)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
kk: DMAX(A1:C5; "Айлық"; A9:A11)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
kk: Шарт жинағы анықтаған деректер қорының бағандағы ең кіші санын қайтарады.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
kk: DMIN(Дерек_Қоры; "Айдар"; Шарттар)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
kk: DMIN(A1:C5; "Айлық"; A9:A11)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
kk: Шарт жинағы анықтаған деректер қорының бағандағы сандарының бір біріне көбейту нәтижесін қайтарады.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
kk: DPRODUCT(Дерек_Қоры; "Айдар"; Шарттар)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
kk: DPRODUCT(A1:C5; "Айлық"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
kk: Шарт жинағы анықтаған деректер қорының бағандағы барша сан мәндер бойынша бағаланған таңдама жиынтығының стандартты ауытқуын қайтарады.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
kk: DSTDEV(Дерек_Қоры; "Айдар"; Шарттар)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
kk: DSTDEV(A1:C5; "Айлық"; A9:A11)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
kk: Шарт жинағы анықтаған деректер қорының бағандағы барша сан мәндер бойынша есептелген жалпы жиынтығының стандартты ауытқуын қайтарады.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
kk: DSTDEVP(Дерек_Қоры; "Айдар"; Шарттар)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
kk: DSTDEVP(A1:C5; "Айлық"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
kk: Шарт жинағы анықтаған деректер қорының бағандағы барша сан мәндер бойынша бағаланған таңдама жиынтығының дисперсиясын қайтарады.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
kk: DVAR(Дерек_Қоры; "Айдар"; Шарттар)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
kk: DVAR(A1:C5; "Айлық"; A9:A11)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
kk: Шарт жинағы анықтаған деректер қорының бағандағы барша сан мәндер бойынша есептелген жалпы жиынтығының дисперсиясын қайтарады.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
kk: DVARP(Дерек_Қоры; "Айдар"; Шарттар)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
kk: DVARP(A1:C5; "Айлық"; A9:A11)

en: Range containing the pivot table
kk: Құрама кестесінің аумағы

en: Name of the field of which you want the summary data
kk: Қортынды деректері жазылатын өрістін атауы

en: Fetches summary data from a pivot table.
kk: Құрама кестесінен қортынды деректерін алу.

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
kk: GETPIVOTDATA(Дерек_Қоры; "Сату")

en: Date & Time
kk: Күн мен уақыт

en: Date
kk: Күн

en: Method (optional)
kk: Әдісі (келтірмеуге болады)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
kk: WEEKDAY() функциясы келтірілген күннің аптадағы ретін қайтарады. Әдісі 1 дегенде (әдетті жағдай) WEEKDAY() жексенбіге 1, дүйсенбіге 2, ... қайтарады. Әдісін 2 деп келтірілсе дүйсенбіге 1, сейсінбіге 2, ... қайтарылады. Әдісі 3 дегенде дүйсенбіге 0, сейсінбіге 1, ... қайтарылады.

en: WEEKDAY(date; method)
kk: WEEKDAY(күн; әдіс)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
kk: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) қайтаратыны 5

en: Date1
kk: Күн1

en: Date2
kk: Күн2

en: Method
kk: Әдісі

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
kk: DAYS360() функциясы айда 30 күн деп есептелген 360 күндік күнтізбе бойынша Күн1 мен Күн2 арасында неше күн екенді санап береді. Егер әдісі false (әдетті жағдай) деп келтірілсе АҚШ әдісімен есептеледі, әйтпесе Еуропалық әдісі қолданылады.

en: DAYS360(date1; date2; method)
kk: DAYS360(күн1; күн2; әдісі)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
kk: DAYS360("22.02.2002"; "21.04.2002"; FALSE) қайтаратыны 59

en: Time
kk: Уақыт

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
kk: TIMEVALUE() функциясы келтірілген уақытқа сәйкесті тәуліктің (0 мен 1 арасындағы) бөлшегін көрсетеді.

en: TIMEVALUE(time)
kk: TIMEVALUE(уақыт)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
kk: TIMEVALUE("10:05:02") қайтаратыны 0,42

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
kk: DATEVALUE функциясы күннің ретін көрсететін, яғни 1899 ж. 31-желтоқсанынан өткен күнін қайтарады.

en: DATEVALUE(date)
kk: DATEVALUE(күн)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
kk: DATEVALUE("22.02.2002") қайтаратыны 37309

en: Months
kk: Айлар саны

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
kk: EDATE функциясы келтірілген күнінен көрсетілген айлар санына алшақты күнді қайтарады.

en: EDATE(date; months)
kk: EDATE(күн; айлар_саны)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
kk: EDATE("22.022.2002"; 3) қайтаратыны "22.05.2002"

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
kk: EDATE("31.03.2002"; -1) қайтаратыны "28.02.2002"

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
kk: EOMONTH функциясы келтірілген күннің көрсетілген айлар санына алшақты айының соңғы күнін қайтарады.

en: EOMONTH(date; months)
kk: EOMONTH(күні; айлар_саны)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
kk: EOMONTH("22.02.2002"; 3) қайтаратыны "31.05.2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
kk: EOMONTH("12.03.2002"; -1) қайтаратыны "28.02.2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
kk: EOMONTH("12.03.2002"; 0) қайтаратыны "31.03.2002"

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
kk: YEAR функциясы келтірілген күннің жылын қайтарады. Параметрі келтірілмесе биылғы жылды қайтарады.

en: YEAR(date)
kk: YEAR(күн)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
kk: YEAR("22.02.2002") қайтаратыны 2002

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
kk: YEAR(2323,1285) қайтаратыны 1906

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
kk: MONTH функциясы келтірілген күннің айының нөмірін қайтарады. Параметрі келтірілмесе қазіргі айдың нөмірін қайтарады.

en: MONTH(date)
kk: MONTH(күн)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
kk: MONTH("22.02.2002") қайтаратыны 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
kk: MONTH(2323,1285) қайтаратыны 5

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
kk: DAY функциясы келтірілген күннің нөмірін қайтарады. Параметрі келтірілмесе бүгінгі күннің нөмірін қайтарады.

en: DAY(date)
kk: DAY(күн)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
kk: DAY("22.02.2002") қайтаратыны 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
kk: DAY(2323,1285) қайтаратыны 11

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
kk: HOUR функциясы келтірілген уақыттың сағатын қайтарады. Параметрі келтірілмесе қазіргі сағаттың нөмірін қайтарады.

en: HOUR(time)
kk: HOUR(уақыт)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
kk: HOUR("22:10:12") қайтаратыны 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
kk: HOUR(0,1285) қайтаратыны 3

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
kk: MINUTE функциясы келтірілген уақыттың минутын қайтарады. Параметрі келтірілмесе қазіргі минуттың санын қайтарады.

en: MINUTE(time)
kk: MINUTE(уақыт)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
kk: MINUTE("22:10:12") қайтаратыны 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
kk: MINUTE(0,1234) қайтаратыны 57

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
kk: SECOND функциясы келтірілген уақыттың секундын қайтарады. Параметрі келтірілмесе қазіргі секундтың санын қайтарады.

en: SECOND(time)
kk: SECOND(уақыт)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
kk: SECOND("22:10:12") қайтаратыны 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
kk: SECOND(0,1234) қайтаратыны 42

en: First (earlier) date value
kk: Бірінші күні (алдыңғысы)

en: Second date value
kk: Екінші күні

en: Calculation mode
kk: Есептеу тәсілі

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
kk: WEEKS() функциясы екі күннің арасындағы апталар санын қайтарады. Үшінші параметрі есептеу тәсілі: бұл 0 болса, WEEKS() арасындағы толық жетікүндіктер санын қайтарады. Егер тәсілін 1 деп қойса, арасындағы тек тұтас (дүйсенбі-жексенбі) апталар санын қайтарады.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
kk: WEEKS(күн2; күн1; тәсіл)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
kk: WEEKS("18.02.2002"; "26.02.2002"; 0) қайтаратыны 1, өйткені арасында бір апта және 1 күн бар

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
kk: WEEKS("19.02.2002"; "19.02.2002"; 1) қайтаратыны 0, өйткені арасында тұтас (дүйсенбіден басталып жексенбімен аяқталатын) апта жоқ

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
kk: MONTHS() функциясы екі күннің арасындағы айлар санын қайтарады. Үшінші параметрі есептеу тәсілі: бұл 0 болса, MONTHS() арасындағы күн санының негізінде айлар санын қайтарады. Егер тәсілін 1 деп қойса, арасындағы тек тұтас айлар санын қайтарады.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
kk: MONTHS(күн2; күн1; тәсіл)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
kk: MONTHS("18.01.2002"; "26.02.2002"; 0) қайтаратыны 1, өйткені арасында 1 ай және 8 күн бар

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
kk: MONTHS("19.01.2002"; "26.02.2002"; 1) қайтаратыны 0, өйткені арасында бірінші күннен басталатын тұтас ай жоқ

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
kk: YEARS() функциясы екі күннің арасындағы жылдар санын қайтарады. Үшінші параметрі есептеу тәсілі: бұл 0 болса, YEARS() арасындағы күн санының негізінде жылдар санын қайтарады. Егер тәсілін 1 деп қойса, арасындағы тек тұтас (1-қантардан 31-желтоқсанға дейінгі) жылдар санын қайтарады.

en: YEARS(date2; date1; mode)
kk: YEARS(күн2; күн1; тәсіл)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
kk: YEARS("19.02.2001"; "26.02.2002"; 0) қайтаратыны 1, өйткені арасында бір жыл және 7 күн бар

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
kk: YEARS("19.02.2001"; "26.02.2002"; 1) қайтаратыны 0, өйткені арасында бірінші күннен басталатын тұтас жыл жоқ

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
kk: DAYS() функциясы екі күннің арасындағы күндер санын қайтарады.

en: DAYS(date2; date1)
kk: DAYS(күн2; күн1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
kk: DAYS("22.02.2002"; "26.02.2002") қайтаратыны 4

en: Year
kk: Жыл

en: Month
kk: Ай

en: Day
kk: Күн

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
kk: DAYOFYEAR() функциясы күннің жылдын басынан есептеген нөмірін қайтарады (1...365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
kk: DAYOFYEAR(жыл;ай;күн)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
kk: DAYOFYEAR(2000;12;1) қайтаратыны 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
kk: DAYOFYEAR(2000;2;29) қайтаратыны 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
kk: DATE() функциясы жергілікті пішіміндегі күнді қайтарады.

en: DATE(year;month;date)
kk: DATE(жыл;ай;күн)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
kk: DATE(2000;5;25) қайтаратыны 25.05.2000

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
kk: TIME() функциясы жергілікті пішіміндегі уақытты қайтарады.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
kk: TIME(сағат;минут;секунд)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
kk: TIME(10;2;2) қайтаратыны 10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
kk: TIME(10;70;0) қайтаратыны 11:10:0

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
kk: TIME(10;-40;0) қайтаратыны 9:20:0

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
kk: HOURS() функциясы уақыт өрнегіндегі сағат санын қайтарады.

en: HOURS(time)
kk: HOURS(уақыт)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
kk: HOURS("10:5:2") қайтаратыны 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
kk: Келтірілген жыл кібісе болса ISLEAPYEAR() қайтаратыны True.

en: ISLEAPYEAR(year)
kk: ISLEAPYEAR(жыл)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
kk: ISLEAPYEAR(2000) қайтаратыны True

en: The function DAYSINMONTH() returns the number of days in the given year and month.
kk: DAYSINMONTH() функциясы келтірілген жыл мен айының күндер санын қайтарады.

en: DAYSINMONTH(year;month)
kk: DAYSINMONTH(жыл;ай)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
kk: DAYSINMONTH(2000;2) қайтаратыны 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
kk: DAYSINYEAR() функциясы келтірілген жылдағы күндер санын қайтарады.

en: DAYSINYEAR(year)
kk: DAYSINYEAR(жыл)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
kk: DAYSINYEAR(2000) қайтаратыны 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
kk: WEEKSINYEAR() функциясы келтірілген жылдағы апталар санын қайтарады.

en: WEEKSINYEAR(year)
kk: WEEKSINYEAR(жыл)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
kk: WEEKSINYEAR(2000) қайтаратыны 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
kk: MINUTES() функциясы уақыт өрнегіндегі минут санын қайтарады.

en: MINUTES(time)
kk: MINUTES(уақыт)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
kk: MINUTES("10:5:2") қайтаратыны 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
kk: SECONDS() функциясы уақыт өрнегіндегі секунд санын қайтарады.

en: SECONDS(time)
kk: SECONDS(уақыт)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
kk: SECONDS("10:5:2") қайтаратыны 2

en: Number of day in week (1..7)
kk: Күннің аптадағы нөмірі (1..7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
kk: DAYNAME() функциясы келтірілген күннің аптадағы нөміріне (1..7) сәйкесті күннің атауын қайтарады. Кейбір елдерде аптаның бірінші күні Дүйсенбі, кейбірлерде - Жексенбі.

en: DAYNAME(weekday)
kk: DAYNAME(апта_күні)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
kk: DAYNAME(1) қайтаратыны Дүйсенбі (апта Дүйенбіден басталатын болса)

en: Number of month (1..12)
kk: Айдың нөмірі (1..12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
kk: MONTHNAME() функциясы келтірілген айдың нөміріне (1...12) сәйкесті ай атауын қайтарады.

en: MONTHNAME(number)
kk: MONTHNAME(нөмір)

en: MONTHNAME(5) returns May
kk: MONTHNAME(5) қайтаратыны Мамыр

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
kk: CURRENTDATE() функциясы бүгінгі күнді қайтарады. Бұл TODAY функциясының баламасы.

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
kk: CURRENTDATE() қайтаратыны "24.11.2007"

en: The TODAY() function returns the current date.
kk: TODAY() функциясы бүгінгі күнді қайтарады.

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
kk: TODAY() қайтаратыны "24.11.2007"

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
kk: NOW() функциясы қазіргі күнді мен уақытты қайтарады. Бұл CURRENTDATETIME функциясымен бірдей, басқа қолданбалармен үйлесімділік болсын деп енгізілген.

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
kk: NOW() қайтаратыны "Сенбі 24 Қараша 2007 19:12:01"

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
kk: CURRENTDATETIME() функциясы қазіргі күн мен уақытты қайтарады.

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
kk: CURRENTDATETIME() қайтаратыны "Сенбі 24 Қараша 2007 19:12:01"

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
kk: CURRENTTIME() функциясы жергілікті пішіміндегі қазіргі уақытты қайтарады.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
kk: CURRENTTIME() қайтаратыны "19:12:01"

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
kk: EASTERSUNDAY() функциясы көрсетілген жылдағы (католик) Пасха мейрамы келетін күнін қайтарады.

en: EASTERSUNDAY(year)
kk: EASTERSUNDAY(жыл)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
kk: EASTERSUNDAY(2007) қайтаратыны "07.04.2007"

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
kk: ISOWEEKNUM() функциясы келтірілген күннің аптасының нөмірін қайтарады. Бұл функция ISO8601 стандартына бағынады: апта Дүйсенбіден басталып Жексенбімен аяқталады. Жылдың бірінші аптасы деп бірінші Бейсенбісі бар аптасы есептеледі.

en: ISOWEEKNUM(date)
kk: ISOWEEKNUM(күн)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
kk: ISOWEEKNUM(A1) қайтаратыны 47 егер A1 ұяшығында "24.11.2007" болса.

en: The WEEKNUM() function returns the non-ISO week number in which the date falls into.
kk: WEEKNUM() функциясы келтірілген күннің аптасының (ISO-стандартты емес) нөмірін қайтарады.

en: WEEKNUM(date; method)
kk: WEEKNUM(күн; тәсіл)

en: WEEKNUM(A1; 1) returns 11 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Sunday (1, this is the default if Method is omitted.)
kk: WEEKNUM(A1; 1), егер A1 ұяшығында "09.03.2008" деп тұрса, қайтаратыны 11. Бұл жексенбіден басталатын жылдың апта нөмірі (тәсілі келтірілмесе - әдеттегісі: 1).

en: WEEKNUM(A1; 2) returns 10 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Monday (2)
kk: WEEKNUM(A1; 2), егер A1 ұяшығында "09.03.2008" деп тұрса қайтаратыны 10.. Бұл - дүйсенбіден (2) басталатын жылдың апта нөмірі

en: First date
kk: Бірінші күн

en: Second date
kk: Екінші күн

en: interval
kk: аралық

en: The DATEDIF() function returns the difference between two dates.
kk: DATEDIF() функциясы екі күн аралығын қайтарады.

en: Interval must be one of the following: "m": month; "d": days; "y": complete years; "ym": month excluding years; "yd": days excluding years; "md": days excluding months and years
kk: Аралық дегені келесінің бірі болу керек: "m": айлар; "d": күндер; "y": толық жылдар; "ym": айларсыз жылдар; "yd": күндерсіз жылдар; "md": күндерсіз айлар мен жылдар

en: DATEDIF(first date; second date; interval)
kk: DATEDIF(күн1; күн2; аралық)

en: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of days 1626
kk: DATEDIF(A1;A2;"d"), A1 ұяшығында "1 қантар 1995" және A2 ұяшығында "15 маусым 1999" болса, қайтаратыны күндер саны 1626

en: DATEDIF(A1;A2;"m") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of months 53
kk: DATEDIF(A1;A2;"m"), A1 ұяшығында "1 қантар 1995" және A2 ұяшығында "15 маусым 1999" болса, қайтаратыны айлар саны 53

en: The YEARFRAC() function returns the number of full days between start date and end date according to the basis.
kk: YEARFRAC() функциясы негіз параметріне жүгініп екі күннің арасындағы толық күндер санын есептейді.

en: Basis must be one of the following: 0 = 30/360 US, 1 = Actual/actual, 2 = Actual/360, 3 = Actual/365, 4 = European 30/360
kk: Негіз дегені келесінің бірі болу керек: 0 = 30/360 АҚШ, 1 = Шындықтағы/шындықтағы, 2 = Шындықтағы/360, 3 = Шындықтағы/365, 4 = 30/360 Еуропа

en: YEARFRAC(start date; end date; basis)
kk: YEARFRAC(бастапқы_күн; соңғы_күн; негізі)

en: Start date
kk: Бастапқы күн

en: Working days
kk: Жұмыс күндері

en: Holidays
kk: Демалыстар

en: The WORKDAY() function returns the date which is working days from the start date.
kk: WORKDAY() функциясы келтірілген күннен бастап көрсетілген күндер аралығындағы жұмыс күндерін қайтарады.

en: Holidays must be one of the following: number = days to add, a single date or an array of dates.
kk: Демалыстар деген параметрі келесінің бірі: сан = қосылатын күндер, нақты бір күн, күндер жиымы.

en: WORKDAY(start date; days; holidays)
kk: WORKDAY(бастапқы_күн; күндер; демалыстар)

en: if B9 is "01/01/2001", D3 is "01/03/2001", D4 is "01/04/2001" then WORKDAY(B9;2;D3:D4) returns "Fri Jan 5 2001"
kk: B9 ұяшығында "01.01.2001", D3 ұяшығында "03.01.2001", D4 ұяшығында "04.01.2003" болса WORKDAY(B9;2;D3:E4) қайтаратыны "05.01.2001"

en: End date
kk: Соңғы күн

en: The NETWORKDAY() function returns the number of working days between startdate and enddate.
kk: NETWORKDAY() функциясы екі күннің арасындағы жұмыс күндер санын қайтарады.

en: NETWORKDAY(start date; end date; holidays)
kk: NETWORKDAY(күн1; күн2; демалыстар)

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") returns 5 workdays
kk: NETWORKDAY("01.01.2001";"08.01.2001") кайтаратыны 5 жұмыс күн

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) returns 3 workdays
kk: NETWORKDAY("01.01.2001";"08.01.2001";2) кайтаратыны 3 жұмыс күн

en: DATE2UNIX() function converts a date and time value to unix time.
kk: DATE2UNIX() функциясы күн мен уақытын UNIX уақытына аударады.

en: A unix time is the number of seconds after midnight January 1st, 1970.
kk: UNIX уақыты деген 1970 жылғы 1 қантар басынан өткен секундтар саны.

en: DATE2UNIX(date)
kk: DATE2UNIX(күн)

en: DATE2UNIX("01/01/2000") returns 946,684,800
kk: DATE2UNIX("01.01.2000") қайтаратыны 946 684 800

en: Unixtime
kk: Unix_уақыты

en: UNIX2DATE() function converts unix time to a date and time value.
kk: UNIX2DATE() функциясы unix уақытын кәдімгі күн мен уақытына аударады.

en: UNIX2DATE(unixtime)
kk: UNIX2DATE(unix_уақыты)

en: UNIX2DATE(0) returns 1970-01-01
kk: UNIX2DATE(0) қайтаратыны 01.01.1970

en: Engineering
kk: Инженерлік

en: Base
kk: Негізі

en: MinLength
kk: МинҰзындығы

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
kk: BASE() функциясы 10-негізді санды негізі 2-ден 36-ға дейінгі санның таңбалар жолына аударады.

en: BASE(number;base;prec)
kk: BASE(сан;негізі;дәлділігі)

en: BASE(128;8) returns "200"
kk: BASE(128;8) қайтаратыны "200"

en: Where the function is evaluated
kk: Функцияның аргументі

en: Order of the function
kk: Функцияның реті

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
kk: BESSELI() функциясы модификацияланған Бессел In(x) функциясын есептейді.

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
kk: BESSELI(0,7;3) қайтаратыны 0,007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
kk: BESSELJ() Бессел функциясын есептейді.

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
kk: BESSELJ(0,89;3) қайтаратыны 0,013974004

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
kk: BESSELK() функциясы модификацияланған Бессел функциясын есептейді. Бұл Бессел функциясын таза жорамал аргументімен есептегенге тең.

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
kk: BESSELK(3;9) қайтаратыны 397,95880

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
kk: BESSELY() функциясы Бессел функциясын есептейді. Бұл функция сонымен қатар Вебер функциясы немесе Нейман функциясы деп аталады.

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
kk: BESSELY(4;2) нәтижесі 0,215903595

en: From unit
kk: Өлшем бірлігінен

en: To unit
kk: Өлшем бірлігіне

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
kk: CONVERT() функциясы бір өлшем жүйесінен басқа өлшем жүйесіне аударып береді.

en: Supported mass units: g (gram), sg (pieces), lbm (pound), u (atomic mass), ozm (ounce), stone, ton, grain, pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).
kk: Түсінетін масса бірліктері: g (грамм), sg (пиіс), lbm (фунт), u (атомдық масса), ozm (унция), stone (стоун), ton (тонна), grain (гран), pweight (пенниуейт), hweight (хандретуейт).

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
kk: Түсінетін қашықтық бірліктері: m (метр), in (дюйм), ft (фут), mi (миля), Nmi (теңіз миля), ang (Ангстрем), parsec (парсек), lightyear (жарықтық жыл).

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
kk: Түсінетін қысым бірліктері: Pa (Паскаль), atm (атмосфера), mmHg (сынап баған мм), psi (фунт/шаршы), Torr (Торр).

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
kk: Түсінетін күш бірліктері: N (Ньютон), dyn (дин), pound (фунт).

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
kk: Түсінетін энергия бірліктері: J (Джоуль), e (эрг), c (термодинамикалық калория), cal (халықаралық калория), eV (электронвольт), HPh (ат күші-сағат), Wh (Ватт-сағат), flb (фут-фунт), BTU (Британдық жылу бірлігі).

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
kk: Түсінетін қуат бірліктері:: W (Ватт), HP (ат күші), PS (Pferdestaerke [ат күші - немісше]).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
kk: Түсінетін магниттік бірліктері: T (Тесла), ga (Гаусс).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
kk: Түсінетін температура бірліктері: C (Цельсий градусы), F (Фаренгейт градусы), K (Кельвин).

en: Supported volume units: l (liter), tsp (teaspoon), tbs (tablespoon), oz (ounce liquid), cup, pt (pint), qt (quart), gal (gallon), barrel, m3 (cubic meter), mi3 (cubic mile), Nmi3 (cubic Nautical mile), in3 (cubic inch), ft3 (cubic foot), yd3 (cubic yard), GRT or regton (gross register ton).
kk: Түсінетін көлем бірліктері: l (литр), tsp (шай қасық), tbs (ас қасық), oz (сұйық унция), cup (шыныаяқ), pt (пинта), qt (кварта), gal (галлон), barrel (баррель), m3 (текше метр), mi3 (текше миля), Nmi3 (текше теңіз миля), in3 (текше дюйм), ft3 (текше фут), yd3 (текше ярд), GRT не regton (үлкен регистр тоннасы).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
kk: Түсінетін аудан бірліктері: m2 (шаршы метр), mi2 (шаршы миля), Nmi2 (шаршы теңіз миля), in2 (шаршы дюйм), ft2 (шаршы фут), yd2 (шаршы ярд), acre (акр), ha (гектар).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
kk: Түсінетін жылдамдық бірліктері: m/s (метр/сек), m/h (метр/сағат), mph (миля/сағат), kn (узел).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
kk: Метрикалық бірліктердің алдына келесі префикстерді қоюға болады: E (экза, 1E+18), P (пета, 1E+15), T (тера, 1E+12), G (гига, 1E+09), M (мега, 1E+06), k (кило, 1E+03), h (гекто, 1E+02), e (дека, 1E+01), d (деци, 1E-01), c (санти, 1E-02), m (милли, 1E-03), u (микро, 1E-06), n (нано, 1E-09), p (пико, 1E-12), f (фемто, 1E-15), a (атто, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
kk: CONVERT(Сан; Қай_бірліктен; Қай_бірлікке)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
kk: CONVERT(32;"C";"F") нәтижесі 89,6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
kk: CONVERT(3;"lbm";"kg") нәтижесі 1,3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
kk: CONVERT(7,9;"cal";"J") нәтижесі 33,0757

en: Lower limit
kk: Төменгі_шек

en: Upper limit
kk: Жоғарғы_шек

en: The ERF() function returns the error function. With a single argument, ERF() returns the error function between 0 and that argument.
kk: ERF() функциясы қате функциясын есептейді. Жалғыз аргумент келтірілсе ERF() 0 мен сол аргумент шамасы арасындағы қате функциясын қайтарады.

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
kk: ERF(Төменгі_шек; Жоғарғы_шек)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
kk: ERF(0,4) нәтижесі 0,42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
kk: ERF() функциясы толықтауыш қате функциясын есептейді.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
kk: ERFC(Төменгі_шек; Жоғарғы_шек)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
kk: ERFC(0,4) нәтижесі 0,57160764

en: The value to convert
kk: Аударатын шама

en: The minimum length of the output
kk: Шығысының ең кысқа ұзындығы

en: DEC2BIN(value)
kk: DEC2BIN(мән)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
kk: DEC2BIN(12) қайтаратыны "1100"

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
kk: DEC2BIN(55) қайтаратыны "110111"

en: DEC2HEX(value)
kk: DEC2HEX(мән)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
kk: DEC2HEX(12) қайтаратыны "c"

en: DEC2HEX(55) returns "37"
kk: DEC2HEX(55) қайтаратыны "37"

en: DEC2OCT(value)
kk: DEC2OCT(мән)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
kk: DEC2OCT(12) қайтаратыны "14"

en: DEC2OCT(55) returns "67"
kk: DEC2OCT(55) қайтаратыны "67"

en: OCT2BIN(value)
kk: OCT2BIN(мән)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
kk: OCT2BIN("12") қайтаратыны "1010"

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
kk: OCT2BIN("55") қайтаратыны "101101"

en: OCT2DEC(value)
kk: OCT2DEC(мән)

en: OCT2DEC("12") returns 10
kk: OCT2DEC("12") қайтаратыны 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
kk: OCT2DEC("55") қайтаратыны 45

en: OCT2HEX(value)
kk: OCT2HEX(мән)

en: OCT2HEX("12") returns "A"
kk: OCT2HEX("12") қайтаратыны "A"

en: OCT2HEX("55") returns "2D"
kk: OCT2HEX("55") қайтаратыны "2D"

en: BIN2DEC(value)
kk: BIN2DEC(мән)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
kk: BIN2DEC("1010") қайтаратыны 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
kk: BIN2DEC("11111") қайтаратыны 31

en: BIN2OCT(value)
kk: BIN2OCT(мән)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
kk: BIN2OCT("1010") қайтаратыны "12"

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
kk: BIN2OCT("11111") қайтаратыны "37"

en: BIN2HEX(value)
kk: BIN2HEX(мән)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
kk: BIN2HEX("1010") қайтаратыны "a"

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
kk: BIN2HEX("11111") қайтаратыны "1f"

en: HEX2DEC(value)
kk: HEX2DEC(мән)

en: HEX2DEC("a") returns 10
kk: HEX2DEC("a") қайтаратыны 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
kk: HEX2DEC("37") қайтаратыны 55

en: HEX2OCT(value)
kk: HEX2OCT(мән)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
kk: HEX2OCT("a") қайтаратыны "12"

en: HEX2OCT("37") returns "67"
kk: HEX2OCT("37") қайтаратыны "67"

en: HEX2BIN(value)
kk: HEX2BIN(мән)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
kk: HEX2BIN("a") қайтаратыны "1010"

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
kk: HEX2BIN("37") қайтаратыны "110111"

en: Real coefficient
kk: Нақтылы бөлігінің коэффициенті

en: Imaginary coefficient
kk: Жорамалды бөлігінің коэффициенті

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
kk: COMPLEX(x;y) комплекс санды x+yi түрінде құрып береді.

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
kk: COMPLEX(1,2;3,4) қайтаратыны "1,2+3,4i"

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
kk: COMPLEX(0;-1) қайтаратыны "-i"

en: Complex number
kk: Комплекс сан

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
kk: IMAGINARY(жол) комплекс санның жорамалды бөлігінің коэфициентін қайтарады.

en: IMAGINARY(string)
kk: IMAGINARY(жол)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
kk: IMAGINARY("1,2+3,4i") қайтаратыны 3,4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
kk: IMAGINARY("1,2") қайтаратыны 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
kk: IMREAL(жол) комплекс санның нақтылы бөлігінің коэффициентін қайтарады.

en: IMREAL(string)
kk: IMREAL(жол)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
kk: IMREAL("1,2+3,4i") қайтаратыны 1,2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
kk: IMREAL("1,2i") қайтаратыны 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
kk: IMCOS(жол) комплекс санның косинусын қайтарады.

en: IMCOS(string)
kk: IMCOS(жол)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
kk: IMCOS("1+i") қайтаратыны "0,83373-0,988898i"

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
kk: IMCOS("12i") қайтаратыны 81 377,4

en: The IMCOSH(string) returns the hyperbolic cosine of a complex number.
kk: IMCOSH(жол) комплекс санның гиперболалық косинусын қайтарады.

en: IMCOSH(string)
kk: IMCOSH(жол)

en: IMCOSH("1+i") returns "0.83373+0.988898i"
kk: IMCOSH("1+i") қайтаратыны "0,83373+0,988898i"

en: IMCOSH("12i") returns 0.84358
kk: IMCOSH("12i") қайтаратыны 0,84358

en: The IMCOT(string) returns the cotangent of a complex number.
kk: IMCOЕ(жол) комплекс санның котангенсін қайтарады.

en: IMCOT(string)
kk: IMCOT(жол)

en: IMCOT("1+i") returns "0.21762-0.86801i"
kk: IMCOT("1+i") қайтаратыны "0.21762-0.86801i"

en: The IMCSC(string) returns the cosecant of a complex number.
kk: IMCSC(жол) комплекс санның косекансын қайтарады.

en: IMCSC(string)
kk: IMCSC(жол)

en: IMCSC("1+i") returns "0.62151-0.30393i"
kk: IMCSC("1+i") қайтаратыны "0.62151-0.30393i"

en: The IMCSCH(string) returns the hyperbolic cosecant of a complex number.
kk: IMCSCH((жол) комплекс санның гиперболалық косекансын қайтарады.

en: IMCSCH(string)
kk: IMCSCH(жол)

en: IMCSCH("1+i") returns "0.30393-i0.62151"
kk: IMCSCH("1+i") қайтаратыны "0.30393-i0.62151"

en: The IMSEC(string) returns the secant of a complex number.
kk: IMSEC((жол) комплекс санның секансын қайтарады.

en: IMSEC(string)
kk: IMSEC(жол)

en: IMSEC("1+i") returns "0.49833+i0.59108"
kk: IMSEC("1+i") қайтаратыны "0.49833+i0.59108"

en: The IMSECH(string) returns the hyperbolic secant of a complex number.
kk: IMSECH(жол) комплекс санның гиперболалық секансын қайтарады.

en: IMSECH(string)
kk: IMSECH(жол)

en: IMSECH("1+i") returns "0.49833-i0.59108"
kk: IMSECH("1+i") қайтаратыны "0.49833-i0.59108"

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
kk: IMSIN(жол) функциясы комплекс санның синусын қайтарады.

en: IMSIN(string)
kk: IMSIN(жол)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
kk: IMSIN("1+i") қайтаратыны "1,29846+0,634964i"

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
kk: IMSIN("1,2") қайтаратыны -0,536573

en: The IMSINH(string) function returns the hyperbolic sine of a complex number.
kk: IMSINH(жол) функциясы комплекс санның гиперболалық синусын қайтарады.

en: IMSINH(string)
kk: IMSINH(жол)

en: IMSINH("1+i") returns "0.63496+1.29846i"
kk: IMSINH("1+i") қайтаратыны "0,63496+1,29846i"

en: IMSINH("1.2") returns 1.50946
kk: IMSINH("1,2") қайтаратыны 1,50946

en: The IMTAN(string) function returns the tangent of a complex number.
kk: IMTAN(жол) функциясы комплекс санның тангенсін қайтарады.

en: IMTAN(string)
kk: IMTAN(жол)

en: IMTAN("1+i") returns "0.27175+1.08392i"
kk: IMTAN("1+i") қайтаратыны "0,27175+1,08392i"

en: IMTAN("1.2") returns 2.57215
kk: IMTAN("1,2") қайтаратыны 2,57215

en: The IMTANH(string) function returns the hyperbolic tangent of a complex number.
kk: IMTANH(жол) функциясы комплекс санның гиперболалық тангенсін қайтарады.

en: IMTANH(string)
kk: IMTANH(жол)

en: IMTANH("1+i") returns "1.08392+0.27175i"
kk: IMTANH("1+i") қайтаратыны "1,08392+0,27175i"

en: IMTANH("1.2") returns 0.83365
kk: IMTANH("1,2") қайтаратыны 0,83365

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
kk: IMEXP(жол) комплексті санның экспонентасын қайтарады.

en: IMEXP(string)
kk: IMEXP(жол)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
kk: IMEXP("2-i") қайтаратыны "3,99232-6,21768i"

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
kk: IMEXP("12i") қайтаратыны "0,843854-0,536573i"

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
kk: IMLN(жол) комплекс санның натурал логарифмін қайтарады.

en: IMLN(string)
kk: IMLN(жол)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
kk: IMLN("3-i") қайтаратыны "1,15129-0,321751i"

en: IMLN("12") returns 2.48491
kk: IMLN("12") қайтаратыны 2,48491

en: The IMLOG2(string) returns the base-2 logarithm of a complex number.
kk: IMLOG2(жол) комплекс санның негізі 2 логарифмін қайтарады.

en: IMLOG2(string)
kk: IMLOG2(жол)

en: IMLOG2("3+4i") returns "2.321928+1.337804i"
kk: IMLOG2("3+4i") қайтаратыны "2,321928+1,337804i"

en: The IMLOG10(string) returns the base-10 logarithm of a complex number.
kk: IMLOG10(жол) комплекс санның негізі 10 логарифмін қайтарады.

en: IMLOG10(string)
kk: IMLOG10(жол)

en: IMLOG10("3+4i") returns "0.69897+0.402719i"
kk: IMLOG10("3+4i") қайтаратыны "0,69897+0,402719i"

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
kk: IMSQRT(жол) комплекс санның квадрат түбірін қайтарады.

en: IMSQRT(string)
kk: IMSQRT(жол)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
kk: IMSQRT("1+i") қайтаратыны "1,09868+0,45509i"

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
kk: IMSQRT("1,2i") қайтаратыны "0,774597+0,774597i"

en: Power
kk: Дәреже

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
kk: IMPOWER(жол) комплекс санды дәрежеге шығарып береді.

en: IMPOWER(string)
kk: IMPOWER(жол)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
kk: IMPOWER("4-i";2) қайтаратыны "15-8i"

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
kk: IMPOWER("1,2";2) қайтаратыны 1,44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
kk: IMSUM() бірнеше комплекс сандар қосындысын x+yi түрінде қайтарады.

en: IMSUM(value;value;...)
kk: IMSUM(мән;мән;...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
kk: IMSUM(1,2;"3,4+5i") қайтаратыны "4,6+5i"

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
kk: IMSUM(1,2;"1i") қайтаратыны "1,2+i"

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
kk: IMDIV() бірнеше комплекс сандарының бір-біріне бөлу нәтижесін x+yi түрінде қайтарады.

en: IMDIV(value;value;...)
kk: IMDIV(мән;мән;...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
kk: IMDIV(1,2;"3,4+5i") қайтаратыны "0,111597-0,164114i"

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
kk: IMDIV("12+i";"12-i") қайтаратыны "0,986207+0,16551i"

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
kk: IMSUB() бірнеше комплекс сандарының азайту амалдар нәтіжесін x+yi түрінде қайтарады.

en: IMSUB(value;value;...)
kk: IMSUB(мән;мән;...)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
kk: IMSUB(1,2;"3,4+5i") қайтаратыны "-2,2-5i"

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
kk: IMSUB(1,2;"1i") қайтаратыны "1,2-i"

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
kk: IMPRODUCT() бірнеше комплекс сандарының бір-біріне көбейту нәтижесін x+yi түрінде қайтарады.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
kk: IMPRODUCT(мән;мән;...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
kk: IMPRODUCT(1,2;"3,4+5i") қайтаратыны "4,08+6i"

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
kk: IMPRODUCT(1,2;"1i") қайтаратыны "+1,2i"

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
kk: IMCONJUGATE(комплекс_сан) комплекс санның түйіндес санын x+yi түрінде қайтарады.

en: IMCONJUGATE(complex number)
kk: IMCONJUGATE(комплекс_сан)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
kk: IMCONJUGATE("1,2+5i") қайтаратыны "1,2-5i"

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
kk: IMCONJUGATE("-i") қайтаратыны "i"

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
kk: IMCONJUGATE("12") қайтаратыны "12"

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
kk: IMARGUMENT(комплекс_сан) функциясы x+yi түрдегі комплекс санның (полярлық түрінің) аргументін қайтарады.

en: IMARGUMENT(complex number)
kk: IMARGUMENT(комплекс_сан)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
kk: IMARGUMENT("1,2+5i") қайтаратыны 0,6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
kk: IMARGUMENT("-i") қайтаратыны -1,57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
kk: IMARGUMENT("12") қайтаратыны "#Div/0"

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
kk: IMABS(комплекс_сан) функциясы x+yi түрдегі комплекс санның модулін қайтарады.

en: IMABS(complex number)
kk: IMABS(комплекс_сан)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
kk: IMABS("1,2+5i") қайтаратыны 5,1419

en: IMABS("-i") returns 1
kk: IMABS("-i") қайтаратыны 1

en: IMABS("12") returns 12
kk: IMABS("12") қайтаратыны 12

en: Floating point value
kk: Жылжымалы үтірлі сан

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
kk: DELTA() функциясы x пен y тең болса 1-ді қайтарады, әйтпесе 0-ді қайтарады. y келтірілмесе, ол 0 деп саналады.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
kk: DELTA(1,2; 3,4) қайтаратыны 0

en: DELTA(3; 3) returns 1
kk: DELTA(3; 3) қайтаратыны 1

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
kk: DELTA(1; TRUE) қайтаратыны 1

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
kk: GESTEP() функциясы x саны y санынан артық не тең болса 1-ді қайтарады, әйтпесе 0-ді қайтарады. y келтірілмесе, ол 0 деп саналады.

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
kk: GESTEP(1,2; 3,4) қайтаратыны 0

en: GESTEP(3; 3) returns 1
kk: GESTEP(3; 3) қайтаратыны 1

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
kk: GESTEP(0,4; TRUE) қайтаратыны 0

en: GESTEP(4; 3) returns 1
kk: GESTEP(4; 3) қайтаратыны 1

en: Financial
kk: Қаржылық

en: Issue date
kk: Шығарлым күні

en: First interest
kk: Алғашқы төлемі

en: Settlement
kk: Есеп айырысу күні

en: Annual rate of security
kk: Кұнды қағаздың жылдық мөлшерлемесі

en: Par value
kk: Номиналы

en: Number of payments per year
kk: Жылдық төлемдер саны

en: Day counting basis
kk: Мерзімін санау тәсілі

en: The ACCRINT function returns accrued interest for a security which pays periodic interest. Allowed frequencies are 1 - annual, 2 - semi-annual or 4 - quarterly. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
kk: ACCRINT функциясы мезгілді түрде төленетін құнды қағаз пайыз мөлшерлемесін есептеп береді. Төлемдер жиілігі: 1 - жылдық, 2 - жарты жылдық, 4 - ширек жылдық. Күндерді санау тәсілі: 0: АҚШтық 30/360 (әдеттегісі), 1: шын күндер саны 2: шын күндер/360, 3: шын күндер/365 or 4: Еуропалық 30/360

en: ACCRINT(issue; first interest; settlement; rate; par; frequency; basis)
kk: ACCRINT(шығ_күні; алғаш_төлем; есеп_айыр_күні; пайыз_мөлшер; номиналы; төлем_жиілігі; күн_санау_тәсілі)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
kk: ACCRINT("28.02.2001"; "31.08.2001"; "01.05.2001"; 0,1; 1000; 2; 0) қайтаратыны 16,944

en: The ACCRINTM function returns accrued interest for a security which pays interests at maturity date. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
kk: ACCRINTM функциясы өтеу күнінде біржолата төленетін құнды қағаз өсім мөлшерлемесін есептеп береді. Күндерді санау тәсілі: 0: АҚШтық 30/360 (әдеттегісі), 1: шын күндер саны 2: шын күндер/360, 3: шын күндер/365 or 4: Еуропалық 30/360.

en: ACCRINTM(issue; settlement; rate; par; basis)
kk: ACCRINTM(шығ_күні; есеп_айыр_күні; пайыз_мөлшер; номиналы; күн_санау_тәсілі)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
kk: ACCRINTM("28.02.2001"; "31.08.2001"; 0,1; 100) қайтаратыны 5,0278

en: Cost
kk: Бағасы

en: Pv
kk: Бастапқы баға

en: Fv
kk: Келешек баға

en: The AMORDEGRC function calculates the amortization value for the French accounting system using degressive depreciation.
kk: AMORDEGRC функциясы француз бухгалтерлік жүйесі бойынша дегрессивті өтеу тәсілімен амортизацияны есептейді.

en: AMORDEGRC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
kk: AMORDEGRC(Бағасы; сатыпАлуКүні; біріншіКезеңАяқтауы; қалдықҚұны; кезеңі; пайызМөлшер; күнСанауТәсілі)

en: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 228
kk: AMORDEGRC( 1000; "01.02.2006"; "31.12.2006"; 10; 0; 0,1; 1 ) қайтаратыны 228

en: P
kk: П

en: The AMORLINC function calculates the amortization value for the French accounting system using linear depreciation.
kk: AMORLINC функциясы француз бухгалтерлік жүйесі бойынша біркелкі өтеу тәсілімен амортизацияны есептейді.

en: AMORLINC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
kk: AMORLINC( Бағасы; сатыпАлуКүні; біріншіКезеңАяқтауы; қалдықҚұны; кезеңі; пайызМөлшер; күнСанауТәсілі)

en: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 91.256831
kk: AMORLINC( 1000; "01.02.2004"; "31.12.2004"; 10; 0; 0,1; 1 ) қайтаратыны 91,256831

en: Principal
kk: Бастапқы капитал

en: Interest rate
kk: Өсім мөлшерлемесі

en: Periods per year
kk: Жылдағы кезеңдер

en: Years
kk: Жылдар

en: The COMPOUND() function returns the value of an investment, given the principal, nominal interest rate, compounding frequency and time. For example: $5000 at 12% interest compounded quarterly for 5 years will become COMPOUND(5000;0.12;4;5) or $9030.56.
kk: COMPOUND() функциясы салымдын өсуін есептеп береді. Келтірілетін мәліметтер: салған бастпқы капитал, жылдық өсім мөлшерлемесі, өсімді қосу жиілігі және салым мерзімі. Мысалы, $5000 салымы тоқсан сайын қосылатын 12% жылдық өсімінде, 5 жылда COMPOUND(5000;0,12;4;5) яғни $9030,56 дейін өседі.

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
kk: COMPOUND(бастапқы_капитал;өсім_мөлшер;жылдағы_кезен_саны;мерзімі)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
kk: COMPOUND(5000;0,12;4;5) нәтижесі 9030,56

en: The CONTINUOUS() function calculates the return on continuously compounded interest, given the principal, nominal rate and time in years. For example: $1000 earning 10% for 1 year becomes CONTINUOUS(1000;.1;1) or $1105.17.
kk: CONTINUOUS() функциясы салымдын үздіксіз қосылатын (күрделі пайыз) мөлшерлеме бойынша өсуін есептеп береді. Келтірілетін мәліметтер: салған бастапқы капитал, жылдық өсім мөлшерлерме, және салым мерзімі. Мысалы, $1000 салымы 12% жылдық өсімінде 1 жылда CONTINUOUS(1000;.1;1) яғни $1105,17 дейін өседі.

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
kk: CONTINUOUS(1000;0,1;1) нәтижесі 1105,17

en: Maturity
kk: Өтеу күні

en: Frequency
kk: Жиілігі

en: The COUPNUM function returns the number of coupons to be paid between the settlement and the maturity. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
kk: COUPNUM функциясы есеп айырысу кезбен өтеу күні кезге дейінгі төленетін купондар санын есептеп береді. Күндерді санау тәсілі: 0: АҚШтық 30/360 (әдеттегісі), 1: шын күндер саны 2: шын күндер/360, 3: шын күндер/365 or 4: Еуропалық 30/360.

en: COUPNUM(settlement; maturity; frequency; basis)
kk: COUPNUM(есеп_айырсу_кезі; өтеу_күні; жиілік; күн_санау_тәсілі)

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
kk: COUPNUM("28.02.2001"; "31.08.2001"; 2; 0) қайтаратыны 1

en: rate
kk: мөлшерлемесі

en: periods
kk: кезеңдері

en: value
kk: салымы

en: start
kk: бастауы

en: end
kk: соңы

en: type
kk: түрі

en: Calculates the cumulative interest payment.
kk: Жалпы төленетін өсім мөлшерлемесін есептеп береді.

en: CUMIPMT(rate; periods; value; start; end; type)
kk: CUMIPMT(мөлшерлемесі; кезеңдері; салым; басталуы; соңы; түрі)

en: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -3562,187023
kk: CUMIPMT( 0,06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) нәтижесі -3562,187023

en: Calculates the cumulative principal payment.
kk: Жалпы төленетін капитал салымын есептеп береді.

en: CUMPRINC(rate; periods; value; start; end; type)
kk: CUMPRINC(пайызы; кезеңдері; салым; басталуы; соңы; түрі)

en: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -11904.054201
kk: CUMPRINC( 0,06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) нәтижесі -11904,054201

en: Salvage
kk: Қалдық кұны

en: Life
kk: Пайдалану мерзімі

en: Period
kk: Кезеңі

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
kk: DB() функциясы келтірілен кезеңдегі мүліктің амортизациясын біркелкі өтеу тәсілімен есептеп береді. Айын келтірмеуге болады, келтірілмегенде ол 12 деп есептеледі.

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
kk: DB(бағасы; қалдық_кұны; пайдалану_мерзімі; кезең [;айы])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
kk: DB(8000;400;6;3) нәтижесі 1158,40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
kk: DB(8000;400;6;3;2) нәтижесі 1783,41

en: Factor
kk: Коэффициенті

en: The DDB() function calculates the depreciation of an asset for a given period using the arithmetic-declining method. The factor is optional, if omitted it is assumed to be 2. All the parameter must be greater than zero.
kk: DDB() функциясы келтірілен кезеңдегі мүліктің амортизациясын тездетіп өтеу тәсілімен есептеп береді. Коэффициентін келтірмеуге болады, келтірілмегенде ол 2 деп есептеледі. Қалған параметрлері нөлден артық болу керек.

en: DDB(cost; salvage value; life; period [;factor])
kk: DDB(бағасы; қалдық_кұны; пайдалану_мерзімі; кезеңі [;коэффициенті])

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
kk: DDB(75000;1;60;12;2) қайтаратыны 1721,81

en: Price per $100 face value
kk: Номинал бойынша әрбір $100 бағасы

en: Redemption
kk: Өтеп алу

en: The DISC function returns the discount rate for a security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
kk: DISC функциясы құнды қағазы бойынша дисконт мөлшерлемесін есептеп береді. Күндерді санау тәсілі: 0: АҚШтық 30/360 (әдеттегісі), 1: шын күндер саны 2: шын күндер/360, 3: шын күндер/365 or 4: Еуропалық 30/360.

en: DISC(settlement; maturity; par; redemption [; basis ] )
kk: DISC(есеп_айырсу_кезі; өтеу_күні; номиналы; өтеу_бағасы[; күн_санау_тәсілі] )

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
kk: DISC("28.02.2001"; "31.08.2001"; 12; 14) қайтаратыны 0,2841

en: Fractional Dollar
kk: Бөлшекті доллар

en: Fraction
kk: Бөлшек

en: The DOLLARDE() function returns a dollar price expressed as a decimal number. The fractional dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
kk: DOLLARDE() функциясы кәдімгі бөлшек түріндегі бағаны ондық бөлшегіне айналдырып береді. Келтіретіні бөлшекті сан және бүтін бөлгіш саны

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
kk: DOLLARDE(бөлшекті_баға; бөлгіші)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
kk: DOLLARDE(1,02; 16) - бұл 1 бүтін 2/16 дегенді келтіргені - қайтаратыны 1,125

en: Decimal Dollar
kk: Ондық бөлшекті доллар

en: The DOLLARFR() function returns a dollar price expressed as a fraction. The decimal dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
kk: DOLLARFR() функциясы ондық бөлшек түріндегі бағаны кәдімгі бөлшегіне айналдырып береді. Келтіретіні ондық бөлшекті сан және керек бүтін бөлгіш саны

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
kk: DOLLARFR(бөлшекті_баға; бөлгіші)

en: DOLLARFR(1.125; 16) returns 1.02. (1 + 2/16)
kk: DOLLARFR(1,125; 16) қайтаратыны 1,02. Бұл (1 + 2/16) деген сан

en: Rate
kk: Өсім мөлшерлемесі (ӨМ)

en: Present value (PV)
kk: Бастапқы сома (БС)

en: Future value (FV)
kk: Келешек сомасы (КС)

en: Returns the number of periods needed for an investment to retain a desired value.
kk: Салым неше кезеңнен кейін керек сомаға жететінін есептеп береді.

en: DURATION(rate; pv; fv)
kk: DURATION(өм; бс; кс)

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
kk: DURATION(0,1; 1000; 2000) қайтаратыны 7,27

en: Coupon
kk: Купон

en: Yield
kk: Табыс

en: Basis
kk: Тәсіл

en: Returns the Macauley duration of a fixed interest security in years.
kk: Өсім мөлшерлемесі өзгертілмейтін құнды қағаздың өтеу мерзімінің зілдеме орта жылдар санын есептеп береді.

en: DURATION_ADD(Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; Basis)
kk: DURATION_ADD(есеп_айырсу_кезі; өтеу_күні; купон; табысы; жиілігі; күн_санау_тәсілі)

en: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) returns 5.9937749555
kk: DURATION_ADD( "01.01.1998"; "01.01.2006"; 0,08; 0,09; 2; 1 ) қайтаратыны 5,9937749555

en: Nominal interest rate
kk: Номиналды өсім мөлшерлемесі

en: Periods
kk: Кезеңдері

en: The EFFECT() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). For example: 8% interest compounded monthly provides an effective yield of EFFECT(.08;12) or 8.3%.
kk: EFFECT() функциясы номиналды (жылдық) өсу мөлшерлеме негізінде эффективті мөлшерлемесін есептеп береді. Мысалы: 8% ай сайын берілетін өсім EFFECT (0,08;12) яғни 8,3% эффективті мөлшерлемеге тең.

en: EFFECT(nominal;periods)
kk: EFFECT(номинал;кезеңдері)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
kk: EFFECT(0,08;12) нәтижесі 0,083

en: The EFFECTIVE() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). It is the same as the EFFECT function.
kk: EFFECTIVE() функциясы номиналды (жылдық) өсім мөлшерлеме негізінде эффективті мөлшерлемесін есептеп береді. Бұл EFFECT функциясының баламасы.

en: EFFECTIVE(nominal;periods)
kk: EFFECTIVE(номинал;кезеңдері)

en: Currency
kk: Ақша

en: EURO(currency)
kk: EURO(валюта)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
kk: EURO("DEM") нәтижесі 1,95583

en: Source currency
kk: Аударатын валютасы

en: Target currency
kk: Керек валютасы

en: The EUROCONVERT() function converts a number from one national currency to another currency in the European monetary union by using EURO an intermediary. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), DEM (Germany), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LUF (Luxembourg), NLG (Netherlands), or PTE (Portugal).
kk: EUROCONVERT() функциясы көрсетілген Еуропалық ақша одағының бір ұлттық валютасындағы соманы басқасына еуро арқылы аударып береді. Валютасы келесі бірі болуға тиіс: ATS (Австрия), BEF (Бельгия), DEM (Германия), ESP (Испания), EUR (Еуро), FIM (Финляндия), FRF (Франция), GRD (Грекия), IEP (Ирландия), ITL (Италия), LUF (Люксембург), NLG (Нидерланд), PTE (Португалия).

en: EUROCONVERT(number; source currency; target currency)
kk: EUROCONVERT(сома; аударатын_валюта; керек_валюта)

en: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") equals 1.95583
kk: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") нәтижесі 1,95583

en: Present value
kk: Қазіргі сома

en: The FV() function returns the future value of an investment, given the yield and the time elapsed. If you have $1000 in a bank account earning 8% interest, after two years you will have FV(1000;0.08;2) or $1166.40.
kk: FV() функциясы өсім мөлшерлеме мен өтпек мерзімі негізінде салымның болашақ сомасын есептеп береді. Егер банк депозитінде $1000 болса, ол 8% өсім мөлшерлемесінде, екі жыл өткен соң FV(1000;0,08;2) яғни $1166,40 болады.

en: FV(present value;yield;periods)
kk: FV(қазіргі_сома;өсімі;кезеңдері)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
kk: FV(1000;0,08;2) нәтижесі 1166,40

en: Payment per period
kk: Кезең сайынғы төлемі

en: The FV_ANNUITY() function returns the future value of a stream of payments given the amount of the payment, the interest rate and the number of periods. For example: If you receive $500 per year for 20 years, and invest it at 8%, the total after 20 years will be FV_annuity(500;0.08;20) or $22,880.98. This function assumes that payments are made at the end of each period.
kk: FV_ANNUITY() функциясы мезгілдік төлемдер тізбегі, төлем сомалар мен өсім мөлшерлемесі және мерзімі негізінде, қандай сомаға дейін өсетінін есептеп береді. Мысалы: егер Сіз 20 жыл бойы 8% жылдық өсіміне жыл сайын $500 салып отырсаңыз, ол 20 жылдан кейін FV_annuity(500;0,08;20) яғни $22 880,98 болады. Функция төлемдер әр кезеңінің соңында жасалады деп есептейді.

en: FV_ANNUITY(amount;interest;periods)
kk: FV_ANNUITY(сома;өсімі;кезеңдер)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
kk: FV_ANNUITY(1000;0,05;5) нәтижесі 5525,63

en: Investment
kk: Салым

en: The INTRATE function returns the interest rate for a fully invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
kk: INTRATE функциясы құнды қағазға салғанының өсім мөлшерлемесін есептеп береді. Күндерді санау тәсілі: 0: АҚШтық 30/360 (әдеттегісі), 1: шын күндер саны 2: шын күндер/360, 3: шын күндер/365 or 4: Еуропалық 30/360s.

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
kk: INTRATE(есеп_айырсу_кезі; өтеу_күні; салым; өтеу_бағасы; күн_санау_тәсілі)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
kk: INTRATE("28.02.2001"; "31.08.2001"; 1000000; 2000000; 1) қайтаратыны 1,98

en: Number of periods
kk: Кезеңдер саны

en: Present values
kk: Қазіргі сома

en: Future value (optional)
kk: Болашақ сома (келтірілмеуі де мүмкін)

en: Type (optional)
kk: Түрі (келтірілмеуі де мүмкін)

en: IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
kk: IPMT мезгілдік төлемдер тізбегінің төлемінің өсімді төлеуге кететін сомасын есептеп береді.

en: Rate is the periodic interest rate.
kk: Өсімі - кезең сайын төленетін мөлшерлемесі.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPER for the last period.
kk: Өтеу кезеңі. Бірінші кезең үшін 1, соңғы кезеңі үшін КСаны.

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
kk: КСаны деген өтем етілетін кезеңдердің жалпы саны.

en: PV is the present value in the sequence of payments.
kk: БМ - өтем төлемдер тізбегіндегі қазіргі төлем мөлшері.

en: FV (optional) is the desired (future) value.  default: 0.
kk: КМ (келтірілімеуі де мүмкін) келешек мөлшері. Әдетте: 0.

en: Type (optional) defines the due date. 1 for payment at the beginning of a period and 0 (default) for payment at the end of a period.
kk: Түрі (келтірілмеуі де мүмкін) - төленетін кезі. Кезеңнің басында болса: 1. Кезеңнің аяғында болса: 0 (әдеттегісі).

en: The example shows the interest to pay in the last year of a three year loan. The interest rate is 10 percent.
kk: Мысал үшін үш жылдық қарыздың соңғы жылын өтейтін төлемінің өсім мөлшері есептелген. Жылдық өсімі 10 пайыз.

en: IPMT(Rate; Period; NPer; PV; FV; Type)
kk: IPMT(Өсімі; Кезеңі; КСаны; БМ; КМ; Түрі)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
kk: IPMT(0,1;3;3;8000) нәтижесі -292,45

en: Values
kk: Сомалары

en: Guess
kk: Жорамал

en: The IRR function calculates the internal rate of return for a series of cash flows.
kk: IRR функциясы түсімдер тізбегінің ішкі пайда нормасын есептеп береді.

en: IRR( Values[; Guess = 0.1 ] )
kk: IRR( Сомалар[; Жорамал = 0,1 ] )

en: Present values (PV)
kk: Бастапқы мөлшері (БМ)

en: Calculates the interest paid on a given period of an investment.
kk: Келтірілген кезеңінде салымға төленетін өсімін есептеп береді.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPer for the last period.
kk: Өтеу кезеңі. Бірінші кезең үшін 1, соңғы кезеңі үшін КСаны.

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
kk: КСаны деген өтем етілетін кезеңдердің жалпы саны.

en: ISPMT(Rate; Period; NPer; PV)
kk: ISPMT(Өсімі; Кезеңі; КСаны; БМ)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
kk: ISPMT(0,1; 1; 3; 8000000) нәтижесі -533333

en: Face value
kk: Номиналы

en: Coupon rate
kk: Купон мөлшерлемесі

en: Coupons per year
kk: Жылдағы купондар саны

en: Market interest rate
kk: Өсім мөлшерлеменің нарығы

en: The LEVEL_COUPON() function calculates the value of a level-coupon bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond with semi-annual coupons at a rate of 13% that matures in 4 years is worth LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) or $1096.95.
kk: LEVEL_COUPON() функциясы купонды облигациясының бағасын есептеп береді. Мысалы: нарықтағы 10% жылдық мөлшерлемеде, 13% мөлшерлемелі жарты жылдық купонды 4 жылға шығарылған $1000-лық облигациясы LEVEL_COUPON(1000;0,13;2;4;0,1) яғни $1096,95 тұрады.

en: LEVEL_COUPON(face value;coupon rate;coupons per year;years;market rate)
kk: LEVEL_COUPON(номинал;купонның_мөлшер;жалдағы_купон_саны;жылдар; мөлшер_нарығы)

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
kk: LEVEL_COUPON(1000;0,13;2;4;0,1) нәтижесі 1096,95

en: The MDURATION() function will calculate the modified Macauley duration of a fixed interest security in years.
kk: MDURATION() функциясы пайызы өзгертілмейтін құнды қағаздың түрлендірілген өтеу мерзімінің зілдеме орта жылдар санын есептеп береді.

en: MDURATION( Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; [ Basis=0 ])
kk: MDURATION(есеп_айырсу_кезі; өтеу_күні; купон; мөлшері; жиілігі; [күн_санау_тәсілі=0])

en: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) returns 0.316321106
kk: MDURATION("01.02.2004"; "31.05.2004"; 0,08; 0,09; 2; 0) қайтаратыны 0,316321106

en: Reinvestment
kk: Қайта салым өсімі

en: The MIRR() function will calculate the modified internal rate of return (IRR) of a series of periodic investments.
kk: MIRR() функциясы мезгілді салым тізбегінің түрлендірілген ішкі пайда нормасын есептеп береді.

en: MIRR(values; investment; reinvestment)
kk: MIRR(сомалары; салым_өсімі; қайта_салым_өсімі)

en: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) equals 34.2823387842%
kk: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) нәтижесі 34.2823387842%

en: Effective interest rate
kk: Эффективті өсім мөлшерлемесі

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
kk: NOMINAL() функциясы эффективті (жылдық) өсім мөлшерлемесі мен оның төленетін кезеңдер мәліметінің негізінде номиналды (жариялайтын) өсім мөлшерлемесін есептеп береді. Мысалы: ай сайын төленетін 8% жылдық пайызы болу үшін NOMINAL(0,08;12) яғни номиналды 7.72% деп қою керек.

en: NOMINAL(effective;periods)
kk: NOMINAL(эффективті;кезңдер_саны)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
kk: NOMINAL(0,08;12) нәтижесі 0,0772

en: Payment
kk: Төлемі

en: Future value (FV - optional)
kk: Келешек мөлшері (КМ - келтірілмеу де болады)

en: Returns the number of periods of an investment.
kk: Салымдар кезеңдер санын қайтарады.

en: NPER(rate;payment;pv;fv;type)
kk: NPER(өсімі;төлемі;бм;км;түрі)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
kk: NPER(0,1; -100; 1000) нәтижесі 11

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
kk: NPER(0,06; 0; -10000; 20000 ;0) қайтаратыны 11,906

en: Values (array)
kk: Сомалар (жиым)

en: The net present value (NPV) for a series of periodic cash flows.
kk: Мезгілді төлемдер құратын жалпы қазіргі сомасы.

en: Computes the net present value for a series of periodic cash flows with the
                   discount rate Rate. Values should be positive if they are received as income, and
                       negative if the amounts are expenditure.
kk: Дисконт деп белгіленген жеңілдік пайызымен жасалған мезгілді
                     төлемдер құрған жалпы қазіргі сомасын есептейді. Кіріс сомалар оң сандар болады, шығын сомалары
                    теріс сандармен жазылады.

en: NPV(Rate; Values)
kk: NPV(Дисконт; Сомалар)

en: NPV(100%;4;5;7) = 4.125
kk: NPV(100%;4;5;7) = 4,125

en: Last
kk: Соңғы кезеңі

en: AnnualYield
kk: Жылдық табысы

en: The ODDLPRICE function calculates the value of the security per 100 currency units of face value. The security has an irregular last interest date.
kk: ODDLPRICE функциясы 100 ақша бірлік номиналды құнды қағаздың шын бағасын есептеп береді. Құнды қағаздың соңғы төлем кезеңі өзгермелі.

en: ODDLPRICE( Settlement; Maturity; Last; Rate; AnnualYield; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
kk: ODDLPRICE(Есеп_айырсу_кезі; Өтеу_күні; Соңғы_кезеңі; Жылдық_табысы; Өтеу_бағасы; [Күн_санау_тәсілі = 0])

en: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) returns 90.991042345
kk: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) қайтаратыны 90,991042345

en: Price
kk: Бағасы

en: The ODDLYIELD function calculates the yield of the security which has an irregular last interest date.
kk: ODDLYIELD функциясы соңғы төлем кезеңі өзгермелі құнды қағаздың табыстығын есептеп береді.

en: ODDLYIELD( Settlement; Maturity; Last; Rate; Price; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
kk: ODDLYIELD(Есеп_айырсу_кезі; Өтеу_күні; Соңғы_кезеңі; Өсімі; Бағасы; Өтеу_бағасы; Жиілігі; [Негізі = 0])

en: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) returns 4.997775351
kk: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) қайтаратыны 4,997775351

en: Number of periods (NPer)
kk: Кезеңдер саны (КСаны)

en: PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
kk: PMT өсімі мен төлемдері тұрақты (өтеу төлемдері бір-бірімен тең) қарыздың төлем мөлшерін есептеп береді.

en: PMT(rate; nper ; pv [; fv = 0 [; type = 0 ]] )
kk: PMT(Өсімі; КСаны; БМ [; КМ = 0 [; Түрі = 0 ]] )

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
kk: PMT(0,1; 4; 10000) нәтижесі -3154,71

en: PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
kk: PPMT мезгілдік төлемдер тізбегінің төлемінің негізгі капиталын (өсімінен бөліп) есептеп береді.

en: PPMT(Rate; Period; NPer; PV [; FV = 9 [; Type = 0 ]] )
kk: PPMT(Өсімі; Қезеңі; КСаны; БМ [; КМ = 9 [; Түрі = 0 ]] )

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
kk: PPMT(0,0875;1;36;5000;8000;1) нәтижесі -18,48

en: Issue
kk: Шығарылым күні

en: Discount rate
kk: Дисконт мөлшерлемесі

en: PRICEMAT Calculate the price per 100 currency units of face value of the security that pays interest on the maturity date.
kk: PRICEMAT функциясы өсімі мерзімінің аяғында төленетін құнды қағаздың 100 ақша бірлікті номиналының шын бағасын есептеп береді.

en: Basis     Calculation method
kk: Негізі     Есептеу тәсілі

en:   0       US method, 12 months, each month with 30 days
kk:   0       АҚШтың тәсілі, 12 ай, әрбір айда 30 күн

en:   1       Actual number of days in year, actual number of days in months
kk:   1       Жылдағы шын күндер саны, айдағы шын күндер саны

en:   2       360 days in a year, actual number of days in months
kk:   2       Жылда 360 күн, айдағы шын күндер саны

en:   4       365 days in a year,  actual number of days in months
kk:   4       Жылда 365 күн,  айдағы шын күндер саны

en:   5       European method, 12 months, each month has 30 days
kk:   5       Еуропалық тәсілі, 12 ай, әрбір айда 30 күн

en: PRICEMAT(settlement; maturity; issue; rate; yield [; basis = 0 ] )
kk: PRICEMAT(есеп_айырсу_кезі; өтеу_күні; шығарған кезі; өсімі; табысы [; негізі = 0])

en: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) returns 103.819218241
kk: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) қайтаратыны 103,819218241

en: Future value
kk: Болашақ мөлшері

en: The PV() function returns the present value of an investment -- the value today of a sum of money in the future, given the rate of interest or inflation. For example if you need $1166.40 for your new computer and you want to buy it in two years while earning 8% interest, you need to start with PV(1166.4;0.08;2) or $1000.
kk: PV() функциясы көрсетілген өсім не инфляция жағдайында болашақта керек соманы жинап алу үшін қазір салу керек сомасын есептеп береді. Мысалы, 8% өсімінде, екі жылдан кейін жаңа компьютер сатып алу үшін $1166,40 керек болса, PV(1166,4;0,08;2) яғни $1000 салып қою керек.

en: PV(future value;rate;periods)
kk: PV(керек_сома;өсімі,мерзімі)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
kk: PV(1166,4;0,08;2) нәтижесі 1000

en: The PV_ANNUITY() function returns the present value of an annuity or stream of payments. For example: a "million dollar" lottery ticket that pays $50,000 a year for 20 years, with an interest rate of 5%, is actually worth PV_ANNUITY(50000;0.05;20) or $623,111. This function assumes that payments are made at the end of each period.
kk: PV_ANNUITY() функциясы керек мөлшерінде төлемдер тізбегін жасау үшін қазір қажетті сомасын есептеп береді. Мысалы, "миллион доллар" ұтқан лоторея билеті бойынша 20 жыл сайын $50000 төлеу үшін қазір 5% өсімімен PV_ANNUITY(50000;0,05;20) яғни $623,111 салып қою керек. Төлемдер мерзімдерінің соңында жасалады деп саналады.

en: PV_ANNUITY(amount;interest;periods)
kk: PV_ANNUITY(мөлшер;өсімі;кезеңдері)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
kk: PV_ANNUITY(1000;0,05;5) нәтижесі 4329,48

en: Payment period
kk: Төлем кезеңі

en: Regular payments
kk: Мезгілді төлемдер

en: Type
kk: Түрі

en: The RATE() function computes the constant interest rate per period of an investment.
kk: RATE() функциясы салымға мезгілді төленетін тұрақты өсімін есептеп береді.

en: RATE(nper;pmt;pv;fv;type;guess)
kk: RATE(ксаны;төлемі;бм;км;түрі;жорамал)

en: RATE(4*12;-200;8000) equals 0.007701472
kk: RATE(4*12;-200;8000) нәтижесі 0.007701472

en: The RECEIVED function returns the amount received at the maturity date for a invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360. The settlement date must be before maturity date.
kk: RECEIVED функциясы құнды қағаздың өтеу күніне жиналған сомасын қайтарады. Күндерді санау тәсілі: АҚШтық 30/360 (әдеттегісі), 1: шын күндер саны 2: шын күндер/360, 3: шын күндер/365 or 4: Еуропалық 30/360. Есеп айырысу күні өтеу күнінің алдында болу керек.

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
kk: RECEIVED(есеп_айырсу_кезі; өтеу_күні; салымы; дисконты; күн_санау_тәсілі)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
kk: RECEIVED("28.02.2001"; "31.08.2001"; 1000; 0,05; 0) қайтаратыны 1 025,787

en: The RRI function calculates the interest rate resulting from the profit (return) of an investment.
kk: RRI функциясы салымынан түскен пайдасының (қайтарылымынын) негізінде өсім мөлшерлемесін есептеп береді.

en: RRI( P; Pv; Fv)
kk: RRI( П; Бм; Км)

en: RRI(1;100;200) returns 1
kk: RRI(1;100;200) қайтаратыны 1

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
kk: SLN() функциясы мүліктің бір кезеңдегі біркелкі амортизациясын есептеп береді. Бағасы - мүлікті сатып алған бағасы. Қалдығы - мүліктің кезең аяғындағы қалдық құны. Мерзімі - мүліктің толығымен амортизацияланатын кезеңдер саны. SLN мүліктің құның бүкіл пайдалану мерзіміне біркелкі бөледі.

en: SLN(cost; salvage value; life)
kk: SLN(бағасы; қалдығы; мерзімі)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
kk: SLN(10000;700;10) нәтижесі 930

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
kk: SYD() функциясы мүліктің бір кезеңдегі тездетілген амортизациясын бағасы, қалдық құны, болжаулы пайдалану мерзімі және көрсетілген кезең үшін есептеп береді. Бұл тездетілген амортизация тәсілі, алдыңғы кездеріндегі өтеуі келесі кезеңдергіден артық. Өтейтін құны дегені қазіргі құны мен қалдық құны арасындағы айырмашылығы. Пайдалану мерзімі - мүліктің амортизацияланатын кезеңдер (көбінде жылдар) саны.

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
kk: SYD(бағасы; қалдығы; мерзімі; кезеңі)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
kk: SYD(5000; 200; 5; 2) нәтижесі 1280

en: The TBILLEQ functions returns the bond equivalent for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days.
kk: TBILLEQ функциясы қазынашылық векселіне сәйкесті облигациясының мөлшерлемесін қайтарады. Өтеу күні есеп айырысу кездің алдында болу және 365 күннен аспау керек.

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
kk: TBILLEQ(есеп_айырсу_кезі; өтеу_күні; дисконты)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
kk: TBILLEQ("28.02.2001"; "31.08.2001"; 0,1) қайтаратыны 0,1068

en: The TBILLPRICE functions returns the price per $100 value for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The discount rate must be positive.
kk: TBILLPRICE функциясы номинал бойынша әрбір $100-лық қазнашылық векселінің шын бағасын есептеп береді. Өтеу күні есеп айырысу кездің алдында болу және 365 күннен аспау керек. Дисконт мөлшерлемесі оң сан болу керек.

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
kk: TBILLPRICE(есеп_айырсу_кезі; өтеу_күні; дисконты)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
kk: TBILLPRICE("28.02.2001"; "31.08.2001"; 0,05) қайтаратыны 97,4444

en: The TBILLYIELD functions returns the yield for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The price must be positive.
kk: TBILLYIELD функциясы қазынашылық векселінен көретін табысын есептеп береді. Өтеу күні есеп айырысу кездің алдында болу және 365 күннен аспау керек. Бағасы оң сан болу керек.

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
kk: TBILLYIELD(есеп_айырсу_кезі; өтеу_күні; бағасы)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
kk: TBILLYIELD("28.02.2001"; "31.08.2001"; 600) қайтаратыны -1,63

en: VDB calculates the depreciation allowance of an asset with an initial value, an expected useful life, and a final value of salvage for a period specified, using the variable-rate declining balance method.
kk: VDB функциясы бастапқы бағасы, болжаулы пайдалану мерзімі, қалдық құны негізінде көрсетілген кезеңі үшін мүліктің жылдамдатқан тәсілімен амортизациясын есептеп береді.

en: VDB(cost; salvage; life; start-period; end-period; [; depreciation-factor = 2 [; switch = false ]] )
kk: VDB(бағасы; қалдық; пайдалану; кезең_басы; кезең_соңы; [; өтеу_факторы = 2 [; ауыстыру = false ]] )

en: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) returns 1312.5
kk: VDB(10000;600;10;0;0,875;1,5) қайтаратыны 1312,5

en: Dates
kk: Кездері

en: The XIRR function calculates the internal rate of return for a non-periodic series of cash flows.
kk: XIRR функциясы беймезгілді түсімдер тізбегінің ішкі пайда нормасын есептеп береді.

en: XIRR( Values; Dates[; Guess = 0.1 ] )
kk: XIRR( Сомалар; Кездер[; Жорамал = 0,1 ] )

en: XIRR(B1:B4;C1:C4) Suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 0.2115964
kk: XIRR(B1:B4;C1:C4), егер B1:B4 мазмұны -20000, 4000, 12000, 8000 және C1:C4 мазмұны "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" болса, қайтаратыны 0,2115964

en: The XNPV function calculates the net present value of a series of cash flows.
kk: XNPV функциясы түсімдер тізбегінің ішкі жалпы жиналған сомасын есептеп береді.

en: XNPV( Rate; Values; Dates )
kk: XNPV( Өсімі; Сомалары; Кездері )

en: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 2907.83187
kk: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) мысалы B1:B4 ұяшықтарында -20000, 4000, 12000, 8000 болса, және C1:C4 ұяшықтарында "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30) ", "=DATE(2001;3;1)" болса, қайтаратыны 2907,83187

en: YIELDDISC calculates the yield of a discounted security per 100 currency units of face value.
kk: YIELDDISC номиналы 100 ақша бірлігі тұратын дисконтты құнды қағаздан көретін табысты есептеп береді.

en: YIELDDISC(settlement; maturity; price, redemp, basis)
kk: YIELDDISC(есеп_айырсу_кезі; өтеу_күні; бағасы; өтеу_бағасы; күн_санау_тәсілі)

en: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) returns 0.106194684
kk: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941,66667;1000) қайтаратыны 0,106194684

en: The YIELDMAT function calculates the yield of the security that pays interest on the maturity date.
kk: YIELDMAT өсімін өтеу күнінде төленетін құнды қағаздан көретін табысты есептеп береді.

en: YIELDMAT( Settlement; Maturity; Issue; Rate; Price; Basis )
kk: YIELDMAT(есеп_айырсу_кезі; өтеу_күні; шығ_кезі; өсімі; бағасы; күн_санау_тәсілі)

en: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) returns 0.050000000
kk: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103,819218241) қайтаратыны 0,050000000

en: The ZERO_COUPON() function calculates the value of a zero-coupon (pure discount) bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond that matures in 20 years is worth ZERO_COUPON(1000;.1;20) or $148.64.
kk: ZERO_COUPON() функциясы купонсыз (жай дисконтты) облигациясының нөл-купон мөлшерін есептеп береді. Мысалы: егер пайыз мөлшерлемесі 10%, 20 жылға шығарылған $1000 облигациясынан көретін пайда ZERO_COUPON(1000;0,1;20) яғни $148,64.

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
kk: ZERO_COUPON(номиналы;пайызы;жылдар)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
kk: ZERO_COUPON(1000;0,1;20) нәтижесі 148,64

en: Manual
kk: Қолмен

en: Automatic
kk: Авто

en: Information
kk: Мәліметі

en: Error
kk: Қате

en: The ERRORTYPE() function converts a error to a number. If the value is not an error, an error is returned. Otherwise, a numerical code is returned. Error codes are modelled on Excel.
kk: ERRORTYPE() функциясы қатені оның нөміріне аударады. Тапсырылғаны қате емес болса - қате қайтарылады. Әтпесе, нөмір коды қайтарылады. Кателерінің кодтары Excel-мен бірдей.

en: ERRORTYPE(value)
kk: ERRORTYPE(мән)

en: ERRORTYPE(NA()) returns 7
kk: ERRORTYPE(NA()) қайтаратыны 7

en: ERRORTYPE(0) returns an error
kk: ERRORTYPE(0) қайтаратыны қате (0 деген қате коды емес)

en: Reference
kk: Сілтеме

en: The FORMULA() function returns the formula of a cell as string.
kk: FORMULA() функциясы ұяшытағы формуланы мәтін жолы түрінде қайтарады.

en: FORMULA(A1) returns "=SUM(1+2)" if the cell A1 contains such a formula.
kk: FORMULA(A1) қайтратыны "=SUM(1+2)", егер A1 ұяшығында осы формула болса.

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
kk: N() функциясы тапсырылған мәнді санға айналдырады. Егер тапсырылғаны сан не санға сілтеме болса, онда сол сан қайтарылады.  Егер True логикалық мән тапсырылса, функция 1 санын қайтарады. Егер тапсырылғаны күн болса, күннің тізбекті саны қайтарылады. Өзге бірдеме тапсырылғанда - қайтарылатыны 0.

en: N(value)
kk: N(мән)

en: N(3.14) returns 3.14
kk: N(3,14) қайтаратыны 3,14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
kk: N("7") қайтаратыны 0 (өйткені "7" деген мәтін)

en: Type of information
kk: Мәлімет түрі

en: The INFO() function returns information about the current operating environment. Parameter type specifies what type of information you want to return. It is one of the following: "directory" returns the path of the current directory, "numfile" returns the number of active documents, "release" returns the version of Calligra Sheets as text, "recalc" returns the current recalculation mode: "Automatic" or "Manual", "system" returns the name of the operating environment, "osversion" returns the current operating system.
kk: INFO() функциясы істеп жатқан орта туралы сұралған мәліметін береді. Параметрі сұрайтын мәліметті анықтайды. Ол келесінің бірі: "directory" қолданыстағы каталогтың жолын сұрау үшін, "numfile" белсенді құжаттар саның сұрау үшін, "release" деп сұрасаңыз Calligra Sheets нұсқасы мәтін жолы түрінде қайтарылады, "recalc" десеңіз қолданыстағы есептеп беру режімі қайтарылады: "Automatic" (автоматты) әлде "Manual" (қолмен), "system" деп операциялық жүйені сұрауға болады, "osversion" деп - операциялық жүйенің нұсқасын.

en: INFO(type)
kk: INFO("не_сұрау")

en: Any value
kk: Кез келген мән

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
kk: ISLOGICAL() функциясы, параметрдегісі логикалық мән болса, қайтаратыны True. Әйтпесе False дейді.

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
kk: ISLOGICAL(A1>A2) қайтаратыны True

en: ISLOGICAL(12) returns False
kk: ISLOGICAL(12) қайтаратыны False

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
kk: ISBLANK() функциясы, параметрдегісі бос болса, қайтаратыны True. Әйтпесе False дейді.

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
kk: ISBLANK(A1), егер A1 бос болса, True дегенді қайтарады

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
kk: ISBLANK(A1) егер A1 бос болмаса False дегенді қайтарады

en: The ISNUMBER() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUM.
kk: ISNUMBER() функциясы, параметрдегісі сан болса, қайтаратыны True. Әйтпесе False дейді. Бұл функция ISNUM функциясымен бірдей.

en: ISNUMBER(12) returns True
kk: ISNUMBER(12) қайтаратыны True

en: ISNUMBER(hello) returns False
kk: ISNUMBER("сәлем") қайтаратыны False

en: The ISNUM() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUMBER.
kk: ISNUM() функциясы, параметрдегісі сан болса, қайтаратыны True. Әйтпесе False дейді. Бұл функция ISNUMBER функциясымен бірдей.

en: ISNUM(12) returns True
kk: ISNUM(12) қайтаратыны True

en: ISNUM(hello) returns False
kk: ISNUM("сәлем") қайтаратыны False

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
kk: ISTIME() функциясы, параметрдегісі уақыт болса, қайтаратыны True. Әйтпесе False дейді.

en: ISTIME("12:05") returns True
kk: ISTIME("12:05") қайтаратыны True

en: ISTIME("hello") returns False
kk: ISTIME("сәлем") қайтаратыны False

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
kk: ISDATE() функциясы, параметрдегісі күн белгісі болса, қайтаратыны True. Әйтпесе False дейді

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
kk: ISDATE("02.02.2000") қайтаратыны True

en: ISDATE("hello") returns False
kk: ISDATE("сәлем") қайтаратыны False

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
kk: ISREF() функциясы, параметрі сілтеме болса, қайтаратыны True. Әйтпесе False дейді

en: ISREF(A12) returns true
kk: ISREF(A12) қайтаратыны True

en: ISREF("hello") returns false
kk: ISREF("сәлем") қайтаратыны False

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
kk: ISTEXT() функциясы, параметрдегісі мәтін болса, қайтаратыны True. Әйтпесе False дейді

en: ISTEXT(12) returns False
kk: ISTEXT(12) қайтаратыны False

en: ISTEXT("hello") returns True
kk: ISTEXT("сәлем") қайтаратыны True

en: The ISNONTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNOTTEXT.
kk: ISNONTEXT() функциясы, параметрдегісі мәтін емес болса, қайтаратыны True. Әйтпесе False дейді. Бұл функция ISNOTTEXT функциясымен бірдей.

en: ISNONTEXT(12) returns True
kk: ISNONTEXT(12) қайтаратыны True

en: ISNONTEXT("hello") returns False
kk: ISNONTEXT("сәлем") қайтаратыны False

en: The ISNOTTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNONTEXT.
kk: ISNOTTEXT() функциясы, параметрдегісі мәтін емес болса, қайтаратыны True. Әйтпесе False дейді. Бұл функция ISNOTEXT функциясымен бірдей.

en: ISNOTTEXT(12) returns True
kk: ISNOTTEXT(12) қайтаратыны True

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
kk: ISNOTTEXT("сәлем") қайтаратыны False

en: The ISFORMULA() function returns True if the referenced cell contains a formula. Otherwise it returns False
kk: ISFORMULA() функциясы, сілтеген ұяшықта формула болса, қайтаратыны True. Әйтпесе False дейді.

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
kk: ISODD() функциясы, параметрдегісі тақ сан болса, қайтаратыны True. Әйтпесе False дейді.

en: ISODD(12) returns False
kk: ISODD(12) қайтаратыны False

en: ISODD(-7) returns True
kk: ISODD(-7) қайтаратыны True

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
kk: ISEVEN() функциясы, параметрдегісі жұп сан болса, қайтаратыны True. Әйтпесе False дейді.

en: ISEVEN(12) returns True
kk: ISEVEN(12) қайтаратыны True

en: ISEVEN(-7) returns False
kk: ISEVEN(-7) қайтаратыны False

en: The ISERR() function returns True if its parameter is an error other than N/A. Otherwise, it returns False. Use ISERROR() if you want to include the N/A error as well.
kk: ISERR() функциясы, параметрдегісі қатесі А/Ж (ақпарат жоқ) қатесінен басқа болса, қайтаратыны True. Әйтпесе False дейді. Егер А/Ж қателер қатарынан бөлінбесін десеңіз ISERROR() функциясын қолданыңыз.

en: The ISERROR() function returns True if its parameter is an error of any type. Otherwise, it returns False.
kk: ISERROR() функциясы, параметрдегісі түрі кез келген қате белгісі болса, қайтаратыны True. Әйтпесе False дейді.

en: The ISNA() function returns True if its parameter is a N/A error. In all other cases, it returns False.
kk: ISNA() функциясы, параметрдегісі қатесі А/Ж (ақпарат жоқ) қатесі болса, қайтаратыны True. Әйтпесе False дейді.

en: The NA() function returns the constant error value, N/A.
kk: NA() функциясы тек қана А/Ж (ақпарат жоқ) қате белгісін қайтарады.

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
kk: TYPE() функциясы параметрдегісі сан болса қайтаратыны 1, мәтін болса 2, логикалық мән болса 4, қате белгісі болса 16, жиым болса 64. Егер сілтегені формуласы бар ұяшық болса - формуласы қайтаратынның түрі қарастырлады.

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
kk: TYPE(A1), егер A1 мазмұны "Мәтін" болса, қайтаратыны 2

en: TYPE(-7) returns 1
kk: TYPE(-7) қайтаратыны 1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
kk: TYPE(A2), егер A2 мазмұны "=CURRENTDATE()" болса, қайтаратыны 1

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
kk: Осы құжаттың файл атауын қайтарады. Егер құжат әлі сақталмаған болса - бос жол қайтарылады.

en: Logical
kk: Логикалық

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
kk: FALSE() функциясы логикалық FALSE мәнін қайтарады.

en: FALSE() returns FALSE
kk: FALSE() қайтаратыны FALSE

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
kk: TRUE() функциясы логикалық TRUE мәнін қайтарады.

en: TRUE() returns TRUE
kk: TRUE() қайтаратыны TRUE

en: Boolean values
kk: Логикалық мәндер

en: The AND() function returns True if all the values are true. Otherwise it returns False (unless any of the values in an error - then it returns an error).
kk: AND() функциясы барлық мәндері true (ақиқат) болса қайтаратыны True. Әйтпесе қайтаратыны False (кемінде бірінің мәні қате болмаса, бұндайда қайтаратыны қате белгісі).

en: AND(value;value;...)
kk: AND(мән;мән;...)

en: AND(true;true;true) returns True
kk: AND(true;true;true) қайтаратыны True

en: AND(true;false) returns False
kk: AND(true;false) қайтаратыны False

en: The OR() function returns True if at least one of the values is true. Otherwise it returns False (unless any of the values is an error, then it returns an error).
kk: OR() функциясы мәндерінің кемінде бірі true (ақиқат) болса қайтаратыны True. Әйтпесе қайтаратыны False (кемінде бірінің мәні қате болмаса, бұндайда қайтаратыны қате белгісі).

en: OR(value;value;...)
kk: OR(мән;мән;...)

en: OR(false;false;false) returns False
kk: OR(false;false;false) қайтаратыны False

en: OR(true;false) returns True
kk: OR(true;false) қайтаратыны True

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
kk: NAND() функциясы мәндерінің кемінде бірі true (ақиқат) емес болса қайтаратыны True. Әйтпесе қайтаратыны False.

en: NAND(value;value;...)
kk: NAND(мән;мән;...)

en: NAND(true;false;false) returns True
kk: NAND(true;false;false) қайтаратыны True

en: NAND(true;true) returns False
kk: NAND(true;true) қайтаратыны False

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
kk: NOR() функциясы мәндерінің барлығы логикалық мән және false (жалған) болса қайтаратыны True. Әйтпесе қайтаратыны False.

en: NOR(value;value;...)
kk: NOR(мән;мән;...)

en: NOR(true;false;false) returns False
kk: NOR(true;false;false) қайтаратыны False

en: NOR(false;false) returns True
kk: NOR(false;false) қайтаратыны True

en: The XOR() function returns False if the number of True values is even. Otherwise it returns True. It returns an error if any argument is an error.
kk: XOR() функциясы мәндерінің арасындағы true (ақиқат) мәндер саны жұп болса (не мүлдем болмаса) қайтаратыны False. Әйтпесе қайтаратыны True. Аргументінің кем дегенде біреуі қате болса қайтаратыны қате белгісі.

en: XOR(value;value;...)
kk: XOR(мән;мән;...)

en: XOR(false;false;false) returns True
kk: XOR(false;false;false) қайтаратыны True

en: XOR(true;false) returns True
kk: XOR(true;false) қайтаратыны True

en: Boolean value
kk: Логикалық мән

en: The NOT() function returns True if the value is False and returns False if the value is True. It returns an error if the input in an error.
kk: NOT() функциясы, егер тапсырылғаны True болса, қайтаратыны False және тапсырылғаны False болса, қайтаратыны True. Кірісінде қате болса, қатені қайтарады.

en: NOT(bool)
kk: NOT(логиқалық_мән)

en: NOT(false) returns True
kk: NOT(false) қайтаратыны True

en: NOT(true) returns False
kk: NOT(true) қайтаратыны False

en: Condition
kk: Шарт

en: If true
kk: Егер ақиқат болса

en: If false
kk: Егер жалған болса

en: The IF() function is a conditional function. This function returns the second parameter if the condition is True. Otherwise it returns the third parameter (which defaults to being false).
kk: IF() деген - шарт функциясы. Егер шарты True (ақиқат) болса екінші параметрін қайтарады. Әйтпесе (шарты false - жалған болса) үшінші (әдетте false болатын) параметрін қайтарады.

en: IF(condition;if_true;if_false)
kk: IF(шарт;ақиқат_болса;жалған_болса)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
kk: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) қайтаратыны 3

en: Any X
kk: Кез келген X

en: Any Alternative
kk: Кез келген басқа мән

en: Return X unless it is an Error, in which case return an alternative value.
kk: X қате болмаса X-ты қайтарады, әйтпесе басқа параметрін қайтарады.

en: IFERROR(AnyX;AnyAlternative)
kk: IFEROR(КезкелгX;КезкелгенБасқа)

en: IFERROR(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an error-value else the content of A2 is returned.
kk: IFERROR(A1;A2) функциясы A1 ұяшығының мазмұны қате болмаса - қайтаратыны A1, әйтпесе қайтаратыны - A2.

en: Return X unless it is an NA, in which case return an alternative value.
kk: Ақпарат жоқ (А/Ж) болмаса X-ты қайтарады, әйтпесе басқа параметрін қайтарады.

en: IFNA(AnyX;AnyAlternative)
kk: IFNA(КезкелгX;КезкелгенБасқа)

en: IFNA(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an #N/A error-value else the content of A2 is returned.
kk: IFNA(A1;A2) функциясы A1ұяшығының мазмұны #А/Ж қатесі болмаса - қайтаратыны A1, әйтпесе қайтаратыны - A2.

en: Math
kk: Математикалық

en: Function
kk: Функция

en: The SUBTOTAL() function returns a subtotal of a given list of arguments ignoring other subtotal results in there. Function can be one of the following numbers: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.
kk: SUBTOTAL() функциясы берлген аргументтер тізімінің қортындысын есептеп береді. Тізімінде кездескен басқа қортындылар есепке алынбайды. Есептегенде қолданатын функциясы келесі бір нөмірімен белгіленіп беріледі: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.

en: SUBTOTAL(function; value)
kk: SUBTOTAL(функция; мән)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
kk: Егер A1:A5 мазмұны 7, 24, 23, 56, 9 болса:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
kk: SUBTOTAL(1; A1:A5) қайтаратыны 23.8

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
kk: SUBTOTAL(4; A1:A5) қайтаратыны 56

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
kk: SUBTOTAL(9; A1:A5) қайтаратыны 119

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
kk: SUBTOTAL(11; A1:A5) қайтаратыны 307.76

en: X the independent variable of the power series
kk: X дәрежелік қатардың тәуелсіз айнымалысы

en: N the initial power to which X is to be raised
kk: N деген X-тің бастапқы шығарылатын дәрежесі

en: M the increment by which to increase N for each term in the series
kk: M қатардың әрбір келесі мүшесінің N-ды үлкейту қадамы

en: Coefficients a set of coefficients by which each successive power of the variable X is multiplied
kk: Коэффициенттері деген бір қатар X-тің дәрежелерінің көбейткіш коэффициенттер жиыны

en: The SERIESSUM() function returns the sum of a power series.
kk: SERIESSUM() функциясы дәрежелік қатарының қосындысын есептеп береді.

en: SERIESSUM( X; N; M; Coefficients)
kk: SERIESSUM( X; N; M; Коэффициенттері)

en: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) return 9
kk: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) қайтаратыны 9

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
kk: LCM() функциясы екі не одан да артық нақты сандарының ең кіші ортақ еселігін қайтарады

en: LCM(value; value)
kk: LCM(мән;мән)

en: LCM(6;4) returns 12
kk: LCM(6;4) қайтаратыны 12

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
kk: LCM(1,5;2,25) қайтаратыны 4,5

en: LCM(2;3;4) returns 12
kk: LCM(2;3;4) қайтаратыны 12

en: Third number
kk: Үшінші сан

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
kk: GCD() функциясы екі не одан да артық бүтін сандарының ең үлкен ортақ бөлгішін қайтарады.

en: GCD(value; value)
kk: GCD(мән;мән)

en: GCD(6;4) returns 2
kk: GCD(6;4) қайтаратыны 2

en: GCD(10;20) returns 10
kk: GCD(10;20) қайтаратыны 10

en: GCD(20;15;10) returns 5
kk: GCD(20;15;10) қайтаратыны 5

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
kk: EPS() компьютердің эпсилон шамасын қайтатады; бұл 1 және келесі одан артық бірақ мейілінше жақын жылжымалы үтірлі санмен айырмашылығы. Компьютерде сан таңбалары шектеулі болғандықтан есептегенде дөңгелектеу қателігінен құтылуға болмайды (бірақ әдетте ол мардымсыз деуге болады).

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
kk: Жүйелерінің көбінде бұл 2^-52=2.2204460492503131e-16

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
kk: 0,5*EPS() деген "дөңгелектеу бірлігін" қайтарады; бұл сан дөңгелектеу қателігі салдарынан (1+x)-1=0 нәтижеге әкелетін ең үлкен x саны.

en: EPS() is so small that Calligra Sheets displays 1+eps() as 1
kk: EPS() кіші демек, Calligra Sheets-те 1+eps() деген өрнек тұра 1-ге тең деп көрсетіндей, кішілігі соңшалықты сан

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
kk: x саның 0 мен EPS() арасында болатынай таңдаңыз. Дөңгелектеу 1+x өрнегінде, (1+x)-1 формуласын пайдаланып, x-ті 0 немесе EPS() қылады

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
kk: POWER(x;y) функциясы x-ті y дәрежесіне шығарып береді.

en: POWER(value;value)
kk: POWER(мән;мән)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
kk: POWER(1,2;3,4) нәтижесі 1,8572

en: POWER(2;3) equals 8
kk: POWER(2;3) нәтижесі 8

en: The POW(x;y) function returns the value of x raised to the power of y. It's the same as POWER.
kk: POW(x;y) функциясы x-ті y дәрежесіне шығарып береді. Бұл функция POWER функциясымен бірдей.

en: POW(value;value)
kk: POW(мән;мән)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
kk: POW(1,2;3,4) нәтижесі 1,8572

en: POW(2;3) equals 8
kk: POW(2;3) нәтижесі 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
kk: EVEN() функциясы оң/теріс санды ең жақын артық/кем жүп бүтін санға дейін өсіріп/кемітіп береді.

en: EVEN(value)
kk: EVEN(мән)

en: EVEN(1.2) returns 2
kk: EVEN(1,2) қайтаратыны 2

en: EVEN(2) returns 2
kk: EVEN(2) қайтаратыны 2

en: Precision
kk: Дәлдігі

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
kk: TRUNC() функциясы санды көрсетілген дәлдігіне (ондық бөлшек таңбалар санына) дейін қысқартып тастайды. Егер дәлдігі келтірілмесе, ол 0 деп саналып санның бүтін бөлігі ғана қалдырылады.

en: TRUNC(value; precision)
kk: TRUNC(мән; дәлдігі)

en: TRUNC(1.2) returns 1
kk: TRUNC(1,2) қайтаратыны 1

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
kk: TRUNC(213,232; 2) қайтаратыны 213,23

en: The ODD() function returns the number rounded up (or down, for negative values) to the nearest odd integer. By definition, ODD(0) is 1.
kk: ODD() функциясы оң/теріс санды ең жақын артық/кем тақ бүтін санға дейін өсіріп/кемітіп береді. ODD(0) нәтижесі 1 деп саналады.

en: ODD(value)
kk: ODD(мән)

en: ODD(1.2) returns 3
kk: ODD(1,2) қайтаратыны 3

en: ODD(2) returns 3
kk: ODD(2) қайтаратыны 3

en: ODD(-2) returns -3
kk: ODD(-2) қайтаратыны -3

en: The GAMMA() function returns the gamma function value.
kk: GAMMA() - гамма функциясын есептеп береді.

en: GAMMA(value)
kk: GAMMA(мән)

en: GAMMA(1) returns 1
kk: GAMMA(1) қайтаратыны 1

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
kk: MOD() функциясы бөлудің қалдығын қайтарады. Егер екінші параметрі нөл болса оның қайтаратыны #DIV/0 қатесі.

en: MOD(value;value)
kk: MOD(мән;мән)

en: MOD(12;5) returns 2
kk: MOD(12;5) қайтаратыны 2

en: MOD(5;5) returns 0
kk: MOD(5;5) қайтаратыны 0

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
kk: Бұл функция тапсырылған сан теріс болса -1 қайтарады, 0 тапсырылса 0 қайтарады, оң сан тапсырылса 1 қайтарылады.

en: SIGN(value)
kk: SIGN(мән)

en: SIGN(5) equals 1
kk: SIGN(5) нәтижесі 1

en: SIGN(0) equals 0
kk: SIGN(0) нәтижесі 0

en: SIGN(-5) equals -1
kk: SIGN(-5) нәтижесі -1

en: This function multiplies each value by -1.
kk: Бұл функция тапсырылған санды терістейді (-1-ге көбейтеді).

en: INV(value)
kk: INV(мән)

en: INV(-5) equals 5
kk: INV(-5) нәтижесі 5

en: INV(5) equals -5
kk: INV(5) нәтижесі -5

en: INV(0) equals 0
kk: INV(0) нәтижесі 0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
kk: Бұл функция тапсырылған параметрлердің қатарында қаншасы (бүтін не бөлшекті) сан екенін санап береді. Тапсырғанда ұяшық аумағын көрсетуге болады, мысалы былай: COUNT(A1:B5) немесе тікелей мәндерін келтіруге болады, мысалы, былай: COUNT(12;5;12,5).

en: COUNT(value;value;value...)
kk: COUNT(мән;мән;мән...)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
kk: COUNT(-5;"KSpread";2) қайтаратыны 2

en: COUNT(5) returns 1
kk: COUNT(5) қайтаратыны 1

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
kk: Бұл функция параметрлердің қатарында қаншасы келтірілген (бос емес) екенін санап береді. Тапсырғанда ұяшық аумағын көрсетуге болады, мысалы былай: COUNTA(A1:B5) немесе тікелей мәндерін келтіруге болады, мысалы, былай: COUNTA(12;5;12,5).

en: COUNTA(value;value;value...)
kk: COUNTA(мән;мән;мән...)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
kk: COUNTA(-5;"KSpread";2) қайтаратыны 3

en: COUNTA(5) returns 1
kk: COUNTA(5) қайтаратыны 1

en: Cell range
kk: Ұяшық аумағы

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
kk: Бұл функция келтірілген ұяшықтар аумағында қаншасы бос ұяшық екенін санап береді.

en: COUNTBLANK(range)
kk: COUNTBLANK(аумағы)

en: Range
kk: Аумағы

en: Criteria
kk: Шарт

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
kk: COUNTIF() функциясы келтірілген ұяшықтар аумағында қаншасы келтірілген шартқа сәйкесті екенін санап береді.

en: COUNTIF(range;criteria)
kk: COUNTIF(аумағы;шарты)

en: COUNTIF(A2:A3;"14") returns 1 if A2 is -4 and A3 is 14
kk: COUNTIF(A2:A3;"14"), егер A2 ұяшығында -4 және A3 ұяшығында 14 болса, қайтаратыны 1

en: A floating point value
kk: Жылжымалы үтірлі сан

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
kk: FACT() тапсырылған санның факториалын есептеп береді. N факториалдың математикалық өрнегі N!.

en: FACT(number)
kk: FACT(сан)

en: FACT(10) returns 3628800
kk: FACT(10) қайтаратыны 3628800

en: FACT(0) returns 1
kk: FACT(0) қайтаратыны 1

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
kk: FACTDOUBLE() тапсырылған санның екі еселі факториалын (x!!) есептеп береді.

en: FACTDOUBLE(number)
kk: FACTDOUBLE(сан)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
kk: FACTDOUBLE(6) қайтаратыны 48

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
kk: FACTDOUBLE(7) қайтаратыны 105

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
kk: SUM() функциясы барлық тапсырылған сандарының қосындысын есептеп береді. Сандарын ұяшықтар аумағы ретінде тапсыруға, мысалы, SUM(A1:B5) деп, немесе тікелей мәндерін келтіруге болады, мысалы, SUM(12;5;12,5) деп.

en: SUM(value;value;...)
kk: SUM(мән;мән;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
kk: SUM(12;5;7) нәтижесі 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
kk: SUM(12,5;2) нәтижесі 14,5

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
kk: SUMA() функциясы барлық тапсырылған сандарының қосындысын есептеп береді. Сандарын ұяшықтар аумағы ретінде тапсыруға, мысалы, SUMA(A1:B5) деп, немесе тікелей мәндерін келтіруге болады, мысалы, SUM(12;5;12,5) деп. Тапсырғандардың арасында мәтін не логикалық FALSE мәні кезессе, ол 0 деп есептеледі, логикалық TRUE кезессе, 1 деп есептеледі.

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
kk: SUMA(12;5; 7) нәтижесі 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
kk: SUMA(12,5; 2; TRUE) нәтижесі 15,5

en: Check range
kk: Тексеретін аумағы

en: Sum range
kk: Қосылғыштар аумағы

en: The SUMIF() function calculates the sum of all values given as parameters which match the criteria. The sum range is optional. If not supplied, the values in the check range are summed. The length of the check range should be equal or less than the length of the sum range.
kk: SUMIF() функциясы тапсырғандарының арасындағы келтірілген шартынасәйкестілерінің қосындысын есептеп береді. Қосылғыштар аумағын келтірілмеуге де болады, онда қосылғыштар ретінде шартына сәйкесті деп тексеріліген мәндерінің өзі алынады. Тексеретін аумағының ұзындығы қосылғыштар аумағының ұзындығына тең не одан кем болу керек.

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
kk: SUMIF(ТексерісАумағы;Шарты;ҚосылғышАумағы)

en: SUMIF(A1:A4;">1") sums all values in range A1:A4 which match >1
kk: SUMIF(A1:A4;">1") деген A1:A4 аумағындағы барлық >1 сандарын қосады

en: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sums all values in range B1:B4 if the corresponding value in A1:A4 matches =0
kk: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) деген B1:B4 аумақтағы сандарды, A1:A4 аумағындағы сәйкесті ұяшығындағысы =0 болса, қосады

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
kk: PRODUCT() функциясы барлық тапсырылған сандарының бір-біріне көбейту нәтижесін есептеп береді. Сандарын ұяшықтар аумағы ретінде тапсыруға, мысалы, PRODUCT(A1:B5) деп, немесе тікелей мәндерін келтіруге болады, мысалы, PRODUCT(12;5;12.5) деп. Сан емес мән кездессе 0 қайтарылады.

en: PRODUCT(value;value;...)
kk: PRODUCT(мән;мән;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
kk: PRODUCT(3;5;7) нәтижесі 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
kk: PRODUCT(12,5;2) нәтижесі 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
kk: KPRODUCT() функциясы барлық тапсырылған сандарының бір-біріне көбейту нәтижесін есептеп береді. Сандарын ұяшықтар аумағы ретінде тапсыруға, мысалы, KPRODUCT(A1:B5) деп, немесе тікелей мәндерін келтіруге болады, мысалы, KPRODUCT(12;5;12,5) деп. Сан емес мән кездессе 1 қайтарылады.

en: KPRODUCT(value;value;...)
kk: KPRODUCT(мән;мән;...)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
kk: KPRODUCT(3;5;7) нәтижесі 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
kk: KPRODUCT(12,5;2) нәтижесі 25

en: The G_PRODUCT() function is the same as KPRODUCT. It is provided for Gnumeric compatibility.
kk: G_PRODUCT() функциясы KPRODUCT функциясымен бірдей. Бұл Gnumeric-пен үйлесімділік үшін енгізілген.

en: G_PRODUCT(value;value;...)
kk: G_PRODUCT(мән;мән;...)

en: The DIV() function divides the first value by the other values in turn.
kk: DIV() функциясы бірінші параметріндегісін қалғандарына бір-бірлеп бөледі.

en: DIV(value;value;...)
kk: DIV(мән;мән;...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
kk: DIV(20;2;2) қайтаратыны 5

en: DIV(25;2.5) returns 10
kk: DIV(25;2,5) қайтаратыны 10

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
kk: SUMSQ() функциясы барлық тапсырылған сандардарының квадраттарының қосындысын есептеп береді. Сандарын ұяшықтар аумағы ретінде тапсыруға, мысалы, SUMSQ(A1:B5) деп, немесе тікелей мәндерін келтіруге болады, мысалы, SUMSQ(12;5;12,5) деп.

en: SUMSQ(value;value;...)
kk: SUMSQ(мән;мән;...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
kk: SUMSQ(12;5;7) нәтижесі 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
kk: SUMSQ(12,5;2) нәтижесі 173

en: The MAX() function returns the largest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
kk: MAX() функциясы параметрдегілерінің ең үлкенін қайтарады. Мәтін не логикалық мәндері елемей қалдырылады.

en: MAX(value;value;...)
kk: MAX(мән;мән;...)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
kk: MAX(12;5; 7) қайтаратыны 12

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
kk: MAX(12,5; 2) қайтаратыны 12,5

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
kk: MAX(0,5; 0,4; TRUE; 0,2) қайтаратыны 0,5

en: The MAXA() function returns the largest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE evaluates to 0. String values are ignored.
kk: MAXA() функциясы параметрдегілерінің ең үлкенін қайтарады. TRUE дегені 1 деп саналады, FALSE дегені 0 деп саналады. Мәтін елемей қалдырылады.

en: MAXA(value;value;...)
kk: MAXA(мән;мән;...)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
kk: MAXA(12;5; 7) қайтаратыны 12

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
kk: MAXA(12,5; 2) қайтаратыны 12,5

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
kk: MAXA(0,5; 0,4; TRUE; 0,2) қайтаратыны 1

en: The MIN() function returns the smallest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
kk: MIN() функциясы параметрдегілерінің ең кішісін қайтарады. Мәтін не логикалық мәндері елемей қалдырылады.

en: MIN(value;value;...)
kk: MIN(мән;мән;...)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
kk: MIN(12;5; 7) қайтаратыны 5

en: MIN(12.5; 2) returns 2
kk: MIN(12,5; 2) қайтаратыны 2

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
kk: MIN(0,4; 2; FALSE; 0,7) қайтаратыны 0,4

en: The MINA() function returns the smallest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE to 0. String values are ignored.
kk: MINA()  функциясы параметрдегілерінің ең кішісін қайтарады. TRUE дегені 1 деп саналады, FALSE дегені 0 деп саналады. Мәтін елемей қалдырылады.

en: MINA(value;value;...)
kk: MINA(мән;мән;...)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
kk: MINA(12;5; 7) қайтаратыны 5

en: MINA(12.5; 2) returns 2
kk: MINA(12,5; 2) қайтаратыны 2

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
kk: MINA(0,4; 2; FALSE; 0,7) қайтаратыны 0.

en: The MULTIPLY() function multiplies all the values given in the parameters. You can multiply values given by a range MULTIPLY(A1:B5) or a list of values like MULTIPLY(12;5;12.5). It's equivalent to PRODUCT.
kk: MULTIPLY() функциясы барлық тапсырылған сандарының көбейтісін есептеп береді. Сандарын ұяшықтар аумағы ретінде тапсыруға, мысалы, MULTIPLY(A1:B5) деп, немесе тікелей мәндерін келтіруге болады, мысалы, MULTIPLY(12;5;12,5) деп. Бұл функция PRODUCT функциясымен бірдей.

en: MULTIPLY(value;value;...)
kk: MULTIPLY(мән;мән;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
kk: MULTIPLY(12;5;7) нәтижесі 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
kk: MULTIPLY(12,5;2) нәтижесі 25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
kk: MULTINOMIAL() функциясы параметрлерден құрылған көпмүшені есептеп береді. MULTINOMIAL(a,b,c) есептеу үшін келесі формуласы қолданылады:

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
kk: MULTINOMIAL(мән;мән;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
kk: MULTINOMIAL(3;4;5) нәтижесі 27720

en: The SQRT() function returns the non-negative square root of the argument. It is an error if the argument is negative.
kk: SQRT() функциясы теріс емес аргументінің квадрат түбірін қайтарады. Аргументі теріс болса қайтарылатыны - қате белгісі.

en: SQRT(9) equals 3
kk: SQRT(9) нәтижесі 3

en: SQRT(-9) is an error
kk: SQRT(-9) деген қате

en: The SQRTPI() function returns the non-negative square root of x * PI. It is an error if the argument is negative.
kk: SQRTPI() функциясы теріс емес x * PI көбейту нәтижесінің квадрат түбірін қайтарады. Аргументі теріс болса қайтарылатыны - қате белгісі.

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
kk: SQRTPI(2) нәтижесі 2,506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
kk: LN() функциясы x санның натурал логарифмін қайтарады.

en: LN(0.8) equals -0.22314355
kk: LN(0,8) нәтижесі -0,22314355

en: LN(0) equals -inf
kk: LN(0) нәтижесі -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
kk: LOGn() функциясы x санның негізі n логарифмін қайтарады.

en: LOGn(value;base)
kk: LOGn(мән;негізі)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
kk: LOGn(12;10) нәтижесі 1,07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
kk: LOGn(12;2) нәтижесі 3,5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
kk: ROOTN() функциясы теріс емес x санның дәрежесі n түбірін қайтарады.

en: ROOTN(9;2) equals 3
kk: ROOTN(9;2) нәтижесі 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
kk: CUR() функциясы теріс емес x санның куб түбірін қайтарады.

en: CUR(27) equals 3
kk: CUR(27) нәтижесі 3

en: A floating point value, greater than zero
kk: Жылжымалы үтірлі, нөлден артық сан

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
kk: LOG() функциясы x санның негізі 10 логарифмін қайтарады.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
kk: LOG(0,8) нәтижесі -0,09691001

en: LOG(0) is an error.
kk: LOG(0) деген қате.

en: A positive floating point value
kk: Жылжымалы үтірлі оң сан

en: The LOG10() function returns the base-10 logarithm of the argument.
kk: LOG10() функциясы аргументінің негізі 10 логарифмін қайтарады.

en: LOG10(10) equals 1.
kk: LOG10(10) нәтижесі 1.

en: LOG10(0) is an error.
kk: LOG10(0) деген қате.

en: The LOG2() function returns the base-2 logarithm of x.
kk: LOG2() функциясы x санның негізі 2 логарифмін қайтарады.

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
kk: LOG2(0,8) нәтижесі -0,32192809

en: LOG2(0) equals -inf.
kk: LOG2(0) нәтижесі -inf.

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
kk: EXP() функциясы e санын (натурал логарифмінің негізі) x дәрежесіне шығарып береді.

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
kk: EXP(9) нәтижесі 8 103,08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
kk: EXP(-9) нәтижесі 0,00012341

en: CEIL(12.5) equals 13
kk: CEIL(12,5) нәтижесі 13,0

en: CEIL(-12.5) equals -12
kk: CEIL(-12,5) нәтижесі -12,0

en: Significance (optional)
kk: Дәлділік қадамы (келтірмеуі де болады)

en: Mode (optional)
kk: Тәсілі (келтірмеуі де болады)

en: CEILING(12.5) equals 13
kk: CEILING(12,5) нәтижесі 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
kk: CEILING(6,43; 4) нәтижесі 8

en: CEILING(-6.43; -4; 1) equals -8
kk: гCEILING(-6,43; -4; 1) нәтижесі -8

en: CEILING(-6.43; -4; 0) equals -4
kk: CEILING(-6,43; -4; 0) нәтижесі -4

en: Round a number x down to the nearest multiple of the second parameter, Significance.
kk: Бұл x саның ең жақын, екінші параметрінде келтірілген, дәлділік қадамынына еселі санға дейін кемітіп (теріс x-ті өсіріп) береді.

en: FLOOR(12.5) equals 12
kk: FLOOR(12,5) нәтижесі 12

en: FLOOR(-12.5) equals -13
kk: FLOOR(-12,5) нәтижесі -13

en: FLOOR(5; 2) equals 4
kk: FLOOR(5; 2) нәтижесі 4

en: FLOOR(5; 2.2) equals 4.4
kk: FLOOR(5; 2,2) нәтижесі 4,4

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
kk: ABS() функциясы жылжымалы үтірлі x санның модулін қайтарады.

en: ABS(12.5) equals 12.5
kk: ABS(12,5) нәтижесі 12,5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
kk: ABS(-12,5) нәтижесі 12,5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
kk: INT() функциясы санның бүтін бөлігін қайтарады.

en: INT(12.55) equals 12
kk: INT(12,55) нәтижесі 12

en: INT(15) equals 15
kk: INT(15) нәтижесі 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
kk: RAND() функциясы 0 мен 1 арасындағы псевдо-кездейсоқ санды қайтарады.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
kk: RAND() нәтижесі, мысалы үшін 0,78309922... болуы мүмкін

en: A floating point value (greater 0)
kk: Жылжымалы үтірлі сан (0-ден артық)

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
kk: RANDEXP() функциясы экспонента бойынша үлестірілген псевдо-кездейсоқ санды қайтарады.

en: RANDEXP(0.88)
kk: RANDEXP(0,88)

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
kk: RANDPOISSON() функциясы Пуассон бойынша үлестірілген псевдо-кездейсоқ санды қайтарады.

en: A floating point value (between 0 and 1)
kk: Жылжымалы үтірлі сан (0 мен 1 арасындағы)

en: Trials (greater 0)
kk: Сынақтар саны (>0)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
kk: RANDBINOM() функциясы бином бойынша үлестірілген псевдо-кездейсоқ санды қайтарады.

en: Failures (greater 0)
kk: Сынақтан өтпеулері (>0)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
kk: RANDNEGBINOM() функциясы теріс бином бойынша үлестірілген псевдо-кездейсоқ санды қайтарады.

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
kk: RANDBERNOULLI() функциясы Бернулли бойынша үлестірілген псевдо-кездейсоқ санды қайтарады.

en: RANDBERNOULLI(0.45)
kk: RANDBERNOULLI(0,45)

en: Mean value of the normal distribution
kk: Қалыпты үлестірімінің орта мәні

en: Dispersion of the normal distribution
kk: Қалыпты үлестірімінің дисперсиясы

en: The RANDNORM() function returns a Normal(Gaussian)-distributed pseudo-random number.
kk: RANDNORM() функциясы Гауссиан (қалыпты үлестірім) бойынша үлестірілген псевдо-кездейсоқ санды қайтарады.

en: RANDNORM(mu; sigma)
kk: RANDNORM(мю; сигма)

en: Bottom value
kk: Төменгі шегі

en: Top value
kk: Жоғарғы шегі

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
kk: RANDBETWEEN()  функциясы төменгі мен жоғары шектер арасындағы псевдо-кездейсоқ санды қайтарады. Егер төмен > жоғары болса қате белгісі қайтарылады.

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
kk: RANDBETWEEN(төмен;жоғары)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
kk: RANDBETWEEN(12;78) нәтижесі, мысал үшін 61,0811... болуы мүмкін

en: Multiple
kk: Еселігі

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
kk: MROUND() функциясы келтірілген санды екінші параметрі арқылы берілген санның ең жақын еселігіне дөңгектеп береді. Параметрінің біреуі теріс сан болса - екіншісі де теріс болуға тиіс

en: MROUND(value; multiple)
kk: MROUND(мән; еселік)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
kk: MROUND(1,252; 0,5) нәтижесі 1,5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
kk: MROUND(-1,252; -0,5) нәтижесі -1,5

en: Digits
kk: Таңба саны

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
kk: ROUND(x;[таңба_саны]) функциясы x-ті дөңгелектеп береді. Таңба саны деген оң сан болса, ол үтірден кейінгі керек ондық таңбалар саны. Егер бұл параметр нөл не келтірілмеген болса - бүтін саңға дөңгелектеледі. Егер таңба саны теріс сан болса, бұл бүтін санның қанша таңбаларға дейін дөңгелектеу керек екенін білдіреді.

en: ROUND(value;[digits])
kk: ROUND(мән;[таңба_саны])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
kk: ROUND(1,252;2) нәтижесі 1,25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
kk: ROUND(-1,252;2) нәтижесі -1,25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
kk: ROUND(1,258;2) нәтижесі 1,26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
kk: ROUND(-12,25;-1) нәтижесі -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
kk: ROUND(-1,252;0) нәтижесі -1

en: The ROUNDUP(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is greater. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer.
kk: ROUNDUP(x;[таңба_саны]) функциясы дөнгеленгеннің модулі x-тен үлкен болатындай дөңгелектеп береді. Таңба саны керек дөңгелектеудің ондық бөлшек таңбалар саны. Егер бұл параметр нөл не келтірілмеген болса - бүтін саңға дөңгелектеледі.

en: ROUNDUP(value;[digits])
kk: ROUNDUP(мән;[таңба_саны])

en: ROUNDUP(1.252) equals 2
kk: ROUNDUP(1,252) нәтижесі 2

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
kk: ROUNDUP(1,252;2) нәтижесі 1,26

en: ROUNDUP(-1.252;2) equals -1.26
kk: ROUNDUP(-1,252;2) нәтижесі -1,26

en: ROUNDUP(-1.252) equals -2
kk: ROUNDUP(-1,252) нәтижесі -2

en: The ROUNDDOWN(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is lesser. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded down to the nearest integer.
kk: ROUNDDOWN((x;[таңба_саны]) функциясы дөнгеленгеннің модулі x-тен кіші болатындай дөңгелектеп береді Таңба саны керек дөңгелектеудің ондық бөлшек таңбалар саны. Егер бұл параметр нөл не келтірілмеген болса - бүтін саңға дөңгелектеледі.

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
kk: ROUNDDOWN(мән;[таңба_саны])

en: ROUNDDOWN(1.252) equals 1
kk: ROUNDDOWN(1,252) нәтижесі 1

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
kk: ROUNDDOWN(1,252;2) нәтижесі 1,25

en: ROUNDDOWN(-1.252;2) equals -1.25
kk: ROUNDDOWN(-1,252;2) нәтижесі -1,25

en: ROUNDDOWN(-1.252) equals -1
kk: ROUNDDOWN(-1,252) нәтижесі -1

en: Nth term
kk: N-мүше

en: Function FIB calculates the Nth term of a Fibonacci sequence (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), in which each number, after the first two, is the sum of the two numbers immediately preceding it. FIB(0) is defined to be 0.
kk: FIB функциясы Фибоначчи (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...) тізбегінің N-ші мүшесін есептеп береді, Бұл үшіншісінен бастап алдыңғы екі мүшесінің қосындысы. FIB(0) дегені 0 деп саналады.

en: FIB(9) returns 34
kk: FIB(9) қайтаратыны 34

en: FIB(26) returns 121393
kk: FIB(26) қайтаратыны 121393

en: Numerator
kk: Алымы

en: Denumerator
kk: Бөлімі

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
kk: QUOTIENT функциясы алым/бөлім бөлшектің бүтін бөлігін қайтарады.

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
kk: QUOTIENT(алымы;бөлімі)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
kk: QUOTIENT(21;4) қайтаратыны 5

en: Function MDETERM returns the determinant of a given matrix. The matrix must be of type n x n.
kk: MDETERM  функциясы келтірілген матрицаның детерминантын есептеп береді. Матрицасы шаршы (n x n) болу керек.

en: MDETERM(matrix)
kk: MDETERM(матрица)

en: First matrix
kk: Бірінші матрица

en: Second matrix
kk: Екінші матрица

en: Function MMULT multiplies two matrices. Number of columns of the first matrix must be the same as row count of the second one. The result is a matrix.
kk: MMULT функциясы екі матрицаны бір-біріне көбейтіп береді. Бірінші матрицасының бағандар саны екінші матрицасының жолдар санына тең болу керек. Нәтижесі де матрица.

en: MMULT(matrix1;matrix2)
kk: MMULT(матрица1;матрица2)

en: Matrix
kk: Матрица

en: Calculates the inverse of the matrix.
kk: Кері матрицасын есептеп береді.

en: The matrix multiplied with its inverse results in the unity matrix of the same dimension.
kk: Бір-біріне көбейткен матрица мен оның кері матрицасы сол өлшемідегі бірлік матрицаны береді.

en: Invertible matrices have a non-zero determinant.
kk: Керіленетін матрицаның детерминанты нөлге тең болмайды.

en: MINVERSE(matrix)
kk: MINVERSE(матрица)

en: Dimension
kk: Өлшемі

en: Creates the unity matrix of the given dimension.
kk: Келтірілген өлшемді бірлік матрицаны құру.

en: MUNIT(dimension)
kk: MUNIT(өлшемі)

en: MUNIT(3) creates a 3x3 unity matrix
kk: MUNIT(3) деген 3x3 бірлік матрицаны құрып береді

en: Returns the transpose of a matrix, i.e. rows and columns of the matrix are exchanged.
kk: Матрицаны аударып, яғни жолдар мен бағандарын өзара ауыстырып береді.

en: TRANSPOSE(matrix)
kk: TRANSPOSE(матрица)

en: Lookup & Reference
kk: Қарастыру мен сілтеу

en: Row number
kk: Жол нөмірі

en: Column number
kk: Баған нөмірі

en: Absolute number (optional)
kk: Абсолютті нөмірі (келтірмеуге де болады)

en: A1 style (optional)
kk: A1 стилі (келтірмеуге де болады)

en: Sheet name
kk: Беттің атауы

en: The ADDRESS creates a cell address. Parameter Row is the row number and Column is the column number.
kk: ADDRESS ұяшықтың адресін құрып береді. Жол параметрі - жолының нөмірі, Баған  параметрі - бағанның нөмірі.

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
kk: Абсолютті нөмірі сілтеме түрін анықтайды: 1 немесе келтірілмеген болса = абсолютті түрде, 2 = жол абсолютті, баған салыстырмалы түрде,  3 = жол салыстырмалы, жол абсолютті түрде, 4 = салыстырмалы түрде.

en: A1 Style specifies the style of the address to return. If A1 is set to TRUE (default) the address is returned in A1 style if it is set to FALSE in R1C1 style.
kk: A1 стилі қайтаратын адрес стилін анықтайды. Егер A1 стилі TRUE болса (әдетті жағдай), адресі осы A1 түрде қайтарылады, егерде FALSE болса, R1C1 түрінде қайтарылады.

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
kk: Беттің атауы деген бетке берілген мәтін атауы.

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
kk: ADDRESS(жол; бағ; абсолют; стилі; бет_атауы)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
kk: ADDRESS(6; 4) қайтаратыны $D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
kk: ADDRESS(6; 4; 2) қайтаратыны D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
kk: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Бет1") қайтаратыны Бет1!R6C[4]

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
kk: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Бет1") қайтаратыны Бет1!R6C4

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
kk: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Бет1") қайтаратыны Бет1!D6

en: Returns the number of areas in the reference string. An area can be asingle cell or a set of cells.
kk: Сілтеме жолындағы аумақтар санын қайтарады. Аумақ бір ұяшықтан не бірнеше ұяшықтан тұрады.

en: AREAS(reference)
kk: AREAS(сілтеме)

en: AREAS(A1) returns 1
kk: AREAS(A1) қайтаратыны 1

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
kk: AREAS((A1; A2:A4)) қайтаратыны 2

en: Returns information about position, formatting or contents in a reference.
kk: Сілтемедегінің орыны, пішімдеуі не мазмұны туралы мәліметті қайтарады.

en: CELL(type; reference)
kk: COLUMN(түрі; сілтеме)

en: CELL("COL", C7) returns 3
kk: CELL("COL", C7) қайтаратыны 3

en: CELL("ROW", C7) returns 7
kk: CELL("ROW", C7) қайтаратыны 7

en: CELL("ADDRESS", C7) returns $C$7
kk: CELL("ADDRESS", C7) қайтаратыны $C$7

en: Index
kk: Индекс

en: Arguments
kk: Аргументтері

en: Returns the parameter specified by the index.
kk: Индексі көрсеткен параметрін қайтарады.

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
kk: CHOOSE(индек; параметр1; параметр2;...)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
kk: CHOOSE(1; "1-ші"; "2-ші") қайтаратыны "1-ші"

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
kk: CHOOSE(2; 3; 2; 4) қайтаратыны 2

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
kk: COLUMN функциясы сілтемеде келтірілген бағанның нөмірін қайтарады. Егер параметрі келтірілмесе назардағы ұяшықтың бағанының нөмірін қайтарады.

en: COLUMN(reference)
kk: COLUMN(сілтеме)

en: COLUMN(A1) returns 1
kk: COLUMN(A1) қайтаратыны 1

en: COLUMN(D2) returns 4
kk: COLUMN(D2) қайтаратыны 4

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
kk: COLUMNS функциясы сілтемеде келтірілген бағандар санын қайтарады.

en: COLUMNS(reference)
kk: COLUMNS(сілтеме)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
kk: COLUMNS(A1:C3) қайтаратыны 3

en: COLUMNS(D2) returns 1
kk: COLUMNS(D2) қайтаратыны 1

en: Row
kk: Жол

en: Column
kk: Баған

en: If a range is given, returns value stored in a given row/column. If one cell is given, which contains an array, then one element of the array is returned.
kk: Егер ауқым келтірілсе, онда сол ауқымдағы жол/бағанмен көрсетілген ұяшықтың мазмұнын қайтарады. Егер жиымға (матрицаға) сілтейтін бір ұяшық келтірілсе, онда сол жиымының жол/баған анықтаған элементін қайтарады.

en: INDEX(cell, row, column)
kk: INDEX(ұяшық, жол, баған)

en: INDEX(range, row, column)
kk: INDEX(ауқым, жол, баған)

en: INDEX(A1:C3;2;2), returns contents of B2
kk: INDEX(A1:C3;2;2), қайтаратыны B2 мазмұны

en: INDEX(A1;2;2), if A1 is a result of array calculation, returns its (2,2) element.
kk: INDEX(A1;2;2), егер A1 есептеудің жиым түрдегі нәтижесі болса, қайтаратыны жиымының (2,2) элементі.

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
kk: Сілтеме мәтінімен келтірілген ұяшықтың мазмұнын қайтарады. Екінші параметрін келтірмеуге де болады.

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
kk: INDIRECT(сілтемеМәтіні; a1 стилі)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
kk: INDIRECT(A1), A1 ұяшығында "B1", B1 ұяшығында 1 болса => қайтаратыны 1

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
kk: INDIRECT("A1") қайтаратыны A1 мазмұны

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
kk: ROW функциясы сілтемеде келтірілген жолдың нөмірін қайтарады. Егер параметрі келтірілмесе назардағы ұяшықтың жолының нөмірін қайтарады.

en: ROW(reference)
kk: ROW(сілтеме)

en: ROW(A1) returns 1
kk: ROW(A1) қайтаратыны 1

en: ROW(D2) returns 2
kk: ROW(D2) қайтаратыны 2

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
kk: ROWS функциясы сілтемеде келтірілген жолдар санын қайтарады.

en: ROWS(reference)
kk: ROWS(сілтеме)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
kk: ROWS(A1:C3) қайтаратыны 3

en: ROWS(D2) returns 1
kk: ROWS(D2) қайтаратыны 1

en: Returns the sheet number of the reference or the string representing a sheet name.
kk: Сілтемеде келтірілген не бет атауы мәтін-жолындағы кесте бетінің нөмірін қайтарады.

en: SHEET(reference)
kk: SHEET(сілтеме)

en: SHEET(Sheet1!C7) returns 1
kk: SHEET(Sheet1!C7) қайтаратыны 1

en: SHEET(Sheet2!C7) returns 2
kk: SHEET(Sheet2!C7) қайтаратыны 2

en: Returns the number of sheets in a reference or current document.
kk: Сілтемеде келтірілген не назардағы құжаттағы кесте беттер санын қайтарады.

en: SHEETS(reference)
kk: SHEETS(сілтеме)

en: Lookup value
kk: Іздейтін мәні

en: Lookup vector
kk: Қарастыру векторы

en: Result vector
kk: Нәтижелер векторы

en: The LOOKUP function looks up the first parameter in the lookup vector. It returns a value in the result Vector with the same index as the matching value in the lookup vector. If value is not in the lookup vector it takes the next lower one. If no value in the lookup vector matches an error is returned. The lookup vector must be in ascending order and lookup and result vector must have the same size. Numeric values, string and boolean values are recognized. Comparison between strings is case-insensitive.
kk: LOOKUP функциясы бірінші параметріндегісін қарастыру векторынан іздейді. Тапқанда, нәтіжелер векторынан орны сәйкесті мәнің алып, қайтарады. Қарастыру векторында іздегені табылмаса, іздеу одан аспайтын ең жақын мәнінде тоқтайды. Ештеңе табылмаса - қате белгісі қайтарылады. Қарастыру векторы өсу тәртібімен реттелген және ұзыңдығы нәтижелер векторымен бірдей болу керек. Функция сан, мәтін жол, логикалық мәндерімен істейді. Мәтін жолында үлкен-кіші әріптерді айырмайды.

en: LOOKUP(value; lookup vector; result vector)
kk: LOOKUP(мән; қарастыру_векторы; нәтиже_векторы)

en: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) for A1 = 1, A2 = 2 returns the value of B1.
kk: LOOKUP(1,232; A1:A6; B1:B6) егер A1 = 1, A2 = 2 болса, қайтаратыны B1 ұяшық мазмұны.

en: Data source
kk: Деректер көзі

en: Sorted (optional)
kk: Реттелген (келтірмеу де болады)

en: Look for a matching value in the first row of the given table, and return the value of the indicated row.
kk: Келтірілген кестенің бірінші жолынан керегін тауып, көрсетілген жолынан сәйкесті бағандағы ұяшығының мазмұнын қайтару.

en: Looks up the 'lookup value' in the first row of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'row' and the column, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first row is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
kk: 'Деректер көзі' дегеннің бірінші жолынан 'іздейтін мән' дегенді тауып, 'жолы' дегендегі және табылған бағандағы ұяшығының мазмұнын қайтарады. Егер 'реттелген' дегені ақиқат (true) болса (әдетті жағдай), бірінші жолы реттелген деп саналады. 'Іздейтін мән' дегені салыстырып жатқан мәнінен төмен болғанда іздеу тоқталады.

en: HLOOKUP(Lookup value; data source; Row; Sorted)
kk: HLOOKUP(Іздейтін_мән; деректер_көзі; жолы; реттелген)

en: Look for a matching value in the first column of the given table, and return the value of the indicated column.
kk: Келтірілген кестенің бірінші бағанынан керегін тауып, көрсетілген бағанынан сәйкесті жолдағы ұяшығының мазмұнын қайтару.

en: Looks up the 'lookup value' in the first column of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'column' and the row, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first column is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
kk: 'Деректер көзі' дегеннің бірінші бағанынан 'іздейтін мән' дегенді тауып, 'бағаны' дегендегі және табылған жолдағы ұяшығының мазмұнын қайтарады. Егер 'реттелген' дегені ақиқат (true) болса (әдетті жағдай), бірінші бағаны реттелген деп саналады. 'Іздейтін мән' дегені салыстырып жатқан мәнінен төмен болғанда іздеу тоқталады.

en: VLOOKUP(Lookup value; data source; Column; Sorted)
kk: VLOOKUP(Іздейтін_мән; деректер_көзі; бағаны; реттелген)

en: Formula cell
kk: Формула ұяшығы

en: Row cell
kk: Жол ұяшығы

en: Row replacement
kk: Алуыстырушы жол

en: Column cell (optional)
kk: Баған ұяшығы (келтірмеуге де болады)

en: Column replacement (optional)
kk: Ауыстырушы баған (келтірмеуге де болады)

en: MULTIPLE.OPERATIONS executes the formula expression pointed to by FormulaCell and all formula expressions it depends on while replacing all references to RowCell with references to RowReplacement respectively all references to ColumnCell with references to ColumnReplacement. The function may be used to easily create tables of expressions that depend on two input parameters.
kk: MULTIPLE.OPERATIONS бүкіл Формула_ұяшығы аргументі көрсететін және оның тәуелді формулаларды есептейді. Бүкіл Жол_ұяшығы сілтемелері Ауыстырушы_жол сілтемелерімен ауыстырылады және Баған_ұяшығы сілтемелері Ауыстырушы_баған сілтмелеріне ауыстырылады. Бұл функция екі параметрден тәуелді кестелерді құрғанда ыңғайлы.

en: MULTIPLE.OPERATIONS(Formula cell; Row cell; Row replacement; Column cell; Column replacement)
kk: MULTIPLE.OPERATIONS(Формула_ұяшығы; Жол_ұяшығы; Ауыстырушы_жол; Баған_ұяшығы; Ауыстырушы_баған)

en: Search value
kk: Іздейтін мәні

en: Search region
kk: Іздеу аумағы

en: Match type (optional)
kk: Сәйкестік түрі (келтірілмеуге болады)

en: Finds a search value in a search region, and returns its position (starting from 1). Match type can be either -1, 0 or 1 and determines how is searched for the value. If match type is 0, the index of the first value that equals search value is returned. If match type is 1 (or omitted), the index of the first value that is less than or equal to the search value is returned and the values in the search region must be sorted in ascending order. If match type is -1, the smallest value that is greater than or equal to the search value is found, and the search region needs to be sorted in descending order.
kk: Іздейтін аумақта керек мәнді тауып, оның орнын (1-ден бастап) қайтарады. Сәйкестік түрі 1, 0 және -1 бола алады да, қалай іздеуді анықтайды. Егер ол 0 болса, келтірілген мәнге тең бірінші кездескен мәннің индексі қайтарылады. Егер ол 1 болса (немесе параметр келтілмесе), келтірілген мәннен кем не оған тең бірінші кездескен мәннің индексі қайтарылады, бұған іздейтін ауқым өсу тәртібімен реттелген болу керек.  Егер Сәйкестік түрі -1 болса,  келтірілген мәннен артық не оған тең ең кіші мәннің индексі қайтарылады, бұған іздейтін ауқым кему тәртібімен реттелген болу керек.

en: MATCH(Search value; Search region; Match type)
kk: MATCH(Іздейтін_мәні; Іздейтін_аумақ; Сәйкестік_түрі)

en: Reference or range
kk: Сілтеме не ауқым

en: Number of rows to offset
kk: Шегінетін жолдар саны

en: Number of columns to offset
kk: Шегінетін бағандар саны

en: Height of the offset range (optional)
kk: Шегініс ауықымының биіктігі (міндетті емес)

en: Width of the offset range (optional)
kk: Шегініс ауықымының ені (міндетті емес)

en: Modifies a reference's position and dimension.
kk: Сілтегеннің орынын мен өлшемін өзгерту

en: OFFSET(Reference reference; Integer rowOffset; Integer columnOffset; Integer newHeight; Integer newWidth)
kk: OFFSET(сілтеме; жолШегінісі; бағанШегінісі; жыңаБиіктігі; жаңаЕні)

en: Statistical
kk: Статистикалық

en: Floating point values
kk: Жылжымалы үтірлі сандар

en: The AVEDEV() function calculates the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
kk: AVEDEV() функциясы деректер жиынның орта мәнінен абсолютті ауытқуларының орташасын есептеп береді.

en: AVEDEV(value;value;...)
kk: AVEDEV(мән;мән;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
kk: AVEDEV(11,4;17,3;21,3;25,9;40,1) қайтаратыны 7,84

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
kk: AVERAGE() функциясы келтірілген мәндерінің орта мәнін есептеп береді. Ауқымының орта мәнін, мысалы, AVERAGE(A1:B5) деп, немесе тізімінің орта мәнін, мысалы, AVERAGE(12;5;12,5) деп, есептеуге болады.

en: AVERAGE(value;value;...)
kk: AVERAGE(мән;мән;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
kk: AVERAGE(12;5;7) нәтижесі 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
kk: AVERAGE(12,5;2) нәтижесі 7,25

en: String values
kk: Мәтін жолдары

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
kk: AVERAGEA() функциясы келтірілген аргументерінің орта мәнін есептеп береді. Сандар, мәтін, логикалық мәндер есепке кіреді. Егер де ұяшықтың мазмұны мәтін немесе аргументі FALSE мәніне келетін логикалық өрнек болса, ол нөл (0) деп есепке кіреді. Егер де аргументі TRUE мәніне келетін логикалық өрнек болса, ол бір (1) деп есепке кіреді. Бос ұяшық есепке кірмейді.

en: AVERAGEA(value;value;...)
kk: AVERAGEA(мән;мән;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
kk: AVERAGEA(11,4;17,3;"sometext";25,9;40,1) нәтижесі 18,94

en: Alpha parameter
kk: Альфа параметрі

en: Beta parameter
kk: Бета параметрі

en: Start
kk: Басы

en: End
kk: Аяғы

en: Cumulative
kk: Интегралды

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
kk: BETADIST() функциясы интегралдық бета ықтималдық тығыздығын есептеп береді.

en: The third and fourth parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
kk: Төртінші мен бесінші параметрлерді келтірмеуге де болады. Олар төменгі мен жоғарғы шектерін анықтайды, келтірмесе олар 0,0 және 1,0 деп саналады.

en: BETADIST(number;alpha;beta;start;end;[cumulative=TRUE])
kk: BETADIST(сан;альфа;бета;басы;аяғы;[интегралды=TRUE])

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
kk: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105) нәтижесі 0,675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
kk: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105;0,2;0,9) нәтижесі 0,537856

en: The BETAINV() function returns the inverse of BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).
kk: BETAINV() функциясы кері BETADIST(x;альфа;бета;a;b;TRUE()) функцияны есептеп береді.

en: The start and end parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
kk: Басы мен Аяғы параметрлерін келтірмеуге де болады. Олар төменгі мен жоғарғы шектерін анықтайды, келтірмесе олар 0,0 және 1,0 деп саналады.

en: BETAINV(number;alpha;beta [; start=0 [; end=1]])
kk: BETAINV(x;альфа;бета [; басы=0 [; аяғы=1]])

en: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
kk: BETADIST(BETAINV(0,1;3;4);3;4) нәтижесі 0,1

en: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
kk: BETADIST(BETAINV(0,3;3;4);3;4) нәтижесі 0,3

en: Degrees of freedom
kk: Еркіндік дәрежелері

en: The CHIDIST() function returns the probability value from the indicated Chi square that a hypothesis is confirmed.
kk: CHIDIST() функциясы келтірілген Хи-квадрат негізінде ықтималдық мәнін есептеп береді.

en: CHIDIST compares the Chi square value to be given for a random sample that is calculated from the sum of (observed value-expected value)^2/expected value for all values with the theoretical Chi square distribution and determines from this the probability of error for the hypothesis to be tested.
kk: CHIDIST кездейсоқ таңдаманың Хи-квадрат мәнін теориялық Хи-квадрат үлестірімімен салыстырады да, осыдан тексерістегі гипотезаның қателігінің ықтималдығын анықтайды. Хи-квадрат мәні барлық мәндер үшін (өлшенген_мән-күтілетін_мән)^2/күтілетін_мән денген өрнектер қосындысынан есептеледі.

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
kk: CHIDIST(x;еркін_дәреж)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
kk: CHIDIST(13,27;5) қайтаратыны 0,021

en: Total number of elements
kk: Элементтер жалпы саны

en: Number of elements to choose
kk: Таңдалған элементтер саны

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
kk: COMBIN() функциясы ықтимал комбинациялар санын есептеп береді. Бірінші параметрі - элементтерінің жалпы саны. Екінші параметрі - таңдалған элементтер саны. Екі параметрі де оң болу және біріншісі екіншісінен кем болмау керек. Әйтпесе, функция қате белгісін қайтарады.

en: COMBIN(total;chosen)
kk: COMBIN(жалпы;таңдалған)

en: COMBIN(12;5) returns 792
kk: COMBIN(12;5) қайтаратыны 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
kk: COMBIN(5;5) қайтаратыны 1

en: Level of the confidence interval
kk: Сенімді аралық деңгейі

en: Standard deviation for the total population
kk: Толық жиынтығы бойынша стандартты ауытқу

en: Size of the total population
kk: Жалпы жиынтық саны

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
kk: CONFIDENCE() функциясы жиынтық бойынша орташасының сенімді аралығын қайтарады.

en: The alpha parameter must be between 0 and 1 (non-inclusive), stddev must be positive and size must be greater or equal to 1.
kk: Альфа параметрі 0 мен 1 арасында (шектері кірмей) болу керек, ст_ауытқу дегені оң сан, өлшем дегені 1-ден не оған тең артық болу керек.

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
kk: CONFIDENCE(альфа;ст_ауытқу;өлшем)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
kk: CONFIDENCE(0,05;1,5;100) нәтижесі 0,294059

en: Cell range of values
kk: Мәндер толтырылған ұяшықтар аумағы

en: Second cell range of values
kk: Тағы бір мәндері бар ұяшықтар аумағы

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
kk: CORREL() функциясы екі ұяшық аумағы арасындағы корелляциясын есептеп береді.

en: CORREL(range1; range2)
kk: CORREL(аумақ1; аумақ2)

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
kk: COVAR() функциясы екі ұяшық аумағы арасындағы ковариантығын есептеп береді.

en: COVAR(range1; range2)
kk: COVAR(аумақ1; аумақ2)

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
kk: DEVSQ() функциясы ауытқу квадраттарының қосындысын есептеп береді.

en: DEVSQ(value; value;...)
kk: DEVSQ(мән; мән;...)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
kk: DEVSQ(21; 33; 54; 23) қайтаратыны 684,75

en: Lambda parameter
kk: Лямбда параметрі

en: 0 = density, 1 = distribution
kk: 0 = тығыздық, 1 = үлестірім

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
kk: EXPONDIST() функциясы экспоненталық үлестірімін қайтарады.

en: The lambda parameter must be positive.
kk: Лямбда параметрі оң саны болу керек.

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
kk: Жинақтау = 0 болса тығыздық функциясын; Жинақтау = 1 болса, үлестірімің есептеп береді.

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
kk: EXPONDIST(сан;лямбда;жинақтау)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
kk: EXPONDIST(3;0,5;0) нәтижесі 0,111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
kk: EXPONDIST(3;0,5;1) нәтижесі 0,776870

en: Degrees of freedom 1
kk: 1-еркіндік дәрежесі

en: Degrees of freedom 2
kk: 2-еркіндік дәрежесі

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
kk: FDIST() функциясы f-үлестірімін қайтарады.

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
kk: FDIST(сан;екіндік_дәрже_1;екіндік_дәрже_2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
kk: FDIST(0,8;8;12) беретіні 0,61

en: Number r1
kk: r1 саны

en: Number r2
kk: r2 саны

en: The FINV() function returns the unique non-negative number x such that FDIST(x;r1;r2) = p.
kk: FINV() функциясы FDIST(x;r1;r2) = p теңдігіне сай қайталанбас x саның тауып береді.

en: FINV(number; r1; r2)
kk: FINV(x; r1; r2)

en: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
kk: FDIST(FINV(0,1;3;4);3;4) нәтижесі 0,1

en: The FISHER() function returns the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
kk: FISHER() функциясы x саны үшін Фишер түрлендіруін жасап, қалыпты үлестіріміне жақын функциясын құрып береді.

en: FISHER(number)
kk: FISHER(x)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
kk: FISHER(0,2859) нәтижесі 0,294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
kk: FISHER(0,8105) нәтижесі 1,128485

en: The FISHERINV() function returns the inverse of the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
kk: FISHERINV() функциясы x саны үшін кері Фишер түрлендіруін жасап, қалыпты үлестіріміне жақын функциясын құрып береді.

en: FISHERINV(number)
kk: FISHERINV(x)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
kk: FISHERINV(0,2859) нәтижесі 0,278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
kk: FISHERINV(0,8105) нәтижесі 0,669866

en: Floating point values, that should be counted.
kk: Санайтын жылжымалы үтірлі сандар.

en: Floating point values, representing the upper boundaries of the intervals.
kk: Аралықтың жоғарғы шектерін анықтайтын жылжымалы үтірлі сандар.

en: Counts the number of values for each interval given by the border values in the second parameter.
kk: Шектері екінші параметрімен берілетін әрбір аралықтағы сандарын санап береді.

en: The values in the second parameter determine the upper boundaries of the intervals.
                   The intervals include the upper boundaries.
                   The returned array is a column vector and has one more element than the second parameter;
                   the last element represents the number of all elements greater than the last value in second parameter.
                       If the second parameter is empty, all values in the first parameter are counted.
kk: Екінші параметрімен аралықтадың жоғарғы шектері анықталады.
                    Аралықтарға жоғарғы шектері кіреді.
                    Қайтарылатың жиым, екінші параметріндегісінен бір элементке артық, баған векторы болады;
                    Соңғы элементі, екінші параметріндегі саннан артық, барлық элементтер саны.
                    Екінші параметрі келтірілмегенде, бірнші параметріндегі барлық мәндер саналады.

en: FREQUENCY(Range data; Range bins)
kk: FREQUENCY(Ауқым деректері; Ауқым шектері)

en: Cumulated flag
kk: Жинақтау жалаушасы

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
kk: GAMMADIST() функциясы гамма-үлестірімін қайтарады.

en: If the last parameter (cumulated) is 0, it calculates the density function; if it's 1, the distribution is returned.
kk: Егер соңғы параметрі (жинақтау жалаушасы) 0 болса - тығыздық функциясын; егер ол 1 болса, үлестірімін есептеп береді.

en: The first three parameters must be positive.
kk: Алғашқы үш параметрі оң сан болу керек.

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
kk: GAMMADIST(x;альфа;бета;жинақтау)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
kk: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;1) нәтижесі 0,995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
kk: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;0) нәтижесі 0,017179

en: The GAMMAINV() function returns the unique number x >= 0 such that GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.
kk: GAMMAINV() функциясы GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p теңдігіне сай қайталанбас x>= 0 санын тауып береді.

en: GAMMAINV(number;alpha;beta)
kk: GAMMAINV(x;альфа;бета)

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
kk: GAMMADIST(GAMMAINV(0,1;3;4);3;4) нәтижесі 0,1

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
kk: GAMMADIST(GAMMAINV(0,3;3;4);3;4) нәтижесі 0,3

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
kk: Осы сан үшін стандартты қалыпты үлестірімінің интегралды мәні есептеледі

en: The GAUSS() function returns the integral values for the standard normal cumulative distribution.
kk: GAUSS() функциясы стандартты қалыпты жинақталған үлестірімінің интегралды мәнін есептеп береді.

en: GAUSS(value)
kk: GAUSS(мән)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
kk: GAUSS(0,25) нәтижесі 0,098706

en: The GEOMEAN() function returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
kk: The GEOMEAN() функциясы тапсырылған аргументтерінің геометриялық орта мәнін есептеп береді. Бұл аргументтер көбейтіндісінің N-ші дәрежелі түбіріне тең.

en: GEOMEAN(value; value;...)
kk: GEOMEAN(мән; мән;...)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
kk: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) қайтаратыны 30,45886

en: The HARMEAN() function returns the harmonic mean of the N data points (N divided by the sum of the inverses of the data points).
kk: HARMEAN() функциясы N сандарының гармониялық орта мәнін есептеп береді. Бұл сандардың кері мәндерінің қосындысына бөлінген N саны.

en: HARMEAN(value; value;...)
kk: HARMEAN(мән; мән;...)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
kk: HARMEAN(21; 33; 54; 23) қайтаратыны 28,588

en: Number of success in the sample
kk: Осы таңдамасында сынақтан өту саны

en: Number of trials
kk: Сынақтар саны

en: Number of success overall
kk: Сынақтан өтулердің жалпы саны

en: Population size
kk: Жалпы жиынтық саны

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
kk: HYPGEOMDIST() функциясы гипергеометрияық-үлестірімін қайтарады.

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
kk: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) қайтаратыны 0,3522

en: y values (array)
kk: y сандар жиымы

en: x values (array)
kk: x сандар жиымы

en: The INTERCEPT() function calculates the interception of the linear regression line with the y axis.
kk: INTERCEPT() функциясы сызықты регрессиясының y осімен қиылсу нүктесін тауып береді.

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
kk: KURT() функциясы сандар жиынның шоғырлануын (kurtosis) ығыстырылмаған бағалауын есептеп береді. Қате болмау үшін кемінде 4 мәнін келтіру керек.

en: KURT(value; value;...)
kk: KURT(мән; мән;...)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
kk: KURT(21; 33; 54; 23) қайтаратыны 1,344239

en: The KURTP() function calculates an population kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
kk: KURTP() функциясы жиынтық сандарының шоғырлануын (kurtosis) есептеп береді. Қате болмау үшін кемінде 4 мәнін келтіру керек.

en: KURTP(value; value;...)
kk: KURTP(мән; мән;...)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
kk: KURTP(21; 33; 54; 23) қайтаратыны -1,021

en: Position (from the largest)
kk: Үлкендігі (ең үлкенінен бастап)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
kk: LARGE() функциясы ауқымынан k-ші ең үлкен мәнін тауып береді.

en: LARGE(range; k)
kk: LARGE(ауқым; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
kk: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) қайтаратыны 3

en: The LEGACYFDIST() function returns the f-distribution.
kk: LEGACYFDIST() функциясы f-үлестірімін қайтарады.

en: LEGACYFDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
kk: LEGACYFDIST(x;еркіндік_дәрежелері_1;еркіндік_дәрежелері_2)

en: LEGACYFDIST(0.8;8;12) yields 0.61
kk: LEGACYFDIST(0,8;8;12) беретіні 0,61

en: Probability
kk: Ықтималдығы

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
kk: Стандартты логарифмдік үлестірімінің орта мәні

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
kk: Стандартты логарифмдік үлестірімінің стандартты ауытқуы

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
kk: LOGINV() функциясы кері логарифмдік жинақталған үлестірімін қайтарады.

en: LOGINV(p; mean; stdev)
kk: LOGINV(p; орта; ст_ауыт)

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
kk: LOGINV(0,1;0;1) нәтижесі 0,2776

en: Probability value for which the standard logarithmic distribution is to be calculated
kk: Стандартты логарифмдік үлестірімі есептетін ықтималдық мәні

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
kk: LOGNORMDIST() функциясы логарифмдік жинақталған үлестірімін қайтарады.

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
kk: LOGNORMDIST(Саны;ОМ;СТД)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
kk: LOGNORMDIST(0,1;0;1) нәтижесі 0,01

en: Floating point value or range of values
kk: Жылжымалы үтірлі мән не мәндер ауқымы

en: Floating point values or range of values
kk: Жылжымалы үтірлі мәндер не мәндер ауқымы

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
kk: MEDIAN() функциясы барлық тапсырылған параметрінің медианасын есептеп береді. Ауықымның мединасын, мысалы былай: MEDIAN(A1:B5) немесе мәндер тізімін келтіріп, мысалы былай: MEDIAN(12; 5; 12,5) есептеуге болады. Бос ұяшықтар нөл деп саналады, мәтінді ұяшықтар есепке алынбайды.

en: MEDIAN(value;value;...)
kk: MEDIAN(мән;мән;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
kk: MEDIAN(12; 5; 5,5) нәтижесі 5,5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
kk: MEDIAN(12; 7; 8;2) нәтижесі 7,5

en: Float
kk: Жылжымалы үтірлі

en: The MODE() function returns the most frequently occurring value in the data set.
kk: MODE() функциясы жиындағы ең жиі кездесетін мәнін тауып береді.

en: MODE(number; number2; ...)
kk: MODE(сан; сан2; ...)

en: MODE(range)
kk: MODE(ауқым)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
kk: MODE(12; 14; 12; 15) қайтаратыны 12

en: Number of failures
kk: Сынақтан өтпеу саны

en: Number of successful trials
kk: Сынақтан өту саны

en: Probability of success
kk: Өту ықтималдығы

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
kk: NEGBINOMDIST() функциясы теріс биномдық үлестірімін қайтарады.

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
kk: NEGBINOMDIST(өтпеу; өту; өту_ықтим)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
kk: NEGBINOMDIST(2;5;0,55) қайтаратыны 0,152872629

en: Linear middle of the distribution
kk: Үлестіремінің сызықты орташасы

en: Standard deviation of the distribution
kk: Үлестірімінің стандартты ауытқуы

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
kk: NORMDIST() функциясы қалыпты жинақталған үлестірімін қайтарады.

en: Number is the value of the distribution based on which the normal distribution is to be calculated.
kk: Қалыпты үлестірімі есептелетін сан.

en: MV is the linear middle of the distribution.
kk: ОМ деген үлестірімінің сызықты орташасы.

en: STD is the standard deviation of the distribution.
kk: СТД - үлестірімінің стандартты ауытқуы.

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
kk: К = 0 болса тығыздық функциясы; К = 1 болса үлестірімі есептеледі.

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
kk: NORMDIST(Сан;ОМ;СТД;К)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
kk: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;0) нәтижесі 0,934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
kk: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;1) нәтижесі 0,842281

en: Middle value in the normal distribution
kk: Қалыпты үлестіріміндегі орта мәні

en: Standard deviation of the normal distribution
kk: Қалыпты үлестірімінің стандартты ауытқуы

en: The NORMINV() function returns the inverse of the normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive) and STD must be positive.
kk: NORMINV() функциясы кері қалыпты жинақталған үлестірімін қайтарады. Тапсыратын саны 0 мен 1 арасында (шектері кірмей) және СТД дегені оң сан болуға тиіс.

en: NORMINV(number;MV;STD)
kk: NORMINV(саны;ОМ;СТД)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
kk: NORMINV(0,9;63;5) нәтижесі 69,41

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
kk: Стандартты қалыпты үлестірімі есептелетін сан

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
kk: NORMSDIST() функциясы стандартты қалыпты үлестірімін қайтарады.

en: NORMSDIST(Number)
kk: NORMSDIST(Саны)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
kk: NORMSDIST(1) нәтижесі 0,84

en: The NORMSINV() function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive).
kk: NORMSINV() функциясы стандартты жинақталған кері үлестірімін қайтарады. Тапсыратын саны 0 мен 1 арасында (шектері кірмей) болуға тиіс.

en: NORMSINV(Number)
kk: NORMSINV(Саны)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
kk: NORMSINV(0,908789) қайтаратыны 1,3333

en: The PEARSON() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges. It is the same as the CORREL function.
kk: PEARSON() функциясы екі ұяшық аумағы арасындағы корелляциясын есептеп береді. Бұл функция CORREL функциясымен бірдей.

en: PEARSON(range1; range2)
kk: PEARSON(ауқым1; ауқым2)

en: Number of elements to permutate
kk: Орын алмастырымалы элементтер саны

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
kk: PERMUT() функциясы орын алмастырымдар санын есептеп береді. Бірінші параметрі элементтер саны, екінші параметрі - орын алмастыруға қатысатын элементтер саны.

en: PERMUT(total;permutated)
kk: PERMUT(жалпы;орын_алм)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
kk: PERMUT(8;5) нәтижесі 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
kk: PERMUT(1;1) нәтижесі 1

en: The PERMUTATIONA() function returns the number of ordered permutations when allowing repetition. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements to choose. Both parameters must be positive.
kk: PERMUTATIONA() функциясы қайталау рұқсат етілгендегі ретелген орын алмастырымдар санын есептеп береді. Бірінші параметрі элементтер саны, екінші параметрі - орын алмастыруға қатысатын элементтер саны. Параметрдің екеуі де оң сан болуы тиіс.

en: PERMUTATIONA(total;chosen)
kk: PERMUTATIONA(жалпы;таңдалған)

en: PERMUTATIONA(2,3) returns 8
kk:  MINA(12;5; 7) қайтаратыны 5

en: PERMUTATIONA(0,0) returns 1
kk: PERMUTATIONA(0,0) қайтаратыны 1

en: Range of values
kk: Мәндер ауқымы

en: The percentile value between 0 and 1, inclusive.
kk: 0 мен 1 аралығындағы (шектерін қоса) процентиль мәні

en: The PERCENTILE() function returns the x-th sample percentile of data values in Data. A percentile returns the scale value for a data series which goes from the smallest (alpha=0) to the largest value (alpha=1) of a data series. For alpha = 25%, the percentile means the first quartile; alpha = 50% is the MEDIAN. Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
kk: PERCENTILE() функциясы "деректер" мәндеріндегі деңгейі x процентилін қайтарады. Процентиль деп, деректердің аталған проценті одан төмен жататын деңгейін атайды. alpha параметрінің мәні 0%-дан (alpha=0) 100%-ға (alpha=1) дейін болады. alpha = 25% болса, процентиль деректердің ширегі одан төмен жататын мәнің көрсетеді, alpha = 50% медианалық процентиль. Бос ұяшықтар нөл деп есептеледі, мәтінді ұяшықтар есепке алынбайды.

en: PERCENTILE(data;alpha)
kk: PERCENTILE(деректер;alpha)

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
kk: Осы сан үшін стандартты қалыпты үлестірімі есептеледі

en: The PHI() function returns value of the distribution function for a standard normal distribution.
kk: PHI() функциясы стандартты қалыпты үлестірім функциясының мәнін қайтарады.

en: PHI(value)
kk: PHI(мән)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
kk: PHI(0,25) нәтижесі 0,386668

en: Lambda parameter (the middle value)
kk: Лямбда параметрі (ортаңғы мән)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
kk: POISSON() функциясы Пуассон үлестірімін қайтарады.

en: The lambda and number parameters must be positive.
kk: Тапсыратын сан мен лямбда параметрі оң сандар болуға тиіс.

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
kk: POISSON(сан;лямбда;жинақтау)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
kk: POISSON(60;50;0) нәтижесі 0,020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
kk: POISSON(60;50;1) нәтижесі 0,927840

en: Data (array)
kk: Деректер (жиым)

en: Order
kk: Алатын орны

en: The RANK() function returns the rank of a number in a list of numbers.
kk: RANK() функциясы көрсетілген санның тізімінде үлкен-кішілігін салыстырғанда алатын орнын қайтарады.

en: Order specifies how to rank the numbers:
kk: Орның табу тәртібі:

en: If 0 or omitted, Data is ranked in descending order.
kk: Егер 0 немесе келтірілмегенде, кему ретіндегі орны табылады.

en: If not 0, Data is ranked in ascending order.
kk: Егер 0 емес болса, өсу ретіндегі орны табылады.

en: RANK (2;{1;2;3}) equals 2
kk: RANK (2;{1;2;3}) нәтижесі 2

en: known Y (array)
kk: Мәлім Y (жиымы)

en: known X (array)
kk: Мәлім X (жиымы)

en: The RSQ() function returns the square of the Pearson product moment correlation coefficient through data points in known_y's and known_x's.
kk: RSQ() функциясы белгілі y пен x-тер негзінде Пирсон көбейтіндісі моментінің корреляция коэфициентінің квадратын қайтарады.

en: If "arrayY" and "arrayX" are empty or have a different number of data points, then #N/A is returned.
kk: Егер Y және X жиымдары бос не олардың ұзындығы келіспейтін болса - қайтарылатыны #А/Ж белгісі.

en: RSQ(known Y; known X)
kk: RSQ(Y; X)

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
kk: SKEW() функциясы үлестірімнің ассиметриясын бағалап береді

en: SKEW(number; number2; ...)
kk: SKEW(сан; сан2; ...)

en: SKEW(range)
kk: SKEW(ауқым)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
kk: SKEW(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) қайтаратыны 0,9768

en: The SKEWP() function returns the population skewness of a distribution
kk: SKEWP() функциясы жиынтығы бойынша үлестірімінің ассиметриясын есептеп береді

en: SKEWP(number; number2; ...)
kk: SKEWP(сан; сан2; ...)

en: SKEWP(range)
kk: SKEWP(ауқым)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
kk: SKEWP(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) қайтаратыны 0,6552

en: The SLOPE() function calculates the slope of the linear regression line.
kk: SLOPE() функциясы сызықты регрессия түзуінің көлбеулігін есептеп береді.

en: Position (from the smallest)
kk: Орны (кішісінен бастап)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
kk: SMALL() функциясы ауқымынан k-ші ең кіші мәнін тауып береді.

en: SMALL(range; k)
kk: SMALL(ауқым; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
kk: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) қайтаратыны 1

en: Number to be normalized
kk: Нормалайтын сан

en: Mean of the distribution
kk: Үлестірімінің орташасы

en: Standard deviation
kk: Стандартты ауытқу

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
kk: STANDARDIZE() функциясы нормаланған мәнін есептеп береді.

en: STANDARDIZE(x; mean, stdev)
kk: STANDARDIZE(x; орта, ст_ауыт)

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
kk: STANDARDIZE(4; 3; 7) қайтаратыны 0,1429

en: The STDEV() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value.
kk: STDEV() функциясы таңдаманың стандартты ауытқуын бағалап береді. Стандартты ауытқу деген мәндер орташасынан қай шамада шашылғанының өлшемі.

en: STDEV(value;value;...)
kk: STDEV(мән;мән;...)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
kk: STDEV(6;7;8) нәтижесі 1

en: The STDEVA() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
kk: STDEVA() функциясы таңдаманың стандартты ауытқуын бағалап береді. Стандартты ауытқу деген мәндер орташасынан қай шамада шашылғанын өлшемі. Таңдаманың арасында мәтін не логикалық FALSE мәні кезессе, ол 0 деп есептеледі, логикалық TRUE кезессе, 1 деп есептеледі.

en: STDEVA(value;value;...)
kk: STDEVA(мән;мән;...)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
kk: STDEVA(6; 7; A1; 8), егер A1 бос болса, нәтижесі 1,

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
kk: STDEVA(6; 7; A1; 8), егер A1 ұяшығында TRUE болса, нәтижесі 3,109

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
kk: STDEVP() функциясы толық жиынтығының стандартты ауытқуын бағалап береді

en: STDEVP(value;value;...)
kk: STDEVP(мән;мән;...)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
kk: STDEVP(6;7;8) нәтижесі 0,816497...

en: The STDEVPA() function returns standard deviation based on an entire population. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
kk: STDEVPA() функциясы толық жиынтығының стандартты ауытқуын бағалап береді. Стандартты ауытқу деген мәндер орташасынан қай шамада шашылғанының өлшемі. Жиынтығының арасында мәтін не логикалық FALSE мәні кезессе, ол 0 деп есептеледі, логикалық TRUE кезессе, 1 деп есептеледі.

en: STDEVPA(value;value;...)
kk: STDEVPA(мән;мән;...)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
kk: STDEVPA(6; 7; A1; 8), егер A1 бос болса, нәтижесі 0,816497

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
kk: STDEVPA(6; 7; A1; 8), егер A1 ұяшығында TRUE болса, нәтижесі 2,69

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
kk: STDEVPA(6; 7; A1; 8), егер A1 ұяшығында FALSE болса, нәтижесі 3,11

en: The STEYX() function calculates the standard error of the predicted y value for each x in the regression.
kk: STEYX() функциясы әрбір x-ке сәйкесті y- регрессиясы бойынша болжаған мәннің стандартты қатесін есептеп береді.

en: Value (array)
kk: Жиым

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
kk: SUMPRODUCT() функциясы (SUM(X*Y)) тапсырылған мәндерінің бір-біріне көбейту нәтижелерінің қосындысын есептеп береді. Екі жиымының ұзындықтары бірдей болуға тиіс. Әйтпесе, қате белгісі қайтарылады.

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
kk: SUMPRODUCT(жиым1;жиым2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
kk: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2), егерде A1=2, A2=5, B1=3, B2=5 болса, қайтаратыны 31

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
kk: SUMX2PY2() функциясы (SUM(X^2+Y^2)) тапсырылған мәндерінің квадраттарының қосындысын есептеп береді. Екі жиымының ұзындықтары бірдей болуға тиіс. Әйтпесе, қате белгісі қайтарылады.

en: SUMX2PY2(array1;array2)
kk: SUMX2PY2(жиым1;жиым2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
kk: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2), егерде A1=2, A2=5, B1=3, B2=5 болса, қайтаратыны 63

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
kk: SUMX2MY2() функциясы (SUM(X^2-Y^2)) тапсырылған мәндерінің квадраттарының айырымын есептеп береді. Екі жиымының ұзындықтары бірдей болуға тиіс. Әйтпесе, қате белгісі қайтарылады.

en: SUMX2MY2(array1;array2)
kk: SUMX2MY2(жиым1;жиым2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
kk: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2), егерде A1=2, A2=5, B1=3, B2=5 болса, қайтаратыны -5

en: Degrees of freedom for the t-distribution
kk: t-үлестірімінің еркіндік дәрежесі

en: Mode (1 or 2)
kk: Режімі (1 не 2)

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
kk: TDIST() функциясы t-үлестірімін қайтарады.

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
kk: Режімі = 1 болса, біржақты үлестірім, Режімі = 2 болса, екіжақты үлестірім шығады.

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
kk: TDIST(саны;еркін_дәреж;режімі)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
kk: TDIST(12;5;1) қайтаратыны 0,000035

en: KnownY
kk: МәлімY

en: KnownX
kk: МәлімX

en: NumberSequence newX
kk: ЖаңаX тізбегі

en: allowOffset
kk: ШегінісРұқсатты

en: Constraints: COUNT(knownY) = COUNT(knownX).
kk: Шарт: COUNT(мәлімY) = COUNT(мәлімX).

en: dataSet
kk: деректерЖиыны

en: cutOffFraction
kk: алатынБөлігі

en: TRIMMEAN(dataSet; cutOffFraction)
kk: TRIMMEAN(деректерЖиыны; алатынБөлігі)

en: x (array) The set of observed data for the first condition.
kk: x (жиым) Бірінші таңдама үшін қарастыру деректер жиыны.

en: y (array) The set of observed data for the second condition.
kk: y (жиым) Екінші таңдама үшін қарастыру деректер жиыны.

en: mode Whether to look up 1-tailed (mode = 1) or 2-tailed (mode = 2) probability for t.
kk: режімі Ықтималдығын біржақты үлестірім (режімі = 1) не екіжақты үлестірім (режімі =2 ) ретінде қарастыру керегі.

en: type The type of t-test to perform. Set this to 1 for a paired t-test, 2 or 3 for an unpaired t-test.
kk: түрі Бұл орындайтын t-сынағынын түрі. Жұпты сынақ үшін 1 деп, жұпты емесі үшін 2 не 3 деп қойңыз.

en: The TTEST() function calculates the probability of a t-test given two ranges of data to compare.
kk: TTEST() функциясы, салыстыруға екі ауықыммен берілген деректер t-сынағының ықтималдығын есептеп береді.

en: VAR(value;value;...)
kk: VAR(мән;мән;...)

en: VAR(12;5;7) equals 13
kk: VAR(12;5;7) нәтижесі 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
kk: VAR(15;80;3) нәтижесі 1716,333...

en: VAR(6;7;8) equals 1
kk: VAR(6;7;8) нәтижесі 1

en: VARA(value;value;...)
kk: VARA(мән;мән;...)

en: VARA(12;5;7) equals 13
kk: VARA(12;5;7) нәтижесі 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
kk: VARA(15;80;3) нәтижесі 1716,333...

en: VARA(6;7;8) equals 1
kk: VARA(6;7;8) нәтижесі 1

en: VARIANCE(value;value;...)
kk: VARIANCE(мән;мән;...)

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
kk: VARIANCE(12;5;7) нәтижесі 13

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
kk: VARIANCE(15;80;3) нәтижесі 1716,333...

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
kk: VARIANCE(6;7;8) нәтижесі 1

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
kk: The VARP() функциясы толық жиынтығы бойынша дисперсиясын есептеп береді.

en: VARP(value;value;...)
kk: VARP(мән;мән;...)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
kk: VARP(12;5;7) нәтижесі 8,666...

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
kk: VARP(15;80;3) нәтижесі 1144,22...

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
kk: VARP(6;7;8) нәтижесі 0,6666667...

en: VARPA(value;value;...)
kk: VARPA(мән;мән;...)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
kk: VARPA(12;5;7) нәтижесі 8,666...

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
kk: VARPA(15;80;3) нәтижесі 1144,22...

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
kk: VARPA(6;7;8) нәтижесі 0,6666667...

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
kk: WEIBULL() функциясы Вейбулл үлестірімін қайтарады.

en: The alpha and beta parameters must be positive, the number (first parameter) must be non-negative.
kk: Альфа мен бета параметрлері оң саң болуға тиіс, сан (бірінші параметрі) теріс сан болмауға тиіс.

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
kk: WEIBULL(сан;альфа;бета;жинақтау)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
kk: WEIBULL(2;1;1;0) нәтижесі 0,135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
kk: WEIBULL(2;1;1;1) нәтижесі 0,864665

en: x (array)
kk: x (жиым)

en: mean
kk: орташасы

en: standardDeviation
kk: стандартАуытқу

en: The ZTEST() function calculates the two tailed probability of a z-test with normal distribution.
kk: ZTEST() функциясы қалыпты үлестірімді z-сынақтың екі жақты ықтималдығын есептеп береді.

en: ZTEST(x; mean; standardDeviation)
kk: ZTEST(x; орташасы; стандартАуытқу)

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
kk: BINO() функциясы биномдық үлестірімін қайтарады.

en: The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of successes, and the third is the probability of success. The number of trials should be greater than the number of successes and the probability should be smaller or equal to 1.
kk: Бірінші параметрі - сынақтар саны, екінші параметрі - сынақтан өткендер саны, үшіншісі - сынақтан өту ықтималдығы. Сынақтар саны сынақтан өткендерден кем болмауы тиіс, ықтималдығы бірден кем не оған тең болуы тиіс.

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
kk: BINO(сынақтар;өткендер;өту_ықтимал)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
kk: BINO(12;9;0,8) қайтаратыны 0,236223201

en: The SUMXMY2() function (SUM((X-Y)^2)) returns the square of the differences of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
kk: SUMXMY2() функциясы (SUM((X-Y)^2)) тапсырылған мәндерінің айырымының квадратын есептеп береді. Екі жиымының ұзындықтары бірдей болуға тиіс. Әйтпесе, қате белгісі қайтарылады.

en: SUMXMY2(array1;array2)
kk: SUMXMY2(жиым1;жиым2)

en: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 1
kk: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2), егерде  A1=2, A2=5, B1=3; B2=5 болса, қайтаратыны 1

en: Probability of failure
kk: Сынақтан өтпеу ықтималдығы

en: The INVBINO() function returns the negative binomial distribution. The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of failures, and the third is the probability of failure. The number of trials should be larger than the number of failures and the probability should be smaller or equal to 1.
kk: INVBINO() функциясы кері биномдық үлестірімін қайтарады. Бірінші параметрі - сынақтар саны, екінші параметрі - сынақтан өтпегендер саны, үшіншісі - сынақтан өтпеу ықтималдығы. Сынақтар саны сынақтан өтпегендерден кем болмауы тиіс, ықтималдығы бірден кем не оған тең болуы тиіс.

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
kk: INVBINOBINO(сынақтар;өтпегендер;өпеу_ықтимал)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
kk: INVBINO(12;3;0,2) қайтаратыны 0,236223201

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
kk: GAMMALN() функциясы қайтаратыны G(x) гамма функцияның натурал логарифмі. Параметрі оң сан болуы тиіс.

en: GAMMALN(Number)
kk: GAMMALN(сан)

en: GAMMALN(2) returns 0
kk: GAMMALN(2) қайтаратыны 0

en: Decimals
kk: Ондық бөлшек таңбалар саны

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
kk: DOLLAR() функциясы тапсырылған санды, келтірілген шамаға дөңгелектеп, ақша пішімді мәтін жолына аударады. DOLLAR деп аталғанына қарамастан, функция жергілікті ақша пішіміне аударады.

en: DOLLAR(number;decimals)
kk: DOLLAR(сан;бөлшек_таңбалары)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
kk: DOLLAR(1403,77) қайтаратыны "T1 403,77"

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
kk: DOLLAR(-0,123;4) қайтаратыны "T-0,1230"

en: No_commas
kk: Мыңдық_бөлгішсіз

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
kk: FIXED() функциясы тапсырылған санды, келтірілген шамаға дөңгелектеп, ондық санды пішімдеп мәтін жолы ретінде қайтарады. 'Бөлшек_таңбалары' дегені теріс болса, сан бүтін ондықтары дөңгелектеледі. 'Бөлшек_таңбалары' дегені келтірілмесе, ол 2 деп саналады. Міндетті емес 'Мыңдық_бөлгішсіз' деген параметрі True болса, мыңдық топтары бір-бірінен бөлінбей көрсетіледі.

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
kk: FIXED((сан;бөлшек_таңбалары;мыңдық_бөлгішсіз)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
kk: FIXED(1234,567;1) қайтаратыны "1 234,6"

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
kk: FIXED(1234,567;1;FALSE) қайтаратыны "1234,6"

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
kk: FIXED(44,332) қайтаратыны "44,33"

en: Text for which you want to substitute
kk: Қай мәтінде алмастыру жасайтыны

en: Part of text you want to replace
kk: Алмастыратын мәтін

en: New text which will be replacement
kk: Алмастырмақ жаңа мәтін

en: Which occurrence to replace
kk: Қайталануын қайсысын алмастыру

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
kk: SUBSTITUTE() функциясы 'жаңа_мәтін' дегенді 'бұрынғы_мәтін' дегенге алмастырады. Егер 'қайталануы' деген параметрі келтірілсе тек 'бұрынғы_мәтін' дегеннің соншалықты қайталанғаны алмастырылады.Әйтпесе, бұрынғы мәтіннің' барлық кездескені алмастырады.SUBSTITUTE функциясын нақты бір қайталануын алмастыру үшін қолданыңыз, ал барлығын алмастыру үшін REPLACE деген функцияны қолданған жөн.

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
kk: SUBSTITUTE(мәтін; бұрынғы_мәтін; жаңа_мәтін; қайталануы)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
kk: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") қайтаратыны "Sales Data"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
kk: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) қайтаратыны "Qtr 3, 2001"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
kk: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) қайтаратыны "Qtr 3, 2003"

en: The text you want to find
kk: Қарастырылатын мәтін

en: The text which may contain find_text
kk: Іздейтін мәтін

en: Specified index to start the search
kk: Қай орнынан іздеуді бастау керек

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
kk: SEARCH() функциясы 'қай_мәтінді' деген жолын 'қай_мәтінде' деген жолдын арасында іздеп, оның сол жағынан есептелген басталу орнының санын қайтарады.

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
kk: Бұнда сұрақ белгі (?) және жұлдызша белгі (*) үлгі қалқаларын қолдануға болады. Сұрақ белгісі бір кез келген таңбаны белгілейді, жұлдызша бір қатар кез келген таңбаларды белгілейді.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
kk: 'Іздеу_басы' параметрі қай жерден бастап іздеуді атқару керегін көрсетеді. 'Іздеу_басы' параметрі келтірілмесе, ол 1 деп саналады. SEARCH үлкен-кіші әріптерді айырмайды.

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
kk: SEARCH(қай_мәтінді; қай_мәтінде; іздеу_басы)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
kk: SEARCH("e";"Statements";6) қайтаратыны 7

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
kk: SEARCH("margin";"Profit Margin") қайтаратыны 8

en: Specified byte position to start the search
kk: Қай байт орнынан іздеуді бастау керек

en: The SEARCHB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
kk: SEARCHB() функциясы 'қай_мәтінді' деген жолын 'қай_мәтінде' деген жолында іздеп, оның басталу орнының санын сол жақтан байттап есептеп қайтарады.

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If BytePosition is omitted, it is assumed to be 2. SEARCHB does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
kk: 'БайтОрны' параметрі қай жерден бастап іздеуді атқару керегін көрсетеді. Бірінші таңба деп нөмірі 2 таңба деп есептеледі. БайтОрны елтірілмесе, ол 2 деп саналады. SEARCHB үлкен-кіші әріптерді айырмайды.

en: SEARCHB(find_text;within_text;BytePosition Start)
kk: SEARCHB(қай_мәтінді; қай_мәтінде; БайтОрны бастауы)

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
kk: T() функциясы тапсырылған не сілтегені мәтін жолы болса, сол мәтінді қайтарады. Егер тапсырылғаны мәтін емес болса бос жол қайтарылады.

en: T(value)
kk: T(мән)

en: T("Calligra") returns "Calligra"
kk: T("Calligra") қайтаратыны "Calligra"

en: T(1.2) returns "" (empty text)
kk: T(1,2) қайтаратыны "" (бос мәтін)

en: The TEXT() function converts a value to text.
kk: TEXT() функциясы тапсырылғанды мәтін жолға аударып береді.

en: TEXT(value)
kk: TEXT(мән)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
kk: TEXT(1234,56) қайтаратыны "1234,56"

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
kk: TEXT("KSpread") қайтаратыны "KSpread"

en: String
kk: Мәтін жолы

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
kk: PROPER() функциясы әрбір сөздің алғашқы әріпін үлкен қылып қалған әріптерің кіші қылады.

en: PROPER(string)
kk: PROPER(мәтін_жолы)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
kk: PROPER("this is a title") қайтаратыны "This Is A Title"

en: First string
kk: Бірінші жол

en: String to compare with
kk: Салыстыратын жол

en: Compare case-sensitive (true/false)
kk: Әріптерінің үлкен-кішісін ескеріп/ескермей (true/false) салыстыру

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
kk: COMPARE() функциясы салыстырған жолдар тең болса қайтаратыны 0, бірінші жолдың реттік орны алда болса қайтаратыны 1, әйтпесе қайтаратыны -1.

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
kk: COMPARE(жол1; жол2; true|false)

en: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) returns 0
kk: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) қайтаратыны 0

en: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) returns 1
kk: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) қайтаратыны 1

en: COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) returns 1
kk: COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) қайтаратыны 1

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
kk: EXACT() функциясы екі жол тең болса қайтаратыны True. Әйтпесе, қайтаратыны False.

en: EXACT(string1;string2)
kk: EXACT(жол1;жол2)

en: EXACT("Calligra";"Calligra") returns True
kk: EXACT("Calligra";"Calligra") қайтаратыны True

en: EXACT("KSpread";"Calligra") returns False
kk: EXACT("KSpread";"Calligra") қайтаратыны False

en: Text which you want to replace some characters
kk: Бірнеше таңбасын алмастыратын мәтін

en: Position of the characters to replace
kk: Қай орыннан бастап алмастыру

en: Number of characters to replace
kk: Қанша таңбаларын алмастыру

en: The text that will replace characters in old text
kk: Көрсетілген мәтінді алмастыратын жаңа мәтін

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
kk: REPLACE() функциясы мәтін жолының бір бөлігін басқа бір жолмен алмастырады.

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
kk: REPLACE(мәтін;орны;ұзындығы;жаңа_мәтін)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
kk: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") қайтаратыны "abcde-k"

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
kk: REPLACE("2002";3;2;"03") қайтаратыны "2003"

en: Text which you want to replace some characters using byte position
kk: Бірнеше таңбасын көрсетілген байт орынынан бастап алмастыратын мәтін

en: Byte position of the characters to replace
kk: Қай байт орыннан бастап алмастыру

en: The byte length of characters to replace
kk: Қанша байт таңбаларын алмастыру

en: The REPLACEB() function replaces part of a text string with a different text string using byte positions.
kk: REPLACEB() функциясы мәтін жолының бір бөлігін басқа бір жолмен орның байттап есептеп алмастырады.

en: REPLACEB(text;BytePosition;ByteLength Len;new_text)
kk: REPLACEB(мәтін;БайтОрны;БайтҰзындығы;жаңа_мәтін)

en: Specifies index to start the search
kk: Іздеуді бастайтын орны

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
kk: FIND() функциясы 'қай_мәтінді' деген жолын 'қай_мәтінде' деген жолында іздеп, оның басталу орнының санын сол жақтан есептеп қайтарады.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
kk: 'Іздеу_басы' параметрі қай жерден бастап іздеуді атқару керегін көрсетеді. 'Іздеу_басы' параметрі келтірілмесе, ол 1 деп саналады.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
kk: Бұның орнына SEARCH функциясын қолдануға болады, FIND-тың SEARCH-тен айырмашылығы - FIND әріптің үлкен-кішілігін айырады және үлгі қалқаларды түсінбейді.

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
kk: FIND(қай_мәтінді; қай_мәтінде; іздеу_басы)

en: FIND("Cal";"Calligra") returns 1
kk: FIND("Cal";"Calligra") қайтаратыны 1

en: FIND("i";"Calligra") returns 5
kk: FIND("i";"Calligra") қайтаратыны 5

en: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) returns 12
kk: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) қайтаратыны 12

en: Specifies byte position to start the search
kk: Іздеуді бастайтын орнды келтіреді

en: The FINDB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
kk: FINDB()() функциясы 'қай_мәтінді' деген жолын 'қай_мәтінде' деген жолында іздеп, оның басталу орнының санын сол жақтан байттап есептеп қайтарады.

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If start_num is omitted, it is assumed to be 2.
kk: 'БайтОрны' параметрі қай жерден бастап іздеуді атқару керегін көрсетеді. Бірінші таңба деп рөмірі 2 таңба деп есептеледі. 'Іздеу_басы' параметрі келтірілмесе, ол 2 деп саналады.

en: FINDB(find_text;within_text;BytePosition Start)
kk: FINDB(қай_мәтінді; қай_мәтінде; БайтОрны бастауы)

en: Source string
kk: Бастапқы мәтін

en: Position
kk: Орны

en: Length
kk: Ұзындығы

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
kk: MID() функциясы 'орны' деген орыннан басталатын ұзындығы' әріпті 'мәтін' деп көрсетілген жолдың үзіндісін қайтарады.

en: MID(text;position;length)
kk: MID(мәтін;орны;ұзындығы)

en: MID(text;position)
kk: MID(мәтін;орны)

en: MID("Calligra";2;3) returns "all"
kk: MID("Calligra";2;3) қайтаратыны "all"

en: MID("Calligra";2) returns "alligra"
kk: MID("Calligra";2) қайтаратыны "alligra"

en: Byte Position
kk: Байт орны

en: Byte Length
kk: Байт ұзындығы

en: The MIDB() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index using byte positions.
kk: MID() функциясы байттар негізінде 'орны' деген орыннан басталатын ұзындық' әріпті 'мәтін' деп көрсетілген жолдың үзіндісін қайтарады.

en: MIDB(text;BytePosition Start;ByteLength)
kk: MID(мәтін;БайтОрны;Бастау;БайтҰзындығы)

en: MIDB(text;BytePosition Start)
kk: MID(мәтін;БайтОрны;Бастау)

en: The LEN() function returns the length of the string.
kk: LEN() функциясы мәтін жолының ұзындығын санап береді.

en: LEN(text)
kk: LEN(мәтін)

en: LEN("hello") returns 5
kk: LEN("hello") қайтаратыны 5

en: LEN("KSpread") returns 7
kk: LEN("KSpread") қайтаратыны 7

en: The LENB() function returns the length of the string using byte positions.
kk: LENB() функциясы мәтін жолының ұзындығын байттап санап береді.

en: LENB(text)
kk: LENB(мәтін)

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
kk: TRIM() функциясы мәтіннің сөздер арасында бір ғана бос орын қалдырып береді.

en: TRIM(text)
kk: TRIM(мәтін)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
kk: TRIM(" hello    KSpread   ") қайтаратыны "hello KSpread"

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
kk: CONCATENATE() функциясы тапсырылған мәтін жолдарын біріктіріп береді.

en: CONCATENATE(value;value;...)
kk: CONCATENATE(мән;мән;...)

en: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") returns "SheetsCalligraKDE"
kk: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") қайтаратыны "SheetsCalligraKDE"

en: Number of characters
kk: Таңбалар саны

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
kk: RIGHT() функциясы тапсырылған мәтін жолдың соңғы 'ұзындығы' әріпті үзіндісін бөліп береді. 'Ұзындығы' деген жолдың ұзындығынан артық болса, жолды толығымен қайтарады.

en: RIGHT(text;length)
kk: RIGHT(мәтін;ұзындығы)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
kk: RIGHT("hello";2) қайтаратыны "lo"

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
kk: RIGHT("KSpread";10) қайтаратыны "KSpread"

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
kk: RIGHT("KSpread") қайтаратыны "d"

en: The RIGHTB() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
kk: RIGHTB() функциясы тапсырылған мәтін жолдың оң жақтағы 'ұзындық' әріпті үзіндісін байт есебі негізінде бөліп береді. 'Ұзындығы' деген жолдың ұзындығынан артық болса, жолды толығымен қайтарады.

en: RIGHTB(text;ByteLength)
kk: RIGHTB(мәтін;БайтҰзындығы)

en: The LEFT() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
kk: LEFT() функциясы тапсырылған мәтін жолдың сол жақатағы 'ұзындық' әріпті үзіндісін бөліп береді. 'Ұзындығы' деген жолдың ұзындығынан артық болса, жолды толығымен қайтарады. 'Ұзындығы' деген сан теріс болса қате белгісі қайтарылады.

en: LEFT(text;length)
kk: LEFT(мәтін;ұзындығы)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
kk: LEFT("hello";2) қайтаратыны "he"

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
kk: LEFT("KSpread";10) қайтаратыны "KSpread"

en: LEFT("KSpread") returns "K"
kk: LEFT("KSpread") қайтаратыны "K"

en: The LEFTB() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
kk: LEFTB() функциясы тапсырылған мәтін жолдың сол жақтағы 'ұзындық' әріпті үзіндісін байт есебінің негізінде бөліп береді. 'Ұзындығы' деген жолдың ұзындығынан артық болса, жолды толығымен қайтарады. 'Ұзындығы' деген сан теріс болса қате белгісі қайтарылады.

en: LEFTB(text;ByteLength)
kk: LEFTB(мәтін;БайтҰзындығы)

en: Count of repetitions
kk: Қайталау саны

en: The REPT() function repeats the first parameter as many times as by the second parameter. The second parameter must not be negative, and this function will return an empty string if the second parameter is zero (or rounds down to zero).
kk: REPT() функциясы бірінші параметрімен берілген мәтінді екінші параметрімен берілген рет қайталап береді. Екінші параметрі теріс сан болмауы тиіс, ол нөл (немесе нөлге дөңгелектенетін) болса функция бос жолды қайтарады.

en: REPT(text;count)
kk: REPT(мәтін;қайталау)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
kk: REPT("KSpread";3) қайтаратыны "KSpreadKSpreadKSpread"

en: REPT("KSpread";0) returns ""
kk: REPT("KSpread";0) қайтаратыны ""

en: The ROT13() function encrypts text by replacing each letter with the one 13 places along in the alphabet. If the 13th position is beyond the letter Z, it begins again at A (rotation).
kk: ROT13() функциясы мәтіндегі әрбір әріпті әліппе бойынша келесі 13-ші әріппен ауыстырып шифрлайды. Келесі 13-шісі Z-тен асып кетсе, ол A-ға оралып жалғастырады. Функция тек латын әліппемен істейді.

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
kk: Шифрланған мәтінді қайта шифрласа - шифр шешіледі.

en: ROT13(Text)
kk: ROT13(Мәтін)

en: ROT13("KSpread") returns "XFcernq"
kk: ROT13("KSpread") қайтаратыны "XFcernq"

en: ROT13("XFcernq") returns "KSpread"
kk: ROT13("XFcernq") қайтаратыны "KSpread"

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
kk: TOGGLE() функциясы кіші әріптерді үлкен және үлкендерді кіші қылады.

en: TOGGLE(text)
kk: TOGGLE(мәтін)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
kk: TOGGLE("hello") қайтаратыны "HELLO"

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
kk: TOGGLE("HELLO") қайтаратыны "hello"

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
kk: TOGGLE("HeLlO") қайтаратыны "hElLo"

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
kk: CLEAN() функциясы тапсырылған мәтінінен барлық басып шығаруға келмейтін таңбаларды алып тастайды

en: CLEAN(text)
kk: CLEAN(мәтін)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
kk: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") қайтаратыны "HELLO"

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
kk: SLEEK() функциясы тапсырылған мәтінінен барлық бос орындарды алып тастайды.

en: SLEEK(text)
kk: SLEEK(мәтін)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
kk: SLEEK("This is   some  text ") қайтаратыны "Thisissometext"

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
kk: UPPER() функциясы барлық кіші әріптерді үлкен қылады.

en: UPPER(text)
kk: UPPER(мәтін)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
kk: UPPER("hello") қайтаратыны "HELLO"

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
kk: UPPER("HELLO") қайтаратыны "HELLO"

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
kk: LOWER() функциясы барлық үлкен әріптерді кіші қылады.

en: LOWER(text)
kk: LOWER(мәтін)

en: LOWER("hello") returns "hello"
kk: LOWER("hello") қайтаратыны "hello"

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
kk: LOWER("HELLO") қайтаратыны "hello"

en: Character code
kk: Таңбаның коды

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
kk: CHAR() функциясы келтірілген кодтың таңбасын қайтарады.

en: CHAR(code)
kk: CHAR(код)

en: CHAR(65) returns "A"
kk: CHAR(65) қайтаратыны "A"

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
kk: CODE() функциясы келтірілген мәтіннің бірінші әрібінің кодын қайтарады.string.

en: CODE(text)
kk: CODE(мәтін)

en: CODE("KDE") returns 75
kk: CODE("KDE") қайтаратыны 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
kk: Санды таңбалайтын мәтін жолын нақты санға айналдырады.

en: VALUE(text)
kk: VALUE(мәтін)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
kk: VALUE("14,03") қайтаратыны 14,03

en: Searched text
kk: Іздейтін мәтін

en: Regular expression
kk: Үлгі өрнегі

en: Default value (optional)
kk: Әдетті мән (келтірмеуге болады)

en: Back-reference (optional)
kk: Сілтемелі (келтірмеуге болады)

en: Returns a part of the string that matches a regular expression. If the string does not match the given regular expression, value specified as default is returned.
kk: Мәтіннің үлгі өрнегіне сәйкес келетін бір бөлігін тауып береді. Сәйкес келетіні табылмаса, әдетті деп белгіленген мәнін қайтарады.

en: If a back-reference is provided, then the value of that back-reference is returned.
kk: Сілтемелі деп келтірілсе, сілтелген мәні қайтарылады.

en: If no default value is given, an empty string is assumed. If no back-reference is given, 0 is assumed (so that entire matching part is returned).
kk: Әдетті мәні келтірілмесе, ол бос жол деп саналады. Сілтемелі дегені келтірілмесе, ол 0 деп саналады (сонымен сәйкес келетін бүкілі қайтарылады).

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
kk: REGEXP(мәтін; үлгі_өрнек; әдетті; сілтеме)

en: Replacement
kk: Алмастыратын жаңа мәтін

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
kk: Барлық үлгі өрнегіне сәйкес келетін жаңа мәтінімен алмастыру

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
kk: REGEXPRE(мәтін; үлгі_өрнек; алмастыру)

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
kk: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") қайтаратыны "num and num and num"

en: The UNICODE() function returns a unicode code point for the first character in a text string.
kk: UNICODE() функциясы келтірілген мәтіннің бірінші әрібінің юникодын қайтарады.

en: UNICODE(text)
kk: UNICODE(мәтін)

en: UNICODE("KDE") returns 75
kk: UNICODE("KDE") қайтаратыны 75

en: The UNICHAR() function returns the character specified by a unicode code point.
kk: UNICHAR() функциясы келтірілген юникодтың таңбасын қайтарады.

en: UNICHAR(code)
kk: UNICHAR(код)

en: UNICHAR(65) returns "A"
kk: UNICHAR(65) қайтаратыны "A"

en: Full width characters
kk: Екі-байттық кодтамадағы таңбалар

en: The ASC() function returns the half-width characters corresponding to the full-width argument.
kk: ASC() функциясы келтірілген екі-байттық (full-width) кодтамадағы мәтіннің сәйкесті бір-байттық (half-width) кодтамасына көшіріп береді.

en: ASC(text)
kk: ASC(мәтін)

en: Half-width characters
kk: Бір-байттық кодтамадағы таңбалар

en: The JIS() function returns the full-width characters corresponding to the half-width argument.
kk: JIS() функциясы келтірілген бір-байттық (half-width) кодтамадағы мәтіннің сәйкесті екі-байттық (full-width) кодтамасына көшіріп береді.

en: JIS(text)
kk: JIS(мәтін)

en: The BAHTTEXT() function converts a number to a text in Thai characters (baht).
kk: BAHTTEXT() функциясы санды Тай (baht) тіліндгі мәтінге аударып береді..

en: BAHTTEXT(number)
kk: BAHTTEXT(сан)

en: BAHTTEXT(23) returns "ยี่สิบสามบาทถ้วน"
kk: BAHTTEXT(23) қайтаратыны "ยี่สิบสามบาทถ้วน"

en: Trigonometric
kk: Тригонометриялық

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
kk: COS() функциясы x радианның косинусын қайтарады.

en: COS(Float)
kk: COS(x)

en: COS(0) equals 1.0
kk: COS(0) нәтижесі 1,0

en: COS(PI()/2) equals 0
kk: COS(PI()/2) нәтижесі 0

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
kk: ACOT() функциясы тапсырылған санның кері котангенсін қайтарады.

en: ACOT(Float)
kk: ACOT(сан)

en: ACOT(0) equals 1.57079633
kk: ACOT(0) нәтижесі 1,57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
kk: SIN() функциясы x радианның синусын қайтарады.

en: SIN(Float)
kk: SIN(x)

en: SIN(0) equals 0
kk: SIN(0) нәтижесі 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
kk: SIN(PI()/2) нәтижесі 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
kk: TAN() функциясы x радианның тангенсін қайтарады.

en: TAN(Float)
kk: TAN(x)

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
kk: TAN(0,7) нәтижесі 0,84228838

en: TAN(0) equals 0
kk: TAN(0) нәтижесі 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
kk: ACOS() функциясы мәні 0 мен PI (шектері кіретін) аралықта жататын радиандағы арккосинусын қайтарады.

en: ACOS(Float)
kk: ACOS(x)

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
kk: ACOS(0,8) нәтижесі 0,6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
kk: ACOS(0) нәтижесі 1,57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
kk: ASIN() функциясы мәні-PI/2 мен PI/2 (шектері кіретін) аралықта жататын радиандағы арксинусын қайтарады.

en: ASIN(Float)
kk: ASIN(x)

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
kk: ASIN(0,8) нәтижесі 0,92729522

en: ASIN(0) equals 0
kk: ASIN(0) нәтижесі 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
kk: ATAN() функциясы мәні-PI/2 мен PI/2 (шектері кіретін) аралықта жататын радиандағы арктангенсін қайтарады.

en: ATAN(Float)
kk: ATAN(x)

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
kk: ATAN(0,8) нәтижесі 0,67474094

en: ATAN(0) equals 0
kk: ATAN(0) нәтижесі 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
kk: COSH() функциясы (exp(x) + exp(-x)) / 2 деп анықталған x-тың гиперболалық косинусын қайтарады.

en: COSH(Float)
kk: COSH(x)

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
kk: COSH(0,8) нәтижесі 1,33743495

en: COSH(0) equals 1
kk: COSH(0) нәтижесі 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
kk: SINH() функциясы (exp(x) - exp(-x)) / 2 деп анықталған x-тың гиперболалық синусын қайтарады.

en: SINH(Float)
kk: SINH(x)

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
kk: SINH(0,8) нәтижесі 0,88810598

en: SINH(0) equals 0
kk: SINH(0) нәтижесі 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
kk: The TANH() функциясы sinh(x)/cosh(x) деп анықталған x-тың гиперболалық тангенсін қайтарады.

en: TANH(Float)
kk: TANH(x)

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
kk: TANH(0,8) нәтижесі 0,66403677

en: TANH(0) equals 0
kk: TANH(0) нәтижесі 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
kk: ACOSH() функциясы x-тың кері гиперболалық косинусын есептеп береді. Бұл гиперболалық косинусы x-қа тең сан. Егер x-тың мәні 1,0-ден кем болса, acosh() функциясы "сан емес" (NaN) қате белгісін қайтарады.

en: ACOSH(Float)
kk: ACOSH(x)

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
kk: ACOSH(5) нәтижесі 2,29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
kk: ACOSH(0) нәтижесі NaN

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
kk: ASINH() функциясы x-тың кері гиперболалық синусын есептеп береді. Бұл гиперболалық синусы x-қа тең сан.

en: ASINH(Float)
kk: ASINH(x)

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
kk: ASINH(0,8) нәтижесі 0,73266826

en: ASINH(0) equals 0
kk: ASINH(0) нәтижесі 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
kk: ATANH() функциясы x-тың кері гиперболалық тангенсін есептеп береді. Бұл гиперболалық тангенсі x-қа тең сан. Егер x-тың модулі 1,0-ден артық болса, ATANH() функциясы "сан емес" (NaN) қате белгісін қайтарады.

en: ATANH(Float)
kk: ATANH(x)

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
kk: ATANH(0,8) нәтижесі 1,09861229

en: ATANH(0) equals 0
kk: ATANH(0) нәтижесі 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
kk: Бұл функция x пен y екі айнымалының кері гиперболалық тангенсін есептеп береді. Бұл y/x гиперболалық арктангенсін есептеуге ұқсас, айырмашылығы - бұнда екі айнымалының оң-терістігі ескеріліп, нәтижесі қай квадрантта жататыны анықталады.

en: ATAN2(value;value)
kk: ATAN2(y;x)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
kk: ATAN2(0,5;1,0) нәтижесі 1,107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
kk: ATAN2(-0,5;2,0) нәтижесі 1,815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
kk: Бұл функция радиандағы бұрышты градус өлшеміне көшіреді.

en: DEGREES(Float)
kk: DEGREES(сан)

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
kk: DEGREES(0,78) нәтижесі 44,69

en: DEGREES(1) equals 57.29
kk: DEGREES(1) нәтижесі 57,29

en: Angle (degrees)
kk: Бұрыш (градус)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
kk: Бұл функция градустағы бұрышты радиан өлшеміне көшіреді.

en: RADIANS(Float)
kk: RADIANS(сан)

en: RADIANS(75) equals 1.308
kk: RADIANS(75) нәтижесі 1,308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
kk: RADIANS(90) нәтижесі 1,5707

en: The PI() function returns the value of PI.
kk: PI() функциясы "пи" санның мәнін қайтарады.

en: PI() equals 3.141592654...
kk: PI() нәтижесі 3,141592654...

en: The CSC() function returns the cosecant of x, where x is given in radians.
kk: CSC() функциясы x радианның косекансын қайтарады.

en: CSC(Float)
kk: CSC(жыл.үтірлі)

en: CSC(PI()/2) equals 1
kk: CSC(PI()/2) нәтижесіы 1

en: The CSCH() function returns the hyperbolic cosecant of x, where x is given in radians.
kk: CSCH() функциясы x радианның гиперболалық косекансын қайтарады.

en: CSCH(Float)
kk: CSCH(жыл.үтірлі)

en: CSCH(PI()/2) equals 0.434537208...
kk: CSCH(PI()/2) нәтижесі 0.434537208...

en: The SEC() function returns the secant of x, where x is given in radians.
kk: SEC() функциясы x радианның секансын қайтарады.

en: SEC(Float)
kk: SEC(жыл.үтірлі)

en: SEC(0) equals 1
kk: SEC(0) нәтижесі 1

en: The SECH() function returns the hyperbolic secant of x, where x is given in radians.
kk: SECH() функциясы x радианның гиперболалық секансын қайтарады.

en: SECH(Float)
kk: SECH(жыл.үтірлі)

en: SECH(0) equals 1
kk: SECH(0) нәтижесі 1

en: Original Author
kk: Бастапқы авторы

en: ODS and Excel, functions, scripting
kk: ODS және Excel, функциялар, скрипттер

en: Import/export filter developer
kk: Импорт/Экспорт сүзгі жасаушысы

en: Developer (functions)
kk: Жасаушысы (функциялар)

en: Implemented, reviewed and tested various functions
kk: Бір қатар функцияларды жасаған, жетілдірген және тексерген

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
kk: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
kk: &Өңдеу

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
kk: &Толтыру

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
kk: Тазалау

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
kk: Өшіру

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
kk: &Көрініс

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
kk: &Өту

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
kk: &Ендіру

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
kk: &Сыртқы деректер

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
kk: &Пішім

note: i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
kk: Ұяшықтарды біріктіру

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
kk: &Жол

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
kk: &Баған

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
kk: &Бет

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
kk: Ауқымын &басып шығару

note: i18n: ectx: Menu
en: Manual Page Breaks
kk: Қолмен парақ соңын енгізу

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
kk: &Деректер

note: i18n: ectx: Menu (Filter)
en: Filter
kk: Сүзгі

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
kk: &Құралдар

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
kk: &Баптау

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
kk: Өңдеу

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
kk: Жылжу

note: i18n: ectx: Menu
en: Activate
kk: Белсендету

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
kk: Қаріп

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
kk: Түсі/Шегі

en: Comment:
kk: Түсініктемесі:

en: Cell Editor
kk: Ұяшық редакторы

en: Formula
kk: Формула

en: Define Print Range
kk: Басу аумағын анықтау

en: Define the print range in the current sheet
kk: Назардағы бетте басу аумағын анықтау

en: Cell formatting
kk: Ұяшықты пішімдеу

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChartDatabaseSelector)
en: Database Selector
kk: Деректер қоры таңдағышы

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_areaBox)
en: Data Area
kk: Деректер аумағы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_areaLabel)
en: Area:
kk: Аумақ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowAsLabel)
en: First row as label
kk: Бірінші жол - атаулар

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColumnAsLabel)
en: First column as label
kk: Бірінші баған - атаулар

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_formatBox)
en: Data Format
kk: Деректің пішімі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInRows)
en: Data sets in rows
kk: Деректер жолдарда

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInColumns)
en: Data sets in columns
kk: Деректер бағандарда

[ctx: (qtundo-format)]
en: Define Print Range
kk: Басу аумағын анықтау

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
kk: Парақ пішімі

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileOptionsWidget)
en: File Options
kk: Файл параметрлері

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of entries in Recent Files list:
kk: Жуырдағы файлдар тізімінің ұзындығы:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_recentFilesEntries)
en: Controls the maximum number of filenames that are shown when you select File-> Open Recent.
kk: Файл-> Жуырда ашылған дегенде ұсынылатын файл атауларының саны.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Autosave interval:
kk: Автосақтау аралығы:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: Here you can select the time between autosaves, or disable this feature altogether by choosing "No autosave" (by selecting the minimum value).
kk: Бұнда автосақтау аралығын орната аласыз, немесе бұл мүмкіндігін мүлдем "Автосақтамау" деп (минимумға қойып) өшіріп тастай аласыз.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: No autosave
kk: Автосақтамау

note: i18n: unit symbol for minutes, leading space as separator i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en:  min
kk:  мин

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Create backup file:
kk: Сақтық көшірмені жасау:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_createBackupFile)
en: Check this box if you want some backup files created. This is checked per default.
kk: Сақтық көшірме файлдар жасалсын десеңіз осының белгісін қойыңыз. Әдетте бұл белгіленіп тұрады.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cursor movement after pressing Enter:
kk: Enter пернесін басқан соң меңзердің жылжыу:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cursorMovement)
en: When you have selected a cell, pressing the Enter key will move the cell cursor one cell left, right, up or down, as determined by this setting.
kk: Enter пернесін басқанда, ұяшықтағы назар осы таңдауға сәйкес оң, сол, төмен, жоғары жаққа ауысады.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_statusBarFunction)
en: This drop down selection box can be used to choose the calculation performed by the Statusbar Summary  function.
kk: Бұл ашылмалы тізімінен Күй-жай жолағындағы қортындысындағы қолданатын функциясын таңдай аласыз.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_unit)
en: Choose the default unit that will be used in your sheets.
kk: Әдетте қолданатын бетті өлшеу бірлігін таңдап алыңыз.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KoUnitDoubleSpinBox, m_indentationStep)
en: Lets you define the amount of indenting used by the Increase Indent and Decrease Indent actions.
kk: Пішім мәзірінде "Шегіністі үлкейту" және "Шегіністі кішірейту" мәзір жолдарын қолданғанда пайдаланатын шегініс қадамын анықтау.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
kk: Тордың, яғни бүкіл ұяшық шектерінің түсін өзгертем десеңіз осыны түртіңіз.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: When the View ->Show Page Borders menu item is checked, the page borders are displayed. Click here to choose another color for the borders than the default red.
kk: Мәзірінде "Көрініс ->Парақ шектерін көрсету" деген белгіленіп тұрса беттегі парақтардың шектері көрсетіледі. Бұның түсін әдетті қызылдан өзгерту үшін осыны түртіңіз.

en: No Limit
kk: Шектелмеген

en: Sheet
kk: Бет

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Print settings
kk: Басып шығару параметрлері

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Grid
kk: Торы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, commentCheckBox)
en: Comment indicator
kk: Түсініктеме белгісі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chartsCheckBox)
en: Charts
kk: Диаграммалар

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectsCheckBox)
en: Objects
kk: Нысандар

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroValuesCheckBox)
en: Zero values
kk: Нөл мәндері

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, formulaCheckBox)
en: Formula indicator
kk: Формуланың белгісі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawingsCheckBox)
en: Drawings
kk: Суреттер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headersCheckBox)
en: Headers
kk: Айдарлар

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page order
kk: Парақтар реті

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ltrButton)
en: From left to right, then down
kk: Солдан оңға, сосын төменге

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ttbButton)
en: From top to bottom, then across
kk: Жөғардан төменге, сосын көлденеңнен

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Table alignment on page
kk: Кестенің парақтағы орналасуы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, horizontalCheckBox)
en: Center horizontally
kk: Көлденеңнен ортаға

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verticalCheckBox)
en: Center vertically
kk: Тігінен ортаға

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Repetitions on each page
kk: Әрбір парақта қайталансын

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, columnsCheckBox)
en: Columns from
kk: Бағандар аралығы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rowsCheckBox)
en: Rows from
kk: Жолдар аралығы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: to
kk:  -

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Scaling
kk: Масштабы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomButton)
en: Fixed zoom:
kk: Тұрақты масштабы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pageLimitsButton)
en: Page limits:
kk: Парақ шектері:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: Horizontal
kk: Көлденеңінен

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Vertical
kk: Тігінен

[ctx: @title:window]
en: Configure
kk: Баптау

en: Interface
kk: Интерфейс

en: Down
kk: Төмен

en: Up
kk: Жоғары

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
kk: Оңға

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
kk: Солға

en: Down, First Column
kk: Төмен, бірінші бағанына

en: None
kk: Жоқ

en: Sum
kk: Қосындысы

en: Min
kk: Ең кішісі

en: Max
kk: Ең үлкені

en: Average
kk: Орташасы

en: Count
kk: Санағы

en: Open/Save
kk: Ашу/Сақтау

en: Function Modules
kk: Функция модульдері

en: Tools
kk: Құралдар

en: Plugins
kk: Плагиндері

en: Spelling
kk: Емлені тексеру

en: Spell Checker Behavior
kk: Емле тексеру тәртібі

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
kk: Авторы

en: Author
kk: Авторы

en: &Completion mode:
kk: &Автоаяқтау тәртібі:

en: Lets you choose the (auto) text completion mode from a range of options in the drop down selection box.
kk: Теріп жатқан мәтінді (авто)аяқтау тәртібін ашылмалы тізімінен таңдап алыңыз.

en: Popup
kk: Қалқымалы ұсыныс

en: Semi-Automatic
kk: Жарты-жарым автоматты түрде

en: Sheet Properties
kk: Беттің қасиеттері

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
kk: Солдан оңға

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
kk: Оңнан солға

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
kk: Орналасу бағыты:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Default is that the first column of the sheet is on the left. If you choose Right to Left, then the first column will be on the right and the others added from right to left.
kk: Әдетті жағдайы - беттің бірінші бағаны сол жақта. Егер оңнан солға дегенді таңдасаңыз, бірінші бағаны оң жақта орналасады да, кесте сол жаққа өрбиді.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked cells containing comments will be marked by a small red triangle at the top right corner.
kk: Бұл көз белгіленіп тұрса түсініктемесі бар ұяшықтың оң жақ жоғары бұрышы шағын қызыл үшбұрышты дақпен белгіленеді.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
kk: Тү&сініктеме белгісі болсын

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: If this box is checked the cell reference shown at the left end of the Formula Bar will be displayed in LC mode (i.e. L2C3) rather than in its normal form B3. This does not seem to be of much use at the moment.
kk: Бұл көз белгіленіп тұрса Формула жолының сол жағының соңындағы ұяшық сілтемесі LC күйінде (мысалы: L2C3 деп) көрсетіледі, әйтпесе, кәдімгі түрде, B3 деп көрсетіледі. Алайда, бұның маңызы әзірше шамалы сияқты.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
kk: &LC режімі

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: If you check this option, the page borders will be drawn on your current sheet. Per default the page borders are not displayed. It is useful to see the page borders if you want to print your sheet.
kk: Белгісі қойылса, назардағы бет парақтарға бөліну шектері сызылып көрсетіледі. Әдетте, бұлар көрсетілмейді, бірақ бет басып шығарылатын болса парақтын шектерін білу ыңғайлы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: Show page outline
kk: Парақ сұлбасы көрсетілсін

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: Check this box and the first letter of any text you type in will automatically be converted to uppercase.
kk: Ұяшыққа енгізген мәтіннің алғашқы әрібі автоматты түрде үлкенге ауыстырылсын десеңіз - осы белгіні қойыңыз.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
kk: Бірінші әріпі үлк&ен болсын

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: If this box is checked any cell containing the value zero will appear blank.
kk: Бұл көз белгіленіп тұрса ұяшықтағы нөл саны жасырылып, ұяшық бос болып көрсетіледі.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
kk: &Нөл жасырылсын

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display the actual formulae in cells rather than the results.
kk: Бұл көз белгіленіп тұрса, Calligra Sheets ұяшықтағы бар формуласын көрсетеді, әйтпесе - оның есептелген нәтижесін көрсетеді.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
kk: &Формуласы көрсетілсін

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: If this box is checked the column headings will show as numbers rather than as letters. Letters are default.
kk: Бұл көз белгіленіп тұрса. бағанның айдарында оның нөмірі көрсетіледі, әйтпесе - әріптер көрсетіледі. Соңғысы - әдетті жағдай.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
kk: Бағандары &нөмірлеп көрсетілсін

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display a small blue triangle at the bottom left corner of cells containing formulae. This is useful if you want to protect cells with formulae.
kk: Бұл көз белгіленіп тұрса, Calligra Sheets мазмұны формулалардан тұратын ұяшықтың сол жақ төмен бұрышы шағын көк үшбұрышты дақпен белгілейді. Формулалары бар қорғалған ұяшықтар үшін бұл ыңғайлы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
kk: Формула &белгісі болсын

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: If checked, the grid (the cell limits) will be shown. This is the default. If unchecked, the grid will be hidden.
kk: Белгісі қойылса, беттің торы (ұяшықтары) сызылып көрсетіледі. Бұл әдетті жағдай. Әйтпесе - тор сызылмай жасырылады.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
kk: &Торы көрсетілсін

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: This setting controls whether formulae are recalculated automatically when the value of any cell they refer to changes.
kk: Бұл параметр кез келген тиісті ұяшығының мәні өзгерген соң формулалар автоматты түрде қайта есептеліп шығарылатынын басқарады.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
kk: &Автоматты түрде есептелсін

en: Sheets
kk: Беттер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allSheetsButton)
en: All Sheets
kk: Барлық беттері

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, activeSheetButton)
en: Active Sheet
kk: Белсенді беті

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedSheetsButton)
en: Selected Sheets:
kk: Таңдалған беттері

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
kk: Қол жеткізер беттері

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: <b>List of all available sheets.</b><br>
    To print a sheet you have to select one or more sheets in this list and use the buttons to insert the selected sheet(s) in the right-hand list, which lists all sheets that are printed.<br>
    You can insert a sheet as often as you like, this way it will be printed multiple times. This is useful for dividers or title pages, for example.
kk: <b>Қол жетерлік беттердің тізімі.</b><br>
    Басып шығару үшін осы тізімінен бір не бірнеше беттерді таңдап алып, оларды батырмаларның көмегімен оң жақтағы басып шығаратындарының тізіміне бөліп алыңыз.<br>
    Бір бетті бірнеше рет басып шығару қажет болса - сонша рет осы тізімге қайталап қойыңыз. Бұл, мысалы, бөлгіш немесе титулдық беттерді қайталауға пайдалы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
kk: Бар Беттер

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
kk: Беттерді басып шығару ретімен тізімдеу

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: <b>List of sheets to print.</b><br>
    Only the sheets listed here will be printed in the order of listing. You can change the print order with the up and down buttons.<br>
    It is even possible to print a sheet more than once. Just insert the desired sheet again and order the list to your needs.
kk: <b>Басып шығаратын беттер тізімі.</b><br>
    Осы тізіміне енген беттер, тізімдегі ретімен басып шығарылады. Жоғарлату-төмендету батырмаларымен басылатын ретін өзгерте аласыз.<br>
    Бір бетті неше рет басып шығару қажет болса - сонша рет осы тізімге қайталап қоюға болады.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
kk: Таңдалған беттерді

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
kk: Барлық беттерді таңдау

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
kk: Таңдалған беттерді жоғарға шығару

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
kk: Беттерді таңдау

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
kk: Таңдалған беттерді жоғарлату

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
kk: Беттерді алып тастау

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
kk: Таңдалған беттерді төменге түсіру

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
kk: Таңдаудан айну

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
kk: Таңдалған беттерді төмендету

en: Case Sensitive
kk: Үлкен-кішілігін ескеріп

en: Match cases when searching
kk: Үлкен-кішілігін ескеріп іздеу

en: Height: %1 %2
kk: Биіктігі: %1 %2

en: Hide Row
kk: Жолды жасыру

en: Width: %1 %2
kk: Ені: %1 %2

en: Hide Column
kk: Бағанды жасыру

en: Area is too large.
kk: Тым үлкен аумақ.

en: Sheet %1 could not be found for printing
kk: Басып шығаратын %1 беті табылған жоқ

en: Nothing to print for sheet(s) %1.
kk: %1 бет(тер)інде басып шығаратын ештеңе жоқ.

en: Sheet Properties...
kk: Беттің қасиеттері

en: Modify current sheet's properties
kk: Таңдалған беттің қасиеттерін өзгерту

en: Insert Sheet
kk: Бетті ендіру

en: Insert a new sheet
kk: Жаңа бетті ендіру

en: Duplicate Sheet
kk: Беттің көшірмесін жасау

en: Duplicate the selected sheet
kk: Таңдалған беттің көшірмесін жасау

en: Remove Sheet
kk: Бетті жою

en: Remove the active sheet
kk: Назардағы бетті алып тастау

en: Rename Sheet...
kk: Бетті қайта атау...

en: Rename the active sheet
kk: Назардағы беттің атауын өзгерту

en: Show Sheet...
kk: Бетті көрсету...

en: Show a hidden sheet
kk: Жасырған бетті көрсету

en: Hide Sheet
kk: Бетті жасыру

en: Hide the active sheet
kk: Назардағы бетті жасыру

en: Page Layout...
kk: Беттің пішімі...

en: Specify the layout of the spreadsheet for a printout
kk: Беттің басып шығаратынын ұйымдастыру

en: Reset Print Range
kk: Басу аумағын ысырып тастау

en: Reset the print range in the current sheet
kk: Назардағы бетте басу аумағын ысырып тастау

en: Page Outline
kk: Айнала сызық

en: Show on the spreadsheet where the page boundary will be
kk: Кесте бетінде парақ шектерін көрсету

en: Recalculate Sheet
kk: Бетті қайта есептеп шығу

en: Recalculate
kk: Қайта есептеп шығу

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
kk: Назардағы беттегі бүкіл ұяшықтарында қайта есептеп шығу

en: Recalculate Document
kk: Құжатты қайта есептеп шығу

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
kk: Барлық беттердегі бүкіл ұяшықтарын қайта есептеп шығу

en: Protect &Sheet...
kk: &Бетті қорғау...

en: Protect the sheet from being modified
kk: Бетті өзгерістен қорғау

en: Protect &Document...
kk: Құ&жатты қорғау...

en: Protect the document from being modified
kk: Құжатты өзгерістен қорғау

en: &Create Template From Document...
kk: Құжаттан үлгі &жасау...

en: Anchor
kk: Бекіткіш

en: Cell
kk: Ұяшық

en: Page
kk: Парақ

en: Switch shape anchoring
kk: Қалыптың бекітуін ауыстыру

en: Next Sheet
kk: Келесі бет

en: Next
kk: Келесі

en: Move to the next sheet
kk: Келесі бетке ауысу

en: Previous Sheet
kk: Алдыңғы бет

en: Previous
kk: Алдыңғысы

en: Move to the previous sheet
kk: Алдыңғы бетке ауысу

en: First Sheet
kk: Бірінші бет

en: First
kk: Бірінші

en: Move to the first sheet
kk: Бірінші бетке ауысу

en: Last Sheet
kk: Соңғы бет

[ctx: Move to the last sheet]
en: Last
kk: Соңғы

en: Move to the last sheet
kk: Соңғы бетке ауысу

en: Column Header
kk: Бағанның айдары

en: Show the column header
kk: Бағанның айдары болсын

en: Row Header
kk: Жолдың айдар

en: Show the row header
kk: Жолдарының айдары болсын

en: Horizontal Scrollbar
kk: Көлденең жүгірткі жолағы

en: Show the horizontal scrollbar
kk: Көлденең жүгірткі жолағы болсын

en: Vertical Scrollbar
kk: Тік жүгірткі жолағы болсын

en: Show the vertical scrollbar
kk: Тік жүгірткі жолағы болсын

en: Status Bar
kk: Күй-жай жолағы

en: Show the status bar
kk: Күй-жай жолағы көрсетілсін

en: Tab Bar
kk: Қойындының жиегі

en: Show the tab bar
kk: Қойындының жиегі көрсетілсін

en: Set various Calligra Sheets options
kk: Түрлі Calligra Sheets параметрлерін орнату

en: No calculation
kk: Есептемеу

en: Calculate using sum
kk: Қосындысын есептеу

en: Calculate using minimum
kk: Минимумын есептеу

en: Calculate using maximum
kk: Минимумін есептеу

en: Calculate using average
kk: Орташасын есептеу

en: Calculate using the count
kk: Сандары санау

en: Calculate using the countA
kk: countA қолданып есептеу

en: You cannot change a protected sheet.
kk: Қорғаулы бетті өзгертуге болмайды.

en: You cannot hide the last visible sheet.
kk: Соңғы көрінетін бетті жасыруға болмайды.

en: Enter a password.
kk: Паролін келтіріңіз.

en: Enter the password.
kk: Паролін келтіріңіз.

en: Password is incorrect.
kk: Паролі дұрыс емес.

en: Protect Document
kk: Құжатты қорғау

en: Unprotect Document
kk: Құжаттың қорғауын шешу

en: Protect Sheet
kk: Бетті қорғау

en: Unprotect Sheet
kk: Беттің қорғауын шешу

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Print Range
kk: Басу аумағын ысырып тастау

en: You cannot delete the only sheet.
kk: Соңғы бетті алып тастауға болмайды.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
kk: Назардағы бетті алып тастамақсыз ба?

en: Enter name:
kk: Атауы:

en: Rename Sheet
kk: Беттің атауын өзгерту

en: Change Sheet Name
kk: Беттің атауын өзгерту

en: Sheet name cannot be empty.
kk: Беттің атауы бос бола алмайды.

en: This name is already used.
kk: Бұл қолданыста бар атау.

en: Sum:
kk: Қосындысы:

en: Average:
kk: Орташасы:

en: Min:
kk: Ең кішісі:

en: Max:
kk: Ең үлкені:

en: Count:
kk: Сандар санағы:

en: CountA:
kk: Санағы:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Color
kk: Мәтіннің түсін өзгерту

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Background Color
kk: Аясының түсін өзгерту

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border
kk: Шегін өзгерту

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Alignment
kk: Туралау

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Borders
kk: Шектері

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Number format
kk: Сан пішімі

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Merge
kk: Біріктіру

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Filter
kk: Сүзгіні іске қосу

en: January
kk: Қаңтар

en: February
kk: Ақпан

en: March
kk: Наурыз

en: April
kk: Сәуір

en: May
kk: Мамыр

en: June
kk: Маусым

en: July
kk: Шілде

en: August
kk: Тамыз

en: September
kk: Қыркүйек

en: October
kk: Қазан

en: November
kk: Қараша

en: December
kk: Желтоқсан

en: Jan
kk: Қаң

en: Feb
kk: Ақп

en: Mar
kk: Нау

en: Apr
kk: Сәу

[ctx: May short]
en: May
kk: Мам

en: Jun
kk: Мау

en: Jul
kk: Шіл

en: Aug
kk: Там

en: Sep
kk: Қыр

en: Oct
kk: Қаз

en: Nov
kk: Қар

en: Dec
kk: Жел

en: Monday
kk: Дүйсенбі

en: Tuesday
kk: Сейсенбі

en: Wednesday
kk: Сәрсенбі

en: Thursday
kk: Бейсенбі

en: Friday
kk: Жұма

en: Saturday
kk: Сенбі

en: Sunday
kk: Жексенбі

en: Mon
kk: Дс

en: Tue
kk: Сс

en: Wed
kk: Ср

en: Thu
kk: Бс

en: Fri
kk: Жм

en: Sat
kk: Сн

en: Sun
kk: Жк

[ctx: (qtundo-format)]
en: Autofill
kk: Автотолтыру

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Value
kk: Мәнін өзгерту

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Cells
kk: Ұяшықтарды ендіру

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Cells
kk: Ұяшықтарды жою

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
kk: Өшіру

en: Merging of columns or rows is not supported.
kk: Бағандарды не жолдарды біріктіруінің қолдауы жоқ.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Named Area
kk: Аталған аумағын қосу

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Named Area
kk: Аталған аумағын жою

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Column
kk: Баған өлшемін өзгерту

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Row
kk: Жол өлшемін өзгерту

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Columns
kk: Бағандарды ендіру

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Columns
kk: Бағандарды жою

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Rows
kk: Жолдарды ендіру

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Rows
kk: Бағандарды жою

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Sheet
kk: Беттің атауын өзгерту

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet
kk: Бетті көрсету

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Sheet
kk: Бетті қосу

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate Sheet
kk: Беттің көшірмесін жасау

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Sheet
kk: Бетті жою

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Sheet Properties
kk: Беттің қасиеттерін өзгерту

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Style
kk: Стилін ысырып тастау

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Style
kk: Стилін өзгерту

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, FontWidget)
en: You can select here the font style, size and color, including some additional options like underlined or stroke out text for the current cell text. The lower part of the page gives a preview of the selected text format.
    The default font is set for all cells in the Format -> Style Manager menu with the currently used style.
kk: Мұнда назардағы ұяшық үшін қаріп стилін, өлшемін, түсін және асты не әріпінің өзі сызылған сияқты кейбір қосымша параметрлерін таңдауға болады. Төменде мәтіннің таңдалған пішімінің үлгісі көрсетіледі.
    Барлық ұяшықтардың әдетті қаріпі Пішім -> Стиль менеджері деген мәзірінде орнатылады.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, style_combo)
en: Choose the style for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different styles, the displayed style is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current style settings for each cell. Changing to Roman for example will change all the selected cells style text to Roman.
kk: Таңдалған ұяшықтар үшін қаріп стилін таңдаңыз. Түрлі стильді ұяшықтарды таңдағанда, ұяшықтар стилі алдымен "Өзгертпей қалдыру" дегенге ауысып, әрбірі өзінің стилінде қала береді. Енді оны, мысалы, "Roman" деп қойсаңыз барлық таңдалған ұяшықтар мәтіні Roman қаріпіне ауысады.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, size_spinner)
en: Varying (No Change)
kk: Өзгертпей қалдыру

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo)
en: Italic
kk: Көлбеу

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, weight_combo)
en: Choose the weight for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different font weight, the displayed weight is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current weight settings for each cell. Changing to Bold for example will change all the selected cells font weight to Bold.
kk: Таңдалған ұяшықтар үшін қаріп қалыңдығын таңдаңыз. Қаріпі түрлі қалыңдықтағы ұяшықтарды таңдағанда, ұяшықтардың қаріп қалыңдығы алдымен "Өзгертпей қалдыру" дегенге ауысып, әрбірі өзінің түрінде қала береді. Енді оны, мысалы, "Қалың" деп қойсаңыз барлық таңдалған ұяшықтар мәтіні Қалың қаріпіне ауысады.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Normal
kk: Кәдімгі

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Bold
kk: Қалың

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
kk: Түсі:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, underline)
en: If this is checked, the current cell text will be underlined.
kk: Белгісі қойылса, назардағы ұяшықтағы мәтіннің асты сызық болады.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, underline)
en: Underline
kk: Асты сызық

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
kk: Өлшемі:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
kk: Қалыңдығы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
kk: Стилі:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
kk: Назардағы ұяшықтағы мәтінің түсін таңдау. Түсті батырмасын түртіп қалсаңыз жаңа түсті таңдауға мүмкіндік беретін стандартты KDE түсті таңдау диалогы шыға келеді.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
kk: Белгісі қойылса, назардағы ұяшықтағы мәтін сызылып тастаған болады.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: Strike out
kk: Сызылып тастаған

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
kk: Бұл қол жеткізер қаріп шоғырлар тізімі. Назардағы ұяшыққа тағайындау үшін керек шоғырын түртіп қалыңыз.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
kk: Қарап шығу

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
kk: Назардағы ұяшықтағы мәтіннің таңдалған пішімінің үлгісі көрсетіледі.

en: Cell Format
kk: Ұяшық пішімі

en: Border
kk: Шегі

en: Preselect
kk: Таңдалған

en: Pattern
kk: Түрі

en: Customize
kk: Ыңғайлау

en: Generic
kk: Жалпы

en: This is the default format and Calligra Sheets autodetects the actual data type depending on the current cell data. By default, Calligra Sheets right justifies numbers, dates and times within a cell and left justifies anything else.
kk: Бұл әдетті пішім, бұл бойынша Calligra Sheets ұяшықтағы деректің түрін автоматты түрде таниды. Әдет бойынша Calligra Sheets сан, күн, уақыт жазуларын ұяшығының оң жағына, қалған деректерді сол жағына туралайды.

en: The number notation uses the notation you globally choose in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Numbers tab. Numbers are right justified by default.
kk: Сан пішімі жалпы жүйелік деңгейде Жүйе параметрлері _> Жалпы көрінісі мен тәртібі -> Жергілікті стандарттар -> Ел/өлке және тіл -> Сандар қойындысында орнатылады. Әдетте сандар ұяшығының оң жағына тураланады.

en: Percent
kk: Пайыз

en: When you have a number in the current cell and you switch from the dcell format from Generic to Percent, the current cell number will be multiplied by 100%.
    For example if you enter 12 and set the cell format to Percent, the number will then be 1,200 %. Switching back to Generic cell format will bring it back to 12.
    You can also use the Percent icon in the Format Toolbar.
kk: Сан жазылған ұяшығының пішімін "Негізгі" дегеннен "Пайыз" дегенге ауыстырғанда, ол сан 100%-ға көбейтіледі.
    Мысалы, ұяшықта 12 деген сан болса, оның пішімін "Пайыз" дегенге ауыстырылғанда сан 1 200 % деп өзгереді. Пішімін "Негізгі" дегенге қайтарылса, ол қайтадан 12 болады.
    Бұны Пішім құралдар панеліндегі Пайыз таңбашасы арқылы ауыстыруға да болады.

en: Money
kk: Ақша

en: The Money format converts your number into money notation using the settings globally fixed in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Money. The currency symbol will be displayed and the precision will be the one set in System Settings.
    You can also use the Currency icon in the Format Toolbar to set the cell formatting to look like your current currency.
kk: "Ақша" пішімі санды жалпы жүйелік деңгейде Жүйе параметрлері _> Жалпы көрінісі мен тәртібі -> Жергілікті стандарттар -> Ел/өлке және тіл -> Ақша қойындысында орнатылған пішіміне ауыстырады.
    Бұны Пішім құралдар панеліндегі Ақша таңбашасы арқылы ауыстыруға да болады.

en: Scientific
kk: Ғылыми

en: The scientific format changes your number using the scientific notation. For example, 0.0012 will be changed to 1.2E-03. Going back using Generic cell format will display 0.0012 again.
kk: Ғылыми пішімі санды ғылыми түріне ауыстырады. Мысалы, 0,0012 деген сан 1,2E-03 деп өзгереді. Негізгі пішіміне қайтқанда ол қайтадан 0,0012 болады.

en: The fraction format changes your number into a fraction. For example, 0.1 can be changed to 1/8, 2/16, 1/10, etc. You define the type of fraction by choosing it in the field on the right. If the exact fraction is not possible in the fraction mode you choose, the nearest closest match is chosen.
     For example: when we have 1.5 as number, we choose Fraction and Sixteenths 1/16 the text displayed into cell is "1 8/16" which is an exact fraction. If you have 1.4 as number in your cell and you choose Fraction and Sixteenths 1/16 then the cell will display "1 6/16" which is the nearest closest Sixteenth fraction.
kk: Бөлшек пішімі саныңызды бөлшек санға аударады. Мысалы, 0,1 санды 1/8, 2/16, 1/10, т.б. түріне аудара алады. Бөлшектің түрін оң жақтағы өрісте таңдай аласыз. Егер таңдалған бөлімімен бөлшекті санға тең қылатын алымы болмаса, ең жақын алымы келтіріледі.
     Мысалы, 1,5 деген санды бөлімі 16 бөлшегіне айналдырғаны "1 8/16" болады. Бұл нақты теңдік. Дал осы бөлімімен 1,4 деген санды айналдырса - ұяшықта "1 6/16" деген бөлшек пайда болады. Бұл ең жақын оналтылық бөлшек.

en: To enter a date, you should enter it in one of the formats set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. There are two formats set here: the date format and the short date format.
    Just like you can drag down numbers you can also drag down dates and the next cells will also get dates.
kk: Күн белгісін келтіргенде, оны Жүйе параметрлері _> Жалпы көрінісі мен тәртібі -> Жергілікті стандарттар -> Ел/өлке және тіл -> Уақыт пен күн қойындысында орнатылған бір пішімінде келтіріңіз. Мұнда екі пішімінен таңдап ала аласыз: күн пішімі немесе қысқа күн пішімі.
    Жай сандар секілді, күн белгілерді ұяшықтарға автотолтыру арқылы толтыруға болады.

en: This formats your cell content as a time. To enter a time, you should enter it in the Time format set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Date & Time. In the Cell Format dialog box you can set how the time should be displayed by choosing one of the available time format options. The default format is the system format set in System Settings. When the number in the cell does not make sense as a time, Calligra Sheets will display 00:00 in the global format you have in System Settings.
kk: Бұл пішім ұяшықтың мазмұнын уақыт белгісі қылады. Уақыт белгісін келтіргенде, оны Жүйе параметрлері _> Жалпы көрінісі мен тәртібі -> Жергілікті стандарттар -> Ел/өлке және тіл -> Уақыт пен күн қойындысында орнатылған пішімінде келтіріңіз. Ұяшық Пішімі диалогында керек пішімін ұсынылған пішімдерінен таңдап ала аласыз. Әдетті пішім - Жүйе параметрлерінде орнатылған. Егер ұяшықтағы сан уақытқа келмесе, Calligra Sheets жалпы жүйелік пішімінде 00:00 деген уақытты көрсетеді.

en: This formats your cell content as text. This can be useful if you want a number treated as text instead as a number, for example for a ZIP code. Setting a number as text format will left justify it. When numbers are formatted as text, they cannot be used in calculations or formulas. It also change the way the cell is justified.
kk: Бұл пішім ұяшықтың мазмұнын мәтін қылады. Бұл ұяшықтағы санды мәтін ретінде қолдану үшін пайдалануға болады, мысалы пошта индексін келтіргенде. Бұл пішімге ауысқанда ұяшық мазмұны сол жағына тураланады. Мәтін ретінде пішімделген санды есеп және формуларда қолдануға болмайды. Сонымен қатар, айдалғандай, ұяшықтың туралау тәртібі өзгереді.

en: Custom
kk: Өзгеше

en: The custom format does not work yet. To be enabled in the next release.
kk: Өзгеше пішім бұнда істемейді. Ол болашақтағы шығарлымда болмақ.

en: This will display a preview of your choice so you can know what it does before clicking the OK button to validate it.
kk: Бұл таңдағанның нәтижесін, ОК батырмасын басудың алдында, алдын-ала қарап шығу үшін.

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
kk: Бөлшек, күн, уақыт пішімдерінің болатын таңдауларын көрсетеді.

en: You can add here a Postfix such as a $HK symbol to the end of each cell content in the checked format.
kk: Мұнда ұяшықтың мазмұнының соңында қосылатын жұрнақ таңбаны келтіруге болады. Мысалы, "тг" деп.

en: variable
kk: айнымалы

en: You can control how many digits are displayed after the decimal point for numeric values. This can also be changed using the Increase precision or Decrease precision icons in the Format toolbar.
kk: Бөлшекті сандарда үтірден кейін қанша ондық таңбаларды көрсету керегін таңдау. Бұны Пішім құралдар панеліндегі "Дәлдігін артыру" және "Дәлдігін төмендету" таңбашалары арқылы өзгертуге де болады.

en: You can add here a Prefix such as a $ symbol at the start of each cell content in the checked format.
kk: Мұнда ұяшықтың мазмұнының алдында қосылатын префикс таңбаны келтіруге болады. Мысалы, "$" немесе "T" деп.

en: You can choose whether positive values are displayed with a leading + sign and whether negative values are shown in red.
kk: Мұнда оң сандардың алдында "+" белгісін жазу керек пе және теріс сандарды қызыл түспен бояп көрсетуді таңдауға болады.

en: Postfix:
kk: Жалғауы:

en: Prefix:
kk: Префиксі:

en: Precision:
kk: Дәлділігі:

en: Format:
kk: Пішімі:

en: Currency:
kk: Ақша:

en: Halves 1/2
kk: Жартылар 1/2

en: Quarters 1/4
kk: Ширектер 1/4

en: Eighths 1/8
kk: Сегізіктер 1/8

en: Sixteenths 1/16
kk: Оналтылықтар 1/16

en: Tenths 1/10
kk: Ондықтар 1/10

en: Hundredths 1/100
kk: Жүздіктер 1/100

en: One digit 5/9
kk: Бір таңбалы 5/9

en: Two digits 15/22
kk: Екі таңбалы 15/22

en: Three digits 153/652
kk: Үш таңбалы 153/652

en: Style
kk: Стилі

[ctx: Name of the style]
en: Name:
kk: Атауы:

en: Inherit style:
kk: Мұра ететін стилі:

en: A style with this name already exists.
kk: Былай аталған стиль бар ғой.

en: The style name can not be empty.
kk: Стиль атауы бос болмауға тиіс.

en: A style cannot inherit from itself.
kk: Стильді өз-өзінен мұра етуге болмайды.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
kk: Тұйық сілтемелер болдырмау үшін стиль '%1' дегеннен мұра етілмеді.

en: Background color:
kk: Ая түсі:

en: No Color
kk: Түссіз

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: <qt>Set the content position horizontally in the cell.
    <b>Standard</b> is default and is set from the format you choose.
    <b>Left</b> means the content will be displayed on the left of the cell.
    <b>Center</b> means the content will be in the center horizontally in the cell.
    <b>Right</b> means the content of the cell will be displayed on the right of the cell.</qt>
kk: <qt>Ұяшықтың мазмұнының көлдененең орналасу тәртібі.
    <b>Стандартты</b> деген әдетті тәртіп, таңдалған пішімінің тәртібіне ереді.
    <b>Солға</b> деген ұяшықтың мазмұның сол жағына туралап көрсетеді.
    <b>Ортаға</b> деген ұяшықтың мазмұның ортасына туралап көрсетеді.
    <b>Оңға</b> деген ұяшықтың мазмұның оң жағына туралап көрсетеді.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
kk: Стандартты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
kk: Ортаға

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
kk: Мәтініңіз осында келтірілген бұрышқа бұрылып жазылады. Оң сан - сағат тіліне қарсы бұрау, теріс сан - сағат тілі жүрісімен бұрау.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
kk: Бұрылыс

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: <qt>Set the content position vertically in the cell.
    <b>Top</b> means the content will be displayed on top of the cell.
    <b>Middle</b> means the content will be in the middle vertically in the cell.
    <b>Bottom</b> means the content of the cell will be displayed at the bottom of the cell.</qt>
kk: <qt>Ұяшықтың мазмұнының тігінен орналасу тәртібі.
    <b>Жоғарға</b> деген ұяшықтың мазмұның жоғары жағына туралап көрсетеді.
    <b>Ортаға</b> деген ұяшықтың мазмұның тігінен ортасына туралап көрсетеді.
    <b>Төменге</b> деген ұяшықтың мазмұның төмен жағына туралап көрсетеді.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
kk: Жоғарға

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
kk: Ортаға

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
kk: Төменге

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Set the amount of indent that will be used in the cell when you choose the Increase Indent or Decrease Indent actions.
kk: Бұл "Пішім -> Шегіністі үлкейту" және "Пішім -> Шегіністі кішрейту" әрекетті қолданғанда пайдаланатын шегініс қадамын орнату.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
kk: Шегінісі

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: This is only available when the rotation is 0°.
    Wrap text wraps the text so it fits in the previous cell size. If this is not checked, the text will stay on one line and the cell size will be adjusted to contain the text.
    Vertical text puts your text vertically.
kk: Бұл мәтіннің бұрылысы 0° болғанда ғана қол жеткізер параметрлері.
    Тасымалдау деген мәтіннің ұяшықтың бар өлшеміне шақтап тасымалдатады. Белгісі қойылмаса, мәтін бір жолды болып қала береді де, ұяшық өлшемі бар мәтінге шақталады.
    Тігінен жазу - мәтінді тік орналастырады.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
kk: Мәтін параметрлері

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, multi)
en: Wrap text
kk: Тасымалдау

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, vertical)
en: Vertical text
kk: Тігінен жазу

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, shrinkToFit)
en: Shrink to fit
kk: Сыйғызып шақтау

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ProtectionWidget)
en: This tab enables you to set Cell Protection. All cells are protected by default (that means cell content cannot be changed) and for the cell protection to be active you also need to protect the sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu and to provide a password.
    You can also hide the cell formula in order to protect the way you calculate the formula. This also needs to enable sheet protection to work.
    You can hide the cell content with Hide all and again this needs sheet protection.
    You can learn more about all these settings in the User Manual in the Advanced Calligra Sheets chapter.
kk: Бұл қойынды ұяшық қорғауын мүмкін қылады. Барлық ұяшықтар әдетті түрде қорғаулы (мазмұны жай өзгертілмейтін) болады. Ол үшін "Құралдар -> Бетті қорғау..." мәзірі арқылы өзгертуге рұқсат беретін паролін орнатып қою керек.
    Сонымен қатар, ұяшықтағы есептеу формуласын қорғау үшін оны жасыруға болады. Бұл үшін де беттің қорғауын рұқсат ету керек.
    Оған қоса, Барлығын жасыру арқылы ұяшық мазмұнын түгелдей жасыра аласыз, бұл да беттің қорғауын рұқсат етуді қажет етеді.
    Барлық осы параметрлер туралы Пайдалану нұсқаулығының Advanced Calligra Sheets тарауынан толығрақ оқи аласыз.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
kk: Басып шығару

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bDontPrint)
en: If checked, the content of the cell will not be printed. If this is not checked (default), the cell content will be printed.
    Note that you can print it even if the cell is protected
kk: Белгісі қойылса, ұяшықтың мазмұны басып шығарылмайды. Белгісі қойылмаса (әдетті жағдай), мазмұны басып шығарылады.
    Ұяшықтың қорғалғаны басып шығаруға кедергі болмайды

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
kk: &Басып шығармау

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
kk: Қорғау

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideAll)
en: This hides the cell content and works only when the sheet is protected. Whether the cell itself is protected or not does not matter.
kk: Бұл, тек бет қорғаулы болса ғана, ұяшықтың мазмұнын жасырады. Ұяшықтың өзі қорғаулы болғаны-болмағаны бұған әсер етпейді.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideAll)
en: Hide &all
kk: Б&арлығын жасыру

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bIsProtected)
en: If checked, the cell content will be protected. This is the default behavior. You need to protect the whole sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu option for this individual cell protection to work. See the manual for more details in the Advanced Calligra Sheets chapter. When a cell is protected, its content cannot be changed.
kk: Белгісі қойылса, ұяшық мазмұны қорғаулы болады. Бұл әдетті тәртібі. Жеке ұяшықтардың қорғауы істеу үшін "Құралдар -> Бетті қорғау..." мәзірі арқылы түгел беттің қорғауын рұқсат ету керек. Егжей-тегжейін Пайдалану нұсқаулығының Advanced Calligra Sheets тарауынан біле аласыз. Қорғалған ұяшықтың мазмұның өзгертуге болмайды.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bIsProtected)
en: &Protected
kk: Қ&орғалған

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideFormula)
en: When this is checked, the cell is still visible. However, its contents do not appear in the Formula bar. Hiding formula is only working for cells that contain formulae so the user cannot view the formula. And the sheet must be protected for this to work.
kk: Белгісі қойылса, ұяшық әдеттігідей көрінеді. Бірақ мазмұны Формула жолында көрсетілмейді. Ұяшықта формула болса  - ол пайдаланушынан жасырылады. Бұл істеу үшін бет қорғаулы болуға тиіс.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
kk: Формуласын &жасыру

en: Show Sheet
kk: Бетті көрсету

en: Select hidden sheets to show:
kk: Көрсететін жасырын беттер:

en: Apply
kk: Іске асыру

en: Apply changes
kk: Өзгерістерді іске асыру

en: Cancel
kk: Қайту

en: Discard changes
kk: Өзгерістерді ысырып тастау

en: All
kk: Барлық

en: Empty
kk: Бос

en: Non-empty
kk: Бос емес

[ctx: Activate sheet named foo]
en: Activate %1
kk: %1 дегенді белсендету

en: Select Single Cell
kk: Жалғыз ұяшықты таңдау

en: Select Multiple Cells
kk: Бірнеше ұяшықтарды таңдау

en: Link %1 activated
kk: %1 сілтемесі белсендірілді
