kspread_plugin_tool_calendar - en to kk translation catalogue (13 entries)

en: End date is before start date! Please make sure that end date comes after start date.
kk: Соңғы күні алғашқысынан алда! Алғашқы мен соңғы күнін дұрыс келтіріңіз.

en: Error
kk: Қате

en: Calendars should not be longer than 10 years. If you really need such long periods you need to split them up.
kk: Күнтізбе 10 жылдан аса алмайды. Шынымен соншалық ұзын кезең керек болса - оны бөліп қараңыз.

en: Start and end dates are equal! Only one day will be inserted, do you want to continue?
kk: Соңғы күні алғашқысына тең! Тек бір күн ендірілмек, керек пе?

en: Warning
kk: Ескерту

en: Creating a calendar for a longer period than a year can take up a lot of space, do you want to continue?
kk: Бір жылдан артық кезеңнің күнтізбесін құру көп орын алады, керек пе?

en: The area where the calendar is inserted is NOT empty, are you sure you want to continue, overwriting existing data? If you choose No the area that would be required for the desired calendar will be selected so you can see what data would be overwritten.
kk: Күнтізбе ендірілмек аумақ бос ЕМЕС, оның үстінен жазыла берсін бе? "Жоқ" деп жауап берсеңіз, күнтізбе аумағы үстінен жазылмақ болған деректерді көрсететіндей қылып таңдалады.

en: Calendar from %1 to %2
kk: %1 - %2 күнтізбесі

en: week
kk: апта

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalendarToolWidget)
en: Calendar Tool
kk: Күнтізбе құралы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_insertButton)
en: Insert
kk: Ендіру

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start date:
kk: Алғашқы күні:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End date:
kk: Соңғы күні:
