calligra - en to lv translation catalogue (16 entries)

[ctx: displayname of the semantic item type Event]
en: Event
lv: Notikums

en: Area
lv: Rajons

en: Region
lv: Reģions

en: Select a calendar for saving:
lv: Atlasiet kalendāru saglabāšanai:

en: Could not add entry
    %1
lv: Nevarēja pievienot ierakstu
    %1

en: Could not save iCal file
    %1
lv: Nevarēja saglabāt „iCal“ datni
    %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Summary:
lv: &Kopsavilkums

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Location:
lv: &Vieta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Start:
lv: &Sākas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &End:
lv: &Beidzas:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tadtab)
en: Time and Date
lv: Laiks un datums

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tztab)
en: Timezone
lv: Laika josla

en: Calendar Event
lv: Kalendāra notikums

en: Edit...
lv: Rediģēt...

en: Import event to Calendar
lv: Importēt notikumu kalendārā

en: Export event to iCal file...
lv: Eksportēt kalendāru „iCal“ datnē...
