thesaurus_tool - en to lv translation catalogue (30 entries)

en: (No match)
lv: (Nesakrīt)

en: &Search for:
lv: &Meklēt:

en: S&earch
lv: M&eklēt:

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
lv: Atpakaļ

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
lv: Uz priekšu

en: Change Language...
lv: Mainīt valodu...

en: &Thesaurus
lv: &Tēzaurs

en: Synonyms
lv: Sinonīmi

en: More General Words
lv: Vairāk pamata vārdu

en: More Specific Words
lv: Vairāk specifisku vārdu

en: &Replace with:
lv: &Aizvietot ar:

en: &Replace
lv: &Aizvietot

en: Replace Word
lv: Aizvietot vārdu

en: Related Words - %1
lv: Saistīti vārdi - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
lv: Tēzaura fails '%1' netika atrasts. Izmantojiet 'Mainīt valodu...' un izvēlieties citu tēzaura failu.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
lv: <b>Kļūda:</b> Neizdevās darbināt grep.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
lv: Sinonīmi/Hipernīmi - sakārtoti pēc biežuma

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
lv: Sinonīmi - sakārtoti pēc līdzības (tikai darbības vārdi)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
lv: Antonīmi - vārdi ar pretēju nozīmi

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
lv: Hiponīmi - ... ir (veida) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
lv: Meronīmi - %1 pieder ...

en: Holonyms - ... has a %1
lv: Holonīmi - ... pieder %1

en: Attributes
lv: Atribūti

en: Cause To (for some verbs only)
lv: Rezultāts ir (tikai dažiem darbības vārdiem)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
lv: Darbības vārda piederība (dažiem darbības vārdiem)

en: Familiarity & Polysemy Count
lv: Līdzības un polēmijas skaitītājs

en: Verb Frames (examples of use)
lv: Darbības vārdu rāmji (lietošanas piemēri)

en: List of Compound Words
lv: Salikteņu saraksts

en: Overview of Senses
lv: Nozīmju pārskats

en: No match for '%1'.
lv: Nav atbilstību vārdam '%1'.
