TextShape - en to mai translation catalogue (51 entries)

en: Font
mai: फोन्ट

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
mai: सामान्य

en: Normal
mai: सामान्य

en: Small Caps
mai: छोट कैप्स

en: Uppercase
mai: पैघ अक्षर

en: Lowercase
mai: लोअरकेस

en: Capitalize
mai: केपिटलाइज़

en: Superscript
mai: अधिस्क्रिप्ट

en: Subscript
mai: उपस्क्रिप्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textColorLabel)
en: Text color:
mai: पाठ रंगः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
mai: पृष्ठभूमि क' रंगः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Colors
mai: रँग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowColorLabel)
en: Color:
mai: रँग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowDistanceLabel)
en: Distance:
mai: दूरी:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, positionGroupBox)
en: Position
mai: स्थिति

en: Select Font
mai: फोन्ट चुनू

en: Special Characters
mai: विशेष संप्रतीक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: Insert
mai: जोडू

[ctx: Close dialog]
en: Close
mai: बन्न करू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Left
mai: बामाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Center
mai: केंद्र

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Right
mai: दहिन्ना

[ctx: Automatic horizontal alignment]
en: Auto
mai: स्वचालित

[ctx: Text alignment]
en: Left
mai: बामाँ

[ctx: Text alignment]
en: Right
mai: दहिन्ना

[ctx: Text alignment]
en: Centered
mai: केंद्रित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, distanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Alignment:
mai: संरेखण:

[ctx: Line spacing value]
en: Single
mai: असगर

[ctx: Line spacing value]
en: 1.5 Lines
mai: 1.5 रेखासभ

[ctx: Line spacing value]
en: Double
mai: दुगुना

[ctx: Line spacing type]
en: Proportional
mai: आनुपातिक

[ctx: Line spacing type]
en: Fixed
mai: स्थिर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, justify)
en: Justify
mai: व्यवस्था करू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bDelete)
en: Delete
mai: मेटाबू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bNew)
en: &New
mai: नवीन (&N)

en: Styles
mai: शैलीसभ

en: Text
mai: पाठ

en: Bold
mai: मोट

en: Italic
mai: तिरछा

[ctx: Text formatting]
en: Underline
mai: रेखांकित

en: Align Left
mai: बामाँ संरेखण

en: Align Right
mai: दहिन्ना संरेखण

en: Align Center
mai: केँद्रक' सँरेखण

en: Increase Indent
mai: हाशिया बढ़ाबू

en: Decrease Indent
mai: हाशिया घटाबू

en: Increase Font Size
mai: फोन्ट आकार घटाबू

en: Decrease Font Size
mai: फोन्ट आकार घटाबू

en: Insert Index
mai: अनुक्रमणिका जोडू

en: Font Size
mai: फाँट आकार

en: Background Color...
mai: पृष्ठभूमि रंग...

en: Background
mai: पृष्ठभूमि
