koffice - en to mai translation catalogue (168 entries)

en: Curve
mai: वक्र

en: Straight
mai: सीधा

en: Standard
mai: मानक

en: Lines
mai: रेखासभ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTypeDesc)
en: Type:
mai: प्रकार:

en: %1 Options
mai: %1 बिकल्प

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nodeSnapGuide)
en: Nodes
mai: नोड

en: Pan
mai: पीएएन

en: Zoom
mai: जूम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomInButton)
en: Zoom In
mai: ज़ूम इन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomOutButton)
en: Zoom Out
mai: ज़ूम आउट

en: Scripts
mai: स्क्रिप्ट

en: Replace
mai: बदलू

en: Save
mai: सहेजू

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, add)
en: Add
mai: जोड़ू

en: Script File
mai: स्क्रिप्ट फाइल

en: Script
mai: स्क्रिप्ट

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
mai: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
mai: जमावट (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
mai: फाइल

en: Saving...
mai: सहेज रहल अछि.

en: Malformed URL
    %1
mai: गलत URL
    %1

en: File not found
mai: फाइल नहि भेटल

en: Internal error
mai: भितरका त्रुटि

en: Out of memory
mai: स्मृति सँ बाहर

en: Unknown error
mai: अज्ञात त्रुटि

en: Untitled
mai: अनाम

en: No
mai: नहि

en: Yes
mai: हँ

en: Export as PDF...
mai: PDF रूपेँ निर्यात करू...

en: Reload
mai: पुनः लोड करू

en: Versions...
mai: संस्करण...

en: Document Information
mai: दस्ताबेज जानकारी

en: Full Screen Mode
mai: पूर्ण स्क्रीन मोड

en: Confirm Save
mai: सहेजनाइ संपुष्ट करू

en: Export
mai: निर्यात

en: Open Document
mai: दस्तावेज खोलू

en: Document
mai: दस्तावेज

en: Warning
mai: चेतावनी

en: Recent Documents
mai: हालक दस्ताबेज

en: Stop
mai: रोकू

en: Close
mai: बन्न करू

en: Stopped
mai: रूकल

en: Show Guides
mai: गाइड देखाबू

en: Group:
mai: समूह:

en: &Remove
mai: हटाबू (&R)

en: Picture
mai: चित्र

en: Add Group
mai: समूह जोड़ू

en: Remove Group
mai: समूह मेटाबू

en: Version
mai: संस्करण

en: Date & Time
mai: दिनाँक आ समय

en: Comment
mai: टिप्पणी

en: &Add
mai: जोड़ू (&A)

en: &Modify
mai: बदलू (&M)

en: &Open
mai: खोलू (&O)

en: Unknown
mai: अज्ञात

[ctx: Page size]
en: US Letter
mai: यूएस लेटर

[ctx: Page size]
en: US Legal
mai: यूएस लीगल

[ctx: Page size]
en: Screen
mai: स्क्रीन

[ctx: Page size]
en: Custom
mai: पसंदीदा

[ctx: Page size]
en: US Executive
mai: यूएस एक्जीक्यूटिव़

en: Millimeters (mm)
mai: मिललमीटर्स (मिमी)

en: Centimeters (cm)
mai: सेन्टीमीटर (सेमी)

en: Inches (in)
mai: इंच (in)

en: Author
mai: लेखक

en: Layer
mai: स्तर

en: Group
mai: समूह

en: Shape
mai: आकार

en: Slide
mai: स्लाइड

en: Visible
mai: दृष्टिगोचर

en: Locked
mai: तालाबन्न

en: Page
mai: पृष्ठ

en: Delete selected objects
mai: चयनित वस्तु मेटाबू

en: Detailed View
mai: विस्तृत दृश्य

en: New Layer
mai: नइ परत

en: New layer
mai: नवीन स्तर

en: Copy
mai: कापी करू

en: Page %1
mai: पृष्ठ %1

en: Tools
mai: अओजार

en: D&elete
mai: मेटाबू (&e)

en: Snap to Grid
mai: ग्रिडमे स्नेप करू

en: Insert Page
mai: पृष्ठ जोड़ू

en: Copy Page
mai: कोपी करू पृष्ठ

en: Delete Page
mai: पृष्ट मिटाउ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, variables)
en: Variable
mai: परिवर्तनीय

en: Clear
mai: खाली

en: Subtract
mai: घटओनाइ

en: Multiply
mai: गुणा

en: Alpha
mai: अल्फा

en: Blue
mai: नीला

en: Green
mai: हरिअर

en: Red
mai: लाल

en: Erase
mai: मेटाबू

en: Normal
mai: सामान्य

en: Overlay
mai: ओवरले

en: Screen
mai: स्क्रीन

en: Lighten
mai: हलुक करू

en: Darken
mai: गहिर करू

en: Divide
mai: भाग

en: Color
mai: रंग

en: Hue
mai: वर्ण

en: Saturation
mai: संतृप्ति

en: Value
mai: मान

en: Grayscale
mai: ग्रेस्केल

en: Burn
mai: लिखू

en: Delete
mai: मेटाबू

[ctx: Underline Style]
en: None
mai: किछु नहि

[ctx: Underline Style]
en: Single
mai: असगर

[ctx: Underline Style]
en: Double
mai: दुगुना

en: Default
mai: मूलभूत

en: Opacity
mai: अपारदर्शिता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel)
en: Name:
mai: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
mai: शीर्षक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPositionDesc)
en: Position:
mai: स्थिति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmailDesc)
en: Email:
mai: इमेलः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFaxDesc)
en: Fax:
mai: फैक्सः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreetDesc)
en: Street:
mai: सड़कः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCityDesc)
en: City:
mai: शहर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountryDesc)
en: Country:
mai: देश:

en: Import Data
mai: आंकड़ाकेँ आयात करू

en: Generic
mai: जेनेरिक

en: Text
mai: पाठ

en: Date
mai: दिनांक

en: Currency
mai: मुद्रा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_comboQuote)
en: None
mai: किछु नहि

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dataTab)
en: Data
mai: आँकड़ा

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_formatTab)
en: Format
mai: प्रारूप

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterBox)
en: Delimiter
mai: परिसीमक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
mai: विराम चिह्न

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
mai: अर्द्ध विराम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other
mai: आन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioTab)
en: Tabulator
mai: सारणीयक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
mai: अंतरिक्ष

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Decimal symbol:
mai: दशमलवक संकेत:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Thousands separator:
mai: हजारक अलगकएनिहार:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Format:
mai: फॉर्मेट: (&F)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_rangesTab)
en: Ranges
mai: परिसर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
mai: अद्यतन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: to
mai: मे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblKeywordsDesc)
en: Keywords:
mai: बीजशब्द:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSubjectDesc)
en: Subject:
mai: विषय:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLastPrintedDesc)
en: Last printed:
mai: छपाइ कएल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEditingDesc)
en: Total editing time:
mai: कुल संपादनक समय:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRevisionDesc)
en: Revision number:
mai: संशोधन संख्या:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblModifiedDesc)
en: Modified:
mai: परिवर्धितः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCommentsDesc)
en: Comments:
mai: टिप्पणीसभ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCreatedDesc)
en: Created:
mai: बनएलक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filePathInfoLabel)
en: Path:
mai: पथः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbReset)
en: &Reset
mai: फिनु सेट करू (&R)

en: General
mai: सामान्य

en: Save Document
mai: दस्तावेज सहेजू

en: Change
mai: बदलू

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, remove)
en: Remove
mai: हटाबू

en: Palette
mai: रंग-पट्टिका

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unitsLabel)
en: Unit:
mai: एकाइः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size:
mai: आकार:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
mai: चओड़ाइ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Height:
mai: उँचाइ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Orientation:
mai: अभिमुखन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
mai: व्यक्तिचित्र

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
mai: लैंडस्केप

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Automatic
mai: स्वचालित

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, margins)
en: Margins
mai: हाशिया

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Top:
mai: शीर्ष:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Bottom:
mai: नीच्चाँ:

en: First line indent
mai: पहिला रेखा हाशिया

en: Tool Options
mai: अओजार विकल्प

en: Fit Page Width
mai: पृष्ठ चओड़ाइसँ फिट करू
