kspread - en to mai translation catalogue (584 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
mai: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mai: सँपादित करू (&E)

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
mai: खाली

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
mai: मेटाबू

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mai: दृश्य (&V)

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
mai: जोड़ू (&I)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
mai: कोष्ठसभकेँ मिलाबू

note: i18n: ectx: Menu (Filter)
en: Filter
mai: फिल्टर

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
mai: अओजार (&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
mai: जमावट (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
mai: संपादन

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
mai: नेविगेशन

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
mai: फोन्ट

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatButton) i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
mai: प्रारूप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_areaLabel)
en: Area:
mai: क्षेत्र:

en: Database
mai: डाटाबेस

en: January
mai: जनवरी

en: February
mai: फरवरी

en: March
mai: मार्च

en: April
mai: अप्रैल

en: May
mai: मई

en: June
mai: जून

en: July
mai: जुलाई

en: August
mai: अगस्त

en: September
mai: सितम्बर

en: October
mai: अक्टूबर

en: November
mai: नवम्बर

en: December
mai: दिसम्बर

en: Jan
mai: जनवरी

en: Feb
mai: फरवरी

en: Mar
mai: मार्च

en: Apr
mai: अप्रैल

[ctx: May short]
en: May
mai: मई

en: Jun
mai: जून

en: Jul
mai: जुलाइ

en: Aug
mai: अगस्त

en: Sep
mai: सितंबर

en: Oct
mai: अक्टूबर

en: Nov
mai: नबंबर

en: Dec
mai: दिसंबर

en: Monday
mai: सोमवार

en: Tuesday
mai: मंगलवार

en: Wednesday
mai: बुधवार

en: Thursday
mai: वृहस्पतिवार

en: Friday
mai: शुक्रवार

en: Saturday
mai: शनिवार

en: Sunday
mai: रविवार

en: Mon
mai: सोम

en: Tue
mai: मंगल

en: Wed
mai: बुध

en: Thu
mai: गुरू

en: Fri
mai: शुक्र

en: Sat
mai: शनि

en: Sun
mai: रवि

en: Australia
mai: आस्ट्रेलिया

en: Dollar
mai: डॉलर

en: Canada
mai: कनाडा

en: New Zealand
mai: न्यूजीलैंड

en: United States
mai: यूनाइटेड स्टेट्स

en: Austria
mai: आस्ट्रिया

en: Belgium
mai: बेल्जियम

en: Cyprus
mai: साइप्रस

en: Finland
mai: फिनलैंड

en: France
mai: फ्रांस

en: Germany
mai: जर्मनी

en: Greece
mai: ग्रीस

en: Ireland
mai: आयरलैंड

en: Italy
mai: इटली

en: Latvia
mai: लातविया

en: Lithuania
mai: लिथुआनिया

en: Luxembourg
mai: लक्समबर्ग

en: Malta
mai: माल्टा

en: Monaco
mai: मोनाको

en: Netherlands
mai: नीदरलैंड्स

en: Portugal
mai: पुर्तगाल

en: San Marino
mai: सैन मेरिनो

en: Slovakia
mai: स्लोवाकिया

en: Slovenia
mai: स्लोवेनिया

en: Spain
mai: स्पेन

en: Pound
mai: पाउंड

en: United Kingdom
mai: यूनाइटेड किंगडम

en: Japan
mai: जापान

en: Afghanistan
mai: अफगानिस्तान

en: Albania
mai: अलबानिया

en: Algeria
mai: अल्जीरिया

en: American Samoa
mai: अमेरिकन समोआ

en: Andorra
mai: अंडोरा

en: Angola
mai: अंगोला

en: Anguilla
mai: एंग्विला

en: Argentina
mai: अर्जेन्टिना

en: Armenia
mai: आर्मेनिया

en: Aruba
mai: अरूबा

en: Azerbaijan
mai: अजरबैजान

en: BSD
mai: बीएसडी

en: Bahamas
mai: बहामा

en: Bahrain
mai: बहरीन

en: Bangladesh
mai: बांग्लादेश

en: Barbados
mai: बारबोडस

en: Belarus
mai: बेलारूस

en: Belize
mai: बेलाइज

en: Benin
mai: बेनिन

en: Bermuda
mai: बरमुडा

en: Bhutan
mai: भूटान

en: Bolivia
mai: बोलिविया

en: Botswana
mai: बोत्सवाना

en: Pula
mai: प्यूला

en: Bouvet Island
mai: बौभेट द्वीप

en: Brazil
mai: ब्राजील

en: British Indian Ocean Territory
mai: ब्रिटिश इंडियन समुद्री क्षेत्र

en: Brunei Darussalam
mai: ब्रुनेई दारूसलाम

en: Bulgaria
mai: बल्गारिया

en: Burkina Faso
mai: बुर्किना फासो

en: Burundi
mai: बुरूंडी

en: Cambodia
mai: कंबोडिया

en: Cameroon
mai: कैमरून

en: Cape Verde
mai: केप वर्डे

en: Cayman Islands
mai: कैमन द्वीप

en: Central African Republic
mai: केंद्रीय अफ्रीकी गणतंत्र

en: Chad
mai: चाड

en: Chile
mai: चिली

en: China
mai: चीन

en: Christmas Island
mai: क्रिसमस द्वीप

en: Cocos (Keeling) Islands
mai: कोकोस (कीलिंग) आइलैंड्स

en: Colombia
mai: कोलंबिया

en: Comoros
mai: कोमोरोस

en: Congo
mai: कांगो

en: Cook Islands
mai: कुक द्वीप

en: Costa Rica
mai: कोस्टा रिका

en: Croatia
mai: क्रोशिया

en: Cuba
mai: क्यूबा

en: Denmark
mai: डेनमार्क

en: Djibouti
mai: दिबोती

en: Dominica
mai: डोमिनिका

en: Dominican Republic
mai: डोमिनिकन गणतंत्र

en: East Timor
mai: पूर्वीय टाईमोर

en: Ecuador
mai: इक्वेडर

en: Egypt
mai: मिश्र

en: El Salvador
mai: अल सल्वाडोर

en: Equatorial Guinea
mai: भूमध्यरेखीय गायना

en: Eritrea
mai: इरीट्रिया

en: Estonia
mai: इस्टोनिया

en: Ethiopia
mai: इथोपिया

en: Fiji
mai: फिजी

en: French Guiana
mai: फ्रेंच गायना

en: French Polynesia
mai: फ्रेंच पोलीनेशिया

en: Gabon
mai: गैबन

en: Gambia
mai: गैंबिया

en: Georgia
mai: जार्जिया

en: German Mark
mai: जर्मन मार्क

en: Ghana
mai: घाना

en: Gibraltar
mai: जिब्राल्टर

en: Greenland
mai: ग्रीनलैंड

en: Grenada
mai: ग्रेनाडा

en: Guadeloupe
mai: गुआडेलोप

en: Guam
mai: गुआम

en: Guatemala
mai: गुआटेमाला

en: Guinea
mai: गायना

en: Guinea-Bissau
mai: गाइना बिसाउ

en: Guyana
mai: गुयाना

en: Haiti
mai: हैती

en: Honduras
mai: होंडुरास

en: Hong Kong
mai: हांग कांग

en: Hungary
mai: हंगरी

en: Iceland
mai: आइसलैंड

en: India
mai: भारत

en: Indonesia
mai: इंडोनेशिया

en: Iraq
mai: इराक

en: Israel
mai: इज़राइल

en: Lira
mai: लीरा

en: Jamaica
mai: जमैका

en: Jordan
mai: जोर्डन

en: Kazakhstan
mai: कजाखस्तान

en: Kenya
mai: कीनिया

en: Kiribati
mai: किरीबाती

en: Kuwait
mai: कुवैत

en: Kyrgyzstan
mai: किर्गीस्तान

en: Lebanon
mai: लेबनान

en: Lesotho
mai: लेसोथो

en: Liberia
mai: लाइबेरिया

en: Liechtenstein
mai: लिचेंस्टाइन

en: Macao
mai: मकाओ

en: Madagascar
mai: मेडागास्कर

en: Malawi
mai: मलावी

en: Malaysia
mai: मलेशिया

en: Maldives
mai: मालदीव

en: Mali
mai: माली

en: Marshall Islands
mai: मार्शल द्वीप

en: Martinique
mai: मार्टीनीक

en: Mauritania
mai: मारीटेनिया

en: Mauritius
mai: मॉरीशस

en: Mayotte
mai: मयोटे

en: Mexico
mai: मेक्सिको

en: Mongolia
mai: मंगोलिया

en: Montserrat
mai: मोंट्सेराट

en: Morocco
mai: मोरोक्को

en: Mozambique
mai: मोजांबिक

en: Myanmar
mai: म्यानमार

en: Namibia
mai: नामीबिया

en: Nauru
mai: नौरू

en: Nepal
mai: नेपाल

en: Netherlands Antilles
mai: नीदरलैंड्स एंटीलेस

en: New Caledonia
mai: न्यू कैलिडोनिया

en: Nicaragua
mai: निकारागुआ

en: Niger
mai: नाइजर

en: Nigeria
mai: नाइजीरिया

en: Niue
mai: निवे

en: Northern Mariana Islands
mai: उत्तरी मरियाना द्वीप

en: Norway
mai: नार्वे

en: Oman
mai: ओमान

en: Pakistan
mai: पाकिस्तान

en: Palau
mai: पलाउ

en: Panama
mai: पनामा

en: Papua New Guinea
mai: पापुआ न्यू गिनी

en: Guarani
mai: गुआरानी

en: Paraguay
mai: पराग्वे

en: Peru
mai: पेरू

en: PHP
mai: पीएचपी

en: Philippines
mai: फिलीपीन

en: Pitcairn
mai: पिटकैर्न

en: Poland
mai: पोलेंड

en: Puerto Rico
mai: प्यूरिटो रिको

en: Qatar
mai: कातार

en: Romania
mai: रोमानिया

en: Russian Federation
mai: रूस परिसंघ

en: Rwanda
mai: रवांडा

en: Saint Helena
mai: सेंट हेलेना

en: Saint Lucia
mai: सेंट लुसिया

en: Samoa
mai: समोआ

en: Saudi Arabia
mai: सऊदी अरब

en: Senegal
mai: सेनेगल

en: SCR
mai: स्क्रॉ.

en: Seychelles
mai: सिचेलीस

en: Sierra Leone
mai: सियरा लियोन

en: Singapore
mai: सिंगापुर

en: Solomon Islands
mai: सोलोमन द्वीप

en: Somalia
mai: सोमालिया

en: South Africa
mai: दक्षिण अफ्रीका

en: Pts
mai: प्वाइंटसभ

en: Sri Lanka
mai: श्रीलंका

en: Sudan
mai: सूडान

en: Suriname
mai: सुरीनाम

en: Swaziland
mai: स्वाजीलैंड

en: Sweden
mai: स्वीडन

en: Switzerland
mai: स्विट्जरलैंड

en: Tajikistan
mai: ताजीकिस्तान

en: Thailand
mai: थाइलैंड

en: Togo
mai: टोगो

en: Tokelau
mai: टोकेलाऊ

en: Tonga
mai: टोन्गा

en: Tunisia
mai: ट्यूनीशिया

en: Turkey
mai: तुर्की

en: Turkmenistan
mai: तुर्कमेनिस्तान

en: Tuvalu
mai: तुवालू

en: Uganda
mai: यूगांडा

en: Ukraine
mai: उक्रेन

en: United Arab Emirates
mai: संयुक्त अरब अमीरात

en: Uruguay
mai: उरुगवे

en: Uzbekistan
mai: उजबेकिस्तान

en: Vanuatu
mai: वैनुआटु

en: Venezuela
mai: वेनेजुएला

en: Viet Nam
mai: वियतनाम

en: Virgin Islands
mai: वर्जिन द्वीप

en: Western Sahara
mai: पश्चिम सहारा

en: Yemen
mai: यमन

en: Yugoslavia
mai: युगोस्लाविया

en: Zambia
mai: जांबिया

en: Zimbabwe
mai: जिंबाब्वे

en: All
mai: सभ

en: Empty
mai: खाली

en: Angle:
mai: कोण:

en: <none>
mai: <कोनो नहि>

note: i18ncheckarg
en: equal to
mai: एकर समान

en: greater than
mai: सँ बेसी

en: less than
mai: एकरासँ कम

en: between
mai: बीचमे

en: Conditional Styles
mai: सशर्त शैली

en: Consolidate
mai: एकत्रित करू

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Sum
mai: जोड़

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
mai: औसत

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
mai: गिनती

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Max
mai: अधिकतम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Min
mai: न्यूनतम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Product
mai: उत्पाद

en: Standard Deviation
mai: मानक विचलन

en: Variance
mai: चरांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Add
mai: जोड़ू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeButton)
en: Remove
mai: हटाबू

en: Text to Columns
mai: पाठसँ कालम

en: Type:
mai: प्रकार:

en: Host:
mai: होस्ट:

en: Tables
mai: सारणी

en: Column
mai: कालम

en: Table
mai: सारणी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
mai: कालम

en: equals
mai: बराबर

en: not equal
mai: समान नहि

en: like
mai: समान

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Ascending
mai: आरोहण क्रम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
mai: अवरोहण क्रम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
mai: परिणाम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
mai: किछु नहि

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
mai: पूर्वावलोकन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_9) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, textButton)
en: Text
mai: पाठ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
mai: समय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
mai: दिनांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
mai: हिस्सा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Currency
mai: मुद्रा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
mai: मुद्रा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
mai: प्रतिशत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Generic
mai: जेनेरिक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
mai: संख्या

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
mai: प्रारूप:

en: Comments
mai: टिप्पणी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Varying (No Change)
mai: परिवर्तनीय (कोनो परिवर्तन नहि)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Italic
mai: तिरछा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ValueType)
en: Normal
mai: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
mai: मोट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
mai: रँग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
mai: रेखांकित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
mai: आकार:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
mai: शैली:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
mai: फंक्शन

en: Help
mai: मद्दति

en: Parameters
mai: पैरामीटर

en: Goal Seek
mai: लक्ष्य प्राप्ति

en: Starting...
mai: आरंभ कए रहल अछि…

en: Insert
mai: जोडू

en: Insert Cells
mai: कोष्ठ जोडू

en: Style
mai: शैली

en: Default
mai: मूलभूत

en: &General
mai: सामान्य (&G)

en: &Font
mai: फौन्ट (&F)

en: &Position
mai: स्थिति (&P)

en: Scientific
mai: वैज्ञानिक

en: Custom
mai: पसंदीदा

en: Automatic
mai: स्वचालित

en: Border
mai: किनार

en: Pattern
mai: प्रारूप

en: Customize
mai: मनपसिन्न

en: Background color:
mai: पृष्ठभूमि क' रंगः

en: Insert Link
mai: कड़ी डालू

en: Internet
mai: इंटरनेट

en: Subject:
mai: विषय:

en: File
mai: फाइल

en: Cell
mai: सेल

en: Entry:
mai: प्रविष्टि:

en: Cancel
mai: रद करू

en: New
mai: नवीन

en: Modify
mai: सुधारू

en: Copy
mai: कापी करू

en: &New...
mai: नया... (&N)

en: &Edit...
mai: संपादित करु (&E)...

en: &Remove
mai: हटाबू (&R)

en: Sheet:
mai: शीट:

en: Area name:
mai: क्षेत्र नामः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Condition
mai: स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
mai: मान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rows
mai: पंक्ति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Values
mai: मान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortBy)
en: Sort By
mai: क'द्वारा छाँटू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Horizontal
mai: क्षैतिज

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
mai: मानक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
mai: बामाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
mai: केंद्र

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
mai: दहिन्ना

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Vertical
mai: लम्बवत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
mai: उप्पर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
mai: मध्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
mai: नीच्चाँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
mai: घुमाव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
mai: हाशिया

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
mai: कोष्ठ मिलाबू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
mai: उँचाइ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
mai: चओड़ाइ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
mai: छपाइ कए रहल अछि

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
mai: सुरक्षा

en: Series
mai: श्रृंखला

en: Type
mai: प्रकार

en: Show Sheet
mai: शीट देखाउ

en: Sort
mai: छाँटू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Content
mai: विषय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
mai: टिप्पणी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
mai: सँक्रिया

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
mai: एकरासँ उप्पर लिखू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, additionButton)
en: Addition
mai: जोड़

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, subtractionButton)
en: Subtraction
mai: घटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, divisionButton)
en: Division
mai: विभाजन

en: All Styles
mai: सभ शैली

en: Custom Styles
mai: शैलीसभकेँ पसँदीदा करू

en: Hierarchical
mai: पदक्रमीय

en: &Modify...
mai: सुधारू... (&M)

en: &Delete...
mai: मेटाबू (&D)...

en: Subtotals
mai: समग्र योग

en: Remove All
mai: सभटा हटाउ

en: Grand Total
mai: सम्पूर्ण योग

en: Validity
mai: वैधता

en: Integer
mai: पूर्णांक

en: List
mai: सूची

en: Minimum:
mai: न्यूनतमः

en: Maximum:
mai: अधिकतम:

en: Date:
mai: दिनांक:

en: Time:
mai: समय:

en: Stop
mai: रोकू

en: Warning
mai: चेतावनी

en: Information
mai: सूचना

en: Message:
mai: संदेश:

en: Input Help
mai: इनपुट सहायता

en: Error
mai: त्रुटि

en: Examples
mai: उदाहरण

en: Conversion
mai: रूपाँतरण

en: Radius
mai: त्रिज्या

en: Hours
mai: घंटा

en: Minutes
mai: मिनट

en: Seconds
mai: सकेंड

en: Date & Time
mai: दिनाँक आ समय

en: Months
mai: महीना

en: Year
mai: वर्ष

en: Month
mai: माह

en: Day
mai: दिन

en: Start date
mai: आरंभ दिनांक

en: Holidays
mai: अवकाश

en: End date
mai: अंतिम तिथि

en: Base
mai: आधार

en: From unit
mai: एकाइसँ

en: To unit
mai: एकाइमे

en: Lower limit
mai: निचलका सीमा

en: Upper limit
mai: उप्परक सीमा

en: Complex number
mai: जटिल संख्या

en: Power
mai: घात

en: Financial
mai: वित्तीय

en: First interest
mai: पहिल ब्याज

en: Settlement
mai: समझौता

en: Cost
mai: लागत

en: Principal
mai: मूलधन

en: Years
mai: वर्ष

en: Maturity
mai: भुगतान तिथि

en: Frequency
mai: आवृत्ति

en: rate
mai: दर

en: value
mai: मान

en: start
mai: प्रारंभ

en: end
mai: अंत

en: Salvage
mai: उबारनाइ

en: Life
mai: जीवन

en: Period
mai: अवधि

en: Factor
mai: कारक

en: Redemption
mai: नकदीकरण

en: Rate
mai: दर

en: Coupon
mai: कूपन

en: Yield
mai: उपज

en: Basis
mai: मूल

en: Investment
mai: निवेश

en: Guess
mai: अनुमान

en: Last
mai: अंतिम

en: Price
mai: दाम

en: Issue
mai: निर्गत

en: Dates
mai: दिनांकसभ

en: Manual
mai: दस्ती

en: Reference
mai: संदर्भ

en: Logical
mai: तार्किक

en: Math
mai: गणित

en: Precision
mai: परिशुद्धता

en: Cell range
mai: सेल परिसर

en: Range
mai: परिसर

en: Criteria
mai: मापदंड

en: Multiple
mai: बहुमुखी

en: Digits
mai: अंक

en: Numerator
mai: अंश

en: Matrix
mai: मैट्रिक्स

en: Dimension
mai: आयाम

en: Index
mai: सूची

en: Arguments
mai: आर्गुमेंट्स

en: Row
mai: पँक्ति

en: Data source
mai: आँकड़ा श्रोत

en: Statistical
mai: साँख्यिकीय

en: Start
mai: प्रारंभ

en: End
mai: अंत

en: Float
mai: फ्लोट

en: Order
mai: क्रम

en: mean
mai: माध्य

en: Decimals
mai: दशांश

en: String
mai: स्ट्रिंग

en: Position
mai: स्थिति

en: Length
mai: नमाइ

en: Regular expression
mai: नियमित वर्णन

en: Replacement
mai: प्रतिस्थापन

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
mai: पृष्ठ

en: file
mai: फाइल

en: date
mai: तिथि

en: sheet
mai: शीट

en: Original Author
mai: मूल लेखक

en: Torben Weis
mai: टारबेन वेइस

en: Maintainer
mai: अनुरक्षक

en: Sebastian Sauer
mai: सेबेस्टियन साए

en: David Faure
mai: डेविड फाउरे

en: Helge Deller
mai: हेल्ग डेलर

en: John Tapsell
mai: जान टापसेल

en: Robert Knight
mai: राबर्ट नाइट

en: Brad Hards
mai: ब्रेड हार्ड्स

en: Comment:
mai: टिप्पणीः

en: Define Print Range
mai: छपाइ परिसरकेँ परिभाषा दिअ'

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileOptionsWidget)
en: File Options
mai: फाइल विकल्प

note: i18n: unit symbol for minutes, leading space as separator i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en:  min
mai: मि.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
mai: रँग

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_gridColor) i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: Custom...
mai: मनपसिन्न...

en: Sheet
mai: शीट

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Print settings
mai: छपाइ जमावट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Grid
mai: जाल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chartsCheckBox)
en: Charts
mai: चार्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectsCheckBox)
en: Objects
mai: वस्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawingsCheckBox)
en: Drawings
mai: आरेख

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headersCheckBox)
en: Headers
mai: शीर्षटीका

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page order
mai: पृष्ठ क्रम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verticalCheckBox)
en: Center vertically
mai: केंद्र लबंवत रूप सँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: to
mai: मे

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Scaling
mai: मापन

en: Interface
mai: अंतरफलक

en: Down
mai: नीच्चाँ

en: Up
mai: उप्पर

en: Open/Save
mai: खोलू/सहेजू

en: Tools
mai: अओजार

en: Plugins
mai: प्लगिन

en: Spelling
mai: हिज्जे

en: Popup
mai: पाप अप

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
mai: बम्माँसँ दहिन्ना

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
mai: दहिन्ना सँ बामाँ

en: Sheets
mai: शीट

en: Insert Sheet
mai: शीट दिअ'

en: Anchor
mai: एंकर

en: Page
mai: पृष्ठ

en: Next
mai: अगिला

en: Previous
mai: पछिला

en: First
mai: प्रथम

en: Column Header
mai: कालम शीर्षिका

en: Tab Bar
mai: टैब पट्टी

en: Protect Document
mai: दस्तावेजकेँ रक्षा करू

en: Protect Sheet
mai: शीटकेँ रक्षा करू

en: Rename Sheet
mai: नाम बदलू शीट

en: Header
mai: शीर्ष टीका

en: Formula
mai: सूत्र

en: Font Size
mai: फाँट आकार

en: Increase Font Size
mai: फोन्ट आकार घटाबू

en: Decrease Font Size
mai: फोन्ट आकार घटाबू

en: Text Color
mai: पाठ रंग

en: Align Left
mai: बामाँ संरेखण

en: Align Center
mai: केँद्रक' सँरेखण

en: Align Right
mai: दहिन्ना संरेखण

en: Align Top
mai: उप्पर संरेखण

en: Align Bottom
mai: तल संरेखण

en: Outline
mai: बाहरी रूपरेखा

en: Border Color
mai: किनारे क' रंग

en: Wrap
mai: व्रैप

en: Vertical Text
mai: लंबरूप पाठ

en: Increase Indent
mai: हाशिया बढ़ाबू

en: Decrease Indent
mai: हाशिया घटाबू

en: Angle
mai: कोण

en: Percent Format
mai: प्रतिशत प्रारूप

en: Upper
mai: उप्परी

en: Lower
mai: निचला

en: Background Color
mai: पृष्ठभूमि रँग

en: Insert Rows
mai: पंक्तिसभकेँ जोडू

en: Clear All
mai: सभकेँ हटाबू

en: Contents
mai: विषय सूची

en: Link
mai: लिंक

en: Remove Link
mai: लिंक मेटाबू

en: &Left
mai: बम्माँ (&L)

en: &Right
mai: दहिन्ना (&R)

en: &Up
mai: उप्पर (&U)

en: &Down
mai: नीच्चाँ (&D)

en: Text File
mai: पाठ फाइल:

en: Clipboard
mai: क्लिपबोर्ड

en: Goto
mai: एकरामे जाउ

en: Delete Columns
mai: कालम मेटाउ

en: Delete Rows
mai: पंक्तिसभकेँ मेटाउ

en: Apply
mai: लागू करू

en: Apply changes
mai: परिवर्तन लागू करू

en: Discard changes
mai: परिवर्तन फेंक दिअ'

[ctx: Error: wrong (number of) function argument(s)]
en: #VALUE!
mai: #मूल्य!

en: True
mai: सही

en: False
mai: गलत

en: PM
mai: अपराह्न

en: true
mai: सही

en: false
mai: गलत

en: pm
mai: अपराह्न

en: am
mai: पूर्वाह्न
